De tweedeling van de maatschappij Binnenland ezuiniging op bejaarden Voorlopig van de baan tejaardenoorden zijn traks achterhaald uccessierechten lager door uwelijkse voorwaarden Eeuwenoude traditie wordt straks illegaal Dagelijks bestuur CD schorst R. van der Plas -t JJDAG 25 MAART 1994 Algemeen Nedeiljnds Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienster nelheid op deel A2 gaat omhoog ilemborg» De maximumsnelheid op de A2 tussen Everdingen In de brug bij Zaltbommel gaat dit jaar op vrijwel het gehele tra- omhoog van 100 naar 120 kilometer per uur. De reden is dat ejp dit traject buiten de spits nu al massaal te hard wordt gere- en. De politie is niet in staat dagelijks te controleren, terwijl iistitie niet staat te juichen als er bij elke controle weer honder- en bonnen moeten worden verwerkt. 5TW-vrijstelling op parkeergeld en haag Gemeentelijke gelden van parkeermeters en parkeer- jtomaten zijn vrijgesteld van BTW-heffing. Maar zodra de ge- ieente een bewaakt parkeerterrein exploiteert, wordt zij be- :houwd als ondernemer en moet er wel BTW worden geheven. >e belastingkamer van de Hoge Raad legt dit onderscheid aan i een arrest waarin een particuliere exploitant van een parkeer- rrein BTW-vrijstelling vroeg. ^Jegen jaar cel voor doodslag P pEUWARDENDe rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren een 41 - Brige inwoner van Leeuwarden veroordeeld tot negen jaar cel- N traf en 'I BS wegens doodslag op twee personen en een poging I(. Jaartoe. De man stak in oktober vorig jaar in een Dokkumer dis- Jotheek zijn 26-jarige ex-vriendin dood. Ook een 27-jarige man. ™ie het slachtoffer te hulp schoot, werd door messteken om het even gebracht. Betaalde verloskundige hulp voor arts' jUfENHAAG» De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) vindt dat juisartsen dezelfde vergoeding moeten krijgen als een verlos- [undige bij hun hulp aan zwangere vrouwen. De LHV gaat pro- leren dit via de rechter af te dwingen. Onderhandelingen hier- jver met de Nederlandse Organisatie van Verloskundigen (NOV) pjn op niets uitgelopen. 9^'an der Stoel krijgt eredoctoraat 3Strecht Oud-minister van buitenlandse zaken Max van der 35toel heeft vanmiddag in de Domkerk het eredoctoraat van de ?5uijksuniversiteit Utrecht gekregen. De universiteit eert hem hier- I75iee voor zijn grote verdiensten voor maatschappij en weten- I95chap. Volgens erepromotor prof. dr. P.R. Baehr zijn de rappor- J0(Pn van Van der Stoel over mensenrechten 'altijd objectief, zeer ïojjcrgvuldig en van een wetenschappelijk gehalte.' Van der Stoel jyi als rapporteur voor de Verenigde Naties actief geweest in Irak. jcJussen 1968 en 1970 rapporteerde hij over de mensenrechtensi- ï74iatie in Griekenland. 19^ voorgenomen bezuiniging -5(fo 120 miljoen op de bejaar- l75noorden gaat volgend jaar Ï5fet door. Het CDA steunt een röfctie daartoe van PvdA-ka- P2$rlid Melkert, zo zei de )A'er Terpstra gisteravond. motie werd dinsdag inge- pnd bij het kamerdebat over besteding van de belasting- eva lier van vijf miljard, ^/olgens de motie moet de zuiniging voorlopig van tafel afwachting van een onder- [olle. het aan gedeputeerde Jaap Jkstra van de provincie P [erijssel ligt, blijven ouderen ^figer thuis wonen en houden verpleeghuizen en bejaar- loorden op in deze vorm te taan. In plaats van deze naar smaak verouderde voorzie- igen moeten er kleinschalige lonzorgcentra komen die een inemend aantal zelfstandig nende ouderen zorg op maat °Pn bieden. „De zorg moet naar mensen toe. in plaats van de insen naar de zorg toe te la- komen", aldus portefeuille der welzijn Dijkstra. 