Fundamentalisme in Turkije in opkomst 'Taalles is lang niet voor alles de oplossing' Feiten &Meningen Eind naakt voor Siberische tijger rrigys R'vJft» Generaals Myanmar zetten deur open voor toeristen feu later, Kier ttz m <qew&p, vie i5 Her^EwewP: z_i pi DINSDAG 22 MAART 1994 De vacht van de tijger glimt in het zonlicht. De strepen hebben een blauw-zwarte glans, het lichaam is prachtig goud bruin. Het is een magnifiek dier een volwassen man netje van bijna drie meter lengte in de bloei van zijn leven, met de karakteristieke dikke vacht en brede klauwen om de winterse sneeuw van Siberië het hoofd te kunnen bieden. Maar deze tijger is dood afgeschoten door een stroper die de vacht voor 30.000 gulden in Vladivostok probeerde te verko pen. De man werd door de autoriteiten in de kraag gevat, maar het kwaad was al ge schied. De pels belandde in een vitrine van het stadsmuseum. De Siberische tijger is de grootste katachti ge ter wereld. En een van de zeldzaamste. Ooit trokken ze rond over de enorme uitge strektheid van Midden- en Oost-Siberië, van het Baikalmeer tot aan de Zee van Ochotsk en in het zuiden tot in China en Korea. Nu zijn er nog maar 300 over, voor namelijk in de afgelegen, onherbergzame provincies van noord-oost Rusland. En hun aantal neemt snel af nu Rusland zich openstelt voor het buitenland en stro pers en illegale handelaren hun gang kum nen gaan op een manier die tien jaar gele den nog ondenkbaar was. Alleen al in de winter van 1992-93 hebben stropers naar schatting 90 Siberische tijgers doodgescho ten. In theorie is de jacht op tijgers in Rusland sinds 1952 verboden. Toen het verre oosten van Rusland aan het eind van de vorige eeuw werd ontsloten, begonnen Kozakken op de Siberische tijgers te jagen. In de jaren dertig was het dier al bijna uitgeroeid. Waarschijnlijk werd de tijger toen gered door de Tweede Wereldoorlog. De meeste jonge mannen moesten het leger in en de jacht kwam praktisch tot stilstand. Na de oorlog zorgden strikte overheidscontroles ervoor dat de jacht niet weer op grote schaal werd hervat. Bovendien was er door het totalitaire systeem weinig contact met het buitenland, zodat er nauwelijks een lu cratieve markt bestond voor de huiden. Maar sinds de ineenstorting van het com munisme en het openen van de Russische grenzen zijn Chinese en Taiwanese kooplui op zoek gegaan naar tijgerbotten en andere lichaamsdelen om traditionele medicijnen van te maken. Japanse en westerse kopers bieden enorme bedragen voor de huid van de Siberische tijger. De Russische regering doet weinig of niets om een eind te maken aan het stropen. Er zijn jachtopzieners, maar die gaan een con frontatie met de stropers liever uit de weg of pikken zelf een graantje mee om bun scha mele salaris van 40 gulden per maand aan te vullen. De benarde situatie van de Siberische tijger lijkt een voorbode van wat andere in het wild levende tijgers te wachten slaat. In to taal zijn er nog maar 5.000 wilde tijgers, ver geleken met 100.000 in het begin van deze peuw. Gisteren is in Genève een internationale bijeenkomst van start gegaan om te komen tot een coördinatie van de verschillende programma's die de tijger voor uitsterven moeten behoeden. Het welslagen van de reddingspogingen hangt af van de mede werking van de plaatselijke bevolking en overheden, financiële steun uit het buiten land en een mobilisatie van de publieke opinie. Voor de Siberische tijger is het vijf voor twaalf. Als er niet op zeer korte termijn wordt ingegrepen, zal het dier het eind van deze eeuw niet halen. VLADIVOSTOK TERRY MCCARTHY VERTALING: MARGREET HESLINGA Ondanks de schandalen waar de fundamentalistische Welvaartspartij (RP) de laatste tijd in ver wikkeld is geraakt, kan leider Necmettin Erbakan in zijn handen wrijven. Zijn partij is populairder dan ooit, omdat het de enige is die het waagt tegen de gevestigde orde aan te trappen. Erbakan belooft als antwoord op het Koerdische vraagstuk, de inflatie en de snel groeiende armoede de or de van de islamitische wetgeving, de sharia. De kiezers worden niet aJ teveel afge schrikt door de illegaal gebouwde vil la's die de top van de RP in Istanbul zou bezitten, of de kwijtgeraakte 2,5 miljoen gulden die als hulp voor de Bosnische moslims was ingezameld. Wiens handen zijn tenslotte wel schoon? Erbakan doet de aantijgingen dan ook met gemak af als leugens, verzonnen uit angst voor de onver mijdelijke klap die de Welvaartspartij uit zal delen op 27 maart, de verkie zingsdag voor de gemeenteraden. De partij kan bogen op een organisa tie zoals geen ander die heeft. 