'Terug naar school met de Bijbel' Kerk Samenleving Plannen voor verhuizing van MEDO uit bisdom Roermond Bidden in Bosnië voor kabinetsformatie F DINSDAG 22 MAART 1994 REDACTIE* DICK V N DER PLAS. 071-356443 het weer HEINZ BOES Paus aanvaardt uitnodiging Rabin voor bezoek Israël Paus Johannes Paulus II heeft een uitnodiging van de Israëlische premier Yitzhak Rabin aanvaard om een bezoek aan Israël te brengen. De paus hoopt Israël zo snel mogelijk te kunnen be zoeken, maar een datum voor het bezoek is nog niet vastgesteld. I Iet hoofd van de Roorhs-Katholieke Kerk wil al jaren naar het Heilige Land. In 1964 bezocht paus Paulus VI het land voor het laatst. De 30 minuten durende privé-audiëntie was de eerste ont moeting van een lid van de Israëlische regering met de paus sinds de ondertekening van het historische akkoord eind vorig jaar. waarin Israël en het Vaticaan elkaar erkennen. Het gesprek had plaats op initiatief van premier Rabin. Premier Rabin heeft de paus gevraagd zijn invloed aan te wen den om het vredesproces in het Midden-Oosten een nieuwe im puls te geven. Het Vaticaan, dat pogingen doet om betrokken te raken bij deze vredesbesprekingen, stuurde vorige week zijn 'minister van buitenlandse zaken' aartsbisschop Jean-Louis Tauran naarTunesie en Libië. Op de barricade voor het evangelisch middelbaar onderwijs Herman ter Welle: „Wij zijn niet anti-gereformeerd, maar de Gereformeerde Kerken zelf hebben veel losgelaten wat vroeger vanzelfsprekend was." foto gpd BUITENLAND KORT Zuid-Afrika (1) Lr gaat opnieuw een delega tie van de Wereldraad van Kerken naar Zuid-Afrika. Ex- president Kaunda van Zam bia en de voormalige aarts bisschop van Canterbury, Runcie, staan aan het hoofd van de afvaardiging, die als waarnemer zal optreden tij dens de aanstaande verkie zingen. In de groep zit ook Rigoberta Menchu, in 1992 winnares van de Nobelprijs voor de vrede. Zij is bekend dankzij haar inzet voor de in heemse volken in I^tijns Amerika. De Nederlander dr. B. SjoDema, eerste directeur van het Wereldraadprogram ma ter bestrijding van racis me, gaat eveneens mee.'Se cretaris-generaal dr. K. Raiser van de Wereldraad van Ker ken nodigde de uit tien per sonen beslaande delegatie uit naar aanleiding van een oproep van de Zuidafrikaan- se kerken. Die vroegen de wereldwijde oecumenische beweging om hen te blijven bijstaan in hun streven naar vrede en rechtvaardigheid in Zuid-Afrika. Zuid-Afrika (2) De groep zal van 22 april tot 3 mei in Zuid-Afrika verblij ven. De leden splitsen zich dan op in kleine groepjes om de procedures in verschillen de delen van het land te kun nen observeren. Na 28 april komen zij in Johannesburg bijeen om hun missie af te sluiten en hun conclusies openbaar te maken. Het is voor de derde keer dat de Wereldraad van Kerken een delegatie uitzendt naar Zuid- Afrika. De eerste keer was in september 1992, de tweede in juli 1993. De vroegere an glicaanse aartsbisschop van Nieuw-Zeeland, Sir Paul Ree ves, stond aan het hoofd van beide groepen. Paasfeest Lranse joden zijn verdeeld over de vraag of zij zondag 27 maart moeten gaan stem men in de de tweede ronde van de gemeenteraadsverkie zingen. Op die dag vieren de joden hun paasfeest (pesach). De Franse opper rabbijn Joseph Sitruk heeft de joden opgeroepen thuis te blijven. Praktiserende joden moeten zich op pesach aan stringente regels houden. Zij mogen bij voorbeeld niet schrijven en dus ook geen handtekening plaatsen in hel stemlokaal. Voorzitter Jean Kahn van de raad van joodse organisaties daarentegen vindt dat de Franse joden wel moeten gaan stemmen. „Wij hebben niet alleen rech ten, maar ook plichten." Au teur Guy Konopnicki wijst er in een open brief op dat jo den bereid moeten zijn