Franker waakt nog voor favorietenrol 'De spelersgroep is het zat' MSV moet zich uit eredivisie terugtrekken Sport 'Grote drie' morrend akkoord met KNVB erste succes erstappen in ao Paulo tIJDAG 25 MAART 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 tijnsburg polst buurverenigingen jnsburg Rijnsburgse Boys kan de boer op. Nadat de Rijns- urgse gemeenteraad gisteravond unaniem akkoord was gegaan iet renovatie van het hoofdveld van de zaterdageersteklasser, il Rijnsburgse Boys de resterende thuiswedstrijden na Pasen ij een collega-eersteklasser afwerken. „Katwijk valt daarbij af', [dus secretaris Gerard van Zuvlen. „omdat hun thuiswedstrij- •n tegelijk met van ons zijn gepland. We gaan nu polsen of we ij Quick Boys of Noordwijk terecht kunnen." Overigens moet Dor een klein gedeelte van de kosten van de veldvemieuwing .000,-) nog een geldschieter worden gevonden. /olendam-Ajax in Olympisch Stadion n haag De KNVB heeft eindelijk een nieuwe datum gevonden Dor de competitiewedstrijd Volendam-Ajax. Het duel wordt op april in het Olympisch Stadion in Amsterdam afgewerkt. Al •ruime tijd was bekend dat de wedstrijd op de oorspronkelijke ïtum en plaats (10 april, Volendam) geen doorgang kon vin- >n. Het risicoduel moest in verband met bouwwerkzaamheden het stadion van Volendam worden verschoven. Na de uitscha- iling van Ajax op Europees niveau kwamen voor competitielei- ;r Jan Huijbregts enkele data vrij. oreholte-RB verplaatst naar dinsdag den» Foreholte speelt dinsdag29 maart op eigen veld de wed- rijd tegen Rijnsburgse Boys in de kwartfinale van de Leidsch agblad Cup. Het duel begint om 18.30 uur. De winnaar speelt de kwartfinale tegen Teylingen. iaffi soleert naar elfde seizoenszege nta coloma de gramanet Adriano Baffi heeft in de Catalaanse eek zijn elfde overwinning van het seizoen geboekt. De Itali- nse wielrenner soleerde in de laatste zes kilometer van de erde etappe naar de zege. In het algemeen klassement leidt de tliaan Stefano Delia Santa, met 1,20 minuut voorsprong op de Dlombiaan Angel Camargo. [rijbos met gebroken neus naar Italië ve Strijbos staat zondag bij de eerste Grand Prix van de wereldti- ftrijd in de 125cc-klasse met een enigszins verwrongen gezicht de start. De Brabantse crosser, één van de kandidaten voor de indiale titel, heeft deze week zijn neus gebroken. Volgens zijn fa lie is Strijbos maandag bij een training ten val gekomen. Strijbos fldde zich direct na het ongeval in het ziekenuis van Oss. Don- |dag mocht hij naar thuis. De oud-wereldkampioen is ondanks blessure van plan zondag in Gallarate (Italië) van start te gaan. Siemerink in Davis-Cupduel tegen België in het enkelspel eindhoven eric de bie Bondscoach Stanley Franker zorgde ruim drie jaar gele den voor heel wat gegniffel door te verkondigen dat Ne derland in staat moet worden geacht vóór het jaar 2000 de Davis Cup te winnen. De gedachte alleen al dat de toenmalige nationale equipe het zou moeten opnemen tegen de tennisgrootheden uit Zweden, de Verenigde Staten of Duitsland deed de sceptici schuddebuiken. burger Jan Siemerink. die tegen de Belgen als tweede enkelspe ler is opgesteld. Als straks Ri chard Krajicek - die na een blessureperiode van bijna een half jaar binnenkort in Barcelo na zijn rentree hoopt te maken - weer zijn oude niveau bereikt, kan Franker helemaal een ijzer- sterke formatie laten opdraven. „Op papier wel", zei de bondscoach. „Ik ben er ook nog steeds van overtuigd dat Neder land voor het eind van deze eeuw de Davis Cup kan verove ren en misschien zien sommi gen ons nu al als één van de fa vorieten. In dit