LEK 'Hou een vijver simpel' Kuipplanten niets nieuws onder de zon Nestkastjes Slakken Hoveniersbedrijf G.Rutgrink -V Voorhout 02522-17386 IJDAG 25 MAART 1994 maaier. t hanteerbare en sterke gras maaier. 700 Watt. Garantie ljaar. Van 189.- voor leaalscherm. Drukgeïm- regneerd. 180 x 180 cm. iarantie 10 jaar. Nu Sierpotten. Van Maleisisch aardewerk. Driedelige set. In blauw of groen Van 14.95 voor Woorden schieten tekort, maar ij kunnen u wel veel laten zien... Dm voor een perfekte tuin naar... estrating-tuinhout ngeraar Tel: 01722-2185 Zonneschermen en Dekzeilenfabriek Oudshoorn van Egmond kveg 23 err. t Heen) uk a/Zee 1718 - 22731 Wij beschikken over een grote sortering binnen- en zonwering, dus laat u eens geheel vrijblijvend informeren in onze showroom! 31 Vogels hebben het moeilijk in een steeds meer verstedelijkende om geving Nergens hebben ze meer een rustig plekje om een nest te bouwen en voor bouwmatenaal moeten ze ook een heel eind weg. Vandaar dat nestkastjes weer on gelooflijk populair zijn. En niet al leen het bekende mezenkastje, nee de aloude spreeuwenpot is terug, er is een huis voor vleer muizen en op de foto afgebeeld de behuizing van een zwaluw. Er is zelfs eem multifunctioneel on derkomen, met drie invlieggaten en nu maar hopen dat er geen vechtpartij ontstaat. Wijnand van Appel en zijn vrouw Nancy bij een bak bloeiende Kaapse lelies. foto holvastmarklamers Inheemse plantesoorten beste keus voor Nederlands klimaat e 'Dikke' Van Dale omschrijft het zo: Vijver - klein natuurlijk of (meest) gegraven veelal omsloten waterbekken met name in tuinen. Een heldere omschrijving, maar daarmee ben je er natuur lijk niet. Tuinen zijn er in misschien wel hon derd varianten qua maat. ondergrond, vorm en ligging en dus zijn er evenveel soorten vijvers. Of mischien wel meer. Duidelijker nog dan met een tuin vol bloemen en planten kan een vijvertuin worden aange past aan de persoonlijke wensen. De een vol staat met een rond gat en een zwik goudvissen; de ander komt volkomen tot rust bij het horen van een ruisend watervalletje. De eerste groep heeft het in feite gemakkelijk.- Bij elk tuincentrum zijn voorgevormde polyes ter bakken te koop in alle mogelijke maten. Een gat graven in de tuin, bak erin, vullen met water en ldaar is Kees, of hoe de vijverbezitter in kwestie ook moge heten. Maar wie niet de weg van de minste weerstand wil nemen, ontwerpt zelf een vijver die bij zijn tuin past. Waar het betreft de vorm en de maat zijn er eigenlijk nauwelijks beperkingen. Het aanleggen van zo'n vijver is echter aanzienlijk meer werk. Planten Wijnand van Appel, eigenaar van kwekerij 'De Vijvertuin' in Hazerswoude, weet er alles van, ook al beperkt zijn bedrijf zich tot het leveren van planten aan tuincentra. Zelfheeft hij achter zijn huis midden in het nog niet door de TGV verpeste Groene Hart van Zuid-Holland met een uitzicht tot aan de horizon een fraaie vierkante vijver. Ook al is een bezoekje op de wisseling van winter en voorjaar niet het meest geschikte moment, omdat net als op de hele kwekerij vrijwel alles nog in winterslaap is. „Eigenlijk", zeggen Wijnand van Appel en zijn vrouw Nancy, „zouden jullie in de zomer moe ten komen. Dan staat alles in bloei en krijg je de beste indruk." Van Appel maakte zijn vijver zelf met zoge naamd waterbouwfolie. Dat is een dik soort plastic dat absoluut geen water doorlaat. Dat wil zeggen, als niet de verkeerde planten war den gebruikt. Bepaalde soorten kunnen name lijk bij zo'n folievijver voor behoorlijk wat ellen de zorgen. Riet, mattenbies en lisdodden ('siga ren') zijn eigenlijk niet zo geschikt. „VooraJ riet kan heel vervelende gevolgen heb ben", zegt Van Appel. „Het is wel te gebruiken, maar dan