Woedende reacties over besluit HSL Milieubeweging: flitstrein doodsteek voor de natuur baas Boze Patijn pakt de CD hard aan Randstad natuurschoon Minuut stilte voor de HSL Qigen Baal MM STRESS STRESS ZATERDAG 19 MAART 1994 Ook besluitvorming moet flitsend den haag Nu het kabinet zijn voorkeur heeft uitgesproken over het tracé van de HSL, is het wachten op de begeleidende nota's die het hoe en waarom duidelijk maken. Als die stapels stukken begin mei netjes gedrukt zijn, liggen ze twaalf weken ter inzage. Ook komen er tussen half mei en half juli voorlichtingsavonden. In maart volgt een eventueel aangepast kabinetsvoorstel, waar het parlement zich in de zomer of de herfst van volgend jaar over buigt. Na de parlementaire goedkeuring, volgt een ont werp-tracébesluit waarin het tracé tot op de millimeter is vastge legd. Dan volgt opnieuw een inspraakronde. Dat moet uitmon den in een definitief besluit over het tracé'. Burgers, gemeenten en provincie kunnen dan alleen nog protesteren bij de Raad van State. Ook de Kamer kan worden ingeschakeld. Als dat allemaal niets uithaalt, is het besluit in 1997 onherroepelijk en kan grond zonodig worden onteigend. TGV, HSL of HST parus De flitstrein wordt afgekort als TGV of HST. afkortingen van het Franse Train a Grande Vitesse en het Nederlandse Hoge Snelheids Trein. Als die flitstrein een nieuw spoor krijgt, zoals het kabinet nu heeft voorgesteld, heet dat nieuwe spoor HSL. En dat is weer een afkorting van Hoge Snelheids Lijn. Vanaf 1996 gaat de TGV over bestaand spoor razen. Dat hebben de NS afgesproken met de spoorwegen van België en Parijs: de snelle lijn tussen Parijs en Brussel is dan klaar, waardoor de reis tijd tussen Amsterdam en Parijs nog maar 4 uur en tien bedraagt. Die bedraagt nu ruim zes uur. Als het hele i ject klaar is, wordt de reistijd ruim drie uur. TGV niet meer zo luxe utrecht Flitstreinen kunnen op rechte en lange stukken een snelheid van 300 kilometer per uur halen. Bij de eerste presenta ties, in 1991, werden ze voorgesteld als ware luxe-dieren voor de zakenreiziger. TV's in de stoelen van de voorganger, faxen en te lefoons binnen handbereik en een eerste-klas restaurant naast de eerste klas coupés. Inmiddels is gemeenschappelijk gebruik het toverwoord geworden: niet te veel telefoons, een paar baby kamers en hier en daar misschien een TV. Reizigers eerste klas krijgen geen eerste klas restaurant, maar hapjes, drankjes of maaltijden op hun plaats. Dat is dan wel kersvers. ,,Ons eten heeft niet dagen in plastic gezeten, maar wordt aangevoerd vlak voor de trein vertrekt. Dat komt de bakker nog net even langs met knapperige broodjes", aldus de NS. Goedkoper naar Parijs leiden Als het even meezit, maakt de TGV een retourtje Parijs goedkoper voor de gewone burger. Zeker als-ie zijn reisje ruim van tevoren boekt op 'weinig gevraagde uren'. De NS denken dan toe te kunnen met een prijs van 215 gulden voor een retour tje, tegen 247 gulden nu. De zakenman moet die tariefsverlaging mogelijk maken. Hij dient namelijk wat meer te gaan betalen: zo'n 455 gulden voor een retourtje eersteklas, een kleine hon derd gulden meer dan nu. Met die prijs is de zakenman 400 tot 500 gulden goedkoper uit dan in de dure businessclassin het vliegtuig en even duur als in de simpele touristclcgs. Nederland laat met flitstrein den haag Nederland is pas laat aan de TGV begonnen. Japan heeft al dertig jaar een snelle trein en Frankrijk is de laatste tien jaar druk bezig een web van