l59I99 'Er moeten koppen rollen in IRT-zaak' met de PvdA op weg naar 3 mei Ruzie is de gevaarlijkste medische fout Binnenland Kok is bijna terug in het Olympisch Stadion 'Stille' afsluiting racisme-week Ziekenhuis Elkerliek zoekt uitweg uit de crisis Groen Links en rechts willen een wethouder 1AANDAG 28 MAART 1994 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier Binnenschippers eisen snel actie [otterdam De binnenschippers eisen dat minister Maij-Weg- fen nog deze kabinetsperiode het scheepsvervoer naar België en Frankrijk regelt in een wetsvoorstel, zo hebben ze zaterdag be- [loten. Ze willen dat zes miljoen ton lading (van totaal 25 mil- pen ton) via het toerbeurtsysteem wordt verdeeld. De schippers werden het er zaterdag over eens voorlopig geen actie te voeren en besloten vast te houden aan de door de overheid betaalde loop van verouderde schepen. ,7 miljoen voor Ronald Mc Donald cheveningen» Een gala voor het kinderfonds Ronald Mc Donald ieeft zaterdag in Scheveningen bijna 1,7 miljoen gulden opge- racht. Het geld is bestemd voor het nieuw te bouwen ouderop- anghuis bij het Sophia-kinderziekenhuis in Rotterdam en voor en soortgelijke opvang bij de kinderkliniek van het VU-zieken- uis in Amsterdam. In Ronald Mc Donald-huizen zijnonderko- ïens voor ouders van wie de kinderen ernstig ziek zijn. dotor zonder licht: twee doden Ialkenswaard Een verkeersongeval in Valkenswaard heeft het fgelopen weekeinde twee motorrijders het leven gekost. Zij re en op de Luikerweg op een motor zonder achterlicht. Toen de estuurder opeens van richting veranderde, werd de motor van chteren aangereden door een personenauto. Eindhovenaar in café doodgeschoten findhoven» Een 24-jarige Eindhovenaar is gisteravond in een ca- in zijn woonplaats doodgeschoten. Een andere man werd in lijn schouder getroffen. De politie heeft de 37-jarige vermoede lijke dader enkele uren later aangehouden. Een team van zes re- rhercheurs onderzoekt de zaak. Vast staat tot nu toe dat de het gevolg was van een ruzie. inzage geëist in rapport korpschef '[peldoorn De Regionale Dienstcommissie en de politiebonden in de politieregio Noord- en Oost-Gelderland eisen inzage in het Vertrouwelijke rapport over de onkostenvergoeding van hun Korpschef die vorige week opstapte. De bonden ontvingen tot nu Joe alleen een persbericht, wat geruchten in de hand werkt. Politici willen duidelijkheid in kamerdebat: den haag gpd Er gaan steeds meer stemmen op dat er koppen moeten rollen in de geruchtmakende IRT-affaire. Naast kamerle den van D66 en de WD heeft nu ook PvdA-partijvoorzit- ter Rottenberg de vraag opgeworpen of procureur-gene raal Van Randwijck en de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking wel in functie kunnen blijven. PvdA-lei- der Wim Kok heeft de Tweede Kamer ook opgeroepen om donderdag 'eerlijk en open' te debatteren over de kwestie. in afwachting van de uitkomst van de gesprekken besloten af te zien van een hun toegezegde promotie. Het Interregionale Recher cheteam Noord-Holland- Utrecht werd een half jaar gele den plotseling ontbonden op Amsterdams initiatief omdat er sprake zou zijn van een ontoe laatbare opsporingsmethode van rechercheurs. De actie zette veel kwaad bloed bij omliggen de korpsen. In het rapport van de com missie Wierenga wordt de op heffing aangemerkt als een 'ka pitale blunder'. De beslissing is op onjuiste gronden genomen omdat er werd uitgegaan van een foute opsporingsmethode terwijl daarvan geen sprake Ruim veertig procent van de Nederlanders vindt dat de mi nisters Hirsch Ballin van justitie en Van Thijn van binnenlandse zaken niet hoeven op te stap pen, zo blijkt uit een NIPO-en- quête. Vrakking en Nordholt moeten wel opstappen, vindt 30 procent. Van Randwijck en Van Riessen volgen met respectieve lijk 21 en 22 procent. Premier Lubbers heeft afgelo pen vrijdag na afloop van de ministerraad gezegd dat wordt nagegaan in functioneringsge sprekken of de top van de Am sterdamse politie en