Hoe oud is oudste fossiel? Apen eten verstandiger dan hun afstammelingen Wetenschap Kies Exact verkeerd uitgangspunt overheid Borstkanker meer ontdekt bij vrouwen boven vijftig Veiliger geboorten en criminaliteit DINSDAG 22 MAART 1994 naar een breder doel, namelijk de individuele ontwikkeling van de leerlingen. Zolang dat niet gebeurt blijft het wiskunde-onderwijs op twee gedachten hinken, zo stelt zij. Tien jaar onderzoek en gericht overheidsbeleid zonder dat er iets in de situatie wijzigde, heeft dat volgens haar wel aange toond. De overheidscampagne Kies Exact noemt de promoven da een voorbeeld van een ver keerd gekozen uitgangspunt van de overheid. Ten onrechte werd ervan uitgegaan dat het keuzegedrag van meisjes kon worden beïnvloed door hen te wijzen op het belang van wis kunde voor toekomstige oplei dingen. Zolang de aard van het onderwijs echter niet verandert keren meisjes èn jongens zich, volgens de promovenda terecht, af van wiskunde. Ze erkent dat een dergelijke omschakeling veel vergt van do centen en leerlingen. Daardoor is de weerstand tegen een fun damentele omschakeling groot. ,,De overheid lijkt dat laatste te bevorderen. Zelfs meer dan de benodigde veranderingen zelf', aldus de onderzoekster in haar Wiskundige begaafdheid is geen eigenschap van leerlingen en wiskunde is zeker niet alleen weggelegd voor experts. De ver schillen in de prestaties van leerlingen zijn eerder het gevolg van de manier waarop het on derricht in dit vak gebeurt. Bin nen het onderwijs op middelba re scholen domineert een be perkte interpretatie van wiskun de, waardoor veel leerlingen met het vak worstelen en er uit eindelijk de brui aan geven. Dat stelt M. Witte in het proef schrift „Meisjes meegerekend, de constructie van wiskundige begaafdheid", waarop zij vorige week promoveerde 18 maart promoveert aan de Universiteit van Amsterdam. Witte pleit voor een bredere be nadering van de wiskunde, waardoor het vak voor veel leer lingen aantrekkelijker wordt dan het nu is. Een omschake ling van, zoals zij dat noemt, „cxpertwiskunde" naar „gebrui- kerswiskunde". I let onderwijs voldoet nu voornamelijk aan de wensen die technische vervolg opleidingen eraan stellen. Witte stelt een omschakeling voor uitgezaaid naar de lymfeklieren. Van de vrouwen tussen de vijf tig en zeventig jaar komt 65 procent naar het bevolkingson derzoek. Bij hen wordt de helft van alle borstkankers ontdekt. Ook blijkt dat de kanker eerder ontdekt wordt. In veel gevallen is nog geen sprake van uitzaai ingen. Slechts een kwart van de vrouwen ouder dan zeventig komt naar het onderzoek, ter wijl bij hen 35 procent van de gevallen van kanker wordt ont dekt. Onderzoeksleider me vrouw drs. P. Peer vermoedt dat borstkanker bij jonge vrouwen sneller uitzaait. De tumor wordt met de huidige technieken meestal pas ontdekt als er al uitzaaiingen zijn. Peer denkt dat modernere apparatuur bij het bevolkingsonderzoek een beter resultaat zal geven bij jonge Het tweejaarlijks bevolkingson derzoek naar borstkanker heeft gunstige resultaten voor vrou wen tussen de vijftig en zeven- lig jaar. Voor jongere vrouwen pakt het bevolkingsonderzoek veel minder gunstige uit. De vakgroepen medische infor matiekunde, epidcmologie en statistiek hebben alle gegevens van de veertigduizend vrouwen die sinds 1975 in Nijmegen hebben meegedaan aan het be volkingsonderzoek geanaly seerd. Er is gebleken dat de op komst bij de vrouwen tussen 35 en 50 jaar het hoogst is (75 pro cent), maar dat slechts in 37 procent van de gevallen borst kanker wordt ontdekt. Veruit de meeste gevallen van borstkan ker bij jonge vrouwen worden op andere momenten ontdekt. De kanker is dan meestal ook al HOMO SAPIENS Co Loerakker en Piet Zeeman Voor sommigen zal het een tegenvaller zijn, voor anderen betekent hel een opluchting. Recent onderzoek