PvdA twijfelt over college Leiderdorp Nostalgie met een verbeten glimlach Voorschotenaren zien niets in 'natuurlijk groenbeheer' Telefoonkaarten bouwstenen voor Hollandsche Wijk Regio Stemmachines ongeschikt voor Kamerverkiezingen Schoolkinderen bekennen kleur GI WOENSDAG 16 MAART 1994 chef hennyvan egmond, 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356413 Diefstal met groene vingers voorschoten Bewoners van de Voorschotense Jan Wag- tendonkstraat moeten deze week gek hebben opgekeken, toen ze terugkwamen van vakantie. Uil hun tuin bleken elf forse struiken hulst te zijn verdwenen. Volgens de politie zijn tuinen hij woningen in Voorschoten wel vaker het doelwit van planten- dieven. „Het is natuurlijk een groene gemeente." Autodieven breken stuur af oegstgeest Autodieven in Oegstgeest hadden het maandag nacht voorzien op een auto die aan de Aert van Neslaan gepar keerd stond. Ze slaagden er wel in de auto open te breken, maar bij de poging de motor aan de praat te krijgen, brak het stuur af. Bij een andere auto aan de Aert van Neslaan hadden ze meer succes; die grijze Honda Accord werd wel gestolen. Zonder auto naar huis wassenaar Hen 23-jarige Haagse moest gistermiddag na afloop van een bezoek aan het dierenasiel aan de Wassenaarse Zijde- weg zonder haar auto huiswaarts. De wagen was nergens meer te bekennen. De autosleutels waren verdwenen uit haar jas, die ze ergens had opgehangen. Ze miste ook geld uit haar jas. Hoofd- en nekpijn na botsing wassenaar Hen 46-jarige Katwijkse is gisterochtend licht ge wond geraakt bij een aanrijding op de Katwijkseweg in Wasse naar, ter hoogte van de Ruigelaan. De vrouw merkte niet dat de auto die voor haar reed, vaart minderde om rechtsaf te slaan. Ze knalde bovenop de wagen, en liep daarbij een pijnlijk hoofd en een zere nek op. De zwaar beschadigde auto van de Katwijkse moest worden weggetakeld. Bestuursleden blazen coalitie met VVD, CDA en BBL mogelijk af De Leiderdorpse PvdA heeft grote twijfels over deelname aan een nieuw college. Binnen het bestuur wordt hardop gefilosofeerd over de mogelijkheid om de voorgenomen samenwerking met WD, CDA en BBL af te blazen. De partij zou te klein zijn voor college-deelname en de par tijencombinatie krijgt niet massaal de handen op elkaar. In Voorschoten, Katwijk en Wassenaar leiden/regio herman joustra Voorschoten, Katwijk en Wasse naar mogen hun oude stembus sen alvast van het stof ontdoen. De drie gemeenten maken al ja ren gebruik van een stemma- chine, maar die zou voor de ko mende Tweede-Kamerverkie zingen wel eens onbruikbaar kunnen blijken te zijn. De oude machines bieden ruimte aan 25 kieslijsten, terwijl er bij de ko mende Tweede-Kamerverkie zingen van 3 mei wel eens meer dan 25 zouden kunnen mee doen. „Dan zitten we met een pro bleem", zegt gemeentevoorlich- ter W. Issendonck van Wasse naar. „De machine biedt ruimte aan dertig kandidaten per ko lom. En we hebben gehoord dat het CDA wel tachtig kandidaten op de lijst heeft staan. Dat bete kent op zich al drie kolommen op de stemmachine. Jammer, want we werken graag met de machine, we zijn dat snelle sys teem gewend. Gelukkig hebben we de oude stembussen nog. Hel is alleen meer telwerk." De woordvoerder van de ge meente Voorschoten vindt ech ter dat de soep niet zo heet moet worden gegeten als hij wordt opgediend. ,,ln theorie kan natuurlijk alles. Maar ook al zijn er meer dan 25 partijen, dat betekent nog niet dat ze in elke kieskring uitkomen. Bij de vori ge kamerverkiezingen speelde dat ook, maar we zijn er nog al tijd uitgekomen. Bovendien, la ten we eerst 22 maart maar eens afwachten. Dan is de defi nitieve lijst bekend." De gemeente Katwijk staat op hetzelfde standpunt. „We bekij ken hel eerst", zegt voorlicht ster C. Hogerheide. „Zijn er meer dan 25, dan hebben we een probleem. In dat geval overwegen we er een tweede machine naast te zetten. Als dat technisch mogelijk is." leiderdorp roy klopper De college-onderhandelaars van de PvdA kwamen afgelopen weekeinde tot een akkoord over deelname aan een nieuw colle ge samen met CDA, WD en