Steeds meer overvallen op huizen e Onze Top 5 van deze week. 'Allah weet wie hier de waarheid spreekt' Binnenland Gevaarlijke stoffen! Nederlander wacht levenslange celstraf Sociale diensten besparen 700 miljoen Met de eerste auto de lucht in Visser vindt neergestort vliegtuigje O o 0 i/i bHk i.yy Ondernemers heffen eigen adviesorgaan op 'Snoeiplannen werkgevers zijn in wezen asociaal' 2DINSDAG 22 MAART 1994 Zebrajong Arusha overlijdt in Artis amsterdam Het zebrajong Arusha dat twee weken geleden in Artis is geboren, is in de nacht van zondag op maandag overle den. Arusha brak een week geleden zijn linkerachterpoot toen hij in de kudde onder de voet werd gelopen. Nadat de poot was gespalkt, leek het allemaal goed te komen. Het diertje dronk vol doende, was levendig en liep. Zondag echter bleek het dier aan uitdrogingsverschijnselen te lijden. Een infuus kon niet verhin deren dat Arusha overleed. Geld met een luchtje heerlen De politie van Heerlen heeft gisteren een 19-jarige in woner uit de plaats aangehouden die in zijn schoenen voor 10.000 gulden aan Duits en Nederlands geld had. Hij zei dat de schoenen van zijn zwager waren en dat hij niet wist hoe het geld erin terecht was gekomen. Ook de zwager wist niets van het geld, beweerde hij. De politie onderzoekt de zaak en heeft on dertussen de auto van de 19-jarige Heerlenaar in beslag geno men, want de man had geen rijbewijs en de auto was niet verze kerd. ProefdierVrij dient klacht in amsterdam De actiegroep ProefdierVrij heeft bij de Veterinaire Hoofdinspectie een klacht ingediend over de controle op dier proeven aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De groep eist ook dat de VU maatregelen treft tegen de onderzoekers die ver antwoordelijk zijn voor de dood van zo'n tweehonderd muizen, die door een technische storing in een proefopstelling letterlijk werden gekookt. Het was de tweede keer in een jaar dat dat ge beurde. De dieren werden gebruikt voor een kankeronderzoek, dat nu een half jaar vertraging oploopt. Flessen azijn uit de winkel gehaald Amersfoort» Bij 350 supermarkten in het land is de voorraad azijn van de schappen gehaald. Het gaat om azijn die onder ver schillende merknamen is geproduceerd door de firma Burg uit Heerhugowaard. Vorige week werden in flessen azijn vlokken aangetroffen. Volgens directeur Bakker heeft onderzoek van de Keuringsdienst van Waren uitgewezen dat het gaat om volstrekt ongevaarlijke droesem, dat niet goed gefilterd was. Bakker vindt het dan ook 'zwaar overtrokken' dat levensmiddelendistributeur Schuitema uit Amersfoort de azijn uit de schappen heeft laten halen. Banken en bedrijven beter beveiligd Er worden steeds meer woningen overvallen. Vorig jaar was er een stijging van zestig procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Dat zegt de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI), die de cijfers van alle landelijke poli tiekorpsen verzamelt. De CRI wijt de toename aan het feit dat banken en geldtransporten tegenwoordig steeds beter beveiligd zijn. utrecht» cpd Vaak wordt bij dit soort overval len bruut geweld gebruikt. Afge lopen weekeind werd een wille keurig rijtjeshuis in Culemborg overvallen. De 74-jarige be woonster werd neergeschoten, maar overleefde de aanslag. Wielrenner Jan Raas overkwam in zijn woning in Zeeland het zelfde. Geweld is geen uitzondering meer, zegt een CRI-woordvoer- der: „Overvallers verleggen hun grenzen. Ze willen snel geld. Banken en geldtransporten zijn tegenwoordig te goed beveiligd om snel weg te komen. Woon huizen overvallen is makkelij ker." In de Utrechtse regio werden i 1990 geen woningen overval len, '91 i dat het jaar daarop veertien. De