'Vrijwil ligers' gaan in heel het land de deuren langs om de kiezers te 'overtuigen' door het aanbieden van cadeautjes of gesprekken. Argumenten dat een hu welijk voor God ongeldig zal zijn in dien het echtpaar niet de juiste stem uitbrengt, of dat degene die niet voor RP stemt automatisch een ketter wordt, maken diepe indruk op de doelgroep van eenvoudige gelovigen. In arme buurten wordt voedselhulp uitgedeeld. Als kleine tegenprestatie wordt slechts aanmelding als lid van de partij gevraagd. Wijkcommités in Istanbul hebben lijsten in hun com puters waarin alle kiezers geregi streerd staan met hun politieke kleur, partijleden tot en met hun bloed groep toe. „Het gebeurt dat de politie ons om een bloeddonor vraagt, want wij zijn de enigen met dit soort infor matie", zegt perswoordvoerder Mustafa Yüce. Istanbul, door profeet Mohammed 'de kroon van de islam' genoemd, moet worden heroverd. In de Turkse politiek heerst de opvatting dat wie het burgemeesterschap over de groot ste stad van het land wint, ook de lan delijke verkiezingen zal winnen. Maar voor de fundamentalisten symboli seert de stad tevens de droom van de heroprichting van het Osmaanse Rijk, de terugkeer naar die gelukkige tijden dat de Turken heersers waren over de hele islamitische wereld. Hasan Mezarci, een van de meest uit- geproken partijleden gelooft dat dat de oplossing is voor het Koerdische probleem: „Noord-lrak moet op nieuw onderdeel worden van Turkije. Dan zijn de Koerden weer verenigd. De westerse imperialisten hebben hen uiteengerukt bij de oprichting van de republiek Turkije. Onder de sharia hebben ze het recht hun taal te spreken, hun cultuur te beleven, want de Osmaanse staat bestond uit pro vincies die een grote mate van zelfbe stuur hadden. Wat hen verbond was trouw aan de kalief, de leider van de gelovigen, die door de republiek werd afgeschaft." Mezarci weet dat ook de volkeren van Syrië, Saudi-Arabië, zelfs Egypte en een deel van de Balkan vrijwillig toe zullen treden tot een groot Verenigd Islamitisch Rijk. Leden van een ander geloof hebben niets te vrezen, want voor hen geldt de sharia niet. „Ik zal worden gestraft als ik drink, maar voor een christen gelden zijn eigen wetten. Dat is de sharia: verdraagzaamheid", zegt Ab durrahman Dilipak, een fundamenta listisch intellectueel, die weigert een vrouw de hand te schudden omdat dat zondig is. Hij geeft overigens toe dat veel fundamentalisten de ware aard van de sharia niet kennen. Men sen doodslaan omdat ze niet vasten tijdens de Ramadan, zoals vorige maand in Erzurum gebeurde, of dreigbrieven aan bars en slijterijen kennen in zijn ogen geen genade, want in de islam bestaat geen dwang. Op een bijeenkomst van het vrou- wencommité in de Istanbulse wijk Maltepe leest de leidster van de mars- groep een gedicht voor. Rijen opval lend jonge gezichten, omwikkeld met hoofddoeken of geheel onzichtbaar onder een zwarte chador, staren haar aan. Met gedreven stem declameert de leidster: „Hoe is het mogelijk dat in het hart van deze stad kerkklokken worden geluid? Hoe kan het dat onze zusters daar hun eer verkwanselen en hun lichaam verkopen?" Afkeurend gemompel. Het antwoord is duidelijk: het is de schuld van de nabootsers van het Westen, de 'systeempartijen' die hun oorsprong verloochenen. Alleen de RP kan de vrouwen hun rechtmatige eervolle positie als spil van het gezin weer teruggeven. Een spreekster vraagt God's genade voor premier (giller, een vrouw die te hoog heeft