Bisschoppelijke bescherming voor oorlogsmisdadiger Nieuw sociaal stelsel verzandt in uitstel Feiten &Meningen Tijd voor nieuwe, frisse politici WOENSDAG 16 MAART 1994 2 id De Nederlandse politiek ligt weer in een co ma van de eigen Pavlov-reacties. Bolkestein heeft het bestaan het Nederlandse asielbe leid ter discussie te stellen. Zijn voorstel komt er kort en goed op neer dat we ermee ophouden vluchtelingen van buiten Europa in Nederland op te vangen. Bolkestein wil deze mensen met westerse hulp, onder meer uit Nederland, opvangen in de eigen regio. Dat zou het aantal in Nederland op te vangen vluchtelingen terugbrengen tot zo'n 15.000 per jaar, tegen een alleen al dit jaar in ons land aantal te verwachten vluchtelin gen van ruim zestigduizend. Dat betekent ongeveer 45.000 vluchtelingen minder per jaar in ons land. Overigens bepleit Bolkestein helemaal niet om vluchtelingen in de wereld maar aan hun lot over te laten. Hij wil dat Neder land naar rato van zijn rijkdom bijdraagt aan de leniging van de dikwijls afschuwelij ke nood. De reactie op dit voorstel was te voorzien. Krokodilletrancn van de politici van de andere partijen. Kosto van de PvdA voorop. De partij die het vreemdelingen vraagstuk als eerste weinig fijnzinnig aan de orde stelde en waarvan staatssecretaris Kosto reeds maanden geleden pleitte voor een opvangbeleid van vluchtelingen in hun eigen de fa regio, ropese dar i hel verhond Un clies impleet legen overtreding Kosto was op die conferentie een echte die-liard en liet zich daar ook vol trots op voor staan. Nu speelt moorde onschuld en huilt hij mee met de wolven in het bos. De kiezer trapt daar echter niet in en plaatst de PvdA in de peilingen op steeds groter verlies, erkelijkheid chter land veranderen. Ook een politicus niet. De werkelijkheid is dat een groeiend aantal landgenoten genoeg heeft van de constante stroom van vreemdelingen. Zij hebben daar genoeg van omdat zij hun positie bedreigd zien. i )at is niet een vertekend beeld van (Se Nederlanders, maar hun naakte werkelijk heid. Een gulden kan maar één keer worden uitgegeven en een huis kan maar door één familie worden bewoond. Er is een reëel verdelingsvraagstuk in tij den van slinkende overheidsmiddelen en teruglopende fondsen ten behoeve van de sociale zekerheid. Dat betekent inschikken. Van dat soort inschikken hebben de meeste politici in hun doorzonwoningen geen last. En dat stemt bitter. Een beroep op mede menselijkheid en solidariteit kent grenzen, die des te eerder in zicht komen indien de lasten van de medemenselijkheid wat al te opzichtig op hetzelfde bordje terechtko- Bolkestein doet niets meer en niets min der dan deze zorgen van heel veel mensen en met name van bejaarde mensen te ver tolken. Uiteraard wil hij ook dat zijn partij er beter van wordt en de verkiezingen wint. Bolleke ontkende dat zedig voor de N05- camera, maar dat is weer die geijkte Hol landse zuinigheid, die de waarheid zeldun- zegt, maar verpakt in een mooi papiertje met een strik erom. Vooral niet openmaken want dan brand je je vingers. Ondertussen groeit de CD als kool. Wel licht vangt Bolkestein met zijn ferme stel- lingname wat stemmen weg bij Janmaat. Daar is niets op tegen en alles voor. De ge vestigde politieke kaste, burgemeester Pe per van Rotterdam voorop, gaat overigens vrolijk door met het negeren van de kiezer. De CD wordt gewoon overal uitgesloten van het gesprek over samenstelling en program ma van nieuwe colleges van B en W. Peper ging zelfs zover de politici van deze partij te criminaliseren, terwijl hij als door de Kroon benoemde burgemeester boven de politieke partijen dient te staan. Peper heeft daar als arrogant regent geen enkele boodschap aan, zoals