9 Gemini stunt tegen koploper MVC RVV daalt op de ranglijst na verlies Sport Wales wacht lang op succes EB ZEI DAT Je weet nooit wat het knikkertje gaat doen 1f MAANDAG 21 MAART 1994 Mannen DAC gelaten ten onder FRANK DE VETTEN In de volleybalcompetitie liet tweededivisionist DAC zich zonder echt tegenstribbelen naar de slachtbank voeren. Bosta/The Smash 2 overtroefde de Alphense ploeg op al le fronten: 0-3. Gemini/Kangoeroes haalde tegen koplo per MVC een stunt uit. De Voorschotense formatie vocht zich met 2-3 langs de Moordrechters. LUSV won met 3-0 van mede-degradant Thor en stijgt hierdoor naar de tien de plaats in de derde divisie. Leython speelde niet onver dienstelijk in Oude Water tegen Jupiter, maar verloor met 3-1. De vrouwen van Gemini/K. verslapten na het be haalde kampioenschap niet tegen DVC (3-0). VCS stelde zijn positie in de derde divisie na de goede winst bij Delta 2 veilig (1-3). Leython kon net geen stunt uithalen bij het hoger geklasseerde Nivoc'68 (3-1). den de Voorschotenaren vol doende kansen op de setwinst, maar lieten die door te veel per soonlijke fouten lopen (16-14). Dit onverwachte verlies werkte door in de derde set. Pas aan het einde van de derde set had Gemini de spirit weer te pak ken. Het pakte de draad set weer op en grepen de vierde set. De Voorschotenaren profiteer den optimaal van de uitsluiting van de spelverdeler van MVC. In de beslissende vijfde reeks nam Gemini snel een 0-5 voor sprong en gaf die niet meer uit handen (2-3). LUSV is door de winst op me de-degradant Thor van de hate lijke elfde plaats af. Thor maak te volgens coach Frank Knops een uitgebluste indruk. „Thor heeft het ons geen moment moeilijk gemaakt", meldde de Sassenheimse oefenmeester. In de eerste set was het betere veldspel van LUSV. Via degelijk volleybal van Leidse kant werd het 15-5. In de tweede set had den de Leidse studenten de meeste tegenstand van de Berg- ambachters (15-13). De derde set zonder weinig rally's werd een gelopen koers voor LUSV (15-2). Handhaving in de derde divisie is nu een stuk dichterbij voorde Leidenaars. VOLLEYBALMEDEWERKER Koploper DAC had gezien de stand op de ranglijst een ge makkelijke thuiswedstrijd tegen Bosta/The Smash 2. Het pakte echter anders uit. De Alphena- ren kwamen vanaf het begin niet in de wedstrijd. De Castri- cumse gasten toonden vanaf het begin van de strijd een groot portie enthousiasme en fanatis me. Door te veel persoonlijke fouten aan Alphense kant ging de eerste set naar Bosta. Ook de tweede set gaf eenzelfde beeld: DAC speelde te voorspelbaar. Enkele goede blokpunten van routinier Rudolf Heilsma kon den DAC niet van een setneder laag weerhouden. In de derde set kreeg DAC iets meer greep op de wedstrijd. Opgezweept door een fanatieke Robert Maassen probeerde DAC de set in winst om te zetten. In de be slissende fase van de derde set bleef DAC te veel persoonlijke fouten maken: 0-3. De kampi oenskansen hebben de Alphe- naren hiermee nog niet ver speeld. Gemini/K. speelde collectief een sterke wedstrijd bij koplo per MVC. In een wedstrijd met veel rally's en hard werken won de selectie van Leon Jungslager uiteindelijk met 2-3. De eerste set was nipt voor Gemini (IS IS); ook in de tweede set had René Leeflang van Leython kon zijn ploeg niet over het dode punt heen helpen. Smal Door de smalle basis moest Leython toch een beroep doen op de geblesseerde Rene van Kuilenberg en Leon Poffe. Door de gewijzigde beginopstelling hadden