justitie kan blijven zitten. Twee betrokke nen, commissaris Van Riessen en IRT-chef Van Kastel, hebben HAAG WILLEM FRANSSEN VAN DER MEULEN s het verloop van de start za- rirdag in Zutphen van de PvdA- impagne voor de kamerver lezingen illustratief is voor de •ikomst op 3 mei, zou lijsttrek- ifr Wim Kok zijn marathon cfst wel eens alsnog met hoog- |heven handen kunnen afslui- partijkader was zaterdag jfcsteld om half elf 's ochtends I vergadercentrum De Hanze- bf. Om kwart over tien valt er |)g geen kip te bekennen in de rakteristieke oude zaal van it schouwburgcomplex. De nstaande brug over de IJssel i/öorzaakt een verkeerstechni- chaos, is goed voor een fik- file en verhindert een tijdige soepele aftrap van de cam- Dat mag de pret niet kken. Want hoewel de opi- ipeilingen nog altijd fors ver te zien geven, lijkt de PvdA :t electorale moeras definitief Itvlucht. Sterker nog, gezien vrije val van het CDA lijkt het voor kort ondenkbare niet ger onmogelijk: de PvdA op 3 :i als grootste partij uit de Tweede man Wallage wijst en op het verkiezingsaffi- ie waarmee de PvdA de ko- ende weken het electoraat te jf gaat. Een foto van de partij- jder met louter en alleen twee porden: Kies Kok. Simpel, rus- g, wars van een onnodig ver achting wekkende slogan. Het bet verdacht veel denken aan 'Kies de minister-president' barmee wijlen Joop den Uyl in [77 tien zetels winst binnen- eepte. Aan zelfvertrouwen het de PvdA niet Nu de kiezers nog even. jKroonprins Wallage mag drie rWartier later dan de bedoeling «s het spits afbijten van het rondje peptalks, waarmee de partijtop het kader warm poogt te krijgen. De oude schouw burgzaal zit zoals beloofd inder daad mudvol. De PvdA heeft er varen dat regeren af en toe 'van au' doet, soms een beetje heel erg 'au'. Maar het is onweerleg baar de moeite waard geweest, verzekert Wallage. Hij meent dan ook dat sociaal-democraten 'met zelfvertrouwen, maar zon der arrogantie' de verkiezings strijd kunnen ingaan. Minister Van Thijn van bin nenlandse zaken krijgt de la chers op zijn hand. Hij is na de dood van Ien Dales overgestapt van het burgemeesterschap van Amsterdam. Plotseling staat hij in de vuurlinie wegens zijn rol en zijn verantwoordelijkheid toen in de IRT-affaire. „Deze week heb ik heel even gedacht: ach was ik maar bij moeder thuis gebleven." Maar ook Van Thijn heeft van Kok geleerd 'om bij tegenwind door te fietsen'. Van Thijn "krijgt de zaal muis stil met een indrukwekkend be toog om de verkiezingscampag ne niet te vervuilen met een on smakelijke benadering van het fenomeen multiculturele sa menleving, waar Nederland hoe dan ook tot is getransformeerd. Hij pleit voor drie spelregels voor de verkiezingsstrijd: een beetje minder schrikachtig rea geren op probleemsituaties, niet het zoeklicht onbarmhartig richten op problemen, weg met de mythevorming rond het voorrangsbeleid voor allochto nen. Met die spelregels kan het taboe worden doorbroken en kan de zaak gewoon op de agenda. De grote leider Wim Kok voelt zich goed in vorm voor de laatste mijl van zijn veelbespro ken maraton. Hij verheft na een solide betoog het werkgelegen heidsvraagstuk tot het boeg beeld van de campagne. Daar zet de PvdA alle kaarten op. „Mijn werk is nog niet af, er is veel bereikt, maar we zijn nog niet klaar", ventileert Kok de vurige wens van de PvdA om na de verkiezingen te kunnen blij ven meeregeren. In het zicht van de finish van zijn marathon heeft Kok tegen alle atletiekwetten in nog enkele 'hazen' nodig. „Een marathon vraagt om lange adem en sterke benen. We zijn bijna terug in het Olympisch Stadion, waar de laatste rondjes worden gelopen. Loop dat laatste rondje met me mee", doet Kok een hartstoch telijk beroep over de hoofden van de aanwezigen heen op het kiezersvolk. den haag karel van den berg en theo haerkens I Slechte communicatie in een zieken huis vormt een grotere bedreiging voor patiënt dan infecties, een fout bij eleen operatie of een storing in de appa- Medisch specialisten die niet !met elkaar door één deur kunnen, vor- Imen een regelrecht gevaar voor hun Ipatiënten. Volgens de medisch direkteur van neen groot ziekenhuis in de Randstad is .jruzie en het gebrek aan communicatie dat daarmee samen gaat, ongeveer het 3 slechtste wat een patiënt kan overko- 3 men. Zijn naam wil hij niet in de krant II hebben, noch die van zijn ziekenhuis, om elke associatie met de Helmondse il affaire te vermijden. 