1 'Het blijft pionieren aan het strand' Rage van de jeep lijkt voorbij Arie wil weer snel op safari 1 Stadion-verbod' voor een niet-spelend lid Het Gesprek van de Dag CHEF CERT VISSER. 071-356431 Hij stond wel raar te kijken toen, vier maanden na dato, de tuchtcommissie van de Afdeling Leiden alsnog tot strafvervol ging overging. Hij keek nog vreemder op toen hij uit de brief van de KNVB de strafmaat vernam. Vier wedstrijden mag Piet Gubler zijn elftal, het zater dagteam van FC Rijnland dat uitkomt in de reserve vierde klasse van de Afdeling, niet be zoeken. „Als een hooligan die een stadionverbod heeft gekre- gen, zo ongeveer voelt het", zegt de nu 49-jarige Gubler. In het verleden gold de links buiten van LFC als één van de meest talentvolle voetballers van Leiden en omstreken. Een begenadigd technicus met een fluwelen voetje en een uitste kend overzicht. In zijn nadagen trapte hij nog een balletje mee met gelijkgestemde veteranen bij ZLC en later FC Rijnland. Te rugkomend van een zware knie operatie en hangende nog zo'n ingreep aan het andere been kan hij. voetbaldier bij uitstek, de actieve sportbeoefening ook op recreantenniveau verder wel vergeten. En nu mag hij zelfs niet eens meer gaan kijken naar zijn maten. Affaire Een en ander is het uitvloeisel van een affaire die plaatsvond op zaterdag 10 november van het vorig jaar. Toen speelde zijn cluppie uit tegen WSB 4. Net geopereerd keek hij op krukken toe en ergerde zich aan het har de spel van een tegenstander die na rust 'zekerheidshalve' maar op doel werd gezet. De twee raakten in discussie. Na wat onvriendelijkheden over en weer te hebben uitgewisseld, tikte Gubler de keeper bij de eerste paal met één van zijn krukken aan. „Niet meer dan dat, want ik raakte hem nauwe lijks." Het betekende wél het sein voor een korte maar hevige kloppar tij in het doelgebied van WSB die de vergelijking met een afle vering van Comedy Capers glansrijk kon doorstaan. Met dien verstande dat de doelman van de thuisclub behoorlijk ge havend uit de strijd naar voren kwam. In het gewoel dat was ontstaan had één van de Rijn land-spelers hem geslagen of geschopt. De dader maakte zich niet bekend. Een gijzeling in de kleedkamer van enige Rijnland spelers door de politie en een 1 verhoor op het bureau van een j verdachte ten spijt. De tuchtcommissie van de KNVB werd naderhand ook niet veel wijzer. Stelde eerst het hele team voor de ongeregeldheden verantwoordelijk en vervolgens het elftal voor 30 dagen op non- actief. Schorste daarna de twee broers van Piet Gubler voor res pectievelijk acht en drie wed strijden. En kwam, zij het na vier maanden, uiteindelijk toch nog terug bij 'de man op kruk ken' himself. Negeren Die dit verkapte 'stadionverbod' prompt negeerde en vorige week het uitduel van zijn team tegen RCL 10 op sportpark De Bloemert bezocht. Op een steenworp afstand van het bondsbureau waar deze straf is f bedacht en uitgesproken. „Nee. I niemand gezien die me bi| het I hek wilde tegenhouden", zegt I het niet-spelend lid van Rijn I land desgevraagd. Die nog be- I nadrukt dat hij in veertig jaar I voetbal pas één keer eerder voor twee wedstrijden is ge schorst. Bepaald niet het type van een ordinaire relschopper. „We hebben bij de KNVB bij I mijn weten geen agenten in dienst en dus valt het moeilijk I te controleren of de heer Gublerl zich ook aan de straf houdt". I zegt de heer Bancken, voorzitter! van de tuchtcommissie van de Afdeling Leiden. „Nee, een sym-l bolische straf zou ik het daaroml toch ook niet willen noemen. Eerder het stellen van een daad van onze kant. Zoals we ook de doelman van WSB een beris ping hebben gegeven. Ik geloof inderdaad dat dit een unieke straf is binnen de Afdeling Lei Ij den. Althans voor zover ik het weet, hebben wij nog nooit een toeschouwer, die in dit geval lid is van de KNVB, de toegang tot het veld ontzegd. Verder zetten we nu een streep onder de hele zaak. Die heeft helaas al veel te lang voortgesleept AD VAN KAAM WOENSDAG 23 MAART 