RBA Rijnstreek blijft bemiddelen Riviertrein alternatief voor Betuwelijn; Onderzoek naar drukte luchthavens Werkervaring motiveert voortijdige schoolverlaters Randstad Beslag op fiets wereldreiziger Hoogovens profiteert van opleving in VS J Meer geld voor isolatie huizen bij luchthavens Aanraking met de idngertop is genoeg en er gaat een hele hülsta !2! kastenwereld voor u open. V D krijgt boete door opzet marktrestaurants VRIJDAG 18 MAART 1994 975 Mammoetfusie energiedistributie ROTTERDAM* I)c raden van commissarissen van het GEB Rotter dam en het Regionaal Energiebedrijf Dordrecht (RED) hebben ingestemd met de plannen om beide ondernemingen te laten fuseren lot een bedrijf met 000.000 klanten. Het nieuwe bedrijf gaat Eneco heten. De raad van commissarissen van ZHW, het energiebedrijf van Den Haag en Voorburg, beslist op 28 april over toetreding tot Eneco. Als ZHW toetreedt, ontstaat een on derneming met één miljoen aansluitingen, ofwel het grootste cnergiedistributiebedrijf van ons land. De fusie heeft geen ge dwongen ontslagen tot gevolg, aldus een gezamenlijke bekend making van GEB, RED en ZHW. 975 Bouw distripark Maasvlakte Rotterdam» De eerste bedrijven die zich willen vestigen op het nieuwe goederendistributiecentrum op de Maasvlakte, kunnen begin volgend jaar gaan bouwen. Dat maakte de Rotterdamse havenwethouder Smit deze week bekend bij de opening van een nieuwe binnenvaartterminal bij het Distripark Botlek. Na de parken bij de Eemhaven en in het Botlek-gebied wordt op de Maasvlakte een defile locatie ontwikkeld voor het ompakken van containers. De twee eerste distriparken, aan de Eemhaven en in de Botlek, zijn inmiddels vrijwel voltooid. Op de betreffen de locaties worden containers die vooral gevuld zijn met goede ren uit hetzelfde land van herkomst, omgepakt tot laadbakken die goederen met zelfde bestemming bevatten. Oud-gedeputeerde naar Oost-Flakkee den haag Oud-gedeputeerde I. Wolf (PvdA) wordt per 1 april waarnemend-burgemeester van Oost-Flakkee (Zuid-Holland). Wolf combineert zijn werk als burgemeester met het fractie- voorzitterschap van de PvdA in provinciale staten. Hij volgt bin nen de PvdA A. Peters op die in verband met zijn werk aan de Hogeschool in Enschede naar het oosten van het land verhuist. Wolf is de afgelopen tien maanden gedeputeerde ruimtelijke or dening geweest. I lij verving zijn partijgenote L. Staker die tijde lijk geveld was door een ernstige ziekte. Stolker heeft vorige maand haar werkzaamheden weer opgepakt. Proef met vroege tulpehollen Roosendaal Zeeuwse boeren willen met steun van de Europese Unie een proef nemen met het kweken van tulpebollen. De ver wachting is dat die bollen door de goede klimatologische om standigheden in het gebied tien tot veertien dagen eerder bloei en dan gebruikelijk. Dat levert op de veiling extra geld op. In Zeeland werden lot nu toe geen tulpebollen gekweekt. Schiphol heste vrachtluchthaven Hongkong» De luchthaven Schiphol is bekroond als beste vrachtluchthaven van Europa. Het bedrijf heeft gisteren in Hongkong de onderscheiding in ontvangst genomen. De prijs is ingesteld doorliet tijdschrift Cargo News Asia. Frankfurt eindig de op de tweede plaats in Europa. Los Angeles ging met de eer strijken voor Noord-Amerika en Singapore was de beste van Azië. I let is de eerste keer dat het tijdschrift aparte vermeldingen geeft voor Europa en Amerika. Voorheen bestond alleen de cate gorie Beste vrachtluchthaven buiten Azië". Daarvan heeft Schiphol al vijf bekers in de kast staan. chef gert visser. 0 .