Zoeterwoude vecht voor Grote Polder Basisschool omgetoverd tot schouwburg V\vY\V\ I Regio CDA teleurgesteld in Leefbaar Oegstgeest Botenbouwer Tijssen blijft zeiler in hart en nieren lil lil Bromfietscursus Voorschoten slaat aan vanwege 'rijbewijs' CHEFHENNY V Hardri jders bekeurd in Wassenaar wassenaar Vijfenveertig automobilisten zijn gisteren in Wasse naar betrapt op te snel rijden. Tijdens de ochtendspits werd een uur lang gecontroleerd op de secundaire weg tussen de Haagse Schouwweg en de Rozenweg. Van de 320 auto's die passeerden kregen tien automobilisten een boete. De hoogste snelheid was 91 kilometer per uur, terwijl daar 50 mag worden gereden. Van half tien tol twaalf uur is op de Rijksstraatweg zelf gecontroleerd. Daar passeerden 2005 auto's, waarvan 35 bestuurders een be keuring kregen. De hoogste snelheid was daar 114 kilometer per uur, terwijl niet harder dan 70 mag worden gereden. Weer diefstal in Leiderdorpse school leiderdorp» Opnieuw is een tas gestolen uit de kantoorruimte van een school aan de Muzenlaan in Leiderdorp. Gisteren ver dween een tas met rijbewijs, een bankpas, kentekenbewijs, por temonnee, cheques en de huissleutels. Het is de vijfde keer bin nen een paar weken dal een dergelijke diefstal is gepleegd. ID, 071 -356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356413 Leerlingen OostergeestschooI Warmond werken toe naar voorstelling Bebouwing van de Grote Polder bij Zoeterwoude is onbe spreekbaar. De provincie en de gemeente Leiden moeten zich ook op dit standpunt stellen, schrijft het gemeente bestuur van Zoeterwoude aan gedeputeerde J. Wolf (ruimtelijke ordening). 'Lonken naar de Grote Polder om dat er niet zo snel een woningbouwlocatie in de Bollen streek kan worden gevonden is inconsequent', meent wethouder Hogenelst van Zoeterwoude. Twee jaar cel voor verzinnen n»*Ato l/nncti*Anr Kinderen in de kleedkamer van de nagemaakte schouwburg op de Warmondse Oostergeestschool. De school verwacht met het theaterproject 600 gulden binnen te halen. Het geld is bestemd voor nieuwe leesboeken. foto dick hogewoning WOENSDAG 23 MAART 1994 zoeterwoude monica wesseling De polder is botanisch waarde vol gebied en een belangrijk re servaat voor weidevogels, voert Zoeterwoude aan; De gemeente legde een paar jaar geleden al in een motie vast dat de polder niet bebouwd mag worden. Ook de provincie en de gemeente Leiden en de omliggende dor pen onderschrijven dit. Volgens de Zoeterwoudse wethouder Hogenelst proberen zowel provinciebestuurders als de Leidse wethouder Van Rij toch het pad naar de polder te effenen. ..Wij willen met de brief duidelijk maken, dat ook Leiden en de provincie zich aan ons standpunt moeten houden. De muis Zoeterwoude vraagt olifant wethouder Van Rij om het behoud van de Grote Folder veilig te stellen." De Zoeterwoudse wethouder heeft niet het idee dat zijn brief als mosterd na de maaltijd zoeterwoude brenda filippo Als 17-jarige jongen bouwde Zoeterwoudenaar Willem Tijs sen (46) voor de lol zijn eigen zeilbootjes. Nu is hij de trotse eigenaar van Tijssen jachtbouw aan de Hoge Rijndijk en zit hij vaker dan hem lief is op een kantoorstoel. „In mijn hart blijf ik een echte ambachtsman. Ik voel me nog altijd het lekkerst in de werkplaats." Tijssens wedstrijdboten trok ken de aandacht van collega zeilers. „Die vragen of je voor hen ook wat in elkaar wilt zet ten. Ja, en dan zijn de avonduurtjes niet langer toerei kend, hè?" Boten bouwen werd een dagtaak voor Tijssen. Sa men met zijn vrouw Els ging de Zoeterwoudenaar in 1969 aan de slag aan de Hoge Rijndijk. Inmiddels bestaat het bedrijf vijfentwintig jaar en zijn winkel en werkplaats compleet ver nieuwd. Aanvankelijk legde Tijssen zich toe op de bouw van houten zeilboten. „Maar in de jaren tachtig waren de hoogtijdagen voor de watersport voorbij. Mensen hadden wat minder te besteden. Het werd normaal om tweedehands boten te ko pen. Toen zijn we ons gaan spe cialiseren in reparatie en onder houd", vertelt Tijssen. Daar naast opende de zeiler een win kel. „Die is eigenlijk voortgeko men uit het magazijn. We had den de meeste spullen toch no- dig." De winkel bleek een gouden vondst, goed voor driekwart van' de totale