1994978 Met smerige gympen naar Amerika Uit alle uithoeken van de we reld kwamen ze. De gym pen- freaks, die zaterdag in Mont- pelier (in de staat Vermont van de VS) streden om een wel heel twijfelachtige eer: bezitter te zijn van het meest versleten, smerigst stinkende en langst afgetrapte paar gympen. Voor de negentien de keer hield de Amerikaanse fabrikant van geurvreters de 'Rotten Sneaker Contest'. De 15-jarige Susan Dijkman uit Heemstede eindigde als tweede. De gympen van Susan zitten vol gaten en zien er niet uit. „Mijn moeder heeft ze wei eens weg willen gooien, maar ik ben nogal bewaarderig en heb ze in mijn kast gezet. Ze zijn zo afgedragen omdat ik er heel veel op heb gedaan. Tennissen, hockeyen, naar school, het slijten is helemaal vanzelf gegaan." Susan heeft zichzelf niet op gegeven voor de wedstrijd maar is (op haar gympen) van de straat geplukt. „Ik dacht dat het een grap was, een wedstrijd om de smerig ste gymp... Maar toen er post kwam uit Amerika, met de vliegtickets en de hotelreser veringen, moest ik het wel geloven." Vorige week donderdag kwam ze in Montpelier aan, vrijdag kreeg ze een sight seeings de omgeving en za terdag was de dag van de wedstrijd. „Ik moest samen met de andere finalisten over een podium heen en weer lo pen. Zeven juryleden letten ieder op andere aspecten. De één op de veters, de ander op de zool en weer een ander op de neus of uitgescheurde ve tergaatjes. Uiteindelijk ble ken mijn gympies goed voor een tweede plek. Een prijs was daar niet aan verbon den, ik heb er wel een tas vol met streekspecialiteiten aan overgehouden en een aan bod om als au pair te komen werken. Doe ik misschien ooit nog eens, maar eerst wil ik mijn school afinaken." WILLEMIEN SPOOK De lente probeert het deze maandag even. Het is aange naam weer op het strand aan de Wassenaarse Slag. De zee is kalm. Golfjes komen als witte schoothondjes op het strand af dartelen. Maar er wordt regen en wind voorspeld. Af en toe komt er een windvlaag langs, als een man met een baard van één dag. Nabij de duinenrij zijn ze het strandpaviljoen De Gouden Bal aan het opbouwen. In de le ge ruimte ruikt het naar hout, nieuw hout. Eigenaar Lodewijk van den Bos zit aan de enige tafel in het pa viljoen, nu nog een kist vol licht. Hij veegt wat zand weg met zijn hand. Dat gebaar zal hij het ko mende seizoen vele malen blij ven herhalen. „Want zand komt overal", zegt hij. „Zand hou je niet tegen. Als we hier een, paar dagen niet zouden scheppen, is het pavil joen bedolven en moet je een archeoloog inhuren. Het opbouwen van de strand tent is elk jaar weer een enorm karwei. Vooral regen en wind zijn vijanden van de bouwers. „Vijf jaar geleden", zo herinnert Van den Bos zich, „was er zo'n wind dat we met de bouw heb ben moeten stoppen. Je kon de wanden met goed fatsoen niet meer vasthouden. Maar ook met harde regen moet je vaak stoppen met bouwen. Anders loop je het hele seizoen op ischeve vloeren. Maar ja. je bent wel eens zo ver gevorderd dat je niet meer terug kunt. Ik heb in de regen wel eens zo lang ge werkt dat mijn tenen en vingers helemaal geribbeld waren, net alsof ik lang in het bad had gele gen. En je schoenen die ver slijt je hier ook gemakkelijk. Dat opbouwen kost me zeker twee paar." Avontuur Er zijn volgens Van den Bos strandtenthouders die het vak puur voor de poen hebben ge kozen. Maar hijzelf voelt zich een van de laatsten der Mohika nen. „Het heeft toch iets avon tuurlijks, ja. Ik ben altijd ie mand geweest die zijn eigen boontjes heeft willen doppen. Ik heb nog nooit voor een baas ge werkt. Want aan de ene kant is dit toch een vrij leven. De wind, de zee, en als je geluk hebt de zon je bent altijd in contact met de natuur. De natuur blijft gewoon zijn gang gaan, onge acht wat er in de wereld ge beurt. Ook in oorlogen schijnt de zon." „Het is en blijft pionieren in dit vak. Maar je hebt natuurlijk ook zo je zorgen. Wat me de laatste tijd zo opvalt, is dat de overheid ook steeds meer dingen voor ons wil gaan