Bosnische Serviërs wijzen federatie af Buitenland reorganiseerde misdaad achter EU-fraude' ïvrijdingsactie leger in triname eist toch levens Oeki^aïners verwachten weinig van verkiezingen dit weekeinde Koningin inspecteert juwelen Gasexplosie veegt huizen van aardbodem inton maakt documenten n belasting openbaar Alsnog akkoord tussen Somalische clanleiders Etnisch geweld woekert voort in Burundi Kohl: 'Ik wil er niet bij zijn in Normandië' IDAG 25 MAART 1994 7 el voor priester wegens misbruik kind feld» Een rechtbank in het Duitse Krefeld heeft gisteren een ester tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens mis- lik van een 9-jarig misdienaartje. De 54-jarige man werd luldig bevonden aan het plegen van anale seks met de jon- juitti, het tonen van pornofilms en dia's en het maken van foto's marl zichzelf en de jongen. •zege Brusselse burgemeester stapt op ■SSel Na een week stilzwijgen heeft de Brusselse burgemees- n. a,Demaret gisteren de knoop doorgehakt en ontslag genomen, j ar_T een nieuwe burgervader komt, is onduidelijk. De socialisti- chte e wethouder Thielemans neemt voorlopig waar. De 56-jarige maret, die in juli 1993 burgemeester werd, maakte zich vorige e Y^?k onmogelijk door een interview waarin hij de rechterlijke cht en de paus („Wie is die man die nog niet eens een con- mil W06t 10 Beruiken") belachelijk maakte. is Britse toeristen omgekomen karest Zes Britse toeristen en een Roemeense piloot zijn gis- ?n omgekomen toen de helikopter waarin zij zaten neerstort en ii de buurt van Poiana Brasov in het centrale deel van Roe- nië. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. dei xlental vliegramp VS loopt op tot 20 inccHHINCTQN* BiJ c'e botsing tussen twee militaire vliegtuigen r 73<?nsc'a8 boven de luchtmachtbasis Pope in de Amerikaanse lim North Carolina zijn twintig personen omgekomen en 122 Sp/ond geraakt. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp Lp |ft nog niets opgeleverd, nemi ,el ipitcin zette verstekelingen overboord ssie. 1 elan? Orleans Een Amerikaanse sleepbootkapitein is gisteren Dorgeklaagd wegens doodslag omdat hij drie verstekelingen belairboord had gezet in de Caribische Zee terwijl er haaien rond er Eummen. De lichamen van de drie verstekelingen, allen Guya- ezit i, zijn nooit gevonden. ng v, drai el peter de vries ■SPONDENT 0 de met Europese subsidies i0 :eds vaker het werk van de 10 'aniseerde misdaad. De 'q ivisie van financiële be- ,0 scriminelen' maakt gebruik i0 het verdwijnen van de 0 .controles in Europa en '0 iet feit dat de twaalf lidsta- jan de EU hun strijd tegen io aude slecht op elkaar af men. t schrijft de Europese missie, het Brusselse dage- qpestuur van de EU, in het lAKfx-pn gepubliceerde jaarver- vk >ver de strijd tegen geknoei puropese subsidies en hef- JO n. Brussel constateert dat 30 antal aangiftes van gerom- '0 i'n alleen al de landbouw- jq T vorig jaar is gestegen van 10 30 1 duizend naar 1300. Daarbij is de omvang van de ontdekte land- bouwfraude opgelopen van 250 tot 550 miljoen gulden. Volgens grove schattingen gaat circa tien procent van het jaarbudget van 145 miljard gulden van de Europese Unie op aan fraude en onregelmatigheden. De Europese Commissie er kent dat het verdwijnen van de grenscontroles in Europa de ge organiseerde misdaad een bijna niet te missen kans op fraude heeft gegeven. Gerommel met EU-subsidies wordt namelijk overal anders behandeld en wordt in verschillende lidstaten veel lichter bestraft dan geknoei met nationale subsidies. Van die mazen in de wet profiteren internationaal opererende ben des via vaak 'uiterst vindingrijke en uitgekookte netwerken'. IARIBO» ANP t bevrijdingsactie van de 26 :elde werknemers van het etbedrijf Suralco door het aamse leger zijn vermoe- vijf of zes doden gevallen, erklaarden defensieminis- ilds en de legerleiding van ame gisteren op een pers- rentie. Eerder hadden de pamse autoriteiten slechts edeeld dat er 'vuurcontact' •40 vjctón