VS sturen Patriots naar Zuid-Korea Buitenland Zes doden bij treinongeluk Politie in het nauw Amerika heeft geen goede opties tegen Noord-Korea Surinaamse 'bevrijders' gijzelen 30 arbeiders Kroaten knuffelen oude vijanden nu bijna dood NAVO dreigt Serviërs na ontdekking wapendepot &INSDAG 22 MAART 1994 155 Brand in Zuidafrikaanse cel: 21 doden iqhannesburcGedetineerden in de gevangenis van het Zuid- afrikaanse Queenstown hebben gisteren in hun cel brand ge sticht uit protest tegen het feit dat zij niet mogen meedoen aan de verkiezingen van eind april. Alle 21 gevangenen die aan de actie deelnamen, kwamen door het vuur of verstikking om. Kok vissersboot vergiftigt bemanning e cir- moskou De kok van de Russische vissersboot Ilja Volynski heeft per ongeluk natriumnitriet in plaats van zout in het eten gedaan, Hij vergiftigde daarmee de hele bemanning. Drie bemanningsle- den overleefden de maaltijd niet, 29 anderen werden enrstig de ziek. ot de ische p wac'lten °P de bestuurder beu. Een jeugdige passagier kreeg dan ook luid applaus toen hij het stuur in handen nam en weg- reed. Helaas voor de inzittenden duurde de rit niet lang. want het vervoerbedrijf sneed de stroom af. Vlak voordat de politie ar- 'elek5 r'veerc^e' had de jeugdige bestuurder de benen genomen. veel 'jen Politie Egvpte doodt extremisten anke- erdpr assiutDe Egyptische politie heeft gisteren in de provincie Assi- argen ut bij verschillende vuurgevechten acht vermeende moslim-ex- s van tremisten doodgeschoten. Bij de gevechten kwamen ook vijf dooi agenten om. De schermutselingen wijzen op een behoorlijke een uitbreiding van het geweld van fundamentalisten in het zuiden :ktro- van Egypte. Ongeduldige Oekraïner kaapt tram de tram in het Oekraïnse Donetsk was het part-v e'ijke MOSKOU. Wanhopig op zoek r Abchazië toeristen gratis r 8 r|e" de Zwarte Zee. De lijfwachten. Abchazië. W e .Jj weid heeft afgescheiden, in ming voor Russische brak. rklai ten biedt een reisbureau door instabiel gebied a 'orden begeleid door gewapende Georgische provincie die zich met ge- 'as een populaire vakantiebestem- Totdat er begin 1992 oorlog uit- Bezettingsactie ex-Sandinisten het Managua Een groep ongewapende voormalige soldaten Sandinistische leger heeft gisteren de Italiaanse ambassade be- -zet in de Nicaraguaanse hoofdstad Managua. Het is niet duide- lk lijk wat de reden is van de bezetting. De bezetters zeggen lid te 16.50 zijn van de Beweging voor Soevereiniteit en Nationale Waardig- 54,20 heid. 56.60 >6,90 '1° Monsterzege voor president Ben Ali ^2*55 tunis» President Zine al-Abidine Ben Ali van Tunesië en zijn re- )4 00 geringspartij hebben bij de verkiezingen van zondag een mon- '2^50 sterzege geboekt. De 57-jarige Ben Ali, de enige kandidaat voor het presidentschap, kreeg volgens officiële uitslagen 99,91 pro- cent van de stemmen. Bill en Hillaiy als Hany en Louise op video haarlem „Je bedoelt dat we, zelfs na dat gezondheidsplan van Hillary en Bill, toch nog allemaal doodgaan?", vraagt de Amerikaanse president Bill Clinton ter wijl hij schaapachtig en met opengevallen mond in de camera kijkt. Bladerend in een dik pak pa pier knikt zijn vrouw hem berustend toe. Dat staat er inderdaad in. Op pagina 12.374, pardon, 12.655. Ze heeft het zelf gelezen. De Amerikaanse televisiekijker werd gisteren vergast op een staaltje onvervalste humor van het presidentspaar. Ter gelegenheid van het jaarlijkse satire-avondje voor politici en journalisten had den de Clintons een home-video geproduceerd waarin zij optreden als Harry en Louise, de mid denklasse variant van de Nederlandse Jan Mo daal. In reclamespots van