Korzeniowski boekt succes met roeisters Ritsma surfend de wereld rond 'Klimploeg' Casba komt heuvels niet goed over CPC-loop weer voor Masaya Alles verandert bij Furlan in goud Kenya heerst bij WK Veldloop Sport Run-Bike-Run zege Jan van der Marei iNDAC 28 MAART 1994 25 )e resultaten van de aanstelling van Kris Korzeniowski Is hoofdcoach van de Nederlandse roeisters laten niet m ang op zich wachten. De coach achter de opzienbarende J uccessen van de Chinese vrouwen op de afgelopen We- eldkampioenschappen in Roudnice is er in korte tijd in ;eslaagd het vrouwen boordroeien uit het slop te halen. i- '/STERDAM HELEEN HECKMAN OEIMEDEWERKSTER ort na aankomst in Nederland onstateerde Korzeniowski ver dat de Nederlandse met hun grote gemid- lelde lengte 'ideaal roeimateri- al' vormden. Het scullen bij de rouwen, traditioneel sterk in lederland, was niet zijn eerste 'KK' heeft het vizier ge licht op de formatie van een terke Nederlandse vrou- venacht op het WK van '94 in - ndianapolis. De damesacht van iet Utrechtse Orca - gemiddeld .85 lang - toonde met krachtig n technisch verzorgd roeien en 7 en eerste plaats aan dat dit 5 joel binnen de mogelijkheden Ifp' De Holland acht bestaande lit Van Iwaarden, Van Steenis, ;ompagner, Zwolle, Krijten- lurg, Florijn, Van der Zwan, tienks en stuurman Duyster indervond zoals verwacht wei- lig weerstand op zijn weg van Duderkerk a/d Amstel naar Am- terdam. Het 8 kilometer lange raject werd zelfs ruim twintig leconden sneller afgelegd dan vorig jaar, toen de Holland Acht ook al het baanrecord verpul verde. Nieuw was dat Rienks en van der Zwan Krijtenburg en Florijn afwisselden op de slag plaatsen. Rienks ging de uitda ging van de slagplaats met verve aan. Hij zweepte het tempo van meet af aan hoog op, met de bedoeling het voor hem gestart- te R1C in te lopen voor de Grote Bocht, waar inhalen riskant is en tijdverlies oplevert. Rienks: ,,Ik ben gewoon veel gemakkelijker te motiveren op slag. Als ik middenin de boot zit, bedenk ik pas halverwege de wedstrijd dat ik wat moet doen." Alvorens na de Grote Bocht de achtervolging op het als eer ste gestartte Nereus serieus in te zetten, nam Rienks korte tijd gas terug om zijn ploeg op adem te laten komen. Nereus zag de Holland acht in de laatste kilometer echter on weerstaanbaar voorbij dende ren. Het is jammer genoeg niet mogelijk, maar het zou interes santer zijn voor de Holland acht de Amstel voor de Thames te verruilen en in te schrijven voor de University Boatrace. Coach Mijnders. die de afge lopen week vooral werkte aan het ritme en de rust in de ploeg, was zeer tevreden over de pres tatie. ..Dit is representatief voor het niveau van 'de groep, het draait nu lekker en dat wilden we laten zien aan de buitenwe reld." Irene Eys (Njord) roeide in een gelegenheidsdubbelvier met Eeke van Nes, met wie zij vorig jaar tijdens het WK in Roudnice in de dubbel twee een sterke vierde plaats behaalde, Laurien Vermulst en Nelleke Penninx. De accentverschuiving van het scullen naar het boordroeien was hier duidelijk merkbaar: er was geen tegen stand in het dubbelvierenveld. Desondanks verbeterde Eijs met haar ploeg het uit 1983 dateren de baanrecord met maar liefst 20 sekonden. Njord was verder succesvol met lob Janssen, die in combinatie met De Amstel- /Orca/Okeanos de Lichte eerste divisie won. Vermeldenswaard is verder nog de goede tweede plaats van de eerstejaars vrou wen van Njord in het sterk be zette Beginnelingenveld. Ook in de breedte lijkt het boordroeien bij de vrouwen zich goed te ont wikkelen. Roeiers aan de slag