4et de gisteren gepresenteer- notitie Modernisering van de 'eren zorg hoopt hij de com- [ssie Welschen, bezig met een :iening van de financiering de bejaardenzorg, te be'in- leden. Het instellen van mzorgcentra zou een groot tal verpleeghuizen en be- irdenoorden overbodig ma- Uitgangspunt van het plan is nemen. dat iedereen kan beschikken over een eigen woning of ap partement. Mensen zouden in hun eigen huis kunnen blijven wonen en thuis hulp op maat ontvangen. De ouderen die da gelijks intensieve zorg nodig hebben zouden in appartemen ten en aanleunwoningen dicht bij het woonzorgcentrum moe ten wonen. „Als mensen langer thuis kunnen blijven wonen, betekent dat bovendien een enorme humane winst", is de overtuiging van Dijkstra. De eerste stap van het plan zou moeten zijn het onder één paraplu brengen van de verzor gingshuizen, de verpleeghuizen, de woon-zorg-combinaties en de thuiszorginstellingen in de vorm van een woonzorgcen trum. Dit centrum moet gezien worden als een multi-functio- nele organisatie die alle oude ren die zorg en hulp nodig heb ben, onder zijn hoede neemt. Een centraal zorgloket dient verzoeken en vragen van welke aard dan ook, in behandeling te ren maar voor de ander zouden beheren. Na het overlijden van de man werd zijn vermogens- aanwas over een huwelijkse pe riode van ruim twintig jaar be rekend op ruim anderhalf mil joen gulden De weduwe kreeg daarvan de helft, waarover zij geen successierecht wenste te betalen. De belastinginspecteur was het daarmee niet eens, en beschouwde het bedrag van ruim 750.000 gulden als een le gaat, waarover successierecht was verschuldigd. Het Gerechts hof in den Haag bevestigde die opvatting. De Hoge Raad ziet het echter anders en kent doorslaggevende betekenis toe aan het feit dat het 'verrekeningsbeding' tussen beide echtgenoten al bestond tijdens het huwelijk. Het vermo- genswinstdeel van de man kreeg ze dus niet als legaat maar als zogenoemd huwelijksver mogensrecht. In de eindafreke ning met de fiscus bleek dat de weduwe maar liefst een kleine twee ton te schelen, die ze dus niet aan de belasting hoefte te betalen. gaat weliswaar om een ge- bij een ongeluk, maar de rijkere mens kan somt» aan- nlijk besparen op successie- hten. Het gaat dan om men- i die op huwelijkse voorwaar- 1 trouwen en via de notaris preken dat zij al tijdens hun vvelijk regelmatig hun vermo- ïswinst delen. Het uiteraard rekkelijke 'voordeel' ontstaat nneer een van de partners tnt te overlijden. Een en an- blijkt uit een arrest van de astingkamer van de Hoge ad dat deze week is gepubli- ?rd. let proefproces waaruit het rest voortkwam, draaide om Ie I betekenis van een' afspraak sen twee partners. Die had- i afgesproken dat ze hun ver- igen elk in eigen beheer zou- i houden maar tenminste imaal per jaar de groei van n vermogens zouden delen, hadden afgesproken dat ze ht op vijftig procent van de mogensaanwas van de ander dit geld niet uit zouden ke- De bijstand ligt onder vuur. Niet alleen door de steeds maar stijgende kosten, maar vooral door de alarmerende berichten over i om vangrijkefi'aude. Begin vorig jaar lanceerde staatssecretaris Ter Veld Ml' plannen voor bezuinigingen op de I jjj* bijstand, die haar de kop zouden kosten. Later nam haar opvolger Wallage die plannen over. Eind vorig jaar zag hij kans om ze alsnog door de Tweede Kamer te loodsen. Maar hoe is het om te leven van de bijstand? Hoe groot is het misbruik nu eigenlijk? Komen al die bijstandsontvangers ooit nog aan het werk? Die