verzekeringsmaat schappijen. die mordicus tegen het gezondheids plan van de Clintons zijn. klagen zij keer op keer over de aanslag die het plan op hun portemonnee doet. De persiflage van de Clintons bleek zo succes vol dat niet alleen het kleine kringetje bezoekers van de Washingtonse incrowd en zelfs niet alleen het Amerikaanse volk. maar ook de Nederlandse journaal-kijker er gisteren van kon genieten. Pyongyang blijft inspectieteams weren De Verenigde Staten en Zuid-Korea hebben gisteren de spanning rond Noord-Korea opgevoerd. President Clin ton besloot Patriot-luchtafweerraketten in te zetten om Zuidkoreaanse en Amerikaanse militaire installaties in Zuid-Korea te beschermen. Washington had eerder de VN-Veiligheidsraad gevraagd een resolutie voor te berei den waarin economische sancties tegen Noord-Korea worden afgekondigd. weigeren zijn nucleaire installa ties geheel open te stellen voor de VN-inspecteurs van het In ternationaal Atoom Energie Agentschap (LAEA). Het com munistische bewind in Py ongyang maakte vorige week ook bekend zich toch te zullen onttrekken aan het internatio nale verdrag tegen de versprei ding van kernwapens. Volgens de VS werkt Noord-Korea aan de ontwikkeling van een atoom bom. Het IAEA heeft Noord-Korea gisteren een laatste kans gege ven inspectieteams toe te laten, maar legde het geschil na de weigering van Noord-Korea voor aan de Veiligheidsraad. De washington hans de bruijn correspondent Volgens Clinton is het sturen van de Patriots 'een puur verde digende maatregel'. Hij nam zijn besluit nadat de Zuiko- reaanse regering er formeel om had gevraagd. „Het is in het be lang van de veiligheid van het Zuidkoreaanse volk en onze sol daten daar om de Patriot-raket ten te sturen", aldus Clinton. De VS en Zuid-Korea besloten gis teren ook om hun vorige maand opgeschorte gezamenlijke mili taire oefeningen weer te hervat ten. De maatregelen zijn geno men omdat Noord-Korea blijft Amerikaanse minister Christop her (buitenlandse zaken) zei gisteren te vertrouwen dat Chi na in de Veiligheidsraad een resolutie waarin om economi sche sancties wordt gevraagd, niet met een veto zal blokkeren. Hoewel Peking herhaaldelijk heeft aangedrongen op onder handelingen, wees Christopher erop dat de Chinezen Noord- Korea's belangrijkste bondge noten ook niet gelukkig zijn met kernwapens op het Ko reaanse schiereiland. „Zij heb ben ons tot nog toe gesteund en ik hoop dat zij dat blijven doen." Volgens een woordvoerder van Christopher is het de be doeling dat de Veiligheidsraad eerst een resolutie aanneemt waarin Noord-Korea wordt ge waarschuwd. Die tekst zou nog deze week kunnen worden aan vaard. Reageert Noord-Korea daar niet op. dan zou in een resolutie tot concrete kunnen worden besloten. daniken Zes mensen zijn gisteren omgekomen bij een treinongeluk in het noorden van Zwitserland. Vijftien mensen raakten gewond, van wie enkele zeer ernstig. Het ongeluk gebeurde toen een sneltrein die net was vertrokken uit het station van Daniken. inreed op de arm van een hijskraan. De kraan was ingezet voor de aanleg van een nieuwe spoorbaan. Bijna twee weken geleden ontspoorde in Zwitserland een tankwagon. waardoor een vuurbal ontstond en drie r i gewond raakten. Acht doden in Zuid-Libanon tel aviv ad bloemendaal correspondent Acht mensen zijn gisteren ge dood bij een vergeldingsactie van het Israëlische leger in Zuid-Libanon. Onder de slacht offers is een 12-jarig Libanees meisje, dat omkwam toen de schoolbus waarin ze zat werd getroffen door een artilleriegra naat. Het bombardement werd uitgevoerd nadat eerder op de dag twee Israëlische soldaten en twee