Van Zwam wanhoopt niet De Zijl/LGB verrast® kampioenskandidaaf Vijf voor twaalf voor Leidse basketballers !,".hf'geld Vivax strandt in zicht van de haven Sport MAANDAG 28 MAART 1994 chef willem spierdijk, 071 -356464. plv -chef rob onderwater. 0' ARC komt goed weg tegen Ajax ARC bevindt zich in degradatiezorgen. De stand op de ranglijst geeft daar nog niet eens zo veel aanleiding toe; de Alphenaren staan nog vier punten boven de rode streep en hebben nog vijf ploegen onder zich. Het spel van ARC echter wel. De ploeg hield een punt over aan het duel tegen Ajax (1-1), maar trainer Wim van Zwam be kende na afloop met samengeknepen billen naar het spel van zijn ploeg te hebben gekeken. alphen aan den rijn met het benutten van kansen. Barkema verzuimde in de tien de en twaalfde minuut zijn ploeg een voorsprong te bezor gen. Ploeggenoot Richard hou wers was met het hoofd dichtbij een doelpunt. ARC was twee ■keer gevaarlijk. René van Meg- gelen kopte uit een comer net naast en John van der Meer schoot op de bovenkant van de lat. In de eerste minuut na rust kwam ARC op voorsprong. Ruud Bos werd gevloerd door Ajax-doelman Van der Wal en Van der Meer benutte de straf schop. De Amsterdammers trokken de stand al weer snel gelijk. Linksbuiten Omar Tahya (De Groot: ,,Geen rendement") trok de bal voor en Barkema kréég de bal tegen zijn scheen been aan: 1-1. Ajax trok - met de wind in de rug - nog feller ten aanval dan willem spierdijk Na de winterstop draait het niet meer bij ARC. Na vier nederla gen op rij veranderde de ploeg van een subtopper in de eerste klasse tot een elftal met degra- datiezorgen. jNu kreeg ARC te gen Ajax ook weinig kans om weer in het rechte spoor te ko men. De Amsterdammers heb ben zich inmiddels aangepast aan het hardere spel in de eer ste klasse. Alleen de buitenspe lers vallen nog in de categorie 'frêle Ajacieden'. De stevige Raymond Barkema (trainer Dirk de Groot: ,,Hij is geen Ajax- spits") slaat in het centrum van de aanval. Deze Barkema was wel met afstand de gevaarlijkste Ajax- speler, maar ook de zaterdagaf deling van Ajax heeft moeite in de eerste helft. Het leverde een handvol kansen op. De bal kwam twee keer tegen het hout werk. In de laatste minuut ont snapte ARC aan een nederlaag. Said Quyaali werd onderuit ge lopen in het strafschopgebied, maar scheidsrechter Beser wei gerde de glaszuiver strafschop toe te kennen. Maakt ARC zich zorgen om degradatie, dat geldt zeker voor Ajax. Trainer De Groot zou het niet eens erg vinden wanneer zijn ploeg naar de tweede klasse zou terugvallen. „Volgend jaar wordt er in dit elftal verder ver jongd. Spelers die uit de Al ko men krijgen in de zaterdagafde ling nog een jaar de kans om een contract voor het tweede elftal af te dwingen. De jeugdaf deling wordt voor sommigen een jaar verlengd. Alleen de uit blinkers in de jeugd krijgen meteen een contract voor hel eerste." Deze aanpak heeft tot gevolg dat De Groot het veld moet rui men bij de zaterdagafdeling. De Vinkevener keert terug naar de jeugd. Spitz Kohn, die sommige spelers ook overdag gaat trai nen, ontfermt zich over het za terdagelftal. Eén en ander is aan De Groot als een promotie ge presenteerd. „Michael van Praag kwam me feliciteren. Dus het zal wel een promotie zijn." Op de vraag of hij zich dan op een zijspoor voelt gezet, wil De Groot geen antwoord geven. De trainer had de ambitie ooit nog eens