Kraker verlaat bungalow Stoeterij haalt paarden uit Kroatië naar Wassenaar Regio 'Oud' Progressief Warmond akkoord met bouw sporthal Herenweg geen struikelblok voor CDA en VVD Warmond Buurtbus Zoeterwoude blijft op de wC Gedoogzones voor honden Warmond 'Als ergens gas uitkomtkan er van alles gebeuren' Dl' DINSDAG 22 MAART 1994 CHEF HEN NV VAN EGMOND, 071-356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071 wassenaar liesbeth buitink Beelden van oorlogsgeweld en stromen asielzoekers beheersen het nieuws over de oorlog in het voormalig Joegoslavië. De Was- senaarse stoeterij In 't Groene Hout heeft een heel eigen ma nier gevonden om de slachtof fers van het oorlogsgeweld te helpen. Vorige week liet de stoeterij zes Lipizzaners overko men, de paarden die beroemd zijn van de Spaanse Rijschool in Wenen. Volgens Sandra Roelofsen van de stoeterij bestond het plan om de paarden naar Nederland te halen al enige jaren. ,,We wa ren bang dat de Serviërs ze zou den afschieten", verklaart ze. „Maar het afgelopen anderhalf jaar is het redelijk rustig in het gebied waar deze paarden van daan komen." De bedoeling van de verhui zing van de paarden is niet al leen om de stoeterij er geld mee te laten verdienen door te fok ken en te verkopen, verklaart Roelofsen stellig. „We willen de goede bloedlijnen in stand hou den. En we hebben deze zes ge7 kocht van een stoeterij in Djak- ovo in Kroatië, waarmee we voor de oorlog al contact had den. Die hebben ook geld nodig om te kunnen blijven draaien." Van de vier hengsten die vori ge week in Wassenaar arriveer den, worden er drie verkocht. „Als we die hengsten goed kun nen verkopen zijn we van plan er meer over te laten komen." De beste van de vier wordt ge houden om te dienen als 'fok- materiaal' voor de twee merries. Bovendien hoopt de stoeterij dat die hengst wordt goedge keurd om ook elders in Neder land merries te mogen dekken. Roelofsen vindt het niet vreemd dat in een periode waar talloze ex-Joegoslaven op drift zijn geraakt door het oorlogsge weld, juist paarden worden ge red. „Mijn vrienden maken er wel grapjes over: weer wat asiel zoekers erbij. Maar die dieren staan daar maar. Die hebben met de oorlog toch niets te ma ken?" Bord gara^ is grap mef 'een serieu; ondertoon't( voorschoten liesbeth bl^ Op het terrein van de 1 schotense voetbalverei SVLV prijkt sinds afgen weekeinde een bord rij aankondiging dat daaisv garage komt te staanlei bord aan de WijngaEpn laan heeft echter niets tl ken met officiële bouw' nen of toestemming vr* gemeente voor vestigirL, de 'Citroën Renault geot specialist'. Het bwe bedoeld als signaal vajn bedrijf dat het zich dake vestigen. „Een soort 1 r grap, maar dan met eeij euze ondertoon", aldus^f géhouderT. de Groot. i Het garagebedrijf is nPs gevestigd aan het CPl Douplantsoen, maar w klagen omwonenden ,n parkeerproblemen. Groot: „We zijn een keren in conclaaf gei met de gemeente ovet^ plaatsing en met dit (ra proberen we haar te h. meewerken aan het vi van een andere locatie plek bij het station zou i_ zijn." Een gemeentewoorq J der noemt het 'onwaa de gemeente geen ooi., hebben' voor de speinft naar een andere plaatsll hebben verschillende a I plekken aangewezen w het bedrijf terecht zou 1 nen, maar daarin zag m j| De Groot niets. Hij wil aan de Veurseweg of in renburg. Maar de plaij die hij aanwijst hebben! maal een woonbestemijj De garage zou daar midden tussen de wonfl staan." De Groot erkent dat cfl meente hem locaties I aangewezen in de buun het station, de VeursewW aan de Dobbeweg. „Da! allemaal uit het zicht vii weg en dan bloedt eem drijf als het mijne dood. fl De gemeente heeft h|3 drijf gesommeerd het ja vandaag nog te verwijcfi De Groot is van plan de wonenden een bos blou/E te brengen. „Die zijn zicp; lemaal wild geschrokkerO' Auto's op kistjes