de Leiderdorpers moei te om het ritme te vinden. Na een verloren eerste set kwam Leython beter in het spel. Pas in de derde set werden de vruch ten geplukt. Vaste waarde Rene Leeflang en Jasper van Elk leid den Leython naar de 12-15 winst. In de vierde set wist Ley thon na een achterstand nog te rug te komen tot 12-11. Per soonlijke fouten deden de Lei derdorpers de das om (3-1). Vrouwen Gemini/Kangoeroes, dat vorige week kampioen werd in de tweede divisie, verslapte niet. Coach Bernard van der Pols had in de thuiswedstrijd tegen DVC slechts de beschikking over zes basisspeelsters. Gemini startte in het voor hun ongebruikelijke 2-4 systeem met de twee spel- verdeelsters Anja den Dekker en Maureen Brekelmans. In de eer ste set (15-12 winst) moest de Voorschotense formatie hieraan wennen. Vanaf de tweede set was Gemini gewend aan de op stelling. Met een sterke blokver- dediging en aanvallen van Tan- ja van Besooijen liep Gemini gemakkelijk naar een 3-0 winst. Spelverdeelster Anja van der Meer leidde VCS in haar laatste wedstrijd van het seizoen naar de winst. In Delft tegen Delta 2 kwamen de Sassenheimse da mes snel achter met 5-0. maar maakten dankbaar gebruik van de fouten van Delta. Een 14-10 achterstand werd knap omge bogen in een 14-16 winst. De tweede set gaf net het omge keerde beeld. Op 12-14 kon VCS de set niet afmaken door te ge makkelijk serveren; Delta wel (16-14). Met een goede verdedi ging en service was de ploeg van coach Reno Jagtman in de derde set de sterkste. In de vier de set dreigde het even mis te gaan. Enkele goede blokpunten redden VCS (1-3). Leython mis te in de uitwedstrijd tegen Ni voc'68 de vaste coach Yvonne ARCHIEFFOTOt. Klein-Rouweler. Interim-coach Pieter Goossen startte met en kele omzettingen in het team. De eerste set was met 15-9 voor Nivoc'68. In de tweede set kwam Leython na een 8-5 ach terstand sterk terug. Met een goede service en slimme prik- ballen wonnen de Leidcrdorpse dames met 8-15. In de derde reeks liep Leython constant achter de feiten aan. terwijl ook de arbitrage in het voordcel van de thuisploeg leek te werken (15-10). Leython had op 13-13 in de vierde de mogelijkheden om een vijfde set afdwingen. Er was echter onvoldoende rust in de ploeg, zodat Nivoc simpel het karwei klaarde: 3-1 CHEF'.WILLEM SPIERDIJK, 071-356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463# Vrouwen Ridderveld weer met lege hemden FRANK DE VETTEN VOLLEYBALMEDEWERKER In de promotieklasse volleybal leed RW de vierde nederlaag op rij en daalt op de ranglijst naar de derde plaats. Ridderveld. dat volgend seizoen in de eerste klasse zal uitkomen, hield lang stand tegen Kalinko maar bleef uiteindelijk met lege handen (3- 0). DAC behaalde een goede overwinning op Tonegido/Vbg 4. Gemini/K. 2 had geen kind aan het verzwakte Sille/Jupiter (3-0). Mannen De mannen van RW waren weer niet compleet tegen Inter Amicos. Eerste spelverdeler Ro nald Verhey ontbrak door een blessure. Door de afwezigheid van enkele spelers liepen de Rijnsburgers tegen de vierde nederlaag op rij op. Tegen de Voorburgers was RW kansloos. De ploeg van Martin Brocre had zijn hoop gevestigd op de twee de plaats in de promotieklasse. Voorlopig is deze buiten bereik. Vrouwen De vrouwen van Ridderveld hadden in Scheveningen tegen Kalinko in de eerste moeite om bij te blijven (15-8). In de tweede set kon de formatie van coach Rob Tiemstra tot 7-7 op ponent Kalinko volgen. Door het wegvallen van de