'We heffen onszelf niet op' Kerk Samenleving Wassenaarder De Jong voorzitter Kerk en Wereld Kerkje Abbenes 125 jaar Tien Haagse kerken dicht Bisschop Wiertz trekt excommunicatie in o"7^ r VRIJDAG 18 MAART 1994 UIT DE KERKBLADEN Verkiezingen De Kafwijkse predikant J. Blom analyseert in 'Om de Oude Kerk' de gemeente raadsverkiezingen. Ik hoop van harte dat de uitslag bin nen de gelederen van het CDA tot een herbezinning zal leiden." I lij heeft ook een ad vies voor de college-onder handelingen. „AJs christellij- ke partijen moet je proberen samen op te trekken om het goede voor de samenleving te zoeken. Het ligt dan voor de hand. dat de drie grootste in dit geval ook christelijke partijen van meetaf aan uit gaan van één wethouder van CDA-huize, één van de RPF en één van de SGP-GPV- combinatie." Arme duivel (1) Dominee P.J. van Midden uit Lisse heeft zo zijn eigen, ma nier om de resultaten van het rapport 'Secularisatie in Ne derland' te interpreteren. „Het gaat slecht met de dui vel in Nederland", schrijft hij in zijn column in het blad De Kruisvaan. „Volgens het ge ruchtmakende rapport van Vink en Becker gelooft in Ne derland nog maar 20 procent in de duivel, 15 procent in de hel en 8 procent in het vage vuur. Zulke slechte cijfers heeft de satan nog nooit op z'n rapport gehad. OF nog nooit zulke goede natuurlijk, want mensen die niet in de boze geloven moeten wel stekeblink wezen. Verwijt baar dom." Arme duivel (2) Moet je eens kijken wal er in de jaren 90 alleen al in Joego slavië is uitgespookt, betoogt Van Midden. „En wat er in Nederland aan de hand is met die Cü-sympathie. De duivel lacht zich rot. Natuur lijk bestaat hij, als hij even de kans krijgt, niet. Hij hoeft niet zo nodig in de schijn werpers te staan. Als hij eruit zou zien met een groene dra kenkop, een gespleten tong en een angelachlige staart, was het geloof in de boze niet zo'n probleem. Maar hij zit gewoon aan de onderhan delingstafel in Genève en loopt gewoon in het winkel centrum." Arnie duivel (3) De duivel lacht zich volgens Van Midden ook een kriek om het soort onderzoeken als van Becker en Vink. ,,'Mag ik u een vraag stellen: Gebruikt u het merk Chanel als parfum en gelooft u in God? Twee keer 'ja'? Dank u.' Zoals die verpleegster in hel Bossche ziekenhuis, die met haar hoofd om de hoek van de deur riep: 'mevrouw Bol- kenstein, hebt u nog ontlas ting gehad en will u nog de eucharistie?' Aardig voor een enquête. Want hoe meet je nou 'geloof? Je kunt hooguit zoiets als kerkgang meten, of kerkelijk lidmaatschap. Maar geloof laat zich niet meten met een kruisje in de hokjes: 'groot', 'tamelijk groot', 'ge middeld', 'klein', 'tamelijk klein', 'nihil'." Arme duivel (4) I let onderzoek van Becker en Vink zegt intussen wel iets anders, meent Van Midden: „Dat de gevestigde kerken het op de 'godsdienstige markt' niet goed doen. Dat wisten we natuurlijk al. Het rapport heeft moeizaam be wezen waar we allang van overtuigd waren: dat de ker ken geen goed antwoord hebber> op de vragen van dit tijdperk. Zoeken dus. Naar open lijnen naar de buiten kerk. Zonder voorwaarden vooraf. De 'open kerk' is meer nodig dan ooit. Want er is natuurlijk veel meer te zeg gen dan 'het gaat slecht'. De duivel heeft liever dat we dat geloven dan het bestaan van een hel." Synodevoorzitter Beekman noemt Pleidooi geen reden SoW-proces stop te zetten „Het Samen op Weg-proces stopzetten? Natuurlijk niet. Wat krijgen we nou!" Zo reageert voorzitter ds. W. Beek man van de hervormde synode op het 'Hervormd Pleidooi', waarin wordt gepleit voor het handhaven van de Nederlandse Hervormde Kerk. „De ambtelijke verga deringen zijn nu bezig met het beoordelen van de ont- werp-kerkorde. Het zou onhervormd zijn buiten hen om besluiten te nemen." DOORN ANP se Kerk hel hervormd erfgoed verloren zal gaan. „Die zorg Het Pleidooi is volgens Beek- deel ik niet," zegt hij. „We hef- man een uiting van oprechte fen onszelf niet op. Ik heb me zorg dat