Leiden De Kooi wil ligweide De Zijl niet missen Deelname winkelbewaking centrum groeit nauwelijks Opvangcentrum langer open Nabestaanden ruziën over Politiek bezorgd over teruggang schoolzwemmen -ftrTTSTT, ieftig verzet /rijwilligers rn JÏ'Sa 1 E I !.ii Meer middenstand op A. Tinneplein 1IJDAG 18 MAART 1994 13 EF HENNYVAN ECMOND,071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Vroeggeborenen zi fr Kinderen, die te I D vroeg geboren zijn, kampen later met ernstige leerproblemen. Twintig procent van de 9-jarigen volgt speciaal onderwijs. Cavia De strijd om de ca- I O via, goudvis en an dere huisdieren brandt los in Leiderdorp nu zich daar een tweede dierenarts heeft gevestigd. Kritiek yi -n Burgemeester Boe- I len oogst kritiek vanwege een banktrans- actie. Ri|nwoude betaalt nu meer voor de oude Christus Koning MAVO. Leidse vrouw van tas beroofd EiPENEen 46-jarige Leidse vrouw is gisteravond van haar tas jeroofd in de De Laat de Kanterstraat. Ze werd omstreeks kwart >ver elf aangevallen door een man met een bivakmuts, die haar Iwong haar tas af te geven. De dader en een medeplichtige zijn bndanks een langdurige achtervolging van het slachtoffer en een retuige van het voorval ontkomen. De getuige, een man die in actie kwam na gegil van de Leidse, hield de achtervolging vol tot aan de Hoge Rijndijk. De dief, die het de medeplichtige op de fiets was gevlucht, spoot daar een hoeveelheid traangas in de ogen van zijn achtervolger. Die {noest daarop zijn achtervolging staken. Taxichauffeur slaat kaak uit de kom ,eiden Een ruzie over geld mondde gistermiddag uit in een Vechtpartij voor het station, waarbij een taxichauffeur en diens fex-collega waren betrokken. Na een woordenwisseling haalde gen van de twee fors uit en sloeg de ander vermoedelijk de kaak uit de kom. Het slachtoffer is voor behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. leiden erna straatsma De discussies over de mysterieuze dood van een 53-jarige Leidse. die mei 1991 met een balpen in haar hoofd werd ge vonden, laaien na drie jaar weer op. Was het moord of een ongeluk? Echtge noot en kinderen van het slachtoffer zijn overtuigd van het laatste. De zus van het slachtoffer bestrijdt die theorie. ..Voor zover ik weet, schreef mijn zus nooit met een balpen." De familieleden staan lijnrecht tegen over elkaar in hun speculaties over de doodsoorzaak van de Leidse. De man en twee dochters spraken enige tijd ge leden over een 'moord-mythe', die de Leidse politie heeft bedacht. Zij voelen zich het slachtoffer van dit verhaal, om dat ze oorspronkelijk als verdachten werden aangemerkt. Nadat de politie het 'dossier balpenmoord' had gesloten wendden ze zich met deze klacht tot de Nationale Ombudsman. Hij achtte een aantal van hun grieven terecht. De echt genote schreef de ombudsman dat poli tie en justitie van de 'tragische dood van zijn vrouw' een 'lugubere moord' had den gemaakt. Volgens hem was 'van meet af aan duidehjk dat er vrijwel ze ker sprake was van een ongeluk'. Een zuster van het slachtoffer, die in Florida woont, vindt de 'ongelukstheo rie' van de andere familieleden zeer on waarschijnlijk. „Mijn zuster zou dan een ongelofelijke val hebben gemaakt. Ze zou met een balpen in haar hand zijn gestruikeld. Voorzover ik weet, schreef mijn zus nooit met een balpen, alleen met vulpen of potlood. Tijdens de val zou ze die pen. met de punt omhoog, in haar hand geklemd gehouden moeten hebben. Op die manier drong die in haar hoofd. De pen zou niet alleen in haar oog zijn blijven steken, maar tot diep