wijst er op dat de mensheid waarschijrtljk niet geheel uit nikkers bestaal. Oef, de ge schrokken honderd blanke CD-stemmer zakt terug in z'n var kensleren bankstel en kijkt verder naar Hu- Bold and the Beautiful. Het slechte nieuws voor onze pure blanke is dal hij in dat geval niet van een nikker, maar van spleetoog af- Tot voor kort leek het duidelijk dat de diersoort mens. Homo sapiens, ongeveer een miljoen jaar geleden in Afri ka ontstond, als opvolger van veel oudere soorten, zoals Ho mo habilis, die al twee miljoen jaar geleden rechtop liep. Vondsten van fossiele schedels en primitieve werktuigen leid den tot de theorie dat Homo sa piens zich vanuit Afrika over de hele wereld verspreidde. Deze theorie staat nu ernstig op de helling, om niet te zegggen dat bij er al afgegleden is. Op Java en in China zijn Homo-sapiens- schedels gevonden die min stens zo oud zijn als de oudste Afrikaanse fossielen. En de da tering van fossielen kan tegen woordig veel preciezer gebeu ren dan vroeger. Het lijkt erop dat Homo erectus, de rechtop lopende mens, om te beginnen een miljoen jaar eerder dan tot nu toe werd aangenomen ont stond, en dat dat ruwweg tege lijk op allerlei plaatsen ter we reld gebeurde. Daaruit ontwik kelden zich weer verschillénde nieuwe soorten, de ene succes voller dan de ander. De beken de Neanderthaler is zo n soort die het niet heeft gered (ook al ga je daaraan twijfelen als je op straat een poosje goed om je heen kijkt). De soorten waren genetisch verwant en konden dus onder ling paren en zich voortplanten. Zo moet op talloze plekken het dier dat wij Homo sapiens noe men zijn ontstaan, in talloze va riaties. De meeste daarvan leg den uiteraard het loodje, want zo werkt evolutie nu eenmaal, per definitie: alleen de sterkste, de snelste, de slimste krijgt de kans om zich voort te planten r het c erleven be langrijke erfelijke eigenschap pen door te geven aan een na geslacht, dat daarvan kan profi teren. Gedurende de laatste paar honderdduizend jaar zijn een paar van die Homo sap- iens-variaties dominant gewor den, de nikkers en de spleet ogen. De bleekscheten komen nog maar net kijken: een sap- iens-soort die uit het warme zuiden naar het koude noorden trok en ook daar bleek te kun nen gedijen. Veel pigment bad je daar niet nodig doordat de zon er minder scheen: het pig ment verdween. Er zullen na tuurlijk altijd wat bleek uitgeval len vertegenwoordigers van Ho mo sapiens blijven die menen dat zij juist daardoor het nieuwe model zijn. Ach we gunnen ze een paar honderdduizend jaar om te bewijzen dat ze gelijk hebben. SAN FRANCISCO STEVE CONNOR THE INDEPENDEN31 Betere gezondheidszorg voor zwangere 57 vrouwen in de binnensteden zou de ge welddadige misdaad in de volgende gener!5 tie met meer dan 20 procent kunnen terug brengen. De uitkomsten van een onderzot rin verband wordt gelegd tussen ver- 30 mijdbare geboortecomplicaties en geweld40 op volwassen leeftijd tonen het belang var gezonde en veilige geboorten om de ge welddadige misdaadcijfers omlaag te brerOO gen. Psychologen die 4.269 mannen vanaf hun geboorte tot de leeftijd van 18 jaar hebber gevolgd, denken het eerste harde bewijs tt hebben gevonden van een biologische fac tor die zorgt voor een verhoogd risico dat iemand een gewelddadige crimineel word Die biologische factor zou vermeden kun-27 nen worden. Professor Adrian Raine van de universiteit n Zuid-Californië in Los Angeles geeft u leg over het onderzoek: „Het is ontegenzepO gelijk het geval dat aanleg voor geweld in 26 biologische factoren zit. Daarbij hebben w het niet over een kleine aanleg. Biologisch factoren leveren een grote bijdrage aan ge welddadig gedrag. Complicaties bij de ge boorte maken iemand vatbaar voor crimi neel geweLd. Dat zijn complicaties als stui21 geboorte, tangverlossing, bloeden." Het