po litie heeft dat aantal weten terug te brengen naar acht in 1993. De overvallers beperken zich niet tot dure villawijken. De CRI waarschuwt bewoners 's avonds niet zomaar de deur open te doen. „Soms doen overvallers zich voor als bezorgers van een bloemetje. Als je geen bezoek verwacht, kijk dan eerst wie er voor de deur staat." De stijging van het aantal overvallen op woningen staat in schril contrast tot de daling van bankovervallen. In 1992 werden 612 banken overvallen, in 1993 538. Ook juweliers hebben min der te maken met overvallers: 46 in '92 tegen 32 in '93. Het aantal overvallen op bedrijven daalde van 961 in '92 tot 803 in '93. Overvallers kiezen ook vaker mensen als doelwit die geld wegbrengen. Twee jaar geleden werden zo 119 mensen overval len, het afgelopen jaar waren dat er tweehonderd. Ook pizza bezorgers zijn hun leven niet meer veilig: 51 overvallen in '92 tot 125 vorig jaar. Voor moord en verkrachting twee meisjes Rotterdam Op de A15 ter hoogte van Hoogvliet verloor een vracht wagen gistermiddag, toevallig vlakbij de aanduiding van de route voor vrachtauto's met gevaailijke stoffen, enkele vaten met het zeer giftige bestrijdingsmiddel Monoco Grofos. De brandweer ruimde de vaten op. Eén ervan was lek. De weg bleef tot half acht 's avonds voor alle verkeer gesloten. foto»anp Levenslange celstraf, oftewel tenminste dertig jaar vastzitten. Dat hangt een 48-jarige Neder lander boven het hoofd voor verkrachting van en moord op twee 10-jarige Franse meisjes in oktober 1991 in een Zuidfrans dorpje aan de Middellandse Zee. De rechtszaak tegen de man is gisteren onder zeer strenge bewaking begonnen voor het gerechtshof in Perpignan. De verdachte zit iri een kogelvrije, glazen kooi, de oproerpolitie bewaakt het hele gebouw. De kindermoorden verhitten de ge moederen hevig en brachten zelfs een discussie op gang over het weer invoeren van de doodstraf. Een woordvoerder van de katholieke kerk pleitte voor levenslange opsluiting van kindermoordenaars. De Nederlander is vader van drie kinderen en stond bekend als een joviale, aardige man. Hij woonde in 1991 in Saint-Dizier in het oosten van Frankrijk. Hij was juist zijn baan kwijtgeraakt nadat hij twee maanden voor waardelijk kreeg voor exhibitio nisme tegenover minderjarigen. De man bleek in 1983 in Or- léans ook al eens veroordeeld te zijn tot een jaar cel en gedwon gen behandeling voor pedofilie. Op 19 oktober 1991 was de man in Elne. Twee weken later werden, op aanwijzing van de Nederlander, de lijken van de meisjes tweehonderd kilometer verder in een ravijn gevonden. Ze waren verkracht, gemarteld en vermoord. De politie hield de verdachte aan na een tip van familieleden uit Nederland. De Nederlander bekende dat hij de meisjes had opgepikt en meegenomen naar een fiat van vrienden in het naburige Col- lioure. Daar werden ze gemar teld, verkracht en vermoord. Wroeging dreef de katholieke man naar Lourdes. Hij probeer de ook nog in een hotel een eind aan zijn levens te maken door zich aan de gordijnen op te hangen, maar hij maakte zo veel herrie dat de hele etage wakker werd. Brinta in juni weer te koop De besmetting van Brinta met de salmonellabacterie is veroor zaakt in de fabriek van Avebe in het Groningse Foxhol, zo blijkt uit onderzoek. Brinta komt in juni weer op de markt. De hele produktielijn is gedemonteerd, I gereinigd en ontsmet. Brinta haalde begin maart 1,5 J miljoen pakken Brinta uit de winkels. Om alle risico's uit te sluiten, zal Honig de eerste Brinta die wordt geproduceerd een aantal weken in quarantai ne houden. Pas als na intensie- i ve controles duidelijk is dat er geen besmettingsgevaar meer bestaat, wordt het ontbijtpro- dukt