9 LUSV speelt slap j in volleybalderby Sport I VI Hanegem over WIE ZEI DAT Afgetekende zege voor RVV Rohda kampioen zaalkorfbal! De club grensrechter doet het nooit goed MAANDAG 28 MAART 1994 Lexthon verrassend naar winst Bij de mannen in de derde volleybaldivisie werd de derby tussen Leython en LUSV verrassend gewonnen door Ley- thon met 3-2. Gemini deed het een stuk minder dan vori ge week en verloor met 2-3 van Riva/R en Novo versloeg Ovra in eigen huis met 2-3. Bij de vrouwen behaalde Ge- mini een benauwde 2-3 winst bij WIK/OVM en verloor VCS met dezelfde cijfers van Riva/R 2. De wedstrijden Harderwijk tegen DAC bij de mannen en Leython tegen Utrecht bij de dames werden uitgesteld wegens het over lijden van DAC-spëler Robert Maassen. leiden.cerreneste krijgen. Na een goede eerste set zakte de ploeg in het vervolg ver weg. Alleen lepe Roosjen scoorde op mid, maar de bui tenkant faalde hopeloos. De vijfde was weer beter, maar werd net niet gepakt. Een onno dige nederlaag was het gevolg. volleybalmedewerker Leython-LUSV 3-2 (13-15, 15- II, 15-9, 13-15, 15-11). Trainer/Coach Frank Knops van 1.11SV toonde zich na afloop een teleurgesteld man. Zijn ploeg had slap gespeeld in een te laag tempo en kennelijk was men er nog niet uit, of er nu gedegra deerd diende te worden, waar door er volgend seizoen weer op vrijdagavond gespeeld kan worden of gevochten moest worden voor handhaving. Bo vendien waren eigenlijk slechts twee spelers van de oorspronke lijke basis aanwezig en werd er door de rest zwak geacteerd. Leython speelde verfrissend en toonde een sterk collectief. Aan vallend en passend liep bet pri ma, alleen blokkerend lieten de Leiderdorpers nog wel een paar steekjes vallen. In de eerste set paste Leython zich teveel aan aan het trage tempo van LUSV, waardoor het verloor; daarna werd het tempo opgeschroefd en bleek de studenten ploeg erg Gemini/K-Riva/R 2-3 (15-12,8- 15,15-13,7-15,13-15). In tegenstelling tot de vorige week, kon Gemini dit keer niet het enthousiasme en de werk lust opbrengen om zijn tegen stander definitief op de knieën T haar echtgenoot in Studio Sport: ../A. zou wel eens naar hel bui tenland willen, maar Willem niet. Hij is Hollandser dan Hol lands. Net zo Hollands als een zak aardappelen. Alleen gaat een zak aardappelen op den duur schimmelen en Willem Rob Jacobs, trainer van de Griekse club Panahaiki Patras, in de VI van afgelopen woens- dag: ..Dit seizoen is bij negen van de achttien clubs uit de hoogste klasse de trainer al ontslagen. Twee weken geleden werd Ivica Osim weggestuurd bij Panathi- naikos en iets eerder was O leg Blochin aan de kant gezet bij PAOKSaloniki. Maar Rob Ja cobs zit er nog. Ik heb het hier best naar mijn zin. Rob Jacobs is op staande voet ontslagen bij het Griekse Panahaiki Patros. Rob Jacobs: arm of koud van, ant ik had het hier h li al niet naar mijn id i o vak ge- Jcffrey v krant: Mijti eerste gedacli te? Jezus, MW, dat is 225 kilometer ver derop, helemaal in Limburg. Kan liet niet wal dichterbij?" Wim van Hanegem in zijn AD- column: „PSV-voorzitter BUI Maeyer lijkt me een aardige vent, maar liij beledigde me en beetje toen hij zich liet ontvallen de populari teit van Ajax na te streven. Wat bazelde liij? Laat PSVeerst maar eens netzo populair worden als Feyenoord. Henk ten Gate, trainer Go Ahead Eagles, in V.I.: „Ik ben een jaar of zes misdie naar geweest. Het was een eer als je daarvoor werd gevraagd op school. Blijkbaar had ik een rooms uiterlijk. Meindert van Veen, basketbal- coach in HP/De Tijd: „Zet vijf talentvolle klootzakken bij elkaar en je kunt een goede ploeg hebben, maar een aantal