Pakistani krijgen eindelijk revanche Sport Ook in Milaan-San Remo is het weer 'Forza Italia ^119. VROOM DREESMANN >4 MAANDAG 21 MAART 1S Nederland uitgeschakeld bij Champions Trophy Vijftien wedstrijden hadden de Nederlandse en Pakis taanse hockeyers gespeeld sinds Oranje op 23 februari 1990 in Lahore wereldkampioen werd. De Pakistani won nen er tien van de vijftien, waaronder een oefenwedstrijd in hetzelfde stadion, maar nooit hadden ze het gevoel dat ze revanche genomen hadden voor die nederlaag (1-3), vier jaar en 25 dagen geleden. LAHORE «ANP Dat gevoel was er gisteren wel in het National Hockey Stadium na de zwaarbevochten zege met 2-1. Pakistan bleef daardoor in de 16e Champions Trophy on geslagen, Nederland leed de tweede nederlaag en keek hal verwege, na drie van de zes wedstrijden, al terug op een mislukte missie naar Punjab. Opnieuw faalde de ploeg in de afwerking. Opnieuw was de strafcorner allesbehalve een do delijk wapen. F1 ons-Jan Bovelander miste zes van de zeven keer. De laatste, drie minuten voor het einde, gleed vlekkeloos langs doelman Mansoor. „Vroeger sloeg Floppy de eerste of twee de corner raak", blikte coach Oltmans terug, „in dit toernooi de zesde of zevende. Op zo'n moment is de wedstrijd meestal al gespeeld. Zoals tegen Pakis tan." Furlan niet in Ronde van Vlaanderen SAN REMO ANP Giorgio Furlan hecht nau welijks waarde aan zijn eer ste plaats in het klassement van de wereldbekerstrijd. De winnaar van Milaan-San Remo, de eerste wedstrijd uit de wereldbeker-cyclus, verklaarde zaterdag niet van start te gaan in de Ron de van Vlaanderen. Met de Belgische klassie ker wordt op 3 april de strijd om de wereldbeker voortgezet. „Ik ben niet van plan mijn eerste plaats te verde digen. In Vlaanderen heb ik weinig te zoeken, al die slechte wegen en kasseien zijn niets voor mij. De trui die de leider van het we reldbeker-klassement mag dragen, zegt mij ook niets". Furlan heeft andere plan nen. De 28-jarige prof wil dit seizoen debuteren in de Tour. Daar rijden immers alle vedetten uit het peloton. Na zijn overwinning in Milaan- San Remo vindt de Italiaan dat hij ook in de belangrijk ste ronde thuishoort. Over het veldspel was de Oegstgeestenaar tevreden. „We speelden zeker in de eerste helft onze beste wedstrijd in dit toer nooi", overdreef hij lichtelijk, „maar de doelpunten bleven helaas uit." Slagkanon Bovelander, de Krajicek in het nationale hoc key, miste juist dat kleine beetje scherpte dat het verschil maak te tussen mis en raak, dacht hij. En de spelregelwijziging, die na de Olympische Spelen van Bar celona werd doorgevoerd, was ook niet in zijn voordeel. De FfH (wereldfederatie) besloot daar dat de bal buiten de cirkel moest worden gestopt. „Dat is een probleem", vond Bovelan der, „dat we nog niet perfect onder de knie hebben. We zul len daaraan in de komende ze ven maanden voor het WK hard moeten sleutelen". Oltmans kopte de voorzet van zijn libero keurig in. „Kijk". leg de de gedreven coach uit, „wij spelen altijd aanvallend, zijn te gen elke ploeg gevaarlijk in de 23 meter maar als de tegenstan der in de gaten krijgt, dat wij slechts één op de vijf strafcor- ners raak slaan, geeft deze er natuurlijk gemakkelijker eentje weg dan wanneer wij er een op de drie inrammen, wat het nor male percentage is." Bovelan der knikte braaf ja. Aanvoerder Delissen en Brinkman even eens. Het kwartet was het er gloei end over eens dat het toernooi om de Champions Trophy in Lahore mislukt was, maar wenste er vooralsnog geen con sequenties aan te verbinden. „Wij hebben ons doel gemist", stelde Oltmans