hij ook bekwaam de kiezer negeert daar waar het aankomt op een vliegveld in Rotterdam. Dat gaat vol gens meneer gewoon door met steun van het door hemzelf georganiseerde nep-refe- rendum. Een echt referendum zie je hem niet organiseren. Dit staan op de tenen van een niet on- aanzienljk deel van de kiezers zal zich onge twijfeld vertalen in weer een nieuwe reke ning. 3 Mei is de eerste gelegenheid. Wel licht wordt de WD toch nog de eerste partij van het land. Alles is mogelijk. Maar ook dit lost niets op, want de oude politieke kaste is uitgeregeerd. Het is tijd voor verandering, tijd voor een nieuwe ge neratie van frisse en vitale politici, die niet zijn bedorven door een jarenlange opvoe ding door diezelfde kasten, om de verloede ring in economie en land tegen te gaan. Dat gaat in Nederland overigens in fasen, voor dat men werkelijk gelooft dat het zo niet verder kan. Nog een jaar of wat en dan is het er, het zakenkabinet-Fortuyn! Paul Touvier 11a vijftig jaar voor de rechter Voor het eerst in de geschiedenis van het naoorlogse Frankrijk, vijftig jaar na de oorlog, verschijnt morgen een Fransman voor de rechter wegens misdaden tegen de menselijk heid. Dan begint in het voor de gelegenheid omgebouwde Hof van Versailles bij Parijs het proces tegen Paul Touvier (78). Hij wordt verantwoordelijk gehouden voor de executie van zeven joden, eind juni 1944 in Rillieux-le-Pape bij Lyon. Die waren enkele uren eerder op gepakt. Touvier zou hen hebben geselecteerd. Paul Touvier zoals hij erin 1943 uitzag. Op de foto links verlaat Touvier het gerechts gebouw in Versailles waar hij in juni 1993 moest verschijnen. FOTO'S ANP De executie was een vergelding voor de liquidatie van Philippe Henriot. de Vichy-ministervan propaganda, in Pa rijs. Het gebeurde op het moment dat de geallieerde troepen, die drie weken eerder waren geland in Normandië, op rukten naar de hoofdstad. Touvier was hoofd van de Franse militie in Lyon en omgeving. Sinds 1942 werk te hij met de nazi's samen, vanaf janua ri 1944 als 'nationaal inspecteur'. In 1946 en 1947 werd hij tweemaal bij ver stek ter dood veroordeeld. Kort daarna werd hij opgepakt voor een doodordi- naire inbraak. Na zes dagen ontsnapte hij uit het politiebureau. Uiteindelijk werd hij pas in mei 1989 weer gearres teerd, in een klooster van strengkatho- lieke paters in het hartje van Nice. In de veertig tussenliggende jaren ge noot de „vrome, diepgelovige en be rouwvolle Touvier" onderdak van tien lallen geestelijken, onder wie tenminste drie bisschoppen. Die hebben hem al die tijd de hand boven het hoofd ge houden. Touvier heeft onderdak gehad in onge veer vijftig kloosters. In 1967 na de verjaring van zijn doodvonnissen heeft mgr. Charles Duquaire, secretaris van de aartsbisschop van Lyon, zelfs een identiteitskaart voor hem gekregen op naam van Paul Berthet. Touvier ge bruikte de achternaam van zijn vrouw. Het opgegeven adres was dat van het bisschoppelijk paleis in Lyon. President De Gaulle wees in 1963 een gratieverzoek voor Touvier door kerke lijke autoriteiten, vierkant van de hand: „Touvier? Twaalf kogels in zijn lijf...", zou zijn reactie zijn geweest. Duquaire had bij zijn opvolger, Georges Pompi dou, meer succes. In 1971 verleende Tl H Pompidou Touvier zonder enige ophef gratie. Bijkomendestraffen, zoals een verblijfsverbod, vervielen. Touvier keer de daarop terug naar zijn ouderlijk huis in Chambéry, waar hij teruggetrokken leefde met vrouw en twee kinderen. Om Pompidou zover te krijgen, had Duquaire zelfs een aantal vooraan staande verzetsmensen in Frankrijk overgehaald het gratieverzoek te steu nen. Velen van hen hebben daar spijt van. Zij voelen zich bedrogen. Van de zielige verhalen van Touvier