snelle treinen rond Parijs te spin nen. Nederland ging pas met Frankrijk, België en Duitsland pra ten nadat de drie in 1984 aantoonden dat een lijn tussen Parijs, Brussel en Keulen levensvatbaar is. Twee jaar later werd vastge steld dat het stuk boven Brussel eigenlijk niet rendabel is. Maar toch spraken de vier landen af dat er een netwerk van snelle trei nen moest komen tussen Parijs, Frankfurt, Brussel en Amster dam. Ook Londen kon een aansluiting krijgen, via het Franse Lille en de Kanaaltunnel. Je kunt dan in vier uur van Amsterdam naar Londen snellen. Er moet dan wel overal flitsspoor komen en ook de Engelsen zijn daar niet zo voor te porren. Duur spoor is goedkoop leiden Om de landen te stimuleren om snelle lijnen voor de snelle treinen aan te leggen, bedachten spoorwegen een formule met boetes voor landen die de TGV langer onderweg laten zijn dan afgesproken. Voor iedere zes minuten die de trein daardoor verliest, krijgt een land een procent minder opbrengst. Voor Ne derland werkt dat als volgt: als in 1998 het beloofde nieuwe spoor tussen de Belgische grens en Rotterdam er niet ligt, krijgt ons land niet de overeengekomen 27 tot 28 procent van de op brengsten van de kaartverkoop, maar drie tot vier procent min der. Aan de andere kant kan Nederland drie procent meer krijgen door ook tussen Rotterdam en Schiphol 50 kilometer nieuw spoor aan te leggen. Niet voor niets hebben de spoorwegen bij de regering bedongen dat ze zich uit het TGV-project mogen te rugtrekken als er geen nieuw spoor wordt aangelegd, voor naar schatting 5,7 miljard gulden. De regering geeft dan een deel van de aanschafkosten van de treinen terug. Voor- en tegenstanders Komen de meeste tegenstanders van het 'platteland', waar de TGV zonder stoppen doorheen raast, een stad als Am sterdam is heel erg voor een nieuwe lijn. Samen met de provin cie Noord-Holland, Schiphol en de Kamers van Koophandel in de regio liet de stad het Nederlands Economisch Instituut (NEI) onderzoeken hoe belangrijk de lijn is. Hèèl belangrijk, ontdekte dat NEL Schiphol kan echt uitgroeien tot een Main port als Rot terdam zo 'dichtbij' komt te liggen, terwijl ook het beurs- en congreswezen in het noordelijk deel van de Randstad een im puls zou kunnen krijgen. Zonder HSL zou de regio minder groei en en duizenden mensen minder aan het werk helpen. Ook Den Haag pleitte met dergelijke argumenten voor een eigen halte. De gemeente is niet tevreden met het nieuwste plan om enkele flit streinen per etmaal te sturen naar dé congres- en regeringsstad van Nederland. 'Dit is een trieste dag, maar we zullen vechten Gemeentebestuurders in de Leidse regio reageren teleur gesteld en woedend op het besluit de flitstrein door het Groene Hart te laten rijden. De toon van de reacties is ui termate hard. Er is geen enkel begrip over het besluit en het kabinet wordt een hypocriete politiek rond het Groen Hart verweten. minst tevreden. De boeren in de Achthovenerpolder krijgen de trein over hun land. „En met het grootste gemak worden met de HSL polders vernield. Pol ders die eerst zo nodig gespaard moesten worden. We mogen niet bouwen, geen puin storten, kortom niets doen omdat het landschappelijk zo bijzonder zou zijn. Nu opeens niet meer." Zowel Huigen als de burge meesters van Rijnwoude en Alkemade vragen zich af 'hoe je een dergelijk besluit aan de bur gers moet uitleggen'. Wethou der P. van de Werf van Rijnwou de verzuchtte gisteravond: „Die trein rijdt over een hoge dijk door de