'Een bol een 3 Kooreman en de Engelsen De kameraadschap is heel Leiden Regio ïoede naam hotel laas gaat verloren Scherprechters in een slangenkuil KOORBMAN OD 1IJDAG 25 MAART 1994 13 CHEF HENNYVAN EGMOND. 071-356414. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429' de nl in tt maai hpt n dagt Vervolg van voorpagina in, ee utovlle vorming van een landschapspark is wellicht de enige dag^rlevingskans van de Bollenstreek." Die suggestie deed Leidse burgemeester Goekoop gisteren bij de opening zowd de Keukenhof. „Met mooie groenstroken kan men de dan ook buiten het seizoen aantrekkelijk maken toeristen. Met een landschapspark kan men een weem opwerpen tegen de bedreigingen." Zowel de bollen- als de Leidse regio willen in de Duin- en Bol- gristreek bouwen. I een oplossing te vinden ir het vvoningbouwvraagstuk 3 Goekoop de bestuurders in Duin- en Bollenstreek op om y h vooral samen te werken. Leiden nu op het vlieg- £np Valkenburg mag bouwen /i gaat er geen bol verloren. \_9i bol voor een vliegveld, bent «gereid daarvoor te vechten", *1 eg hij aan zijn gehoor. Goe- ip maakte duidelijk dat de de Leidse regio tot ./S de lippen zijn gestegen. De rise regio moet in de komen- de vijftien jaar zo'n 13.000 wo ningen neerzetten. „Maar waar moet je die krengen bouwen? Alders zegt dat wel als minister van ruimtelijke ordening, maar vervolgens bepaalt hij als minis ter van milieu dat Leiden niet rond Voorschoten, Zoeterwou- de en Valkenburg mag bou wen." Samen met de provincie Zuid-Holland presenteerde de gemeente Leiden onlangs een plan om op het vliegveld Val kenburg 9.000 woningen te bouwen. Daar moet dan een nieuwe gemeente, Valkerhout geheten, ontstaan. Door verkoop en verhuur kan de gemeente aan zevenhon derd percelen in de Leidse Me- renwijk openbaar groen toe voegen. Andersom zullen zo'n 170 Merenwijkers grond die ze al jaren in gebruik hebben aan de gemeente dienen terug te geven omdat er leidingen in de bodem zitten. De ambtenaren van milieu en beheer zien hui zenhoog op tegen deze opera tie. Ze voelen zich als scherp rechters in een slangenkuil, want achter elke transactie gaat een mogelijk conflict schuil. De onenigheid over de her verkaveling van grond in de groenste Wijk van de stad reikt tot in de gemeenteraad. PvdA- en Groen Links-raadsleden hebben inmiddels aangedron gen op de grootst mogelijke te rughoudendheid bij het priva tiseren van zogenaamde groen- Ambtenaren hebben handen vol aan herverkaveling Merenwijk snippers. PvdA'er E. van der Veen meent zelfs dat de ge meente alleen openbaar groen moet afstaan als daar een drin gende reden voor is. Dat bewo ners graag willen, is voor hem geen aanleiding tot verkoop of verhuur over te gaan. Van der Veen en P. Duijvensz van Groen Links wijzen er op dat privatiseren 'een onom keerbaar proces' is en vrezen dat de bewoners hun nieuwe lapjes grond zullen volproppen met blokhutten, molens, tegels en tuinkabouters of dat ze er eenvormige, gladgeschoren ga zonnetjes van maken. Van der Veen: „Er is geen garantie dat groen groen blijft. In openbaar groen is bovendien variatie ge garandeerd. Het is toch veel spannender om door grillige, spannende stukjes bos te lopen dan langs allemaal van die strakke tuinen?" D66, CDA. WD en SP willen de problemen in de Merenwijk vooral 'pragmatisch' oplossen. Daar waar afstoten kan, dient dat ook te gebeuren. Dat klinkt veel gemakkelijker dan het is, stellen ambtenaren van milieu en beheer vast. Zij voeren slepende discussies met Merenwijkers over de status