AFP-Rtr LEN nerikaanse president Clin- ?eft gisteren aangekondigd ij inzage zal geven in zijn ingdocumenten vanaf Hij wil zo aantonen dat hij te verbergen heeft in de pwater-affaire', die zijn lentschap overschaduwt. Ie papieren van zijn vrouw y worden openbaar ge- t. ïwel de president tijdens rsconferentie die hij giste- leid de aandacht probeer- rbod export al in maak Ben wereldwijd verbod in Dp uitvoer van milieuver- nigend afval. Dat is giste- Bsloten op de laatste dag ,:i bijeenkomst van landen S GEL' zogenaamde 'Basel Con- in Genève. De industrie- wissei -| zjjn straks verplicht hun 1 '®2g elijk vuilnis in eigen huis 5 29 lietigen of opnieuw te ge- 1,310 !n- 27,15 laatste verzet tegen afval- 09,80 r kwam van de Verenigde 2^® Canada en Australië. De 3135 1 van de EU, met inbegrip 0 67 uitsland de grootste af- 21,50 lorteur leken bereid 2 60 Dllectief neer te leggen bij esluit van de ontwikke- 2<5 40 ;nden hun grenzen te slui- 15 70 'or de vaak lucratieve in- 1.00 an afval uit de rijke indus- 127 den. Nederland kon in 2°20^ nog 110.000 ton onge- 29'75 afval buiten de grenzen kiev dieperik kramers Oekraïne gaat zondag naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Het verkiezingssys teem is echter zo ingewikkeld dat het nog maar de vraag is of er wel een parlement kan worden gekozen. Aan kandidaten geen gebrek in Oekraïne. Liefst 5.833 mensen hopen één van de 450 zetels in de Verchovnaja Rada (opperste raad) te bemachti gen. De hamvraag is alleen of er wel genoeg kie zers zijn: het lijkt wel alsof de wetgevers alles hebben gedaan om de verkiezingen zo onover zichtelijk mogelijk te maken. In sommige distric ten moet de bevolking uit bijna dertig namen kiezen. Veel kandidaten zijn net als in de Sovjet- tijd voorgedragen door arbeiderscollectieven. Hoewel er bijna dertig partijen meedoen, is on geveer 80 procent van de kandidaten (al dan niet in naam) onafhankelijk. De democratische op positie had erop aangedrongen dat tenminste de helft van de zetels via landelijke partijlijsten werd gekozen, maar daar wilde de heersende kaste van oude en nieuwe nomenklatoera niet aan. De verkiezingen zijn niet bedoeld om de weg vrij te maken voor hervormingen. Veel kiezers en waarnemers verwachten dat een nieuw parlement niet veel beter dan het vorige zal zijn. Als gevolg van het districtenstelsel wordt het een gefragmenteerde volksvertegenwoordi ging. waarbij regionale belangen zwaarder we gen dan nationale. De Krim. dat toenadering tot Rusland nastreeft, en de oostelijke Donbass hou den tegelijk met de verkiezingen eigen referen dums over meer plaatselijke bevoegdheden. In het gerussificeerde Oost-Oekraïne hopen de 'rode directeuren' van staatsfabrieken en -boer derijen hun macht te bestendigen. Naar ver wachting zal het Interregionale Hervormings- blok van ex-premier Koetsjma het hier goed doen. Koetsjma pleit voor nauwere banden met het GOS om uit de crisis te raken. Van een toenadering naar Moskou willen de nationalis ten en democraten in het Westen niets weten. Het is nog onzeker of de verkiezingen überhaupt wel een parlement opleveren. Waar nodig vindt op 10 april een tweede ronde plaats tussen de twee best geplaatste kandidaten uit de eerste ronde. De winnaar moet dan wel een kwart van de stemmen van alle kiesgerechtigden binnen halen. Daarom houdt men er nu al rekening mee dat heel wat zetels in de nieuwe Raad onbe zet blijven. Er moeten minstens driehonderd af gevaardigden vooreen rompparlement worden gekozen. Als dat aantal niet wordt gehaald, is er geen opperste raad en kan er ook geen regering worden gevormd. Dit bizarre scenario kan de machtsstrijd binnen de Partij van de Macht, de bijnaam van de no menklatoera in het parlement, verder aanscher pen. De afgelopen dagen heeft president Kravtsjoek herhaaldelijk laten doorschemeren dat hij zonodig alle macht naar zich zal toetrek ken om de machtscrisis le bezweren. Gemaks halve wil hij dan de presidentsverkiezingen