over zich zelf bleek niets te kloppen. De man was geen klein radertje en had in de oorlog wel degelijk op joden gejaagd. Ook was hij verantwoordelijk voor executies en martelingen en had hij zich de eigen dommen van door hem gearresteerde joden toegeëigend. De zaak nam een wending in 1972 na de ontdekking in Bolivia van Klaus Bar bie, de voormalige chef van de Gestapo in Lyon. Door diens toedoen werd dui delijk welke rol Touvier had gespeeld. Die dook opnieuw onder in kloosters. Pas in 1981 gelastten de autoriteiten zijn aanhouding. Er volgde een reeks invallen van politie en gendarmerie in kloosters waar hij was gezien. In een poging de achtervolgers op het verkeer de been te zetten verscheen in 1985 in een krant een valse overlijdensadver tentie. Uiteindelijk vond de gendarme rie hem in mei 1989 in Nice. Aartsbisschop-kardinaal Decourtray van Lyon gelastte een onderzoek naar de rol van de katholieke kerk en van zijn voorgangers. De conclusie daarvan luidde, dat niet de Kerk, maar individu ele geestelijken grote fouten hadden ge maakt. Omdat de tegen hem uitgesporken doodvonnissen waren verjaard wordt Touvier nu vervolgd voor misdaden te gen de menselijkheid. In juli 1991 was het 30.000 pagina's tellende dossier met zes aanklachten tegen hem klaar. In af wachting van zijn berechting en tegen een borgsom van 20.000 gulden werd hij voorlopig op vrije voeten gesteld. De juridische touwtrekkerij ging door. Het Hof in Parijs gelastte begin 1992 een nieuw onderzoek. Twee maanden later beslisten vier andere magistraten dat er geen proces kwam. Zij veegden vijf klachten van tafel. De executies in Rillieux waren volgens hen een wat ver hitte, maar op zich staande reactie op de moord op Henriot. De actie maakte geen deel uit van een systematisch plan joden uit te roeien, was dus geen mis daad tegen de menselijkheid en daar mee verjaard. Daarop brak de hel pas goed los. Onder druk van het algemeen protest verklaar de het Hof van Cassatie die uitspraak nietig. Behalve Touvier wordt nog één Frans man verdacht van soortgelijke feiten: de oud-staatssecretaris Maurice Papon (83). Die wordt verantwoordelijk ge houden voor het transport van 1.690 jo den uit Bordeaux en omgeving naar Duitse vernietigingskampen. Het on derzoek naar zijn optreden loopt sinds 1982. Een derde verdachte, René Bous- quet, oud-staatssecretaris van de met de nazi's samenwerkende Vichy-rege- ring, is vorig jaar in Parijs vermoord vóór het tot een rechtszaak kwam. versailles jan van etten Schuif maar door en schrijf maar af is het motto Tot voor kort was tijdverspilling een doodzonde in politiek Den Haag. De geesten leken eindelijk rijp voor een drastische ingreep in de sociale zekerheid. „Mijn grote angst is dat de tijd verdampt", klonk het vorig jaar regelmatig uit de mond van staatsse cretaris Wallage (sociale zaken). „En er is zoveel werk aan de winkel." Als geen ander profileerde Wallage zich als de 'grote doener', die het sociale stelsel wel even onder handen zou nemen. Dat imago van Wallage verliest snel glans. Vorige week werd bekend dat de beoogde herziening van de WW, de Bijstandswet en het opheffen van de be drijfsverenigingen, op de lange baan worden ge schoven. 