Ambtenaren verdienen extra met schnabbels Binnenland Twee jaar cel geëist tegen Harley-bende Bij brand bijna honderd bejaarden geëvacueerd Fractie VVD dwong Bolkestein tot nuance Reuzenamaak Identificatieplicht V oorlichtingscampagne over identificatieplicht CNV-voorzitter trekt bonden over de streep Weduwen- en wezenwet op de helling Rechtszaak AH-overvallen muurvast WOENSDAG 16 MAART 1994 3 Thaise agenten doden Nederlander iangkok Twee politiemensen hebben gisteren in Thailand een 50-jarige Nederlandse bareigenaar doodgeschoten omdat hij de agenten weigerde een gratis biertje te tappen. Volgens een Woordvoerder van de plaatselijke politie waren de niet-geünifor- meerde agenten dronken. Toen zij het paspoort van de Neder lander eisten, gaf deze zijn Thaise vrouw opdracht een foto van de agenten te maken. Daarop werd de man neergeschoten. Hof geeft XTC-leider ook vijf jaar pEN bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 44- larige man uit Eindhoven vijfjaar gevangenisstraf opgelegd. Die straf kreeg hij eerder al van de rechtbank. De man was een van de leiders van een XTC-bende. Tijdens de behandeling van de zaak bleek dat de politie een camera had gebruikt bij het onder zoek. Het hof vond geheimhouding van die opnamen weliswaar 'onjuist', maar zag geen reden het Openbaar Ministerie niet- ontvankelijk te verldaren. De Eindhovenaar gaat in cassatie. Vijf aanhoudingen in zaak visfraude yussiNGENOnderzoek naar fraude bij de gemeentelijke vismijn jn Vlissingen heeft maandag geleid tot vijf aanhoudingen. Vier jnedewerkers van de vismijn, onder wie de directeur, en een particulier werden aangehouden. Justitie vermoedt dat in de l/lissingse vismijn vis 'buiten de klok om' wordt verhandeld. Een knaand geleden hield de AID in België en Zeeland, ook in de vis mijn en het Vlissingse gemeentehuis, huiszoekingen. Los van de Zeeuwen hielden de Belgen deze week ook drie mensen aan die bij de fraudezaak betrokken zouden zijn. Weer grafschennis in Nijmegen puMEGEN» Op de begraafplaats bij het voormalige weeshuis Iveerbosch in Nijmegen zijn het afgelopen weekeinde zeven gra ven vernield. Het is de derde keer dat dit op het kerkhof gebeurt, bp de begraafplaats liggen overleden personeelsleden en wees kinderen uit Neerbosch. De schennis is gisteren ontdekt. Voor kwart miljoen aan motoren gepikt ÜTPHEN |k had niks meer te eten en (lijn hond ook niet. Dat beest pn er toch niks aan doen dat ie uitkering van de sociale lenst zo laag was. Daarom ben maar weer gaan stelen." Dat ertelde een 21-jarige man uit eerenveen gisteren voor de ptphense rechtbank waar hij iet vier anderen terechtstond bor diefstal van ten minste jvaalf motoren in Friesland, lelderland, de Noordoostpol- pren Duitsland. Volgens de officier van justitie pereerde de bende op 'uiterst ïraffincerde wijze'. Ze acht be lezen dat alle vijf mannen lid j|n van een criminele bende en st forse celstraffen, üe verdachten plozen in mo- èrbladen advertenties na van brticulieren die hun motor te bop aanboden. Meestal belde PEST. ANP Ie brandweer in Soest heeft (steravond een bejaardenflat in best ontruimd nadat om kwart bor negen een kleine brand btstond na kortsluiting in een ieterkast. Een kleine honderd fejaarden zijn in de loop van de Pond elders ondergebracht. De ptruiming was noodzakelijk por de vele rook en omdat de lektriciteit was uitgevallen, (iemand raakte gewond. [De brandweer heeft niet ge lust. omdat er spanning stond b de meterkast. De rook ver- preidde zich via een koker bo en de meterkast in de zeven WD-lijsttrekker Bolkestein heeft zijn uitspraken van zondag bij Brandpunt, over het weren van niet-Europe- se vluchtelingen uit Neder land, onder druk van een aantal fractiegenoten moe ten terugnemen. Dat bleek gisteren na afloop van de wekelijkse vergadering van de liberale kamerfractie. Maandagavond bena drukte Bolkestein in het TV- programma Nova dat hij een onderscheid maakt tus