militieleden bij acties van de verzetsbeweging Hezbollah omkwamen. China zet weer L dissident vast 4,30 j>e politie van Sjanghai heeft de dissident Bao Ge in iechtenis genomen, op hetzelf- J2 4Q le moment waarop de Japanse [5'80'remier Morihiro Hosokawa in 90.60 (e Chinese stad arriveerde. Bao die ook al werd opgepakt ^Qpen de Amerikaanse 32ÏOO -hristopher (buitenlandse za- _;en) China bezocht heeft lachtoffers van de Japanse be- letting in de jaren dertig en "•eertiggeholpen rhet brieven en letities aan de Japanse regering 18.30,m schadevergoeding te eisen. De Chinese regering heeft alle op herstelbetalin- cq en opgegeven toen zij in 1972 lipl°matieke betrekkingen met aanknoopte. Daar zij le- tingen en investeringen van Ja- 0.34ian verwacht, wil zij kennelijk Vorkomen dat de bezoekende Iremier door burgers wordt be- 6,ioiaderd met kritiek. In Peking vernielde de politie L60jjsteren de film van de persfo Manuel Cerieta omdat pj 0Pnamen zou hebben ge- >3^50naakt van dissidenten die pam- 39,30 letten verspreidden. Ceneta 36.10bas op het Plein van de Hemel- 32 408 ^rec^e voor verslaggeving ^'sojan de zitting van het Chinese )8i50'arlement. Aan het einde van I0,00iet ochtenddebat werden op 4.90iet plein pamfletten in de lucht 'floopg00'0 IL50 14.70 0-1 salvadoranen noeten nog eens naar stembus Durban Zuidafrikaanse politie-agenten openden gisteren in KwaZulu het vuur op een woedende menigte, nadat de politie een jongen had doodgeschoten. Volgens de politie had de jongen eerst op hen geschoten. Ooggetuigen meldden echter dat de politie de jongen eerst doodschoot en vervolgens een pistool naast hem had neergelegd. foto epa •dafN salvador gpd )e linkse coalitie in El Salvador jkt bij de presidentsverkiezin- en de regerende rechtse Are- aten «-partij een tweede ronde te aten (ebben afgedwongen. .Arena- andidaat Armando Calderón ol bleef met 78 procent van de temmen geteld op 49,2 procent aten teken. Voor een zege in de eer- aten te ronde is een absolute meer- ierheid nodig. Als het tot een tweede ronde i omt, moet Calderón Sol het op 4 april opnemen tegen Rubén ankoojamora, de kandidaat voor de 'j^iikse coalitie Convergencia De- 5'5<pocratia (CD) waarin ook de MJJormalige guerrillabeweging 29.75MLN zitting heeft. Hij behaal- vo'8ens de voorlopige uitsla- 354fn zo'n 26 procent van de 34 2demmen. 0.85 Op een persconferentie zei 25,5dalderón Sol gisteravond dat de 2.®|sultaten 'een grote triomf 82 0(Por Arena betekenen, ook al 'is 26]9(jassc'1ien een tweede ronde i67(Pdig. Als die er komt, zijn we ï.ifear klaar voor'. Hij zei in die E^jpnde te rekenerr op de steun oc, 0;3n 'alle democratische krach- De adviseurs van president Clinton zitten met de han den in het haar. Hoe kan Amerika het communisti sche regime van Noord-Korea dwingen zijn kernin stallaties open te stellen voor inspectie? Amerika beschikt niet over goede opties, alleen over slechte en minder slechte. De CIA is er van overtuigd dat Noord-Korea een of meer kernwapens heeft. Maar zij weet niet precies waar de Koreanen hun bommen verborgen houden. Daarom is een militaire precisie- actie zoals de Israeli's in 1981 tegen Irak uitvoerden onmogelijk. Zelfs al zouden de Amerikanen wel weten waar de Noordkoreanen hun bommen hebben verstopt, dan nog is het volgens militaire experts onmogelijk om vanuit de lucht de kerncentrales uit te schakelen. De Noordkoreanen hebben hun kerninstallaties zo diep onder de grond verborgen dat alleen een atoombom ze kan bereiken. De grootste zorg in Washington is dat de onvoorspel bare leiders van Noord-Korea zich tot een militair avontuur zullen laten verleiden. Het