op dit punt compromissen te sluiten. Rabbijn Sitruk heeft de regering gevraagd een speciale regeling te treffen waardoor joden toch hun stem kunnen uitbrengen. Minister Charles Pasqua ant woordde daarop dat 'de Franse wet niet is ontworpen met het oog op de religies'. Bij bel benadering In een door het Vaticaan vrij gegeven stuk wordt een fun damentalistische benadering van de bijbel veroordeeld. Volgens de Pauselijke Bijbel commissie, die het 130 pagi na's tellende document op stelde. kan een fundamenta listische benadering leiden tot verdraaiingen, gevaarlijke interpretaties en racisme. „Zonder het in zoveel woor den te zeggen, nodigt het fundamentalisme mensen in feite uit tot een soort intel lectuele zelfmoord", luidt het in het stuk met de titel 'De Interpretatie van de Bijbel in de Kerk'. Het internationale rooms-ka- tholieke instituut voor huwelijk en gezin MEDO wordt hoogst waarschijnlijk verplaatst van Rolduc-Kerkrade naar Duits land. Dit is door de leiding van MEDO (Mater Ecclesiae Domesticae) bevestigd. Er is grote kans dat het insti tuut in het aartsbisdom Keulen wordt gevestigd. Duitsland is het enige land dat de universi taire status van MEDO officieel heeft erkend. President dr. J. Ambaum (45) van MF.DO gaat daarover op korte termijn be- Een evangelische middel bare school in Nederland? De Raad van State mag dan in 1992 de eerste aan vraag daarvoor hebben af gewezen, een dergelijk type school komt er zeker, zegt Herman ter Welle over tuigd. Hij laat duizenden adhesie-betuigingen zien die zijn binnengekomen nadat onlangs een oproep was gedaan op de evange lische achterban. SOEST GPD Ter Welle leest een willekeurige reactie voor. „Twee van onze kinderen hebben op verschil lende protestants-christelijk middelbare scholen ervaren dat ze daar onbijbelse dingen moesten leren. Reformatorische scholen zijn voor ons geen al ternatief, te beperkt in de eigen dogmatiek." Deze uitspraak geeft meteen de kern van de zaak aan waar het allemaal om draait. Het pro testants-christelijk onderwijs (PCO) voldoet volgens Ter Welle niet meer aan de bijbelse nor men, terwijl reformatorische en ook nog eens gereformeerd-vrij gemaakte scholen geen behoef te hebben aan evangelische leerlingen. Ze worden daar zelfs geweigerd, waarbij het nog maar de vraag is of de evangeli sche jeugd zich wel thuis zou voelen op deze toch meer dog matisch getinte scholen. Bij de reformatoren en de vrijgemaakten moet aan een aantal criteria worden voldaan. Eén ervan is het onderschrijven van de zogeheten drie formulie ren van Enigheid, de Heilige Ca techismus, de Nederlandse ge loofsbelijdenis en de Dordtse leerregels. Deze drie (histori sche) geschriften zijn voor de reformatoren en de vrijgemaak ten de wat Ter Welle noemt 'handleiding in het lezen van de bijbel'. Een groep van 232 bedevaart gangers vertrekt begin mei naar de Bosnische stad Medjugorje, twintig kilometer van het bele gerde Mostar, om daar 'Gods zegen af te smeken over de ko mende kabinetsformatie'. Maria wil dat juist in het oorlogsge bied wordt gebeden voor het welzijn van Nederland, vindt de Stichting Medjugorje-Neder- land 1994. Mede-initiatiefnemer pater J. Koopman, die al dertien jaar lang maandelijks op het Flaagse Binnenhof protesteert legen de sprekingen voeren met kardi naal J. Meisner, aartsbisschop van Keulen. Reden voor het voorgenomen vertrek is dat de vijf jaar geleden door de toenmalige bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gij- sen, naar zijn bisdom gehaalde pauselijke onderwijsinstelling weinig levensvatbaarheid blijkt te bezitten. Het aantal verwach te studenten van 200 is nooit gehaald en bedraagt op dit mo ment slechts 41. Ook staat het instituut er financieel niet best