van allerlei snippergroen. Als er kabels in de grond zitten, hoeft er niet lang te worden gepraat. Maar over de vraag of er nu sprake is van een 'structuurbe- palende' groengordel of -strook met bufferwerldng dan wel van een 'losse groensplinter' wor den flink wat bomen opgezet. Een andere bron van conflic ten is dat veel Merenwijkers al jarenlang, met toestemming van de gemeente, snippergroen in gebruik hebben genomen. Ze hebben er zo veel geld en tijd ingestoken dat ze bepaalde rechten claimen. Ze vertikken het om nu ineens te moeten betalen. De transacties zelf zijn ook problematisch. Dikwijls zijn de overdrachtskosten nog hoger dan de verkoopprijs. De lol is er dan al snel af. Daar komt ook nog eens bi) dat Merenwijkers onderling ook hele veldslagen leveren. Bij de dienst milieu en beheer zijn gevallen bekend van Merenwij kers die hun teleurstelling over de afgelasting van een grond aankoop afreageren op de buurman, die zijn tuin wel gro ter mag maken. „De ironie wil dat het bestemmingsplan de mogelijkheid biedt om tegen verkoop van openbaar groen in beroep te gaan", verzucht een ambtenaar. Waarom haalt de gemeente zich eigenlijk al deze ellende op de hals en laat ze niet gewoon alles bij het oude? Wethouder I. Walenkamp (CDA) gespeeld angstig: „Ellende? Denk je echt dat ik het nu net zo zwaar krijg als met de autoluwe binnen stad?" Volgens Walenkamp kan de gemeente onmogelijk alles bij het oude laten. Behalve de aanhoudende bezuinigingen op groenonderhoud, die priva tisering van het openbaar groen in de hand werken, heeft de gemeente sinds het ont staan van de wijk aan het begin van de jaren zeventig 'zelf te veel gemarchandeerd'. Groen- ambtenaren maakten tal van mondelinge akkoordjes met de bewoners. Het illegaal onttrek ken van grond aan de openba re ruimte werd zelfs aange moedigd. „Nu moeten we orde op zaken stellen. Dat betekent opschonen, duidelijke keuzes maken en alles zwart-op-wit vastleggen." ?,"drEN goede naam van hotel Haas t verloren. Het dreigt zelfs ir het Bedrijfsschap Horeca borden geschrapt uit het re- er, omdat er geen sprake ~?r is van een hotel, nu het 50 ouw uitsluitend voor opvang 10 asielzoekers wordt gebruikt, o pand is verloederd, het is 9jlad met graffiti, er is sprake 1031 waardeverlies. Daarom eis namens mijn cliënt dat de ang van asielzoekers per 1 wordt beëindigd". Mr. P.' hatz, de advocaat van eige ir J. van de Vathorst van Ho- aan de Mariënpoel- at vocht gisteren in een kort ing bij de Haagse rechtbank overeenkomst aan die ex it-kant O. Milinkovic met de temp itrale Opvang Asielzoekers ax miift gesloten. 11 jiet alleen Milinkovic. maar het ministerie van WVC en gemeente Leiden waren voor rechter gedaagd. Milinkovic ?d een paar weken geleden n en keer voor rechtbankpresi- 12 1 jt mr. Paris. Toen eiste Vari de Vathorst dat zijn Joegoslavi sche huurder de achterstallige huur van 60.000 gulden zou vol doen. Van de Vathorst wil ech ter ook dat hotel Haas weer een gewoon hotel wordt. De eige naar zou nooit toestemming hebben gegeven voor opvang van asielzoekers. „Hotel Haas was woeger een begrip. Er wor den dertig personen opgevan gen in acht kamers. De brand weer heeft daar problemen mee en de verzekering zou de polis kunnen intrekken. Verder heb ben de omwonenden bezwaren tegen de opvang. En ondanks de toezegging is de achterstalli ge huur nog steeds niet bin nen", aldus Oschatz. Volgens advocaat mr. De Vries, de vertegenwoordiger van het ministerie, zou Van de Vathorst juist blij moeten zijn met de