Pleidooi tegen Samen op Weg 'Verschillende culturen worden buren' r Kerk Samenleving 10?° J DONDERDAG 17 MAART 1994 REDACTIE DICK V BUITENLAND KORT Zilveren kruisje Steeds meer predikanten in het Duitse Beieren zijn bui len hun gemeente herken baar aan een klein zilveren kruisje op hun kleding. „De kerk is niet tot alles in staat, maar we moeten als predi kanten weer sterker in de openhaarheid herkenbaar zijn", lichtten hoofd van de plaatselijke predikanten G. Preiser van Regensburg en M. Bogdahn van München hun voor Duitsland ongewo ne stap toe. In de Verenigde Staten en Groot-Brittarinië dragen veel pastores al een dergelijk herkenningsteken. Het speldje is inmiddels aan ongeveer driehonderd jonge theologen uitgereikt bij hun bevestiging. Preiser, die het kruisje zelf 'graag draagt', ziet hierin een signaal voor hulpzoekenden. De verwij zing naar het beroep van predikant wordt door ieder een herkend. Onlangs werd Preiser in een snackbar aan gesproken. „U bent toch do minee, ik heb een pro bleem", opende een vrouw het gesprek. Bonhoeffer Ter nagedachtenis aan de Berlijnse theoloog Dietrich Bonhoeffer is aan de theolo gische hogeschool in New York een leerstoel voor theo logie en ethiek opgericht. De Amerikaanse theoloog C. Morse zal deze leerstoel - geïnitieerd door vooraan staande Duitse persoonlijk heden uit cultuur, economie, wetenschap en kerk - als eer ste bezetten. Dat heeft een woordvoerder van de Evan gelische Kirche in Berlijn- Brandenburg gisteren be kendgemaakt. Bonhoeffer deed op de hogeschool in New York inspiratie op voor zijn beschouwingen over de rol van de kerk in de maat schappij. De in 1836 gestich te school maakt deel uit van een Duits-Amerikaans uit wisselingsprogramma voor jonge wetenschappers. Bon hoeffer werd in 1945 als aan hanger van het verzet tegen Hitier vermoord in het con centratiekamp Flossenbürg. Slemadvies Paus Johannes Paulus II heeft in 'een groot gebed voor Italië' zorgvuldig verme den een stemadvies uit te brengen. Eind deze maand hebben in Italië vervroegde par 1 em en tsverkiezingen plaats als gevolg van het wijdverbreide corruptie schandaal. In januari had de paus de christen-democraten nog geloofd omdat zij het land gered hadden van het communisme. De christen democratische partij, inmid dels herdoopt in de Volks partij, zal bij de verkiezingen tot de grote verliezers beho ren. Reeds in 1992 zakte de GDI onder de 30 procent, maar ze bleef toen nog de grootste partij. Naar ver wachting zal de Volkspartij o]) zo'n 10 procent blijven steken. Homo-relaties Stabiele homoseksuele rela ties en samenwonen zijn 'moreel gelijkwaardig aan het huwelijk'. Dit staat in een rapport van de (presbyteri aanse) Kerk van Schotland. Deze controversiële publika- tie zal worden besproken op de jaarlijkse synodebijeen komst van de Schotse angli canen van 21 tot 27 mei in Edinburgh. Zes van de veer tien leden van de werkgroep dogmatiek, die het rapport heeft geschreven, menen dat het tolereren van homo seksuele relaties en seks voor het huwelijk strijdig is met de traditionele visie op het christelijk huwelijk. Vooraanstaande her\>ormden roepen op proces stop te zetten Een breed samengestelde groep van vooraanstaande her vormden roept in het 'Hervormd Pleidooi' op het Samen op Weg-proces stop te zetten en de Nederlandse Her vormde Kerk te laten voortbestaan. Voor een kleurloze en karakterloze Verenigde Protestantse Kerk zien wij geen enkel hoopvol perspectief, aldus de 38 ondertekenaars, onder wie de Katwijkse predikant en het synodelid B.H. Weegink. Zij vrezen 'een