polder op de hoogte van de kruinen van de Bent woud-bomen. We moeten zo nodig een bos aanleggen om natuur te maken, maar datzelf de bos wordt door een 'natuur- verwoester' doorsneden. Onbe grijpelijk. Dit is een trieste dag. Maar we staan op scherp. We zullen vechten". Gezwets Burgemeester Boelen van zijn _r ie neld éfl jiaar spoor je y Provincie en gemeenten in de regio houden onverkort vast aan het gebruik van de bestaan de spoorlijn voor de hoge-snel- heidstrein. Pas als dat onmoge lijk blijkt, zijn zij bereid 'mee te denken' over een nieuw tracé. De provincie heeft TNO al op dracht gegeven om te onder zoeken of de bestaande spoor lijn gebruikt kan worden. De ge meenten in de Leidse regio pro beren bij dit onderzoek aan te sluiten. Mochten niet alle gege vens hierdoor op tafel komen, dan laten zij alsnog een eigen onderzoek doen. „Er komt een gedegen contra-expertise", voorspelt wethouder C. Huigen van leiderdorp. J-Joewel de HSL langs Leider dorp rijdt is de wethouder aller- dorp is ook 'vol' tegenaan te gaan. "We gaan de politiek flink bewerken. Dit kabinet, de kabinetsforma teur en het nieuwe kabinet krijgt met ons van doen. Dit kan zo niet." Boelen is met name ontstemd over het. naar zijn zeggen, volstrekt ontbreken van goede argumenten om voor dit tracé te kiezen. "Maij-Weggen zwetst^ Ze erkent liet Groene Hart te beschadigen maar zegt blij te zijn dat er geen nieuwe stations komen. Nonsens". De enige bestuurder die nog aan de onderhandelingstafel wordt verwacht, burgemeester Meerburg van Alkemade, is daar niet blij mee. „Geen van beide tracés zijn acceptabel. Kies je de westelijke variant dan heeft het hele dorp Rijpwetering last van de trein, kies je de oos- Actievoerders tegen de komst van de flitstrein werden niet toegelaten tot de persconferenties in Nieuwspoort ei moesten op de gang blijven staan. foto holvast/mark i amers tdijke dan verwordt Nieuwe V\etering tot een enclave tussen etn snelweg en een sneltrein." Gedeputeerde T. Jansen (ver- kter/WD) heeft het besluit zien aaikomen en reageert neutraal. "Wij blijven erbij dat het oude spoor gebruikt moet worden, totdat de onmogelijkheid daar- van bewezen Is Als het TNO onderzoek uitwijst dat het oude spoor niet bruikbaar is, is Zuid- I lolland bereid 'met een nieuwe lijn mee te denken'. Jansen wil dan in overleg met de provin cies Noord-Holland en Brabant en de betrokken gemeenten een plan voor een nieuw tracé ma ken. „En dat kan best een ande re lijn zijn dan het nu gekozen leiden tim brouwer de koning Jaap Döll, de 50-jarige supporter van FC Lisse, vecht dit weekend op zijn eigen manier tegen de komst van de flitstrein. Hij zorgt er morgen middag om twee uur voor, dat er één minuut niet wordt gevoetbald op sportpark Ter Specke in Lisse. Zowel zijn 'eigen' team als tegenstan der ROAC '79 uit Rijpwetering stelt zich dan de monstratief op in de middencirkel. Uit protest tegen de fiistrein die door het dorp Rijpwetering gaat razen. „Het is tragisch voor dat dorpje", zegt Döll, die gisteren burgemeester Meerburg van Alke made verleidde tot het bijwonen van de nu al gedenkwaardige wedstrijd in de vierde klasse zondag.Als die trein ér komt, kunnen de inwo ners van Rijpwetering beter naar Almere verhui zen. En ik kan het weten, want ook al woon ik zelf niet in Rijpwetering, ik wandel er geregeld doorheen. Wat zal er bijvoorbeeld overblijven van café De Vergulde Vos?" „Gelukkig vond ik bij mijn eigen vereniging meteen begrip voor het plan om één minuut