onderzoek werd uitgevoerd onder wilOO lekeurig geselecteerde mannen die tussen 1959 en 1961 in Kopenhagen zijn geboren De uitkomst was dat de 3,4 procent die Dmplicaties hadden gehad bij de geboort i bovendien nog waren afgewezen door 46 hun ouders, verantwoordelijk waren voor 22 procent van de gewelddadige misdaad de groep, zoals moord, overvallen en ver krachting. /as sprake van afwijzing door de ouder als de moeder had laten weten de zwange schap niet te willen, had geprobeerd een abortus te krijgen, of wanneer de baby in eerste levensjaar niet ten minste vier maanden thuis had gewoond. Geboortecomplicaties of afwijzing door d< ouders op zichzelf leidde niet tot geweldd33 dige criminaliteit. „Het is specifiek de con binatie van de twee die tot geweld leidt", i dus Raine. „Uit het onderzoek is gebleken dat ge boortecomplicaties gecombineerd met af01 wijzing door de ouders op jonge leeftijd, 106 jaar later lot gewelddadig gedrag leidt. He ;n klassiek voorbeeld van een biosocia interactie, een biologische factor en een st ciale factor die samen zorgen voor een aa^_ leg tot gewelddadig gedrag. De onderzoekers vermoeden dat geboorte-/' complicaties op jonge leeftijd tot een lichr- n van stoornis van de hersenen leider/SD tot een verder afzakken langs de weg c c leidt tot gebrek aan IQ, mislukken op P1'1 school, werkloosheid en men kan zich dai^- voorstellen hoe men vervalt in crimineel drag. Maar dat is op dit moment specula-- Ri tie...' 2 VERTALING: LUUTJE NIEMANTVERDRHjng Ontstollingsmiddelen werken wel degelijk 5 De strijd in de medische wereld over het dan niet toedienen van ontstollingsmiddérrjj len aan mensen die éen hartinfarct hebbent t gehad, kan worden gestaakt. Ontstollingsink middelen helpen echt. Het Praeventiefon<en- heeft dit onlangs ïneegedeeld na een ondé3" zoek waaraan het drie miljoen gulden hee! bijgedragen. De resultaten van het onderzoek zijn gept^, bliceerd in het Britse medische vakblad Tl) d Lancet. Ze verschijnen binnenkort ook in itei het Nederlands Tijdschrift voor Geneesku4 de. !orn Of patiënten na een hartinfarct ontstol- te 1 lingsmiddelen voorgeschreven krijgen et 1 hangt nu nog af van de school waaruit hufjjj cardioloog afkomstig is. In het ene zieken^ huis gebeurt het wel, in het andere niet. 1 In september 1986 is in opdracht van de IÊN deratie van Nederlandse Trombosedienstfenc i vergelijkend onderzoek gestart dat bijwb zes jaar duurde en waaraan 60 Neder-iae landse ziekenhuizen hebben deelgenome*11 varen 3400 patiënten bij betrokken dia^J nmin als hun artsen, wisten of ze ont stollingsmiddelen (anticoagulantia) krege— of een niet werkzaam middel (placebo). Van de 1700 patiënten die anticoagulanti<__ slikten overleden er 170, in de controle groep 189 ofwel 10 procent meer. Nog ovtjs tuigender noemt het Praeventiefonds het ekl dat in de „ontstolde" groep het aantal twaek de hartinfarcten 53 procent lager lag (114r v tegen 242) en het aantal beroerten 40 pro101' cent (37 tegen 62). In de behandelde groej^ kwamen wel meer bloedingen voor (73 test gen 19). De onderzoekers pleiten ervoor, van ont-al stolling een routinebehandeling te maken10 Dat is ook goedkoper: patiënten met een lenr tweede infarct hebben doorgaans veel kofen bare medische zorg nodig. va risico van ontstollingsmiddelen is datM bij een verkeerde dosis of een onjuist ge-^ bruik bloedingen kunnen optreden. De 7^pe gespecialiseerde trombosediensten in Neio$ derland stellen daarom bij elke patiënt infer 1 vidueel de dosis vast waarbij dit risico binijv i aanvaardbare grenzen blijft. r' Na de start van het onderzoek zijn voor ,ru ntstolling behalve anticoagulantia ook aiu pirine en aspirine-achtige middelen of tri; combinaties daarvan in zwang gekomen. De bij het onderzoek betrokken patiënten10 kregen geen aspirine. De vraag wat voor (E patiënt het gunstigst is, een volle dosis aqek coagulantia, een volle dosis aspririne of eti e combinatie van lagere doseringen van deM twee, is dan ook nog niet beantwoord. ,n< Op welk paradijs heeft nu de eerste mens gewoond? 