in de hersenen zijn doorgedron gen. Dit betekent dat zij zelf na haar val het laatste eindje van de pen nog in haar hoofd heeft moeten drukken. En dat terwijl ze door een hersenbloeding binnen een of twee sconden in een co ma raakte. Het spijt me. maar mijn ge zond verstand verzet zich hiertegen." De zuster is er van overtuigd dat er sprake is van een onopgeloste moord. De politie heeft ook de indruk dat de vrouw door een misdrijf om het leven is gekomen. Zij heeft dit echter tot op he- I den niet kunnen bewijzen. „Er is maar één instantie die over alle feiten en om standigheden beschikt. Dat is de poli- zegt de zuster, „f een misdrijf het meest v is daarom de enige mag worden gehecht." ening, dal j chijnlijk is, an waarde De zuster deelt de kritiek van andere familielieden op de politie niet. „Ik heb alle waardering voor de wijze waarop justitie en politie het onderzoek hebben verricht. In mijn directe contacten met de politie vond ik ze uitermate voor zichtig, grondig en redelijk." Ontwerpen voor De Doorbraak Leidse architecten zijn door speeltuinvereniging De Door braak uitgedaagd om een ont werp te maken voor enkele on derdelen van een nieuwe speel tuin in het Katoenpark. De buurtbewoners hopen op 'spannende en avontuurlijke' ontwerpen die door kinderen zelf gemaakt en geplaatst kun nen worden. Architecten die be langstelling hebben voor het ontwerpen van speeltuinonder delen moeten zich houden aan de thema's zand/water/gRjden. hangen/klimmen/afscheiding en uitkijkpost/overzwaaien- /spoorzoeken. Een jury /al de inzendingen na 15 april beoor delen. rijwilligers van Leidse wel- Snsorganisaties verzetten zich Dg steeds heftig tegen de nieu- !e plannen voor het welzijns- rerk in de stad. Op een tumul- leuze bijeenkomst gisteravond epen vrijwilligers massaal dat et onaanvaardbaar is als be- frepskrachten verdwijnen in de Liurthuizen. In het ondernemingsplan van e overkoeplende stichting voor et buurthuiswerk SK1L staat at het welzijnswerk zoveel mo- èlijk moet worden verdeeld in rojecten. die door vrijwilligers torden begeleid. Buurthuizen Iken hun beroepskrachten ivijt en krijgen er een exploi- »nt voor terug. Deze geeft al ten zakelijke leiding over het uurthuis en is zoveel mogelijk anspreekpunt voor vrijwilli gs. Het fusiemanagement eeft gisteravond beloofd de ritiek nogmaals onder de aan- acht te brengen van de poli- tek. Joete ex-baas ichildersbedrijf en haag/leiden persbureau cerbe- \n )e 50-jarige ex-directeur van en Leids schildersbedrijf is bor het Haagse gerechtshof in lOger beroep veroordeeld tot 0.000 gulden boete en 180 uur pbetaalde arbeid. De man /erd gestraft, omdat hij tussen Ö86 en 1990 te weinig belasting leeft betaald en te weinig pre- nie heeft afgedragen aan de Itichting Sociaal Fonds Schil- ersbedrijf. Bovendien hangt de leiderdorper de komende twee star een voorwaardelijke celstraf an twee jaar boven het hoofd. De procureur-generaal van iet Haagse hof had twee weken jeleden een boete van' hon- lerdduizend gulden geëist en b'aalf maanden cel, waarvan es voorwaardelijk. De Leider- (orper is vanwege de fraude- aak met de daarbij behorende jegatieve publiciteit en vanwe- je arbeidsongeschiktheid enige aren geleden uit het schilders- tcdrijf gestapt. Sinds die tijd is Ie Leiderdorper naar eigen zeg- jen ..met succes actief in de we ek! van het onroerend goed in jeiden." leiden aap rietveld Ondanks de succesvolle resultaten van winkelbewaking in de strijd tegen diefstal, voelen toch maar weing ondernemers ervoor een bewakingsbe drijf in te