Bewoners Zuiderkeerkring voor aanleg van monorail Orgel hervormde kerk van monumentenlijst afgevoerd Prachtig dat anderen ons werk zo Rijn Veenstreek Ruimte steeds nijpender 'Kievitseieren rapen mag met toestemming van boer' Rijnwoude niet verbaasd over forse korting Alphen: gevolgen van korting onaanvaardbaar WOENSDAG 23 MAART 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. C Vrees voor overlast bezoekers aan Archeon i De bewoners van De Oude Wereld mogen dan blij zijn t dat de monorail naar Archeon is geschrapt uit het be- 1 stemmingsplan, de bewoners van de Zuiderkeerkring zijn dat in elk geval niet. Want als de monorail er niet komt, i moeten de bezoekers van Archeon met de bus van het i station komen. En volgens plan rijdt die bus over de Afri- kalaan, de Zuiderkeerkring en de Amerikalaan. >r. ALPHEN AAN DEN RIJN RUUD SEP I- Dr Geschrokken door dil vooruit- in zicht hebben acht bewoners j- van de Zuiderkeerkring een ?- brief gestuurd naar het gemeen- et tebestuur. Als de monorail er Ie niet komt, betekent dat volgens hen een aantasting van het leef klimaat in de straat. Zij vrezen voor stankoverlast, verkeerson veiligheid en extra overlast van groepen wachtende en in- en uitstappende passagiers. De gemeente moet daarom gewoon doen wat altijd al de Lezing over ontstaan Alkemade rijpwetering» Het ontstaan van Alkemade komt morgen aan de orde bij een lezing van Theo van der Poel voor de stichting Oud Alkemade. Tevens gaat Van der Poel in op de reformatie in het dorp. De lezing wordt gehouden in het dorpshuis aan de Pastoor Van der Plaatstraat 13a in Rijpwetering. Aanvang 20.00 uur en de toegang is gratis. Woubrugs meisje gewond alphen aan den run» Een 12-jarig meisje uit Woubrugge is giste ren met diverse kneuzingen en een hersenschudding overge bracht naar een ziekenhuis. Het kind reed vanaf de Staalweg in Alphen de Kalkovenweg op en gaf volgens een woordvoerder van de politie geen voorrang aan een bestelauto, die werd be stuurd door een 32-jarige man uit Zaandijk. Alphense jongen aangereden alphen aan den run» Bij een ongeval op de Hooftstraat in Alphen is gistermiddag een 15-jarige jongen gewond geraakt. De Alphe- naar reed met zijn fiets over de Hooftstraat en werd gepasseerd door een bestelauto, die de wielrijder raakte. De jongen kwam daardoor ten val. Hij is door een dokter voor letsel aan een knie behandeld. De bestuurder van de auto reed door. Mogelijk heeft hij niets van het ongeval gemerkt. Verdachte op politiebureau bestolen alphen aan den run Een Nieuwkoopse verdachte van een in braak is gisteren op het politiebureau aan de Oudshoornseweg in Alphen zelf het slachtoffer geworden van diefstal. Na zijn aan houding was de jas van de 15-jarige verdachte in een kast op het bureau weggehangen. Toen de Nieuwkoper gistermiddag ge lucht moest worden bleek de jas te zijn verdwenen. Als de jas zoek blijft wordt het slachtoffer schadeloos gesteld. Dakbedekking ontvreemd alphen aan den run Van een bouwplaats aan de Keplerweg in Al phen zijn in de nacht van maandag op dinsdag tien rollen dak bedekking gestolen. De 40 kilo wegende rollen lagen op een dak. De daders hebben dc rollen naar beneden gegooid en ze vervol gens meegenomen. De dakbedekking is eigendom van een Alp hens bedrijf. De waarde is 1000 gulden. Rijnschans speelt voor gemeenteraad rijnwoude» Leerlingen van de groepen 7 en 8 van de Koudekerk- se basisschool De Rijnschans spelen aanstaande vrijdag voor ge meenteraad. De leerlingen houden vanaf 10.30 uur een openba re vergadering in de raadzaal van het gemeentehuis in Hazers- woude-Rijndijk. De