leiderdorp» Een aantal trainingspakken is afgelopen weekeinde gestolen uit een auto aan de Beukenschans in Leiderdorp. Bij een garagebedrijf aan de Persant Snoepweg werden twee auto's van hun wielen ontdaan. Toen de beheerder van het bedrijf gis termorgen arriveerde stonden de twee auto's op kistjes. Inbraak in kelderboxen leiderdorp» Zes kelderboxen aan de Wagenmaker in Leiderdorp zijn gisterochtend vroeg opengebroken. Gestolen werden onder meer: een mountainbike, een oplaadbare boormachine, een klopboor en een verfbrander. warmond liesbeth buitink De tweedeling in Progressief Wannond werd gisteravond in zijn volle omvang duidelijk. Het 'nieuwe' PW, met vier gloed nieuwe raadsleden vanaf vol gende maand vertegenwoor digd in de raad, roept verbeten dat een sporthal in Endepoel III te duur is en daarom beter een kleinere zaal kan worden. Bij de behandeling van de toekomst van de sportaccommodatie gis teravond in de commissie maatschappelijk welzijn, ging de 'oude' vertegenwoordiging van de fractie echter zonder morren akkoord met de bouw van een sporthal. PW'er B. Schavemaker repte in een reactie op het rapport over de sporthal alleen over de hogere huren die de sportver enigingen waarschijnlijk te vemaker voor een herziening wachten staan. „Het is al te veel van het subsidiesysteem, als één vereniging zegt dat ze de Volgens burgemeester I. van huur niet meer kan opbrengen der Wel moeten verenigingen in en geen bestaansrecht meer de nieuwe hal inderdaad meer heeft. Dan moet de politiek huur gaan betalen, maar is dat keuzes maken", zo pleitte Scha- ook niet meer dan logisch. De huur die nu in het gemeentelijk gymnastieklokaal en Klim Op wordt gerekend, is volgens haar zo laag omdat de gebouwen oud zijn. „Dus zullen de getal len anders worden. Los van de vraag of de verenigingen het kunnen opbrengen wordt geke ken naar wat een redelijke huurprijs is. Maar er komt altijd een moment dat een vereniging zegt dat ze onder haar be staansminimum zakt. Dan moet de raad kijken of ze moet bijspringen of dal er geen red den meer aan is." Dit gebeurde nadat hem was duidelijk gemaakt dat justitie hel kraken van de voormalige badmeesterswoning aan de Eri calaan 5 als huisvredebreuk be schouwde en het huis desnoods met harde hand zou laten ont- ruithen. Postma trok afgelopen week einde in de bungalow samen met zijn bull-terrier ('Hij lijkt op een pitbull, maar het is er geen'). Vrouw en vier kinderen bleven achter in zijn eengezins woning in de Buitenhof. De secretaris van Leefbaar lei derdorp zette wat flessen water ('ook voor de hond'), een tafel en een bank neer en noemde zich sindsdien kraker. De politie reageerde bijna schouderopha lend op de aangifte van de kraakactie. „U bedoelt die aan gifte van mevrouw Dekkers? Nou we bezien wat ermee te doen maar ik denk niet dat we komen", zo liet een wachtcom mandant zondagavond laat we ten. Postma verkeert niet in wo ningnood, hij is immers eige naar van een woning aan de Bernard Haitinkstraat. „Ik vind alleen dat elke Leiderdorper het recht heeft om te verhuizen." Energiebedli: eist vijf ton J AM van Wassen™ rori De gemeente Wassena gert 500.000 gulden te1^- aan de Energie- en Was'a ziening Rijnland (EWf, aanpassingen aan een tion aan de Zanderijl, 1 EWR houdt vast aan de )ra claim en bracht de zaak11!1- voor de Raad van Sri gaat om een vrij oude denis. Het elektriciter3 staat er al sinds de jarein- maar begon problemei v< leveren toen er woning^eij directe omgeving wen bouwd. Bij het aanbren^3 voorzieningen door de E* v' volgens burgemeester i113 houders van Wassenaain0 gemaakt waarvoor het1 l' de gemeente wil laten (£S en. on I VRIJE TIJD Z ïbt Lezing Els van der Geest van dM reel-historische verenig|_J Aar houdt morgenavom Dorpshuis aan de Kerkw Ter Aar een lezing ol cheon, het archec themapark