••««as* Rotterdam Deze Rotterdamse motoragent voert een tijdelijk in beslaggenomen loopfiets af. De fiets is eigendom van de Indiase wereldreiziger Vikas Singh, die al zes jaar onderweg is. De man werd gisteren op de snelweg gesignaleerd en ter hoogte van het Groene Kruisplein van de weg afgehaald. Later, nadat hem de verkeersregels waren uitgelegd, mocht hij zijn weg vervolgen. FOTO ANP umuiden frans v 'S Hoogovens IJmuiden profiteerde het afgelopen jaar flink van de v< opleving van de economie in de Verenigde Staten en de groeimarkt e< in Zuid-Oost Azië. Dit jaar richt het staalbedrijf zich vooral op de1 s( mogelijkheden in de VS. Die eigen staalfabrieken kunnen de inter- 3 vraag niet meer aan en voor bepaalde kwaliteiten willen de af- UB| Hoogovens. Zowel de vraag als de s< s liever de produkten va prijs in Amerika zijn gunstig. Dat blijkt uit het jaarverslag gisteren bekend maakte. Het 1993 dat de Hoogovens Groep i leed nog 234 miljoen verlies, J' r het staalbedrijf wist de laatste zes maanden het verlies om te 'c zetten in een aardige winst. Dit jaar zal het staalbedrijf een winst boeken van minimaal 150 miljoen gulden, al wordt dat deels teniet a' gedaan door de rode cijfers van de aluminiumtak. Hoogovens heeft wel aangekondigd dat de prijzen omhoog gaan. maar dat effect was nog nauwelijks merkbaar. Veel hangt daarbij [J ook af van de jaarcontracten die momenteel worden afgesloten voorde verpakkings- en automobielindustrie. Bij het staalbedrijf werd voor maar liefst 360 miljoen bezuinigd en t] dat is 60 miljoen meer dan Het kabinet is bereid meer geld uit te trekken om woningen bij de luchthavens Schiphol en Beek te isoleren. De extra kos ten moeten grotendeels worden opgehoest door de luchtvaart maatschappijen. Dit hebben de ministers Maij (Verkeer) en Al ders (Milieu) de Tweede Kamer gisteren laten weten. Aanvanke lijk wilde de regering 395 mil- li joen reserveren om de wonin- c gen bij Schiphol te isoleren te- s gen vliegtuiglawaai. Bovendien e was 90 miljoen gereserveerd, k voor extra geluidsisolatie we- c gens nachtelijke vluchten. Door c de strengere norm die CDA en PvdA hanteren, wordt dat laatste bedrag volgens bereke- ningen van Maij bijna verdub- beid tot 175 miljoen gulden. I Een andere manier van aanvliegen kan het probleem van de drukte op grote luchtha vens oplossen. Wellicht kan daarmee ook de geluidsoverlast worden teruggedrongen. Dit zegt f>rof. dr. ir. J. Mulder, hoogleraar lucht- en ruimtevaarttechniek van de Tech nische Universiteit in Delft, naar aanleiding van het nieuwe onderzoekvliegtuig waar over de instelling en het Nationaal Lucht en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) binnen kort officieel zullen beschikken.. Delft is de enige universiteit in Europa die een eigen onderzoeksvliegtuig heeft. Het tweemotorige straalvliegtuig, een Cessna Citation II, zal onder meer worden gebruikt om het zogenoemde 'tunnel-in- the-sky' concept te onderzoeken. Verkeers vliegtuigen komen nu allemaal achter el kaar in een lange rechte rij op de landings baan af. Het gevolg is dat zij steeds lang op elkaar moeten wachten. Met het nieuwe concept, waarbij de vliegtuigen in een bocht komen aanvliegen of langer hoog in de lucht blijven, kan men dit probleem vol gens de hoogleraar ondervangen. Voorts zal het toestel worden gebruikt om te bezien hoe het zogenoemde 'National Fly-by-wire Testbed' (NFT) kan worden ge perfectioneerd en welke nieuwe mogelijk heden het biedt. Het door een computer gestuurde systeem helpt de piloot bij het landen. Behalve als laboratoriumvliegtuig zal de Cessrt'a worden gebruikt als 'college zaal'. Professor Mulder, die als piloot in deeltijd werkzaam is, vindt de praktijkles sen in de lucht voor studenten van groot belang. „Inzicht in de problemen van vlie gen en vliegtuigen krijg je niet door uitslui tend de theorie te bestuderen." 