stilte in acht te nemen. Voorzitter Ben Huitema verklaarde zich bereid om burgemeester Meer burg welkom te heten. Op de spelers van FC Lis se. die ik vanwege mijn vijftigste verjaardag een wedstrijdbal schenk, kan ik eveneens rekenen. En ROAC doet uiteraard van harte mee. Eigen lijk hadden zij het voortouw voor zo'n actie moeten nemen, maar ik denk dat ik wat meer lef heb dan die jongens van ROAC." monica wesseling „De hoge-snelheidslijn is de doodsteek voor het Groene Hart. Het open gebied verdwijnt delnitief, eentiende van de wei devogels verliest zijn broed plaats en zoogdieren houden te weiiig leefruimte over. Het is zielg dat de politiek niet meer heeft weten de maken van zo- geraamde Groene- H art beleid. R. Kuperus, wetenschappelijk medewerker, groene planvor ming van het Centrum voor Mi lieikunde ip Leiden is ontsteld De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Jacques Oyen, restaurator van antieke meubelen in Noordwijkerhout. door het kabinetsbesluit de ho ge-snelheidslijn toch door het Groene Hart te leiden. „Die snelle trein is so wie so nonsens, maar als hij er al moet komen, dan in elk geval niet over dit tra cé. Die trein neemt de laatste kans weg om met een blik op oneindig, een eind te lopen of fietsen door de polder." De spoorlijn is voor zoogdie- rière, verwacht de wetenschap per. Marterachtigen zoals de wezel, bunzing en hermelijn houden een te klein over. Ook voor reeët kansen op gezond c omdat uitwisseling i kuddes niet meer i Weidevogels krijgen het volgens Kuperus nóg moeilijker. „De laatste jaren is de Randstad voor hen al steeds minder pret tig vertoeven geweest. De trein lakt el la efgebied net anden nogelijk is onrust dat eentienc broedgronden niet meer zijn. Rampzalig." Het besluit ligt er en volgen: Kuperus is de enige manier on de schade nog enigszins te bc perken, het strikt toepassen var het compensatiebeginsel. He provinciebestuur van Zuid-Hol land hanteert de regel dat als er gens natuur verdwijnt door d< aanleg van wegen of gebouwen de hikt elder worden 'teruggemaakt'. Landbouwschap ontevreden 'Voor handwerk Uilige adem llOlUg „De Centrum Democraten leve ren geen enkele bijdrage aan het oplossen van de woning nood. maar hitsen alleen bevol kingsgroepen tegen elkaar op. Zondebokken zoeken voor de problemen waarmee we te kampen hebben, is de oplossing niet. De democratische partijen moeten de handen ineenslaan. We moeten de kracht hebben ook in onzekere tijden solidair te blijven met de zwakkere groepen zoals de asielzoekers. Ik doe een klemmend beroep op u." Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, S. Patijn, riep gis teren met een ongewoon felle toespraak provinciale staten op te vechten tegen racistische- en fascistische denkbeelden zoals 'die van de CD. Patijn reageerde op een betoog van CD'er Gies- sen die de woningnood denkt te kunnen oplossen door de grens te sluiten voor asielzoekers en gezinshereniging alleen in het land van herkomst toe te staan. Giessen: „Nederland is vol. De vluchte- PvdA-gedeputeerde L Stolker: „Grote groepen mensen zwer ven over de wereld, op de vlucht voor honger en oorlog. Wij zijn bevoorrecht dat we niet gecon fronteerd worden met zulke problemen. Dat verplicht ons asielzoekers en vluchtelingen uiterst ruimhartig tegemoet te treden." Het Landbouwschap den met de keuze voor een tra ce' door het Groene Hart. Voor zitter Varekamp: „Wij hadden liever gehad dat de trein over bestaand spoor was gaan rijden, ten westen van