in Alphen a Rijn. De lezing wordt vo. w gaan door de jaarlijkse vergadering. Aanvang a^ zi Oranjevereniging Leiderdorp verkoopt al honderd vlaggen De Leiderdorpse Oranjevereni ging heeft inmiddels zo'n hon derd vlaggensets verkocht. Dit gebeurt in het kader van een ac tie die ertoe moet leiden dat be woners van de gemeente op Ko ninginnedag massaal de vlag uitsteken. Leiderdorpers kunnen voor een bedrag van veertig gulden een vlag met bijbehorende wimpel, stok en houder bestel len bij de oranjevereniging. Voor dat geld wordt de houder ook nog eens aan de gevel be vestigd. Een woordvoerster van de vereniging sprak vanochtend van 'een groot succes'. De actie loopt nog enkele weken door. warmond arie schakenbos liesbeth buitink De Herenweg duikt als door gaande route dwars door War mond opnieuw op in het colle geprogramma. Het CDA en de VVD in Warmond konden het tijdens de college-onderhande lingen niet eens worden over maatregelen om de Herenweg een veiliger aanzien te geven. Wel komt er een onderzoek naar een fietssuggestiestrook. Volgens W. de Vos (WD), momenteel de wethouder ver keer, is het onverstandig om iets aan de route te veranderen. Op het gedeelte dat fietsers onveilig vinden, tussen de Lockhorstlaan en het spoorwegviaduct, zijn sinds de reconstructie geen ern stige ongelukken gebeurd en is het dus eigenlijk veilig. Het CDA wil echter iets doen aan dat gevoel van onveiligheid dat weggebruikers hebben. In het verkiezingsprogramma stelt het CDA de aanleg van een zo genoemde fietssuggestiestrook voor. Een onderzoek naar de wenselijkheid daarvan wordt in het collegeprogramma opgeno men. Daarmee kan de WD wel leven. De twee partijen, die net als in de afgelopen periode samen het college willen vormen, over legden gisteravond en het weekeinde over het collegepro gramma. Grote struikelblokken waren er niet. Zo besloten de christen-democraten en de libe ralen gisteren in grote eensge zindheid om de subsidies voor verenigingen en clubs onder de loep te nemen. Niet alleen de directe subsidies, maar ook de indirecte via bijvoorbeeld huur- verlaging, moeten op een rijtje worden gezet. „We willen een onderzoek waarop we de subsi dies met een gelijkblijvend to taal op een andere manier kun nen verdelen", aldus WD'er C. Saris. Ook over de eventuele plaat sing van wisselwoningen en een ontmoetingspunt voor ouderen met daarbij een centraal infor matiepunt bereikten de partijen zonder enige moeite overeen stemming. Daarnaast wil het nieuwe college een recreatieno ta maken om de positie van Warmond als recreatiegemeen te in de regio te kunnen uitbui ten. Aantal passagiers blijft afiiemen H. Postma verkeert niet in woningnood, hij is immers eigenaar van een woning aan de Bernard Haitinkstraat. „Ik vind alleen dat elke Leiderdorper het recht heeft om te verhuizen." En de gemeente werkt hem hierbij structureel tegen, zo meent hij. En de gemeente werkt hem hierbij structureel tegen, zo meent hij. De badmeesters-bungalow is namelijk het zoveelste gemeen te-eigendom waarop hij het oog walste de volgende dag een bulldozer de boel plat. De gymzaal aan de Lijnbaan gaf eveneens problemen. „Stond ook te koop in de ge meente-advertentie. Toen ik de heeft laten vallen. Eerder wilde volgende dag belde, werd me hij de balletschool aan de Tol- verteld dat het pand net de vori- lenaersingel. „Die stond in de ge avond was verkocht." En ten gemeente-advertentie te koop, slotte bouwgrond aan de Linde maar bleek twee jaar daarvoor laan, op de plek van het voor al te zijn verkocht aan de ballet- malige onderkomen van de lerares." Of het Houtkamp- postduivenvereniging. „Daar schooltje, dat hij wilde verbou- mocht niet worden gebouwd, wen. „Op het moment dat ik zei de gemeente. Nu zet aanne- aangaf daar te willen wonen, mer Meerburg er een woning foto loek