0 Volgens de inspectie van de volksge zondheid in Brabant was de door een fusie opgelegde samenwerking tussen n de gynaecologen al jaren slecht. Infor- t'matie over patiënten werd niet overge- Idragen, werkroosters en werkoverleg net als een eenduidig me- beleid. sl De Amsterdamse advocaat Beer, spe- itjcialist in medische geschillen, vraagt af waarom de directie van Elkerliek :- al die tijd niets heeft gedaan. „Als waar wat ik in de krant heb gelezen, is deze dtzaak krankzinnig. De artsen hebben «laakbaar gehandeld, ze moeten zich alkoor het Medisch Tucht College verant woorden." Emeritus-hoogleraar anesthesiologie Smalhout zegt naar aanleiding van de Helmondse zaak dat de oorzaak van medische fouten zelden gebrek aan kennis is. Hij ziet de oorzaak eerder in 'menselijke tekorten als luiheid, laks heid en een gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel'. Dat in het Helmondse ziekenhuis niet eerder disciplinaire maatregelen zijn getroffen, acht Beer een teken 'dat de directie boter op het hoofd heeft. Als je de afdeling gynaecologie sluit, is het bread and butter van het ziekenhuis in het geding'. Volgens hem kon de direc tie de overeenkomst met de gynaecolo gen opzeggen 'ook al is dat niet van vandaag op morgen geregeld'. Boven dien had ze de specialisten de toegang tot het ziekenhuis kunnen ontzeggen. „Met schorsen forceer je een beslis sing." Volgens districtsmedewerker Van Erp van NU '91, de vakorganisatie van ver plegend personeel, hebben verpleeg kundigen de afgelopen twee jaar ver schillende malen fouten aangekaart bij de leiding van het ziekenhuis. Maar die zou er nooit iets aan hebben gedaan. „De verpleegkundigen vinden dat ze nooit serieus zijn genomen. Ze zijn ver ontwaardigd dat het eerst zover moest komen." Voor iedere ziekenhuis-arts die zijn dienst begint, hoort de eerste vraag te zijn: wat is er gebeurd met de patiënt? Pas met die informatie is zinvol me disch handelen mogelijk. Maar in het Elkerliek was de informatiestroom zo gebrekkig dat ongelukken niet konden uitblijven. „Soms liep de overdracht van de ene arts naar de andere via ver pleegkundigen", weet Van Erp. Bij het wisselen van diensten horen artsen de patiënten zelf aan elkaar over te dragen. Die overdracht is van groot belang omdat de arts die 's avonds dienst heeft, moet weten wat overdag is gebeurd. Deze arts kan in geval van nood een specialist - de achterwacht - consulteren. In veel ziekenhuizen is de overdracht tussen deze 'zaalwachten' onderling in een protocol geregeld. Daar staat onder meer wat moet wor den besproken: bijvoorbeeld of de pa tiënt koorts heeft en hoeveel. Ook de verantwoordelijkheid van de zaalwacht 's nachts in het ziekenhuis en die van de specialist thuis is nauw keurig omschreven. „Dat is een gevoeli ge kwestie, want een specialist die in bed ligt, stelt doorgaans niet als eerste voor zelf even te komen kijken." Het blijft een zaak van overleg, alge mene regels zijn niet gemakkelijk te ge ven. „Een zaalarts die een jaar geleden is afgestudeerd kan minder dan een aankomend chirurg die bijna klaar is. De achterwacht moet dus inschatten of de zaalarts een klus aan kan", aldus de medisch directeur. In zijn eigen zieken huis moet een zaalarts die vindt dat de specialist moet komen, dat uitdrukke lijk zeggen. De specialist mag niet wei geren. De derde verantwoordelijke is de me disch directeur van het ziekenhuis. Hij dient te zorgen voor een feilloos proto col. Dat wordt steeds bijgesteld, want landelijke regels zijn er niet. In de er- kenningseisen