moet het in een bak staan, zodat de uitlopers niet weg kunnen. Die zijn namelijk keihard en zó scherp dat ze dwars door het folie heen gaan. Er zijn andere planten die veel ge schikter zijn." Een vijver bestaat in principe altijd uit een diep gedeelte met langs de kant een ondiepe rand. Voor dat diepe deel wordt in sommige boeken een meter of zelfs meer aangeraden, maar vol gens Van Appel is een centimeter of zeventig voldoende. ..Het gaat erom dat er een laag wa ter is die niet bevriest, waar de vissen kunnen overwinteren. Ijs haalt in ons land maar zelden een dikte van meer dan 25 centimeter en dus hoeft de vijver echt niet zó diep te zijn." Trouwens het belangrijkste deel van de vijver of watertuin is de bovenste laag van het water. Die moet aan drie voorwaarden voldoen: licht, lucht en warmte. „Daaraan hebben eigenlijk alle wa terplanten behoefte", zegt Van Appel. „En als je de beplanting dan beperkt tot de sterkere in heemse soorten, zoals een simpele harde lelie soort, krijg je een prachtige vijver. Het principe moet altijd zijn: hou het simpel." Inheemse planten. Die doen het logisch het beste in ons klimaat. Allerlei soorten water planten uit verre, tropische landen zijn wel mooi, maar de kans dat ze een beetje winter overleven in een stuk kleiner. Planten uit eigen land maken de keuze echt niet te beperkt. Van Appel schat het aantal zeer gangbare oever planten op zo'n 35 soorten. „Kijk", zegt hij een speciale catalogus over waterplanten doorbla derend, „hier staan bij voorbeeld zestien soor ten irissen in, maar eigenlijk is alleen deze, de gele lis, echt geschikt voor in de vijver. Het is ook de enige die in het wild groeit. De rest is al lemaal gekweekt." Met planten als bij voorbeeld de gele lis, de bo terbloem en het snoekkruid blijft ook het on derhoud binnen de perken. Want één ding is natuurlijk duidelijk: een vijver vergt onderhoud, wil je hem mooi houden. Een goede verdeling van de plantesoorten is daarbij van groot be lang. Er zijn in feite vier groepen: waterlelies, drijvende planten, onderwater(zuurstof) plan ten en oever/moerasplanten. Vrijwel alle planten dienen in mandjes op de bodem of de rand te worden gezet. Dat geldt niet voor zuurstofplan ten als hoornblad en blaasjeskruid die los onder het wateroppervlak drijven. Twee soorten zuur stofplanten en dan een bosje of vijf a zeven zijn voldoende voor ongeveer een kuub water. „En wat dat water betreft", zegt Wijnand van Appel, „kun je natuurlijk gewoon leidingwater gebruiken, maar de toevoeging van een em mer uit de sloot is aan te bevelen. Daar zit ten watervlooien en andere soorten van leven in, die wel zo goed zijn voor het na tuurlijk evenwicht in de vijver." Vrouwvriendelijk Vrouwen durven meer in de tuin, zeggen de experts, zeker als het om snoeien gaat Vandaar dat er steeds meer vrouwvriendelijk tuin gereedschap op de markt komt. Gereedschap dat wat lichter werkt en waarvan de handgrepen wat minder fors zijn uitgevoerd. Zoals de schaar op de foto. Gewoonlijk zijn de bladen van deze schaar recht, door de golving werkt dit stuk gereedschap een stuk lichter Prijs ƒ59,95 foto unitfd photos de boer poppedeboer met hun sinaasappelboompjes. In de zo mer stonden deze buiten in kuipen of pot ten. Om de planten te laten overwinteren werden speciale kassen gebouwd, waar la ter ook andere bijzondere planten een plekje kregen. Die kassen kennen we on der de naam oranjerie. Kasteel Het Loo bijvoorbeeld heeft nog een echte oranjerie en dichter bij huis maar die is inmiddels restaurant geworden, het landgoed Els- wout. Ook het landgoed Beeckestijn wordt opgesierd met kuipplanten. Iedereen Het verschil met vroeger is, dat deze hob by nu door iedereen beoefend kan wor