Leids tekort loopt miljoenen meer op Verdeelsleutel gemeentegeld verouderd Defensie peinst niet over opheffen van Valkenburg Leiden Regio oeterwoude: min 2,9 miljoen 'otest tegen opheffen buslijnen JAC 22 MAART 1994 dwe ramp clreigt voor gemeentelijke financiën len Vervolg van voorpagina >ch gPjfficiële reactie op de korting van mogelijk zes mil- gragulden wil de gemeente Leiden niet geven. Maar knw^ijk is dat het gaat om een nieuwe financiële ramp. aa^ week al maakte de wethouder financiën, PvdA'er t vn de Vreeze, bekend dat het nieuwe college tussen 3™2n 1998 rekening moet houden met tekorten tot 25 1(j#n gulden. Voor de jaren 1997 en 1998 komt daar nu l. 'og eens zes miljoen gulden bij. wim koevoet uwe bezuiniging komt in jag extra hard aan omdat ei- r,nc werd gerekend op vijf ttmade: min s miljoen iljoen? Pak hem beet. Af- blijk." Gemeentesecreta- an Elk schrikt als hij het hoort dat Alkemade T r van het Rijk ontvangt, elke dag al op de brief te >n. Er waren signalen dat iinder zouden krijgen. Hioveel dat hebben we nog •Girder meegemaakt. Als je dat wij een omzet heb- ~n 27 miljoen per jaar, dan _^ogal wat." miljoen gulden méér. Deze ver wachtingen waren mede geba seerd op de uitslag van een grootscheeps congres dat Lei den begin vorig jaar hield in de Pieterskerk. Daarmee nam Lei den afscheid van zijn status als artikel 12-gemeente en vroegen burgemeester en wethouders aandacht van Tweede Kamer en buurgemeenten voor de 'one venwichtige' verdeling van geld uit het gemeentefonds. Leiden draait in zijn eentje op voor voorzieningen waar de he le regio gebruik van maakt, zoals schouwburg, zwembaden en station. Ook behoren de be lastingen tot de hoogste van het land. Parlementariërs van CDA- WD- en PvdA-huize beloof den in de Pieterskerk werk te maken van hun bevindingen. Maar naar nu blijkt is Leiden daar geen cent mee opgescho ten. Hoewel De Vreeze al had la ten doorschemeren dat de nieu we verdeelsleutel voor Leiden wel eens teleurstellend zou kun nen uitpakken, wilde hij giste ren niet ingaan op de nieuwe tegenvaller. De bezuiniging werd echter bekendgemaakt door zijn collega Tjeerd Van Rij (PvdA). Volgens hem is 'deze beroerde uitslag voor Leiden' vooral het gevolg van een gewij zigde toepassing van criteria bij de verdeling van rijksgelden over de gemeenten. Leiden moest het voorheen vooral heb ben van de grote hoeveelheid inwoners met lage inkomens en het hoge aantal bewoners dat op een hectare woont. Deze cri teria zijn vanaf 1997 niet meer of in veel mindere mate van kracht. Van Rij zei ervan te 'balen' dat Leiden de mogelijkheid heeft laten lopen om te reage ren op de verlaagde uitkering. „Een blunder van de mensen van financiën", plaatste hij een verkapte aanval op zijn partijge noot De Vreeze. En: ..Maar ik geloof dat ik m'n mond nu echt aan het voorbijpraten ben." De Vreeze wil wél op deze 'onverstandige opmerkingen van Tjeerd' reageren. Van Rij heeft het volgens hem bij het verkeerde eind. ,.De mogelijk heden tot inspraak komen nog. We zullen samen met andere gedupeerde gemeenten de te genaanval openen. We hebben ook goede argumenten. Waar Tjeerd op doelt, is een onder zoek onder enkele tientallen ge meenten naar de gevolgen van de veranderingen van de Finan ciële Verhoudingswet. Leiden zat daar jammer genoeg niet bij omdat het onderzoeksbureau Leiden, als voormalige artikel 12-gemeente met een heel spe cifieke problematiek, een te in gewikkeld voorbeeld vond." leiden jan kuys vervolg voorpagina De gigantische schuifoperatie in de verdeling van de gemeente gelden is het gevolg van een ad vies van de Raad voor de Ge- meentefinanciën (RGf). De door de RGf voorgestelde verschui ving heeft plaats van 'rijk naar arm' en in mindere mate van 'land naar rand'. Ofwel: arme gemeenten met veel sociale