omzet. Vandaar dat het winkeltje van zestig vierkan te meter vorig jaar tijdens een ingrijpende verbouwing drie keer werd vergroot. Het klan tenbestand is even divers als de produkten zelf. Je kunt er te recht voor staaldraad, maar ook voor een boordcomputer of speciale zeilkleding. Het echtpaar Tijssen heeft drie fulltimers in dienst. Ook hun twee dochters Lisbeth (18) en Margot (16) struinen dage lijks op het bedrijf rond. Spe ciaal voor het jubileum bouwt vader Willem voor hen een exacte kopie van zijn zeilbootjes van weleer. In mei moet de 'Sis ter Act' (momenteel draait deel komt. Minister H. Alders (ruim telijke ordening en milieu) heeft vorige week in een brief aan de provincie Zuid-Holland kenbaar gemaakt dat de Grote Polder in de bufferzone ligt. Dat betekent dat er niet mag worden ge bouwd. Hogenelst: „Zie je, Alders vindt het ook. Dat maakt onze brief nog prangender. Alders onderschrijft ons standpunt, nu de provincie en Van Rij nog." Volgens de wethouder pro beert PvdA'er Van Rij via zijn partijgenoten in de provincie een opening te krijgen in de bouwdiscussie. Van Rij wil vol gens Hogenelst de Grote Polder offeren, en laat, zo zegt Hoge nelst, de commissaris der Ko ningin S. Patijn en gedeputeer de j. Wolf de kastanjes uit het vuur halen. Beide provinciaal bestuurders hebben bij herha ling de Grote Polder als 'niet- ondenkbare-bouwlocatie' geop perd. twee in de bioscoop) klaar zijn voor het wedstrijdzeilen. Water is Tijssens lust en le ven. „Wat zeilen voor mij bete kent? Dat kan ik niet in twee woorden zeggen, hoor", aldus een verschrikte Tijssen. „Nou, de verschillen trekken mij enorm aan. Dat je het ene mo ment in een smal slootje vaart met de koeien om je heen. Het andere moment zeil je op de Oosterschelde in onstuimig ruw water. Je kunt in alle mogelijke natuurelementen belanden. Soms is dat simpelweg lekker recreëren, soms een vorm van strijd leveren." Voor een watersportbedrijf is de Hoge Rijndijk een goede lo catie, vindt Tijssen. „Allereerst zitten we aan de Rijn. Boven dien komt hier veel verkeer langs." Maar de plannen van de gemeente om de doorgaande weg verkeersluw te maken, be zorgen Tijssen geen hoofdbre kens. „Ik zie er wel wat positiefs in. Nu schrikken die files af. Bo vendien krijgen we meer par keerruimte in de nieuwe situa tie." De Hoge Rijndijk en Willem lijken onverbrekelijk met elkaar verbonden. „Ik ben een echte Hoge Rijndijker." Staand voor het raam wijst hij naar zijn ou derlijk huis. Binnen pakweg 500 vierkante meter speelt Tijssens leven zich af. „Ik mocht niet zo ver van huis", grapt de zeiler, die twee jaar geleden zijn zeil boot nog afmeerde bij de Tower Bridge in Lónden. „Of zeilen een dure sport is? Kijk, elke hobby kost geld. Maar afgezien van de aanschaf van de boot, valt het best mee." Als vuistregel hanteert Tijssen dat een boot jaarlijks zo'n tien pro cent van de aanschafprijs kost. „Als je een boot goed onder houdt, verliest 'ie bovendien zijn waarde nauwelijks. Een boot van vijftien jaar oud, be gint na een opknapbeurt ge woon een nieuw leven." Hij pakt een ingelijste foto waarop een boot staat. „Die is al dertig jaar oud en heeft nu een andere eigenaar." De teruglopende economie baart Tijssen weinig zorgen. „Mensen hebben be hoorlijk wat voor hun hobby over. Bovendien krijgen ze nog steeds meer vrije tijd." warmond liesbeth buitink Ieder kind op de Oostergeest school heeft een rol. In een mu sical, cabaret of pantomime voorstelling. Of als toiletjuf frouw, toneelmeester of garde robejuffrouw. De vier speciaal aangestelde persvoorlichters op de Warmonder basisschool aan de Laan van Oostergeest doen het haarfijn uit de doeken. Hans (12), Maarten (11), Michiel en Adriaan (beiden 8 jaar) vertellen hoe de school drie weken lang gevuld is met alles dat met de schouwburg heeft te maken. Vrijdag is het hoogtepunt: voor het oog van ouders en opa's en oma's treden de kinderen dan op. In de verblijfsruimte van de school zitten twee jongetjes een enorm vel te beschilderen in heldergele en zwarte banen. „Wij zijn de toneelmeesters", zegt Jack trots. Voor welke voor stelling het decordoek bedoeld is, weet hij niet. Zijn taak is het schilderen van decorstukken en met