uit stellen die in juni moeten plaatsvinden. Zo'n cri sis bfcdt Kravtsjoek de kans een sterk uitvoerend gezag in te stellen, iets dat hem tot dusverre niet is gelukt. De spelletjes met de verkiezingen hebben het vertrouwen van de kiezers in het Oekraïnse poli tieke systeem niet vergroot. De eerste ronde op zondag wordt een spel zonder winnaars, zo heet het in Kiev. Turkije levert 2.700 manschappen aan VN-vredesmacht Het parlement van de niet-erkende Bosnisch-Servische Republiek heeft gisteren aansluiting bij een nieuwe fede ratie van Kroaten en moslims in Bosnië afgewezen. Het parlement' liet in een verklaring weten al te hebben ge kozen voor een onafhankelijke Servische republiek, waardoor aansluiting bij een nieuwe federatie onmoge lijk is. De moslim-Kroatische federatie kwam tot stand na bemiddeling van Rusland en de Verenigde Staten. SARAJEVO-ANKARA Rtr-AP-AFP Het doel van de Bosnische Ser viërs is aansluiting bij Servië en andere door Serviërs bevolkte gebieden, aldus de verklaring van het parlement. Daarmee wordt verwezen naar Krajina, een gebied in het zuiden van Kroatië dat in handen is van op standige Serviërs. Het parle ment besloot verder dat er niet meer zal worden onderhandeld over een staakt-het-vuren in Bosnië zolang de internationale sancties tegen Servië niet zijn opgeheven. Het Rode Kruis is erin ge slaagd een konvooi met 60 ton voedsel en medicijnen in Maglaj te krijgen, daags nadat een VN-konvooi door Servische strijders was geplunderd. Het was voor het eerst sinds oktober dat het Rode Kruis Maglaj be reikte. Volgens Peter Kessler, woord voerder in Bosnië van het Hoge Commissariaat voor de Vluch telingen van de Verenigde Na ties (Unhcr). was de plundering het werk van een op eigen hout je opererende Servische com mandant. De manschappen van deze afvallige militair hadden de Deense chauffeurs van de VN-vrachtwagens geterrori seerd, zei Kessler. De Bosnisch-Servische leider Karadzic is tegen het sturen van Turkse VN-troepen naar Bosnië. Het opnemen van Turkse mili tairen in de vredesmacht zal een 'gevaarlijk precedent' scheppen. Het zal volgens hem het risico van een uitbreiding van de oorlog in het gebied ver groten. Turkije maakte gisteren be kend in totaal 2.700 militairen te leveren voor de VN-vredes- macht in Bosnië. De Turkse troepenmacht zal bestaan uit 1.200 infanteriesoldaten, 1.000 logistieke manschappen en 500 genietroepen. Aanvankelijk was sprake van duizend Turkse VN- militairen. De Griekse regering heeft ont stemd gereageerd op het besluit van de Veiligheidsraad Turken in te zetten voor de VN-vredes macht. Athene had erop aange drongen geen militairen uit het buurland te accepteren. Gister middag gingen in Athene de ge ruchten dat de Grieken als te genzet ook militairen zouden willen sturen. Minister Papouli- as (buitenlandse zaken) sprak dat later resoluut tegen. londen De Londense Tower trekt jaarlijks twee mil joen bezoekers, die allemaal een blik willen werpen op de kroonjuwelen. Dat leidde tot enorme wachttij den en ontevreden toeristen. De Britten hebben daarom besloten om de tentoonstelling van de schatten opnieuw in te richten. De juwelen zijn nu beter uitgestald, zodat meer mensen 20.000 per dag een kijkje kunnen nemen. Nieuw is bijvoor beeld de lopende band die werd aangelegd om de bezoekers geleidelijk maar voortvarend langs de ex positie te leiden. Gisteren was koningin Elizabeth de eerste die de nieuwe juwelententoonstelling kwam bewonderen. Zij hoefde niet op de lopende band te staan maar mocht in haar eigen tempo langs de vitri nes lopen. FOTO EPA was geweest en dat militairen en gegijzelden ongedeerd wa ren gebleven. Bij de bevrijdingsactie zijn geen arrestaties verricht, omdat de leden van het Surinaams Be- vrijdings Front (SLF) op de vlucht zijn geslagen. De Afo- baka-dam en de omgeving van de waterkrachtcentrale staan nu onder controle van het leger, dat het gebied 'zuivert'. de te sturen in de richting van belangrijke