Pentagon noemt dat het Pearl-Harborscenario. Dat scenario gaat er van uit dat de Noordkoreanen een verrassingsaanval zullen uitvoeren op Zuid-Korea, net zoals de Japan ners in 1941 bij verrassing Pearl Harbor overvielen. In het geval van Korea zou een verrassingsaanval op Seoel behalve honderdduizenden doden onder de Zuidkoreaanse bevolking ook veel slachtoffers onder Amerikaanse soldaten eisen. Er zijn 36.000 Ameri kaanse manschappen in Zuid-Korea. „Een aanval op Zuid-Korea is een aanval op de Verenigde Staten", heeft president Clinton gezegd. Maar hoe geloofwaar dig is die uitspraak van een president die eerder in Bosnië heeft bewezen dat hij van de ene op de andere dag dreigementen inslikt. En hoe zal hij reageren als net als destijds ip Vietnam dagelijks TV-beelden van Amerikaanse slachtoffers de huiskamer binnenko men, en demonstranten van de president eisen dat hij de Amerikaanseiroepen terugtrekt? De optimisten brengen daar echter tegen in dat Ame rika in geval van Noordkoreaanse agressie net als in de Perzische Golf zal overgaan tot grootscheepse luchtbombardementen, die in korte tijd vrijwel niets heel zullen laten van Noord-Korea. Maar ook als het doemscenario niet uitkomt, blijft de situatie uiterst explosief. De vraag is of een economi sche blokkade van Noord-Korea, opgelegd door de Veiligheidsraad, een haalbare kaart is. Dat is hoogst onzeker, omdat zowel Japan als China daar niets voor voelt. Vooral de stem van China is essentieel, omdat dat land in de Veiligheidsraad over een vetorecht be schikt. Maar zelfs als de Veiligheidsraad uiteindelijk econo mische sancties tegen Noord-Korea zal afkondigen, blijven de risico's aanzienlijk. Noord-Korea kan en zal een zeeblokkade opvatten als een oorlogsdaad. De uitvoering van een economische blokkade kan met andere woorden gemakkelijk op een gewapende con frontatie uitlopen. Misschien is het dan nog maar het beste om de zaak op zijn beloop te laten, opperen sommige experts in Washington. Zo'n kortzichtige strategie, die voor veel politici in Washington de meest verleidelijke is, zou echter een zeer gevaarlijk precedent scheppen voor een Ameri kaanse regering die verspreiding van kernwapens hoog in het vaandel heeft. Het zou betekenen dat elk land dat in het geheim een kernbom maakt en vervol gens zijn poot stijf houdt, het spelletje blufpoker wint. De wereld was in de dagen van de Koude Oorlog rede lijk veilig, omdat de grote mogendheden elkaar in be dwang hielden door het mechanisme van nucleaire afschrikking. Maar er is geen enkele garantie dat klei ne en onstabiele nucleaire mogendheden zich aan de spelregels van nucleaire afschrikking zullen houden. Groep eist aftreden regering paramaribo In Suriname heeft een groepe ring die zichzelf het Surinaam se Bevrijdingsfront (SLF) noemt gisteren 30 arbeiders van de bauxiet maatschappij Suralco gegijzeld bij de dam van de waterkrachtcentrale van Brokopondo, 100 kilome ter ten zuiden van Paramari bo. Zij hebben gezegd hun ge vangenen pas vrij te laten als de regering aftreedt. De gijzel nemers verklaarden de econo mische teloorgang van Surina me niet langer te verdragen. De Surinaamse president Vene- tiaan heeft de bezetters van de krachtcentrale opgeroepen tot besprekingen om een vreedza me regeling te vinden voor hun problemen. „Grijpen naar ge weld is niet het eerste antwoord van de Surinaamse regering; de deur om rustig te praten staat wijd open", zei hij gisteravond voor de televisie. Venetiaan zei met nadruk dat de Surinaamse regering niet zal zwichten voor de eis van de be zetters om af te treden. Een ul timatum, waaraan het SLF 'har