zuyderduin neer van een kleine vijf ton. En nu is er weer gedonder in de glazen over het pand Erica laan 5. Bij de politie liet burge meester Zonnevylle gisteren weten dat de gemeenteraad ja ren geleden heeft besloten de woning te reserveren voor asiel zoekers. Postma betwijfelt dit, maar gunt de burgemeester het voordeel van de twijfel. „Ik wacht totdat Zonnevylle me de raadsstukken overlegt. Als hij daarin niet slaagt, heeft hij gelo gen en kijk ik wat me verder te doen staat." zoeterwoude brenda filippo De Zoeterwoudse buurtbus ver voert steeds minder passagiers. Vorig jaar namen de chauffeurs 3656 mensen mee, honderd minder dan in 1992. Al een aan tal jaren vervoert de buurtbus minder dan het vastgestelde minimum van 4000 passagiers. Toch wil busmaatschappij Westnederland het busje voor alsnog niet uit de roulatie ne men. „Als de ondergrens is be reikt, kijken we naai" zaken als organisatie en enthousiasme. Die zijn in Zoeterwoude bijzon der goed geregeld. Daar hoeven ze zich niet ongerust te maken", aldus woordvoerder G. van La- viere, „In Zoeterwoude is de afgelo pen jaren het hele' binnenge- bied op de schop genomen. Verschillende wegen en straten zijn een tijdlang opgebroken ge weest. Dat was bijna de gena deklap voor de buurtbus. Maar dit jaar zijn we goed begon nen", vertelt Van Laviere. Zo gingen in januari en februari bijna honderd mensen meer mee dan deze maanden in 1993. Volgens Van Laviere is de te ruglopende belangstelling voor de Zoeterwoudse buurtbus 'ze ker geen landelijke trend'. „Integendeel. In buitengebie den waar de gewone bus niet komt, is zo'n buurtbus enorm belangrijk." In november 1982 maakte de Zoeterwoudse buurt- büs zijn eerste rit. Begin jaren negentig zette de daling in. De voorzitster van de Buurt busvereniging Zoetewoude, A. Vreeburg, ziet ook geen reden voor bezorgheid. „We zitten echt niet in zak en as. De daling gaat heel geleidelijk." Vreeburg put vooral moed uit het feit dat een aanpassing van de dienstre geling vorig jaar weer nieuwe klanten heeft opgeleverd. Zo zijn de basisscholen Westwoud, Klaverweide en Corbiio,-, driemaal daags in de ro^b genomen. De bus stopt istv half negen, twaalf uur j vier. Gemiddeld levert i,n, dag vijf tot tien vaste ler op. Verder werd ook 1 woude in de route opgen w De buurtbus 'leeft' voqat de regelmatige gebruik-0^ kunnen een vier-rittenlt 3,75 gulden kopen. Per ier] len kan ook. Volwassene^ 2,50 gulden neer. Kinde E: elf jaar en 65-plussers gaiei de helft van de ritprij Vooral ouderen maken j van de buurtbus. lf! Beperkt aantal uitlaatplaatsen in dorp warmond daphne lammers Honden mogen in de toe komst in Warmond alleen nog op speciale uitlaatplaat sen hun behoefte doen. Bur gemeester en wethouders van deze gemeente willen op een beperkt aantal plaatsen in het dorp gedoogzones aanwijzen. Volgende maand wordt dit voorstel aan de gemeenteraad voorgelegd. Niet alleen de bekende overlast van poep op de stoep is reden de zones aan te leg gen. Uit landelijk onderzoek blijkt dat kinderen besmet kunnen raken met de hon- despoelworm, die ademha lingsmoeilijkheden, oog- en hersenvliesontsteking veroor zaakt. Specifieke gevallen in Warmond zijn volgens H. Bo ven van Milieuzaken moeilijk te achterhalen. „Een kind wordt ziek en krijgt een dosis antibiotica toegediend. Naar de oorzaak wordt niet geke ken, dus of het aan de hon denpoep ligt is dan niet te zeggen." Als de gemeenteraad het voorstel aanneemt begint de aanleg van de uitlaatzones in de zomer. Een van de voor keuren is de zijde ten noord oosten van de Bisschoplaan. Het blijkt dat veel hondenbe zitters hier hun viervoeter uit laten. Op deze manier hoeven zij hun vaste route niet te wij zigen. Een nadeel is dat de strook eigendom is van de Mariënhaven. Het bestuur hiervan zal een stuk grond voor het algemeén