Ik heb het gevoel dat héél Nederland achter me staat' 'We kunnen met gemak nog vijfjaar doorgaan' Rtv show VRIJDAG 25 MAART 1994 157 - f ar, De acht genomineerde liedjes Willeke AJberti zingt morgenavond op hel Nationaal Songfestival, dat door de NOS rechtstreeks op Nederland 3 wordt uitgezonden, de volgende acht liedjes: Déj 'a vu (tekst en muziek van Pim Koopman en Jeroen Englebert) Zonder jou (tekst cn muziek van Ben Drossaers en Angelo Smulders) Dromen (muziek van Peter van Asten, tekst van Mieke Melgers) Waar is de zon (muziek van Edwin Schimscheimer. tekst van Coot van Doesburgh) Laat ons dansen (muziek van Peter van Asten, tekst van Paul de Leeuw) Zomaar een dag (muziek van Cor Bakker en Dirk Keijzer, tekst van Paul de Leeuw) Tussen jou en mij (muziek van Jochem Fluitsma en Eric van Thijn, tekst van Hans Pol) Champagne (muziek en tekst van Pim Koopman en Jeroen Englebert) Paul de Leeuw zal 'oma' Alberti terzijde staan. Willeke Alberti verheugt zich op Eurovisie Songfestival in Dublin DEN HAAG MARTIN HERMENS Willeke Alberti: ,,lk ben de eerste Nederlandse oma die naar het Songfestival gaat." FOTO DIJKSTRA De jurk voor Dublin hangt al in de kast. Een ontwerp van de Engelse coutu rier Frank Usher. Voor het Nationale Songfestival kan ze kiezen uit twaalf andere crea ties van Usher. Bij elk van de acht liedjes een an der kleedje. „Ze zijn zo verschrikkelijk mooi", verzucht Willeke Alberti. Net zo mooi, zegt ze, als de liedjes die ze morgenavond in Den Haag zingt. „Het maakt mij echt niet uit welk liedje wordt uitgekozen voor Dublin", aldus de zange res, die al lang blij is dat ze die keuze niet zélf hoeft te maken. „Ze zijn van zeer hoge kwaliteit. Er zitten fantastische teksten bij." Willeke Alberti, 49 jaar. Niet alleen binnen de amusementswereld, ook daar buiten reageert menigeen enthousiast op Willekes uitverkiezing voor het 39ste Eurovisie Songfestival, dat zater dag 30 april in de Ierse hoofdstad wordt gehou den. „Ik heb het gevoel dat heel Nederland ach ter mij staat", zegt ze. „Iedereen die ik tegenkom, op straat of in winkels, echt iedereen zegt: doe je best, we duimen voor je. Ik had niet verwacht dat het zo'n impact zou hebben." Lange tijd was Willeke Alberti uit beeld, maar vorig jaar trad ze weer voor het voetlicht met Ge babbel een duet met Paul de Leeuw dat Willeke voor het eerst sinds jaren weer in de top tien bracht. Ome Jan volgde en Groetjes uit Rio ver dween een paar weken geleden pas van de hitlijs ten. Haar recente album 'n Beetje mazzel is bijna goud. Voor datzelfde schijfje kreeg ze eerder al een Edison, de hoogste onderscheiding in de va derlandse platenwereld. „Ik ben nooit echt gestopt", aldus de zangeres. „Maar Paul heeft me gemotiveerd om weer op te treden. Het gevoel dat je succes hebt, is echt lek ker. Dat heb ik gemist, ja, maar daar was ik me niet van bewust. Ik merk nu hoe leuk ik het weer vind om op te treden. Dat is een deel van mijn le- yen. Ik ben nu ook weer bezig met mezelf. Vroe ger ging ik nooit naar een schoonheidsspecialis te, nu doe ik dat regelmatig." Oudste meisje Ze ziet er stralend uit. Onlangs werd ze typerend genoeg beschreven als het oudste meisje van Ne derland Willeke kan er om lachen. In het radio programma van Frits Spits zei ze zelf trots: „Ik ben de eerste Nederlandse oma die naar het Songfestival gaat." Ze is weer op haar oude gewicht en schafte een home trainer aan om haar conditie op peil te houden. Een dubbele uitsmijter overdag wordt 's avonds gecompenseerd met een light diner. „Handig, joh. Zet je even in de magnetron en klaar is het." Willeke belde Paul de Leeuw destijds om te vragen of hij wilde optreden op de bruiloft van een vriend van haar. Paul stelde een tegen-voor- waarde: „Alleen als jij een duet met mij zingt." De deal werd meteen gesloten. „Ik vond het enig", vertelt Willeke over haar innige band met de cabaretier. „Er is een enorme vriendschap tus sen ons gegroeid. We hebben allebei veel respect voor elkaar. Paul is ook al jarenlang een fan van mij." Het was ook Paul de Leeuw die haar uitdaagde aan het Songfestival mee