van de inspectie van de volksgezondheid staat hierover slechts dat 'de gebruikelijke afspraken' moeten worden nageleefd. Niet alleen bij het wisselen van dien sten wordt informatie uitgewisseld, dat gebeurt ook bij andere gelegenheden. De medisch specialist ziet zijn patiën ten twee of drie keer in de week en is dus niet van uur tot uur op de hoogte van hun toestand. De zaalarts loopt da-, gelijks visites. Hij schakelt tussentijds de specialist in als dat nodig is. Maar de verpleegkundigen maken een zieke de hele tijd mee. „Zij zijn de oren en ogen van de specialist en slaan alarm als er iets aan de hand is." Hun waarnemingen helpen zaalart sen en specialisten opmerkingen van de patiënt op waarde te schatten. „Een zieke die moeite heeft om met de dok ter te praten, is geneigd klachten af te zwakken. Omgekeerd zijn er ook die overdrijven uit angst dat de ernst van hun situatie wordt onderschat." Ook in omgekeerde richting loopt informatie over een aantal schijven: de specialist zegt wat er moet gebeuren en de ver pleegkundige voert uit. „Elke keer dat de informatie wordt overgedragen kan er iets mis gaan." Het laat zich raden dat slechte onderlinge verhoudingen, mensen die eigenlijk niet meer met el kaar willen praten, de kans op misver standen en fouten aanzienlijk vergro ten. Zoals in Helmond. was. Toen bekend werd dat het team was opgeheven, liepen de levens van twee politie-infor- manten ernstig gevaar. Professor Fijnhout, hoogle raar strafrecht en criminologie, vindt de aangekondigde func tioneringsgesprekken met de hoofdrolspelers in de IRT-affai re 'ridicuul'. De gesprekken zijn volgens hem nauwelijks serieus te nemen. Fijnhout vindt het een goed idee als een parle mentaire enquête komt naar het functioneren van het open baar ministerie. Het OM wordt onvoldoende aangestuurd door het ministerie van justitie, dat zijn zaakjes zelf ook niet goed op orde heeft, aldus de hoogle raar. „Een enquête kan de rol van de minister en het ministe rie beter boven water brengen". Oud-minister van Justitie en WD-senator Korthals Altes zei vanmorgen voor de NCRV-radio dat er bewindslieden 'over min der zijn gevallen' dan over de ontbinding van een IRT. Hij vergeleek de affaire met de pas poort-affaire in het vorige kabi net waarover staatssecretaris Van der Linden en later minis ter Van Eekelen struikelden. Achttien jaar voor moord op Poolse vrouw ROTTERDAM ANP De Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen een 32-jarige man veroordeeld tot achttien jaar cel wegens de moord op een 39-jarige Poolse. De vrouw werd in mei 1991 met een pistoolmitrailleur doodgescho ten in een shoarmazaak. Bij de schietpartij raakte haar vriend, het eigenlijke doelwit van de aanslag, levertsgevaarlijk ge wond. De rechtbank achtte bewezen dat de man samen met onder meer zijn broer de vrouw in koelen bloede heeft neerge schoten. De broer is inmiddels overleden. De schietpartij in de shoarmazaak was een afreke ning in de drugswereld. Volgens de officier van justitie was de schutter een van de grote jon gens in een Turkse heroïneben- de. De rechtbank verwierp het verweer van de advocaat dat de dader ontoerekeningsvatbaar was. In Spanje hebben psychia ters de man vanwege diens be trokkenheid bij een misdrijf daar onderzocht en kwamen tot de conclusie dat hij 'compleet krankzinnig' was. Psychiaters van het Pieter Baan Centrum in Utrecht daarentegen conclu deerden dat de man in Spanje gesimuleerd moet hebben, want zij konden geen geestelijke afwijkingen vinden. den haag Janmaat met een duivelskop die zich vleit tegen de doodskop van Hitier. Daaronder de tekst 'ontmasker de fascisten'. Het was een van de vele spandoeken die zaterdag werden meegedragen tijdens een landelijke manifestatie in Den Haag tegen racisme en vreemdelingenhaat. Ruim zevenduizend men sen, onder wie veel buitenlanders, deden mee. De belangstelling was dit jaar duidelijk minder dan in voorgaande jaren. Twee jaar geleden deden nog zestigduizend