voor. Woordvoerder A. Jansen van het bisdom Roermond deelt Volgens Ter Welle zijn evan gelische christenen net zo oud als de Reformatie. Ze duiken op in vrije evangelische gemeen ten, baptistenkerken, pinkster en volle evangelie gemeenten. Hun aantal in de hele wereld moet zeker niet onderschat worden. In ons land komen er steeds meer evangelische chris tenen bij. Op dit ogenblik zijn er zo rond de 200.000. „Die groei heeft te maken met het feit dat bij de Samen op Weg-kerken een sterke seculari serende werking is ingetreden. Nederlandse abortuswetgeving, vertelt dat er in het oorlogsge bied vooral gebeden gaat wor den voor een christelijke rege ring 'die ook opkomt voor de le vensrechten van de zwaksten Koopmans, voorzitter van de stichting, is ervan overtuigd dat het volgende Nederlandse kabi net wordt geleid door een pre mier afkomstig uit één van de drie kleine christelijke partijen. „Menselijkerwijs gesproken na tuurlijk onmogelijk. Maar toch geloof ik dal het gaat gebeuren. En gebeurt het niet, dan komt dal door de slomigheid van het Nederlandse volk." mee dat er al enige tijd bespre kingen gaande zijn om te trach ten het draagvlak voor MEDO te verbreden en de financiële toe stand te verbeteren. Hangende deze besprekingen wil het bis dom Roermond geen nadere mededelingen doen. Ontkend wordt nadrukkelijk dat de ver plaatsing van MEDO verband zou houden met het recent aan treden van de nieuwe bisschop van Roermond, mgr. F. Wiertz. Het MEDO is thans gevestigd in één van de gebouwen van de voormalige abdij Rolduc te Kerkrade, waar ook het groot seminarie van het bisdom Roer mond is ondergebracht. De modernistische theologie heeft veel weggehaald van de betrouwbaarheid van de bijbel. De mensen lopen niet voor niets weg uit de kerken. Die te rugloop heeft altijd een tegenef- fect, er komen andere krachten in verweer. Wij vinden daarom ook niet iets uit. wij spelen in op datgene wat al aan het ver schuiven is. Zelf kom ik ook uit een gereformeerd nest, zoals velen die hier in ons centrum werkzaam zijn. Wij zijn niet an ti-gereformeerd. maar de Gere formeerde Kerken zelf hebben Omdat destijds het aantal aanmeldingen al groter was dan het aantal beschikbare plaatsen, werd besloten nog twee reizen te organiseren. veel losgelaten wat vroeger van zelfsprekend was. Doorgaans uiten mensen uit evangelische kringen zich spon taner in hun geloofsuiting dan christenen uit reformatorische en. gereformeerde kerken. Ze onderscheiden zich ook door hun geloofszekerheid, het uit dragen van hun geloof aan an deren en veel bidden, merkt Ter Welle op. Dat alles nu moet ge stalte krijgen op een evangeli sche middelbare school 'dwars door alle vakgebieden heen'. „De leraren worden daarin colofon LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv. DIRECTIE: B M Essenberg, G.P. Arnold (adj). J Kiel (adi); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R.D. Paauw, tel. dag. 9.30- 11 30 uur071-356215. of per post. HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353. Fax 02521 -19610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam berichten 071-323508 Redactie071-321921 ook getraind. Voor de leerlingen heeft dat natuurlijk geweldige pluspunten", vervolgt Ter Wel le, „om door zulke leerkrachten te worden onderwezen." Ook aan onderwijskrachten zal geen gebrek zijn, want maar liefst 150 leraren hebben al inlichtingen ingewonnen over hun toekom stige mogelijkheden op een evangelische middelbare school. Nog eens 25 anderen zijn nu al nauw betrokken bij het uitwerken van de nieuwe leerplannen, 'allemaal in hun vrije tijd'. DE RECHTER iu ZA& PÜS BEO MAaJ het raam uit KLIMMEN, OF MFF, S>& PEUR üiTKOMEM GELOOF (K Mr. Jesse van Muylwijck MET IN Z.LJN HANP BEO