opvang van asielzoekers, omdat daarmee het geld bin nenkomt waarmee de huur kan worden betaald. „Voorzover ik weet is hotel Haas een slecht renderend hotel, dat alleen dankzij de asielzoekers volzit." Mr. Paris zal op 7 april uit spraak doen. Ze waren streng, de Zusters van Liefde van de RK meisjesschool voor ULO aan de Ursulasteeg (Haarlemmerstraat), maar rechtvaardig. Vandaar dat er op de reünie op 26 april vooral veel plezierige herinneringen worden opgehaald. li I^Q De reünie is bedoeld voor de meiden die van 1943 tot 1947 de ULO volgden. In totaal ongeveer f I veertig leerlingen, waarvan een gedeelte na de derde doorstroomde naar de •ekschool. Maar ook die jsjes horen er bij, ze zijn 'aderd voor de reünie.'Er is ïïies 47 jaar verstreken sinds ■eindexamen en de meiden 'toen zijn nu begin zestig. Bodenstaff-Bergers en meSitskoom-Van Egmond tien nog wel eens contact, £r anderen ook met Annie fnk-Pley en Lya jatmann-Menken, en toen tl het idee geboren om een je reünie te organiseren. En hebben ze geweten. „Er gaat hoop werk in zitten om Wen te vinden. Maar het is heel erg leuk om te doen", elt Nel Bergers. En zo zullen "p dinsdag 26 april in _3urant In den Leidschen _in aan de Steenstraat ktens dertig oud-leerlingen :omen dagen, afkomstig uit ^windstreken, uit Leiden jr ook uit Groningen en cht. Zes klasgenoten zijn Iddels overleden, twee zijn migreerd naar Nieuw- md en zullen niet omen. „We sturen ze wel lartje", aldus Jeanne van nd. Niet minder dan zes fleerkrachten zullen acte de ice geven, waaronder vier Zuster Hendrinia, [ntig jaar oud, zal ook van de partij zijn. Eigenlijk is alleen de lerares Duits, mevrouw Nunnink, onvindbaar gebleken. „Daar zouden we graag nog mee in contact komen, als ze nog leeft", zegt Nel Bergers. Saai Dat karakters over een periode van 47 jaar vaak niet veranderen is Jeanne van Egmond wel gebleken. „Ik belde een klasgenote die vroeger bekend stond als nogal saai en passief, ze had nooit ergens zin in. En ook nu nog viel er eigenlijk geen zinnig woord met haar te wisselen. Kon zich eigenlijk niemand herinneren, terwijl ik iedereen uit die tijd nog kan uittekenen. Ze komt dus niet op de reünie, terwijl ik enorm veel moeite heb gedaan om haar uiteindelijk dichtbij in Zoetermeer. waar ik toevallig zelf ook woon, te vinden." Een groot voordeel was dat Jeanne nog klassefoto's bezit waar ze vroeger, netjes op de achterkant, alle namen op heeft geschreven. De zusters, die de helft van het onderwijzend personeel uitmaakten hanteerden strakke regels. „Wat kleding betreft bijvoorbeeld. Er kwam een keer iemand in een lange gymbroek naar school. Toen zei de zuster dat ze die onmiddellijk moest uittrekken. Dat was een beetje moeilijk omdat ze er niets onder aan had. dus werd ze naar huis gestuurd om een rok Noordwijks Belang kiest voor het CDA NOORDWUK PAUL DE VLIEGER Verenigd Noordwijk, de grote winnaar van de gemeente raadsverkiezingen in Noord- wijk. ligt uit de college-on derhandelingen. Nadat defi nitief duidelijk was geworden dat een combinatie van 'de grote drie' - CDA, Verenigd Noordwijk en Noordwijks Belang - onmogelijk is, heeft Noordwijks Belang besloten verder te praten met het CDA. Om aan de noodzake lijke meerderheid te komen moet nog wel ten minste één derde collegcpartner worden gevonden. Naar verwachting wordt dat de WD. De gang van zaken rond de tumultueuze collegebesprc- kingen in Noordwijk kwam in een stroomversnelling na dat Verenigd Noordwijk het vertrouwen had opgezegd in het CDA en CDA-onderhan- delaar