vergadering wordt voorgezeten door burge meester M. Boelen. Op de agenda van de vergadering staan twee zaken: wat doen we met het terrein van de waterzuivering in Koudekerk en wal doen we om de verkeersveiligheid in Koude kerk te verbeteren? De leerlingen krijgen in tegenstelling tot wat in de echte raad meestal het geval is in beide gevallen twee alternatieven voorgelegd. planning was. namelijk de aan leg van een milieuvriendelijke monorail tussen station en Ar cheon. Als dat om de een of an dere reden niet haalbaar is, hebben de bewoners een ander voorstel. In dat geval zou de bus naar Archeon niet door de wijk Kerk en Zanen, maar 'buiten om' over rijksweg 11 moeten rij den. De gemeenteraad schrapte vorige week de monorail uit het bestemmingsplan na protesten van de Alphenaren die het on bemande openbaar vervoer voor de deur krijgen. Zij vrees den overlast te ondervinden van de de bakjes die met een snel heid van vijftig kilometer per uur langs het slaapkamerraam komen suizen. Voor de gemeenteraad was dat echter niet de belangrijkste reden om zich tegen de verbin ding te verzetten. De politici hebben geen zin in een ge meentelijke bijdrage aan de monorail, terwijl daar in de laatste plannen nog wel van werd uitgegaan. Het schrappen v>an de verbinding is dan ook vooral een signaal dat de mono rail, als die er komt, de gemeen te in elk geval niets mag kosten. Zestien maanden geëist voor drughandel in Alphense woning heidstelling en opname in een behandelcentrum. Het verzoek om op vrije voeten te komen werd door de rechtbank afge wezen. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RUN PERSBUREAU CERBERUS Een 34-jarige Alphense hoorde gisteren voor de Haagse recht bank een celstraf van 24 maan den, waarvan-acht voorwaarde lijk, tegen zich eisen. Officier van justitie mr. J. van Ek achtte bewezen dat de vrouw zich schuldig heeft gemaakt aan drughandel, heling van een brorfifiets en het vervalsen van cheques. Zelf wil de vrouw, die al veer tien jaar heroïne en cocaïne ge bruikt, het liefst afkicken. Daar om eiste haar advocaat M. Zumpolle onmiddellijke invrij- Vanuit de woning van de Al phense werd een aantal ver slaafden van drugs voorzien. De 34-jarige Alphense zegt dat de handel vooral een bezigheid van haar vriend was. Zelf zou zij slechts haar huis beschikbaar hebben gesteld. Het vervalsen van de cheques, waardoor de Alphense sociale dienst voor 2.000 gulden werd opgelicht, zou eveneens het werk van de vriend zijn. roelofarendsveen Het wordt steeds nijpender met de ruimte op de rooms-katholieke begraafplaats van de parochie Maria Presentatie in Roelofarendsveen. Het kerkhof heeft nog maar ruimte voor drie fami liegraven. De overige ruimte moet namelijk overblijven voor gewone graven. Volgens koster C. van Velzen is hierdoor nog ruimte voor 50 gewo ne graven. „Daar kunnen we nog twee tot tweeëneenhalf jaar mee toe." De koster verwacht wel dat de vraag naar familiegraven een plek waar twee familieleden worden begraven het aanbod over stijgt. „Dit jaar hebben we al drie familiegraven uitgegeven." De gemeente Alkemade houdt zich al jaren bezig met de realisering van een algemene begraafplaats. „Dertig jaar geleden werd er al voor het eerst gepraat", verzucht Van Velzen. „Vorig jaar voorjaar zouden ze beginnen. De gemeente had er al land voor aangekocht. Maar er is nog steeds niets gebeurd." Hij gelooft er dan ook niet meer in dat er de eerste jaren wel iets van de grond komt. De plek die de gemeente op het oog heeft, is gelegen aan de Alke- madeiaan, nabij de begraafplaats van Maria Presentatie en het