landskampioen bij de amateurs te worden. De speelstijl in de eerste klasse za terdag is hem overigens zwaar tegengevallen. „De meeste ploegen spijkeren de boel ach terin 'dicht en hopen op een snelle counter." ARC-trainer Van Zwam voelde zich aange sproken en was het met die zienswijze niet eens. „Ajax dwingt het af dat er zo tegen ze wordt gespeeld. Wij proberen positief te voetballen door ach terin één op één te spelen." Pessimistisch over de komen de weken is Van der Zwan niet. „Wij hebben moeite om snel over te schakelen van verdedi ging op aanval. Tegen Ajax is dat extra moeilijk, maar tegen andere ploegen lukt dat wel." ARC - Ajax 1-1 (0-0) 46. Van der Meer 1-0, 50. Barkema 1-1. Scheidsrechter Beser. Toeschouwers 900. Geel: Kooy (ARC), Van der Wal (Ajax) ARC: Tuinenburg; Lammers, Bloem- heuvel, Kooy, I loogendoom; Van Meg- gelen (Van Arnhem), Van der Meer, Van der Vlist, Boer, Bos, Le (Key) Meijers en Van Schaik succesvol leiden Sven Meijers en Michael van Schaik hebben twee gouden me dailles overgehouden aan de ze vende aflevering van de Speedo jaargangswedstrijden. Zijl-zwem mer Meijers veroverde zaterdag bovendien een zilveren medaille. Gisteren vielen beide bij de A- kringwedstrijden in Voorschoten opnieuw in de prijzen. Bij wed strijden in Dordrecht waren even eens Leidse successen te noteren. Meijers leverde zijn beste pres tatie op de 400m wisselslag voor jongens onder de veertien met winst in 5.26.0. Deze tijd is goed voor een top-3 notering en plaat sing voor de finales in juni. Het laatste geldt eveneens voor zijn zege op de 100m school in 1.21.2 voor clubgenoot Twan Marlijn in 1.23.5. Meijers' zilveren plak op de 100m wij in 1.02.7 biedt even min zekerheid als de bronzen prestatie van Diederik Huibers, die eentiende later aantikte. Ver der is van de De Zijl-ploeg alleen Sander Rhynsburger ('84) met een winnende 1.16.1 op de lOOm vrij zeker van een finaleplaats. Nelle- ke Beekman ('82) heeft meer kans met haar zilveren 1.22.6 op de 100m vlinder dan met de 2.56.8 op de 200m wissel die ook de tweede plaats betekende. Claudia Lambrichs ('84) finishte in 1.19.0 als derde op de 100m vrij, achter hel LZ-duo Dieuwerlje Vermeu len (1.15.8) en Mariëtte Onderwa ter (1.18.9). Meer aandacht had de LZ-aan hang voor haar mannelijke club genoten uil '83 die tot twee keer toe het gehele podium bevolkten. Van Schaick maakt de meeste kans op finaleplaatsen. Hij won de 100m school in 1.31.3, gevolgd door Louis van Schaarenburg in 1.33.1 en Robert Chaudron in 1.33.7, en de 400 vrij in 5.?3.8 voor Jolger Klein (5.25.0) en op nieuw Van Schaarenburg in 5.31.9. Katwijk-zwemmer Dirk Hoek ('82) won de 100m vlinder in 1.21.6 en de 200m wissel in 2.51.6 voor Paul Beij (LZ) in 3.04.4. en Michiel Schrama (LZ) in 3.13.8 en ten slotte was er brons voor LZ-zwemster Noeki Klein ('83) na 1.27.0 over 100m rugslag. In Het Wedde in Voorschoten werden door de meisjes schooi en door de jongens rugslagwed- strijden gezwommen. Van Schaick was gisteren opnieuw de snelste met 35.9 over 50m en 1.17.7 over lOOm, voor Van Schaarenburg met 35.8 en 1.18.1. Stephan van Iterson ('79) won met 31.5, 1.07.4 en 2.22.4 (200m), terwijl de schoolslag van de even oude meisjes Mariëlle Kraan zil ver opleverde in 38.3, 1.26.7 en 3.05.8. Ook Fleur Bakker werd tweede met 37.5, 1.21.9 en 2.51.2. Leonie Chaudron ('83) ging naar brons met 41.6 en 1.30.0, evenals Vermeulen ('84) die in 45.4 en 1.39.3 vlak achter Esther Nijgh (Katwijk) met 45.9 en 1.38.9 ein digde. Voor De Zijl werd Andrea van Leeuwen derde op de 200m voor meisjes onder veertien in 3.06.4. Meijers pakte zilver met 33.2, 1.10.5 en 2.32.1.' voor Katwijker Matthieu Spros (33.4, 1.11.6 en 2.33.9) en op de 50m behaalde Sander-Rhynsburger in 40.4 een tweede plaats. De ploeg van De Zijl die giste ren in Dordrecht aan nationale teamwedstrijden deelnam, be haalde drie ereplaatsen. Op de 4x50 vrij tikten de Leidenaars na 1.41.4 als tweede aan. Marcel de Natris kwam op de 50m vlinder in 27.8 en op de 100m vrij in 54.8 als derde uit het water. LZ 1886 kan dans nog ontspringen voor grote problemen. De fv de aanvaller schoot met scp' Hij zette ZPB in de vierde p^( de op een 6-3 voorsprong e!1 koers leek gelopen. LZ i, niets anders dan va banqii0 spelen en die spelopvatting' uitermate succesvol. Doer! tenmakers LZ1886: Ben Ja Othof 2x, Frans Langerifi- Aarjan Meirink, Niels Zui en Mirco Zuidweg. P AZC is met zijn gedachten|P de nacompetitie. De Alplr ren wonnen wel van hetk' een leegloop bedreigde L maar kwamen mét de 9-8j goed weg. AZC speelde F treffelijk tot de derde pe| VZC werd op alle fronten r troefd en bleek geen s meer van de ploeg die aaij 1 kelijk in de competitie zo: voor de dag kwam. De 9-2 r sprong was verdiend. Geen- tje aan de lucht dus voor I De ploeg van Fred Kranstjl maakte echter de fout te ve zijn lauweren te rusten. De nendalers slopen dichterbN doelpuntten zes keer op rij der dat Alphen daar iets tL- over kon zetten. Teammar André de Jeu over het cofj tratieverlies; „Dit overkom^ niet in de nacompetitie." puntenmakers AZC: John, sen 3x, Remco PielstrooL Joeri Stoffels 2x, Johan Boli^ Gijsbert van der Leden. g I E li Grasshoppe, bijten door 1 leiden just blom basketbalmedewerker a r, In de eredivisie voor meisjd nioren kwam Grasshoppe) terdag tot een overwinnifc gen VWGV van 79-48. Onf de vermoeidheid van zijnjj (vier speelsters hadden wedstrijd achter de rugj; coach Arjan van der Pc& overwinning geen momfl: gevaar komen. Bij rust wt gat tussen de twee ploeg aanzienlijk (33-18) en dooc pressen kwam de thuisova ning geen moment in gj Grasshoppers kan zich n[ maken voor vier zware wet den tegen hodggeplji teams, waarvan de eerst$ twee weken, op het progri staat. Dan zal blijken of dl dige vijfde plaats te hand) is. Scores Grasshoppers: MÉ der Plas 23, Doets 17, Df n. Bij de jongens van Leidé wil het maar niet lukken of overwinning te behalen! met het eigen internat! toernooi voor de deur (11 april) kon Leiderdorp f wedstrijd in de junioren ej sie tegen Veth Unlimited vuist maken. Bij rust was Ij al veel te groot (36-60) oj enige kans te kunnen rt Ondanks een aardige t helft ging Leiderdorp vooij publiek met 105-74 ten on Scores Leiderdorp: Seri Papilaya 14, Smeding 12. j mm**** Rody van der Vlist wordt de voet dwars gezet door de Ajacied Robin Fokke. MSV zet bloemetjes buiten en verliest Dekker ZWemt leiden» just blom basketbalmedewerker De basketballers van BS Leiden hebben in de uitwedstrijd tegen Groningen geen enkele kans ge had om het promotiedivisieschap voortijdig veiliger te stellen. Weer ontbrak het de Leidenaars aan het nodige zelfvertrouwen en geluk om in de wedstrijd te blijven, met als gevolg een verpletterende 89- 65 nederlaag. Door dit resultaat staat Leiden nu op een degrada tieplaats. Het probleem ontstond