vrouwen die elkaar niet kunnen uit- small ill een ploeg, dat wordt nooit Eurosport* tator Hans Kraay sr. voor de aftrap van de tweede helft van de oefeninterland Brazilië-Argentinië: „Daar is Maradonal Dat mogen we wel een verrassing noe men... Of is het hem niet... Laten we niet ti vroegjuichen." Studio Sport-verslaggever Sierd de Vos voorafgaande aan de gebruikelijke ochtendwan deling van het Nederlands team in Schotland: „Het regent, maar Oranje gaat, onder leiding van Rinus Israel toch wandelen. IJzeren Rinus, die zal dus wel roesten van daag." Kees Buurman (NOS-radio) in Vrij Nederland over verslagge ver Theo Koomen, die tien jaar geleden verongelukte: ..Dedood van Theo Koomen heeft een geweldige slag toege bracht aan de sportverslagge ving. Die begaafdheid om voor de microfoon het binnenste van je huig te laten zien is helaas verdwenen. Ik hoor nu vooral twaalfjarige, net menstruerende meisjes die vanuit verre landen kranteberichtjes voorlezen. Na tuurlijk zijn er na hem weer jon gens in de Tour op de motor ge klommen, maar dat bleef be perkt tot zeer matige immitaties. Koomen was het schoolvoor beeld van hoe radio op zijn best kan zijn. En mensen zoals hij zijn er niet meer. Met Koomen is „Bij zaalvoetbal zijn.soms hele teams lesbisch, maar in het basket bal ken ik het ook wel. Het kan wel eens voor com plicaties zorgen. Laatst hoorde ik weereen ver haal over een team dat heel slecht presteerde, waarvan ach teraf bleek dat er een nieuw meisje was bijgekomen op wie twee speelsters verliefd waren geworden. Schaatscoach Henk Gemser in H P/De Tijd: „De bereidheid om een harmo niemodel na te streven, om ten dienste van je sport een aantal primaire gei 'oeligheden toch maar systematisch te onder drukken, heb ik bij vrouwen met een dubbelloops jachtgeweer moeten afdwingen. Wielercoach Piet Hoekstra in H P/De Tijd: Vrouwen denken dat ze sociaal zijn. Ze denken dat keuvelen en teuten met elkaar, dat dat soci aal is. Ogenschijnlijk vriendelijk met elkaar omgaan, maar in wezen eikaars bloed wel kunnen drinken. Zoiets is bij jongens niet mogelijk. ten wist in een servicebeurt de stand lot 13-10 terug te bren gen. Een paar knullige foutjes deden Novo toch nog verliezen. Het enthousiasme van die set bleef in de vierde hangen en Novo haalde met puur werkvol- leybal de winst. In de vijfde werd een vroeg verkregen mar ge van vijf punten tot het einde vastgehouden. Vrouwen Wik/Ovm-Gemini/K 2-3 (14- 16,6-15, 15-7, 15-12, 14-16). In de eerste en tweede set Hans Broere: ingevallen. speelde Ge verdedigde aanvallend redelijk. Het erin goed en er voldoende gescoord. In de eerste set bleef Wik tot 8-8 bij; toen sloeg Ge- n gat naar 8-12. Slordig serveren deed Gemini de greep verliezen en pas via 14-15 kon Gemini doordrukken naar een minimale winst. In de volgende set was Gemini wel veel sterker mede door een sterke service- druk. Door concentratieverlies, een te laag tempo en een zwak ke stop ging de derde snel verlo ren. Na verlies van het vierde deel moest Gemini in de vijfde set heel diep gaan om na 9-4 toch nog de niet meer verwach te winst te grijpen. VCS - Riva/R 2 2-3 (15-4, 15-5, 15-17, 9-15, 8-15) VCS draaide twee sets heel soe pel en had geen enkele moeite met Riva. In de derde set op 15- 14 ging het mis; de ploeg gaf die set tegen de verhouding in nog uit handen. Achteraf bleek dit het breekpunt, want VCS wist de gaten niet meer te vinden en maakte domme fouten. Riva won de volgende sets zoals het wilde en boekte een niet meer verwachte triomf. VCS in vijfde set langs Zevenhuizen leiden cer renes volleybalmedewerker In de promotieklas won RW met 0-3 afgetekend