Victor .Salman in het bijzonder. VN maakte duide lijk Salman niet langer als onderhandelaar tijdens de collegebesprekingen te ac cepteren. Ook liet de partij van voormalig WD'cr Koos Smit weten het onbespreek baar te vinden dat Salman wethouderskandidaat blijft. Volgens VN zou Salman, die- in een verspreid persbericht wordt afgeschilderd als 'een wolf in schaapskleren', 'de integere onderhandelingen van Verenigd Noordwijk' steeds beantwoorden met 'slinkse en geslepen trucs'. Na deze definitieve breuk tussen CDA en VN lag de bal volledig bij de derde grote partij. Noordwijks Belang. De voortgang van de besprekin gen hing vervolgens immers af van de keuze van deze partij. Volgens NB-lijsttrek- ker Hak van Nes heeft een stemming onder de aanwezi ge NB'ers uiteindelijk de ba lans doen uitslaan in het voordeel van het CDA. Engelse medaille voor Leidse oorlogsveteranen vlak voor en tijdens de oorlog in Soerabaja. Op 2 maart 1942 werd hij met een deel van de adelborsten geëvacueerd. Via Colombo belandde Vermeulen in Engeland waar hij als oudste officier werd ingedeeld op de Marine Torpedo Boat 436. Sa men met een eveneens onder Nederlandse vlag opererende Motor Gun Boat hadden de flot tieljes tot taak de Duitse sche pen langs de Franse kust aan te vallen. Bij de invasie sloten de onder Nederlandse vlag varen de boten het Kanaal af; Op die manier verijdelden zij dat de vijandelijke schepen vanuit de Noordzee de landingsvioot van de geallieerden konden aanval len. Tijdens de oorlogshandelin gen raakte kapitein Vermeulen gewond. Hij was er dan ook niet bij toen de boten werden inge zet in de Westerschelde. Na de Vier oorlogsveteranen uit de Leidse regio ontvingen gisteren op het marine-vliegkamp Val kenburg een eervolle Engelse onderscheiding. Eén marine man uit Katwijk kreeg de 'Frontline Britain Commemora tive Medal' postuum. Het vijftal maakte deel uit van een groep van 116 Nederlandse beman ningsleden die in de Tweede Wereldoorlog dienst deden op de flottieljes in het Kanaal. Het graafschap Dover, dat deze her inneringsmedaille instelde, her denkt hiermee het feit dat 50 jaar geleden dankzij de gealli eerde inspanningen een einde kwam aan de Duitse bombarde menten op zijn kusten. De besloten plechtigheid gis teren in Valkenburg maakt deel uit van een reeks Speciale her denkingsbijeenkomsten die het jaar 1994 zullen kenmerken. Het brandpunt daarvan zal lig gen in Normandië waar op 6 ju ni wordt herdacht dat een halve eeuw geleden D-Day daar zijn beslag kreeg. Een deel van de Nederlandse oorlogsveteranen gisteren bijeen in Valkenburg, zal ook op de plechtigheden in Frankrijk en Engeland aanwezig zijn. „Moet ik soms voor het vuur peloton", zo \Toeg de kapitein ter zee voor speciale diensten. G. Vermeulen, zich lachend af toen hij gisteren naar voren moest komen tijdens de bijeen komst op het vliegkamp Valken burg. In rotten van tien opge steld, kreeg de inwoner van Lei den als één der laatsten door de inspecteur-generaal Maas zijn herinneringsmedaille opge speld. Zijn stadgenoot Broers- ma was hem daarbij voorge gaan. Voor beide, reeds vele ke ren onderscheiden, veteranen was het hun eerste Engelse 'Mé- dal'. Kapitein ter zee Vermeulen genoot zijn marine-opleiding niet alleen met de meisjes aan de gang. Er zat altijd een zuster bij, om een oogje in het zeil te houden", vertelt Nel Bergers. Een beproeving vormde de jaarlijke retraite, als de leerlingen drie dagen naar het klooster van de nonnen aan de Oude Vest moesten en daar veel moesten