'Over de verkiezingen heen tillen', heet dat in Haags jargon, wal synoniem is voor door schuiven van heikele problemen naar een nieuw kabinet. Daardoor worden ze natuurlijk inzet van de kabinetsformatie, speelbal van nieuwe politieke verhoudingen in de Tweede Kamer en speeltje van nieuwe bewindslieden. Drie belangrijke aanzetten voor een nieuw sociaal stelsel zijn in één week om zeep geholpen. Dat kèn geen toeval zijn. De kreupele gang van zaken rond de betreffende wetsvoorstellen is typerend voor de huidige Haagse politiek. Verdeelde partijen, een stevige lobby van het 'middenveld' aangevuld met de normale Haagse bureaucratie, staan borg voor waterige compromissen en eindeloze procedures. Neem de WW. Het kabinet besloot vorige zomer het recht op een werkloosheidsuitkering te beper ken. Daaraan gingen maandenlange onderhande lingen vooraf om CDA en PvdA op één lijn te krij gen. Vervolgens bleek dat de ambtenaren van soci ale zaken de bezuinigingsopbrpngst veel te hoog hadden ingeschat. De cijfers waarop zij zich baseer den. waren volstrekt verouderd. In allerijl kwam Wallage met een nieuw voorstel, dat voor veel werklozen harder uitpakte. Dat voor stel is inmiddels ook weer gewijzigd, onder druk van de vakbonden. Inmiddels was de PvdA afge haakt, omdat te veel WW'ers in de lagere bij stand zouden belanden. Het CDA heeft ondertus sen zijn handen vol aan de AOW en voelt er niets voor als enige partij de bezuinigingen op de WW door te drukken. Deze week besloot de Kamer dan ook unaniem twee maanden voor de behandeling van het WW-voorstel uit te trekken. Daarmee is afronding vóór de verkiezingen onmogelijk. Dan de Bijstandswet. Alle ophef over vermeende en CDA-kamerlid Bijleveld. FOTO PERSBUREAU DIJKSTRA geconstateerde fraude ten spijt en ondanks de ver nietigende kritiek op de sociale diensten door de onderzoekscommissies Van derZwan en Doelman- Pel, de wet blijft voorlopig ongewijzigd. Het na ein deloos gesteggel bereikte akkoord met gemeenten over meer vrijheid bij het vastellen van de uitke ringshoogte, kan de bureaula in. De nieuwe Bijstandswet moet nog bij de Kamer worden ingediend, maar diverse woordvoerders la ten nu al weten de behandeling te blokkeren. 'Schuif maar door en schrijf maar af, is het motto. Want geld kost het uitstel wel: honderden miljoe nen guldens aan misgelopen bezuinigingen, die nu weer elders gevonden moeten worden, maar ook dat is een probleem voor het nieuwe kabinet. Dat de bedrijfsverenigingen voorlopig blijven be staan, kost weliswaar geen geld, maar het berok kent wel de geloofwaardigheid van de politiek grote schade. Het voorstel tot ontmanteling van de be drijfsvereniging was immers de enige aanbeveling van de vorig jaar uitgevoerde parlementaire enquê te (commissie-Buurmeijer), die kon rekenen op een kamermeerderheid. Dat toch al magere resultaat gaat alsnog verloren. De Sociaal Economische Raad zal zijn advies niet meer voor de verkiezingen uit brengen. waarna alleen een nieuw kabinet er nog zijn voordeel mee kan doen. „Tja, triest hè", klinkt het enigszins besmuikt uit de mond van CDA-kamerlid Bijleveld. Ze zegt het 'spijtig' te vinden dat 'het zo moet lopen', maar in het etiket 'beschamend' kan ze zich ook wel vin den. „Het komt de geloofwaardigheid van de poli tiek in ieder geval niet ten goede. En de onzeker heid voor de uitkeringsgerechtigden blijft." Bijleveld wijst naar de PvdA als hoofdschuldige voor de grote doorschuifoperatie. De coalitiepart ner zou intern verdeeld zijn over de noodzakelijk geachte bezuinigingen op de sociale wetten. Was de speelruimte voor Wallage daardoor sowieso be perkt, erg zijn best heeft hij volgens Bijleveld niet gedaan. „Wallage had meer haast moeten maken". Geldt dat dan ook niet voor het CDA? Minister De Vries van sociale zaken is toch een partijgenoot? Bijleveld verklaart dat het CDA in eerste instantie wel degelijk 'via de binnenlijnen' op grotere spoed heeft aangedrongen. De laatste weken is het en thousiasme voor snelle afhandeling van de bezuini gingen op de sociale wetten echter volledig weg geëbd. De AOW-perikelen zijn daar debet aan. Het toch al zo bleke sociale gezicht van het CDA mag niet nog valer worden. Het zwartepieten van Bijleveld kan