Directeur kinderopvang Leiderdorp ontslagen Aanleg kerosineleiding doorn in het oog van vogelwachters Nienke mag langskomen om over het zwembad te praten Swetterhage viert bouw nieuwe woningen Regio Finse boerderijen fijn veel kleiner Eis drieëneenhalf jaar cel na overval en handel in drugs Doesbrug wordt halve meter smaller ZATERDAG 26 MAART 1994 fcTERDA WASSENAAR/DEN HAAG I Iet Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land en het Haagse onderwijs museum Museon hebben geza menlijk een boekje uitgebracht over het duingebied Meijendel in Wassenaar. Het boekwerk 'Duinen van binnen en van bui len' bestaal uit twee delen en Duinen Meijendel onderwerp boekje legt het verband tussen de positie over het ontstaan vat duinen in de Duinzaal van Museon en 'de levende natuur' in Meijendel. In het Museon wordt met het maquettes, tekeningen en foto's het ontstaan van het duinge bied uiteengezet. In 'Duinen van binnen' (deel 1 van het boekwerk) wordt achtergrond informatie gegeven over de ten toonstelling. Deel 2, 'Duinen van buiten' beschrijft een wan delroute door Meijendel inclu sief informatie over flora en fau- 'Duinen van binnen en van buiten' is voor vijf gulden te koop in het bezoekerscentrum van Meijendel, het Museon en de VW in Den Haag. Bestuur klaagt over slecht financieel beheer Het bestuur van de Stichting Kinderopvang Leiderdorp wil af van directrice S. Aben. Haar wordt verweten geen kaas te hebben gegeten van financieel management. Het bestuursbesluit wordt aangevochten door de leidsters van de speelzalen, hel kinderdagverblijf en het gastou derbureau die door de stichting worden beheerd. LEIDERDORP ROY KLOPPER Aben kreeg bij haar aantreden vorig jaar een jaarcontract. On langs moest een besluit worden genomen over verlenging ervan. Na ampel beraad besloot het bestuur de arbeidsovereen komst te ontbinden. Het be stuur onderschrijft dat ze kwali teiten heeft, maar is van oordeel dat het beheer van de kas veel laat. „En dat is ch de taken van een directrice," aldus penningmeester I. Logtenberg. Ze meent dat Aben geen oog heeft voor de krappe financiële middelen die de kinderopvang ter beschikking heeft. ,,Ze be looft te veel, ontbeert de kwali teiten om de gelden bedrijfsma tig te beheren." De kinderopvang Leiderdorp had al voor de komst van Aben te kampen gehad met grote geldproblemen. Sinds een jaar of anderhalf gaat dat weer beter. Dat is volgens Logtenberg zeker niet te danken aan Aben. „Het bestuur heeft ontzettend veel overwerk gedaan om de zaken financieel op de rails te houden. Dat strookt niet met ons idee van op afstand besturen. De centen zijn de verantwoorde lijkheid van de directie." Logtenberg melt dat het ont slag van Aben heeft geleid tot gemor van de leidsters die hun directrice graag willen behou den. Ze verbaast zich hier niet over. „De medewerksters zitten op één lijn met Aben. Als het fi nancieel tegen zit, roepen ze al snel om meer subsidie. Maar zo werkt het natuurlijk niet meer. Het is de tering naar de nering zetten, ook in het welzijn." Overleg tussen bestuur en een afvaardiging van de mede- zeggenschaps-commissie heeft erin geresulteerd dat maandag een gesprek volgt met de Raad van Advies. Uitgangspunt van het bestuur blijft om Aben te wippen. „Maar het is natuurlijk altijd mogelijk dat we worden teruggefloten." Voorzitter J. van Harte van 'Ze hadden toch even kunnen wachten?' Terwijl de weidevogels zich el ders weer opmaken om zich te nestelen, worden ze in de Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder in Rijpwetering verjaagd. Daar rijden vrachtwa gens, bulldozers en graafmachi nes af en aan voor de aanleg van de kerosineleiding tussen Rotterdam en Schiphol. De plaatselijke vogelwachters en ook de stichting Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Hol land (NLB) maken zich zorgen over de vogels. Het ministerie van defensie dat de pijpleiding aanlegt, kan binnenkort een woedende brief van het NLB verwachten, aldus Otto Vloed graven. Met name de grutto's zijn ge voelig voor de drukte. „Die moeten in alle rust hun eieren kunnen uitbroeden", merkten Vloedgraven en de plaatselijke vogelwachter H. Schrumpf boos op. „Het is de vraag of ze weer terugkomen. Als ze eenmaal er gens anders een goed plekje hebben gevonden, gaan ze daar volgend jaar weer heen." Ze zijn geen tegenstanders