schakelen. foto henk bouwman Bewoners van De Kooi vinden dat de ondiepe baden en de lig weide van zwembad De Zijl niet mogen verdwijnen. „Die heb ben een belangrijke sociale functie in de wijk", zei secreta ris B. Groeneweg van de bewo nerscommissie De Kooi gister avond in de commissie sportza ken. Burgemeester en wethou ders willen een deel van de grond onder De Zijl verkopen om overkapping van het diepe bad mee te betalen. De wijk in Leiden-Noord zal dat niet zo maar laten gebeuren, voorspel de Groeneweg. Het openluchtbad aan de Pa- ramaribostraat moet voor ten minste 1,4 miljoen worden ver bouwd om weer te voldoen aan de regels in de wet zwembadhy- giëne. Liever dan die minimale investering te doen steken B en W van Leiden zeven miljoen gulden in overkapping en mo dernisering van De Zijl. Want openluchtbaden zijn niet meer in trek. En overdekt zwemwater heeft Leiden onvoldoende, zeg gen zij. Overkappen van het bad zou Leiden zo'n drie miljoen gulden kosten. De rest van het geld kan worden opgebracht door voor drie miljoen gulden drie sport velden te verkopen en voor 700.000 gulden een deel van het terrein van De Zijl af te stoten. Maar de wijk heeft daartegen groot bezwaar. Groeneweg had er begrip voor dat een overdekt zwembad beter te exploiteren is. „Maar wij hebben er in het verleden hard voor geknokt om dat zwembad te krijgen. Als daar iets veranderd moet worden kan dat alleen in goed overleg met de huurt. Wij zijn bang dat het besluit straks genomen is en alles al vastligt voor wij ons zeg je hebben kunnen doen." De raadsleden hadden meer moeite met de verkoop van de sportvelden aan de Boshuizer- kade. waaruit een groot deel van de verbouwing betaald wordt. „De jacht op de sportvel den is geopendzei SP'er T. van Houten. En een boze CDA'er P. Biegstraten mopper de: „Er wordt maar gesproken over het afstoten van sportvel den alsof het niks is. Alsof die velden daar voor de flauwekul liggen. Een sportveld dat weg is komt nooit meer terug. En we hebben nergens ruimte om nieuwe aan te leggen." Ook de andere partijen had den vraagtekens bij het plan, maar zij gaven de wethouder wel toestemming het verder te laten uitwerken. Dat besluit kon geen uitstel velen, zei Van Bochove. „Want het is niet zo dat we tot november de tijd hebben om er over na te den ken. Dan moet er een besluit genomen zijn. Voor wat betreft lie wet zwembadhygiëne valt op 1 november de bijl." Van Bochove had er begrip voor, dat De Kooi de ligweide niet wil missen. „Die heeft een sociale functie, ik weet het. Maar daar krijgt de wijk wel iets voor terug: een uitstekende re creatieve voorziening die 365 dagen per jaar gebruikt kan worden." En hij beloofde de buurt inspraak in een vroeg sta dium. Volgende maand is er al een hoorzitting. Van een voordelig aanbod om deel te nemen aan de win kelbewaking in het stasdcentrum hebben de afgelopen twee jaar slechts een paar winkeliers gebruik gemaakt. De door het rijk financieel gesteunde inspanningen van de 'begeleidingsgroep bestrijding winkelcriminaliteit' hebben het aantal deelnemers hieraan met twee procent doen stijgen. leiden erna straatsma Bob Reige, woordvoerder van de Samenwerkende Onderne mers Leiden (SOL) spreekt over een 'belachelijk' kleine toena me. „Dat valt me erg tegen, ze ker als je ziet hoe belangrijk zo'n winkelbewaking is. De winkelcriminaliteit wordt er een stuk minder door." Het aanbod om goedkoop deel te nemen aan de gezamen lijke winkelbewaking in de om geving Haarlemmerstraat/Bree- straat was een onderdeel van een proefproject