indu strieterrein De Lasso. Maar andere locaties, zoals bijvoorbeeld uitbrei dingvan alle katholieke begraafplaatsen, zou ook een mogelijkheid kunnen zijn. FOTO BEN DE BRUYN alkemade marieta kroft Het is in sommige gevEillen helemaal geen gek idee om kievitseieren te rapen en ze zodoende te beschermen tegen boeren die hun land willen omploegen. Vooral kieviten kunnen er heel goed tegen als de eieren later weer in het nest worden teruggebracht. Dat zegt secretaris P. van der Ploeg van de Weidevogelwachtvereniging Rijpwetering e.o. „Bovendien mag er onder be paalde voorwaarden tot 8 april worden ge raapt." De politie van Alkemade betrapte maandag een vogelwachter van de Weidevogelwachtvere niging Rijpwetering in een weiland in die ge meente met vijf kievitseieren in zijn'pet. De rrtan wilde de 'eieren in veiligheid brengen om dat de boer de dag daarop zou gaan eggen. De politie geloofde daar aanvankelijk niets van om dat hij er ter bescherming van het nest ook een stok bij kan plaatsen. Dan ziet de boer immers ook dat hij om die plek heen moet eggen. „Na een onderzoek bleek echter dat de man inder daad niet in overtreding was", merkte politie man R. Bies op. Van der Ploeg: „Een vogelwachter heeft vaak een bepaalde band met een boer. Het zou best kunnen dat de boer die man heeft gebeld met de mededeling dat hij zijn land ging eggen. Je kan dan twee dingen doen: de eieren tijdelijk uit de nesten halen of stokken bij het nest plaatsen zodat de boer weet dat daar een nest ligt. Een nadeel van een stok bij een nest is dat dat weer de aandacht trekt van roofvogels die de nesten zouden kunnen leeghalen. Bovendien brengt het ook andere mensen op het spoor. Het komt wel eens voor dat mensen zonder toestemming van de boer hel weiland ingaan en de eieren uit het nest pakken. Het schijnt een lekkernij te zijn." Het rapen van eieren, zonder ze terug te leg gen, kan soms zelfs gunstig zijn voor het voort bestaan van de kieviten, meent Van der Ploeg. „Nu heb je qog wel eens nachtvorsten waardoor de eieren verloren gaan. De kievit kan dan toch nog wel zo'n week of vijf. zes op die eieren blij ven broeden voordat het dier zijn nest verlaat. Haal je de eieren weg, dan gaat de vogel over een week weer opnieuw eieren leggen. Dan wordt de kans op goed weer en dus de overle vingskans voor de eieren alleen maar groter." Oude Wetering 'slachtoffer van onzorgvuldig beleid' OUDE WETERING MARIETA KROFT Het orgel van de hervormde ge meente in Oude Wetering wordt van de monumentenlijst afge haald. Dat betekent dat de kerk niet meer voor subsidie en res tauratie van het orgel in aan merking komt. Dat heeft de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg de hervormde gemeen te in Oude en Nieuwe Wetering laten weten. De gemeente heeft inmiddels bezwaar ingediend bij Monumentenzorg en eist een schadevergoeding van 60.000 gulden. Volgens S. Bottinga van Mo numentenzorg heeft het orgel onterecht op de lijst van be schermde monumenten ge staan. „In de jaren 70 werden erg veel orgels op de lijst ge plaatst. Toen werd er niet zo nauw gekeken. Begin negentig is de hele lijst weer eens beke ken. Toen bleek dat het orgel in Oude Wetering helemaal niet zo'n hoge historische waarde heeft." De gemeenteraad van Alke made heeft bovendien met bet afvoeren van de lijst ingestemd, aldus Bottinga, evenals het ad viesorgaan van de minister van WVC: de raad voor het cultuur beheer. „De gemeente Alkema de heeft vorig jaar ook nog een hoorzitting gehouden. Van be zwaren van belanghebbenden is toen niet gebleken." I. Oerlemans, penningmees tervan de