concen tratie aan Alphense zijde en de tegenwerking van een stugge Scheveningse verdediging werd het 15-7. In de derde set nam Ridderveld een 0-5 voorsprong en kon deze lang vol houden. In; de spannende eindfase konden! de Alphense vrouwen echter! niet meer scoren (16-14). DAC startte op alle punten! goed tegen Tonegido/Vbg 4. De eerste set was een gemakkelijke; prooi voor de ploeg van coach Bert Hulsbos. In de tweede; reeks slopen er slordigheden in de Alphense ploeg. Er werd te; veel fout geserveerd en ge pass t Na de verloren tweede set ging het in de derde en vierde beter.; De Voorburgse tegenstander1, kon lang stand houden, maar moest in de beslissende fase zijn meerdere erkennen in DAG (3-1). Gemlni/K. 2 maakte dank baar gebruik van de verzwak kingen bij Sille/Jupiter. De vrouwen uit Oude Water kon den ondanks enkele invalsters uit tie lagere teams lang gelijk op blijven met Gemini. Door sterk serveren van de Voorscho tense dames bleef tie setwinst in eigen huis. In de tweede maakte Gemini goed gebruik van de incompleetheid van Ju piter (15-9). De laatste set was voor Gemini een serveeroefe ning (15-0). LONDEN REUTER De rugbyploeg van Wales heeft voor het eerst sinds 1978 het Vijf-I landentoernooi gewonnen. Wales verloor op Twickenham de uil-I wedstrijd tegen I ngeland met 15-8. maar de Engelsen waren wall] de toernooizege betreft alleen gebaat met tenminste zestien pun ten verschil in de uitslag. De Engelsen namen in de honderdste confrontatie tussen de ou de rivalen een voorsprong van 15-3. Ze waren na afloop blij dat ze eindelijk, voor het eerst in meer dan een jaar. weer eens wisten te scoren uit een try. Twee keer zelfs. In de andere wedstrijd van za terdag won Frankrijk in Edinburgh met 20-12 van Schotland. Otudio Sport presenta tor Victor de Coninck bij de beelden van een skivliegwedstrijd in Plani- ca: We zien nu de schansknaap Toni Nieniinen naar beneden komen. Tomaslav Ivic in Voetbal Inter national over de opbouw van het voormalig Joegoslavië: „Zonder spoil is er dertig of veertig jaar nodig om een versla gen volk er opnieuw bovenop te helpen. Wie de waarden van de sport kent, is beter gewapend voor het leven. Uit een ingezonden briefin VI over Ruud Gullit: „Advocaat is al gezwicht. Gullit mag van hem mee naar Ameri ka en geloof maar niet dat hij als rechtsbuiten wordt gebruikt. Nee, lekker in een vrije rol. Een balletje hooghouden in de mid dencirkel, bij corners aan de overkant een babbeltje maken met zijn eigen keeper en vlak voor tijd een publiekswissel. Leo Beenhakker in VI: „Bart Veldkamp, volledig verzuurd tussen de oren en zichzelf zonder eni ge terughoudend heid publiekelijk bestempelend tot klojo van het jaar. Idem: ..Die prachtige kont van Nelli, dat moet symbolisch gezien toch een ge weldige bron van inspriratie zijn voor iedereen in Eindhoven. Den I laag-supporter Henk Bres in het tv-programma Re porter over voorzitter Chris Nyqvist: „Die man heeft een plaat voor z'n kop zo groot als een flat ge bouw. Idem: „Ik was zo kwaad op die man. Ik zag een fiets staan en wilde die om zijn kop vouwen. Roeier Nico Rienks in De Tele graaf over geld verdienen na olympisch goud: „Ik was nog geen vijf minuten thuis, terug uit Seoel, en de tele foon ging. Joop van den Ende aan de lijn. Of we mee wilden werken aan een show van Mies Bouwman voor gehandicapten. Niemand vroeg er geld voor, ver telde hij erbij. Daar zijn we dus mooi ingetrapt. In de studio hoorden we van