sen de eerste opvang van vluchtelingen en de opvang daarna. Dat eerste dient in de eigen regio van de vluch teling te gebeuren, maar het tweede kan ook elders. Ook ons land dient daarvoor wel degelijk beschikbaar te zijn. Buitenlandspecialist Weisglas legde gisteren na het fractieberaad uit waar om zijn voorzitter zichzelf al na 24 uur had gecorrigeerd. ..Die nadere uitleg was no dig. De uitspraken in Brand punt waren in elk geval niet goed overgekomen. Voor liet standpunt dat toen aan de orde leek, zou ik de ver antwoordelijkheid-niet heb ben willen nemen. Inder daad moeten Afrikanen in eerste instantie in Afrika worden opgevangen en Azi aten in Azië. Maar van de mensen die na zo'n eerste selectie tot erkend vluchte ling worden verklaard, kun je niet zeggen dat ze wor den uitgesloten van opvang in een Europees land." Volgens Weisglas zou een dergelijk standpunt in strijd zijn met allerlei internatio nale verdragen. „Daar zou ik heel erg tegen zijn." Ook andere fractieleden toonden zich ongelukkig met de ma nier waarop Bolkestein zich in eerste instantie had uit gelaten. Hem werd ook verweten dat hij voorbarig een intern discussiestuk naar buiten had gebracht, waardoor het beeld was ontstaan dat de WD alleen nog Europese (lees: blanke) vluchtelingen in Nederland wil toelaten. „Dat was inderdaad aan vankelijk een beetje mijn angst", bevestigde vice-frac tievoorzitter Dijkstal giste ren desgevraagd. „Maar dat beeld is volgens mij nu wel hersteld." Topmensen krijgen tienduizenden guldens voor publikaties Tientallen topambtenaren van Financiën, Onderwijs, VROM en Economische Zaken en Justitie verdienen jaar lijks soms wel tienduizenden guldens extra met lucratie ve schnabbels. Ze werken daarvoor mee aan Fiscale pu blikaties over hun dagelijks werk of foldertjes van bedrij ven. Binnenlandse Zaken wil zo snel mogelijk een eind maken aan deze praktijken door de Ambtenarenwet aan te passen. DEN HAAG CAREL GOSELING Op Financiën gaat het vooral om topambtenaren van de di rectie fiscale zaken, waar 140 mensen werken. Ze hebben al een jaarsalaris tussen 100.000 en 200.000. Met de schnabbel krijgen ze daar nog eens enkele tienduizenden guldens boven op. Het is een gangbare praktijk die al sinds het midden van de jaren zeventig bestaat en waar van de leiding van het departe ment al jaren op de hoogte is. Eind 1993 is er een onderzoek op Financiën geweest naar de neveninkomsten van de ambte naren. Met de uit dat onderzoek opgedane informatie is tot nu toe niets gebeurd. De ambtenaren werken voor al aan losbladige uitgaven van Wolters-Kluwer. De betrokken ambtenaren kunnen, vanwege hun kennis, fiscale maatregelen sneller en toegankelijker schrij ven dan anderen. Daarbij zor gen de ambtenaren ervoor dat ze alleen informatie gebruiken over vaststaand beleid. Infor matie over het mogelijk omzei len of ontduiken van belasting maatregelen geven ze niet. Ook bij VROM werken top- een van hen de adverteerder op, deed zich voor als geïnteres seerde koper en vroeg naar de motor. Als het hem wat leek, ging hij langs om de buit en de ligging van de schuur en sloten te bekijken. Een paar dagen la ger kwam de man 's nachts te rug orrrde motor te stelen. De mptor ging in een speciaal daarvoor gehuurde bestelbus. De vijf liepen vorig jaar de cember tegen de lamp toen een gedupeerde een van de mannen herkende in een fotoboek bij de politie. Tegen de hoofdverdach te is dertig maanden cel geëist, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen twee ande ren is twee jaar cel geëist, waar van zes maanden voorwaarde lijk. Tegen de heler is tien maanden cel geëist met een proeftijd van twee jaar. De uit spraak is over twee weken. etages hoge flat. De stroom viel uit en een waterleiding sprong. Ook de drie verdiepingen tel lende laagbouw moest worden ontruimd. De gemeente stelde een ram penteam in werking. De meeste bejaarden zijn ondergebracht in bejaardentehuis Molenschot