toernooi zijn in het verleden vaak onvoorspel bare dingen gebeurd en zo lang je er nog in zit, maak je een kans. Maar ik wil niet te veel op de zaken vooruitlopen. Laten we eerst deze klus maar eens klaren. Iedereen verwacht dat Nederland met 5-0 van België wint en dat dit een opwarmertje is voor het duel met de Verenig de Staten. Maar daarin schuilt het gevaar. We mogen ze niet onderschatten en ik zal blij zijn als ik morgenavond met een 3-0 voorsprong op zak kan gaan sla pen". Begrijpelijk, want een afgang zoals vorig jaar tegen Zweden (4-1 nederlaag) kan Franker gpd-verslaggever Bij het begin van de nieuwe jaargang van het protserige lan- dentoernooi kan Franker in zijn vuistje lachen. Hij beseft als geen ander dat Nederland zo langzamerhand tot de favorie ten behoort. Na afloop van de loting voor de wedstrijd in de eerste ronde tegen België, gisteren in het stadhuis van Eindhoven was de directeur sportief van de KNLTB nog huiverig dat hardop te zeg gen. Met het inmiddels belegen cliché dat in het Davis Cup toernooi alles mogelijk is, hield Franker zich op de vlakte. In ge dachten zal de Amsterdammer echter ook realiseren dat hij be schikt over één van de beste ploegen. Met de wereldkampioenen en winnaars van de open Australi sche titel, Paul Flaarhuis en Jac- co Eltingh, bezit Nederland mo menteel het sterkste dubbel- team ter wereld. Daarnaast heeft eerstgenoemde al meer malen laten zien dat hij ook in het enkelspel zijn mannetje staat en in staat is toppers te verslaan. Hetzelfde geldt in feite voor Eltingh en de langzaam weer in vorm gerakende Rijns- zich niet nog eens permitteren. In elk geval staan de Nederland se tennissers, volgens eigen zeg gen, op scherp. Ook België thuis kan lastig zijn, riepen ze giste ren in koor. „Die jongens kun nen heus wel tennissen", bena drukte Haarhuis. „Dat hebben we wel in Melbourne gezien, waar Xavier Daufresne (de eer ste man van de Belgen, red.) de vierde ronde haalde. Niemand van ons deed hem dat na." Over de oorzaken van het echec op het Flaagse Malieveld tegen Zweden is lang nagepraat. De leden van het Daviscup- team wisten daarbij Franker te overtuigen dat het in het ver volg anders moet. De bonds coach gaf (eindelijk) de privét- rainers de gelegenheid hun zeg je te doen en beloofde de inter nationals vaker in het buiten land op te zoeken. Zo was hij vorige week bij het toernooi van Key Biscayne. waaraan de hele selectie deelnam. Van een geza menlijke training kwam het echter niet. „We zijn wel drie keer met zijn allen uit gaan eten", aldus Eltingh. „Verder was iedereen met zijn eigen partijen bezig. De gemaakte afspraken zijn dan ook vooral van toepassing op de tweede ronde, die vlak na Wim bledon plaatsvindt. Vorig jaar is het in de voorbereiding daarop fout gegaan. De meesten gingen toen op vakantie en hadden zo doende tegen de Zweden geen wedstrijdritme." Eltingh rekende destijds op een plaats in het dubbelteam. maar Franker gaf de voorkeur Jan Siemerink is na goede prestaties in Key Biscane ingezet in het en kelspel tegen de Belgen. archieffoto aan de inmiddels geheel uit beeld verdwenen Mark Koever mans. De Heerdcnaar was daar over woedend. Deze week ac cepteerde hij echter zonder mopperen de keuze voor Sie merink, hoewel hij had gehoopt op tevens een enkelpartij. „In derdaad. maar dit is het beste voor de ploeg. Jan kan zich nu helemaal op het enkelspel con centreren en ik op het dubbel. Vorig jaar lag de situatie anders. Ik was boos, omdat ik van me ning was dat Franker voor het dubbel niet om me heen kon. Inmiddels heb ik wel bewezen dat hij toen fout