resoluut. „Wij gingen voor een plaats in de fi nale. Die ligt buiten ons bereik. Dat is een tegenvaller. Maar ik kan en wil nu nog niet zeggen of dat gevolgen heeft voor de se lectie. Er zijn een paar spelers in dit toernooi niet in vorm, dat is duidelijk." De coach doelde vooral op Van den Honert, Jazet en Smo- lenaars. „Desondanks zit er in dit toernooi in ons spel onmis kenbaar een stijgende lijn. We begonnen slecht tegen Spanje en lieten tegen Australië han denvol kansen liggen. Van Pakistan verliezen we omdat de Floris-Jan Bovelander toont de heersende verslagenheid bij Oranje. Na het verlies tegen Pakistan zijn de Nederlandse hockeyers uitgeschakeld in het toernooi om de Chapions Trophy. foto anp strafcorner wederom niet loopt. Wat wij nodig hebben is een re sultaat, een overwinning op een vooraanstaand land. Bij winst op Pakistan hadden we weer volop meegedaan, nu zijn we uitgeschakeld. In de sport kan er maar één winnen", besloot hij. Die ene in Lahore was Hans Jorritsma. Die won in 1990 met Nederland de wereldtitel en zondag als interim-trainer van Pakistan met 2-1 van Neder land. Hij arriveerde negen we ken geleden in Pakistan en be reidde de selectie voor op de Champions Trophy. Hij sleutel de vooral aan de strafcorner, maar veel succes had hij er in dit toernooi nog niet mee. In de eerste drie wedstrijden sloegen de Pakistani er slechts drie van de twintig raak. „Een virtueel fiasco", schreef de Engelstalige Pakistaanse krant Dawn. Dawn had in de voorgaande dagen het sfeertje rond het duel aardig opgeklopt. De krant kreeg steun van de concurren ten The Muslim en Nation. De eer van het vaderland stond op het spel. Air Vice Marshall Fa- rooq Umer, president van de Pakistaanse hockeybond, eiste strijd tot de laatste bloeddrup pel en voorspelde een gemakke lijke overwinning van zijn ploeg. „Bovelander". zo liet hij uit zijn grote mond vallen, „was geen schaduw van de speler uit 1990. Delissen was te traag voor het tophockey en Nederland bezat als ploeg, als collectief niet de wilskracht van vier jaar gele den." Maar ja, merkte hij fijn tjes op, Jorritsma werkt nu bij ons. De kranten schreven het sta dion gisteren, een doordeweek se werkdag in Pakistan, halfvol (23.000). Het was de laatste dag van de sjawwat. de feestweek na de ramadan, de vastenmaand. Bij de eerste strafcorner van Bo velander gleed er een siddering door de toeschouwers, ledereen herinnerde zich maar al te goed hoe de Bloemendaler in de WK- finale van 1990 twee keer on barmhartig hard raak sloeg. Na de misser steeg er een oorver dovend gejuich op. Dat zou zich nog vijf keer herhalen. Pakistan putte er kracht uit. De ploeg stelde zich defensief op en mikte op de counter. Dat resulteerde in de 16e minuut in de treffer van spits Ashraf. die een voorzet van Shahbaz jr. met de punt van de stick langs lan sen gleed (0-1). Een kwartier na de rust joeg Mujahid de derde en laatste strafcorner van Pakis tan via de stick van Brinkman over de liggende Jansen. 0-2. De toeschouwers vonden het prachtig. De spelers liepen na afloop een dubbele ereronde. Voor het vaderland. De wereldtitel stond niet op het spel. Prestige wel. Zeker in Lahore, waar vier jaar en 29 da gen geleden het stadion volge- t propt zat met 70.000 toeschou wers, waar mensen platgedrukt werden tegen de hekken, waar buiten het stadion honderddui zenden mensen in spanning wachtten tot hun ploeg wereld kampioen werd en waar alle Pakistani de islamitische hoof den bogen voor „Master Bove- lander and his penalty cor- j ners". Op 23 februari 1990 kroop Bovelander na de wereldtitel boven op een