bij de fusie met de Ge- één keer eerder in mijn leven reformeerde Kerken in Ned,er- verenigd, namelijk toen ik land en de Evangelisch-Luther- trouwde. Toen heb ik mezelf niet opgeheven, maar ik ben meer mezelf geworden. Zo is het ook met Samen op Weg." Beekman roept de onderteke naars, vooral afkomstig uit de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vereniging, op hun energie niet te verdoen met het roepen van 'Ho, ons erfgoed gaat verlogen', maar dat erfgoed in de verenigde kerk in te bren gen en anderen ermee te verrij ken. De nieuwe synodevoorzitter heeft er grote bezwaren tegen dat de toekomstige Verenigde Protestantse Kerk kleurloos en karakterloos wordt genoemd. „Waar op lokaal niveau Samen op Weg gestalte krijgt, zijn die gemeenten bepaald niet kleur en karakterloos. Waarom zou dat dan wel voor de landelijke kerk gelden?" Het getuigt van een grote achterstand in kennis bij de on dertekenaars dat zij zo over Sa men op Weg spreken, zegt Beekman. Hij noemt het juist één van de verworvenheden van het verenigingsproces dat er weer over fundamentele za ken als de identiteit wordt ge sproken. REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd: te Boskoop tot voorganger van de vrijzinnig protestantse geloofs gemeenschap (REM-WH): mevr. J. Bröström-Bruin, voorganger van de néderlandse protestanten bond te Lisse-Sassenheim, die deze benoe ming heeft aangenomen. Beroepen: te Tiel: A.J.D. Flink, kandi daat te 's-Gravenhage, die dit beroep heeft aangenomen; te 's-Gravenhage als predikant voor bijzondere werk zaamheden (geestelijk verzorger St. Bronovo en Nebo Ziekenhuis): mevr. D.H. Bos, kandidaat te Wassenaar, die dit beroep heeft aangenomen Aangenomen: naar Exloërmond: W.G. de Wit, kandidaat te Snelrewaard; naar Zaamslag H.J. Reinders, kandi daat te Leerdam. Bedankt: voorGiessendam-Neder- Hardinxveld; F. Hoekte Goedereede; voorGiessendam-Neder-Hardinxveld: F. Hoek te Goedereede. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Leeuwarden-Huizum: drs. W. Ganzevoort, kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aange nomen; te Doesburg: drs. E.V.E. Wijnandste Koudekerke. Veertig mille voor geschenk Van Luyn ROTTERDAM ANP Ongeveer 40.000 gulden is bij eengebracht voor de projecten die bisschop Van Luyn van Rot terdam ter gelegenheid van zijn wijding had aangewezen. Dit heeft het bisdom bekendge maakt. Bij zijn benoeming be paalde Van Luyn dat hij eventu ele giften zou bestemmen voor drie jeugdprojecten: pensions voor daldoze jongeren in Rot terdam en Den Haag en een technische school met internaat in Olomouc (Tsjechië). DOORN/WASSENAAR DICK VAN DER PLAS De Wassenaarder Jan de Jong (64) is giste ren door de hervormde synode benoemd tot voorzitter van het bestuur van vor mingscentrum Kerk en Wereld. De Jong volgt prof. dr. A. van der Meiden op, die al ruim een jaar geleden aftrad. Kerk en We reld is een instituut voor vorming, training, ontmoeting en beraad en maakt als stich ting onderdeel uit van de Nederlandse Hervormde Kerk. De Jong is van beroep econoom en re gisteraccountant. Hij was gedurende vrij wel zijn volledige loopbaan in het bedrijfs leven in dienst van Unilever. Hij bekleedde voor deze multinational leidinggevende functies in binnen- en buitenland. Zo was De Jong na 1986 speciaal verantwoordelijk voor het herstel van contacten met en de opbouw van ondernemingen in Centraal en Oost-Europa. Na zijn pensionering in 1992 is de Wassenaarder nog commissaris bij enkele bedrijven en zet hij zich als be stuurder in voor de jeugdhulpverlening. De Jong is momenteel ambtsdrager van de hervormde gemeente in Wassenaar. De keuze voor De Jong als bestuursvoor zitter van Kerk en Wereld heeft veel te ma ken met de cultuurverandering die binnen het vormingscentrum moet plaatshebben. Van een gesubsidieerde instelling moet Kerk en Wereld omschakelen naar een or ganisatie die 'marktgericht' werkt. Een ge zonde bedrijfsvoering wordt noodzakelijk genoemd om 