een groot schort voor ver vult hij die taak vol overgave. De groepen hebben elk hun eigen voorstelling. De laagste twee doen een bloemendans, waarbij de kinderen verkleed gaan als narcissen, krokussen en blauwe druifjes. Groep drie zingt in een musical over kip pen. „Iets met tokie", weet Adriaan. Een ander doek toont het decorstuk van groep vier. „Dat is het kasteel van Doorn roosje", wijst Michiel. Verward kijkt hij naar de juf: „Maar waarom staan er geen rozen op? Groep vijf en zes spelen een pantomime over spiegels en de hoogste groepen wagen zich aan cabaret. De voorstellingen zijn het hoogtepunt van een schoolproject, waarmee de school vrijdag geld hoopt in te zamelen voor nieuwe leesboe ken. Alles is uit de kast gehaald oegstgeest liesbeth buitink Het CDA in Oegstgeest is hevig verontwaardigd over de manier waarop de college-onderhande lingen door Leefbaar Oegstgeest worden geleid. De enige geza menlijke bijeenkomst waaraan het CDA deelnam 'ademde niet de sfeer van openheid die wij gehoopt hadden', laat lijsttrek ker G. Kempen weten. „Zorgvuldigheid in en openheid van zaken is voor ons gevoel ge weld aangedaan." Volgens Kempen heeft Leef- om een flinke som in te zame len. Bij de garderobe en het toi let moeten de bezoekers een kwartje betalen, de prijzen van kaarten variëren van een gulden voor een derderangsplaats tot vijf gulden voor een VIP-plaats. Fooien zijn toegestaan, bena drukken de 'persvoorlichters'. Maar die moeten door de kin deren wel worden afgedragen aan de grote pot. De voorstelling vrijdag moet een echte schouwburg tonen. De verblijfsruimte dient als the aterzaal, klassen veranderen tij delijk in een foyer, kleedkamers in rekwisietenruimtes. Die re kwisieten hangen al voor het raam. In een groep is één raam beplakt met door de kinderen geschilderde telefoons, een an der raam hangt vol met gete kende paraplu's die zo uit de boekjes van Jip en Janneke lij ken te komen. De ouders en grootouders moeten zich vrijdag aan strikte regels houden. Ze moeten netjes gekleed komen, zoals ze ook naar bijvoorbeeld theater Carré in Amsterdam zouden gaan. Maar de stropdassen moeten thuisblijven. Want de kinderen hebben van vilt en pa pier zelf enorme vlinderstrikken en stropdassen gemaakt, die ze voor aanvang van de voorstel ling verkopen. Ook zelfgemaak- uitgenodigd om een wensen- lijstje in te dienen voor het col legeprogramma, voelt Kempen daar weinig voor. „Op die vraag verwijzen wij naar ons CDA- programma", stelt ze enigszins gepikeerd. D66'er M. Poelmans beschul digde Leefbaar Oegstgeest vori ge week ook al van een gebrek aan openheid en 'machtspoli tiek'. Jan de Soeten van Leef baar Oegstgeest verklaarde toen met de keuze voor de college partijen een zo breed mogelijke steun in de raad te beogen. Rijntamboers ziet ledental fors groeien zoeterwoude De Zoeterwoudse drumfanfare De Rijntamboers heeft sinds eind vorig jaar twintig nieuwe leden ingeschreven. „Een spec taculaire groei", zegt bestuurs lid R. de Koning. „De laatste ja ren nam het ledental alleen maar af." De muziekvereniging heeft nu vijfenzestig leden. Streefcijfers heeft de dertig jaar oude vereniging niet. „Ide aal is dat vijf tot zes mensen de zelfde instrumenten bespelen. Dan komen we tenminste niet direct in de problemen als ie mand uitvalt", aldus De Koning. De muziekvereniging speelt in de eredivisie. Vorig jaar ver overde de drumfanfare nog een zilveren medaille tijdens het wereld muziek concours in Kerkrade. De Rijntamboers tre den op in zowel binnen- als buitenland. De Koning: „In het buitenland lopen we voorname lijk mee in optochten. Hier ge ven we vooral shows tijdens taptoes." voorschoten roy klopper Een groep van 45 Voorschoten- se jongeren is vandaag begon nen aan een gemeentelijke bromfietscursus. In vijf ther- orie- en twee praktijklessen krij gen ze te horen hoe je je hebt te gedragen op een brommer. Liefst 132 jongeren schreven zich in voor de cursus, waarbij het vooruitzicht van een bin nenkort verplicht 'brommerrij bewijs' ongetwijfeld een rol heeft gespeeld. Er gaat nogal wat mis met de bromfietsers. Alleen in Voor schoten al raakten vorig jaar 19, veelal jeugdige bestuurders ge wond bij een ongeval. Bij 21 