stenen olifant voor de hek van de dierentuin. Hij veroorzaakte destijds bin nen het half uur een geweldige verkeersopstopping, ledereen wilde met de blonde, blozende biologiestudent op de foto. Zon dag, na de nederlaag, had hij op een levende olifant door de stra ten van l^ihore kunnen rijden zonder dat een Pakistaan zijn camera voor de dag had ge haald. Giorgio Furlan schreef na de Tirreno-Adriatico ook Milaan-San Remo op zijn naam. De Italiaan verkeert in een bloedvorm. foto epa SAN REMO» FRED SECAAR GPD-VERSLAGGEVER Maarten den Bakker zat er een tikkeltje mistroostig bij in het gymzaaltje dat dienst deed als medisch centrum van Milaan- San Remo. De knecht uit de ploeg van Cees Priem, uitgeloot voor de dopingcontrble, werd na afloop van de eerste wereld bekerwedstrijd bijna van de sokken gelopen door de verslag gevers van Italiaanse herkomst. Doelwit van de. opgewonden standjes was de wielrenner met het nummer 91. niet geheel toe vallig de winnaar van de 85ste Primavera: Giorgio Furlan (28). Als een Italiaan in eigen huis de Ienteklassieker wint. wie is voor hen dan nog Maarten den Bakker, knecht in de TVM- ploeg? Hij is dan nog slechts een object dat in de weg staat bij het bereiken van hun nieuwe held. Forza Italia! Het tafereel was symbolisch voor het gigantische gat dat gaapt tussen het Nederlandse wielrennen en het Italiaanse cy- clisme. Den Bakker, met een schuin oog naar Furlan: „Het is ongelooflijk zo hard als die Itali anen rijden. Ik ben dit jaar vol goede moed aan de Tirreno- Adriatico begonnen. Afgelopen winter heb ik harder getraind dan ooit tevoren. Maar de moed zakte me al heel snel in de schoenen. Die ploeg van Furlan bijvoorbeeld (Gewiss) haalde ie dereen die ontsnapte terug en kletste er vervolgens ook nog eens overheen. Als anderen het binnenblad erop hadden, reden zij op het buitenblad alsof het de gewoonste zaak van de we reld was. Eigenlijk zeg ik: wat die Italianen doen. dat kan niet. Volgens mij zit er veel achter. Maar wat, dat weet ik niet". In de ruim zeven uur durende tocht over 294 kilometer had Den Bakker voorin even zijn ge zicht laten zien, in de aanloop naar de Cipressa. En dat is te genwoordig al heel wat voor een Nederlandse renner. Frans Maassen was de andere landge noot die, met een monster- vlucht van dik negentig kilome ter (samen met Roscioli en Bomans) in beeld was geweest. Voor de rest waren het vooral de azzuri die de koers bepaal den in hun' wedstrijd. Steven Rooks was in de badplaats de eerste Hollander op de... 35e plaats. Bruin brood „Er zijn geen slechte Italianen meer", verzuchtte Den Bakker terwijl hij de chaos rond Furlan met een glimlach aanzag. „De gemiddelde coureur uit dit land rijdt een niveau beter dan de rest. Ze hebben iets waardoor ze heel diep kunnen gaan en kennelijk de verzuring kunnen tegengaan. Ze hebben het een aantal jaren slecht gehad, maar nu zijn ze helemaal terug. Wat het is? Ik vraag het me wel eens af. Is het echt alleen het juiste bruine brood waardoor ze zo hard rijden? Van John van den Akker (vorig seizoen in Italiaan se dienst) heb ik wel eens be grepen dat twee jongens in die ploeg een heel aparte behande ling kregen". In het Italiaanse wielrennen werd in de jaren vijftig al serieu ze aandacht besteed aan nieu we trainingsvormen en optima le medische begeleiding. Sinds het midden van de jaren zeven tig is de kennis geconcentreerd in de universiteit van Ferrara. waar professor Francesco Con- coni de naar hem genoemde methode ontwikkelde. In zijn test draait het om de hartslag in relatie tot de ontwikkelde snel heid. Het moment waarop de