iedereen dat ze met hun aanwezigheid toch een aardig zakcentje verdienden. We kregen zelfs van anderen te ho ren, dat we de markt aan het verpesten waren. Jan Lammers in het Algemeen Dagblad over Jos Verstappen: „Hij neemt alles zo snel op. on gelooflijk. Zijn hele chemie klopt, zeg ik wel eens. Marciano Vink in De Volks krant: „Laatst, bij Barend Van Dorp, zei Ellen van Langen dat voet ballersgeen topsporters zijn. Onzin! Wij spelen met pijn, met griep 34 keer per seizoen en sommigen ook nog Europa Cup wedstrijden en met het Neder lands elftal. We krijgen schop pen en heel Italië kijkt over je schouder mee. Zij heeft maar een paar belangrijke wedstrijden per jaar, een WK of een EK en soms een wedstrijdje in België. Idem: „Op de tribune zitten, dat is echt treurig. Als buitenlander moet je ook met de ploeg in trainings kamp als je niet speelt. Dan zit daar maar zo'n beetje. Het gaat allemaal langs je heen en het in teresseert je geen reet. Meestal speel ik met Jolmny een paar potjes backgammon. Dat is leuk... Tegenwoordig luister ik tijdens de wedstrijd naar een sportprogramma met een mi crofoontje in mijn oor en mijn totoformulier op schoot. Als ik me zelf zou zien zitten, zou ik me waar schijnlijk dood la chen. Bondscoach Piet Hoekstra over zijn wieleramateurs in HP De Tijd: Eigenlijk zou ik de vrouwenselectie eens mee moeten nemen naar een trainings kamp met die jongens van mij. Ik wil hetze niet aandoen, maar als Leon tien van Moorsel met die gasten de Alpe d'Huez oprijdt, is ze als eerste boven. Idem: „Ze gaan alleey naar een club waar ze een fiets krijgen, het liefst een van goud, die dan ook nog niet zwaarder mag zijn dan een kilo. Wim Koevermans, interimtrai ner FC Groningen, in VI: „Ik wil met RBC ergens naar toe waar de club nog nooit is ge weest. Willem li-speler Martin van Geel in VI: „Ik stem altijd op de WD. De WD zorgt ervoor dat de mensen met de hogere inkomens niet alleen de klappen moeten opvangen en houdt daarbij het sociale aspect in de gaten. Iderry „Sommige scheidsrechters staan stijf van de zenuwen en ab je commentaar levert, zien ze dat als een aanval op hun autoriteit. Roelof Luinge was nooit aan spreekbaar, dat is iets verbe terd. „Het leuke aan bowls?" Dick Möller hoeft er niet lang over na te denken. „Het leuke aan bowls is die parabolische lijn. Het feit dat je nooit precies weet wat dat knikkertje aan het eind gaat doen. Wanneer komt die knik, waar komt je bal precies terecht." Möller vertelt veel en gemakke lijk over zijn sport. Niet zo ver wonderlijk. Hij is als pr-man verbonden aan de Leiderdorpse vereniging Parabowls. De in september vijfjaar bestaande club die afgelopen weekeinde op de thuisbasis naast zwem bad De Does de Zuidhollandse kampioenschappen voor mixed pairs mocht organiseren. Een unieke titelstrijd, de eerste in het bestaan van de Nederlandse Bond. Jo Verdouw en Jan Belle- kom van Bowlsclub Wassenaar bleven in dat kampioenschap Leiderdorpers Annie van Lange- veld en Sam Mielo in de eindstrijd voor. Riet Nieuwen- burg en Jan Need van Para bowls eindigden als vierde. Het kampioenschap was een succes. Tweeëndertig koppels deden mee en de belangstelling voor het evenement was nog groter. „Maarmeerdeelnemers konden we niet plaatsen in deze accommodatie." De plaats van handeling telt vier banen. Ta pijtstroken van ongeveer 35 me ter lang en 4.57 meter breed, die per stuk een investering van 8.000 gulden vergen. En uit En geland afkomstig