gegrepen en daarom tot voet veeg is verworden van de mannenwe reld. Meelijdend knikt het publiek, (fillers poging om de stemmen van de conservatieve bevolking te winnen, door het kussen van de in een Turkse vlag gewikkelde koran bij iedere ver kiezingstoespraak, wordt in deze krin gen op minachting onthaald. Dat de fundamentalisten aan terrein hebben gewonnen, blijkt nog het meeste uit het feit dat de conservatie ve partijen, filler's DYP en de groot ste oppositiepartij ANAP, in diverse steden lijsttrekkers van deze signa tuur hebben. Zelfs de sociaal-demo cratische regeringspartij SHP heeft in een van Istanbuls grootste en armste deelgemeentes. Umraniye, een uiterst gelovige, vrouw weliswaar, als kandi daat. Misschien wil niet iedereen de sharia- orde van de RP, maar het staat buiten kijf dat Turkije zich niet kan ontrek ken aan het zich verspreidende fun damentalisme. ISTANBUL. JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Op de meer dan zes duizend meter hoge berg Hkakabo Razi in het noorden van Myanmar (het voor malige Burma) moet het eerste Zuid- oostaziatische win tersportparadijs ko men. Lager, langs de kust bij de hoofd stad Yangon (Rangoon), verrijzen nieuwe hotels, de eerste sinds het Brit se koloniale tijdperk. De romantische weg naar Mandalay wordt speciaal aan bevolen en zelfs de beruchte Gouden Driehoek is niet meer uitsluitend ge reserveerd voor no toire drugbendes of rebellen. De generaals van Myanmar gokken erop dat het verlangen om het laatste on aangetaste exotische paradijs in Zuidoost-Azië te zien groter is dan de afkeer voor het militaire regime dat het land in zijn greep houdt. De deuren zijn opengezet, het wachten is op de met geld beladen toeristen. Myanmar, ook wel de 'kluize naar van Azië' genoemd, wordt al sinds 1962 door militairen ge regeerd. Toeristen mochten nooit langer dan zeven dagen in het land blijven. Als er interne problemen waren, zoals in 1988 na de wrede onderdrukking van de democratiseringsbeweging, sloeg de junta de deur dicht. Maar sindsdien zijn buitenlan ders weer welkom. Vorig jaar is het toerisme zelfs met stip ge stegen op de prioriteitenlijst van de generaals, die op zoek zijn naar buitenlandse valuta en graag het internationale imago van Myanmar willen verbete ren. Het ministerie van toeris me werd opgericht, vier weken geldige visa geïntroduceerd, voorheen verboden regio's opengesteld en de regering ver zachtte haar monopolie op het toerisme. In een interview zei minister Kyaw Ba (toerisme) dat hij dit jaar 60.000 toeristen in zijn land verwacht, een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar. Over vijf jaar, zo is de visie van de minis ter, moeten er jaarlijks een half miljoen mensen naar Myanmar komen, de bezoekers die via de grenzen met China en Thailand voor een kort verblijf overwip pen niet meegerekend. Een half miljoen toeristen per jaar kan een te optimistische verwachting zijn wanneer je het beperkte internationale lucht verkeer op Myanmar en de slechte infrastructuur in ogen schouw neemt, maar de voor uitzichten op lange termijn zijn toch veelbelovend. „Het toerisme kan alleen stij gen. Het is een spannende tijd om nu hier te zijn", aldus Ken neth Millard, manager van het bijna honderd jaar oude Strand Hotel. Vorig jaar heropende het hotel na een ingrijpende reno vatie zijn deuren. Het interieur van het meest luxueuze hotel van Myanmar glinstert nu van het marmer uit Mandalay. De gasten, over het algemeen za kenlieden, betalen 215 dollar voor een kamer en meer dan vier dollar voor een pilsje aan de bar. De drijvende markt op het Meer van Inle. foto hans jacobI Millard gelooft niet dat de poli tieke situatie toeristen zal af schrikken. China, met een nog slechtere staat van dienst op he; gebied van de mensenrechten, trekt per jaar zo'n drie miljoen toeristen. Buitenlandse investeerders be kommeren zich er in ieder geva niet om wie in Myanmar de scepter zwaait. Twaalf bedrijven uit Thailand, Singapore, Hong Kong, Japan en Maleisië hebber samen meer dan 180 