belang moeten afstaan. Daarnaast is het de bedoeling op nog on geveer acht andere plaatsen een uitlaatplaats aan te leg gen. De honden zullen in de toe komst worden geregistreerd. „Op deze manier kunnen we zien waar de grootste concen tratie zit. Daar kunnen we dan ook rekening mee hou den met ons beleid", aldus Boven. Het college van B en W wil dat het dorp een keer wordt onderzocht en vervol gens eens per drie jaar gecon troleerd. De verwachting is dat het aantal geregistreerde honden dan waarschijnlijk toeneemt tol 350. De op brengst van de hondebelas- ting, ongeveer 35.000 gulden, moet een deel van de aanleg financieren. Het overige be drag moet volgens Boven 'met andere middelen' wor den betaald. Het gaat om nog eens 15.000 gulden. Het voorstel van B en W is dat de eigenaars zelf de zones schoonhouden. Met een zo geheten 'dog-boy', die gratis aan de hondenbezitters wordt verstrekt, moeten zij de uit werpselen van hun hond op rapen. Het college wil dat de politie er streng op toe gaat zien dat de honden hun be hoefte doen in de gedoogzo ne. Leiderdorper vertrekt na dreigement justitie De kraakactie aan de Erica laan in Leiderdorp is be ëindigd. Na een gesprek met politie en burgemees ter M. Zonnevylle gaf tijde lijk bewoner H. Postma zijn actie gisteravond op. leiderdorp roy klopper Lek aan Koningin Julianalaan Voorschoten tijdens routineklus De hoeveelheid gas die gis terochtend ontsnapte uit een leiding onder de Voorschotense Koningin Julianalaan heeft in de buurt van de woningen niet voor explosiegevaar" gezorgd. Daarvoor was de concentratie gas en lucht niet hoog genoeg- Volgens commandant J. Herpst heeft de brandweer direct aller lei metingen verricht. „Bij de put was de situatie wel gevaar lijk. Een kleine vonk was al vol doende geweest om het gas in brand te laten vliegen." Tijdens een routineklus boor den werklieden in een hoge- drukleiding van 8000 millibar. Ze hadden een gaatje moeten maken in een leiding met een druk van 30 millibar. Een uur lang ontsnapte er gas uit de lei ding. Inmiddels is het lek ge dicht. De politie sloot direct de Ko ningin Julianalaan en aantal zijstraten af voor verkeer. „Als ergens gas uitkomt, kan er van alles gebeuren. Als een automo bilist een sigarettepeuk uit zijn raampje gooit, kan er een aardi ge vonk ontstaan", aldus poli- tievoorlichter A. Stuifbergen. Drie woningen aan de Koningin Julianalaan en een huis aan de Erasmusstraat werden ont ruimd. Andere bewoners werd geadviseerd deuren en ramen gesloten te houden. In opdracht van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) moest een aannemer de gasaansluiting van een huis ver nieuwen. „Daarbij boor je een gaatje in de leiding. Omdat je maar met een druk van 30 milli bar werkt, levert dat geen pro- Het gaslek zorgde voor veel ongemak. De Koningin Julianalaan en om liggende straten werden afgesloten. foto henk bouwman blemen op", aldus EWR-woord- voerder J. van der Erf. Wat er precies mis ging, weet Van der Erf niet. „Met behulp van tekeningen wordt bekeken welke leiding je moet aanboren. Daar is een fout gemaakt. We gaan nauwgezet onderzoeken hoe dit heeft kunnen gebeu ren." Bij de fout raakte niemand gewond. Van der Erf: „Gelukkig niet. Het voordeel van aardgas is dat het niet giftig is en snel vervliegt." „De druk van het gas is zo hoog dat je nauwelijks iets kunt doen. Je sluit een deel van de leiding aan twee kanten af zo dat er niet nog meer gas bij komt-. En dan maar wachten totdat dat stuk leiding is leegge stroomd." Dat gebeurde na een uur. „Toen is er een plug in het gat gewerkt." Het gaslek heeft geen gevolgen gehad voor de woonhuisaansluitingen. „Nie mand heeft zonder gas geze ten", meldt Van der Erf. In beschermende kleding wordt aan de gasleiding gewerkt. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16