tijdens de Head of the River. De 'klimploeg' van Casba Wo nen is de eerste wedstrijd in de I heuvels niet goed doorgeko men. In de tweedaagse Hel van Mergelland zakten vooral Peter van der Vleuten en Davy Dub beldam door het ijs. Op de eer ste dag ging alles nog redelijk. Dino Tolhoek (Casba's beste man), Gert Jakobs en Niels van i Stralen hielden de schade tot 'j een minuut beperkt. Terwijl fa- ij vorieten als John den Braber, Wim van der Meulenhof, Wilco Zuyderwijk en Aart Vierhouten veel meer tijdverlies opliepen. Rob Compas toonde in het Bel gische Soumagne dat hij in su- pervorm is en won met over macht. Op de tweede dag probeerde Bennie Gosink, vorig jaar nog bij Casba, zijn slag te slaan. Hij liet het peloton anderhalve mi nuut achter zich maar hoorde in de aankomstplaats Eysden het lucht uit zijn tube lopen. Zijn hoop op de overwinning was snel verdwenen toen hij vanuit de neutrale materiaalwa gen een verkeerd wiel kreeg uit gereikt. Inmiddels was de 'Hel' voor Gert Jakobs en Niels van Stralen ten einde. Op de Gulpernerberg was de pijp, net als bij Robin van Kessel, volledig leeg. Een groep met 23 renners kwam voorop en Rik Reinerink pakte de etappezege. Dino Tol hoek passeerde de eindstreep op vijf minuten. Vlak achter herkansing, hem volbrachten ook Aart Vier houten. Daw Dubbeldam en Peter van der Vleuten de barre tocht. Liefst 52 renners stapten in de tweede etappe af. Het eindklassement werd een prooi voor de Colstrop-prof John van den Akker. Dino Tol hoek kon met een 25ste plaats nog een beetje tevreden zijn. Voor Davy Dubbeldam (38ste) en Peter van der Vleuten (49ste) volgt in de Teleflex Toer een Voor de ploeg van Casba Wo nen begint zaterdag met de Ronde van Drenthe de topcom- petitie. Ploegleider Jan Zwaan heeft Gert Jakobs, Marcel Re mijn, Vital Timmermans, Mark Rasch, Robin van Kessel en Edward Farenhout een startbe wijs toegezegd. Van der Reep Casba-rijder Peter van der Reep viel in de Ronde van Beverwijk met een vierde plaats net buiten de prijzen. De A-amateur ein digde zaterdag als tweede van het achtervolgende peloton, na dat winnaar Vroom te snel was gebleken voor zijn medevluch ter. Gerben van der Reep had gis teren met een eerste plaats in de Ronde van Oldenzaal meer succes. De A-junior sprong een ronde voor het einde weg uit het peloton en bleef buiten de greep van achtervolgers. PARUS RENZE LOLKEAAA GPD-VERSLAGGEVER De halve wereld zag hij al op schaatsen. Geen uithoek was hem te koud. geen afstand te veel. Maar nu het kunstmatig bevroren water is gesmolten, wil Rintje Ritsma zijn neus in frissere winden steken. Drie da gen nadat het seizoen was afge sloten met het traditiohele ijs- gala in Thialf, gleed de blonde Fries een echte droomwereld binnen. In Parijs.' Op een surf plank. Het was afgelopen weekeinde een kwestie van kijken en beke ken worden. Voor Ritsma, die zich in een interview eens had laten ontvallen gek te zijn van surfen en daar zijn uitstapje naar Parijs had te danken, bleef het bij kijken. Vrijdagnacht, na afloop van een dagje 'indoor- fun', leek hij zowaar een mo ment jaloers. De glitter, de glamour, de oogverblindend mooie vrouwen en een sfeer die met gemak Thialf kon door staan - Rintje Ritsma liet het zich goed smaken. In het im mense sportpaleis van Bercy lag twee weken terug na zestig me ter een gouden medaille op at lete Nellie Cooman te wachten. Vorige week was er een andere Nederlander succesvol. Jos Lan- sink sprong zo goed dat de Twentse ruiter de rest met ge mak achter zich liet. Ook Ritsma kreeg met een aantal hindernissen af