zat. Dat heeft hij later ook toegegeven." Franker heeft overigens nog lang getwijfeld tussen Eltingh en Siemerink. „Ik heb uiteinde lijk vóór Jan gekozen vanwege zijn prestaties in Key Biscayne. Hij haalde de derde ronde, ver sloeg Ivan Lendl en straalde sinds lange tijd weer zelfver trouwen uit. Daarnaast speelde mee dat hij begin dit jaar in Sydney zowel Daufresne als De- wulf heeft vejslagen. Hij kent dus het spel van die jongens." Elvis Stojko in spoor van Kurt Browning Het kunstrijden bij de mannen blijft het domein van de Cana dezen. Bij het wereldkampioen schap in Chiba volgde F.lvis Sto jko, twee dagen na zijn 23e ver jaardag, het spoor van zijn be faamde landgenoot Kurt Brow ning die vier titels vergaarde. Voor zijn winnende kiir kreeg Stojko zelfs een keer het ideale i|lci 6,0. Stojko bleef in de met 5500 toeschouwers gevulde Makuha- ri-hal de Fransman Philippe Candeloro en de Oekraïner Vjatsjeslav Zagorodnioek voor. Olympisch kampioen Alexej Oermanov kwam niet verder dan de teleurstellende vierde plaats. Stojko, die eüs zijn voormalige idool Bruce Lee door de lucht vloog, nam nadrukkelijk revan che op Oermanov voor de ne derlaag in Hamar. De Rus had eigenlijk al na het technische programma geen kans meer op het goud. De olympisch kam pioen maakte hei er donderdag in de kür, die de nodige onze kerheden telde, niet beter op. De zege van de slechts 1,68 me ter lange Stojko was een over winning van de moderne stijl van kunstrijden op het Russi sche classicisme. Tot de avantgardisten onder de schaatsers mag ook Candel oro, de lieveling van het Japanse publiek, worden gerekend. De Fransman kiest met zijn „Ma- fia-numiner" voor de progres sieve weg. Hij had de gouden medaille zelfs voor het grijpen. Een misser in de slotseconden bij z'n tweede drievoudige axel sloeg hem het edelste metaal uit handen. 'Selectie vrouwenteam is te smal' 11 Als het tegenzit staat trainer Nol de Ruiter er alleen voor bij ADO Den Haag. De spelers overwegen een staking. foto gpd Bestuur ADO Den Haag voor het blok 'paulo «anp g voor er een meter is gere- i, heeft Jos Verstappen zijn ste succes behaald op het ra- ^Lrcuit van Sao Paulo. De perlandse autocoureur, die Idag in de Formule 1 debu- rt voor het team van Benet- won donderdag op het cir- i van Sao Paulo een wed- jd voor mountainbikers over (ronde. erstappen bleef op het 'heu- üchtige' circuit 47 andere ilnemers voor. Over de» 3,25 imeter deed de autocoureur minder dan 7,5 minuten, beloning kreeg Verstappen zend dollar (tweeduizend pen) en een mountainbike, lernie Ecclestone, voorzitter de Formule 1-construc- fsvcreniging FOCA, heeft Jos stappen enkele welgemeen- tips gegeven voor zijn de kt als Formule 1-coureur Istaande zondag op het cir- I van Interlagos in de Grand tvan Brazilië. Ie Limburger, de elfde Ne- landse coureur in de Formu- i ontmoette de 65-jarige Brit, jsinds vijftien jaar de dienst haakt in de Formule I, op de loving van Flavio Briatore in [den. Ik vroeg Ecclestone of het gelijk was op woensdag of [derdag het circuit te verken- Hij beloofde me niets, om- er nog gewerkt werd aan de pbaan. Hij bood me wel een eoband aan van opnames waren gemaakt vanuit een DMMiiule 1-bolide", vertelde Stappen donderdag tussen e,iu1 persconferenties, de foto- ies met een mannequin van etton en de instructies over feglementen voor de vrije - ^dtrainingenin. pij drukte me op het hart Iniet druk te maken. Dat ik I tijd zat heb." „Je bent nog g, je hebt alle tijd", gaf hij -■^ils advies." prstappen verkende woens- het circuit, met een lengte B 4,325 kilometer, twee keer 1 een auto van