in Soest. Een aantal is opgevangen door familie. De gemeente was tegen middernacht nog bezig met het onderdak brengen van enkele tientallen mensen. Vol gens een brandweerwoordvoer der zal het zeker een week du ren voordat de i rug kunnen keren. Het recht op een uitkering voor weduwen, wezen en weduw naars (AWW) gaat op termijn op de helling. In de huidige geval len wordt voorlopig nog een uit kering gegeven, maar op ter mijn zijn nieuwe gevallen aan gewezen op particuliere verze keringen. Volgens bronnen in Den Haag is men het hier in het kabinet over eens. Aanvankelijk bestond het voornemen om de huidige AWW (Algemene weduwen- en wezenwet), die dateert uit 1959, te vervangen door een zoge- De rechtszaak tegen verdachten van twee geweld dadige overvallen op Albert Heijn-filialen in Baarn en Oosterbeek waarbij twee doden vielen, zit muurvast. Dat bleek gisteren tijdens de rechts zaak in Arnhem. Justitie heeft een verdachte vastzitten. De 30- jarige man. die ontkent, is de enige die is opge pakt. Een andere verdachte moest worden vrijge laten wegens gebrek aan bewijs. De derde zit vast in Chili tot hij kan worden uitgeleverd aan Neder land. Dat kan nog wel even duren want Chili ligt dwars. ambtenaren tegen een vergoe ding mee aan commerciële pu blikaties. Dat doen ook de colle ga's van Onderwijs en Justitie. Bij Sociale Zaken is geen inzicht H in de bijklussende topambtena- I ren. al komt het ook daar voor. H i Op Economische Zaken zou het H I om 'een enkeling' gaan. Minister Van Thijn (binnen- landse zaken) zal de Ambtena renwet medio dit jaar wijzigen. Hij wil ambtenaren verplichten nevenfuncties buiten diensttijd te melden. Ze worden geregi streerd. Het gaat daarbij om 'functies die het goed functio neren van de ambtenaar of de overheid in gevaar brengen'. Vrouwelijke lava-apen vrijen in het seksuele hoogseizoen wel veertig keer per dag met zo'n tien verschillende apekerels. Dat is bijzonder nuttig. Het ver kleint de kans dat de baby-apen worden gedood. Jaloersheid van de ene mogelijke vader op de andere, slaat in zo'n verwarren de situatie immers nergens meer op. Eén en ander wordt veronder steld door drs. J. de Ruiter van de Utrechtse faculteit biologie. De Ruiter lag op Noord-Suma- tra langdurig tussen de bosjes, want hij wil promoveren op de losbandigheid van de Java-aap. Het is een seksuele janboel onder de lava-apen. Iedereen duikt in het struweel met ieder een. Toch blijkt zestig tot ne gentig procent van de borelin gen de topman als vader te heb ben. Dat komt doordat de baas zijn kansen grijpt als bij zijn vrouwelijke onderdanen de ei sprong plaatsheeft. Winst Grolsch Ondanks de vermindering van de bierafeet op de markten in Noordwest-Europa als gevolg van het slechte zomerweer en de inzinking van de economie heeft Grolsch de winst vorig jaar gehandhaafd. Het nettoresul taat komt uit op 43,49 miljoen gulden ofte wel 2,85 per aandeel vergeleken met 43,43 miljoen of eveneens 2,85 per aandeel in 1992. Voor 1994 voorziet Grolsch een duidelijke verbetering van de einduitkomst. De onderne ming baseert die verwachting op de maatregelen die het be drijf heeft getroffen voor verbe tering van de doelmatigheid, zoals de samenwerking met Bass in Groot-Brittannië en Brau und Brunnen in Duitsland. Java-aap maakt er een zootje van Vanaf 1 juni dit jaar moet ieder een vanaf twaalf jaar zich kun nen identificeren als daarom wordt gevraagd. Minister Hirsch Ballin van justitie heeft gisteren het startsein gegeven voor de voorlichtingscampagne over de identificatieplicht. De campag ne moet via een radio- en TV- spot, posters, brochures en ad vertenties duidelijk maken wel ke identiteitsbewijzen in be paalde situaties vanaf die da tum moeten worden getoond. Ondanks het feit dat de iden tificatieplicht over twee en een halve maand in werking treedt, is bij het publiek nog nauwelijks bekend wat die plicht inhoudt. Omdat het geen algemene, maar een