mensen mee en vorig jaar veertigduizend. FNV-voorzitter Stekelenburg noemde het 'bedenkelijk' dat de belangstelling afneemt 'terwijl er sinds de Tweede Wereldoorlog nog nooit zoveel mensen op een racistische partij hebben gestemd'. De betoging vormde het sluitstuk in Nederland van een Europese actieweek tegen racisme. De Europese afsluiting had gisteren plaats met een betoging in Brussel. foto daan van alkemade helmond. gpd De directie en de medische staf van het Elkerliek-ziekenhuis in Helmond hebben de afgelopen dagen continu vergaderd over de positie van de vijf gynaecolo gen. De afdelingen verloskunde en gynaecologie verkeerden de afgelopen jaren in een organisa torische wanorde als gevolg van een slepende ruzie tussen de artsen. Hierdoor zijn in elk ge val twee, maar mogelijk vier ba by's in bijna een jaar tijd overle den. Geneesheer-directeur Jager verklaarde donderdag nog dat in overleg met de maatschap en onder dwang van het ministerie van volksgezondheid nieuwe maatregelen zijn genomen om de kwaliteit van de zorg te ver beteren. Volgens hem was de situatie op de betreffende afdeling de afge lopen maanden al verbeterd. Opmerkelijk is dan ook dat de directie en de medische staf op nieuw maatregelen overwegen. Een woordvoerder van het zie kenhuis wilde gisteravond geen commentaar geven op de vraag, of de positie van een of meer gynaecologen ter discussie staat. Bekend is dat enkele gynae cologen weigeren een aantal bindende afspraken die met hen zijn gemaakt, te onder schrijven. In KRO's Brandpunt beschul digde gisteravond een echtpaar een gynaecoloog van het Elker liek-ziekenhuis ervan beoorde lingsfouten te hebben gemaakt bij de geboorte van hun kind begin dit jaar. De baby is een dag later overleden. Volgens de ouders weigerde de arts een keizersnee uit te voe ren, hetgeen door een andere arts noodzakelijk werd geacht. De directie van het zieken- huis is door de affaire emstig in verlegenheid gebracht. De ge neeskundige inspectie van Noord-Brabant houdt de leiding verantwoordelijk voor de chaos. In opdracht van het Openbaar Ministerie in Den Bosch stelt de politie een onderzoek in naar aanleiding van het overlijden van een tweeling in 1992. Groen Links, de kleine christe lijke partijen en afsplitsingen van de WD en het CDA willen in Zeist gezamenlijk een wet houder in het nieuwe college van burgemeester en wethou ders. De vijf partijen willen zo de verkiezingswinst vertalen in een wethouderszetel. Vanavond wordt besloten of de gecombi neerde wethouder er ook echt komt. Groen Links, SGF-GPV, RPF, de WD-afsplitsing Gemeente belang Zeist en Buurtschappen (GZB) en de uit het CDA voort gekomen Belangenvereniging Inwoners Zeist (BIZ) werken nu samen om een wethouderspost te bemachtigen. Samen zijn de kleine partijen goed voor negen zetels. De vijf proberen D66 (vijf zetels) een wethouderspost af handig te maken, omdat ze zich de afgelopen vier jaar als kleine partijen buitenspel gezet voe len. Fractievoorzitter van Groen Links Claassen: „We pro beren het verbond van de vier grote partijen om de kleintjes er uit te houden te doorbreken. De wethouders van WD, D66, PvdA en CDA besloten altijd eerst samen wat er moest ge beuren. Discussie had dan geen zin meer. Als wij als kleine par tijen een wethouder leveren, is er weer sprake van een debat." SGP/GPV-raadslid Van Brenk wil wel •wethouder worden. Hij is niet bang dat hij in gewetens nood zal komen. „Ik ben niet de vertegenwoordiger van de vijf partijen, ik zit vanuit de vijf in het college. Ik kan loyaal uitvoe ren wat de raad in meerderheid heeft beslist, ook al sta ik er zelf niet achter". Geldig van ma. 2817m wo. 30 maart 1994 MAANDAG - DINSDAG - WOENSDAG H3 PATENT TARWEBLOEM ==3 kilopak jN|j van J4Ö EM GESNEDEN WIT OF VOLKORENBROOD Vit BAR LE DUC MINERAALWATER/ GRAND MERE EXTRA CONFITURE perzik/maracuja, zwarte kers of aardbeien pot 450 gram van 349 NIET VOOR HANDELAREN!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3