miljoen dollar geïnvesteerd in hotels, al dus regeringscijfers. Tot nu toe \indt de meeste ho- telbouw in en rond Yangon plaats. Sommige van de grotere projecten zijn joint-ventures met de regering, maar de ver zachting van de economische wetgeving heeft een legertje van| ondernemers aangetrokken die kleinere hotels laten bouwen. Buiten de hoofdstad wordt de toeristische nijverheid vooral gericht op Mandalay, de tweede stad in het land, Pegu, de 16e- eeuwse hoofdstad nabij Yang on, de oude tempels van Pagan, het spectaculaire Meer van Inle en de onmetelijke en onge- repte kustlijn. En toeristen die naar wat ruiger gebied willen, zijn voortaan ook H welkom in de Gouden Drie- hoek, het wilde terrein van opi um, drugbaronnen, rebellen en minderheden. De generaals i proberen vrede te sluiten met de opstandelingen en reisbe perkingen worden opgeheven voor gebieden die sinds de Tweede Wereldoorlog geen bui tenlander meer hebben gezien. De vrees bestaat natuurlijk dat, zoals elders in de wereld, de stroom welvarende toeristen de traditionele Myanmarese gast vrijheid en hoffelijkheid zal cor rumperen, dat het milieu en de charme van het land aangetast gaan worden door fanatieke I projectontwikkelaars. Maar de minister van toerisme zegt dat er al voorzorgsmaatre gelen zijn genomen, inclusief li mieten aan de hoogte van bij- v voorbeeld gebouwen bij histori- v sche plaatsen. En over een ex- ploderende seksindustrie zoals in Thailand zegt Kyaw Ba: „Na- tuurlijk willen we de toeristen - vermaak bieden, maar niet op de rauwe manier." •YANGON DENIS GRAY Om de zoveel tijd roepen politici dat al lochtonen verplicht Nederlands moe ten leren. Als ware het onwillige hon den die liever lui dan moe zijn. Duizen den buitenlanders zitten dagelijks in de schoolbanken om onze taal machtig te worden. 'Twaalfduizend staan op de wachtlijst. De overheid kan de belang stelling niet aan, maar wil desondanks verplichten. De 25-jarige Hicham Zaezai is ruim drie jaar in Nederland en spreekt vloeiend Nederlands. Hij heeft het vermogen om goed te leren en is bovendien sterk ge motiveerd. Kort na aankomst meldde hij zich bij het Bureau Nieuwkomers en begon enkele maanden later met lessen Nederlands en Maatschappij Oriëntatie (MO). „Eerst dacht ik, wat moet ik met MO, maar de combinatie met Nederlands is perfect. Bij Nederlands kun je alleen luisteren, bij MO kun je. omdat het in je eigen taal is, ook vragen naar hel waarom van de din gen, zodat je de Nederlandse maat schappij veel beter leert begrijpen." Als de nieuwkomers zich na een basis programma van een half jaar kunnen redden, wordt een traject gekozen dat moet leiden naar werk of eerst een be roepsopleiding en daarna werk. Hicham koos voor lessen Nederlandse taal aan de Katholieke Universiteit Brabant, gevolgd door een hogere beroepsopleiding Maat schappelijk Werk in Eindhoven. Hij is in middels anderhalf jaar onderweg en heeft nog geen enkele onvoldoende ge haald. Hicham is trots, maar beseft dat een op leiding en een goede beheersing van de Nederlandse taal geen enkele garantie bieden voor een baan. „Taal is niet de werkelijk barrière tot werk. Dat is het ge brek aan werk. In de jaren zestig en ze ventig sprak niemand over verplichte taallessen, want er was volop werk. De Nederlandse overheid moet mensen wel aanmoedigen Nederlands te leren, maar niet verplichten als ze er niets tegenover kan stellen." 'Het witte denken van de politiek' noemt coordinator-Jos van Gerven van het Til- burgse Bureau Nieuwkomers de roep om verplicht taalonderwijs aan buitenlan ders. „Een reactie op extreem-rechts om te voorkomen dat nog meer mensen CD gaan stemmen." Volgens Van Gerven zien nieuwkomers maar al te goed de noodzaak in van taalbeheersing. De helft meldt zich spontaan aan. Na werving volgt nog eens twintig tot dertig pro cent." Het bereik van het Bureau Nieuwkomers in Tilburg is met bijna tachtig procent extreem hoog. „Dal komt doordat we ac tief werven en daarbij samenwerken met allochtonen-organisaties en moskee-ver