'Meer hartziekten in Zwanenburg' HOOFDDORP» Drie van de vier huisartsen in Zwanenburg verwijzen 20 procent, meer patiënten door naar de hartspecialist dan elders in de region Of dat samenhangt met de aanwezigheid van Schiphol, is niet we tenschappelijk bewezen. Maar dergelijke uitkomsten rechtvaardig gen wel nader onderzoek. Dat zei de Zwanenburgse huisarts Van Ojik gisteravond op een i hoorzitting over Schiphol in het raadhuis in Hoofddorp. De getal- len blijken uit statistieken van ziekteverzekeraar 'Zorg en Zeker] heid'. Volgens Van Ojik is het gemiddelde aantal verwijzingen in Zwanenburg hoger vergeleken met het gemiddelde aantal verwij- zingen in de regio van de ziekteverzekeraar. Amsterdam voert categorie 'hopeloze gevallenin 'Elegante keten van wendbare laadbakken DORDRECHT» ANP In deze regio worden geen werklozen afgeschreven als 'onbemiddelbaar'. Dat zegt directeur D. Visser van het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening Rijnstreek. Er zijn in deze regio wel langdurig werklozen die een kleine kans op een baan hebben, maar voor hen wordt individueel een 'hulpprogramma' ontwikkeld. Dat kan omdat het aantal relatief gering is, aldus Visser. ALPHEN/LEIDEN MONICA Van de dik 18.000 werklozen in het werkgebied van de RBA Rijnstreek (Leiden, Alphen, Gouda en Bollenstreek), beho ren er 8000 tot de categorie langdurig werkloos. „Mensen die al meer dan een jaar werk loos zijn danwel mensen die korter werkloos zijn maar van wie je mag verwachten dat ze lang werkloos blijven." Van die langdurig werklozen is slechts een klein deel die maar een hele kleine kans ma ken het gaan. Daartoe behoren drugge bruikers, zwervers en mensen met zware psychische proble men. „Voor het grootste deel van de langdurig werklozen kun je zeggen dat er, met wal bij spijkeren en bijscholen, nog wel kans op een baan is." Het regionaal bestuur werkt voor 35 gemeenten. „En dat be tekent dus 35 sociale diensten die langdurig werklozen kunnen begeleiden. Het aantal moeilijk bemiddelbaren is daarmee zo klein, dat het mogelijk blijft ie dereen individueel te begelei den", aldus Visser. Voor deze moeilijk-bemiddelbaren maken de arbeidsbureaus samen met de sociale diensten een 'trai ningsprogramma'. Zo'n trai- ningsporgramma hoeft niet al tijd uitsluitend betrekking te hebben op het werken, maar kan in de persoonlijke sfeer lig gen. Overigens is het percentage echt-moeilijk-bemiddelbaren niet in de hele regio van RBA Rijnstreek even groot. In de gro te steden als Leiden, Alphen'en Gouda behoort ongeveer 20 procent van de langdurig werk lozen tot de moeilijkste catego rie. Op het 'platteland' de dorpen rond Leiden en de Duin- en Bollenstreek is dit nog geen tien procent. Visser: „Ons RBA is nog zo klein dat we maatwerk kunnen leveren. Voor ieder individu kunnen we bekijken wat de bes te oplossing is." In Amsterdam ligt dat wel even anders. De RBA in die stad heeft besloten om een groep van ongeveer 24.000 werkzoe kenden geen hulp meer te ge ven bij het vinden van werk. Het gaat om langdurig werklo zen voor wie de activiteiten van het arbeidsbureau ontoereikend of zelfs uitgeput zijn. Hierbij moet onder meer gedacht wor den aan mensen zonder oplei ding en aan zwervers en junks. De Sociale Dienst gaat deze mensen verder begeleiden. Am sterdam wil voor deze groep een ontheffing van de plicht tot solliciteren. RBA Amsterdam voert daar mee de categorisering in. Werk zoekenden worden onderver deeld in vier categorieën: A tot en met D. A is makkelijk bemid