den. De planten worden massaal ge kweekt en de wetenschap heeft niet stilge zeten. Wie de instructies goed leest en ook opvolgt kan jaren plezier hebben van een citroenboompje of een palm. Kuipplanten vragen wel wat meer aan dacht dan exemplaren die in de volle grond staan. Die laatste halen bij droogte water diep uit de grond: de kuipplant heeft menselijke hulp nodig om aan vol doende water en voeding te komen. Lammers: „Met kuipplanten maak je mo biele tuintjes. Verandert het weer, dan kun je ze snel een ander plaatsje geven of bin nenhalen als dat nodig is". Over dat binnenhalen wil hij nog wel iets kwijt. „Zet planten in de winter asjeblieft op zolder of in de schuur, ergens waar ze vorstvrij staan, maar niet in de garage waar auto's starten. Wij geven op onze planten een garantie van vijfjaar, maar echt, tegen uitlaatgassen is geen enkele plant bestand". Ook een verschil met vroeger is de ruime keus die een liefhebber nu heeft. Wat wij eigenlijk van oudsher alleen als struik ken nen wordt tegenwoordig, speciaal voor de kuip op stam gekweekt. Voor- beelden daarvan zijn de rhododendron, de brem, de hibiscus, de Japanse azalea en de Chinese liguster. „De consument is altijd in voor iets nieuws", zegt I-ammers. „Nieuwe produkten worden massaal besteld." Uit gratie Soms ook raakt een plant of struik op eens totaal uit de gratie, de Afrikaan bij voorbeeld is niet meer te slijten. Ook de hortensia, ooit het geschenk bij huwelij ken, jubilea enzovoorts, was tot 1985 per sona non grata. Nu is de plant weer een topper. Er is zelf serviesgoed te koop met roze en blauwe hortensias erop. Ook een come back maakte de da tura of engelentrompet. Deze werd vroeger op buitenplaatsen ge kweekt. helemaal vergeten en is sinds kort weer de meest verkochte kuipplant. Een plant die prachtig bloeit en heerlijk geurt als je 'm maar voldoende water geeft. En dan natuurijk al die fruitboompjes van appel tot perzik die geschikt zijn gemaakt voor de kuip. „Het nieuwste op dit gebied zijn de bosbes sen. Die haal je nog gjewoon van het balkon, want", zo verzekert Lammers, „het zijn geen sierbessen, je kunt ze echt eten". „Eigenlijk kun je alles in kuipen kweken," zegt Lammers. „Nou ja, alles, een ceder of een eik zal niet lukken, maar er kan heel veel. Ge woon een kwestie van proberen. Dat is toch ook het leuke van tuinieren?" Echt milieu-onvriendelijke pro dukten hoef je in de tuin niet meer te gebruiken Voor elk pro bleem is wel een vriendelijke op lossing. Neem nu de slakken. Om die bij een plant weg te houden is een laagje schelpen voldoende Slakken houden niet van zo'n pnkkend oppervlak en laten de plant met rust eesters en vaste planten op het balkon zijn in heel Europa een trend", zegt W.P.J. Lammers van Bakker in Hillegom, het grootste planten-postorderbe- drijf ter wereld. „Wij leveren in tien landen en overal is het beeld hetzelfde. Waar die ra 8e opeens vandaan komt. ik weet het niet. Ik denk dat mensen het gewoon leuk vinden heesters en exoti sche planten te kweken. In potten krijg je gewassen in bloei, die het gewoon in de tuin niet zouden overleven. Denk maar eens aan het si naasappelboompje of de bougainville." En daar is volgens Lam mers helemaal niets nieuws aan. „Al in de ze ventiende en achttiende eeuw werden heesters en exotische planten in potten gekweekt." Het bewijs ligt bij wijze van spreken onder handbe reik. Vvant, vertelt hij: „In Haarlem zijn potten uit de zeventiende eeuw gevonden, met het stads wapen erop. die duidelijk waren gebruikt voor het kweken van planten". Wie oude prenten bekijkt moet het met hem eens zijn. Op de buitenplaatsen pronkten welgestelden bijvoorbeeld graag

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31