enigingen. En vooral, omdat we werken op vertrouwensbasis. Ga je verplichten dan druist dat in tegen de eigen identi teit en keuzemogelijkheden. In Staphorst laat je 's zondags toch ook geen auto's rondrijden? Maar als het tot verplichting komt, moeten we ook consequent zijn. Dan wil ik hier in de schoolbanken ook Britse werknemers zien en Japanners die bij Fuji werken." Het Bureau Nieuwkomers in Tilburg is evenals dat in Den Haag en de regio Zuid-Limburg in 1990 begonnen als ex periment van het ministerie van WVC. Overal werken de bureaus op een andere manier, maar iedereen is tevreden. Den Haag bereikt slechts twintig procent van de nieuwkomers, 'maar de jaarlijkse stroom is met ongeveer drieduizend nieuwkomers ook tien keer zo groot als die in Tilburg', verklaart projectleider Ja cobs. De bureaus Nieuwkomers richten zich op immigranten van ouder dan 18 jaar die korter dan een jaar in Nederland zijn. Vluchtelingen of asielzoekers behoren (nog) niet tot de doelgroep, maar plan nen daarvoor zijn in de maak. Zij staan vooralsnog in de rij bij de 175 instellin gen voor basiseducatie. Migranten die in hun moederland enkele jaren voortgezet onderwijs hebben gevolgd, kunnen voor taalles terecht bij een van de zestig in stellingen voor Voortgezet Algemeen Vormend Onderwijs (VAVO). Daarnaast wordt ook taalles gegeven aan de dertig Centra voor Beroepsoriëntatie (CBB) en in enkele bedrijven. En overal is het weer anders. De verschil len in tempo en methode zijn groot. De helft van de cursussen Nederlands Twee de Taal (NT2) bestaat uit een tot twee dagdelen les per week. „Deze weinig in tensieve cursussen zouden eigenlijk moeten verdwijnen. Ze zijn niet effectief. Als je zo weinig les krijgt in de week duurt het heel lang. voordat je de taal onder de knie hebt. De doorstroom is zo klein dat de wachtlijsten niet oplossen", aldus directeur I. de Vries van de Stich ting Landelijk Studiecentrum voor Vol wassenen-educatie (SVE). Inmiddels is de wachtlijst voor basisedu catie gegroeid tot ongeveer vijftiendui zend mensen, van wie drieduizend Ne derlanders die hun moedertaal slecht beheersen. De wachttijd varieert van twee tot tien maanden. Als Nederlands leren verplicht wordt, zal de lijst wach tenden alleen maar langer worden, want het geld dat de ministeries van WVC en onderwijs hebben toegezegd is absoluut niet voldoende om iedereen aan bod te laten komen. De Vries: „Om de zoveel tijd krijgen we weer een eenmalige subsidie, maar die extra impulsen werken meer verstorend dan oplossend. Ze hebben iets hijgerigs: hier heb je geld, binnen een jaar willen we resultaten zien. De geldstroom moet gewoon constanter." Maar er is niet alleen permanent meer geld nodig. De cursussen moeten inten siever en flexibeler worden. Meer lessen in de week, meer toegesneden op het ni veau van de cursist. Basiseducatie, VAVO en beroepsopleidingen moeten bij elkaar worden gebracht in één instelling. Dat is goedkoper en bovendien motiverend voor de cursisten. In Nijmegen zijn ze al een eind op weg. Basiseducatie en VAVO zijn ondergebracht in één instelling. Verplichting van taalonderwijs is volgens M. van Dijk, hoofd van de sector NT2 in Nijmegen, niet nodig. „Zonder iets te doen, krijg ik al 150 tot 200 aanmeldin gen per week. Als je verplicht, moet je er ook wat op laten volgen. Het is zo'n fixa tie: als mensen de taal leren dan komt al les wel goed. En al die werkloze Neder landers dan? Alsof taalles voor alles de oplossing is." „De politiek zoekt naar schijnoplossin gen, zoals zo vaak rond verkiezingstijd. Ik ben opgehouden om me er kwaad over te maken. Maar voor de cursisten vind ik het heel erg. Ze zijn sterk gemoti veerd en vinden het vreselijk als ze op een wachtlijst komen. Maar ondertussen worden ze wel nagewezen als die buiten landers die geen Nederlands willen le ren. Het is in en in triest." TILBURG MONIQUE VAN DE VEN WIM STEVENHAGEN ryóS... MfZÊEMPÊrtnèr^ ve Ni ér gék op *v<r VAM Ai VAT eXTf2A-URlF0£/H£N

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2