delbaar. De werkzoekenden die onder de D-categorie vallen staan zo ver af van de arbeids markt, dat het arbeidsbureau voor hen niets meer kan beteke nen. De Adviescommissie Min derheden Amsterdam had eer der deze week al aangedrongen op stopzetten van het plan. Daar bestaat de vrees dat met name allochtonen als 'onbemiddelbaar' worden be oordeeld. RENE- SAUVEUR Een elegante keten van wend bare laadbakken, bestuurd via hoogwaardige communicatie middelen, die als een riviertrein van de Rotterdamse haven con tainers naar het Duitse achter land vervoert. Met dit project getiteld RiverSnake, denkt ar chitect Freek Prins uit Dordrecht het ultieme alterna tief voor de Betuwelijn te heb ben uitgebroed. Gisteravond heeft de Dordtse uitvinder zijn plannen voor de riviertrein toegestuurd aan de vervoersspecialisten van de po litieke partijen in de Eerste Ka mer. Zo hoopt Prins nog enige invloed te kunnen uitoefenen op de definitieve besluitvor ming over de Betuwelijn. Het onderwerp staat voor 29 maart op de agenda van de Eerste Ka- krachtstations v stuw- en stuurwervels van riviertrein; straalbuis- schroeven zorgen voor de voortstuwing en zijn In alle richtingen draaibaar anp - bron: F.Ö.G. Prins De Dordtenaar'is directielid werper kan Nederland met de an het kantoor EGM architec- uitvoering van dit project met en en heeft met de RiverSnake één sprong in de 20e eeuw be en geheel nieuw vervoerssys- landen. Het gaat om een sys- eem bedacht. Volgens de ont- teem van laadbakken en diesel motoren, die gekoppeld zijn via grote kogelgewrichten. De laad bakken zijn dubbelwandig uit gevoerd en worden onafhanke lijk van hun inhoud, op gelijke diepte afgezonken. De kop van de riviertrein bestaat uit een .koepel voorzien van de mo dernste navigatieapparatuur. Door de soepelheid van de con structie kan de riviertrein moei teloos alle bochten van vaarwe gen nemen. „Door gebruik te maken van bestaande boord- en walradar- technieken, die via een beeld scherm de plaats op de vaarwe gen aangeeft, is het systeem zeer veilig," zegt Prins. „Onder alle weersomstandigheden kan de RiverSnake varen, ook bij mist en in het donker. De lengte i de kan Het voortijdig schoolverlaten in het voortgezet onderwijs kan aanzienlijk worden beperkt door leerlingen praktijkervaring te laten opdoen in het bedrijfsleven. Dat blijkt uit een onderzoek van de Erasmus-universiteit naar de resultaten van hel project Compact. Dat loopt sinds 1991 in Rotter dam. De gemeente heeft het opgezet in samen werking met de scholen en het bedrijfsleven. Compact richt zich vooral op leerlingen in de leeftijd van 15 tot en met 17 jaar in het voorberei dend beroepsonderwijs (VBO). Ze gaan door voor potentiële drop-outs, leerlingen die zonder diplo ma de school definitief de rug toekeren en daar door vrijwel kansloos zijn op de arbeidsmarkt. In Rotterdam gaat het jaarlijks om circa 800, lande lijk om zo'n 12.000 leerlingen. Aan het Rotterdamse project doen jaarlijks ruim honderd leerlingen mee, voor het meren deel jongens. Ze 'werken' onbetaald drie dagen per week in een bedrijf en gaan twee dagen naar school. Uit het onderzoek in het afgelopen schooljaar 1992-1993 blijkt dat ruim zestig pro cent van deze groep na afloop van het project weer zin heeft in onderwijs. De leerlingen gingen weer voor vijf dagen naar de eigen school of ko zen voor een opleiding in het kort middelbaar be roepsonderwijs (KMBO), voor het leerlingwezen (vier dagen werken, een dag naar school) of an dersoortige opleidingen. De overige deelnemers aan het project slaag den er na afloop in een baan te vinden of kwa men terecht in de jongerenpool. Daarin doen ze met behoud van uitkering werkervaring op in ge meentelijke arbeidsprojecten. Ongeveer twintig deelnemers haakten alsnog definitief af. Hoe maakt een kastdeur ruimte vrij in plaats van hem in te nemen? Hoe zie je alias tegelijk zonder alle deuren indi vidueel te moeten opendoen? Hoe haal je uit elke cm2 wat er in zit? U raadt het al. hülsta biedt u met het ka stensysteem "multi-nova" het ei van Columbus aan. Het is een "sesam open u" geworden. Kom naar de show vingertop i Lente aktie: leuke kados! 