bij Agon en boekte VCS twee kostbare punten op Ren- tokil/ZVH 3 (2-3). Bij de wouwen versloeg Gemini/K 2 het arme Dosko gedecideerd met 0-3 en verloor Rid- derveld van Rentokil/ZVH 3 met 0-3. De wedstrijd van DAC werd uitgesteld. Agon - RW 0-3 (8-15,10-15,14-16) Met Martin Broere als spelverdeler (Ronald Vewey was nog steeds ziek) pakte RW de eerste twee sets volko men verdiend van De Boskoopse ploeg. In de derde ging het een stuk moeizamer. Nu waren het met name twee sprongservices van Broere die de doorslag gaven naar de 0-3. Zevenhuizen 3-VCS 2-3 (8-15,15-11, 15-13, 15-17, 12-15). Beide teams ontliepen elkaar bitter weinig en VCS vond dal eigenlijk de gelukkigste gewonnen had. Door scherp te serveren trok VCS de eerste set naar zich toe. In de tweede set ging ZVH agressiever spelen, met na me in verdedigend opzicht, en VCS ging minder pas sen, waardoor het achter de feiten aanliep. Dit verval zette in de derde door tot 13-8; op 13-13 leek het nog goed te komen, maar twee ongelukkige ballen brach- Br 2ec5 ten 2-1 in seis op het scorebord. In de vierde set moesfstl Hans Geerlings na een punt geblesseerd uitvallen; met0" Dennis Verwey op zijn plek leek het aanvankelijk niefY beter te gaan. Via 6-2. 13-9 en 14-12 was het Robert-.e Jan Batenburg die serverend en Dick van Elk die sco-r rend de zaak nog positief afrondden. In de vijfde reek(!e£ moest een 5-0 achterstand weggewerkt worden. IC Dosko-Gemini/K 2 0-3 (8-15,5-15,14-16). Gemini begon slecht, vooral omdat de helft van d<pg ploeg veel te laat arriveerde. Pas na een halve set, toer het team warm was, werd Dosko alsnog weggezet dooiEiDi veelal goed serveerwerk. Na een wel heel gemakkelijkcan winst in de tweede liet Gemini onnodig Dosko uitlof- pen naar 13-3 voor het weer met beide benen op déeti grond stond en door een enorme opslagserie van Dahnj1 na The de winst veilig stelde. :at( Ridderveld-Zevenhuizen 3 0-3 (10-15, 5-15,11-15). jen Ridderveld miste twee speelsters en had daarom Sas* kia Spruitenburg uit de junioren opgesteld. Tot 10-Hp bleef het in het begin bij, daarna betekenden vijK* slechte passes verlies. Na een foutenfestival in d<MS tweede ging het in de derde set beter; Nel de Jonrrp scoorde veel en ook Jolanda Sloothaak speelde eeroe prima wedstrijd. ZVH had ook nu meer in huis aan hei - j eind en wist met afwisselend korte en lange ballen oolle'n Ovra-Novo 2-3 (15-10, 12-15, 15-11, 12-15, 10-15). Door deze overwinning en het 3-2 verlies van US bij Zaanstad is Novo verzekerd van de twee de plaats in de eindrangschik king, zodat na de degradatie van vorig seizoen (Novo haalde toen in de tweede divisie slechts een punt) het zich nu al kan gaan opmaken voor het spelen van promotiewedstrijden. Het startte met Hans Broere als spelverdeler op de plaats van de afwezige Kees Ouwehand. In de eerste periode speelden beide ploegen zonder meer goed; ech ter aan het eind liep Ovra punt voor punt weg, doordat de blok kering en veldverdediging net iets beter verzorgd waren. Daar na nam Novo het initiatief over, bouwde een voorsprong op en liep naar 6-12. Even liet Novo de teugels vieren en gelijk profi teerde Ovra met een inhaalrace. In het zenuwslopende slot van de set had Novo net iets meer in huis. De derde was precies het tegenovergestelde; nu.liep Ovra naar 13-6. Maar Frank de Vel- Aanvoerder Rene Kruse van DKOD gaat op de schouders na ontvangst, van de gewonnen beker. foto anp korfbalmedewerker Door een 14-10 overwinning op DKOD werd Rohda zaterdag avond in sportpaleis Ahoy' Ne derlands kampioen zaalkorfbal. De Amsterdammers, jarenlang grossierend in veldtitels, haal den daarmee na acht