kerkvoogdij, vindt dat de hervormde gemeente nu het slachtoffer wordt van 'de on zorgvuldigheid van Monumen tenzorg'. Hij geeft toe dat het orgel 'misschien niet zo be- schermenswaardig is'. „Maar je gaat er vanuit dat de overheid zorgvuldig te werk gaat voordat ze een orgel op de lijst zet." Dat heeft de kerkvoogdij de ge meente Alkemade tijdens de hoorzitting ook laten weten, al dus Oerlemans. De hervormde gemeente kan_ voortaan niet meer rekenen op 60 procent van de kosten voor het stemmen. En ook de restau ratie van het orgel moet ze voortaan uit eigen zak betalen. „Een goede restauratie kost toch al gauw 50.000 gulden. Eens in de dertig jaar heb je dat wel nodig", moppert Oerle mans. De orgelkast blijft overigens wel op de monumentenlijst staan. Het oorspronkelijke orgel 4 met kast stamt uit 1784. Begin deze eeuw is het orgel vervan gen. Het feit dat het instrument is gemaakt door een onbekende orgelbouwer heeft meegespeeld in het besluit om het van de monumentenlijst af te voeren. Oud Alkemadeprijs voor Nel en Piet Hulsebosch voor opknappen boerderij OUDE WETERING» KEES VAN KUILENBURG De opmerking van Piet Hulse bosch is meer dan treffend. „Het gebouw staat er weer pri ma bij", merkt de inwoner van Oude Wetering over zijn boer derij aan de Kerkstraat op. Dat mag ook wel want Piet en echt genote Nel hebben er dik 25 jaar aan gewerkt om het naar schatting bijna 300 .jaar oude pand op te knappen. Voor hun inzet krijgt het echtpaar uit Ou de Wetering morgenavond de jaarlijkse waarderingsprijs van de stichting Oud Alkemade. Een waardering die door de Oudeweteringers op hoge prijs worden gesteld. „Het gééft aan dat ook anderen zien dat wij be zig zijn met ons verleden. Dat is ook een van de redenen dat wij daar 25 jaar geleden aan begon nen zijn. Dit prachtige pand mag niet verloren gaan was on ze opvatting destijds. Dat is nu nog zo. Want ook al hebben we deze prijs gekregen het werk is nog niet af. Wij klussen gewoon door, zo lang het nog gaat. Dat is ook onze hobby. Anders zit je maar voor de ramen te koe keloeren". zegt Nel Hulsebosch. De familie Hulsebosch woont al lang op de authentieke Zuidhol landse boerderij aan de Kerk straat. Daarvoor was het in het bezit van de familie Nigten. „Zo heette de moeder van mijn man", aldus mevrouw Hulse bosch. Dat het echtpaar al zo lang aan het werk is in zijn markante pand betekent niet dat ze voor die tijd in een uitgeleefde boer Nel en Piet Hulsebosch bij hun trots aan de Kerkstraat in Oude Wetering slacht." derij woonde. „Het is altijd zeer goed onderhouden, maar wij hebben het weer in de oude staat teruggebracht.". Daarbij kwamen ze nogal wat verrassin gen tegen. Zo vonden ze onder de houten vloer twee lagen ou de plavuizen tussen zand en schelpen. Als fundering is des tijds een dikke laag koeienhui- den gebruikt. „Het gebouw staat dan ook degelijk op z'n poten. Het waren vakmensen in die tijd", zegt Hulsebosch waar derend. „In plaats van houten plinten langs de vloer zijn destijds te geltjes gebruikt. Ook die kwa men na tevoorschijn na het slo pen van de houten vloer. De zelfde tegels zag ik in het ge bouw van de Tweede Kamer. Die dateren uit ongeveer 1700. Daaruit mag je concluderen dat onze boerderij ook zo oud is. Al leen moeten we dat bij het ka daster nog eens opzoeken. Mis schien straks als we wat meer vrije tijd krijgen." Al zal dat nog wel even aanlopen want Piet heeft ook nog de zorg voor zo'n twintig koeien. In de loop van die 25 jaar heeft de boerderij zowel binnen als buiten een gedaanteverwis seling ondergaan. Het oude zo merhuis, mooie kamer, slaapka mer