bij Leiden in de veertiende minuut van de eerste helft. Tot dal moment had de ploeg van Tiemen Winkel re gelmatig gescoord (met name in side) en strak verdedigd. Gevolg was een 27-16 voorsprong in.Gro-» ningen. Daarna ging echter alles mis. De Bruyn en Stuyfzand, de beide Leidse centers die tot dan goed speelden, moesten beide met vijf fouten naar de kant. Daarop zag Groningen zijn kans schoon, omdat de vervangers, Van de Wetering en Hofstede, niet in staat bleken de beide cen ters adequaat te vervangen. Gevolg was een 41-32 ruststand en een 89-65 nederlaag. De hoop van Leiden en zijn aanhangers is nu vooral op twee wedstrijden ge richt: over twee weken thuis tegen Wyba (in de Vijf Meihal) en de week daarna uit tegen Rotterdam- Zuid, de enige ploeg die minder wedstrijden won dan Leiden. Wint Leiden deze partijen dan blijft de ploeg voor de promotie divisie behouden, zo niet dan valt het doek voor Leiden met alle ge volgen vandien. Scores Leiden: De Ruyter 14, Stuifzand 13, De Bruyn 13. Het heeft lang geduurd, maar MSV moest gisteren voor het eerst dit seizoen de zege aan de tegen stander laten. Niet geheel onver wacht gebeurde dat tegen Bragg arts: 67-64. MSV had het er eens goed van ge nomen. Het was zaterdag al afge reisd naar het zuiden om in Maastricht eens flink de bloeme tjes buiten te zetten. Met het ge volg dat de daaropvolgende wed strijddag in Heerlen de lichamelij ke conditie van de meeste spelers onder de maat was. De blessure van Rick Driessen daarbij opge teld - de spelverdeler heeft zijn hand gebroken - en het verlies is snel verklaard. Braggarts liep vrij snel naar een comfortabele voor sprong (38-21) bij rust, voordat MSV zichzelf een beetje hervond. Vier minuten hadden de Noord- wijkers de opponent achterhaald (56-56), maar nu sloeg de fouten- last toe. Invaller Erik-Jan van Leeuwen, Ron van Velzen en Frank van der Poell moesten naar de kant met een volle straflijst, zo dat MSV nog slechts vier spelers binnen de lijnen had. Wonder bo ven wonder bleef de ploeg nog volgen. Zelfs toen ook nog Bart Driessen het eind niet haalde, wist Braggarts de overtalsituatie niet uit te buiten. Een gelukkige driepunter bracht uiteindelijk de winst voor de thuisploeg. Scores MSV: B. Driessen 23, Dogo 16. De mannen van Lisse hebben in de eerste divisie B in een directe confrontatie de vierde plaats van Binnenland overgenomen. In Ba- rendrecht toonde de ploeg van Gerard van der Worp zich duide lijk de beste ploeg door in de re bound te overheersen. Hier pakte Lisse er 20 meer dan de tegen stander, wat zich vertaalde in een 95-85 eindstand. Omdat beide ploegen een 'full-court man to man verdediging' speelden en de scheidsrechters moeite hadden daar goed op in te spelen, was de eerste helft chaotisch om te zien. Vooral tegen Lisse werden veel fouten gefloten, zodat Binnenland via vrije worpen een 38-30 achter stand na 16 minuten nog kon te rughalen tot maar één punt: 43- 42. Na rust liep Lisse echter toch nog vrij gemakkelijk weg. Vooral de fasLbreak en het inside spel liepen goëcTzodat het zeker niet slecht spelende Binnenland kans loos werd gelaten. Opvallend was ook de gespreide scoring van Lis se, dat vijf man 15 punten of meer zag scoren. Eindstand: 95-85. Scores Lisse: Verhaar 16, Van Schijndel 15, Koot 15, Ter Haak 15, Van der Akker 15. De vrouwen van MSV zijn in de Elite B van de eredivisie nog maar nauwelijks in