I Visma pakt stijgende lijn op Vrije tijd Diamant Verborgen, IJsschep Paasbest Xeltic bespaart telefoonkosten Alles-in-één Programmeren videorecorder nu kinderwerk PAG 25 MAART 1994 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN DINGEN Henriëtte van der Hoeven UWE CD'S P/POPULAIR Talk - Victory/London iet voortreffelijke Union uh werd gevierd dat het in kampen verdeelde mini- st Yes toch tot een geza- üijk resultaat was gekomen, reugde is maar van korte f geweest want Talk is weer Werk van maar een - en op er de mindere - helft van de p: die met gitarist Trevor |n, bassist Chris Squire, lenman Tony Kaye en slag ter Alan White. Aanvoerder m heeft ook Jon Anderson, (er en stichter van Yes, we- e strikken. Dat zal overlo- Knderson in het andere Yes- A p niet in dank worden afge- ion. 1 anks het aanhoudende ge- U)ver wie nu met wie mag Ppn, is Talk een ijzersterke 1 t geworden met krachtige adieën, spectaculair gitaar- li (gecompliceerde ritme-pa- en en engelachtige (koor- in de beste Yes-traditie. oms wat zweverige muziek it telkens keurig op tijd weer 'n pootjes terecht dank zij Dderende heavy metal riffs Trabin. tiese, hoge stemgeluid van erson is onverslijtbaar. Wel nd zijn de teksten. De lyri- toverspreuken over de kos- ^Hen de liefde waarmee hij Hjteksten al jaren samenstelt, ■ttnen verdacht veel overeen- ^Bsten met hardnekkige sek- Charlatans - Up to our hips - gars Banquet/Play it again \ver want an easy life if me lie were ever to gel there'. men de Britse Charlatans tweede nummer van hun le CD. De legendarische fonische rockformatie Cara- doopte haar tweede album ar geleden If I could do it wer again. I'd do it all over Maar behalve lange, onbe- lelijke songtitels, zijn er nog overeenkomsten zoals ■»e instrumentale intermez- i een ouderwets elektrisch -tltje waarmee de lijnen wor- uitgezet, een jam-achtige buw van de nummers en stuwende ritme-sectie. Up to our hips slaan de ïiatans, die zijn begonnen dansbare gitaarpop een [omen onverwachte richting in wéér met een fascinerend ptaat. WK F dy Weston Sextet - Monterey .Verve/ Polygram, ki Mseleku - Timelessness - re/Polygram. bnterey '66" is een historisch ingwekkende plaat. Niet al- is het de nu laatst bekende ame van pianist Randy ton voor zijn retraite naar okko tot in 1973, bovendien t een opname van een sex- vaarvan tot nu toe zeer wei- op de plaat was uitgebracht, st de leider is de ster tenor- ifonist Booker Ervin die hier ast fungeert naast bariton- ifonist Cecil Payne die zijn olger was. De live-opname lat aan de ruwe kant, maar de band in blakende vorm ;n in zeven stukken van iton die inmiddels bijna de js van standards hebben ikt. Weston die een voor- Ie heeft voor aanstekelijke, caans aandoende thema's in ïgende 7 en 7s-ritmen "t een uitstekend gevoel spanningsopbouw. Hoog- inten zijn Ervins bluesy spel e ballad Portrait of Vivian lat van de hele groep in het rdaad kokende African Co- ook ki Mseluku is een Zuidafri- ïse pianist/saxofonist die meer dan een jaar geleden uropa doorbrak met de cd bration op het label World uit. Mseleku kon voor zijn le CD enkele bekende Ame- nen, zoals Abbey Lincoln, denderson en Elvin Jones, odigen. De meeste indruk echter maakt Mseleku zelf. Het ene moment denk je dat McCoy Tyner de toetsen beroert, dan weer doen zijn technisch vloei ende. maar nooit vanzelfspre kende improvisaties aan Abdul lah Ibrahim of zelfs Keith Jarrett denken. Alsof dat niet genoeg is, speelt hij ook nog griezelig goed saxofoon; op