8000 nf hart voor uw huis. van 300 tot 450 meter en hij is smaller dan de dubbele duw bakken die nu in gebruik zijn. Door een aantal van deze syste men te laten pendelen, bereik je een nieuw, permanent ver voerssysteem voor het contai nertransport." Innovatief Prins geeft toe dat hij met zijn plan een konijn uit een hoed lijkt te toveren, want het idee voor de riviertrein is slechts in zeer kleine kring bekend. Uit zondering is hoogleraar Plan ning op de Technische Univer siteit in Delft, prof. ir. J. Pols, die het plan van ganser harte omarmt. „Het is uiterst innova tief en het maakt gebruik van de sterke punten die Nederland: heeft." Volgens de Delftse hoogleraar I toont het plan van Prins aan daji Rijkswaterstaat de afgelopen decennia heeft stilgestaan voot wat betreft de innovatie in de vervoerssector. „De meeste lot gistieke concepten die in Nel derland worden toegepast, da teren uit de 19e eeuw. Het is duidelijk dat de geweldige op ties die de Nederlandse binnen vaart heeft, tot dusverre niet worden benut. Dit nieuwe ver voerssysteem kan daar verande-, ring in brengen." Voor de uitvoering van zijn ri viertrein wil Prins gebruikma ken van de modernste techno] logie. Het vervoerssysteem kosi volgens hem een fractie van de acht tot 12 miljard gulden die met de aanleg van de Betuwe lijn is gemoeid. „Het beoogde volume vafl circa 30 miljoen ton goederen via de Betuwelijn in 2010, kari worden gerealiseerd door 10 to 12 riviertreinen te laten pende len op Duitsland," zegt Prin^ „Daarbij kan worden gebruik gemaakt van de Binnenvaaij Service Centers in Rotterdam Duisburg en Frankfurt-Mainz Het plan is dus niet alleen goed voor de mainport Rotterdam en voor Nederland, maar kan ooi de werkgelegenheid in Duits land versterken. Bij een maxi male lengte kan één RiverSnaki 600 tot 1300 containers vervoe Het warenhuis-concern V D moet een boete van 117.500 gul den betalen voor onhygiënische toestanden in diverse restau rants. Officier van justitie mr. A. Fransen had een boete van 202.500 gulden geëist. Afgevaardigde en directielid van V D, E. Randag, verklaar de na afloop van de zaak niet ontevreden te zijn met de uit spraak. „De rechter heeft in zijn straf duidelijk gemaakt dat hij oog heeft voor de nieuwe ontwikkelingen binnen ons bedrijf. Met de nieuwe formule, het markjrestaurant, balanceren we soms een beetje op de rand van de Warenwet." Tijdens de zitting gisteren in Amsterdam werd met een video getoond wat het 'marktrestaurant' inhoudt. Het idee van een centrale keuken wordt losgelaten en her en der in het restau rant wordt het voedsel bereid onder het toeziend oog van de klant. Dat levert volgens onderzoek van de Keuringsdienst van Waren nog veel problemen op. Ten behoeve van het nieuwe concept heeft V D een eigen kwaliteits- en hygiënecode opgesteld. Met deze code krijgt het concern ontheffing op een aantal punten van de Warenwet. Zo mag V D een puddingbroodje met een hogere temperatuur verkopen (omdat het anders niet lekker zou zijn) mits het broodje binnen twee uur verkocht wordt, of anders wordt ver nietigd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18