te reke nen. Hij moest in een bassin zo groot als een ijshockeyveld 27 turbines weerstaan. Met het materiaal van de even zware wereldkampioen Björn Dunker- beck ging het heel redelijk. „Al leen duurde het veel te kort", wist Ritsma. Logisch, want de Fransen hadden geen tijd voor Ritsma's fratsen. Alleen de besten telden. En zo ver is Ritsma nog niet. De Fries maakte alvast wel kennis met de grootste pleziermakers van de surfwereld. Robert Terri- itehau bij voorbeeld, held van Frankrijk, zette dit weekeinde Parijs in vuur en vlam. De onge kend populaire surfer bood het met 8000 enthousiastelingen bevolkte sportpaleis drie dagen spektakel, waarover de Fransen minimaal drie weken over na zullen praten. „Ik wil van het leven genieten. Niet op m'n veertigste denken 'heb ik er wel wat van gemaakt? Ik rook en drink niet. gebruik geen drugs. Dit is plezier, dit is leven. Hierdoor verkeer ik in hogere sferen", is de levenswijs heid van Terriitehau, het proto type surfer. Bel in z'n linkeroor, boerenzakdoek om de nek. kleurig shirt om de schouders. Z'n diepgebruinde gelaat geeft hem de uitstraling van een play boy. Frankrijk weet dat. „Ik vind regelmatig 's avonds wild vreemde \Touwen in m'n hotel bed. M'n vorige vriendin kon daar niet meer tegen, maar wat kan ik er aan doen?" Kunsten De toppers in het circuit slaan veel geld uit hun vertoonde kunsten. Zesvoudig wereldkam pioen Björn Dunkerbeck, zoon van een Deense vader en Hol landse moeder, verdient naar schatting een miljoen dollar op jaarbasis. „Ik kan er goed van leven", zegt Terriitehau (27). „Ik ben iets serieuzer gaan leven. Vroeger trainde ik vijf uur per week. Ging elke avond naar een feest, kwam dan 's ochtends vroeg thuis, maar eindigde toch altijd in de top vijf. Ik train nu vijf uur per dag en ben tweede van de wereld." Hoewel het surfwereldje hem nog vreemd is. leek Ritsma dit weekeinde al verkocht aan al die pracht en praal. De schaats- loze periode die voor hem ligt, wordt meestentijds op de surf plank besteed, heeft hij zich voorgenomen. Peter Stuyvesant bekostigt bij voorbeeld Ritsma's verblijf in de Spaanse kustplaats Tarifa, waar van 14 tot en met 20 juli een wereldbekerwed strijd worden gehouden. Ritsma doet daar mee met de amateurs en krijgt een wild-card om zich te meten met de profs. „Dan zal het wel weer gaan kriebelen", kwam de sportman in Ritsma boven. „Winnen is altijd leuk. Ik ben met schaatsen redelijk ver gekomen, ik wil het als surfer ook wel eens proberen. Niet dat ik met schaatsen stop, welnee, maar het zou toch een stunt zijn als het met surfen ook zou lukken? Ik vind het sowieso een leuk avontuur, Ik heb alle ijsba nen in de wereld gezien, alle stranden nog niet." Opmars Kleyweg vordert gestaag met de wind en de regen heel zwaar. Het gaat echter steeds beter." Beurskens eindigde als tweede in het Pickwick-klasse- ment en kreeg daarvoor 6500 gulden. Het stond al vast dat de hoofdprijs (8000 gulden) naar de Hongaarse Barocsi zou gaan. Kleyweg De Opmars van Joke Kleyweg naar de nationale top vordert gestaag. In de CPC pakte de Leidse atlete als vijfde Neder landse een tiende plaats. Na een teleurstellende NK Cross, een goed optreden tijdens de Twin tig van Alphen en een sterke tien kilometer tijdens de NK Ek- iden vorige week, was dit een volgende stap op weg naar meer. „Het ging boven ver wachting," aldus Kleyweg. „Het begint weer ergens op te lijken." Regina Hazeleger-Van Duijn bleef iets achter bij haqr clubge note. In haar derde optreden in de halve marathon kwam ze niet tot een tijd in de 1.16. Desalniettemin