tenor doet hij qua toon, om maar eens wat te noe men, denken aan een Afrikaan - se kruising van Pharoah San ders (hier trouwens ook te gast) met George Adams. Deze verge lijking trek ik alleen maar om een idee te geven van zijn talen ten, niet om te impliceren dat hij het handwerk afgekeken heeft. Dat hij ook een zeer ge lukkige hand van stukken schrijven heeft, maakt de aan schaf van deze CD bijna tot een verplichting voor jazzliefheb bers. SeptetoTurquino - El Dulcerito Llegó - Lucho/Boudisque/Sony Music. De son is een van de bij uitstek Afro-Caraibbische dansmuziek- soorten die in zijn Cubaanse vorm de jazz in de jaren veertig zodanig beïnvloedde, dat het sindsdien een van de vaste be standdelen van de bop is geble ven. Het nog vrij jonge Septeto Turquino is met zijn strakke vo cale harmonieën, vraag- en ant- woordstructuren, de aanwezig heid van de tres (een zessnarige gitaar), de gitaar en veel percus sie een van de meer traditionele son-formaties op Cuba. Strikt genomen is deze muziek, on danks geïmproviseerde versie ringen van de lekker vet ge speelde trompet geen jazz, maar geen enkele jazzluisteraar zal kunnen ontkennen dat rit misch en structureel er een dui delijke verwantschap is. Gezien de technisch vlekkeloze kwali teit van de groep en de uitste kende presentatie van de CD is dit een mooie gelegenheid om eens kennis te maken met de meest dansbare wortels van de moderne jazz. KV KLASSIEK Liszt - Hongaarse rapsodie nr. 2 Après une lecture de Dante, Etude de concert nr. 2 in f, Etude d'exé- cution transcendante nr. 10 in f, Liebestraum in As. Chopin - Mei- ne Freunde. Schumann - Wid- mung. Schubert - Die Forelle. Ver- di/Liszt - Miserere - Wibi Soerjadi (piano) - Philips. Vandaag aandacht voor drie verschillende instrumentalisten. De eerste is de 23jarige Leide- naar Wibi Soerjadi, wiens twee de CD (evenals trouwens de eerste) het beeld schept van een getalenteerde pianovirtuoos met een bijzondere aanleg voor het romantische repertoire. Bij Liszt is hij daarvoor natuurlijk aan het juiste adres, maar zijn ware talent blijkt vooral uit de manier waarop hij het meer po pulaire repertoire gestalte geeft. Het resultaat is een CD die het waard is aandachtig beluisterd te worden, maar die ook als sfeervolle achtergrond gebruikt kan worden. Bruch - Vioolconcert nr. 1 in g, op. 26. Paganini - Vioolconcert nr. 1 in D. op. 6. Beethoven - Romance nr. 2 in F, op. 50 - Herman Krebbers (viool), diver se orkesten en dirigenten - Phi lips Debussy - Sonata. Ravel - Sona ta. SaintSaëns - Sonate nr. 1op. 75 .- Kyoko Takezawa (viool), Rohan De Silva (piano) - RCA. De violist Herman Krebbers, die zich na een ongeluk gedwongen uit de grote concertzalen terug trok, was in alles een bevlogen musicus die verdiende bij de in ternationale top gerekend te worden. Een hartelijk welkom daarom voor deze opnamen uit de jaren vijftig en zestig, al zijn ze door de samenstelling ietwat wisselvallig van (orkest)ldank. Vooral Krebbers spel in het con cert van Bruch en de totale sfeer in de romance van Beethoven (met het Residentie Orkest on der Willem van Otterloo) getui gen van een grote bezieling. Tot een andere violistengeneratie behoort de Japanse Kyoko Tak ezawa, die zich onder de titel French Violin Sonatas presen teert met drie sonates voor viool en piano. Het zijn mooie, alerte en intense vertolkingen, die ge tuigen van grote muzikaliteit. Takezawa begint zich steeds meer te profileren als een soliste jnet wie we rekening moeten