plicht in bepaalde si tuaties is, wordt de uitleg er niet eenvoudiger op. Als identificatie kan een pas poort, toeristenkaart, gemeen telijke identiteitskaart of rijbe wijs worden gebruikt. Daarom kan worden gevraagd hij zwart rijden, voetbalwedstrijden of aanvragen van een uitkering of SOFI-nummer, bij indiensttre ding en geld/aken. Iemand die geen identiteitsbewijs heeft, moet mee naar het politiebu reau en mag zes uur worden vastgehouden. UTRECHT GPD Achterban toch akkoord met SER-advies van de koppeling tussen lonen en uitkeringen en de suggestie 65-plusscrs ook AOW-premie te laten betalen, schoot een aantal christelijke bonden in het ver keerde keelgat. Westerlaken wist de angel uit het advies te halen door de Me morie van Toelichting. Daarin wordt bijvoorbeeld gesteld dat ambtenaren niet meteen vogel vrij zijn en dat de bespaarde gelden benut moeten worden voor het scheppen van banen. Voor CFO-voorzitter Poell is de ze toelichting voldoende om het SER advies te verdedigen tegen over zijn achterban. Ook de dis cussie over de AOW-premie wordt door het CNV omzeild. In de Memorie staat dat de discus sie over de financiering van de oudedag 'evenwichtig, zorgvul dig en met respect' moet wor den gevoerd. Voor de bonden zijn deze formuleringen vol doende. Met een Memorie van Toelich ting heeft CNV-voorzitter Wes terlaken zijn achterban over de streep getrokken. De aangeslo ten bonden hebben gisteren bij na unaniem ja gezegd tegen het advies van de Sociaal-Economi sche Raad aan het nieuwe kabi net. Alleen de ambtenarenbond CFO neemt morgen pas een de finitief besluit. Evenals bij de FNV, die uiteindelijk niet ak koord ging, was er onder de CNV-bonden weerstand tegen het advies. Zo wordt erin voorgesteld het overheidsapparaat fors te sane ren. Tot grote schrik van de christelijke ambtenarenbond, die al een fiks verlies aan banen en verslechterende arbeidsvoor waarden op zich af ziet komen. De CFO liet vorige week dan ook weten tegen het SER-advies te stemmen. Ook het loslaten N DE PEILING Amsterdam Bij het inrichten van de jaarlijkse huishoudbeurs in de Amsterdamse RAI, die vandaag werd ge opend, toonde decoratrice Beentjes gisteren een gigantische imitatie-briljant. De briljant heeft een doorsnede van 31 centimeter en een gewicht van 23 kilo. De waarde is 85.000 gulden. foto anp ruud hoff den haag gpdnoemde Nabestaandenwet toen kent dat nieuwe gevallen wel in 1988 de rechter zei dat ook degelijk in behandeling moeten weduwnaars recht hadden op worden genomen. Het afschaf- een AWW-uitkering. In dit voor- fen van de AWW levert echter stel zou meteen de gelijke be- op termijn bijna vijf miljard gul handeling van gehuwden en sa- den op. menwonenden worden gere- De Tweede Kamer ging vorig geld. Dit wetsvoorstel, dat al wel jaar na veel discussie akkoord door de Tweede Kamer is aan- met de Nabestaandenwet, maar genomen maar door de Eerste de Eerste Kamer kon zich niet Kamer is getorpedeerd, wordt vinden in de wijze waarop ge- echter ingetrokken. huwden en ongehuwden gelijk Het intrekken van dit wets- worden gesteld. De huidige voorstel betekent dat het kabi- AWW, zo is nu afgesproken, net op korte termijn bijna drie- wordt op termijn 'dichtge- honderd miljoen gulden per schroeid' afhankelijk van af- jaar aan bezuinigingen mist. spraken tijdens de komende ka- want de huidige regeling bete- binetsformatie. arnhem anpSteeds proberen de verdachte en zijn advocaat mr. P. Bovens de rechtbank ontlastend materiaal voor te dragen, maar dat maakt weinig indruk. De rechter bleek dossiers met ontlastende stukken voor de verdachte niet eens te hebben gelezen. Toen de verdachte werd ondervraagd waarom hij in 1989, vlak na de overvallen, geld over de balk smeet, vertelde hij dat dat geld van een an dere overval was. Maar dat wilde hij alleen vertel len als Justitie hem zwart op wit zou geven dat hij daarvoor niet zou worden vervolgd. Daar stonk de officier niet