van de minis teries van justitie en economi sche zaken en het Hoofdbedrijf schap Detailhandel. Doel van dit project is het terugdringen van winkelcriminaliteit door ex tra voorzorgsmaatregelen te treffen. Het project werd naast Leiden in zeven andere plaats ten gehouden (Almelo, Deven ter, Etten-Leur, Haarlem. Lely stad, Spijkenisse en Zutphen). In Leiden deden, voor het project van start ging, ongeveer 100 van de in totaal 260 winke liers mee aan de gezamenlijk opgezette winkelbewaking. Door de ondernemers is hier voor twee jaar geleden het be veiligingsbedrijf VDL inge huurd. Voor inschakeling van VDL betalen winkeliers tweehonderd gulden per vier weken. Tijdens het project konden de onderne mers dankzij subsidie van het rijk korting krijgen. Reige: „Dat winkeliers vanwege de kosten niet mee willen doen aan de be waking kan ik me niet voorstel len. Als je als ondernemer die tweehonderd gulden per vier weken niet kunt betalen, kun je beter ergens in loondienst gaan werken. Winkelbewaking hoort er tegenwoordig gewoon bij, ook om de veiligheid van je per soneel garant te stellen." Veiliger De winkelbewaking lijkt lang zaam haar vruchten af te wer pen. De deelnemers zeggen dat de overlast van vandalen en winkeldieven is verminderd. Het personeel in de betrokken bedrijven zegt zich veiliger te voelen. Tijdens het proefproject konden winkeliers hun zaak ook vrijblijvend op veiligheid laten controleren. Ondernemers en hun personeel konden tevens gebruik maken van speciaal voor hen opzette trainingen. Van de begeleidingscommis sie was vanochtend niemand bereikbaar voor commentaar. Volgende week presenteert de commissie alle resultaten van het proefproject. Het opvangcentrum voor asiel zoekers aan de Flevoweg blijft tot de jaarwisseling open. Wet houder J. Laurier heeft positief gereageerd op het verzoek van het ministerie van WVC om het centrum, aan de rand van de Merenwijk, tot 1 januari door te laten gaan. Oorspronkelijk zou het opvangcentrum op 1 mei haar deuren sluiten. Omdat de stroom asielzoekers in Neder land zeker niet affieemt, heeft WVC Leiden gevraagd nog acht maanden langer van het voor malige Meao-gebouw gebruik te mogen maken. „Toen in november besloten werd dat er een opvangcentrum zou komen, hebben we al reke ning gehouden met de moge lijkheid dat het ook na 1 mei dienst zou blijven doen. Wel blijft het gebouw een tijdelijke status houden. En verder moet er nog overleg worden gevoerd met WVC over bepaalde voor waarden, zoals de kwaliteit van de opvang", aldus Laurier. Het zogeheten 'pre'-opvan- centrum (POC) aan de Flevo weg startte half november van het vorig jaar met de opvang van ongeveer 250 vluchtelingen, waarvan de asielaanvraag nog niet in behandeling is genomen. Vanuit loeiden stroomde in de afgelopen maanden een groot deel van de asielzoekers, onge veer tachtig per week, door naar andere opvangcentra, terwijl de aanvraag werd bekeken door het ministerie van WVC. De lege plaatsen werden onmiddellijk weer opgevuld. In het centrum aan de Flevo weg zitten voornamelijk vluch telingen die afkomstig zijn uit (voormalige) oorlogsgebieden. Het gaat om ex-Joegoslaven, Somaliërs, Iraniërs, Iraki en Af- ghanen. Mensen waarvan het volgens POC-directeur H. Smidstra zeker is dat ze naar hun vaderland zullen terugke ren als de situatie daar verbe- Flet aantal asielzoekers dat naar Nederland komt, is de laatste maanden niet afgeno men-Daarom probeert het mi nisterie van WVC de tijdelijke opvangcentra in de diverse ge meenten langer open te hou den. Ook in