Zoetermeer." De geboden compensatie voor de tuinbouw wil Varekamp na der bekijken, alvorens zich daarover uit te spreken. De Tweede Kamerfractie van Groen Links wijst het kabinets besluit over de HSL vierkant af. Volgens fractievoorzitter Lank- horst is Bukman, die aanvanke lijk een voorbehoud maakte om de tuinders te ontzien, er in het kabinet 'gewoon onderdoor ge gaan'. Groen Links geeft de voorkeur aan het bestaande tra cé voor de flitstrein. Dat is goedkoper, spaart de natuur en is eerder klaar, aldus Lankhorst. Tweede-Kamerlid A. de Jong (PvdA) reageert positief op het besluit van het kabinet. Hij meent dat er voldoende reke ning is gehouden met bescher ming van het landschap. CDA- woordvoerder G. Djers wil zich er nog niet over uitspreken. Baalbergen's meubel lease service GEWONDEN - Twee Katwijkers zijn gistermiddag gewond ge raakt bij een verkeersongeval op de brug over de Rijn in hun woonplaats. De twee die op een bromfiets respectievelijk fiets reden, kwamen met elkaar in botsing. De 17-jarige bromfiet ser moest met diverse verwon dingen naar het AZL. De fietser, een 21-jarige, liep een gekneus de hand op. De niet zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! katwuk letoerdoftp difmfn „Voor dit beroep heb ik pas op latere leeftijd gekozen. Van oorsprong ben ik verpleger. Ik heb bij Sancta Maria gewerkt, na mijn diensttijd heb ik me laten omscholen. Ik zag de afbraak van het werk. Het loon werd steeds minder en de stress steeds groter. Dat was reden om letterlijk terug naar school te gaan. De meubelmakersvakopleiding in Amsterdam. Die duurt drie jaar, gevolgd door twee jaar specialisatie tot restaurator. Nee. geen restaurateur, dal is iemand die een restaurant heeft. Na de opleiding ben ik direct in het diepe gesprongen en voor mezelf begonnen. Dat heeft ook te maken met het feit dat restaurators eigenlijk niet in loondienst werken.'Vrijwel iedereen is zelfstandig. Toen ik begon had ik net een opdracht gekregen van de overheid. Dat was eigenlijk ook de aanleiding om juist toen die stap te zetten. Het ging daarbij om de restauratie van stoelen van Sint Hubertus, het jachthuis bij museum Kröller Müller op de Veluwe. Werk dat ik kreeg in het kader van het Deltaplan voor Nederlandse musea dat twee jaar geleden werd opgezet om de achterstanden in restauratie en onderhoud in te lopen. Al tijdens de opleiding was duidelijk dat er veel werk is voor goede restauratoren van antieke meubels. Maar er wordt ook veel gerommeld. Kasten worden voor het oog opgeknapt. Dat is iets anders dan een restauratie, waarbij je een meubel zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat terugbrengt. I let werk is goedkoper als er dingen worden verhuld. Dat gaat wel ten koste van de waarde van meubelstukken. Om dat in te perken ijvert onze vakvereniging voor erkenning en bescherming van het restauratievak. Het beroep van meubelmaker is op zich wel beschermd. Voorbeelden van rommelwerk kom ik regelmatig tegen. Zo tref ik in antieke meubels vrij vaak Bison-kit aan, of nog erger constructielijm. Vooral die constructielijmen zijn uit den boze. Die zijn niet op te lossen. Als je zo'n meubel uit elkaar haalt, verwijder je noodgedwongen oorspronkelijk materiaal. Een goede restaurator werkt daarom nog steeds met de vis- en beenderlijmen die in vroeger eeuwen ook werden gebruikt. Dat zijn lijmen die je zelf moet aanmaken. Ogk ander materiaal maak ik zelf. omdat je het niet kunt inkopen. Zo maak ik ook mijn eigen was