ramp' wanneer de beraamde plannen worden doorgezet. utrecht/katwijk «anpKerk, de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Bij veel Hervormden bestaan Kerk. Zorg is er om het geeste- 'grote bezwaren en ernstige re- lijk erfgoed en de prijsgave van serves' tegen het Samen op het nationale volkskarakter van Weg-proces van de Hervormde de kerk, zo staat het in de brochure die is geschreven door emeritus-predikant dr. W. Aal- ders uit Bussum. Zoals de grootheid van de Ne derlandse kerk in de 16e en 17e eeuw de grootheid van het cal vinisme was, zo was ook de grootheid van het Nederlandse volk in die eeuwen een vrucht van het calvinisme. „Zo kon men spreken van een drievou dig snoer: Kerk-Oranje-Vader- land." Dit verleden mag in de volksziel weggezakt zijn, het leeft voort in de Nederlandse Kerk der Hervorming. In de brochure wordt kritiek geuit op de huidige Hervormde Kerk. De te grote nadruk op het streven naar vernieuwing van het leven in staatkundig, maat schappelijk en cultureel opzicht 'heeft aanmerkelijke schade be rokkend aan haar fundamentele en primair geestelijke en histo rische karakter. Door deze een zijdige keuze is zij zelf slachtof fer geworden van de secularisa tie, is zij hoe langer hoe meer uitgehold en heeft zij de gestalte aangenomen van een bedrijf waar deskundigheid en mana gement het geloof verdringen'. De 24 bladzijden tellende brochure, die gisteren in Utrecht is gepresenteerd, is ge richt aan de ambtelijke vergade ringen en leden van de Her vormde Kerk. De onderteke naars zijn afkomstig uit alle modaliteiten. Bekende namen zijn die van de voorzitter, oud voorzitter en algemeen secreta ris van de Gereformeerde Bond, ds. C. van den Bergh, ds. L.J. Geluk en ir. J. van der Graaf. Ook hoofdredacteur dr. G. Bos van het Hervormd Weekblad van de Confessionele Vereni ging, de emeritus-hoogleraar dr. G. Quispel en de vrijzinnige predikant A.W. Vlieger zetten hun handtekening. Hoopvolle ontwikkelingen in jaarverslag Pastoraal Buurtenwerk Leiden Pastoraal werker Janneke Dij en kei aangeven dat het Pastoraal Buurtenwerk in de oostelijke binnenstad van Leiden 'groeit en bloeit'. „Mensen uit zoveel verschillende culturen worden buren, voor het eerst", zo be schrijft ze in het jaarverslag 1992/1993 de hoopvolle ontwik keling. Aan het begin van haar aanstelling, anderhalf jaar gele den, vroeg ze zich nog af hoe het mogelijk was 'gemeenschap te stichten' in een wijk met zo veel door armoede, eenzaam heid, seksisme, racisme, drank misbruik en (seksueel) geweld beschadigde mensen. Behalve in de oostelijke bin nenstad is het Pastoraal Buur ten Werk Leiden actief in cje Slaaghwijk, nog zo'n buurt waar een belangrijk deel van de be woners leeft aan de rand van het bestaan. De hulpverleners werken vanuit onderkomens aan de Oosterkerkstraat 7 en de Havikshorst 8, 'kleine oasen' die de wijkbewoners steeds beter weten te vinden. Een belangrijk onderdeel van haar taak noemt Dijkens het op elkaar attent ma ken van mensen, 'zodat ze een gezicht krijgen voor elkaar'. Er voor te zorgen dat 'die zwarte van de hoek' nu 'Rose uit Gha na' wordt. De wijkbewoners komen naar het Pastoraal Buurten Werk als alles mis dreigt te gaan. Dijkens: „Ze vragen mij naar de zin van het leven in een door henzelf als zinloos ervaren bestaan. Ik pro beer met hen te zoeken naar zingeving. Ik probeer een eindje mee te lopen en een netwerkje om hen heen te bouwen, zodat ze niet helemaal afzakken." De mensen waarmee de pas toraal werker te maken krijgt zijn vaak hopeloos vastgelopen door drank, bedreiging en mis