regelen. Ik heb hier al van allerlei ambtenaren ge had die de boel kwamen in specteren, tot de brandweer aan toe. En ook de vertegenwoordi gers zijn niet meer te tellen. Vroeger zag je ze nooit, maar het lijkt wel alsof de frisdran kenindustrie er nu extra men sen op heeft gezet." „Ik doe dit werk nu voor het achtste seizoen en leer mijn klanten wel kennen, ja. Je gaat ze ook missen. Dan merk je op eens dat iemand niet meer op zijn vaste plek op het strand zit. En dan hoor je dat-ie dood is. Dat heeft toch iets droevigs. Of mensen die elk jaar met zijn tweetjes komen en dan ineens Ln hun eentje. Naar. Je moet voor dit vak zeker niet mensen schuw zijn. Je moet ergens te gen kunnen. De klanten zijn een beetje in vakantiestemming en dan zijn ze vaak uitgelatener dan anders. Er zijn tafeltjes bij waar ze altijd maar weer dezelf de geintjes maken en dan moet je toch een beetje eelt op je ziel hebben. Als iemand hier komt werken, merk ik al snel of hij het aan kan of niet." „Al is de Wassenaarse Slag toch echt een familiestrand, je merkt dat de lichaamscultuur de laatste jaren sterk is toegeno men. Vroeger in oude films wa ren acteurs als Charlton Heston en Brigitte Bardot het sum mum. Dat waren echte filmster ren, die zag je in het gewone le ven niét. Nu lachen ze om die figuren. Wat vroeger mooi was, is nu heel middelmatig. Ik moet soms lachen om de vrouwen die hier binnenkomen. Die la ten zich echt niet meer wegdu wen, hoor. Die staan er net zo stoer bij als de mannen." Lodewijk van den Bos moet vlug weer aan het werk. De strandtent moet voor Pasen klaar zijn en er is nog veel te Lodewijk van den Bos voor zijn strandtent aan de Wassenaarse Slag: „Als je niet dagelijks schept, moet je een archeoloog inhuren." foto dick hogewoning doen. De Gouden Bal waar komt die naam eigenlijk van daan? Als we naar de parkeer plaats teruglopen, geeft de na tuur meteen antwoord. We zien hoe de zon langzaam in zee zakt. Dag, Gouden Bal! Gelukkig maar dat geen voetballer, hoe goed-ie ook is, je in zijn prijzen- kast kan zetten. CEES VAN HOORE Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. Tien jaar geleden zag je ze slechts sporadisch in het straat beeld, maar tegenwoordig toert jan-en-alleman in een Pajero, Patrol of terreinwagen van een ander merk door de stad. Het is rtiode om je een 4x4 of 4WD (Four Wheel Drive, alias een vierwiel-aangedreven auto) aan te meten, zelfs al woon je op het allervlakste stukje van de aard bol. Maar het lijkt al weer over met de pret. Want wil je ook in het verkeer de blitz maken, dan zal je daar voor moeten betalen. Tot nu toe was het zo dat er voor de koper of bezitter van een jeep er rijden er rond de 75.000 in Nederland rond een leuk belastingvoordeeltje te halen was met het zogenaamde grijze kenteken. Dat is in princi pe verbonden aan auto's die be drijfsmatig worden gebruikt, maar ook de 4WD waren daar voor vrijgesteld. Per 1 januari wordt de wet in deze veranderd en vallen de meeste terreinwa gens onder de gewone perso nenauto's. De overgang van een grijs naar een geel kenteken gaat geld kos ten. En niet weinig ook. Kees Tijsterman rekent voor dat bij aanschaf van het goedkoopste model, een Suzuki Samurai van 23.500 gulden, al gauw een be drag van 6000 gulden komt. „Dat is bijna een kwart van de prijs. Hoe duurder de auto, hoe hoger dat bedrag is. Een Pajero kost al een ton. Dat wordt er voor de aspirant-koper niet in teressanter op, nee. Daarnaast komt er dan, per jaar, nog zo'n 2000 gulden bij." Monsterrally Tijsterman heeft wat met ter reinwagens. Hij rijdt ze, repa reert ze en verkoopt ze, zo on geveer in die volgorde. De rage was hij tien jaar terug voor, ver volgens deed hij samen met vrouw Mieke acht keer mee aan de monsterrally Parijs-Dakar en intussen bestiert hij een goedlo pende garage in Waddinxveen. Gespecialiseerd uiteraard in 4WD. Nog wel tenminste. „Ho, ho, zo'n vaart loopt het nu ook weer niet. Ik moet eerlijk zeggen dat ik er tot nu toe nog geen last van heb. Ja, ik