en zaag ik ook mijn eigen fineer. Soms is het wel een probleem om aan materiaal te komen. De grondstoffen voor de vislijm komen uit het buitenland. Beslag voor kasten kómt uit Frankrijk of Engeland. Daar wordt het nog op de oude manier gemaakt. Het is lang niet altijd hier te koop. ben je altijd op zoek. Dit is geen werk waar je snel rijk mee wordt. Gereedschap en materiaal is duur. Toen ik begon had ik nauwelijks machines. Toen deed ik alles met de hand. Soms stond ik een hele dagop een plank te schaven, terwijl je die iren dan niet in rekening kunt brengen. Dan was het werk echt onbetaalbaar geworden. Naar verloop van tijd heb ik. ooi dankzij leningen van familieleden, vel machines kunnen kopen. Wat in het begin ook tegenviel was de tijd die je moet sttken in het wen en van opdrachten. Daar houd je in feite te weinig rekening mee Gelukkig weten zo langzaamaansteeds meer klanten mij te vinden. Een rieuwe ontwikkeling is dat ze me ook vragen voor advies mee te gaan naar veilingci. Om een bedrijf als dit op te zetten moet je toch vooral een lange adem hebben. Collega's hebben ook vaak jaren moeten sappelen om hun zaak op te bouwen. Dit seen handmatig vak. om het te redden meet je gewoon aanpoten en doorzetten'. Uiteindelijk kun je dan een redelijke boterham verdienen." De werkpleats van Jacques Oyen is gevestigd aar de 's Graven dam se weg 63 in Noordwijkerhout. telefoon 02523-70477 of 75986. rudolf kleun lingen heeft tot woningnood, economische en sociale proble men geleid. Nederland is niet verantwoordelijk voor de ellen- eld.' foto hielco wjipers Patijn. die op persoonlijke ti tel sprak, was zichtbaar woe dend over de uitlatingen van de CD'er. Hij waarschuwde voor het 'apart zetten van groepen mensen' zoals de extreem rechtse partijen dat plachten te doen." De samenleving mag niet verworden tot een die werkt met begrippen als 'zij hebben het gedaan' en 'vol is vol'." Patijn onderkent dat voor ve len de toekomst uiterst onzeker en bedreigend is. De werkloos heid groeit, de economie stagneert en de sociale proble men nemen toe. „We zijn geza menlijk verantwoordelijk voor de zaken die mensen benau wen. Mensen zijn bang. Maar laten we ons toch niet laten lei den door de waan van de dag. We moeten gezamenlijk een oplossing vinden voor de pro blemen laten wij als democra ten het hoofd koel houden." Patijns uitspraken waren niet tegen dovemansoren gericht. Het nieuwste hoek van Nederlands bekendste anti- vcrouderings- specialist, de I .eidse arts- bioloog prof. dr. J.G. Defares. ZONDER Nieuw onderzoek toont aan. dat stress de mens veel sneller oud maakt. Stress (werk, relatie) verhoogt de bloeddruk, verzwakt het afweerstelsel, veroorzaakt hartklachten en kwalen, verergert de ontwik keling van aderverkalking en leidt tot geestelijk en lichame lijk vitaliteitsverlies. In dit bock. dat als een medische thriller leest, wordt indringend ingegaan op de vraag: "Hoe leef ik met stress?" F.en schat aan bio-mcdische in formatie wordt gepresenteerd, zoals: de schadelijkheid van zgn. rusticmakers en slaappillen - "brain machines" - het loskomen van ego-gericht zijn - anti-stress muziek - bio- verjongingsmethoden en pre paraten tegen stress. U kunt dit boek (256 blz.). zonder verdere kosten, thuis ontvangen door overmaking van f 34,50 op postgiro 33.66.852 of op bankrekening 69.82.11.650 van bv Parmalux te Amsterdam (tel.:020-615.62.62). Ook verkrijgbaar in de bock handel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17