dere acties' koppelde, verstreek orlog i het tij- Hij vanmorgen om 10.00 uur plaat selijke tijd. (14.30 uur in Nedet land) „Er zijn binnen de demd cratische traditie honderde seerd te krijgen, terroristisch acties behoren daar niet toe' zei hij. Het is volgen 'geen kleine opga- dens de jungle- te binnenland te hersteller gaf toe dat het niet gaat zoals ook de regering dat zou willen. „De dam bezetten betekent echter het afschrikken van on derwijzers. artsen'en investeer ders en dat is geen werkwijze", aldus de president. Het SLF, dal zegt mijnen bij de dam te hebben gelegd, klaagt den en de slechte situatie in het onderwijs en de gezondheids zorg in het Surinaamse binnen land. Activiteiten van de Cana- tatschappij Golden Star. die ester het goudwinning, blijken het SLF ook zorgen te baren. Venetiaan vindt dat daarover met de on derneming en met de Suri naamse overheid moet worden gepraat. Haatdragende gevoelens tussen de Kroaten en moslims? Kom nou. De Kroatische pers knuffelt de moslims uit Bosnië zowat dood sinds heide groepen een federatie hebben opgericht die. ook nog eens nauwe banden zal aangaan met het Kroatische moederland. Van de ene op de andere dag is de toon rigoureus veranderd. Heetten de moslims tot voor kort in de Kroatische media nog 'islamitische funda mentalistische baby-moorde naars', nu zijn het 'helden' in de strijd tegen de gemeenschappe lijke vijand, de Serviërs. In cartoons is de Bosnische president Alija Izetbegovic van een monster in een lieve opa veranderd. Samen met de Kroatische president Franjo Tudjman zit hij op een schom- melbank, die zachtjes heen en weer wordt gewiegd door Uncle Sam ofwel de Verenigde Staten die hebhen bemiddeld bij de totstandkoming van het ak koord. De snelle verandering in alli anties op de Balkan doet den ken aan net boek'1984' van Ge orge Orwell. „Het was eerst Eur- azië met Oceanië tegen Oostazië. Nu zijn de Oostazia- ten ineens onze beste vrien den", zegt Miljenko Jergovic, een uit Sarajevo afkomstige schrijver die in Zagreb woont. De psychologe Mirjana Krizma nic van de universiteit van Za greb zegt dat het 'psychologisch gezien bijna teveel wordt voor de mensen'. „Met dit soort ver anderingen moet je wel schizo freen worden." brussel» peter de vries Termijn voor inwilligen eis onbekend leider Karadzic dreigde hen te beschieten. Het depot bevindt zich één kilometer binnen de door de NAVO en Verenigde Naties afgekondigde 20-kilome terzone, waarbinnen de strij dende partijen geen zware wa pens mogen opstellen, maar de Serviërs zeggen dat de opslag plaats net buiten de zone ligt. Het meningsverschil is volgens de VN te wijten aan het gebruik van afwijkende landkaarten. Vorige maand dreigde de NAVO al met luchtaanvallen op Servische stellingen wanneer ze de zone niet zouden respecte ren. Dat dreigement plus aan sluitende bemiddeling bij de Serviërs door de Russen, luidde toen het nu al zes weken duren de staakt-het-vuren rond de Bosnische hoofdstad in. correspondent De NAVO heeft de Bosnische Serviërs gisteren opnieuw met luchtaanvallen gedreigd als een geheim wapendepot vlak bij Sa rajevo niet snel wordt ontruimd. Het bondgenootschap heeft de Serviërs echter geen duidelijke termijn gesteld waarbinnen ze de eis moeten hebben ingewil- ligd. Canadese VN-militairen ont dekten gisteren in de bergen rond de Bosnische hoofdstad een opslagplaats met zeker vier tanks en verschillende stukken artillerie. Zij omsingelden het door mijnen omgeven depot en sloten het hermetisch af. maar trokken zich later op veilige af stand terug toen de Servische

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9