en winterkamer maakte plaats voor een grote-ruimte. Daarbij is er niets veranderd aan de plafonds, de muren en de opkamer. „Alleen de oude bedstede in de huiskamer is er uit gesloopt. Die nam nogal wat ruimte in beslag", legt Nel tij dens de rondgang door het huis uit. Veel van het vyprk is door de familie zelf gedaan. Zoals het schrappen van de vele balken in het huis, het verven en ander klein werk. „Klussen is een beetje onze hobby, alleen voor het wat grovere werk zoals met selen hebben we een beroep ge daan op een vakman. Dat moet je niet zelf doen anders wordt het een rommeltje." Het on langs geheel opnieuw gevoegde pand is met riet gedekt en heeft mooie 15-ruitsramen. Voor het huis een smeedijzeren hek en enkele ongeveer 150 jaar oude lindebomen. Bewaarderij» Om de boel op te knappen is er weinig gebruik gemaakt van nieuw materiaal. Zo is de muur in de. gang opgemetseld met steentjes die vroeger in het pad naar het weiland lagen. Wij zijn nogal bewaarderig dus was er in de loop der jaren nogai wat ma teriaal apart gelegd." Merk waardig is dat de familie pas tien jaar eigenaar is van het markante pand. Daarvoor was het eigendom van het rooms- katholieke Oude Armenkantoor in Amsterdam. Vader Hulse bosch sloot in 1923 een pacht- contract af met het armenbe stuur. Een instelling die nogal wat bezittingen had in Alkema de. „Sommige mensen verklaar den ons voor gek dat we zoveel geld in een pachtboerderij stop ten. Maar als je aan een huis verslingerd bent doe je dat ge woon. En uiteindelijk konden we het toch overnemen. Daarna gingen we met nog meer plezier verder met het klussen." De aankondiging dat Rijnwoude vanaf 1997 mogelijk 1,4 miljoen gulden minder krijgt van de rijksoverheid, heeft de gemeente niet verrast. „We wisten dat er een korting van ongeveer een miljoen zat aan te komen", aldus burgemeester M. Boelen. De burgemeester constateert dat de gemeente flink moet bezuini gen dan wel de belasting moet verhogen. Boelen heeft al de nodige 'insideinformatie' over de plannen van het Rijk. „I let is ingestoken op een normering van dc onroe rende zaakbelasting en het uitgangspunt dat de gemeentelijke heffingen kostendekkend moeten zijn. Wie minder belasting heft dan de norm. mag dat doen. maar krijgt het verschil niet vergoed van het Rijk." alphen aan den run „De gemeente Alphen aan den Rijn komt voor onaanvaardbare taken te staan als de korting van 6,5 miljoen doorgaat. Het bete kent ofwel dat de onroerende zaakbelasting met vijftig pro cent omhoog moet, ofwel dat we het voorzieningenniveau moeten afbreken." Wethouder A. Kromhout-Den Dunnen (CDA/financiën) is bijzonder ontdaan over het advies van de Raad voor de Gemeentefinanci- en om de algemene uitkering drastisch te verlagen. Voor Alphen valt de korting naar verhouding erg hoog uit: de gemeente zou vanaf 1997 maar liefst 11 procent van haar algemene uitkering verliezen. „En dat terwijl we al zes miljoen minder krijgen dan gemeenten met een vergelijkbaar aantal in woners. Dat komt doordat er bij ons meer mensen in één huis wonen dan gemiddeld in Ne derland", aldus Kromhout. De wethouder is dan ook niet van plan om lijdzaam toe te zien hoe het Rijk een groot gat slaat in de gemeentelijke begro ting. „We zullen zeker bezwaar aantekenen tegen het advies van de Raad van de Gemeente- financiën. En we moeten ook eens kijken of we in de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten iets kunnen ondernemen. Het overgrote deel van de ge meenten gaat er onder de nieu we regels immers op achteruit."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17