bidden, en verder, wat niet meeviel, een spreekverbod hadden. Maar over het algemeen leerden ze veel (acht vakken) en viel er ook veel te lachen. „Zuster Victoire, een Haagse lerares Engels, was niet populair. Het Engels beheerste ze nauwelijks, had ze kennelijk alleen met een boekje geleerd. Toen ze het woord 'Jazzband' als 'Jasband' uitsprak werden wc paars van het ingehouden lachen", aldus Jeanne van Egmond. Vroomheid werd op prijs gesteld. Kerkbezoek werd in een boekje bijgehouden en wie veel ging kreeg een goede aantekening. Toch probeerden de zusters niet om zieltjes voor het klooster te winnen. Zuster Hendrinia (handwerken, boekhouden) was geliefd bij de meisjes, en ook lerares Corrie Mol (Nederlands) kon een potje breken. „We hebben een keer op haar verjaardag toneelstukjes opgevoerd, daar deden we allemaal aan mee en zij was de enige toeschouwer. Toen hebben we diverse gedichten voor haar uitgebeeld met eenvoudige middelen, dat kon ze zeer waarderen. Of Corrie Mol op 26 april wederom toneel krijgt voorgeschoteld is onzeker, aangezien de meiden van toen niets van het programma willen verklappen. Zeker is dat bij alle opgediepte oude foto's heel wat afgelachen zal worden. Informatie: tel. 760180. WOONADVISEURS De long Chair valt natuurlijk het meest op door de asymmetrische vormen en klassieke uitstraling. Maar het meest nog worden deze meubelen herkend aan de materiaal keuze en afwerking. De Engelsen hebben wat dit betreft een naam hoog te houden. Gesteund door een grote variatie aan stoffen en designs van beroemde fabrikanten als Marvic, Baker, Sanderson en Monkwell. Typisch Kooreman dus! De inspecteur-generaal Maas speldt de Engelse herinneringsmedaille op bij oorlogsveteraan G.Vermeulen uit Leiden. foto dick hocewoninc bevrijding deed hij dienst bij de opleiding radarpiotten in Enge land. In oktober 1946 keerde hij terug naar Nederland en was daar tot zijn pensionering werk zaam bij de Inlichtingendienst van de Marine. Via het Vetera nen Platform houden de oud- strijders nog steeds regelmatig contact. „Wat heel speciaal is aan deze bijeenkomsten is de kameraad schap onderling. Bovendien word je op deze manier herin nerd aan vroeger, aan alles wat je toen samen hebt gedaan, doorstaan en bereikt. Om de twee jaar houden we met deze marinemensen een reünie en telkens op 5 mei komt een klei ne groep bijelkaar in Wagenin- gen om de overgave te herden ken, zoals we ook elk jaar nog op de Wassenaarse slag zeven Franse commando's gedenken die daar omkwamen." Eind september gaat de oud marineman terug naar Dover, daar waar hij gedurende de oor log was gestationeerd en van welk graafschap hij nu een me daille voor bewezen diensten in ontvangst mocht nemen. Onge twijfeld nog meer herinnerin gen zullen dan komen boven drijven. De andere eindexamenklas uit 1947 met linksboven staand Nel Bergers. foto pr De ene eindexamenklas uit 1947 met linksonder zittend Jeanne van Eg mond. foto »pr aan te trekken. Met gymnastiek was het nog gekker: gymen met blote benen zou praktisch geweest zijn, maar nee, de benen moesten helemaal bedekt zijn. In de laatste jaren van de oorlog moesten, vanwege het gebrek aan kleren, enorme kunstgrepen worden uitgehaald met elastiek en stof om het bloot te bedekken, maar dat maakte het alleen maar meer pikant, naar mijn idee", vindt Jeanne van Egmond. Gymleraar A. Duindam, straks ook op de reünie, zag het allemaal kennelijk met een glimlach aan. „Maar hij mocht

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13