'het apostolaire en diakonale werk voor en met minder-draagkrachtigen en/of kerkelijke groepen te kunnen blijven uitvoeren'. Met zijn kennis en ervaring op gedaan in het bedrijfsleven kan De Jong mede vonn geven aan dit proces. De hervormde synode benoemde giste ren ook H. Noordeman tot directeur van de Landelijke Hervormde Jeugdraad. Noordeman (46) is sinds 1987 staflid bin nen deze organisatie. Na zijn studie was hij op verschillende plaatsen sociaal-cultu reel werker. Van 1982 tot 1987 was hij be leidsmedewerker bij de gemeente Arnhem. abbenes De Samen op Weg-gemeente van Abbenes viert op dinsdag 29 maart het 125-jarig bestaan van het karakteristieke kerkgebouw aan de Hoofdweg. Dat gebeurt met een feestelijk dienst in het bedehuis, die begint om 19.00 uur. Na afloop van de dienst is er een receptie in dorpshuis 'Het Praathuis'. Het kerkje van Abbenes is de afgelopen periode volledig gerestaureerd. Na het gebouw zelf, dat enkele jaren geleden onder handen werd genomen, kreeg het torentje in 1993 een grote opknapbeurt. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN DEN HAAG.ANP/GPD De komende vier jaar zullen in Den Haag 10 van de 35 her vormde en gereformeerde kerk gebouwen worden gesloten. De sluiting is noodzakelijk om de kerkelijke financiën op orde te brengen. „Als we nu niets doen", zegt secretaris J. H. Ger ritsen van de Centrale Kerke- raad, „zitten we in 1998 met een begrotingstekort van acht ton." De Centrale Kerkeraad hoopt de kerken die worden afgesto ten te kunnen verkopen aan an dere kerkgenootschappen. Ger- retsen denkt hierbij onder meer aan de Pinkstergemeenten, maar sluit een verkoop aan moslims of Hindoes niet uit. Ook is het mogelijk dat gebou wen worden aangeboden aan het Haagse stadsbestuur, dat ze zou kunnen verbouwen tot wijk- en dienstencentra. Een andere mogelijkheid is dat een projectontwikkelaar een kerk koopt en het gebouw sloopt om de grond te gebruiken voor wo ningbouw. Naast het afstoten van gebou wen zullen ook twee van de veertien hervormde predikants plaatsen worden opgeheven. Het is mogelijk dat na 1997 op nieuw bezuinigingsmaatregelen nodig zijn, kondigt de kerkeraad alvast aan. Net als elders in het land kalft in Den Haag het aan tal kerkleden geleidelijk af. Bond tegen het Vloeken deelt ook 'boekenweekgeschenk' uit VEENENDAAL. ANP De Bond tegen het Vloeken ver stuurt tijdens de Boekenweek een balpen aan ongeveer 2000 Nederlandse schrijvers, met daarop het opschrift 'Men uw pen'. De Bond hoopt dat de ac tie ertoe bijdraagt dat auteurs 'in hun werk voorzichtig en eer biedig om zullen gaan met de naam van God'. Behalve de pen ontvangen de auteurs een gedicht waarin ze worden aangespoord niet te vloeken. „Moordt uw woord, dan stinkt uw inkt. Men uw pen, uw luistervink. Vloekt uw boek,, dan kladt uw blad. Men uw pen, uw duivekat", luidt een deel van het gedicht. In 1986 gaf de Bond het boek je 'Vloeken in de moderne lite ratuur' uit, waarin publicist Hans Werkman ten strijde trok tegen taaiverruwing. Enkele ja ren later volgde een uitgave voor vertalers van buitenlandse literatuur, onder de titel 'You bloody fool, hoe vertaal je dat?' ROERMOND «ANP Bisschop Wiertz van Roermond heeft een excommunicatie van twee gehuwde priesters - een besluit van zijn voorganger Gij- sen - ongedaan gemaakt. Gijsen plaatste in 1978 de toenmalige pastoor Ed Miedema van de streekparochie Het Eikske in Landgraaf en diens medewer ker, pastoor Cor van der Spek, buiten de kerk. Zij mochten ook niet kerkelijk begraven worden. Miedema was door de voor ganger van Gijsen, bisschop Moors, wegens onzuiverheid in de rooms-katholieke leer ont slagen als pastoor van dé offi ciële parochie Het Eikske. Op verzoek van de meerderheid van zijn parochianen stichtte Miedema de zogenaamde streekparochie, één van de eer ste basisgemeenten in Neder land. De streekparochie werd in eerste instantie door Gijsen on gemoeid gelaten. Toen beide pastores in het huwelijk