jaar weer eens de meest prestigieuze korf- baltitel binnen. Voor Rohda's aanvoerder Kruse werd de zaalfinale in Ahoy' de mooist denkbare be kroning van zijn 15-jarige loop baan in het eerste team van de Amsterdamse club. Drie minu ten voor tijd werd hij uit het veld gehaald onder luid applaus van de bijna negenduizend toe schouwers en in de armen ge sloten door zijn vader George, voorzitter van de club. Hoog op de schouders van de vele sup porters vierde de 33-jarige Am sterdammer langs de lijn al zijn eigen feestje. Na het laatste fluitsignaal van En de clubgrensrechter, hij ploe terde voort. Een van de weinig benijdens waardige baantjes op het voet balveld, is die van clubgrens rechter. Want je doet het nooit goed. Ben je sportief, dan krijg je de hoon over je heen van 'de jongens' in het veld. Vlagje cor rupt, dan kom je in een slecht blaadje bij de scheidsrechter met alle gevolgen van dien. Henk Siera zou zeven jaar gele den de vlag voor een half sei zoen overnemen bij Rooden- burg. Hij loopt er nog steeds. Siera hanteert de vlag „op zijn manier." Wat dat inhoudt? „Dat de vlag bij twijfel omhoog gaat", zegt de 38-jarige Leidenaar. „Maar ik mag in een wedstrijd niet te veel twijfelen. Anders krijg je onherroepelijk proble men met de scheidsrechter. En je bent toch een visitekaartje van de vereniging. In principe voel ik mij de assistent van de scheidsrechter. Het karwei moet met drie man worden ge klaard." De laatste tijd gaat het vlaggen met vallen en ópstaan. Twee weken geleden bij NFC-Roodenburg wilde Siera de vlag erbij neergooien. „Maar daar win ik natuurlijk niks mee. Maar wat die scheidsrechter (Ph. van der Pol, dezelfde man die trainer Fielemon voor de tuchtcommissie gaat slepen, red) ervan bakte, was ongelofe lijk. NFC scoort in die wedstrijd in duidelijke buitenspelpostitie. Ik vlag, maar die man negeert mijn signaal. Dan begin ik te koken. Later scoren ze weer, maar ligt er een tweede bal in het zestienmetergebied. Daar hadden onze spelers last van. Dus ik vlag weer, maar die man zag me gewoon niet staan. Dan ben ik woedend, voel ik me machteloos. Loopt die man la ter langs me en zeg dat ik niet moet ouwe-hoeren. Nou ja. ik had niks gezegd. Na afloop ben ik naar 'm toegegaan en heb een hand gegeven. Hij wilde eerst niet. Als die scheidsrechter dat niet had gedaan had ik een rapport gestuurd naar de KNVB." Siera vindt dat door de buiten spelregel zijn taak niet is veran derd. „De twijfel blijft tóch. Het is er zeker niet makkelijker op geworden." Siera beeft vroeger nooit gefloten. Hij voetbalde vroeger in Roodenburg 3 voor dat hij 'furore' maakte als vlag- gervan Roodenburg één. uvs George de Wit is de clubgrens rechter van UVS maar is dat ei genlijk ook weer niet. De Wit is geen lid van UVS. De 48-jarige Leidenaar is officieel grensrech ter, maar kampt met een sle pende knieblessure. Vlaggen kan wel, fluiten minder. Vol gend seizoen is hij echter weer George de Wit: „Een gladiool, dat actief op de velden. Dat clubgrensrechterenvindt De Wit eigenlijk maar vreemd. Hij ergert zich groen en geel aan het feit dat de clubgrensrechter bevooroordeeld is. De Wit heeft in deze kwestie natuurlijk mak kelijk praten, want hij is eigen lijk geen echte clubgrensrech ter. 1 lij is onafhankelijk. De Wit beseft dat er langs de lijn snoes- banen rondlopen die punten proberen te winnen voor de club. Zo is De Wit dus niet. Toch zag scheidsrechter Sluijter gistermiddag bij UVS-DCV (0-0) de Leidse grensrechter geregeld staan. Daarmee won Sluij- ïiet de sympathie van De Wit. Na afloop toonde de UVS- dan ook zijn onvrede de leiding. „Een gladiool, vas het." liet