kwam de Kat- wijkse uit op een veertiende plaats, in 1.17.21 toch nog ze vende Nederlandse. Bij de mannelijke regioatleten was Jan Kortekaas zeer goed op dreef. De man uit Roelofarends- veen, ook al in voorbereiding op Rotterdam, verbeterde zijn top tijd met een minuut tot 1.07.42. Bataven-clubgenoten Jaap van Duyvenvoorde en Casper Ra- vensbergen finishten in 1.09.26 en 1.11.20. Estafette In de Nieuwegeinse estafette marathon kwamen zaterdag en kele leden van het gouden Eki- d en-team van De Bataven we derom op het erepodium. Carla van der Does, Suze Groen in 't Woud, Ineke van Kempen en Leny van der Plas kwamen tot een tijd van 2.56.12, krap drie minuten achter het Utrechtse team van Runners World. In het Leidse team waren Leny van der Plas en Suze Groen in 't Woud de snelsten in 41.37 en 42.02. |WILMAR KORTLEEVER Benson Masaya en Jane Salu- mae waren de zondagskinderen van de City-Pier-City loop. Voor de twintigste editie hadden de organisatoren toestemming ge kregen het evenement, dat in totaal ruim 16.000 deelnemers trok, zondag te houden in plaats van de gebruikelijke zaterdag. De Kenyaan Masaya ging met zijn overwinning op herhaling. In 1993 won de Afrikaan even eens, zij het dat hij gisteren in 1.02.00 ruim anderhalve minuut langzamer was dan toen. Salu- mae had met 1.11.10 bijna an derhalve minuut voorsprong op haar naaste concurrente. Masaya nestelde zich direct na de start in een grote kop groep. Na vijf kilometer, tussen tijd 14.20, viel die snel uiteen. De Kenyaan bevond zich op weg naar Wassenaar in een groepje met de Tanzaniaan Francis Nade, landgenoot Si mon Lopujet en de Pool Gre- gorz Gajdus. In de Wassenaarse straten maakte Masaya zich los. Ter hoogte van van de Scheve- ningse gevangenis dreigden Na- de en Lopujet, die Gajdus had den achter gelaten, weer bij te komen. Masaya, die het tempo nogal eens laat schommelen, hield nu echter een constant rit me aan en bouwde een voor sprong op die bij de eindstreep zeventien seconden bedroeg. Van Vlaanderen Van de Nederlandse top was Bert van Vlaanderen de beste op een twaalfde plaats, ruim an derhalve minu.ut achter de win naar. Carla Beurskens, derde en beste Nederlandse in Den Haag, is ook na de CPC vol vertrou wen voor de marathon van Rot terdam. De Limburgse werd in haar rijke carrière slechts één maal Nederlands kampioene. ..Ik ben nu bezig aan de zware weken van de marathon. Deze week heb ik 185 a 190 kilometer gelopen. Deze week was het 'In Italië zijn ze de concurrentie jaren voor' Benson Masaya arriveert als winnaar van de City-Pier-Cityloop. Ook vorig jaar was de Kenyaan nummer één. foto anp AVIGNON/HARELBEKE/BRUSSEL ANP De voorsprong van de Italiaanse wielerprofs op hun concurren ten neemt de dimensie van een lichtjaar aan. Giorgio Furlan zette zijn opzienbarende zege- reeks van dit seizoen voort in het Criterium International, zijn landgenoot Michel Bartoli won de Brabantse Pijl. De Moldaviër Andrei Tsjmil wrong zich zater dag met succes tussen het Itali aanse machtsblok - al goed voor ruim vijftig overwinningen - door de E3-klassieker in Harel- beke winnend af te sluiten Bij Furlan verandert dit sei zoen bijna alles wat hij aanpakt in goud. Drie etappes en het eindklassement in de Tirreno- Adriatico, een succesvolle solo in de wereldbekerklassieker Mi- laan-Sanremo, een week later gevolgd door een etappe en het eindklassent in het Criterium International. „Het gevolg van een uitgebalanceerde opleiding en een perfecte medische bege leiding", verklaarde arts Yvan van Mol in het weekeinde voor de Belgische