staat om een team op de been te brengen. Dankzij invalster Marjan Janson stonden er nog zes vrouwen op hel wed-" strijdformulier, met daarbij de aantekening dat Caroline van der Salm de gehele week ziek was ge weest, maar op tijd voor de wed strijd was hersteld. Geen ideale voorbereiding op de wedstrijd te gen Landslake Lions, die dan ook met 78-75 verloren ging. Na de eerste twintig minuten had MSV nog een minimale voorsprong (39-38), maar. gerust konden de Noordwijksen nooit zijn. Dat bleek wel in de tweede helft, toen de bezoeksters uit Landsmeer 15 punten uitliepen. MSV wist dat nog wel terug te halen en zelfs een kleine voorsprong te nemen, maar dit voldeed niet. Johnnie Thomas haalde haar vijfde fout en omdat Renate Sluys ook niet in beste doen was profiteerde Landslake Lions: 75-78 verlies voor MSV. Ron Dekker heeft zich in Parijs verzekerd van de Wereldbeker voor het onderdeel schoolslag. Hij verdiende daarmee de voor zwembegrippen lieve som van 12.000 dollar. Dat is ongeveer 23 mille, of toch al gauw een half jaarsalaris voor een bescheiden Nederlandse zweminstructeur. Hij hoopt als NOCNSF voor loonderving zorgt, ook weer bij het WK in Rome te water te gaan. In de Franse hoofdstad werden gisteren vijf Europese en één wereldrecord verbeterd en een beste wereldprestatie ge leverd. De 27-jarige Dekker bouwde door zijn prestaties in Hongkong, Peking, Gelsenkir- chen en Sheffield zo'n voor sprong op, dat hij tijdens het fi- naleweekeinde al bijna kon vol staan met finishen. Op de 50 meter tikte- hij zaterdag als der de aan achter Europees record houder Djaboeria (27,20) uit de Oekraïne en de Rus Ivanov. Op de dubbele afstand wérd de 56- voudig nationale kampioen uit Schalkhaar vierde. Trainer Jacob Spijker van De Zijl/LGB maant zijn spelers tot rust. foto henk bouwman leiden wim siera waterpolomedewerker De druiven waren zuur voor Vi vax. De Oegstgeestenaren speel den een voortreffelijke wed strijd, maar kwamen er met een 11-10 nederlaag tegen Branden burg bekaaid af. Vivax had geen schroom en legde de koploper van de eerste klasse het vuur na aan de sche nen. De schutter van Branden burg Hardeman werd keurig aan banden'gelegd en de ploeg van Frits Welling kon na de tweede periode zelfs bogen op een 6-4 periode. Pas in de slot fase maakte de Bilthovense for matie iets van zijn faam waar (10-9). Hans Trèisburg leek 23 seconden voor tijd voor een punt te zorgen (10-10). Een overtalsituatie gooide echter roet in het eten. Doelpunten makers: Edo den Boef 3x, Trèis burg en Serge Dietz 2x, Marco Mulder, Sjors Verburg en Alex Bolomey. WZK Wassenaar is gedegra deerd naar de tweede klasse. De ploeg van Albert Spijker heeft vijf punten bijeen gesprokkeld en met nog drie wedstrijden is de achterstand zo opgelopen dat het verblijf in de eerste klas se tot een jaar beperkt blijft. Za terdag verloren de Wassenaar-, ders met 15-6 van Alliance. Het gat werd geslagen in de tweede periode. Alliance liep uit van 3-1 naar 10-2. Hugo Bregman scoorde 3x. Katwijk maakte grote indruk te gen de Amer uit Amersfoort. Onder leiding van de goed spe lende Mare Sieval werd het op de vierde plaats geposteerde De Amer met 15-8 aan de kant ge zet. Ronald Heemrood scoorde 5x, Hans Schaap 3x, Arco Guyt en Kjelt Boonstoppel 2x, Alex Sieval, Mare Sieval en Martin Jonker lx. Koudekerk won met 8-7 van ZWV. Een 7-2 voorsprong ging in de laatste periode bijna