de lokale or- Ssatie en vervolgens vijf keer mountainbike. „Het is een t)i circuit, met veel bochten, leb een indruk, maar vrijdag pc eerste training weet ik fr", stelde hij nuchter vast. ijf debutanten Grand Prix razilië paulo «anp elve de Nederlander Jos en) Rappen debuteren vrijdag vier coureurs in het Formu •circus. Het zijn: Olivier Be- 3 (Fra, 24) in een Larrousse 3 V8, Olivier Panis (Fra, 27) Pn Ligier Renault, Heinz Ha- Frentzen (Dui, 26) in »Sau- •nd. Mercedes V10 en Roland ienberger (Oos, 31) in een lek Ford V8. den haag edwin struis gpd-verslaggever De bestuursleden van ADO Den Haag krijgen het vanavond druk. In Zeist wacht hen niet al leen een confrontatie met de li centie-commissie van de KNVB, ook een afvaardiging van de spelers, onder leiding van aan voerder Harry van der Laan, meldt zich in de Zeister bossen. De commissie wil tekst en uitleg over de licentie-aanvraag voor komend seizoen, de spe lers willen nu eindelijk wel eens weten waar ze aan toe zijn. Krij gen ze geen bevredigend ant woord van het bestuur, dan wordt zelfs overwogen om de wedstrijd van zondag tegen TOP te boycotten. Lease-auto's die zonder aan kondiging wepr worden ingeno men door de dealer, het ontbre ken van deugdelijk trainings materiaal. financiële toezeggin gen die niet zijn nagekomen, niet afgedragen pensioenpre mies; aan de waslijst van 'ontberingen' waarmee een mo daal selectielid van ADO Den Haag tegenwoordig geconfron teerd wordt, komt geen einde. „De spelersgroep is het zat", zegt Van der laan. „In deze om standigheden kunnen we niet meer optimaal functioneren. We moeten met voetbal bezig zijn en dat kunnen we nu niet." De eilandenstructuur die bij ADO Den Haag heerst, heeft ook vat gekregen op het trouwe groepje - meest gepensioneerde - fans, dat 's middags de trai ning van zijn favorieten gade slaat. De trainer, de voorzitter, de spelers, de harde kern van Den Haag-fans, de politici, alle namen passeren de revue als mogelijke schuldigen. Felle dis cussies worden er gevoerd, die alleen even worden onderbro ken als Heini Otto meldt dat hij in 'Het Rovershol' (de bijnaam van het supportershome) een paar taarten heeft neergezet. Vanwege het feit dat hij volgend seizoen deel uitmaakt van de technische staf van Ajax. Ook jeugdtrainer Mark Wotte en keeperstrainer Chris Hoogeweij verlaten hel zinkende schip. Zij treden in dienst van amateur club FC Lisse. Ze zijn de enigen bij Den Haag met toekomstperspectief. De rest wacht angstig af. Het bestuur is ook al ten einde raad. Bij monde van secretaris Oostrom heeft het college al aangegeven te vertrekken als 'de samenleving dat wenst'. Een laatste restje 'Haagse bluf houdt de portefeuillehouders nog op de been. Zo werden de plannen die een groep zaken mensen onlangs presenteerde, een nieuwe profclub onder de naam FC Haaglanden in een stadion bij het Prins Claus plein, door het clubbestuur dan ook doodleuk betiteld als 'lucht fietserij' en borrelpraat'. Ook de verantwoordelijke wethouder voor sport en recreatie. Nico Dijkhuizen, zag weinig heil in de ideeën van initiatiefnemer Paul Pardon. De scheidende CDA-wethouder presenteerde op zijn beurt het 'Zuiderpark- 2000' project. Dat plan behelst ondermeer een ingrijpende re novatie van het voetbalstadion en de aanleg van een honkbal en een atletiek^ccommodatie. B W van Den 1 laag ging vlot akkoord met de plannen, maar gisteren leed Dijkhuizen ge zichtsverlies in de gemeente raad. Zijn voorstel werd zelfs niet in stemming gebracht, om dat in de ogen van de raadsle den te veel vragen over de fi nanciering van het project on beantwoord