weer op de markt ge bracht. UFO wekt stad Een UFO heeft vanmorgen vroeg in Rotterdam voor op schudding gezorgd. Eerst zagen agenten kort voor zes uur boven de Hillevliet in Rotterdam-Zuid iets vliegen. Het voorwerp was driehoekig van vorm. De agen ten zagen een groen knippe rend licht en een naar beneden gerichte lichtbundel. Zij. hoor den geen motorgeluid, maar wel een zachtzoemcnd geluid en een gepiep. Een bewoner zag licht en een zoemend geluid. Een flatbewo ner vertelde de politie een 'alu- minum-achtige constructie met een man eronder' te hebben ge zien die bijna de woning zou zijn binnengevlogen. De sociale diensten hebben in 1992 en 1993 bijna 700 miljoen gulden minder aan bijstandsuit keringen verstrekt dan was ver wacht. De besparing heeft ver schillende oorzaken. Zo begint de fraudebestrijding vruchten af te werpen: er zijn meer bij standstrekkers aan een baan ge holpen en door de bezuinigin gen op de bijstand aan jongeren hoeft minder geld te worden uitgekeerd. De nieuwe cijfers zijn be kendgemaakt door directeur Lemmer van de Vereniging van directeuren van sociale dien sten (Divosa). In hoeverre de fraudebestrijding debet is aan de besparing weet Lemmer niet. „Maar er gaat so wie so een pre ventieve werking uit van de fraude-aanpak. Er zijn nogal wat mensen die om onverklaar bare redenen van de een op de andere dag hun uitkering heb ben stopgezet. Sommige men sen zijn helemaal niet meer ko men opdagen." Om fraude te voorkomen zijn vanaf eind 1992 de bestanden van de belastingdienst en de so- delft Eén van de eerste auto's ter wereld, de Amerikaanse T-Ford, gaat bij het museum Het Prinsenhof in Delft de lucht in voor de koffietentoonstelling van Van Nelle. Het autootje werd in de jaren twintig ge bruikt voor de koffieredame. foto anp groningen cpd De vlieger uit Haren die sinds vorige week werd vermist, blijkt vrijdagmiddag met zijn sport vliegtuigje te zijn neergestort in de Waddenzee tussen Ameland en Schiermonnikoog. De oor zaak van het ongeluk is niet be kend. Een vissersschip vond het sportvliegtuigje met de neus in het slib en ae staart omhoog. Hij waarschuwde direct de poli tie. Het lijk van de piloot is niet gevonden omdat de politie gis teren niet bij het wrak kon ko men. Vandaag is een nieuwe poging gedaan. Eis: twaalf jaar tegen overvaller met namaakhom Voor een reeks overvallen met een koffertje met een namaak bon! is gisteren voor de recht bank in Breda twaalf jaar cel ge ëist tegen een 32-jarige man uit Roosendaal. De man heeft post kantoren en banken in Leer dam. Rotterdam en Huizen overvallen. Hij maakte daarbij een ton buit. Bij een postagentschap in Ridderkerk en de grenswissel kantoren in Eindhoven en Arn hem mislukten de afpersingen omdat de baliemedewerkers vluchtten. De man gebruikte steeds de zelfde methode. I lij gaf balie medewerkers een briefje, waar op stond dat hij een bom bij zich had. Soms toonde hij het koffertje met de namaakhom. Een oproep in het televisie programma Opsporing Ver zocht leverde niets op. De man werd uiteindelijk gepakt toen hij in een gestolen auto reed. Tijdens een achtervolging had de man het 'bomkoffertje' uit de auto gegooid. Zo kwam de poli tie op zijn spoor. Uitspraak op 30 maart. ciale diensten aan elkaar gekop peld. Daardoor bleek dat er nogal eens sprake was van zo geheten 'witte' fraude. Daarbij gaat het om mensen die naast hun uitkering of studiebeurs ge woon een (witte) baan hebben. Sinds april 1993 is ook de com puter van de dienst studiefinan ciering aan die van de sociale diensten gekoppeld. De bespa ring is ook te verklaren doordat de stijging van de werkloosheid in 1992 nog geen invloed had op de bijstandscijfers. CI1 