gaan houden, maar ook de combinatie van deze sonates maakt dit een aantrekkelijke uitgave. PK Driehonderd strass-steentjes versieren de goudkleurige strik die de dop vormt van Liz Tay lors parfum White Diamonds. Je vraagt je af waarom je zo'n par fum wordt gekocht; om de geur of om de verpakking, want er zijn heel wat verzamelaars van parfumflesjes. De geur is sensu ele en bloemig, samengesteld uit ondermeer lelies uit het Amazonegebied, rozen uit Egypte en Turkije, Italiaanse inssen, narcissen en jasmijn. De eau de toilette spray (50ml) kost 79. T l'- /v. - 7 J, f,? m. v Dit lichtgewicht werkbankje van Curver heeft enkele verborgen talenten. Het bankje kan ook als krukje of schraag dienst doen bij het doe-het-zelven. Het heeft een uitneembare zaaggeleider. met behulp hiervan zaagje plintjes, latjes enz. in een handomdraai. In de uitsparing midden op de verhoging van de zaaggeleider kunnen ronde voorwerpen met een kleine diameter precies op maat worden gemaakt. Voor het inkorten van dikkere buizen of pijpen zit aan de andere kant van het werkbankje een v-vormige uitsparing. In het mid den hiervan zit een boorgat. De lange zijde van het bankje is voorzien van een maatverdeling: een in in ches, een in centimeters. Voor de meest gebruikte ge reedschappen heeft de Toro speciale uitsparingen. Dit handige bankje kost 69,95. Meer informatie: 0 13 - 310 444. Eindelijk een ijsschep waarmee je moeiteloos keurige ijsbolJe- tjes en krullen maakt. Voor de schep gebruikte Brabantia een hoogwaardige aluminiumlege- ring, die goed warmtegeleid is. Even op temperatuur brengen onder de warme kraan en ver der zorgt de handwarmte er voor de de schep op tempera tuur blijft waardoor het ijs niet aan de lepel kleeft. Meer informatie: 0 49 04 - 82 228. Toiletspoeling via radar of sensor Het is niet bedoeld voor thuis (misschien in een verre toe komst?) maar bijna iedereen maakt wel regelmatig gebruik van een openbaar toilet. Daar kunnen de nieuwe elektroni sche spoelsystemen die Wisa pas heeft ontwikkeld de hygiëne sterk bevorderen, en ergernis sen voorkomen. De systemen werken met een radar- ofinfraroodsensor. Het systeem werkt met een tiptoets die slechts licht hoeft te worden aangeraakt, of via een infra- foodsensor waar je je hand op ca 5 cm voor dient te houden. Wordt een toilet of urinoir ge durende twaalf uur niet ge bruikt, dan zorgt het systeem zelf voor een automatische spoeling, die daarna elke 24 uur wordt herhaald. Dit is de Swatch 'Eggsdream' uitgevoerd in zachtgeel en roze. De band is be drukt met kleien eitjes. Maar het meest in het oog springen de piepkleine eie- redopjes en klokjes die op de band zijn bevestigd. Het horloge zit verpakt in een paasei. De oplage is zeer beperkt en het grapje kost je 170.- Meer informatie: 0 43 - 252 255. VISSPORT Zo'n 40.000 sportvissers verwachten de organisatoren van de 26ste Visma- hengelsporttetoonstelling tot en met zondag in de het Rotterdamse Ahoy- complex te verwelkomen. Op zo'n 10.000 vierkante meter expositieruim te, verdeeld over drie hallen, worden weer tal van noviteiten op visgebied gepresenteerd. Na een paar kwakkelende edities is de stijgende lijn dit jaar voortgezet, want alle grote importeurs van visma- teriaal zijn met een stand aanwezig. En dat is wel eens anders geweest. Verder is de steeds groeiende sector van het hengelsporttoerisme dit jaar sterk vertegenwoordigd. En ook het aantal visboten, zowel voor het bin nenwater als voor op zee, is groter dan ooit te