vragen staan centraal in een serie artikelen over de bijstand. zoek van de commissie-Wel- schen, die de toekomst van de bejaardenoorden bestudeert. Of de bejaardenoorden na 1995 alsnog moeten inleveren hangt van de bevinding van deze commissie af. De WD wilde de bezuiniging definitief schrappen. De libe ralen dienden daartoe een ei gen motie in. De PvdA vond dit voorstel echter niet deugdelijk gedekt. Melkert wil zijn eigen motie financieren uit de belas tingmeevaller van volgend ILLUSTRATIE INORID JOUSTRA sjaak smakman Al weer ruim tien jaar geleden sprak Joop den Uyl over de dreigende tweedeling in de maatschappij. Toen leek dat wat overdreven, maar inmid dels is die tweedeling dichterbij dan ooit. Toen in 1985 het re cordaantal van 570.000 Neder landers bijstand kreeg, liep een op de zeven langer dan vijf jaar bij de sociale dienst. Vorig jaar had al een op de drie het eerste lustrum bij de sociale dienst ge vierd. De banengroei in de tweede helft van de jaren tachtig ging aan de langdurig werklozen goeddeels voorbij. Hoewel er naar schatting 600.000 banen bij. kwamen, daalde het aantal bijstandsontvangers met slechts een kleine 100.000 tot rond het half miljoen. Vooral de nieuw komers op de arbeidsmarkt, jongeren en herintredende vrouwen, profiteerden van het herstel van de werkgelegenheid. En meer zit er ook niet in. In de Sociale Nota 1994, het be langrijkste beleidsdocument van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid, staat letterlijk dat 'de voor de komende jaren voorziene eco nomische groei zelfs in het meest gunstige scenario onvol doende werk zal opleveren om de jaarlijkse toename van de beroepsbevolking op te vangen, de werkloosheid terug te drin gen en gedeeltelijk arbeidson geschikten aan de slag te krij gen'. Sociale Zaken rekent erop dat er alleen al de komende twee jaar meer dan 100.000 bij standsontvangers bij komen. Met het verdwijnen van het perspectief op werk verdwijnt ook het perspectief op volwaar dig functioneren in de maat schappij. Alle pleidooien ten spijt om de betekenis van werk te relativeren, stellen de Utrechtse sociologen Dercksen en Engbersen in hun essay 'ar beid en burgerschap' dat 'ar beid hoe dan ook de belangrijk ste sleutel is tot maatschappelij ke integratie'. Ook kerken, buurten, families, politieke par tijen, vakbonden en ander vere nigingsleven hebben zo'n inte grerende functie 'maar met ui- zondering van arbeid hebben al die traditionele instituties aan belang ingeboet Minister De Vries van sociale zaken blijft onder meer daarom ondanks de sombere voorspel lingen in zijn Sociale Nota vast houden aan de doelstelling dat er werk moet zijn voor iedereen die kan werken. Veel collega economen vinden dat een uto pie. De Vries' partijgenoot en voorganger op Sociale Zaken Al- beda heeft er al meermalen op gewezen dat de werkgelegen heid zich na elke recessie welis waar wat herstelt, maar dat te gelijkertijd de werkloosheid zich op een hoger peil stabiliseert. Babyboom Het probleem van de werkloos heid lost zich op de langere ter mijn waarschijnlijk wel op. Ne derland vergrijst immers, zodat de zich nu nog vergeefs aanbie dende langdurig werklozen, jongeren en herintredende vrouwen straks hard nodig zijn. Het probleem is echter dat 'straks' over een kleine twintig jaar is, wanneer de babyboom ers met pensioen gaan. Het te kort aan arbeidskrachten plus de kosten van de vergrijzing (zoals meer AOW-uitkeringen en stijgende kosten van de ge zondheidszorg) betekenen waarschijnlijk zelfs dat die ba byboomers, de dertigers