televisie het onge looflijke succesverhaal van het Italiaanse wielrennen in de eer ste maanden van het seizoen. Van Mol werkt al jaren in Ita lië als dokter bij wielerploegen. I3e Belg begeleidde in het verle den toppers als Saronni-en Ba- ronchelli. adviseerde onder meer Cipollini en houdt zich momenteel bezig met de medi sche begeleiding van de renners bij GB-MG. „In Italië zijn ze de concurrentie jaren voor", is een van zijn lijfspreuken. De aanhoudende geruchten over het werken met erytropoei- tine (afgekort RPO), dat de aan maak van rode bloedlichaam pjes stimuleert en het zuurstof transport bevordert, missen vol gens Van Mol elke grond. „Het zelfde effect heeft een hoogte stage. De Italiaanse prof leeft gewoon voor zijn sport en de structuur is er op gericht het maximale uit een renner te ha len. Een jonge coureur wordt ja ren opgeleid, krijgt de tijd zich aan te passen. Op 26-, 27-jarige leeftijd moet hij er pas staan", aldus Van Mol. Van Mol onderbouwde zijn stelling met verwijzingen naar Chiappucci en Furlan. De eerste werkte zich aanvankelijk in het zweet voor de Zwitser Zimmer- mann, de tweede was jarenlang knecht voor Argentin. Voor Fur lan zijn de rollen dit seizoen omgekeerd. De 28-jarige prof is de aangewezen kopman en gaat ogenschijnlijk gemakkelijk met die bevoorrechte positie om. In het Criterium International hield Furlan zaterdag etappe winnaar Bouwmans voldoende in het vizier om een dag later te kunnen toeslaan. „Rominger is voor mij de favoriet voor de eindzege", schatte Bouwmans na zijn eerste seizoenszege de situatie verkeerd in. De Zwitser kon zondag in de korte och- tendrit Furlan niet volgen toen de Italiaan in de laatste beklim ming demarreerde. De tempoversnelling besliste de Franse etappewedstrijd. Fur lan sloeg een gat van 35 tellen met nummer twee Rominger. Van die marge bleef na de af sluitende tijdrit over 12,5 kilo meter verrassend gewonnen door Furlans ploeggenoot Ber- zin - zestien seconden over. Furlan volgde Breukink op. Bouwmans werd uiteindelijk achttiende. De Rus Ekimov was zaterdag met zijn aanval in de slotfase de smaakmaker van de E3-Prijs. De tempobeul. afgedankt door Post en opgevangen door Raas, kon zijn solo alleen niet afron den. De Moldaviër Tsjmil, na een mislukt Italiaans avontuur bij GB-MG door Lotto uit de goot gevist, haalde de Rus kort voor de finish in en liet hem sprong. Cipollini kreeg het in de koers aan de stok met een Belgische camera-man die volgens de Ita liaan te dicht op het peloton zat. De licht ontviamhare sprin ter maakte zijn ongenoegen meer dan duidelijk, reageerde zwaar geïrriteerd op de aanwe zigheid van de man, maar hield uiteindelijk met moeite zijn handen thuis. Bartoli Cipollini's ploeggenoot Bartoli nam zondag wraak op de Bel gen door de Brabantse Pijl te winnen. De Italiaan rekende op de laatste beklimming van de Alsemberg af met Den Bakker van TVM. Het tweetal maakte lange tijd deel uit van een kop groep van vijftien coureurs. Bartoli demarreerde in de laatste plaatselijke ronde, de Nederlander kon als enige aan haken maar miste de krac ht de Italiaan in de laatste driehon derd meter te volgen. BUDAPEST ANP De Kenyaanse afvaardiging be heerste gisteren de wereldkam pioenschappen veldlopen in Boedapest. Bij de mannen werd Wiiliam Sigei voor de tweede achtereenvolgende keer kam pioen, bij de vrouwen won Hel len Chepngeno. Beste Neder lander was Marcel Versteeg, die als 49e finishte. Evenals in de voorgaande ja ren benaderden de Kenyaanse lopers de WK-cross als een wie lerkoers. .Mindere goden' als Wilson Omwoyo