problemen krijgen volgens het nieuwe stelsel meer geld. rijke gemeenten zonder problemen minder. Zo ook krijgen cen trumgemeenten meer dan plat telandsgemeenten. De opzet van het nieuwe stelsel is dat het meer rekening houdt met de kosten die gemeenten moeten maken. In de huidige verdeling van het rijksgeld over de gemeenten spelen de omvang, de bebou- °?t kabinet en de Kamer dit advies overne- lag.s dat een ramp voor Zoeterwoude. Dan I hofi we èn bezuinigen èn de belastingen ver- - ljc" aldus wethouder A. Ringersrpa. „Het is e^n de zotte dat Zoeterwoude wordt gestraft en gezond financieel beleid." Volgens Rin- a kijkt de Raad voor de Gemeentefinanciën naar de OZB. Zoeterwoude heeft in verge- met andere gemeenten een vrij lage OZB. -)mt ondermeer doordat de gemeente de 1 van bijvoorbeeld afvalverwerking en dool ie altijd direct aan de burgers doorberekent, aak je burgers duidelijk hoeveel je in reke- /engt. Dat is ook een beleid dat het rijk het liefst ziet. Je kunt het ook betalen via een verho ging van de OZB, maar dan kunnen mensen niet zien wat ze nu eigenlijk voor die verschillende diensten betalen,'' zegt Ringersma. „Maar ik kan me niet voorstellen dat het kabinet en de Kamer met dit onzinvoorstel instemmen," aldus Rin gersma. „Dat betekent dat Zoeterwoude bijna de helft minder krijgt. Dit jaar krijgen we nog zo'n 6,6 mil joen gulden. We hebben de laatste weken wel be grepen dat de situatie ernstig was, maar dit is echt fors. Persoonlijk denk ik dat je dit alleen kunt opvangen door belastingverhoging. Het is onmo gelijk om op de helft van je uitgaven te bespa ren," aldus gemeente-ambtenaar J. Smit. wing en het aantal inwoners een belangrijke rol. Hoe groter een gemeente, des te meer geld er heen gaat. Met verschillen in sociale omstandigheden en met ongelijke mogelijkheden om ei gen inkomsten te verkrijgen wordt nauwelijks rekening ge houden. Om die reden heeft de Raad voor de Gemeentefinanci- en. een belangrijk adviesorgaan van de regering, onderzocht of het bestaande, uit 1984 date rende, verdeelstelsel nog wel aan de eisen voldoet. De conclusie is duidelijk: Het stelsel is verouderd. De raad heeft naar een alternatief ge zocht, waarin elke gemeente een gelijkwaardig voorzienin- genpeil moet kunnen hebben bij een gelijke belastingdruk. In het nieuwe stelsel ligt de nadruk veel meer dan voorheen op de inkomsten per inwoner. Nieuw is dat ook de mogelijk heid voor gemeenten tot het verkrijgen van eigen inkomsten is meegewogen. De hoogte van de onroerend-zaakbelasting (OZB) is dus mede van invloed op de hoogte van de uitkering uit het Gemeentefonds. Ge meenten met een laag tarief zullen minder snel een hoge uitkering uit het Gemeente fonds krijgen, omdat ze eerst hun OZB kunnen verhogen. In het nieuwe stelsel is een aantal zaken nog niet duidelijk: Hoe zwaar weegt het aantal uit keringsgerechtigden? Wat te doen met de rioleringsproble- matiek van gemeenten? Hoe pioet het onderhoud van wegen worden gewogen? Hoe meet je de gemiddelde inkomsten van de inwoners? Om die redenen houdt de RGf in zijn advies nog enkele slagen om de arm. De raad meent echter dat bij de verdeling van 20 miljard voor de gemeente beschikbare guldens ongeveer 87 procent gebaseerd is op harde gegevens. Jacobswoude: min 1,5 miljoen jacobswoude „Het hing in de lucht. Maar dat het zo fors uit zou pakken, valt toch wel goed tegen", reageert burgemeester W. van Beek van Ja cobswoude. Zijn gemeente zou 1.5 miljoen gulden minder ontvan gen van het Rijk. „Het is nog een advies, geen wet. Voordat het be drag definitief wordt, gaan we het nog maar eens goed narekenen. De grotere gemeenten krijgen er onevenredig veel geld bij. Dat gaat vooral ten koste van de relatief kleine gemeenten zoals Jacobswou de. Daar komt nog bij dat het gemiddeld