en veertigers van nu, tot na hun 65ste zullen moeten doorwer ken. De vraag is echter hoe je nü werk kunt scheppen. De vak- bónden mikken vooral op meer deeltijdwerk, mede omdat alge mene arbeidstijdverkorting niet haalbaar en in een aantal geval len ook helemaal niet wenselijk is. De werkgevers hameren op lagere loonkosten, want volgens de wet van vraag en aanbod neemt de vraag (naar arbeid) immers toe wanneer de prijs er van zakt. Bonden en werkgevers vonden elkaar onlangs op het scheppen van banen tussen de onderste CAO-schalen en het minimumloon: de koffiejuf frouw en het manusje-van-alles moeten terugkomen. Die overeenkomst zet echter vooralsnog weinig zoden aan de dijk. Werkgevers en bonden denken zo 12.500 nieuwe banen te scheppen. Want ja. ook al kost een koffiejuffrouw niet véél, ze kost al snel meer dan een automaat. Bovendien wordt die automaat nooit ziek. werkt ook 's avonds en in het week einde en heeft geen vakantie. Banenpool Blijft over: de overheid en ge subsidieerde instellingen. Daar lijkt werk zat: in de zorg zijn ve le handen te kort, de veiligheid op straat is een groot probleem en de sanering van het zwaar vervuilde milieu staat nog in de kinderschoenen. Na een aarzelend begin heb ben de banenpool (voor lang durig werklozen) en het Jeugd werkgarantieplan (JWG, voor werkloze schoolverlaters) vaste vorm gekregen. Maar de gren zen lijken nu al in zicht. De pak weg twintigduizend banenpool ers en tienduizend JWG'ers doen nu nuttig werk als stads wacht, conciërge, tramconduc teur of wat al niet meer, maar ze blijven zitten waar ze zitten. Het was de bedoeling dat ba nenpool en JWG als een tussen station op weg naar een 'echte baan' in het bedrijfsleven zou den fungeren, maar in de prak tijk fungeren ze als een eindsta tion. Voor de meeste banen pools bestaan inmiddels wacht lijsten en werkloze schoolverla ters moeten niet zelden een jaar of langer wachten voordat ze iets krijgen aangeboden. Vol gens de planning moet in de komende vijf jaar het aantal JWG-plaatsen ruimschoots ver drievoudigen, maar nu al zeg gen veel gemeenten dat ze geen kans zien om meer banen te scheppen. Vooral niet omdat het om 'additioneel werk' moet gaan: werk dat niet (meer) wordt gedaan omdat het te duur is. Vooral de vakbonden willen op die manier voorko men dat nu nog bestaande ba nen bij gemeenten en instellin gen verdwijnen en later worden opgevuld met werklozen. Er is nog een optie: JWG- plaatsen en banenpoolers in het bedrijfsleven. Daar stuit De Vries echter op het taaie verzet van vakbonden en werkgevers. De bonden zijn bang dat bedrij ven dan snel hun laaggeschool de personeel ontslaan en dat werk vervolgens laten doen door de JWG'ers en banenpool ers. Dat kost dus banen, stellen de bonden. De werkgevers wil len er al evenmin aan. Zij vre zen voor concurrentieverval sing: bedrijven die veel perso neel 'vervangen', Hunnen goed koper werken dan bedrijven die dat niet doen Bovendien hebben werkge- vers en bonden nu juist beslo ten om te trachten 'echte' ba nen te scheppen op minimum loonniveau. De inzet van ba nenpoolers en JWG'ers in het bedrijfsleven is een garantie dat van dit plan helemaal niets te recht komt. Maar wat dan wel? Dat de massa-werkloosheid op termijn waarschijnlijk verdwijnt, daar hebben de drop-outs van nu niets aan. Als er niets gebeurt, wacht hen een uitzichtsloos be staan op minimumniveau. Daarmee wordt de tweedeling van de maatschappij een feit. Dit is het vijfde deel uit een se rie van zes over de hijstand. De eerste vier delen verschenen op 19, 22, 23 