zijn. „Want dat is toch de bakermat van de sport," legt Möller uit. Een gegeven dat ook in de sport zelf duidelijk tot uiting komt. Zo worden er per 'match' zes 'ends' gespeeld. In totaal vallen er per koppel maximaal 48 pun ten te verdienen. Dan moeten alle speelballen van een team (acht in totaal) aan het eind van een game dichter bij het doel liggen dan die van de tegenpar tij. Er is dan sprake van een 'full house'. Een score die echter af gelopen weekeinde niet kon worden genoteerd. „De grootste uitslag was 13-1. Meestal schommelt de score zo rond de 5-3, 6-4. Drie punten per end is al echt veel. Niet zo gek natuur lijk, de sport groeit. De krachts verschillen worden kleiner. Het gebeurt nu echt niet meer dat je als goede speler op een dergelijk toernooi tegen een stel begin ners moet." Het gaat dus goed met de sport bowls. Niet alleen landelijk (er zijn inmiddels zo'n veertig ver enigingen), maar ook in Leider dorp. Startte Parabowls een kleine vijfjaar geleden met achttien mensen, tegenwoordig telt het ledenbestand zesenzes tig namen. Trouwe leden, zo meldt Möller. „Op onze club middagen zijn er toch altijd ze ker vijftig, vijfenvijftig." Onder die leden kent Parabowls sinds vorig jaar ook twee natio naal kampioenen. De al eerder gememoreerde Annie van lan ge veld en Nettie Smeets pakten in 1993 de dubbeltitel bij de da mes. Ook met de prestaties zit het derhalve wel goed. Met an dere woorden, de conclusie lijkt gerechtvaardigd dat Möller en de zijnen nog maar weinig te wensen over hebben. Dat blijkt evenwel een misvatting. „Na tuurlijk gaat het op alle fronten goed. daarover geen misver stand. Maar we zouden het als vereniging wel heel prettig vin den als we meer jongere men sen zouden bereiken." De gemiddelde leeftijd van de leden van Parabowls ligt nu rond de zestig jaar. Die mag best naar beneden, zo vindt men in Leiderdorp. Möller. zelf aanzienlijk jeugdiger ogend, maar toch ook al 76 jaren tel lend: „Het is ook wel zo dat je deze sport tot op zeer hoge leef tijd kunt beoefenen, dat er fy siek niet zo veel wordt ge vraagd. Maar dat betekent na tuurlijk niet dat het niet leuk zou zijn voor jongere mensen. Ze zijn in elk geval meer dan welkom bij ons. En als zich er voldoende melden, kunnen we ook wat regelen met een tweede clubmiddag of avond. Want het is duidelijk dat niet iedereen zich op woensdagmiddag kan vrijmaken." De mensen die zich in leider dorp melden, moeten dan ove rigens niet denken dat de sport iets met bowling of Jeu de Bou les te maken heeft, want dat is een grote misvatting, meent Möller. „Bowling gebeurt met grote ballen met gaten, wij wer ken met, zeg maar, Edammer tjes. En bij Jeu de Boules wordt over korte afstand gegooid; bij bowls heb je te maken met gro tere afstanden. En wij rollen de bal." de tv aanzetten en dan lekker lui in de kussens tiaar Ajax-NEC live kijken. Helemaal. Terwijl de mensen in Nederland nog tot de samenvatting van Studio Sport moeten wachten. Is er een betere manier denkbaar om in Amerika het weekend door tc brengen? Amerika? Ajax-NEC? Live? Ja, eindelijk komt de (Nederlandse) voetballiefhebber ook in de Sta tes aan zijn trekken. De tv-zen der ESPN - zeg maar het Ameri kaanse Eurosport - heeft er be gin dit jaar een tweede net te genaan gegooid om de in Ame rika wonende sportliefhebber beelden te kunnen laten zien van de minder typisch Ameri kaanse sporten. Op F.SPN-2 dus bijna geen baseball, basketbal of American football, maar ten