inkomen in Jacobswoude iets hoger ligt dan het gemiddelde, het aantal werklozen en uitke ringstrekkers iets aan de onderkant van het gemiddelde liggen. We zijn daar natuurlijk wel blij mee, maar dat we daarom moeten wor den gestraft met een zo'n forse vermindering op het gemeente fonds is niet eerlijk." Voor de vaststelling van het bedrag is volgens Van Beek ook gekeken naar de hoogte van de onroerend-zaakbe lasting. „Ze denken dat als de belastingen laag zijn, wij kennelijk niet zoveel geld hodig hebben. Op zo'n manier wordt je wel weer gestraft voor zuinig beleid." Van Beek uit ook kritiek op de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. „Die lijkt de kant van de grotere gemeenten te kiezen." lisse Tijdens de Hyacintenkeuring in de Keukenhof werden gisteren in maar liefst acht categorieën prijzen uitgedeeld. J. Pennings uit Breezand kreeg het hoogste cijfer (9.3) voor zijn 'Aiolos'. Voor de keuring waren in totaal 260 hyacinten ingezonden. Efrmond: min Aen ton der jndrmond wil wethouder J. naar slechts een eerste re- ;even: „Negen ton is na- c erg veel voor een ge ur: e met 5000 inwoners". ~~?groting van Warmond ax zestien miljoen. 8 jeest, dat 4,6 miljoen r dreigt te onvangen, wil i et officiële rapport van de 9 oor de Gemeentefinanci- 7 achten alvorens een reac- g ;even, zo luidt de verkla- g an de afdeling voorlich- 9 'assenaar - negen miljoen r - staat op hetzelfde 17 iunt. Aar: min ).000 gulden uder financiën E. van der 'an Ter Aar heeft het ad- >g niet onder ogen gehad, ar krijgt 650.000 gulden r. „Dat de kleine gemeen- dupe zouden worden grote centrumgemeen- t er aan te komen", zegt ;r Laan. De Kamerleden Lankhorst (zittend links) en Blaauw bekijken de folder van de Leidse regio onder toeziend oog van wethouder Van Rij (staand links) en gedeputeerde Stolker. foto loek zuyderduin leiden. rudolf kleun Het ministerie van Defensie piekert er niet over marinevlieg kamp Valkenburg op te geven, om ruimte te maken voor de bouw van .9.000 huizen. Ver plaatsen van de nu op Valken burg gestationeerde Orions en de ondersteunende diensten kost volgens het ministerie al gauw een half miljard gulden. „Het is voor ons een raadsel hoe Leiden en Zuid-Holland erbij komen dat dit kostenneutraal kan", zegt Defensiewoordvoer der T. van Wijki Bovendien zijn de alternatieven, Eindhoven en Soesterberg, in die regio's in middels ook begeerde en om streden locaties. Een ruime vertegenwoordi ging van Defensie volgde giste ren in Holiday Inn met argus ogen de trotse presentatie van 'Valkerhout' een door het Am sterdamse bureau De Hoog ont wikkeld schetsplan voor bebou wing van het vliegkamp. Nog voor hij een letter van het plan had gezien liet een stafofficier van de luchtmacht - de Orions zouden moeten verhuizen naar de luchtmachtbasis Eindhoven - blijken er niets in te zien. „Je kunt tegen Centraal Nederland toch ook niet zeggen dat ze hun bussen maar op vier plaatsen elders in het land moeten zet ten. Zo'n bedrijf kan dan niet meer werken. Dat geldt voor ons ook." De kamerleden kamerleden P. Lankhorst (Groen Links, plaatsvervangend voorzitter commissie volkshuisvesting) en J. Blaauw (WD, voorzitter com missie defensie) namen gisteren de eerste exemplaren van de brochure over Valkerhout in ontvangst. Beiden hielden zich op de vlakte over de perspectie ven voor het plan. Lankhorst was nog het meest toeschiete lijk. Hij vond dat Valkenburg se rieus moet worden afgewogen tegen andere bouwlocaties, Grote Polder. Papewegse Pol der, die inmiddels zijn afgewe zen. „Je kunt niet nee blijven zeggen en tegelijk vinden dat er woningbouw moet komen." Blaauw liet desgevraagd blij ken weinig in de schets te zien. „Er is net besloten de basis open te houden. Direct daarna zijn tientallen miljoenen geïn vesteerd, in de banen, in