De Wit zijn onvrede blijken. „Die man heeft Ie narigheid zelf op zijn hals gehaald. Hij begon kaarten te rekken toen het te laat was." Volgens De Wit was ook de op stelling van de scheidsrechter verkeerd. „Hij stond vaak met zijn rug naar mij toe. Dat is een /an de eerste lessen voor een scheidsrechter." De Wit vindt de voetballers bij UVS „een aar- foto henk bouwman dig stel" maar hij bevoordeelt ze niet. „Dat weten ze ook. Ik ben zelf scheidsrechter en kan het niet maken om rare dingen te doen." De Wit deed geen rare dingen en toch zag scheidsrech ter Sluijter zijn collega niet staan. „Ik vlag naar eer en ge weten en dan zet zo n man je in feite voor paal langs de lijn. Dan heb ik het wel eens moeilijk. Maar de vlag erbij neergooien, nee. daarmee berokken ik UVS alleen maar schade." b onderwater arbiter Van der Laaken deden zijn ploeggenoten het nog eens dunnetjes over. Uit handen van KNJCV-voorzit ter Geutjes ont ving Kruse de kampioensbo kaal. Voor Rohda een uniek mo ment, want deze landstitel was de tiende in de geschiedenis. Het roemruchte Ons Eibernest kwam in de 39 jaar dat er in de zaal gekorfbald wordt slechts tot acht zaaltitels. In de wedstrijd had Kruse, die volgend seizoen als opvolger van Ron Massing aantreedt als trainer/coach van Rohda, ruimschoots zijn stelling bewezen afscheid te willen op het hoogtepunt van zijn carriè- Tweemaal balcontact bete kende in de openingsminuten een voorsprong 2-0 die de ze nuwen .verdreef. DKOD kwam snel terug door twee schoten van zijn directe opponent De long. De Heelsumse ploeg had daarna geruime tijd een duide lijk overwicht. Het rendement van het fraai gepolijste combi"™' natiespel woog echter maa;.°| nauwelijks op tegen de direct;a heid van de Amsterdamse aan.ar vallen. 's. Al bij rust (8-7) had Rohda he'j" initiatief overgenomen. Na d( e hervatting bezweek de aanva0' van DKOD volledig onder dra druk van de Amsterdamse veroar dediging. De afvang ging steed minde goed en de plaatsfouten stapelïjf den zich op. Na de 9-7 vai Spierings duurde het nog wqjl] dertien minuten voordat Krusne de beslissing forceerde. Een kaer mikaze-actie van Budding lelie verde DKOD een door Voshariit benutte strafworp op. Maaoe daarna schoot Wip de iaatste il lusie van de Heelsumse ploert aan flarden; 12-8. Wip tekende ook voor Rohda's laatste treffeH| waarmee hij op de topscorer^; lijst met vier treffers naast Krus^ eindigde. Maar die was alvasjr aan de champagne begonnen. De tenniswedstrijd Ne derland-Verenigde Staten voor de kwartfinales van het toernooi om de Davis Cup, speelt zich van 15 tot en met 17 juli aan de voet van de Euromast in Rotterdam af. Op de Müllerpier verrijst een stadion met een capaciteit van 12.500 zit plaatsen. De komende weken voert bondscoach Stanley Franker met de spelers van de ploeg (en Richard Krajicek) overleg over de onder grond waarop de wedstrijd wordt gehouden. Kort voor de jaarwisseling bena derde Advantage International, het marketingbureau dat namens de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond de Davis-Cupduels in Nederland organiseert, het Rotter damse gemeentebestuur over de mogelijkheid de kwartfinale naar de Maasstad te halen. Eenzelfde vraag werd voorgelegd aan de ge- entes Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Maastricht. Op 1 maart besloot Advantage in te gaan op hét aanbod van de Stich ting Rotterdam Topsport. Door slaggevend bij de keus waren de lo- 'kalie, de bijdrage van de gemeente i de totale organisatie en de te wachten belangstelling van het bedrijfsleven. De Müllerpier maakte tot 1988 deel uit van het Rotterdamse havenge bied en