verlo ren. Eric Bergsma scoorde 3x. Sassenheim won gedecideerd met 5-2 van HPC. Doelpunten makers: Peter Bijman 2x, Erwin de Bruin, Frank van Graas en Patrick Geurds. De vrouwen van LZ speelden met 4-4 gelijk tegen Njord Veld hoven. Emmy in 't Veldt 2x, Jea- net Ginjaar en Yvonne Flippo scoorden voor LZ. De vrouwen van De Zijl walsten met 11-3 over DZV heen. Ingrid van Veen scoorde 6x. leiden» wim siera waterpolomedewerker Het kan verkeren met De Zijl. Na een reeks slappe vertonin gen slaagde de Kooiploeg er za terdag in kampioenskandidaat Polar Bears twee punten afhan dig te maken. De Leidenaars versloegen de routiniers uit Ede met 11-8 en stelden daarmee het hoofdklasserschap veilig. Bovenal maakte De Zijl van de gelegenheid gebruik het zelfver trouwen op te krikken. Dat had de ploeg van Jacob Spijker hard nodig na tal van poedelpartijen. Dat die werd behaald op Polar Bears was een complete verras sing. Polar Bears was in vorm en na de vlotte 0-1 gaf niemand veel voor de kansen van de nummer negen van de nationa le competitie. De Zijl liet zich echter niet afschepen en pakte de zaken energieker aan. Onder aanvoering van. Anton Heiden, die zijn naderend afscheid wel enig luister wilde bijzetten, stak De Zijl de lont in het kruitvat. Polar Bears staat fysiek zijn mannetje maar was niet opge wassen tegen het geweld dat Ligtvoet, Heiden en Gast ontke tenden. De Zijl speelde op de rand van het toelaatbare, maar kreeg loon naar werken: 1-1 Rob Dubbeldeman, 2-1 Anton Heiden, 3-1 Niels Joor en 4-1 Jason Gast.'De toon was gezet. Dit werd een ouderwets Zijl- spektakel en daar kon zelfs het met internationals volgepropte Polar Bears geen speld tussen krijgen. Dè 'beren' kwamen nog wel terug tot 7-7, maar ontbeer den in die fase het broodnodige geluk. De Zijl had wel mazzel. Twee glaszuivere doelpunten van de Edese voorwaartsen konden in de ogen van het arbitrale duo geen genade vinden. De Zijl ontsnapte aan een achterstand en counterde vervolgens naar een verdiende voorsprong. Joor voelde zich in zijn element en profiteerde volledig van de fla ters die ex-international Arnoud Posthuma beging. Het slotak koord was van Ron Ligtvoet, die de eindstand op het scorebord bracht. Lang zullen de Edena ren niet getreurd hebben om de nederlaag. Voor hen wacht de nacompetitie. Doelpuntenma kers De Zijl: Joor 5x, Heiden en Ligtvoet 2x, Dubbeldeman en Gast. LZ wacht een spannende slotfa se van de competitie. Na de 6-6 remise tegen ZPB Barendrecht is de Leidse formatie nog steeds niet kansloos in de strijd om de gradatie. LZ kwam gisteren met geluk weg. Behalve in de eërste periode waarin LZ tot aanvaard baar spel kwam, voerde ZPB de boventoon. Vooral de van Rot- terdaih overgekomen Amo Ha- venga stelde de LZ-defensie Broers Huybens treffen elkaar leiden In de eredivisie basketbal voor mannen zijn de play-off deelne mers bekend. Den Helder (eerste in de competitie) speelt tegen Weert en Den Bosch (regerend landskampioen) tegen Haarlem om een plaats in de finale. De eerste ploeg die drie wedstrijden wint bereikt die finale. In de strijd rtussen Den Bosch en Haar lem zijn drie voormalige Leiderdorp spelers actief. Marcel Huy bens vertegenwoordigt de Bosschenaren en broer Erik Huy bens en Jeroen van Veen 'spelen voor Haarlem. De eerste wed strijden zijn morgen in Den Helder en in Den Bosch.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20