onderwerpen van binnenlands en buitenlands be leid, bleven verslaggevers vra gen naar de affaire. Die betreft een mislukte grondspeculatie en het faillissement van een spaarbank in Arkansas ten tijde dat hij in deze staat gouverneur was en die de belastingbetaler 60 miljoen dollar kostte. Zijn inkomstenverklaringen vanaf 1980 waren al gepubli ceerd tijdens zijn verlaezings- campagne. Scepsis over uitvoering overeenkomst edison Chaos in Edison in de Amerikaanse staat New Yersey. Daar explodeerde gisteren een gaspijpleiding die vlak langs een complex met dertig appartementen liep. Bij de explosie kwam een persoon om het leven en vielen vijftig gewonden. De oorzaak van het gaslek is nog niet bekend. FOTO REUTER ACHTERGROND NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT AFRIKA NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT AFRIKA De twee machtigste Somalische clanleiders Aideed en Ali Mahdi hebben gisteren alsnog een nieuw vredesakkoord onderte kend. Net toen iedereen zich had neergelegd bij de misluk king van het overleg in Nairobi, bleken beide heren en de lei ders van de andere 13 Somali sche partijen het eens te zijn ge worden over een wapenstil stand, een vrijwillige ontwape ning en de vorming van een nieuw centraal gezag voor hun land. De ondertekening van de overeenkomst vond plaats 24 uur voordat de laatste Ameri kaanse militairen uit Somalië vertrekken. De 15 clanleiders hebben ver der afgesproken om op 15 april bij elkaar te komen in de Soma lische hoofdstad Mogadishu om voorbereidingen te treffen voor een nationale verzoeningscon ferentie, die een maand later dient plaats te vinden. Op die conferentie moeten de leiders het eens zien te worden over de vorming van een interim-rege ring en diens premier en wie als president en vice-president de overgangsperiode dienen te lei den. Een van de zwaarste taken waarvoor de leiders zich nu ge plaatst zien. is de ontwapening van hun aanhang, bandieten en burgers. Een Aideed-woord- voerder gaf gisteren al aan dat dat onderdeel van het vredesak koord waarschijnlijk pas zal worden aangepakt als er een in- teritn-bestuuris. De ondertekening van het ak koord in Nairobi werd door de Somalische leiders bezegeld met omhelzingen en verzoe nende woorden, waarmee de indruk werd gewekt dat nu alles koek en ei is tussen de krijgshe ren die elkaar drie jaar lang hebben bestreden en hun land zd goed als helemaal de afgrond hebben ingeduwd. Enige scepsis is echter gebo den. Het is namelijk precies een jaar geleden dat in de Ethiopi sche hoofdstad Addis Abeba een gelijksoortig akkoord tot stand kwam. hetgeen nimmer is uitgevoerd. Ook toen waren het de Verenigde Naties die nogal wat druk uitoefenden op de clanleiders, en volgens waarne mers is het nu juist die druk om snel een overeenkomst in elkaar te timmeren die on-Somalisch is en uiteindelijk een averechts effect heeft. Op dit moment staan de Tutsi's en Hutu's elkaar naar het leven in drie wijken van de hoofdstad Bujumbura. De rest van de stad en het land zijn tot dusver rustig geblev en. Maar voor hoe lang nog? De regering van president Ntaryamira toont weinig daadkracht, die juist zo noodzakelijk is om de opleving van het stammengeweld de kop in te drukken. Ministers slaan op de vlucht of duiken onder. „De regering zit met de handen in het haar", zegt een Belgische diplomaat in Bujumbura. „De president stuurt eerst de veiligheidstroepen naar de wijken om de orde te herstellen en burgers te ontwapenen en roept ze vervolgens weer terug omdat ze ontsporen. Het ontbreekt het huidige regime aan een coherent beleid, maar alleen met zo'n beleid kunnen rust en orde worden hersteld. De president dient ook meer greep te krijgen op het overheidsapparaat, dat niet werkt. Ambtenaren doen wat ze willen en blijven vaak gewoon thuis." De belangrijkste en zwaarste taak waarmee het Ntaryamira-regime zit opgescheept, is de benadering van het leger. Het zijn tenslotte de strijdkrachten