van de pijp leiding maar ze vragen zich wel af waarom die pijp precies nu door zo'n rijk vogeiweidegebied moet lopen en waarom er niet kon worden gewacht tot eind Schrumpf loopt al tien jaar samen mei nog twee collega's door de polder om de nesten in de gaten te houden en zonodig te beschermen. „Het doet mij pijn. Straks krijg je hier die flit strein en nu dit weer." Hij ver volgt: „Door de oprukkende glastuinbouw zie je nu al min der grutto's en tureluurs in de polder dan tien jaar geleden. Het lijkt wel of ze allemaal naar het rustigste deel van de polder trekken." Schrumpf hoopt er maar het beste van: „Misschien zeg ik in juni, wanneer het broedseizoen ten einde is, dat het meegevallen is. Maar meestal heeft zoiets geen posi tieve uitwerking." Volgens E. Buskens van het ministerie van defensie is de pe riode maart tot en met oktober de beste periode om zo'n pijp leiding aan te leggen. „Tijdens vorstperiodes kan er niet wor den gelast. In het voor- en na jaar regent het meer, hetgeen de werkzaamheden kan be moeilijken. Nu is het wel zo dat 1'-7TTY de pijpleiding niet overal tege lijkertijd wordt aangelegd. Maar je moet toch ergens beginnen?" Buskens weet niet waarom de rijke vogelweidegebieden niet vermeden hadden kunnen wor den. „Om tot een trajectkeuze te komen hebben heeft de kortste afstand meegespeeld, alsmede de hoeveelheid grond eigenaren. Hoe meer eigenaren, hoe meer administratieve rompslomp." Het is de bedoeling dat de pijp tussen Rotterdam en Schiphol dit najaar is aange legd. „Daarna moeten nog wat werkzaamheden op Schiphol plaatshebben. Bovendien moe ten er proeven worden gedaan lelasti hel personeel wil niet ingaan op de kwestie. „Ik had ook begre pen dat het bestuur er niets over zou zeggen. Er zijn immers nog geen beluiten genomen." Wethouder C. Kerner (CDA), verantwoordelijk voor de kin deropvang, heeft iets vernomen van de problemen. Ze weet al leen niet exact van de hoed en de rand. „Personeelsbeleid is een zaak van het SKL-bestuur dat veel dichterbij zit dan wij in de politiek." De wethouder be treurt het dat de kinderopvang najaren van geldproblemen op nieuw in de misère zit. „Maar daarom vind ik het juist moedig van het bestuur als het beargu menteerd tot zo'n beslissing komt. Want hiermee worden soortgelijke problemen verme den." Aben was gisteren onbereik baar voor commentaar. Leerlingen van De Rijnschans spelen gemeenteraadje. Tweede van rechts actievoerster Nienke. FOTO BEN Dl fiPnlt 111 isting. I Derend ,uigen 'ting. Jjdelijl ;haafd< RUNWOUDE RUUD SEP En dan nu de rondvraag. „Wat vindt u er zelf van", wil raadslid Joost weten. Burge meester Boelen vindt dat de raad even tevo ren een goed besluit heeft genomen. Op het terrein van de waterzuivering in Koudekerk komen veertig woningen. En dat is heel mooi, vindt de burgemeester. „Wat gaat u doen met het geld dat die grond oplevert", vraagt raadslid Nienke. Waar het raadslid, een landelijk bekend ac tievoerster voor het Prins Willem-Alexan- derbad, zelf aan denkt is duidelijk. De bur gemeester gaat er eens even goed voor zit ten. Een groot deel van het geld dat de ge- e voor de bouwgrond vangt, is de ge meente kwijt aan het zelf aankopen van de grond en het bouwrijp maken. Als er geld over blijft, wordt dat in eerste instantie be steed aan andere bouwprojecten. Is het daarvoor niet nodig, dan kan het worden gestoken in iets anders. Maar dan wel in iets eenmaligs, omdat ook de opbrengst van de grond slechts eenmalig is. Het zwembad komt daar dus niet voor in aanmerking, al dus Boelen. Nienke knikt begrijpend. De leerlingen van de hoogste groepen van de Koudekerkse basisschool De Rijn schans speelden gisteren gemeenteraadje. Onder leiding van burgemeester Boelen be sloten de leerlingen een fietspad aan te leg- iloppe gen en woningen te bouwen. De vergai?'')