te doen. „Absoluut. We komen geregeld bij elkaar en hij heeft me bij die gelegenheden vaak gezegd: jij zou moeten mee doen. Toen belde hij een keer op en zei: we heb ben een vergadering bij de NOS gehad en ik heb voorgesteld om jou te vragen. De andere kandi daten haakten allemaal af toen ze hoorden dat ik zei dat ik wilde meedoen. Dat vind ik eigenlijk wel lekker: nu weet ik zeker dat ik naar Dublin ga" Ze is in het verleden vaker gevraagd. Maar va der Willy raadde het haar af. Eerst omdat hij vond dat zijn dochter nog niet goed genoeg was voor het festival, later omdat hij het festival niet goed genoeg voor dochterlief vond. „Pa heeft nooit iets verboden", voegt Willeke aan dat ver haal toe. „Hij deed veel aan mijn carrière. Alles ging in overleg. Mijn broer, die nu mijn manager is, zag het eerst helemaal niet zitten. Nu is ieder een enthousiast. Mijn broer, mijn moeder en Sö- ren ook. Het hele gezin staat in het teken van het Songfestival." Verdrietig De kritiek op Paul de Leeuw dat hij naast de pre sentatie van het Nationaal Songfestival ook de teksten van twee finaleliedjes voor zijn rekening neemt, doet Willeke af als gezeur. „Het is toch niet te geloven. Dat vind ik nou typisch Neder lands. Die kritiek maakt me niet boos, wel ver drietig. Waarom zou je voor het Songfestival niet de allerbeste mensen inzetten? Ik heb Paul S| vraagd om liedjes in te sturen. Hij schreef vijf t cl sten. Mijn producer Peter van Asten leverde c sc vijf liedjes. Ik kan met de hand op mijn hart z N gen: het is zo eerlijk gegaan. Ik had een ve 2 recht. Omdat ik de liedjes moet zingen. De di 2 nitieve keuze van de acht liedjes was moeil E Maar het is een gezamenlijke keuze gewei zi Paul vindt ze alle acht mooi; het maakt hem r sc uit welke er gekozen wordt." B Haar optimisme is ontwapenend. „Ik ben al oi al optimistisch geweest. Maar een homeop h; heeft me een paar jaar geleden meer zelfvertri Ie wen gegeven. Hij zei later dat het maar een kl ie drempeltje was waar ik over moest. Ik heb b; mooi leven. Er zijn wel wat minder positieve d Jc gen gebeurd; daar word je sterker van. IV Ei schoonheidsspecialiste zegt dat je elk rimpe hebt verdiend. Dat vind ik een positieve bena_ ring." ;- Nu al kijkt zé uit naar haar vijftigste verjaard v. februari volgend jaar. „Leeftijd is eigenlijk on langrijk. Ik hoef alleen maar te kijken naar mand als Mary Dresselhuijs. Als je ziet wat spirit zij nog heeft. Zij is voor mij het bewijs,nd leeftijd van binnenuit komt. Ik heb veel gele°^ van Willy van Hemert. Door hem kwam ik in ir hl heel ander milieu terecht. Hij heeft van dat Aan sterdamse meissie een dame gemaakt. Hoewetal nooit echt een dame zal worden." P e Zo rond haar vijftigste verjaardag gaat er musical over haar leven in première. Met ipva hoofdrol de actrice Loes Luca. „Ik heb haar jeej nooit ontmoet, jammer genoeg. Ik hoop datme er nog van komt. Ik vond het meteen leuk, musical. Sören is daar nuchterder in. Als het P® een satire wordt?, vroeg hij. Ach. heel Nederig' weet zo'n beetje alles van mij. Ik heb de syno gelezen en die ziet er goed uit. Het is zo leukuzt makers yan die musical zijn met mij offrd groeidff Heeft ze er wel eens aan gedacht dat ze ,n t winnen op 30 april in Dublin? „Dat zou teint zijn, maar daar ga ik niet van uit. Ik wil absobge niet als laatste eindigen. Ik heb er wel eens <P~ gedroomd dat ik zou winnen. Er moet een En,d se tekst voor mijn liedje klaar zijn. Want al, kc win, zing ik het liedje natuurlijk in het Engm< Maar dat zal allemaal wel meevallen. Ik heb ge t ambitie om in het buitenland bekend te wort610 Ik vind het niet zo belangrijk wat ze in Duitsfj^ of in al die andere landen van me vinden." d Ook dat Nog.': wegens succes honderd keer geprolongeerd HILVERSUM GPD Bijna drie miljoen kij kers stemmen elke zondagavond klokslag kwart over acht af op Ook dat nog! Het is daarmee sinds lange tijd het best beke ken amusementsprogramma van de publieke omroep. La chen om andermans klein leed, zo tegen het einde van het weekend. Oftewel: hoe me nigeen hier te lande Ook dat nog! gebruikt als remedie