handeling. „Er zijn veel bewo ners in deze buurt, die van ge- neratie op generatie aan de drank verslaafd zijn. Ook wonen an het Pas- de ooste- i de Slaagh- belangrijke contacten FOTO HIELCO KUIPERS van incest en mishandeling. De mensen moeten bijna allemaal leven van een uitkering. De hu- en zijn hoog en het is moeilijk lende nationaliteiten. Er wonen im rond te komen. De buurt is vluchtelingen, die behoren tot lamengesteld uit zeer verschil- uiteengeslagen families. In de buurt leven ze in een isolement: er zijn bijna geen contacten met de buurtbewoners", luidt de trieste balans die Dijkens aan het begin van haar werkzaam heden opmaakte. De vraag die haar meermalen bekroop was: Hoe kun je de Naam van God hooghouden in een onmogelijke situatie? Na anderhalf jaar is ze zelf in staat het antwoord te formuleren. „Het verbaast mij telkens weer hoe groot het vertrouwen is bij de mensen dat het Pastooraal Buurten Werken staat voor iets dat goed is. Het verwondert mij, dat ik al die verschillende men sen kan bereiken. Het werk wordt rijk gezegend. Ik zie voor mijn ogen gebeuren dat men sen een gezicht krijgen voor el kaar." De onderkomens toraal Buurtenwerk lijke binnenstad wijk vervullen e< rol bij het leggen met de wijkbewoners. Mensen komen even op adem in deze 'rustpunten'. „Ze hebben even behoefte aan aandacht en kun nen hun emoties de vrije loop laten", schrijft pastoraal werker M. van der Velden, die vooral in de Slaaghwijk actief is. In deze huizen worden ook de vrou wen-, bijbel-, taal- en kookgroe- pen gehouden, waarvoor steeds meer belangstelling bestaat. Van der Velden: „De conclusie is gerechtvaardigd om vast te stellen, dat het werk zich verder heeft ontwikkeld en verdiept. Het huis heeft nieuwe impulsen en mogelijkheden gegeven." Pastoraal Werker Dijkens noemt het niet alleen bemoedi gend dat het werk resultaten af werpt. „Ik voel me de laatste tijd heel erg gesteund door de ker ken rondom Leiden en de Stu- dentenekklesia. Er groeit een verbondenheid met de kansar men vanuit de gemeente. In het begin heb ik vaak gedacht 'hoe houd ik dit vol?' Dat gevoel heb ik nu niet meer. Ik sta er niet al- leen voor en dat is een beetje Vastenaktie Zoeterwoude moet 40 mille opbrengen ZOETERWOUDE Tijdens de jaarlijkse Vastenaktie wil het dekenaat Zoeterwoude 40.000 gulden bijeen brengen om zelfstandige bananentelers in Costa Rica te steunen. Deze week verspreiden vrijwilligers huis-aan-huis collectezakjes waarin mensen hun donatie kunnen doen. Volgens woord voerster A. van der Eshof is het streven 'haalbaar'. „In voor gaande jaren haalden we soort gelijke bedragen op." is-katholieke ba- Westwoud doen mee aan de ak- tie. Het is de bedoeling dat kin deren een deel van hun spaar geld afstaan. „Ze hebben alle maal een bouwplaat gekregen. Daarvan konden zij een bana- nendoosje maken, een soort spaarpot. Op deze manier pro beren we kinderen ervan be- zijn die het slechter hebben dan zij," licht Van der Eshof toe. Tot het dekenaat Zoeterwoude ho ren de Zoeterwoudse parochie St. Jan's Onthoofding en de rooms-katholieke parochies uit Stompwijken Hazerswoude. Van het in Zoeterwoude ver gaarde geld organiseert de Fun- dación Guïlombé in de streek Talamanca (Costa Rica) cursus sen over biologische bananen teelt. Deze instelling steunt boe ren die zelfstandig willen blij ven. Bananen zijn belangrijke exportprodukten voor Costa Ri ca. Van der Eshof: „Maar de meest vruchtbare stukken land zijn eigendom van grote onder nemers. Veel kleinere eigenaren verkochten hun grond en wer ken nu als arbeider op de plan tage. Op plantages werkt men massaal met bestrijdingsmidde len. Veel arbeiders worden daar op den duur ziek van." Mannenverenigingen buigen zich over nieuwe kerkorde VOORSCHOTEN/REGIO Het Samen op Weg-proc< in het bijzonder de kerkorde van de Verenigde Protestantse Kerk in Neder land staan centraal op een ver gadering van de streek 'Den Haag' van de Bond van Neder landse Hervormde Mannen- verenigingen op Gereformeer de Grondslag. Als spreker is uitgenodigd dominee J. Blom, hervormd predikant in Katwijk aan Zee. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De vergadering wordt gehouden op 23 maart in het kerkge bouw Rehoboth aan de Ant. van Leeuwenhoekkade in Voorschoten en begint om 20.00 uur. Iedereen die is geïn teresseerd in het Samen op Weg-proces is welkom. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck rJe-erje neepr hu eea HAR/VAS AAM ZiT Hi) OP e&AJ PAP KV WAA&T rtü BBN 5AQEP <bA at hl) straks v/echten COLOFON DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J Kiel (ad)), HOOFDREDACTIE'Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN. R D. Paauw, tel. dag. 9.30- 11.30 uur 071-356215. of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071 -356356 REGIOKANTOOR: i .iri.MHi.-i.it 26a Usse Telefoon 02521-19353, Fax 02521-19610. POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071-323508 3-17.00 ui n8.30-17.00i 71-1435' ABONNEMENTEN per acc.j 85,55 84,55 Telefoon 071-143545 per kwartaal I. BTW) 29,30 ƒ329,30 3 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige lahden op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18 00-19.30 uur. zat. 10.00-12.00 uur. Tel071 -143241 HET WEER Hagel- en sneeuwbuien Komende zondag begint de astro nomische lente. Om 21.28 uur staat de zon loodrecht boven de evenaar en vanaf dat moment zijn onze dagen langer dan de nachten. De weerkundige lente is dan al drie weken oud, maar de natuur lijkt de tegengestelde weg te zijn ingesla gen. In de gebieden tussen IJs land, Groenland en Noorwegen hebben zich arctische luchtmas- sa's verzameld, die de komende dagen steeds verder over het Eu ropese vasteland uitwaaieren. De afkoeling voltrekt zich schoksge wijs in de vorm van buienlijnen; echte maartse buien, zoals dat hier heet. In feite zijn deze buien niets anders dan winterse buien met re gen, hagel, sneeuw en mogelijk on weer; maar dan optredend in het voorjaar. Kennelijk is dit weertype met zijn gure buien en felle opkla ringen zo algemeen in deze tijd van het jaar, dat daar een speciale be naming aan gegeven is. De Vlamin gen spreken nuchter van 'voorjaarsbuien', en onze oosterbu ren hebben het over 'Aprilschauer- wetter'. Het is maar dat u het weet: deze maartse buien kunnen ook de volgende maand nog toeslaan. Hoe dan ook, er waren gisteren in de heldere lucht soms fotogenieke wolkentorens te zien. Rond 18.00 uur trok een met hagel geladen bui en flinke windstoten uit zee bin nen. Aan de donkere achterrand van de buienwolk zaten buidelvor- mige uitstulpsels (mammatus), oranje oplichtend in de laagstaan de zon. De komende dagen kunnen wel meer van dergelijke atmosferi sche kunstwerken worden ver toond. In detail heeft de atmosfeer een paar onzekerheden inge bouwd. Naast enkele losse buien, die uit het noordwesten naderen, komt vanuit Zuid-Engeland een meer aaneengesloten neerslagge- bied deze kant op. De storing vaart een onzekere koers en gaat boven dien activeren. Morgen wordt er een natte strook berekend van 15 tot 25 millimeter, wellicht deels over Nederland, met bovendien kans op natte sneeuw in de noordelijke