^ ul ring nam alles bij elkaar nog geen half tfon" x in beslag. De raadsleden hielden het kortp Y°c zakelijk en het muisstille publiek gaf ge) '1^1 kik. Het was onvoorstelbaar dat dit voore?ar groot deel dezelfde kinderen waren als cfP° I?' branieschoppers die vorige week nog f" zwempak bij Paul de Leeuw stonden. *;u,n De vergadering is afgelopen en de burg?.; 'a meester komt even bij Nienke staan. OfP'IS6 nog een keertje langs komt om over hfë1, YJ zwembad te praten. Tot een afspraak kome het echter niet. De fotograaf ziet de twee i?1 YY gesprek en stuift er op af. De burgemeeste1^ t de fotograaf en maakt een abrupt éin? e.e i het onderonsje. •lan< reft In de Drooggemaakte Veender- en Lijkerpolder wordt hard gewerkt aan de aanleg van de kerosinepijpleiding. Alleen de vogels die zich niets aantrekken van het machinegeweld kunnen zich er nestelen. FOTO BEN DE BRUYN met de pijpleiding. Defensie verwacht dat de 57 kilometer lange pijp volgend jaar februari of maart in gebruik wordt geno men. Het kerosinetransport van de Botlek naar de luchthaven gebeurt nu nog met binnen vaartschepen. Jaarlijks varen daarvoor zo'n 1500 schepen heen en weer. HAZERSWOUDE/WOUBRUGGE Nieuwsgierig kijken de koeien van Jan Kerkvliet uit Hazers- woude op wanneer een groep van zo'n twintig in dikke jassen gehulde Finnen door hun stal stapt. Het gezelschap, bijna al lemaal ledèn van de milieucom missie van het Finse parlement, loopt braaf achter de veehouder aan naar de melkstal. In het kielzog van Kerkvliet loopt de telk. Zij heeft het er maar druk mee om zijn verhalen en de vra gen van de parlementariërs te vertalen. De club staat even stil in de melkstal. Het is nog vroeg in de middag, er wordt dus nog niet gemolken. Enthousiast vertelt de Hazerswoudse boer over zijn omgang met het milieu en op welke manieren hij zijn bedrijf al heeft aangepast. Een aantal Finnen luistert belangstellend. Een ander groepje heeft meer Wethouder minder in Wassenaar Wassenaar krijgt op nieuw een vvd-cda- college. Vanwege de ver minderde inkomsten uit het gemeentefonds is het aantal wethouders terug gebracht van vier naar drie. De WD levert met c. Aptroot en A. Pruis twee wethouders. Na mens het cda gaat V. Wensveen op het pluche zitten. De christen-de mocratische wethouder M. van Rij moet zijn post verlaten. De komende dagen - worden de ge sprekken tussen de coa litiepartners voortgezet om tot afronding te ko men van het programma voor de periode 1994- 1998. Hierbij worden ook de portefeuilles ver deeld. Parlementariërs uit Finland de boer op aandacht voor de koe die zijn kop om de hoek van de deur steekt en 'vriendschappelijk' met zijn tong rakelings langs de jas van een parlementariër gaat. Een Fin is benieuwd naar het toekomstperspectief van de Ha- zerswoudenaar. „Zou u uw zoon stimuleren om boer te worden?", vraagt hij daarom. Kerkvliet laat het antwoord in het midden. „Hij moet eerst maar heel veel leren. Ik zal het hem zeker niet stimuleren, maar hem er ook niet van af houden." Voorzitter van de Finse milieucommissie Esko Seppa- nen, kijkt zijn ogen uit. „Voor ons is dit een groot bedrijf', zegt hij over de boerderij van Kerkvliet, met 21 hectare land en 45 koeien. „Bij ons is de ge middelde grootte de helft van hier en er worden veel minder machines gebruikt. De kosten om te produceren zijn hoger, terwijl de Finse boeren minder voor hun produkten krijgen." Daartegenover staat dat zijn land nog geen problemen heeft met de mestoverschotten. Hij verwacht die problemen wel als Finland toetreedt tot de Ei'°rcl ropese Unie omdat de boereJ*e dan met dezelfde regels en heP?. zelfde prijsniveau te maken krirt gen als in de andere Europee landen. f >ch Het einde van de rondleiding r is daar. De Finnen zoeken sne a de warmte op van de bus. Die?n brengt ze naar het laatste be- f zoekadres voordat ze weer naai3 huis terug vliegen: de varkpns-^ fokkerij van Tom en Gertjan'^ Kroes in Woubrugge. Kerkvliet en Kroes werden door het consulentschap van de landbouw benaderd omdat ze al erg ver zijn in de toepassin gen van de milieumaatregelen op hun bedrijf. En dat kwam goed uit nu de Finse parlemen tariërs een week doorbrachten in Nederland om het een en an der aan de weet te komen over het milieu en vlak voor hun te rugreis besloten nog even 'de boer op' te gaan. Tegen een 41-jarige Alphenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank drieëneenhalf jaar cel geëist wegens een roofoverval op een Alphens benzinestation en het dealen van drugs. De gewapende overval vond plaats op 30 november vorig jaar. Een cassieré werd gedwon gen tot afgifte van 325 gulden. Ze kreeg een pistool op zich ge richt. Aanvankelijk bekende de Al phenaar de overval gedetail leerd bij de politie en later ook bij de onderzoeksrechter. Maar gisteren trok hij die bekentenis voor de rechtbank weer in. De al 20 jaar