bleven. Dijkhuizen kreeg het vriendelijke verzoek mee om zijn huiskerk nog eens over te doen en daarin ook de plannen van de groep-Pardon te betrekken. De kritiek kwam vooral uit de hoek van D66, waar gemeenteraadslid Anja Overhoff zich al een tijdje af vraagt of Den Flaag nog wel in het bezit moet blijven van een betaald voetbal-organisatie. Overigens staat Overhoff hoog op het lijstje van opvolgers van Dijkhuizen. De rol van redder van ADO Den Haag lijkt op het lijf ge schreven van Dingeman Stoop, de Amsterdamse zakenman die midden jaren tachtig de club al eens voor de ondergang be hoedde. De ere-voorzitter van de club is populair bij verschil lende geledingen binnen de club, met uitzondering van het bestuur, maar ziet nog steeds niets in een terugkeer. Stoop; „Sinds juni vorig jaar ben ik niet meer op het Zuiderpark ge weest en dat houd ik vol ook. Natuurlijk weet ik dat de club in een kritieke fase zit en ik ver wacht ook elk moment dat ze surséance van betaling aanvra gen. Maar ik wil de kar niet meer trekken. Ik ben alleen nog bereid om eventueel achterop te springen als ik daarvoor ge vraagd word." NOORDWUK JANET VAN PUK Het is vrijwel uitgesloten dat het eerste damesteam van MSV vol gend jaar uitkomt in de eredivi sie. Er blijven te weinig speel sters over, nu Renate Sluis bij een andere vereniging gaat "Spe len en Dorothy Berghahn en Johnnie Thomas stoppen met basketbal. In de andere twee vrouwenteams en bij de jeugd zijn niet voldoende getalenteer de speelsters om het eerste aan te vullen. „We laten uiteindelijk de be slissing aan het team zelf over. Maar als er inderdaad een paar speelsters stoppen, kunnen we ons niet inschrijven voor de ere divisie. De selectie is al heel smal", zegt voorzitter Marco de Haan van de Noordwijkse ver eniging. Volgende week is er een gesprek tussen bestuur en speelsters. „Dan moet de kogel door de kerk." En dat houdt, zo verwacht De Haan, in dat de vrouwen zich moeten terugtrekken uit de ere divisie. Vooral het vertrek van Sluis - volgens De Haan 'de mo tor en spil' van het team - is een gevoelig verlies voor MSV. Sluis gaat spelen bij Lisse of wordt trainster/speelster bij BS Lei- hilversum» anp De drie belangrijkste leveran ciers van het Nederlands elftal, Ajax, Feyenoord en PSV, zijn onder protest akkoord gegaan met een financiële vergoeding van de KNVB voor het afstaan van spelers voor het komende WK in de Verenigde Staten. „We zijn weer gepiepeld", verklaarde Feyenoord-voorman Jorien van den Herik donderdag in het RTL-programma Barend en Van Dorp. In overleg met zijn collega van Ajax. Michael van Praag had Van den I lerik in november vorig jaar de KNVB al gevraagd naar de gebruikelijke vergoe dingsregeling bij grote titeltoer- nooien. Pas gisteren werden de (moeizame) onderhandelingen derdorp. Volgende week maakt ze een keuze. „Maar ook als ik was gebleven, had het team la ger moeten gaan spelen. Die anderen gaan immers toch ook weg", zegt Sluis. Zij wijst er bovendien op dat MSV anders volgend jaar of dat jaar daarna voor dit probleem zou komen te staan, omdat bij de jeugd niet genoeg goede speelsters rondlopen. Voorzitter De Haan vindt het jammer dat er op zo n manier een einde komt aan de glorietijd van de vrouwenafdeling van zijn club. Maar aan de andere kant; het is bijna niet te voorko men. Een club als MSV heeft speelsters niet zo veel te bieden. „We hebben abosluut geen fi nanciële armslag. Voor volgend jaar is er ook geen sponsor ge vonden." Dat hebben de vrouwen voor een gedeelte ook aan zichzelf te wijten, stelt de voorzitter. De mannen hebben actiever