voren. Karpervissen Dat ontlokte organisator RTB woens dag bij de officiële opening de ver wachting dat de Visma in 1995 moge lijk zal worden uitgebreid met een vierde haj. De nog steeds sterk stij gende populariteit van het karpervis sen werd duidelijk weerspiegeld in het aanbod. Vooral de boilie, zowel kant-en-klaar als in basismateriaal, was er in tientallen verschillende smaken en kleuren. Hoever de 'boiliegekte' al gaat blijkt met het aanbieden van een klein po lyester bootje met accu-aandrijving en verlichting om deze geurende deegballetjes precies naar de visstek te kunnen varen en ze daar te dum pen. Prijs 1299 gulden. Opmerkelijk zijn ook dit jaar weer Zeker voor wedstrijdvissers zijn er op de Visma dit jaar vele nieuwe - en vooral zeer lange - 'vaste stokken' te bewonderen. archieffoto anp de enorme prijsverschillen. Een werp- hengeltje van enkele tientjes vlak naast eentje met 14 snippen op het prijskaartje. Maar daar krijg je dan wel een stok van supercarbon met ge- leideogcn van titanium voor. En natuurlijk ontbreekt ook dit jaar niet een nieuw model zelfpeilende dobber. Ditmaal getooid met de naam Smart Float. Ik bewonder de volharding en inventiviteit van de producenten. Want elke keer op nieuw blijkt zo'n wonderdobber het aardig te doen op een beurs, terwijl ze het langs de waterkant steeds verlie zen van de traditionele modellen. En binnen de kortste tijd in het Piscator- museum kunnen worden bijgezet. Catalogi De beurs is voor de meeste producen ten, importeurs en detaillisten trou wens het sein voor de presentatie van hun nieuwe catalogi. Ik heb er zeker een stuk of 15 gezien variërend van een enkel gestencild A4-tje tot een full-colorboek van 192 pagina's in een oplage van 300.000 exemplaren. Opmerkelijk is dat steeds meer be kende binnen- en buitenlandse sport vissers hun naam verbinden aan een range hengelsportartikelen. Ze zijn op de beurs aanwezig om hun artikelen te promoten. Datzelfde geldt voor de schrijvers van hengelsportliteratuur. Zowel nestor Jan Schreiner, roofvis specialist Bertus Rozemeijer als het Engelse karperfenomeen Andy Little waren persoonlijk aanwezig om hun nieuw uitgekomen boeken te signe ren. Voor Jan Schreiner moet dat wei nig nieuws hebben geboden, want hij voegt de 52ste toe aan zijn al om vangrijke oeuvre. Collega-auteur Pe ter Zaagsma werd op de openingsdag verblijd met de hengelsportpromotie- prijs die voor de tweede maal werd uitgereikt. Vrouw Staatssecretaris Gabor van land bouw, Natuurbeheer en Visserij, die had toegezegd de Visma te zullen openen, liet op het laatste ogenblik verstek gaan en stuurde zijn direc teur-generaal om een driejarig project aan te kondigen dat ten doel heeft van de sportvisser een nog grotere na tuurvriend te maken dan hij/zij nu al is. Nadrukkelijk ook de 'zij' want in Ahoy werd overduidelijk dat de vrouw bezig is met een opmerkelijke opmars binnen een sport, die tot dusver als een specifieke mannenbezigheid wordt betiteld. Visma '94 is nog tot en met zondag 27 maart geopend en de toegangsprijs bedraagt 13 gulden. ELEKTRONICA Wie met meerdere mensen in één huis woont en maar één telefoonaansluiting heeft, kent het probleem ongetwijfeld. Als iedereen zijn of haar kosten heeft betaald en het abonnement hoofdelijk is omgesla gen, blijkt de opbrengst af te wijken van het bedrag dat de PTT verlangt. Natuurlijk is er niet altijd sprake van kwade opzet. Iedereen vergeet wel eens een 'tik' te noteren tenslotte. Dé oplossing heet Xeltic. een