tegen de maandagochtendziekte. Het satirisch getinte consu mentenprogramma is zondag toe aan de honderdste afleve ring: Ook in deze uitzending zal de wisseltrofee de Gouden Eikel worden uitgereikt aan de ge meente waar het lokettenleed het grootst is. Het jubileum mag niet onge zien voorbijgaan, vinden ze bij de KRO. De omroep koestert het hooggewaardeerde pro gramma. de redactie, het panel en bovenal de briefschrijvers. Ook dat nog! is gebaseerd op het BBC-programma That's Life, dat na 21 jaar in juni van het scherm verdwijnt. Van den Heuvel: „Wij kunnen met ge mak nog vijf jaar doorgaan met het programma. De brieven blijven met postzakken tegelijk binnenstromen. Maar de vitali teit van de redactie is misschien wel de belangrijkste voorwaarde voor het voortbestaan van het programma. Zij moet iedere week al die brieven lezen en za ken uitzoeken." Hoor en wederhoor Hij wijst erop hoe zorgvuldig de onderwerpen gemaakt worden. „Hoor en wederhoor en niet met een kanon op een muis schieten. Een jurist vlooit de teksten in de draaiboeken altijd na om te kijken of we wel zorg vuldig genoeg zijn." In de visie van W.F. van Raaij, hoogleraar marketing aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam, heeft Ook dat nog! in 1990 winnaar van de TeleVizier- ringzich in de afgelopen vijf jaar onmisbaar gemaakt. Hij meent dat vooral de preventieve werking die uitgaat van het pro gramma niet onderschat moet worden. „Ook dat nog.'verschaft individuele consumenten de mogelijkheid op te komen tegen ervaren onrecht. Niet alleen fungeert het programma als klachtenbureau, er kan met Ook dat nog! ook gedreigd worden. Een wapen dat preventief kan worden ingezet, opdat de over heid en bedrijven klach'ten seri eus gaan nemen." Want met die behandeling van klachten van consumenten is het nog steeds bar slecht ge steld in Nederland. Tot die con clusie komt Aad van den Heuvel na vijf jaar Ook dat nog. Hij her innert zich het verhaal van de vrouw die een stukje glas in de jam op haar beschuitje vond. „Haar winkelier stuurt de pot terug naar de fabriek en vervol gens hoort ze drie maanden he lemaal niets meer. Dan krijgt ze toch nog een bonnetje om een nieuwe potje in de winkel te ha len." Luchtig Het luchtige karakter, het show en ontspanningselement ver klaren volgens Van Raaij het succes van het programma. „Voorlichting en educatie ver pakt als ontspanning: leuke sketches, gekke bekken trekken, snelle en komische dialogen." Panellid Bavo Galama noemt het afzetten van humor tegen tragiek de gouden formule. „We laten de kijker van de ene kant van de stoel naar de andere kant slingeren op de golven van die humor en tragiek." De kijker verkneukelt zich bij het zien van al die ellende, die godzijdank niet hem maar een ander is overkomen. Ondanks het leedvermaak, kan de kijker zich volgens Van Raaij toch identificeren met de slachtof fers. „Ze zijn heimelijk bang dat ze zelf ook eens de dupe zullen worden. Maar ze zijn door Ook dat nog!gewaarschuwd." En een gewaarschuwd mens geldt vooY twee. Al kan het dan nög gebeuren dat die zich knol len voor citroenen laat verko pen. Vraag panellid Sylvia Mille- cam maar. Ze maakt vijf jaar deel uit van het panel, maar denk vooral niet dat het be- drijfsldVen voor haar buigt uit angst op zekere zondagavond door de mangel te worden ge haald. „Bij een reisbureau waar ik al jaren kom en waar ze heel goed weten wie ik ben. boekte ik een paar weken geleden een korte vakantie. Ik wilde vijf da gen naar een heerlijk rustig oord, niet te ver weg en met veel fitness-mogelijkheden. Dat hadden ze wel. Ergens in Duits land. Zestienhonderd gulden per persoon, een Sport en Country-hotel. Klonk veelbelo vend. Maar weinig sport en zeer weinig country, hoor. Er was helemaal niets te beleven. Het overkomt mij dus ook. Ben ik dan toch een sukkel?" (De honderdste aflevering van Ook dat nog! Nederland I zondagavond om 20.16 uur) Het succesvolle panel van Ook dat Nog!: Gregor Frenkel Frank, Hans Böhm, Bavo Galema, en (op de voorgrond) Aad van den Heuvel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8