het onvermogen van de politiek om pijnlijke besluiten te nemen, niet verbloemen. Wallage signaleerde dat vorig jaar ook, direct nadat hij de boedel van zijn voorgang ster Ter Veld had overgenomen. „Het management van de overheid laat erg veel te wensen over. Dat komt deels door de enorme bureaucratie, deels door de belangenverstrengeling tussen politiek en pressiegroepenzei de staatssecretaris over de stroperige besluitvorming in een interview met de ze krant. „De politieke democratie staat op gespan nen voet met een nuchtere, zakelijke beoordeling." den haag marc peeperkorn berlijn Berlijn meet met twee maten Berlijn is nog steeds een ge deelde stad ge gevallen met twee maten wordt gemeten. Ik moest daar deze week aan denken bij een bezoek aan de Internationale Toerisme Beurs in en rond het futuristische congrescentrum ICC in het wes ten van de stad. Het gebouw zit vol kankerverwekkend asbest, maar kan en zal worden gesa neerd, terwijl het gewoon open blijft. Een dag later reed ik in het oos ten van Berlijn langs het Palast derRepublik, het in 1990 we gens asbestbesmetting gesloten vroegere pronkstuk van de DDR. Boven het Palast hangt sinds de sluiting de slopersha mer. De vraag is gerechtvaar digd waarom de gebouwen ver schillend behandeld worden, terwijl ze even besmet zijn. Akkoord, het Palast der Repu blic in DDR-tijden vanwege de honderden kroonluchters ook wel spottend Honeckers Lam penwinkel genaamd, is geen ar chitectonisch juweel, maar dal geldt evengoed voor het ICC. Al le twee vertegenwoordigen ech ter een stuk stadsgeschiedenis en daarom zou het consequent zijn om of beide bouwwerken te slopen of te renoveren. Maar wat heet vandaag-de-dag consequent? Hier spelen niet hardop uitgesproken politie ke motieven een grote rol. Voor de regering in Bonn en het stadsbestuur van Berlijn is het Palast een zichtbaar object van de groeiende DDR-nostalgie in Oost-Duitsland. De 05s/szetten zich emotioneel in voor het be houd van het gebouw. Ze gaan er de straat voor op en houden discussies voor de gesloten poorten. De kolos aan de Marx- Engels-Platzwas ii nistische tijd niet alleen zetel van het Oostduitse schijnparle- ment, maar met zijn vele res taurants en bars ook trefpunt van de Oostduitse burgers. In deze socialistische etalage vier den de Berlijners bruiloften en partijen. En toen Honecker er in 1989 het mislukte jubelfeest ter gelegenheid van het 40-jarige bestaan van de DDR vierde, sprak Michail Gorbatsjov de le gendarische woorden: „Wie te laat komt, wordt door het leven bestraft." De Oostduitsers zien de voorge nomen sloop vooral als het zo veelste bewnjs voor hun stelling dat het westen niets van hun ei gen identiteit heel wil laten, en daar zit een heleboel in. Minis ter Irmgard Schwaetzer van bouwzaken, die in het 'verre' Bonn eerst zonder een moment te aarzelen het sloopbesluit had uitgevaardigd, begint nu terug te krabbelen. De ontdekking van tonnen asbest in het West- berlijnse ICC heeft haar terug tocht iets makkelijker gemaakt. Ze heeft de zwartepiet voorlopig teruggespeeld naar het Berlijnse stadsbestuur, dat nu maar eens moet uitleggen waarom in het ene geval sloop nodig is en in het andere geval gesaneerd kan worden. Politieke discussies over dit stuk uit de DDR-erfenis in het zogenaamde superverkie zingsjaar wil ze liever uit de weg gaan. Dus duurt de Doornroos- jeslaap van het Palast nog een jaartje langer. De voorstanders van het behoud van de kolos kunnen zich troosten met het aloude gezegde dat van uitstel heel vaak afstel komt. En dan kan ook uw Berlijnse corres pondent er mogelijk toch nog een keer zijn pilsje drinken. hans hoogenduk correspondent

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2