heb die verhalen ook gelezen als zou de helft minder terreinwagens zijn verkocht dan in vergelijking met het vorige jaar. Maar dat is niet zozeer mijn stiel. Ik ben geen dealer. Ik doe in occasions en accessoires en verder repareer ik ze vooral." Hoe verklaart een kenner als Tijsterman trouwens die hausse in de verkoop van terreinwa gens de afgelopen jaren? „Het is een modebeeld. Overgewaaid uit Amerika. Mensen willen weer eens wat anders. Het ziet er mooi uit. Breed en zwaar. Het oogt meteen ook veilig. Vroeger had alleen een dorps dokter of een maffe notaris voor de grap een Landrover. Tegen woordig ben je met z'n tweetjes, werk je allebei en koop je in- plaats van een gewone perso nenwagen een jeep." Waarmee je in Nederland overi gens nauwelijks uit de weg kunt, want het weinige natuur schoon dat het land al rijk is, wordt, terecht, ook nog goed beschermd. En los daarvan, veel trek om hun karretje vuil te ma ken hebben de meeste bezitters niet. Slechts 1 op de 20 rijdt wel eens weg van de snelweg. De rest gebruikt de auto waarvoor hij eigenlijk niet is gemaakt of geschikt is, namelijk voor open bare weg. „Ja", lacht Tijster man, „als ze een keer of drie onder de modder hebben geze ten, is de lol er wat dat aangaat meestal wel vanaf. Want schoonmaken is een heel kar wei." Ligt de handel in deze sector straks op z'n gat? „Dat zal zo'n vaart niet lopen. Er zal minder nieuw worden aangeschaft, dat is wel zeker. Maar een markt zal er voorlopig nog wel voor blij ven, zeker een tweedehands- markt." Kees Tijsterman was de jeeprage al zo'n tien jaar terug voor. Hij rijdt ze, repareert ze en verkoopt ze. foto henk bouwman Goed en slecht nieuws over Arie, dé ster van Radio West. Bij een aanrijding liep de 75-jarige Hagenaar vorige week een zwa re hersenschudding op. Voorlo pig kan hij dus zijn veelbeluis- terde radio-programma 'Met Arie op Muzieksafari' niet pre senteren. Gelukkig is er ook goed nieuws voor de 150.000 paar oren. die iedere zondag tussen tien en twaalf luisterden naar Arie's Haagse accent en licht klassieke muziek. Arie is herstellende. Ondanks hoofd - en schouder pijn, krijgt hij al 'babbeltjes'. Al dus een woordvoerster van de regionale omroep. Want wat meldde de presentator, die in het dagelijks leven Jaap AJleblas heet, gisteren? „Mensen zeggen altijd dat Arie geen hersens heeft, geen buitenlandse titel normaal kan uitspreken. Maar tóch heb ik een hersenschud- ding." Als het aan Radio West ligt, be gint Arie vanuit zijn ziekbed weer snel met presenteren. „Zo dra hij bij de pinken is, kan hij op een cassetterecorder aan kondigingen inspreken". Tot die tijd draait Radio West non stop licht klassieke platen tij dens de safari-uurtjes op de zondagmorgen. Een weekje terug zag het er nog somber uit voor de voormalige fietsenmaker, die nog maar net van zijn pensioen geniet. De brandweer moest Arie uit zijn wagen zagen nadat hij op de plaatselijke Houtrustweg tegen een vrachtwagen was gebotst. Waarschijnlijk had de presenta tor het bakbeest over het hoofd gezien toen hij linksaf een zij straat wilde indraaien. „Hij was zich kapot geschrok ken en behoorlijk in de war", kijkt de woordvoerster terug. „Hij had het er maar over dat hij met een knuppel in elkaar was geramd" 'Het bericht was nog niet de ether in geslingerd of de tele foon stond roodgloeiend bij Ra dio West. „Vijftig telefoontjes binnen een uur", kijkt de woordvoerster terug. „De tele fonistes werden er gek van." De dag erop stroomden de bloe men en kaartjes al binnen bij het Westeinde-ziekenhuis. Arie was er beduusd van. „Hoe is het toch mogelijk zei hij in alle bescheidenheid. Om een stormloop op de een voudige zespersoons ziekenzaal te voorkomen, is het publiek wel ontraden om langs te ko men. Het is nog onzeker hoe lang de radioster in het zieken huis moet blijven. Een archieffoto van Arie, tijdens een muzieksafari voor Radio West. De Hagenaar is herstellende van een hersenschudding, foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19