werd als zodanig vooral ge bruikt voor opslag en overslag van stukgoed. De pier is gelegen op de rechteroever van de Nieuwe Maas, nabij het noordelijk Maastunnel- Tot het moment waarop de woningbouwplannen tot uitvoe ring komen, wordt de Müllerpier benut als evenemententerrein (voor o.a. kermissen en circussen). De pier heeft een oppervlakte van zes hectare, een lengte van 420 meter en een breedte van 115 me ter aan de lange zijde tot 165 meter op de kop. De kaartverkoop voor de wedstrijd Nederland-Verenigde Staten begint maandag. Dagkaarten kosten 75 gulden, voor passepartouts moet 200 gulden worden neergeteld. Op de Müllerpier wordt voor deze ge legenheid een uitgebreid tenten dorp neergezet. "!W" rotere doelen, korte I hoekschoppen, in- trappen in plaats in gooien. zestig minuten zuivere speeltijd. De lagere Amerikaanse voetbalcompetities experimente ren de komende tijd met deze re gels, opdat de nieuwe profliga straks een eigen gezicht krijgt. 'Soccer, made in the USA.' De Verenigde Staten kregen de we; 1 reldtitelstrijd van komende zomer I toegewezen, onder de voorwaarden dat in 1995 een profliga zou ont staan. Een derde van de geschatte! winst van veertig miljoen gulden - die het WK oplevert, gaat naar de P" opzet van de nieuwe competitie. De Amerikanen willen wel hun ei-' gen voetbal, met het doel meer a spektakel te krijgen. De mogelijke d veranderingen worden vanaf 8 e' april getest in de United States ln-° terregional Soccer League. Dat is een competitie met 71 ploegen, n verdeeld over acht regionale afde lingen, waarin amateur- en semi-a profploegen om het kampioen - n schap spelen. De experimentele fase is een sa- 1 menwerking tussen de Amerikaan se voetbalbond USSF en de MSL,1 de Major Soccer League, de toe komstige profcompetitie. In elk van de acht divisies worden be- paalde zaken uitgeprobeerd. Zo ,r zijn in vier competities tests betreL fende de zuivere speeltijd. In één divisie blijven de gangbare 'Europese' regels gelden. Na het seizoen verdwijnen de gegevens van alle 350 duels in de computer" waama de bond zijn conclusies trekt. Probleem is natuurlijk dj} de FIFA alle mogelijke wijzigingen dient goed j- keuren. Om de zuivere speeltijd E van een uur te bereiken, zullen r scheidsrechters net als bij ijshoc- f key of basketbal de klok stilzetten! bij onderbrekingen. Om meer ge-, vaar voor de doelen te scheppen, j wordt de hoekschop dichter bij h(, doel genomen. Net als in hockey bij aspiranten die nog niet zover r kunnen schieten. Het intrappen van de bal vervang) het inwerpen. Een andere test be treft de bestraffing van spelers. Nt een bepaald aantal overtredingen volgt een vrije trap op de halve cii kei van het strafschopgebied, waa bij de tegenstander geen muur mag opstellen. Een speler met ve( scheidene persoonlijke fouten wordt uit het veld gestuurd. De voorstellen vormen onderdeel van de strategie het Amerikaanse publiek te interesseren voor voet bal. Eerder lukte dat slechts gedet telijk. De profcompetitie in de ja ren zeventig trok publiek door gri te namen als Cruijff, Pele, Becker bauer, Neeskens en Chinaglia. N< hun vertrek stierf het voetbal een zachte dood. De belangstelling voor de compe tie lijkt groot. Al 29 steden hebbe zich gemeld voor twaalf geplandi clubs. Beslissend bij de toewijzin is het aantal seizoenkaarten. In d kandidaat-steden zijn daarom b( stelformulieren uitgedeeld. De MSL garandeert tenminste veerti wedstrijden en entreeprijzen var ongeveer 25 gulden. In de planni zijn twee divisies voorzien, waar van de winnaars uitmaken wie zi kampioen mag noemen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22