die verantwoordelijk zijn voor de ijzingwekkende bloedbaden en de opleving van de haat tussen de Hutu- en T utsi-gemeenschappen. Het bloed blijft vloeien in het Oostafrikaanse Burundi, de etnische brandhaarden blijken niet te blussen. De kans dat Tutsi's en Hutu's ooit vreedzaam naast elkaar kunnen leven wordt met de dag kleiner. Toen de in juni democratisch gekozen eerste Hutu- president Melchior Ndadaye aankondigde de bezem door het leger te halen om een balans tussen Hutu- en Tutsi-soldaten te bewerkstelligen, kwam de harde kem van Tutsi's binnen het leger in het geweer. De Tutsi's domineren van oudsher het leger en een aantasting van die hegemonie de Tutsi's maken met slechts 14 procent van de bevolking de dienst uit in Burundi zou betekenen dat zij ook hun overheersing binnen andere geledingen van het overheidsapparaat zouden kwijtraken. Om dat te voorkomen grepen de militairen in oktober vorig jaar in, doodden Ndadaye en een aantal van zijn ministers en ontketenden daarmee het nog steeds niet geluwde etnische geweld. In de eerste weken kostte dit aan 100.000 mensen het leven, terwijl 800.000 Burundezen naar buurlanden vluchten. Twee weken geleden vond het leger het kennelijk tijd worden om de Hutu's opnieuw een lesje te leren en onder het mom van een ontwapeningsactie werden in een wijk van Bujumbura 200 mensen afgeslacht. Toen datzelfde leger afgelopen weekeinde opnieuw werd ingezet om wapens op te sporen in de door Hutu's bevolkte wijken van Bujumbura bleken de Hutu's zich bewapend te hebben met niet alleen hun traditionele kapmessen en speren, maar ook met lichte vuurwapens en granaten. De militairen sloegen opnieuw hard en bloedig toe. De geschiedenis van Burundi is doorspekt met dit soort massaslachtingen, maar de Hutu's hadden gehoopt dat met hun overwinning in de verkiezingen van vorig jaar op democratische wijze een eind gemaakt kon worden aan de etnische ongelijkheid die hieraan ten grondslag ligt. Maar het is inmiddels duidelijk geworden dat stembuswinst en'uitoefening van de macht alleen niet voldoende zijn om greep op het leger te krijgen. Wat in het voordeel van de huidige I lutu-president Ntaryamira werkt, is het feit dat de Tutsi's er langzaam aan achter zijn gekomen dat ze niet meer zo onaantastbaar zijn als in het verleden. Ook zij zijn niet langer veilig en zijn de afgelopen maanden ook in groten getale gevlucht en gedood. Misschien dat hierdoor de zo hoogst noodzakelijke gelijkheid van beide stammen in zowel het leger als de rest van de samenleving kan worden verwezenlijkt. BERLUN HANS HOOGENDUK LONDEN CEES VAN ZWEEDEN „Ik begrijp de discussie over mijn eventuele deelname aan de D-Day herdenking op 6 juni absoluut niet. Op geen enkel moment en bij geen enkele ge legenheid heb ik geprobeerd een uitnodiging te krijgen. En ik heb steeds duidelijk gemaakt dat indien een uitnodiging zou komen, ik deze niet zou aanne men. Mijn aanwezigheid bij een dergelijke herdenking zou niet op zijn plaats zijn". Dat zei de Duitse kanselier Helmut Kohl op een persconfe rentie. De Franse president Mit terrand komt op 8 juni naar Heidelberg om samen met Kohl tijdens een 'feest van de jeugd' de volgens de kanselier 'prachtige' Frans-Duitse vriend schap te vieren. Inmiddels is in Groot-Brittan- nië commotie ontstaan over het voorstel van premier Major om volgend jaar bij de vijftigjarige herdenking van het einde van de Tweede Wereldoorlog ook de Duitsers uit te nodigen. De Brit se pers maakte er echter uit op dat Duitse veteranen welkom waren en kreeg visioenen van door Londen marcherende voormalige SS-ers. Dat heeft Major echter nooit gesugge reerd. „Alleen al de gedachte dat voormalige SS'ers in uniform door Westminster zouden kun nen marcheren, geeft aan hoe slecht de Britse media over mijn land zijn geïnformeerd", schamperde een Duitse corres pondent in Londen. „Het SS- uniform is in Duitsland zelfver- boden".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7