Leiden kwam een verzoek van het ministerie bin nen. Wat er na 1 januari ge beurt. is onbekend. Dan loopt de ontheffing af die is gegeven om op een bedrijfsterrein per sonen te mogen huisvesten. tlden aap rietveld )c Leidse politiek twijfelt eraan, }f het wel zo verstandig is ge feest om te bezuinigen op het jchoolzwemmen. „We moeten paar kijken of we daar toch niet wat meer geld voor kunnen vin- len", zei CDA'er P. Biegstraten gisteravond bij zijn laatste op reden in de commissie sportza len. SP en Groen Links sloten iich aan bij die oproep. I De twijfel sloeg toe bij de jaadsleden na het lezen van een -.fepport van de sector Sport en jlecreatie van de gemeente. In glat rapport wordt er voor ge waarschuwd dat door de bezui niging de groepen bij het Jchoolzwemmen steeds groter porden en dat een steeds hoger 'rcentage kinderen geen di- e, ploma haalt. „Wij waren er in Leiden trots op dat ieder kind zich ten minste drijvende kon houden als het van school af kwam, maar dat is straks niet meer zo", zei Biegstraten. De vertrekkende nestor van het CDA vroeg zich af of dë be zuinigingen wel 'verantwoord' waren geweest. De geschetste terugloop van het aantal kinde ren met diploma betreurde hij. Wethouder A. van Bochove, partijgenoot van Biegstraten, zei dat hij van het cijfermateriaal van Sport en Recreatie 'ook niet vrolijker is geworden'. Maar een discussie wilde hij er niet over voeren. „Die hoort thuis in de commissie onderwijs. Maar ik zal mijn best doen om ervoor te zorgen dat het onderwerp daar op de agenda komt." Trifï i_.mil TLÜ"!! fisF'! i .Jr!j;J ilJUIgJzLi- fSï B JjJ if. iBS,. Bimini, f I ff S «r 5 ml n IIIÜ lifsrV 5 iSs rinyr buYi! n il 8 E - igi S I |f ïüfl 'K viMpai'iyrvj'sjiM.p" lilP-;'v" f r r ■■Pirn ïfijii 9 het A. Tinneplein gezien vanaf station De Vink fo to loek zuyderduin leiden loman leefmans In de nieuwbouw op het Alexandrine Tinneplein, aan de Leidse kant van station De Vink, komen onder meer een brood jeszaak, een chinees restaurant en een trimsalon. De invulling van de rest van het tweede win kelcentrum in de Stevenshof wordt binnen anderhalve maand bekend. Eerdere plan nen voor een snookercentrum, sportschool en een avondwinkel op die locatie gaan voorlopig niet door. „We zijn nog een beetje aan het onderzoeken wat voor win kels er nog meer moeten ko men. Op de eerste plaats stre ven we naar winkels met lange openingstijden. Dit in het kader van de sociale veiligheid bij het station. Op de tweede plaats moeten de winkels een aanvul ling zijn, en geen concurrent worden van de Stevensbloem. We overleggen daarom met de winkeliersvereniging en de wijk- vereniging, zodat we doublures kunnen voorkomen", aldus woordvoerster L. Gon^alves van woningbouwvereniging Leiden JWMI De WBL presenteerde twee jaar geleden een plan voor de invulling van vlek 25, een van de laatste onbebouwde stukjes Stevenshof, nabij De Vink. Ver deeld over verschillende woon torens moesten er ongeveer 135 huurwoningen komen met daarbij een klein winkelcen trum. De WBL speelde met de ge dachte van een avondwinkel en een snookercentrum of sport school. maar dat lijkt nu van de baan. „Van de 1150 vierkante meter ruimte is ongeveer de helft bestemd voor horeca en die hebben we nu. De invulling van de rest gaat binnenkort ge beuren en daar zijn al enkele gegadigden voor", aldus Con- calves. Het hele complex dat door de gemeente gezien de lig ging als 'entree' van de wijk wordt gezien, is naar verwach ting nog voor de zomer klaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13