en 24 maart. Morgen: Aan de slag. utrecht anp Het is een eeuwenoude traditie die de vluchtelingen en asielzoekers uit Somalië en Ethiopië mee hebben genomen naar Ne derland: het kauwen van blaadjes qat. De qat-plant (Catha edulis) heeft bladeren diev wanneer je er lang genoeg op kauwt, een licht euforisch gevoel geven. Dat wordt ver oorzaakt door een amfetamine-achtige stof. Honger verdwijnt, je wordt er vrolijk van, uitgerust en ontspannen. Het gebruik van qat, diep geworteld in de Oostafrikaanse traditie, is in de landen van herkomst een sociaal gebeuren. Bij voor keur kauwen de gebruikers het wanneer ze bij elkaar zijn. Ondertussen bespreken ze 'de toestand in de wereld'. Op Schiphol landt tweemaal per week een vliegtuig uit Kenya of Ethiopië met aan boord een paar takkenbossen. Op die dagen verzamelen vele Somalische en Ethiopische migranten, asielzoekers en vluchtelingen zich op het Centraal Station in Amsterdam voor de distributie. Die moet snel gebeuren want de bladeren blijven maar een paar da gen vers. Tijdens de studiedag 'Vluchten in Versla ving?' over de problematiek van verslaafde vluchtelingen, gisteren in Utrecht, kwam de qat-kwestie aan de orde. Veel problemen van een groot aantal van de vluchtelingen of asielzoekers verdwijnen of verminderen enigszins tijdens het kauwen van een hand je van de bladeren. Tot voor kort was het gebruik en de handel in de bladeren volledig legaal. Lange tijd zag de overheid geen aanleiding het middel te verbieden. Maar binnenkort vallen de blaadjes toch onder de Opiumwet. Er zitten twee werkzame stoffen in, die vermeld staan in een verdrag van de Verenigde Na ties overpsychotrope stoffen. Nederland be krachtigt binnenkort dit verdrag. Zou dat niet gebeuren, dan krijgt ons land een uitzonderingspositie binnen Europa, aldus J.G. Roerink, staflid van de afdeling al cohol-, drug-, en tabaksbeleid van het mi nisterie van WVC. Als het verdrag in wer king treedt, is qat een verboden middel. Het is overigens nog niet bekend of justitie voorrang zal geven aan het bestrijden van deze drug. Beleidsmedewerker E. Fromberg van het Nederlands Instituut voor alcohol en drugs (NLAD) vindt het zeer kwalijk dat qat op de lijst met verboden middelen komt. „Het cri minaliseert alleen maar. terwijl het gaat om een onschuldig middel waar Somaliërs en F.thiopiërs veel plezier aan beleven." I let is nog onbekend of qat kauwen schade lijk-is voor de gezondheid, maar de gebrui kers zijn er in ieder geval van overtuigd dat het net zo 'onschuldig' is als dagelijks een borreltje. den haag anp Het dagelijks bestuur van de Centrumdemocraten heeft gisteren het 32-jarige hoofdbe stuurslid R. van der Plas uit Purmerend geschorst. Aanlei ding is een puhlikatie in het weekblad De Groene Amster dammer van deze week. Daarin doet de student jour nalistiek Kees Kooiman verslag van zijn zeven maanden du rende infiltratie in de CD. In het artikel getuigt Van der Plas. die CD-raadslid is in Pur merend, openlijk van zijn war me sympathie voor nazi- Duitsland. Hij geeft erin ook toe dat hij betrokken is ge weest bij het neo-nazistische Aktrionsfront Nationaler So- zialisten (ANS). Het dagelijks bestuur stelt dat het Van der Plas de laatste tijd 'dringend' heeft verzocht met zijn politieke activiteiten en uitspraken te blijven 'bin nen de door de partij uitgezet te lijnen', maar dat hij die ver zoeken in de wind heeft gesla gen. De partij heeft uit eigen gelederen een commissie sa mengesteld die de zaak gaat onderzoeken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5