en Simon Che- moiywah werden naar voren gestuurd om het tempo hoog te houden. Sigei werd de hele wedstrijd uit de harde wind ge houden. Paul Tergat bleef als reserve achter de hand voor een eventuele ultieme aanval. De Ethiopiërs Haile Gebre- selassi, Addis Abebe en twee voudig wereldkampioen Khalid Skah leken aanvankelijk in staat de Kenyanen partij te geven. Maar met een snelheid van bo ven de 20 kilometer moesten Skah, nauwelijks hersteld van een griepaanval, en Abebe voor tijdig afhaken. Een vrijwel vlak parkoers zonder noemenswaar dige obstakels maakte dat enor me tempo mogelijk. De 24-jari ge Sigei plaatste kort voor de fi nish de beslissende demarrage. Gebreselassi had onvoldoende kracht over en meesterknecht Chemoiywa kon daardoor nog naar de tweede plaats opruk ken. Achter de brede Afrikaanse top liep Marcel Versteeg naar een 49e plaats. De Veenendaler was zeer tevreden met zijn prestatie, die beter was dan ooit. „Ik heb heel constant kun nen lopen, terwijl dat vroeger nog wel eens een probleem was. Het betekent voor mij dat de voorbereidingen voor de zomer goed verlopen." Versteeg zal eind april in Hengelo al een aanval doen op de limiet op de 5.000 meter voor de Europese titelstrijd in Helsinki. Bij de vrouwen bepaalde de Zuidafrikaanse Zola Pieterse- Budd het wedstrijdverloop ge durende één ronde. Daarna nam de 26-jarige Hellen Chepn geno het initiatief over en so leerde naar de winst. Zij begon haar atletiekcarrière als hoog springster en speerwerpster, maar werd door een blessure gedwongen zich tot het lopen te beperken. Achter Chepngeno leek de Portugese Conceicao Ferreira onbedreigd tweede te worden, totdat de Ierse Catheri ne McKiernan aan haar eind sprint hegon. Die was zo onver wacht fel, dat ze alsnog het zil ver greep, net als de afgelopen twee jaren. Grete Koens, de enige Neder landse deelneemster, werd 63e en was daar niet tevreden over. „Heel jammer, maar ik kon het goede tempo niet te pakken krijgen. Het parkoers lag me wel. maar de vorm was er ge woon niet", verklaarde de Arn hemse. Burgh trok naar Diever voor de kwalificatie voor het NK Run Bike Run, over vier weken in Venray. Met een twaalfde plaats in 3.05.01 voldeed de Ixidenaar ruimschoots aan de kwalifica tie-eis van een plaats bij de eer ste twintig. Zoals voor de mees te triatleten het geval is, bleek de zestig kilometer fietsen iets aan de lange kant voor deze fa se in het seizoen. Met de hele maand april nog voor de boeg, traditioneel de maand waarin veel getraind wordt op dit on derdeel, valt echter ook van Van den Burgh nog hel nodige te verwachten. In I-angedijk pakte de 19-jarige Leidenaar Rinse van den Ouweelen een derde plaats in de plaatselijke Run Bike Run. Van den Ouweelen realiseerde over 3,5 kilometer lopen, twintig fietsen en weer 3,5 lopen een tijd van 56.00. Jan van der Marei heeft gisteren ook zijn tweede wedstrijd in het jonge Run Bike Run-seizoen winnend afgesloten. In Diever was hij na veertien kilometer lo pen, zestig fietsen en zeven lo pen de snelste in een tijd van 2.47.53. Hiermee bleef hij de nummer twee Marcel Swart en de nummer drie Machiel Ittman respectievelijk twee en vijf mi nuten voor. „Het ging wat makkelijker dan vorige week in Steenwijk," aldus de man uit Ter Aar. „De lange fietsafstand was in mijn voordeel." Van der Marei pakte de voorsprong ook tijdens het fietsen. Na-de eerste loopaf stand wisselde hij nog gelijk op met Jacob van der Ploeg, vorige week nog dicht achter Van der Marei, en Swart. Casper van den

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25