traden, excommuniceerde hij hen. De pastores Miedema en Van der Spek negeerden de maatre gel van bisschop Gijsen volle dig, hetgeen ook de leden van de streekparochie deden. Mie dema, die in 1985 overleed, werd vanuit de streekparochie begraven. Bij de eucharistievie ring tijdens de uitvaart ging een priester van het bisdom Roer mond, Jan Dings, voor. Justitia et Pax kapittelt Bolkestein OEGSTGEEST ANP Bolkestein stelt opnieuw mensen van buiten Europa in een kwaad daglicht. Dit schrijft de bisschoppelijke commissie Justi tia et Pax (gerechtigheid en vrede) in een open brief aan de WD-leider. „Uw standpunten dragen op geen enkele wijze bij aan het tegengaan van racisme en vooroordelen." Ook zijn ze volgens de commissie niet bevorderend voor een correct samenleven van allochtonen en autochtonen in Neder land. „Ik hecht eraan u te laten weten dat de loyaliteit van Justi tia et Pax verder gaat dan blank Europa. Met uw opmerkingen voert u de discussie over vreemdelingen in ons land in een ver keerde richting", aldus Justitia et Pax, dat haar hoofdkantoor heeft in Oegstgeest. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck NESrtT U MMR WEUCE TLAATS OP P6 STOBL sroeu. COLOFON I.EIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, G P. Arnold (adj), J. Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj), OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag. 9.30- II.30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon071 -143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc.giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland:jDer kwartaal 125,50 KLACHTEN BEZORGING38 mat/mvrij 18 00-19.30 uur. zat. 10.00-12.00 uur. Tel071 -143241 HET WEER Gure buien Een hardnekkige depressie voor de Noorse kust voerde gisteren via IJs land en langs Schotland onophou delijk koude poollucht naar ons land. Af en toe viel er een regen- of hagelbui, maar het weerbeeld werd vooral beheerst door een krachtige, bij vlagen stormachtige wind uit west tot noordwest, die de kou nogal indringend maakte. Tijdens de hardste Windstoten voelde het bepaald winters aan met een ge voelstemperatuur tussen -5 en -10 graden. De thermometer wees on geveer 6 graden aan, maar in het noorden van het land, waar soms pittige hagel- en natte sneeuwbui en vielen, viel het kwik soms terug naar +2 graden. Het zijn de koude valwinden, die tijdens zo'n bui het kwik binnen enkele minuten kun nen doen kelderen. Niet verwon derlijk, want de bovenlucht was gisteren behoorlijk koud met op een niveau van 1500 meter circa - 8 graden. Onder deze omstandigheden zijn sommige buien ook geschikt voor één of meerdere bliksemschichten. Zo'n winteronweer is natuurlijk niet te vergelijken met het elektrische geweld, dat je soms tijdens het warme jaargetijde overvalt. Toch kan zo'n enkele ontlading tijdens winterse buien een enorme kracht I hebben. Op 27 januari j.l. zorgde een blikseminslag in Alphen aan de Rijn voor een ravage. Twee woonhuizen werden zwaar bescha digd en en bij een hele rits wonin gen ging allerhande elektronische 1 apparatuur naar de knoppen. Vandaag probeert zachtere lucht j van de oceaan een bres te slaan in 1 het domein van de koude lucht bij ons. Die poging mislukt, maar dat conflict levert wel een paar neer- j slaggebieden op. Met een beetje geluk trekt de meeste regen ten j zuiden van de grote rivieren voor bij. Morgen neemt de polaire lucht weer bezit van heel het land en weldra gaan er weer gure buien val len. Dat is ook zondag het geval. Kleine storingen kunnen de buien soms aaneen laten klitten. De win terse neerslag kan voortijdelijke gladheid zorgen. Lichtpuntje is de i afgenomen noordwestenwind; bo vendien zijn ertussen de buien ook flinke opklaringen, vooral in de kuststrook. Het blijft wel fris voor midden maart; in de nacht kan het na morgen hier en daar een paar graden vriezen. Misschien wordt het vanaf dinsdag milder en wat zonniger. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag half tot zwaar be wolkt en enkele buien, in Schotland mogelijk met hagel en onweer. Morgen vooral in Engeland en Ier land meer zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima van 5 graden in Schotland tot 11 graden in het zuiden van Ierland en Engeland. België en Luxemburg: Veel bewolking en perio den met regen. Morgen van het westen uit opkla ringen en nog een kleine kans op een bui, in de Ar dennen met hagel of sneepw Middagtempera- tuur rond 9 graden. Noord- en Midden-Frank- Veel bewolking en enige tijd regen, op de toppen van de Jura en Vogezen mogelijk sneeuw. Morgen in het noordwesten enkele opklaringen. Middagtemperatuur rond 13 graden. Morgen iets lager. Portugal: Vrij zonnig, maar ook op veel plaatsen sluierbewolking. Langs de westkust hier en daar hardnekkige mist. Maxima tus sen 20 en 26 graden Madeira: Zon, van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Morgen een kleine kans op een bui: Maximumtemperaturen rond 20 graden, morgen iets lager. Vrij zonnig, langs de Golf van Biskaje ook enkele wolkenvelden. Droog. Mid dagtemperatuur rond 22 graden, aan de Golf van Biskaje maxima rond 15 gra den. In Andalusië loopt de temperatuur op tot ongeveer 27 graden. Canarische Eilanden: Droog en naast flink wat zonneschijn ook nu en dan bewolking. Middagtem peratuur aan de zuidstranden rond 26 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden, ook nu en dan zon en droog. Morgen af en toe regen, maar in de zuidelijke departementen, van Les Landes tot aan de Provence, ook perioden met zon en droog. De Mistral neemt tijdelijk in kracht af. Middagtem peratuur ongeveer 15 graden, aan de kusten van de Languedoc ongeveer 18 graden. In de Alpen vandaag wolkenvel den en op de meeste plaatsen droog. Morgen perioden met regen, sneeuw grens ongeveer 1200 meter. In de Pyre neeën wolkenvelden, ook geregeld zon en droog. Temperatuur op 2000 meter hoogte in de Alpen iets onder nul, in de Pyreneeën'enkele graden erboven. Italië: Perioden met zon, vooral 'morgen ook enkele wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, in Lombardije enkele graden la ger. In de Italiaanse Alpen en in de Do lomieten geleidelijk meer bewolking en vooral morgen plaatselijk sneeuw boven 1400 meter. Middagtemperatuur op 2000 meter rond het vriespunt. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur rond 17 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag vooral in het zuiden wolkenvel den en op veel plaatsen enige tijd regen, mogelijk ook onweer. Morgen perioden met.zon en droog. Middagtemperatuur rond 17 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag wolkenvelden en van het wes ten uit enige tijd regen, mogelijk ook on weer. Morgen vooral in het westen weer perioden met zon en droog. Middagtem peratuur van 15 graden bij de Dardanel- len tot 19 graden op Cyprus. Duitsland: Overwegend bewolkt en perioden met regen, in de Harz en in het Sauerland ook sneeuw. In het noorden morgen wat zon. In het Zwarte Woud en de Beierse Alpen boven 1000 meter sneeuw. Mid- dagtemperaturen variërend van 6 gra den in het noorden tot boven 10 graden plaatselijk in het zuiden. Zwitserland: Overwegend veel bewolking en vooral aan de noordflank van de Alpen van tijd tot tijd regen, sneeuwgrens tussen 1000 en 1400 meter. Middagtemperatuur op 2000 meter enkele graden onder nul. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en vooral aan de noordflank van de Alpen van tijd tot tijd regen, sneeuwgrens tussen 800 en 1200 meter. Middagtemperatuur op 2000 meter ongeveer -3 graden. L T 7 'l& t 1) 0 bewolkt onw regen snee 19 lom uw -T- koufront L lagedruk H hogedruk eratuur hecto pascal Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZATERDAG 19 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.44 Zon onder 18.47 Maan op 09.52 Maan onder01.29| Waterstanden Katwijk Hoog water 07.02 19.22 Laag water 03.01 15.15

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14