ge zocht naar een geldschieter voor hun team. Zij hebben in een accountantskantoor een sponsorgevonden. Van het bestuur hebben de senioren wat dat betreft ook weinig te verwachten. Dat is een bewuste keuze. „We werken met een heel klein seniorenka- afgerond. „De clubs fungeren door de late invulling opnieuw, als sluitstuk van de WK-begro- ting klaagde Van den Herik. De top drie van Nederland wilde een bedrag van ten min ste 5000 gulden per internatio nal per wedstrijd en een verho ging tot 8000 met terugwerken de kracht indien de halve eindstrijd zou worden gehaald. De KNVB weigerde die eisen in te willigen. Volgens Van den Herik, die geen exacte bedragen wilde noemen, zijn de partijen uitge komen op een premie van on geveer 4000 gulden per speler per wedstrijd, ook voor de oe fenduels in de aanloop naar het WK. „Er viel weinig meer te verde len, omdat er vrijwel niets meer der. en wc hebben heel veel jeugd. We kunnen niet overal tijd aan besteden. Maar ik kan me wel voorstellen dat de speel sters daar wat kritiek op heb ben." Zoals hij ook wel kan begrij pen dat andere verenigingen in de regio als Grasshoppers en Lisse meer aantrekkingskracht uitoefenen. Niet alleen omdat deze eredivisionisten meer geld hebben, maar ook omdat de se lectiespeelsters daar waar schijnlijk anders behandeld worden. „Bij ons moeten speel sters meedraaien met de taken van alle leden, zoals wedstrijden fluiten. Ook moeten ze bijvoor beeld contributie betalen. Ik kan me best voorstellen dat ze zich soms niet zo gewaardeerd voelen." De vrouwen van MSV speel den de afgelopen vijf jaar vier seizoenen in de eredivisie. Als de bond daarvoor toestemming geeft, schrijven de overgebleven selectiespeelsters en wat speel sters van het tweede zich waar schijnlijk in voor de eerste divi sie, twee klassen lager. „Maar als het helemaal tegenzit, neemt het eerste de plaats in van het tweede. Dat is bedui dend lager", aldus De I laan. was", mokte Van den Herik. „We konden niets anders dan schoorvoetend met de voorstel len van de KNVB akkoord gaan. Het gaat ons niet eens zozeer om het geld. De manier waarop wc weer door de KNVB zijn be handeld, is onjuist. We zijn op nieuw niet serieus genomen." Volgens Van den Herik lopen de topclubs in de zomer 'enkele tonnen' mis, omdat ze zonder de internationals niet welkom zijn bij lucratieve toernooien in het buitenland. „Dat verlies kan worden beperkt met de spelers- vergoedingen van de KNVB. De clubs moeten tenslotte ook de salarissen van de internationals doorbetalen. Onze eisen waren redelijk, de KNVB vond helaas van niet. Een jammerlijke zaak." Everton lijft Zweedse international Limpar in londen rtr De Zweedse international Limpar is vlak voor het sluiten van de Engelse transfermarkt door Arsenal verkocht aan Everton. Newcastle United verzeker de zich voor een recordbedrag van de diensten van Peacock. Everton-manager Walker trok 4,75 miljoen gul den uit voor Limpar. De naar de degradatiezone afgezakte club uit Uverpool won het met dat be drag van Manchester City, dat de aanvaller ook graag had ingelijfd nu de eerste divisie wenkt. Kevin Keegan, die fiks mag investeren in New castle, betaalde voor Peacock liefst acht miljoen gulden aan Queen's Park Rangers. Dat was een evenaring van het record dat in Engeland ooit werd uitgegeven voor een verdediger. „Als je het beste wilt, moet je over de brug komen", was het nuchtere commentaar van Keegan. „Niemand kan nu nog zeggen dat we niet ambiteus bezig zijn. Darren is een fantastische aanwinst." iTÜffK)*fBÉÉ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19