aanrijdingen was alleen mate riële schade. Een deel van die ongevallen is te wijten aan onervarenheid en roekeloos rijgedrag. Tot nu toe kan iedereen zo maar op een te corsages en speldjes met ech te bloemen zijn niet vergeten. De school verwacht met het enorme project zo'n 600 gulden binnen te halen. De kaartjes brachten al de helft van dat be drag op, want die waren in kor te tijd uitverkocht. bromfiets stappen, elke vorm van vaardigheidstest ontbreekt. Daar wordt wat aan gedaan in regionaal verband. Samen met andere gemeenten heeft Voor schoten een bromfietscursus opgezet die wordt gegeven door twee speciaal opgeleide rij schoolhouders. De ouders van 720 Voorscho- tense jongeren van 15 tot en met 17 jaar kregen onlangs een brief waarin de cursus werd aangekondigd. Met 132 in schrijvingen kwamen er veel meer reacties dan verwacht. Co- ordinerend ambtenaar L. den Hartog: „We kunnen er maar 45 in een klas plaatsen. We gaan eerst aan de slag met de oud sten. De anderen komen dus op een wachtlijst voor de cursus van september." Voor 25 gulden krijgen de deelnemers een cursusboek en vijf bijeenkomsten in het Cultu- den haag «anp Wegens het verzinnen van een grote schilderijenroof om verze keringsgeld te innen, is een 49- jarige man uit Wassenaar giste ren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, waarvan één voorwaardelijk. De man deed in juli vorig jaar valse aangifte van diefstal van 24 schilderijen met een gezamenlijke waarde van 1,3 miljoen gulden. Uit zijn woning zouden onder meer werken zijn geroofd van Mauve, Jacob Maris en Escher. Een Haagse galeriehouder stel de een taxatierapport op voor de man. Daarin werden ook een aantal niet bestaande schilderij en van bekende schilders ge noemd. De galeriehouder moet over enkele weken voor de rechtbank verschijnen wegens poging tot oplichting. Met het rapport ging de man, die zelf verzekeringsagent is ge weest, naar verzekeraar Natio nale Nederlanden om de collec tie te verzekeren. Toen de Was senaarder in juli op zakenreis naar Duitsland ging, zorgde een bekende van hem voor braak sporen in zijn woning. De politie kreeg argwaan toen de alarminstallatie om onbegrij pelijke redenen niet had ge werkt. Bovendien waren er geen foto's van de verzekerde schil derijen. De rechtbank achtte de man schuldig aan valsheid in ge schrifte en aan het mede-plegen van oplichting. Zij nam het de man zeer kwalijk dat hij het op sporingsapparaat voor niets in werking had gezet. reel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. Daar worden op een afgezet stukje openbare weg ook de twee praktijklessen gegeven. Op brommers die de gemeente beschikbaar stelt. Den Hartog: „Ze mogen best op hun eigen MT komen, maar we doen de praktijklessen op drie automaatjes. Ben je ook van het probleem af dat ze op die opge voerde dingen gaan crossen." Wie het examen op 20 april met goed gevolg aflegt, krijgt een certificaat dat in de loop van 1995 waarschijnlijk letterlijk verplicht wordt. Of zo'n papier tje helpt blijft de vraag. De leef tijdscategorie waarom het hier gaat heeft immers de stoerdoe- nerij ook hoog in het vaandel! staan. Den Hartog kan ook niet geranderen dat het aantal onge vallen afneemt. „Maar niet ge schoten is altijd mis." baar Oegstgeest de keuze om in het college te stappen met de WD en Progressief Oegstgeest 'teleurstellend gemotiveerd'. „We hadden gehoopt op een gesprek, maar dit was meer een mededeling. Van tevoren werd het idee gegeven dat we een open gesprek konden voeren. Maar er was geen ruimte voor openheid. Terwijl Leefbaar Oegstgeest juist zo de openheid van liet bestuur heeft bena drukt", verwijst Kempen naar de verkiezingscampagne van Leefbaar Oegstgeest. Hoewel Leefbaar Oegstgeest zowel het CDA als D66 heeft Vijfentwintigjarig jubileum Zoeterwouds jachtbouwbedrijf i 'f ■- v, - L'V GELD LENEN? WAAR ANDERS DAN BIJ DE GKB LEIDEN! Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk niet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 253,49 10,4% f 20.000,- 48 maanden f506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% 1 Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur (OjK GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16