provincies. Tijdens het weekeinde ligt het hele land diep in de koude lucht met her haaldelijk hagel- en sneeuwbuien. De wind blijft min of meer noord west, soms even afzwakkend. De minima komen in de buurt van het vriespunt te liggen. In de middag wordt het hoogstens 6 graden, tij dens buien lager. Vooral in de ho gere delen van West- en Midden- Europa keert de winter terug met flinke sneeuwval, ook dicht bij huis in de Duitse middelgebergten en misschien ook in de Ardennen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Langs de westkust veel bewolking en af en toe sneeuw. Elders nu en dan temperatuur van 3 graden langs de westkust tot 0 graden in het binnenland. seld door wat selend bewolkt en vooral vandaag sneeuw- of hagel buien. Middagtempera- tuur van +3 graden in het zuiden tot enkele graden onder nul in het noorden. Denemarken: Wisselend bewolkt en maartse buien, mogelijk met onweer. Middagtem peratuur morgen ongeveer België en Luxemburg: Af en toe zon en enkele buien, in de Ar dennen met hagel en natte sneeuw. Maximumtemperatuur rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, in de Vogezen en Jura met (natte) toe zon. Middagtemperatuur circa 11 Zonnig en warm met maximumtempera turen van ongeveer 22 graden, tussen Porto en Coimbra ongeveer 25 graden. Zon, afgewisseld door enkele wolkenvel den. Droog. Maximumtemperaturen rond 20 graden. Overwegend zonnig, langs de Golf van Biskaje ook enkele wolkenvelden. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden, aan de Golf van Biskaje en vandaag ook elders in het noorden enkele graden la ger. In Andalusië maxima rond 27 gra- Canarische Eilanden: Droog en overwegend zonnig. Maximum temperatuur aan de zuidstranden rond 26 graden, elders iets lager. Italië: Perioden met zon, ook enkele wolken velden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den, in de Po-vlakte vooral vandaag wat lager. In de Italiaanse Alpen wolkenvel den en mogelijk wat sneeuw boven Middagtemperatuur op Ijl 3V1 J >,s 11 HT Y' 1, rCT\ bewolkt ?p£. onw -W- warmtefront regen sne -T- koufront peratuur *1°^hS?pascal Neerslagkans Minirnurntemp. Middagtemp. VRIJDAG 18 MAART 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.46 Zon onder 18.45 Maan op 09.08 Maan onder00.33' Waterstanden Katwijk Hoog water 06.32 18.44 Laagwater 02.16 14.35 Weerrapporten 16 m 1 dalend tot dicht bij f Sardinië: droog. Vandaag |l wind. Middag- temperaturen rond 18 graden, vandaag Griekenland en Kreta: Wolkenvelden maar ook perioden met zon. Droog. Maximumtemperaturen enkele regen- of hagel- et Zwarte Woud Alpen overwegend be- Jan regen, sneeuwgrens Maastrichd licht be Cyprus w3 19 8 0.0 IO 10 21 16 0.0 800 n het laagland ongeveer 8 gra- Madrid Malaga Mallorca Zwitserland: Overwegend veel bewolking en nu en dan regen, sneeuwgrens geleidelijk da lend naar ongeveer 1000 meter Mid dagtemperatuur op 2000 meter dalend tot iets onder nul. Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, sneeuwgrens dalend naar ongeveer 1000 meter. In Karinthië en Steiermark kleinere neerslagkansen. Middagtempe ratuur op 2000 meter dalend tot enkele graden onder nul. Half t< v^n tijd tot tijd Buenos Aire sneeuw. Vooral vandaag tamelijk veel wind. Middagtemperatuur in het noor den dalend paar ongeveer 6 graden. Tsjechië en Slowakije: tijd tot tijd Hongarije: Af en toe zon, ook wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 11 graden. HEINZ es, tv-ZT lULLEM /JET TO&V MAAR ESWS MET JE P&OffEfZEAS J/EBBEU WE /JET At- EE BETAl/fi/g- &EEA£>

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18