een geluidsanalysecentrum, een brandweerkazerne. Dat is alle maal niet meegewogen in dit plan." Hij wees bovendien op de functie van Valkenburg als regeringsvliegveld. „Toen Arafat in Nederland was heeft hij feite lijk hof gehouden op Valken burg. Dat had nergens anders gekund. Schiphol is absoluut niet in die mate te beveiligen." De Leidse wethouder T. van Rij had even eerder nog te ken nen gegeven dat defensie moet leren 'integraal' te denken. „Door de belangen te delen van luchtmacht en marine kunnen kosten worden bespaard. Maar het is moeilijk, want er moet autonomie worden opgegeven." Volgens Van Rij levert een ver plaatsing van Valkenburg forse besparingen op doordat defen sie dan met veel minder perso neel toe kan, maar daarvoor vond hij in ieder geval gisteren weinig gehoor. NAGERECHT j bollenstreek 4 is van de rotte 8 3* in- en Bollenstreek heeft bij de NZH heftig esteerd tegen het opheffen van enkele bus- 19 Als gevolg hiervan zijn Valkenburg, de wijk 11 )ut in Voorhout en het psychiatrisch zie- 18 is Langeveld in Noordwijk nauwelijks of 24 aal niet meer met de bus te bereiken. 8 burg is er alles aan gelegen om de ophef- ai buslijn 33 - tussen Katwijk en Leiden - te 3 imen. De enige bus die Valkenburg aan gordt na 29 mei in de garage gehouden en ëft, volgens de Valkenburgers, desastreuze en voor het dorp. Burgemeester Sinke t zelfs van een noodsituatie. „Voor een 'an 3500 inwoners betekent het opheffen enige buslijn een stap terug naar het verle- 4et name de zwakkeren worden de dupe ze maatregel, omdat de eerstvolgende bus- wee kilometer verderop ligt, in Katwijk." •^iuslijn dreigde vorig jaar al te verdwijnen, lat plan ging van tafel na hevig protest van Ikenburgers. Wel werd de dienstregeling lilijk teruggebracht. Maar nu is. volgens het ^rsbedrijf, volledige opheffing onafwend- ^tictsdirecteur B. Leeuwenburgh van de //Detreurt de maatregel, maar zegt dat de -iet anders kan. „De overheid verplicht ons 4s 4 procent te bezuinigen. Daardoor zijn iwongen een aantal buslijnen schrappen. Wij hebben ervoor gekozen om de minst renda bele lijnen op te doeken." Onrendabel Het argument dat de lijn onrendabel is en daar om opgeheven dient te worden, wil er bij burge meester Sinke niet in. Volgens hem moet een busmaatschappij niet alleen uitgaan van de 'kille cijfers'. „De vervoersmaatschappij heeft ook een sociale functie. Valkenburg, een dorp midden in de Randstad, dreigt door deze maatregel een ei land te worden." Sinke beschuldigt de vervoers maatschappij van onwil: „Wij hebben alternatie ven aangedragen om de lijn aantrekkelijker en dus rendabeler te maken. Maar het vervoersbe drijf heeft er nooit gehoor aan gegeven." Inmiddels heeft de Valkenburger J. Russchen- berg op eigen initiatief een actiegroep opgericht. Hij wil een handtekeningenactie houden. „Daar na wil ik met al die mensen naar de NZH stap pen. Want deze buslijn is onmisbaar voor het dorp, vooral voor bejaarden en scholieren." De gemeente Voorhout kampt met een verge lijkbaar probleem. Door de bezuinigingen raakt de nieuwbouwwijk Oosthout buslijn 92 helemaal kwijt en lijn 61 buiten de spits. Beleidsmedewer ker Hoeymans van de gemeente ziet echter nog wel een mogelijkheid om de vervoersmaatschap pij onder druk te zetten. De*gemeente heeft on langs een bezwaarschrift geschreven naar de hoofdinspectie van het Rijk voor het openbaar Chaos Het moet een grote chaos zijn geweest, daar in het Alphense Café 'Le petit chasseur', op die vrijdagavond in augustus 1993. Een vrouw die aan de harefi door de tent wordt gesleept, een andere vrouw die een kapotge slagen bierglas in het gezicht geduwd krijgt en grove scheld partijen over en weer. Politie rechter Van Seventer en officier van justitie J. van Ek konden de zaken in de Haagse rechtbank gisteren