3en Apeldoorn GPD Behalve voor degenen die rotsvast blijven geloven, is er eigenlijk weinig meer heel van dat vredige ideaalbeeld van het paradijs waar alle dieren naast elkaar leefden. En waar God de eerste mensen Adam en Eva schiep op de voorlaatste dag van het scheppings verhaal. Van daaruit moet de mens de aardbol hebben ver spreid. Er is lang gespeculeerd over en gezocht naar waar zich dat paradijs ooit bevond en als 'meest waarschijn lijke plaats' werd een gebied aange wezen tussen de rivieren Euphraat en Tigris, het vroegere Mesopotamië. Vroeger zal dat beslist een paradij selijk oord zijn geweest, maar nu be hoort het tot het domein van de Iraak- e dictator Saddam Hoessein, het voor de internationale bewapeningsindus- lucratieve 'enfant terrible' van deze planeet. Waar Adam ooit aan de verboden boom een appel ontrukte om Eva, on der toeziend oog van de als verderfe lijke slang vermomde Duivel, tot een hap te verleiden, daar jagen Saddams milities nu in de moerassen op de in zijn ogen verderfelijke Mujaheddin- rest bitter weinig pa- de wetenschap ook elf begon te knagen. 1 is er zoiets als de mens; 'The Origin of 1 Charles Darwin gaat ook de mens op. Adam en Eva zijn t opeens verschenen; daar gingen honderdduizenden, miljoenen jaren evoluerende ontharing, hersen- vergroting en verstandelijke vermo- an vooraf. Moderne theorieën verder dat de mens en de mensaap (gorilla, chimpansee) wel licht ergens in het Mioceen een ge- nschappelijke voorouder hadden. Skeletten var van evolutie. Vraagtekens Was er ooit ergens sprake van één paradijs? Kunnen e daar eigenlijk wel van spreken op basis van de etenschap dat de stambomen van Homo erectus le rechtop lopende mens) en Homo sapiens (de verstandelijke) tien, twintig of dertig miljoen jaar terug in de geologische historie van onze planeet wortelen? Nee. natuurlijk. Tot enkele jaren geleden ging men ervan uit dat de bakermat van rechtop lo pende mensen óf mensachtigen in het Oosten van Afrika lag, simpelweg omdat de meeste fossiele erblijfselen in Tanzania en Ethiopië werden ge vonden. Overblijfselen van vroege vormen van Homo erectus zijn inmiddels ook gevonden op tal van plaatsen in.China, Europa, Azië, en lava. Opmerke lijk daarbij is dat, op een enkele, onzekere uitzon dering na, geen van de tot dusverre in China en 1 op Java gevonden fossielen ouder is dan 1 het begrip Om te beginne: evolutie van de Species' gorilla (voorgrond) e Afrika lijkt wat fossiele ouderdom betreft zonder meer de kroon te spannen, wat nog een extra on dersteuning vormde voor de theorie van Oost-Afri ka als bqkermat voor de gehele mensheid. Recente opgravingen en ouderdomsbepalingen zetten daar nu echter vraagtekens bij, waarmee de vraag actu eel wordt hoeveel bakermatten er, verspreid liggend over diverse continenten, eigenlijk geweest zijn. Een team paleontologen van het Amerikaanse 'Institute of Human Origins' (IHO) in Berkeley heb ben namelijk eerdere vondsten in twee plaatsen op het Indonesische eiland Java onderworpen aan de allermodernste dateringstechnieken. Zij deden de opzienbarende ontdekking dat de fossielen min stens 600.000 jaar ouder moeten zijn dan werd aan genomen. Dat brengt deze fossielen qua leeftijd op ongeveer gelijke hoogte met de Afrikaanse wat het onaannemelijk maakt dat de botres- ten afkomstig zijn van migranten uit Oost-Afrika. Pionierswerk In het wetenschapsblad 'Science' v eind februari beschrijven de IHO-on- derzoekers Carl Swisher en Garniss Curtis, samen met een aantal Indo nesische collega's, hoe men bij de nieuwe ouderdomsbepalingen werk ging. Curtis, evenals Swisher