in, dus hield de verdachte verder zijn mond. De rechtszaak wordt op 11 april voort gezet. CDA nu stabiel De vrije val van het CDA in de opiniecijfers lijkt tot staan te zijn gebracht. De partij stijgt de ze week met 23,5 procent zelfs een fractie naar 36 zetels. Dat is ééntje meer dan vorige week, maar nog steeds een indruk wekkend verlies ten opzichte van de huidige sterkte van 54 zetels. PvdA, WD en D66 strij den van week tot week om de tweede plaats. Dat leert de gisteren gepresen teerde 'Politieke Barometer' van bureau Inter/View in opdracht van het persbureau ANP en de actualiteitenrubriek NOVA. De enquête is gehouden tot en met maandag 14 maart. Het onderzoek toont aan dat na het dieptepunt voor het CDA vorige week vanwege de AOW- perikelen.CDA-lijsttrekker Brinkman met zijn nadere in vulling van de AOW-voorstellen kennelijk een verdere teloor gang heeft weten te voorkomen. Het effect van de omstreden uitlatingen van WD-lijsttrekker Bolkestein zondag over de op vang van asielzoekers, is in de cijfers nog te verwaarlozen. De WD moet met 18,3 procent ten opzichte van vorige week wel twee zetels prijsgeven. De libe ralen staan nu op 28 zetels (een flinke winst van zes) en zijn in de peiling voorbijgestreefd door D66. D66 is in de jongste Politieke Barometer de tweede partij met dertig zetels. Dat betekent een winst van twee vergeleken met vorige week. De PvdA blijft het onverminderd slecht doen met 18,7 procent, oftewel 28 zetels. De partij heeft er nu 49. Groen links weet ook deze week de goede cijfers van de af gelopen periode vast te houden. De partij zou met 7,6 procent kunnen rekenen op bijna een verdubbeling van zes naar twaalf zetels. De kleine christe lijke fracties SGP, GPV en RPF blijven eveneens op winst staan, i )c iveriiMt '•'•O /''tri MI /on nu goed zijn voor zes (per saldo een winst van vijf). De Socialis tische Partij kan volgens de jongste enquête met drie zetels haar intrede doen in het parle ment. Ronselarijen Een wethouder van de Iim- burgse gemeente Nuth en een raadslid uit het Zuidlimburgse Voerendaal worden verdacht van het ronselen van volm- achtstemmen. De wethouder, F. Lenoir, die behoort tot een plaatselijke partij, is gisteren door de recherche van Heerlen verhoord. Hij wordt ervan ver dacht bij de gemeenteraadsver kiezingen zeker tien, maar waarschijnlijk dertig volm- achtstemmen te hebben geron- geld Raadslid H Winthagen van een lokale partij in Voerendaal wordt ervan verdacht in een be jaardenhuis stemmen te heb ben geronseld. Burgemeester Strous van Voerendaal deed hiervan zelf aangifte bij de offi cier van justitie in Maastricht. Het raadslid is overtuigd van zijn onschuld. ,.l)e stemmen zijn mij door de bejaarden aan geboden. Mijn vrouw zingt met haar koor af en toe in het tehuis en zodoende kom ik er ook re gelmatig. Ik ben ze niet nagelo pen om per se volmachten te bemachtigen. Er is dus geen sprake van ronselen. Volgens de wet mag iemand twee volmach ten inleveren. Dat heb ik netjes gegaan. De overige die mij zijn aangeboden heb ik bij kennis sen ondergebracht." Ontslag CP'er Vrachtwagenproducent Scania in Zwolle heeft ontslag aange vraagd voor werknemer Henk Ruitenberg, die lijsttrekker is van de Centrum Partij in Zwol le. Bij de verkiézingen van twee weken geleden werd hij in de Zwolse gemeenteraad gekozen. Een woordvoerder van het be drijf spreekt tegen dat het ont slag te maken heeft met Ruiten- bergs politieke activiteiten. De man is lijsttrekker en raadslid in Zwolle en staat ook hoog geno teerd op de kandidatenlijst van de CP voor de Tweede-Kamer verkiezingen. Volgens Scania zou Ruitenberg, die als voorman werkt, zijn ont slag aan zichzelf te wijten heb ben, omdat hij niet zou willen meewerken aan het zoeken naar een baan elders en er moe ten bij Scania voormannen weg. Tot voor kort was de Zwolse CP'er voorzitter van de onder nemingsraad.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3