drugsverslaafde en tal loze malen veroordeelde ver dachte zei door de politie 'on der druk te zijn gezet'. Iets wat door aanklager, mr. J. van Ek, niet werd geloofd. Hij achtte de overval bewezen en vond een onvoorwaardelijke celstraf van 'lange duur' op zijn plaats.Dit soort dingen kerft diep in de ziel van een slachtoffer. Een slacht offer krijgt eigenlijk levenslang", aldus Van Ek. De verdachte gaf wel onom wonden toe dat hij vanaf sep tember '93 tot en met december '93 gedeald had vanuit zijn huis te Alphen. Ik deed dat om mijn eigen drugssschulden af te lossen", zo luidde zijn verkla ring. Een 18-jarige verdachte uit Boskoop, die met hem mee- dealde, hoorde gisteren ander half jaar cel, waarvan een half jaar voorwaardelijk, eisen. De rechtbank doet op 8 april uitspraak. LEIDERDORP ROY KLOPPER Wo Leefgen schap erdag 'Swetterhage' 9 april de bouw va woningen op het terrein. De huizen zijn gebouwd opdat de bewoners meer leefruimte en privacy krijgen. Het totale pro ject heeft vier miljoen gulden gekost, wat voor een groot deel is gefinancierd door het minis terie van WVC. Toen Swetterhage zestien jaar geleden werd opgericht was de landelijke norm voor dergelijke gemeenschappen anders. „Het was toen heel normaal dat de leefgroepen bestonden uit twaalf mensen. In de loop van de tijd bleek dat deze grote aan tallen niet ten goede kwamen aan de zorgverlening. Maar we gens gebrek aan ruimte konden wê de groepen niet verkleinen. Veel van de gehandicapten had den niet eens een eigen slaap kamer", vertelt voorlichter H. Bouter. De woongemet de in totaal drie bij het ministeri Omdat het ging o chap dien- invragen in ring van de leefkwaliteit, was het ministerie bereid ruim drie miljoen gulden aan het project te besteden. De inrichting van de huizen betaalde 'Swetterha ge' zelf. De bouw heeft bijna een jaar geduurd. De eerste bewoners konden eind oktober in het nieuwe onderkomen terecht. „De huizen zien er mooi uit. In elke woning zitten acht tot ne gen personen. Het is wel zo dat de leefgroepen zijn uitgebreid maar het personeel niet. Dit geeft nog wat problemen, want dat is nu een kwestie van verde len",.aldus Bouter. De officiële opening wordt gevierd met een optreden van een straat-symfonie-orkest en een feest voor alle bewoners. Het laatste woord leek erover gesproken, maar opnieuw staat de kwestie Doesbrug op de agenda van de Leiderdorpse politiek. Nu omdat er een half metertje van de noodzakelijke verbreding kan worden afgesnoept. De provincie heeft hier voor toestemming gegeven zonder ingrijpende gevolgen voor de beloofde subsidie. Na verscheidene discussies over het toekomsti ge uiterlijk van de historische brug in het Oude Dorp, besloot de gemeenteraad onlangs de door vaart 'minimaal te verbreden'. Momenteel meet de breedte zo'n 3,5 meter. De provincie wil daar graag twee meter bij hebben, om meer ruimte voor de scheepvaart te scheppen. Als aanmoedi ging stelde ze een subsidie van 270.000 gulden in het vooruitzicht. De verbredingsplannen werden door de omwo nenden van de brug weinig enthousiast ontvan gen. Zij vrezen meer en grotere schepen in de Does, die daardoor het rustieke karakter kan ver liezen. Daarom pleitten ze voor het handhaven van de huidige breedte. Een raadsmeerderheid wilde echter de in het vooruitzicht gestelde subsidie niet in gevaar bren gen en koos daarom voor overleg met de provin cie. Uitgangspunt van de gesprekken was de vraag of ook bij een geringere breedte een subsi die wordt verstrekt. De provincie heeft onlangs aangegeven ak koord te gaan met vijf meter, maar vermindert in dat geval wel de subsidie met een kwart ton. Het overgebleven bedrag van 245 duizend gulden is acceptabel voor B en W, die komende maandag de gemeenteraad op de hoogte stellen van de overeenkomst. Het plan wordt niet in stemming gebracht, omdat deze oplossing volgens het colle ge past in het eerder genomen besluit om de breedte minimaal te verbreden. De werkzaamheden aan de brug starten naar alle waarschijnlijkheid in de komende herfst. Bij de renovatie worden het bewegingsmechanisihe en elektrische bediening geheel vernieuwd. Ver der wordt de gietijzeren bovenbouw opgeknapt. Howewel de brug na de opknapbeurt geschikt is voor bediening op afstand, blijft de brugwachter gehandhaafd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14