een zeer gerenommeerd paleonto loog met een enorme ervaring op het gebied van isotopen-onderzoek als maat voor de ouderdom, maakte v de gelegenheid gebruik om en p sant te verwijzen naar de twijfel die hij al ruim 25 jaar geleden koesterde. Dat betrof de datering van een fossiel stukje schedeldak van een ongeveer vijfjarig kind dat al in 1936 bij Mojo- kerto was gevonden. Oorspronkelijke ouderdomsbepalingen daarvan kwa men uit op ongeveer een miljoen jaar. In de jaren '70 vond men een paar honderd kilometer westelijker, nabij Sangiran, schedel- en gelaatsfrag menten waarvan de ouderdom werd vastgesteld op 700.000 tot 900.000 jaar. In 1992 en 1993 keerden de onder zoekers naar Sangiran en Mojokerto terug om meer materiaal te verzat len waarin de genoemde fossielen waren gevonden. Het daarin aanwe zige, vulkanische puimsteen en enke le geschikte, metaal-silicaathouden- de mineralen werden afgescheiden en speciaal bewerkt. Vervolgens be paalde men daarin met behulp van een laser (als hitte-bron om de ge weeste isotopen uit de kristalstructu ren vrij te maken) stapsgewijs de ver houding tussen twee soorten argon- isotopen. joenen jaren Deze 'argon-argon'-methode geeft foto gpd nauwkeuriger resultaten dan de veel vuldig toegepaste 'kalium-argon'- methode waarbij gebruik gemaakt wordt van het natuurlijke verval van (radio-actief) kalium-40 naar argon-40 isotopen. Daarvan bedraagt de halfwaar- detijd 12,7 miljard jaar zodat reeds geringe on nauwkeurigheden grote consequenties voor ouder domsbepalingen hebben. Curtis en de zijnen verkregen voor de vondst bij Mojokerto een leeftijd van 1,81 miljoen jaar en voor de Sangiran-fossielen 1,66 miljoen jaar. In beide ge vallen bedraagt de fout 40.000 jaar. Een peuleschil (een paar procent) vergeleken met de ouderdom. Veel andere vindplaatsen zijn wat betreft de ouder dom van menselijke fossielen nog omgeven door een waas van onzekerheden waaraan de 'argon-a: gon'-methode voorgoed een einde zou kunnen m< ken. Wie weet hoeveel c rijker zou worden. •r-paradijzen de wereld dan Veel mensen in de westerse samenleving die worstelen met voedingsproblemen, zouden er goed aan doen eens te kijken naar hun vroege voorvaderen, de apen. Katharine Milton van de Universiteit van Californië in Berkeley heeft uitgebreid onderzoek gedaan naar het dieet van wilde primaten, zoals de chimpansees en orang-oetans. Zij is tot de conclusie gekomen dat de dagelijkse strijd om voldoen de te eten uiteindelijk heeft geleid tot de evolutionaire weg naar de moderne mens. De moderne mens eet vol gens Milton heel wat onge zonder, dan de primaten. De biologische antropologe meent dat het dieet van wilde planten, dat apen tot zich ne men ons veel kan vertellen over wat we nu echt nodig hebben aan voedingsstoffen. „Plantenkweek, veredeling, toevoegingen en de produktie van voedsel heeft veel van ons eten sterk gewijzigd. Daardoor verschillen moder ne voedingsmiddelen nogal van wat onze lichamen eisen en waartoe ze ontwikkeld zijn om te verwerken". Hoewel primaten veelal worden omschreven als om nivoren, bestaat hun voedsel grotendeels uit plantaardig voedsel. Aangezien de meeste primaten tropische woudbe woners zijn, consumeren ze gewoonlijk de bladeren, het fruit en de bloemen van de tropische woudbomen en struiken. Maar het vinden van kwalitatief hoogwaardig voedsel in het tropische bla derdak kan een uitdagende taak zijn, zo stelt Milton. „Het idee dat eters van planten in het overvloedige tropische woud een luxe le ventje leiden is een mythe. Primaten moeten dagelijks veel uren besteden aan het verzamelen van voedsel". De opvallend grote hersenen van primaten tonen aan dat ze geleerd hebben hun vele voe dingsproblemen op te lossen door de kracht van die herse nen, zo meent de hoogleraar uit Berkeley. Eetgewoonten „Primaten die in staat