snelheid afneemt, is de over slagpols. Tweede belangrijke punt is het uitstellen van het moment waarop er melkzuur in het bloed komt. Zolang een at leet geen zuurstofschuld heeft, kan het lichaam de verzuring verwerken. Door net onder de overslagpols te trainen, kan hij een steeds hogere snelheid aan. Conconi, voorzitter van de medische commissie van de UCI, begeleidde in 1984 Fran cesco Moser bij zijn geslaagde werelduurrecordpoging. Onder zijn leerlingen bevinden zich dr. Michelc Ferrara, die onder meer Davide Cassani, Moreno Argen- tin, Tony Rominger en ook Giorgio Furlan begeleidt. De vroegere electromonteur Furlan (28). woonachtig in Verona, be zoekt regelmatig het Istituto Chemico-Biologico, waar hij compleet wordt ontleed door Ferrara. Contacten Furlan is een protégé van Gian- carlo Ferreti, de vroegere ploeg leider van Ariostea waarvan de huidige Gewiss-formatie een overblijfsel is. Ferreti legde de contacten met Ferrara. die is uitgegroeid tot ploegarts. Na de overwinning van Fur lan in de Waalse Pijl van 1992 zei Moreno Argentin, routinier in diezelfde formatie, dat er niets achter de aanwezigheid van 'dottore' moet worden ge zocht. Iedere Italiaanse ploeg heeft nu eenmaal zijn eigen arts. Zo heeft Carrera (Chiap- pucci) de beschikking over de kennis van dr. Giovanni Grazzi, een andere leerling van Conco ni. Furlan is langzaam gebracht, gerijpt volgens 'eeuwenoud' Ita liaans recept. Zoals dat ook met Bugno. Chiappucci. Chioccioli, Fondriest, Ballerini en Argentin gebeurde. In '90 werd hij natio naal kampioen, twee jaar later won hij de Waalse Pijl en de Ronde van Zwitserland. Vorig najaar werd hem de overwin ning in de Ronde van Lombar- dije door zijn ploegmaat Ri chard door de neus geboord. Zaterdag gold hij als dé favo riet onder de 230 die 's morgens onder fraaie weersomstandig heden van het Domplein in Mi laan vertrokken. „Vroeger had ik moeite met lin- rol. Nu min der". aldus de winnaar, vorige week ook al de sterkste in de Tirreno-Adriatico. Hij ontsnapte, met dank aan het werk van zijn ploegmaat Berzin, op de plek die zich daar hij uitstek voor leent en waar al zovelen voor hem de kracht vonden: ongeveer halfweg de 162 meter hoge Poggio bij het kapelletje 'Signora dclle Gu- ardia'. Zijn collega Berzin uit het Ge wiss-collectief effende daar het pad dat leidde tot Furlans victo rie op de Via Roma. I lij bereikte de arrivé op de boulevard, in ere is hersteld als plaats van aan komst, met twintig seconden I voorsprong op het tot 24 man uitgedunde peloton. Cipollini I (2de) won de sprint, voor Baffi I (3de). Daardoor was de voertaal op het podium opnieuw Itali aans. „Het is ontzettend lullig op deze manier", sprak Den Bakker nadat hij aan de ver plichtingen van de dopingcon trole had voldaan. „Als ze Fur- lan op het laatst nog terugpak- 1 ken, is er altijd wel weer een an- dere Italiaan die het in de sprint wint. Ze zijn op alle fronten op permachtig. Ie zou er gefrus treerd van raken". Sportieve parka. Twee kleurig mét ruitcontrast Met binnenzak en capuchon. In de kleuren marine, rood en zand. Maten: 38-46. Camarque massief houten bank. In de kleuren Paaseitjes van de banketbakker. Keuze uit 19 Donnay tennisracket GPR. One piece graphite wit of mahonie. 3-zits .449? 269.- 2-zits MO 199.- soorten met heerlijke bonbon vullingen. Per 500 gram 17:50 12.50 95 Per 250 gram construction. In mid- en oversize. Maten QQ L2 t/m L4. Inclusief thermohoes. 24995 ZrJsf Dunlop Fort tennisbal. 3 stuks in tin. x3r$510.- V&D IS ELKE ZATERDAG TOT 18.00 UUR GEOPEND.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25