op het oog simpel apparaatje. Eenmaal geprogrammeerd krijgt elke gebruiker een code en na verloop van tijd kan aan de hand van die code het bedrag worden uit gelezen. Bij vooruitbetaling krijgt de gebrui ker toegang tot de buitenlijn zo lang er nog geld op zijn 'rekening' staat. De Xeltic kan ook op bedrijven worden ge bruik, die niet willen dat iedereen zo maar naar buiten kan bellen. Alleen via een code nummer kan een buitenlijn worden 'aange vraagd'. Ook kunnen op deze manier de te lefoonkosten worden doorberekend naar afdelingen. De gebruiksvriendelijke combinatie van tele foon, antwoordapparaat en fax. foto pr Misschien moet je het wel de teleantwoord fax noemen. Producent Panasonic spreek voorlopig over de combifax, een apparaat waarin de meest voorkomende vormen van telecommunicatie zijn samengevoegd: tele foon, antwoordapparaat en fax. Alles samen en met één snoer. De types KX-F2450 en KX-F2350 kunnen zo ongeveer alles wat je van dergelijke apparatuur mag verwachten. De fax kan worden voor-geprogrammeerd, herhaalt automatisch bij 'in gesprek', heeft diverse resoluties en kan op afstand worden geactiveerd. Het antwoordapparaat kan op afstand worden afgeluisterd en de telefoon kan worden bediend zonder de hoorn op te Het programmeren van de videorecorder is voor velen nog altijd een probleem. Direct opnemen gaat nog wel, maar (lang) tevoren dat ding instellen blijkt voor liefst zeventig procent van de videobezitters een regel rechte ramp. De handel zag dat in en stuurde techneuten de studeerkamer in. In eerste instantie kwa men ze op de proppen met de leespen, meestal geïntegreerd in de afstandsbedie ning. Via een kaart vol streepjescodes kan een programma worden opgenomen. Geen geduvel meer met knoppen, maar de kans op fouten blijft bestaan. Niet de juiste dag, net.niet de juiste tijd, enz. Voor precies 179 gulden komt nu aan alle ellende een einde. Voor dat bedrag is een klein kastje te koop oqder de naam Show- View. Volgens de fabrikant kan dat gebruikt worden hij rij wel alle recorders met mfra rode afstandsbediening. Verder is een tv gids nodig die achter de programma's een cijfercode afdrukt. De AVRO was de eerste die dat deed, onlangs gevolgd door de TROS. De andere omroepen en wellicht ook een aantal dagbladen zullen, uit service overwegingen, dat binnen niet al te lange tijd ongetwijfeld ook gaan doen. De code wordt in het ShowView kastje ingetikt als een telefoonnummer en vervol gens met één knop naar de video gezonden. In die code staat alle informatie, zodat het programma vlekkeloos wordt opgenomen. Het risico van uitlopen kan worden voorko men door wat tijd toe te voegen. Ook dat kan met één toets, evenals het dagelijks of wekelijks opnemen van een programma op een vaste tijd. Bij veel nieuwe recorders is het niet nodig om een apart kastje aan te schaffen. Alle vi deo's van bijvoorbeeld JVC. de uitvinder van het systeem, de vier nieuwe modellen van Sony en apparaten van diverse andere fabrikanten zijn standaard uitgerust met ShowView. I let systeem is in die gevallen geïntegreerd in de afstandsbediening. Er is momenteel nog een klein probleem met de koppeling tussen ShowView en Program Delivery Control PDC). Veel recorders zijn uitgerust met PDC, waardoor automatisch toch het programma wordt opgenomen, als wordt afgeweken van de aangekondigde tij den. Het is gebleken dat de gepubliceerde tijden niet altijd overeenkomen. Maar er wordt

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27