Grapefruit-J23STof sinaasappel sap met vruchtvlees, .n pak 1 liter 1/1" CU Ananasschijven 12491) fruitcocktail of halve peren [Z69T, r\r% Ctl Country-, Fruitcookies of Chocolade tarwebiskwie, 1 >irv pak 300 gram JL9T I.4y cn Croissants, o no verpakt 5 stuks CU 30+ kaas 33% minder zout, vacuüm verpakt of vers van 't mes kilo J25CT IZ.yU 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Fusie werkgevers moet snel beslag krijgen delft anp NCOV naar manieren om meer werkgelegenheid in Nederland te scheppen, wijst uit dat er meer ruimte moet komen om te ondernemen, zo stellen de or ganisaties. Of dat nu.gebeurt in de vorm van een eigen bedrijf of door de werknemer meer eigen initiatief in het bedrijf te geven, is niet belangrijk. Volgens KNOV-voorzitter Kamminga moet er nu geprofi teerd worden van het enthou siasme van de jeugd voor het ondernemen. „De jeugd staat weer positief tegenover het be drijfsleven. Dat was vroeger wel anders", meent Kamminga. Meer aandacht en begelei ding voor startende onderne mers dus. Daarbij deden de werkgevers ook een suggestie voor de huisvesting. „Zet de nieuwe bedrijven in economi sche zones in de oude wijken van de grote steden. Dan wordt bineerd en kunnen nieuwe be drijven meehelpen aan het op lossen van de problemen in de oude wijken". De werkgeversorganisaties in het midden- en kleinbedrijf, het KNOV en de NCOV, gaan in de eigen organisatie snijden. Eerste slachtoffer wordt het Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf (IMK), het adviesorgaan voor ondernemers, zo heeft NCOV voorzitter Ten Hoopen gisteren gezegd. Er werken vierhonderd Het KNOV en de NCOV zijn al jaren bezig te fuseren. Dit jaar moet het er echt van komen. Die gelegenheid wordt aange grepen om de eigen organisatie op de weegschaal te leggen. Het IMK is daarbij te licht bevon den: uit onderzoek onder jonge ren is gebleken dat slechts twee procent van hen voor advies naar het IMK zou gaan als ze een eigen bedrijf zouden willen opzetten. Als het aan Ten Hoopen ligt verdwijnt het IMK nog dit jaar. Vorig jaar werd het onderzoeksbureau EIM ook al aangepakt. Het onderzoek van KNOV en Officier eist vier jaar tegen oom die nichtje ontvoerde voor huwelijk m leusden Of ze gaat trouwen uit liefde of angst laat het Turkse meisje Ceylan liever in het midden. Maar dat ze over twee jaar gaat trouwen met de man die haar in oktober 1992 ontvoerde en elf dagen vasthield om haar tot een huwelijk te dwingen, staat vast. Dat heeft ze een paar maanden geleden besloten. Voor de Haagse rechtbank stond gis teren een 28-jarige oom van Ceylan te recht. Bij de ontvoering zou hij de lei ding hebben gehad. Officier van justitie, mr. M. Schelfhout, eiste vier jaar gevan- gensisstraf tegen de man. De 24-jarige aanstaande, illegaal in Nederland ver blijvende'bruidegom werd vorig jaar tot drie jaar en in hoger beroep tot vier jaar cel veroordeeld. Drie andere mannen kregen eerder ook al celstraffen voor hun aandeel in de ontvoering opgelegd. De 28-jarige oom, directeur van een schoonmaakbedrijf en ook familie van de aanstaande bruidegom, ontkende el ke betrokkenheid bij de zaak. Hij ont kende een van de vier mannen te zijn geweest die de toen 16-jarige Ceylan op 5 oktober 1992 in Den Haag in een auto hadden getrokken toen het meisje op weg was naar school. Ze werd naar een woning in de stad gebracht, waar de oom 's middags op bezoek kwam. Hij begon direct uit te varen tegen een vriend en de aanstaan de bruidegom: Hoe hadden ze zo dom kunnen zijn Ceylan mee te nemen! De anderen verklaarden later dat de woede van de oom gespeeld was. Het hoorde bij het plan om het vertrouwen van Ceylan te winnen. Volgens de verdachte wekte