waren om soort en vindplaats van een grote variëteit aan voe- dingrijke wilde planten te le- Veel mensen in de westerse samenleving die worstelen met voedingsproblemen, zouden er goed aan doen een te kijken naar hun vroegere voorvaderen: de chimpansees. foto anp omgeving. Een omgeving waarin overleving afhing van samenwerking en technolo gie. Deze omgeving, die in eerste instantie kennelijk sterk afhankelijk is geweest van verdeling van arbeid en later van het delen van voed sel met alle leden van een so ciale eenheid „is een revolu tionaire voedingsontwikke ling geweest, waarvan de enorme originaliteit niet overschat kan worden". Elk lid van een sociale een heid kon een specialist wor den in verschillende voedsel- soorten, zowel plantaardige als dierlijke voeding. Dat ver beterde de algemene voedsel kwaliteit en vergrootte het leefgebied. „Zo'n 'eet-strate- gie' is ideaal om het hoofd te bieden aan de veranderingen in deomeeving". Toen de mensen zich ver spreidden over de wereld, al dus Milton, ontwikkelden ze deze nieuwe voedingsge woonten, goed aangepast aan de aanwezige planten en die ren, steeds verder. Dat beeld is veranderd. Vandaag de dag brengt de overweldigende di versiteit in voedsel de men sen in verwarring. Bovendien is de chemische structuur van veel voedsel veranderd. Balans en mix Het onderzoek naar de voe dingswaarde van wilde plan ten, die de voorgangers van de mens zö'n vijftig miljoen jaar aten, zou wel eens oplos singen kunnen bieden voor veel van de huidige gezond heidsproblemen, zo meent Milton. Samen met haar col lega's ontdekte ze bijvoor beeld dat de bladeren en het fruit dat in het wild levende primaten eten, vol vitamine C zitten. Apen consumeren da gelijks dus honderden milli grammen vitamine C en voe len zich daar zeer wel bij. Daarbij komt nog dat in veel wilde planten 'pectin' zit, een stof die cholesterol aan zich bindt, en ook nog eens een aanzienlijke voorraad ve zelachtige voedingsstoffen, waarvan wordt aangenomen dat die het kankerrisico ver minderen. De wilde planten hebben een goede balans en mix van vetzuren. Ook het hoge gehalte aan het Omega 3-vetzuur komt volgens som mige onderzoekers de ge zondheid ten goede. Milton: „De tropische wou den zijn een natuurlijk voed- sellaboratorium dat we tot nu toe hebben verzuimd te ge bruiken. De chemische sa menstelling van deze wilde planten kan ons wellicht veel vertellen over de manieren waarop ons moderne dieet is afgeweken van onze biolo gische behoeften". Reconstructie van de Australopithecus, die drie miljoen jaar gele den over de Afrikaanse savannen liep Te zien in het Museon in Den Haag. fotogpd ren en te onthouden, konden direct op zoek gaan naar zul ke planten. Daarmee konden ze verspilling van kostbare tijd en energie voorkomen", aldus Milton. De biologisch antropologe maakte studie van twee apensoorten met verschillen de eetgewoonten in de regen wouden van Panama. Ze ont dekte dat apen die een voor keur hebben voor de makke lijk te vinden jonge blaadjes, beduidend minder ontwik keld waren dan apen die het moeten hebben van rijpe vruchten, waarnaar het echt zoeken is. De herseninhoud van de laatsten blijkt veel gro ter te zijn. Op grond daarvan conclu deert Milton dat de evolutie van de mens gestuurd is door vergelijkbare voedingsproble men. Veranderende omstan digheden in de Afrikaanse sa vannen - ongeveer vier tot anderhalf miljoen jaar gele den - hebben de aanwezig heid van hoogwaardig voed sel sterk veranderd. Daardoor werden de bewoners van de savannen, dus ook de voor ouders van de mens, ge dwongen hun dieet aan te passen om niet uit te sterven. Strategie Door het gebruik van hersen- kracht, zo meent Milton, slaagden de eerste mensach tigen erin hun weg te vinden naar een nieuwe voedings-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10