eigenlijlc ook niet hele maal meer volgen. Want wie van de twee verdachten had nou wat gedaan met wie? Het begon met een scheldpartij tussen een 23-jarige Alphenaar en een 30-jarige man uit dezelf de plaats. De 30-jarige man schold de vriendin van de Al phenaar uit voor'manwijf en toen brak de hel los. Er werd met glas geslagen en de 30-jari- ge man sleepte de vriendin van de 23-jarige Alphenaar aan haar haren door het café. Maar het werd niet duidelijk hoe het nou précies gegaan was. In het pro ces-verbaal had de 30-jarige man namelijk verklaard dat het niet de 23-jarige Alphenaar was geweest die zijn vrouw met een kapot glas had 'behandeld', maar een andere, oudere man. En dat terwijl zijn vrouw had verklaard dat het juist wél de 23-jarige Alphenaar was ge weest. De officier vond dan ook dat de zaak aangehouden moest worden en dat de 30-jari- ge Alphenaar moest getuigen in de zaak. Maar dat was een probleem. Want met een 'hoeooi, ik zit hier' werd duidelijk dat de Al phenaar de hele tijd op de tri bune had gezeten en dus het hele verhaal had aangehoord. „Ik dacht dat ik te laat was, dus ben ik maar op de tribune gaan zitten", verklaarde hij joviaal. Maar volgens de wet mag ie mand die de zaak al gehoord heeft, niet meer getuigen. Dus moest de politierechter de 23- jarige Alphenaar vrijspreken. Daarna werd de 30-jarige Al phenaar. die ondertussen al be hoorlijk 'pissig' was omdat de andere Alphenaar was vrijge sproken, zelf gehoord. „Het is toch echt uw eigen schuld." zei de officier van justitie. „Wie z'n billen brand moet op blaren zit ten." De 30-jarige Alphenaar werd veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf waarvan vier weken voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De Al phenaar probeerde zich nog te verdedigen. „Je kan toch niet zomaar toekijken terwijl je vrouw wordt mishandeld." Maar de officier liet zich niet vermurwen. „Het moet duide lijk zijn dat je niet zomaar een vrouw als een hondje aan de haren door een café kan sle pen." Stok Een paar bouten, een stuk of wat hoedlijntjes, een schroeve- draaier en een knijptang. Dat was alles wat de 30-jarige Noordwijkerhouter had gepro beerd te stelen bij de Mako. een constructiebedrijf in het dorp. En het was nog mislukt ook, want de Noordwijkerhouter was maar net buiten of het alarm ging af. Politierechter Van Se venter kon dan ook niet begrij pen waarom de voormalig taxi chauffeur zo stom was geweest. „Hoe haalde u het in uw bol? Hoe komt een mens er bij om na een paar biertjes een paar bouten te gaan stelen?" vroeg hij zich af. De Noordwijkerhouter begreep het zelf eigenlijk ook niet hele maal. „Ik had die spullen mak kelijk kunnen betalen „Maar", vervolgde hij zijn verhaal, „ik had in die tijd een drankpro bleem en ik was heel depressief. Mijn vader was ernstig ziek en het was gewoon een rot perio de." Zijn vrouw die achter in de /aal zat, knikte instemmend. „Nu gaat het wel wat beter hoor. Ik loop nu bij een psychi ater en het helpt als je over je I problemen kan praten." De officier van justitie had wel bewondering voor de eerlijk heid van de man. „IJ heeft een eerlijk verhaal en dat kan ik wel waarderen. Ook zegt u dat het nu beter met u gaat en dat vind ik fijn om te horen. Maar ik wil wel dat dat zo blijft." De officier eiste een maand voorwaardelij ke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar. „En let op die proeftijd", benadrukte de offcier. „Dat is een stok achter de deur dat het niet meer ge beurt. Want gebeurt het wel, dan krijgt u een lel met die stok. Dus let goed op." Maar dat kan de officier wel aan de vrouw van de Noordwijkerhouter overla ten. „Ik hou hem wel in de ga ten" mompelde ze bij het verla ten van d» /aal. valerie leenheer

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15