VTPFORECORpER OF WAS HET EEN GOUPSN KANDEL-AAR. NEE W/ACHT EVEN', E'EN/ GEL-P KiSTOF EEN FIETSPOMP MiSSCHiEN Volgens gelovigen verschijnt Maria sinds 1981 in Medjugorje als de Koningin van de Vrede. In februari organiseerde de stich ting ook al een reis naar Bosnië, toen om te bidden voor de 'red ding en bekering van Neder land'. Af en toe was er in de ver te 'wat gebombardeer' te horen, maar de 113 bedevaartgangers liepen volgens pater Koopman helemaal geen risico. Marokkaanse moslimvrouwen volhardender dan mannen Mannen beschikken in de ogen van Marokkaanse moslimvrou wen in Nederland over minder volharding en geduld dan vrou wen. Daarom moeten zij geholpen worden in de naleving van Gods regels. Dat blijkt uit het proefschrift Vrouwen over Islam van Yvon Bartelink, waarop zij gisteren aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen hoopt te promoveren. Bartelink deed onderzoek naar geloofsvoorstellingen en ge loofspraktijken van Marokkaanse migrantes in Nederland. Daar toe trok ze in 1990 en 1991 intensief op met negen vrouwen in twee Brabantse gemeenten en had ze regelmatig gesprekken met een groep van ruim zestig vrouwen in hun omgeving. Ne derland telde in 1990 ruim 65.000 Marokkaanse vrouwen. In dat zelfde jaar woonden hier in totaal bijna 150.000 Marokkanen. Stevige zuidwestenwinde Na een paar winderige, frisse da gen kwam de atmosfeer gisteren tot rust. Een zwak hogedrukgebied- je wist zich tussen diverse depres sies staande te houden en koos po sitie boven Nederland. Bij met meer dan een matige wind, en flin ke stukken blauwe lucht werd het een vriendelijke dag. Door convec tie werden in de middag stapelwol ken gevormd, maar de verticale ontwikkeling bleef beperkt. De da lende luchtbewegingen in een ho- gedrukgebied zorgden voor typi sche mooiweer-cumuli, die een af geplatte vorm hebben. Op heldere dagen tijdens het zomerhalfjaar zie je ze enkele uren na zonsopkomst verschijnen, meestal minder dan de helft van de hemel bedekkend. Soms spreiden ze zich uit tot grote lappen, maar de verticale bewegin gen en dus de neiging tot buienvor ming blijft beperkt, zolang de lucht stabiel blijft. Als de avond valt en de lucht snel afkoelt, verdwijnen de cumuli op slag, omdat er een einde komt aan de toevoer van bel len warme lucht, die gedurende de dag opstijgen van boven het door de zon verwarmde aardoppervlak. Dit vriendelijke weer is niet langer aan ons besteed; hoogstwaar schijnlijk hebben we de beste dag van de week achter de rug. oceaan is er alle reden tot at j teit. Je ziet in deze tijd van I I maar een trage opwarming \4 noordelijke gebieden. Op IJ: de maand maart zelden wari dan de voorafgaande winteri den. terwijl de zeegebieden westen van het Iberisch sch land al enige tijd aan het opeti, men zijn. Gevolg is een aant1 dend grote temperatuur-gra^til tussen noord en zuid en in d]jjj atie blijft de oceaan een kwe3 ver voor omvangrijke oceaar x pressies. Op de weerkaart vn C daag ligt er een exemplaar v>n millibar zeer diep dus buurt van IJsland met eind#11 ming Noordwest-Rusland, log de week. Vandaag en morge spoelt in een brede stroom z en vochtige lucht over ons l£wu voorafgegaan door een regei Het kwik loopt op tot 10 a 1 den, mogelijk nog iets hoger even opklaart. Op beide dag ex staat er een zuidwestenwind u kracht 7; aan zee wellicht 8 fort. Later in de week komt t luchtaanvoer uit west tot nouT west tot stand en dan keert M gure weer terug met flinke o ringen en mogelijk een lossëTI het weer in europa KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veranderlijke bewolking n van tijd tot tijd regen of een bui. Maxima ongeveer 12 graden, in het zuiden i Engeland met wat zon enkele graden hoger. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en af en toe wat regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer !0 graden, morgen iets ho ger. Noord- en Midden-Frank- In het noorden wolkenvel den, af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Warmer met maxima van 12 graden in het iloorden tot 17 in de omgeving van Clermont- Ferrand; morgen overal enkele graden warmer. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Gelei delijk stijging van temperatuur, met op morgen maxima rond 22 graden. Spanje: Vandaag in het noorden en noordoosten wellicht nog enkele wolkenvelden, vrij wel overal droog en maxima rond 17 graden. Verder flinke perioden met zon, droog en middagtemperaturen van 20 tot 24 graden, in Andalusië boven de 25. Canarische Eilanden: Aan de zuidstranden zonnig, elders op de eilanden ook bewolking.Droog. Vrij vinderig. Middagtemperatuur aan de zuidstranden ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust; Perioden met zon, van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Toenemende kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Tunesië: Eerst vrij zonnig, met name morgen ook hier en daar wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peraturen van 20 graden rond Tunis tot 25 graden nabij Sousse. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en droog. In het oos ten eerst nog bewolking en kans op re gen. Maxima tussen de 15 en 20 gra den. morgen uiteenlopend van 18 bij Bordeaux en Lyon tot 23 aan de Cöte d'Azur. In de Alpen wolkenvelden en mogelijk nog regen of sneeuw. Morgen droog en steeds meer zon. Temperatuur op 2000 meter ongeveer plus 3 graden. In de Pyreneeën zonnig en zacht met een temperatuur op 2000 meter van on er plus 6 graden. Mallorca en Ibiza: Droog en fjipke perioden met zon. Maxi ma ongeveer 20 graden. Italië: Perioden met zon en vandaag alleen in het noorden kans op wat regen. Naar het zuiden toe volop zon. Middagtempera tuur ongeveer 19 graden, in het uiterste noorden koeler. In de Italiaanse Alpen en in de Dolomieten droog en geleidelijk meer zon. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot plus 5 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en droog. In het noor den meer bewolking. Middagtempera tuur aan de stranden ongeveer 18 gra- Turkijeen Cyprus: Droog en aan de meeste stranden over wegend zonnig. Middagtemperatuur al daar van 16 graden bij de Dardanellen tot 21 graden op Cyprus, morgen iets Duitsland: >g en in het zuiden en midöen gere- zon. In het uiterste noorden beide dagen bewolkt en regenachtig. Maxima op vandaag tussen de 8 en 15 graden, morgen van 11 tot 17 graden. Tempera tuur op 1500 meter in de Beierse Alpen oplopend tot ongeveer plus 5 graden. Zwitserland: Aan de noordzijde van het Alpenmassief enkele wolkenvelden, ook geregeld zon en bijna overal droog. In het zuiden bij Engadin, Tessin en Wallis overwegend zonnig. Op 2000 meter hoogte middag- temperatuur morgen tussen plus 3 en plus 7 graden. Oostenrijk: Van het westen uit geleidelijk wat meer zon en op de meeste plaatsen droog. In het laagland bij Wenen blijft het nogal bewolkt. In Karinthië nu en dan zon. Middagtemperatuur op 2000 meter morgen van mm 3 in het oosten tot plus nVorarlberg. Neerslagkqjjs Middagtemp. Wind weerrapportej1 WOENSDAG 23 MAART 1994 Zon- en maanstanden 'liJ: Zon op 06 34 Zon onder Maan op 14.06 Maanondrn Waterstanden Katwijk na Hoog water 11.53 23.33 Laag water 06.53 20.06 1 Weerrapporten 21 maart 19 uur: 0 Split metontv. Stockholm onbew. Warschau licht bew. Wenen regen Zurich zwaar bew. Bangkok zwaar bew Buenos Aires zwaar bew Casablanca hall bew Johannesburg licht bew. Los Angeles licht bew. New Orleans zwaar bew

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14