nis, wielrennen en soccer, zoals ons voetbal daar wordt ge noemd. Vooral soccer, want ESPN pro beert de Amerikaanse kijkers lekker te maken voor het we reldkampioenschap voetbal van komende zomer. De sportzen der zendt dan 41 van de 52 duels die in de Verenigde Staten worden gespeeld uit, maar de belangstelling voor voetbal op televisie is in de VS nu eenmaal minimaal. Het van begin tot eind enerverende Ajax-NEG was zeker een goede reclame voor „soccer". Andere landen kwa men wat voetbal betreft al aan hun trekken. Een speciale Italiaanse zender toont zondagmiddag de - opgenomen - beelden van een wedstrijd uit de Serie A, en de Spaanstalige zender Telemundo zendt veel Zuidamerikaans voetbal uit. En nu is er dan ESPN-2, dat de Engelse,Duitse, Franseen Nederlandse competities be licht. Elke zondagmorgen om half negen een uitgebreide sa menvatting van de Nederlandse competitie; beelden begeleid door een Engelse commentator. Tot nog toe zijn ze slechts in be perkte delen van dat grote land te ontvangen, maar nu eindelijk ook in Washington. En tot ie ders verrassing komt ook nog de hele halve-finale van de KNVB-bekcr rechtstreeks op de buis! Komende zondag is het weer J I raak. 1 eyenoord-Ajax. In Ameri- ka. Direct. Is er een betere ma* nier denkbaar om wakker tc worden? Of hijzelf gaat, weet hij nog niet zeker. Maar zijn lied gaat in elk geval wèl naar de wereld kampioenschappen voetbal in de Verenigde Staten. En me nigeen zal het de komende tijd ook in Nederland zingen: 'Wc gaan met z'n allen naar Ameri ka' op de wijs van 'I like to be in America' uit West Side Story. Hans Versnel, entertainer en onder meer de starter bij 'Te Land. ter Zee en in de 1 iicht' is de vader van het lied. Hij zong het ook al vanaf de middenstip bij de wedstrijd Ajax-Parma een paar weken geleden. En wat ge beurde: het hele stadion. 60.0001 man, brulde onmiddellijk mee Het succes was dermate groot dat Versnel te verstaan werd ge geven dat hij het lied nog eens moest zingen en nog eens. En de volgende dag: „De telefoon I stond roodgloeiend: waar dat plaatje toch was te krijgen." Het CD'tje is er inmiddels en het ziet er naar uit dat Versnels vondst een van de meest gewil- 1 de voetballiederen voor en wel- 1 licht zelfs tijdens het aanstaan- n de WK gaat worden. Versnel: „Ik had dat lied vorig jaar al klaar. Ik moest optreden op een beurs voor de reisbu- i rcauwcreld. Ik dacht: die wereld krijgt vast ook weer een impuls gezien het kampioenschap in Amerika. Wat past daar dan bc- tei bij dan dal lied? Ik heb het natuurlijk bewerkt. Ik heb er net zo'n loop in gemaakt als in 'Kom op met z'n allen, swingen met die hap', m'n grootste hit tot nu toe." „Via via is het kennelijk bij Aiax I bekend geworden dat ik dat lied! had gemaakt. Ik werk trouwens I; zelf wel vaker in stadions, bij AZ bijvoorbeeld. Maar dat dat nummer zo'n succes zou heb ben, daarop had ik helemaal niet gerekend. De Tros heeft het onmiddellijk opgepakt. Ik moest zelf ook komen. Er was een spelletje aan gekoppeld, kregen de mensen een fles ad vocaat. ja hoor. En het singletje j natuurlijk." Of hij zelf naar Amerika gaat? „Ik was het wel van plan. Niet omdat ik zo'n voetbalfanaat ben. Maar ach, het is een evenement waar je als land bent vertegenwoordigd. En als we winnen, dan winnen niet die jongens, maar wij allemaal in Nederland. Dan krijg ik net als iedereen in dit kleine landje mooie gevoelens."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23