zijn nichtje geenszins de indruk dat ze ge red wilde worden. Hij had er dan ook geen moeite mee dat zijn kameraden haar voor een paar dagen meenamen naar een woning in Beringen (België). Ceylan verklaarde later echter dat ze erg bang was geweest en veel had gehuild. Nog diezelfde avond werd de oom gear resteerd en opgesloten. Vanuit zijn de tentie zette hij, zo bleek uit telefoon taps, zijn bemoeienis met de ontvoe ringvoort. De kapitaalkrachtige verdachte had een bruidsschat voor Ceylans ouders ingezameld van vijftig mille. Ceylans ouders, die aanvankelijk tegen het ge dwongen huwelijk waren, bezweken voor het geld en gaven hun goedkeu ring. Op 16 oktober bevrijdde de politie het meisje uit een woning in Den Haag. De volgende dag had het huwelijk vol trokken zullen worden. Volgens officier Schelfhout heeft Cey lan uit bittere nood besloten alsnog met haar ontvoerder te trouwen. In de tradi tioneel Turkse cultuur is een meisje dat een nacht met een man heeft doorge bracht, geen intei voor andere mannen, zelfs als er die nacht niets onzedelijks is gebeurd. Schelfhout sprak van een 'zeer ernstig delict' en verweet de oom mee te heb ben gewerkt aan het vernielen van een 'onbezorgd bestaan'. Volgens mr. C. Koets-Bolhuis, raads vrouwvan de verdachte, is er echter on voldoende bewijs en moet er vrijspraak volgen. Ze moest haar cliënt meerdere malen lot kalmte manen. Door zijn ge prikkeldheid kwam hij enkele malen in aanvaring met voorzitter mr. J. van Overbeck. Na de zoveelste botsing liet de verdachte het hoofd hangen en zei: „Allah weet wie hier de waarheid spreekt. Als u vindt dat ik gestraft moet worden, doet u dat maar". Uitspraak 31 maart. maasland cpd Harde kritiek De Vries op VNO en NCW loonstijging maar vier procent minder was geweest, had men nu tien miljard minder loonkos ten gehad. Dat moet men be denken voordat men roept: snij maar in de sociale zekerheid". De Vries hekelde ook het feit dat de sociale partners de verso beringen in de WAO-uitkerin- gen binnen drie maanden weer geheel ongedaan hadden ge maakt via aanvullende CAO-af- spraken. Ook de stijgende kos ten voor VUT-regelingen zou den in het bedrijfsleven onvol doende worden aangepakt. „Ie kunt toch niet stellen: het rijk moet maar op de pensioenen bezuinigen, zodat wij onze werknemers eerder in de VUT kunnen laten gaan?" De Vries toonde zich wel te vreden over de zeer beperkte CAO-loonstijging die nu wordt afgesproken. „Ondanks alle kri tiek die ik altijd op de CAO's heb gehad, zijn ze hier goedko per dan in de landen om ons heen. Vooral na het Najaarsak koord tussen werkgevers en werknemers kruipen de lonen dicht tegen de nullijn aan. Dat is echt heel mooi". Het voorstel van de werkgevers organisaties NCW en VNO om zes miljard gulden te bezuini gen op de sociale zekerheid is in wezen asociaal. ..Men zeg! in feite: we willen voor zes miljard minder solidair zijn. Het wekt de suggestie dat de spelers in het elftal die niet meer mee kunnen doen, over de schutting worden gegooid, gedumpt". Die harde kritiek spuide CDA- minister De Vries van sociale zaken gisteravond tijdens een spreekbeurt in de Zuidholland- sc gemeente Maasland. De Vries had zich geërgerd aan de paginagrote advertenties waarin NCW en VNO de schuld voor de hoge werkloosheid naar zijn op vatting eenzijdig leggen bij de te hoge belasting en premiedruk. De werkgevers moeten eens naar zichzelf kijken, zo luidde de boodschap van de minister. „Wie sluiten CAO's af? Dat zijn toch vooral de werkgevers en werknemers. Welnu, de afge lopen vier jaar zijn de lonen met veertien procent gestegen, dat is 35 40 miljard gulden. Als de

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3