BurgerBelangen. Net als de an dere partijen leggen de sociaal democraten het onderhande lingsresultaat eerst voor aan de leden. Dit gebeurt vanavond op een extra ledenvergadering in DeSjelter. Deelname aan de nieuwe co alitie wordt zeker geen hamer stuk, zo blijkt uit de woorden van PvdA-bestuurslid C. Holier- hoek. „De ledenvergadering komt voor een zeer moeilijke keuze te staan." Hij zegt zelf op meerdere fronten te twijfelen. „Allereerst vraag ik me af of we wel in het college moeten gaan zitten nu we slechts twee zetels hebben vergaard. Verder kun je natuurlijk de vraag stellen of de combinatie met CDA en WD wel zo aantrekkelijk is. Ik ben zelf nog niet uitgedacht." Het bestuurslid meldt dat hij zeker niet de enige is met twij fels. „Velen binnen de partij voeren felle discussies over on ze rol in het nieuwe college." Volstrekt logisch, zo meent hij. „Met twee zetels is onze invloed beperkt. Je kunt hopen op wijzi ging van het beleid, maar het wordt de komende vier jaar toch bezuinigingsbeleid. Daar is weinig eer aan te behalen." L. Bezemer, voorzitter van de Leiderdorpse PvdA, wil nog niet ingaan op de uitlatingen van collega-bestuurder Holierhoek. „Laten we nou eerst maar eens afwachten wat er vanavond op de vergadering over wordt ge zegd." V. Molkenboer, namens de sociaal-democraten betrokken bij de onderhandelingen, ver wacht geen problemen. „Er is steeds gehandeld in overleg met leden van het bestuur. Die heb ben ons voor elke stap hun fiat gegeven, ik kan me niet voor stellen dat ze nu plotseling gaan dwarsliggen." Molkenboer verbaast zich over Holierhoeks uitspraak 'dat aan vier jaar bezuinigingsbeleid toch geen eer is te behalen.' „Juist dan kunnen we strijden voor behoud van hetgeen wij belangrijk vinden." Groen Links: kom tot inkeer De onrust binnen PvdA en BBL over de college-deelna me is koren op de molen van Groen Links Leiderdorp. Deze partij ziet haar kans schoon om alsnog een andere coalitie te vormen. De partij speelt in op de on rust met een open brief aan het Leidsch Dagblad, die van ochtend is bezorgd. In het schrijven roept Groen links PvdA en BBL op alsnog te zoeken naar mogelijkheden voor een ander college 'met onder meer Groen Links'. De partij, na de raadsver kiezingen op twee zetels ge bleven, juicht toe dat lijsttrek ker A. van Dijk van BurgerBe langen gisteren ruiterlijk toe gaf dat hij andere partijen niet heeft gepolst om de te rugkeer van de huidige wet houders van WD en CDA on mogelijk te makerr. „Voor BBL bestaat de mogelijkheid om alsnog een heel andere weg in te slaan", zo staat in de brief te lezen. Ook de PvdA wordt ge vraagd mee te denken over een andere combinatie. „De ze partij moet tot inkeer ko men en niet gaan samenwer ken met twee wethouders die de afgelopen vier jaar op be langrijke momenten de bur ger niet zagen staan." Leefbaar Oegstgeest maakt coalitiegenoten bekend oegstgeest voerd. „We geven onze bevindingen van die ge sprekken weer met daaraan gekoppeld de conclu sie dat we niet een college kunnen vormen met alle vijf de partijen. Leefbaar Oegstgeest heeft keuzes gemaakt en die leggen we voor", aldus LO-voorman J. de Soeten. Vanavond moet dus duidelijk worden welke partijen de komende ja ren de dienst gaan uitmaken in Oegstgeest. De politieke partijen in Oegstgeest praten van avond gezamenlijk over de vorming van een col lege. Leefbaar Oegstgeest (LO), die de college-on derhandelingen leidt, heeft vorige week met alle fractievoorzitters 'verkennende gesprekken' ge- Circus Renz slaat tenten op in Oegstgeest oegstgeest roy klopper Een circus blijft iets magisch houden. De glamour en glitter die er vroeger van af straalden, verschralen een beetje tegen de pracht en praal die dagelijks via de televisie de huiskamers wordt ingesmeten. Hoewel, thuis is maar thuis en een avondje circus Renz in Oegst geest is een avondje uit. Slechts twee dagen staat cir cus Renz in de Oegstgeester Vo- scuyl. Even zoveel voorstellin gen worden er gegeven. Gister avond de première met zo'n 200 toeschouwers, vanmiddag om drie uur de uitverkochte laatste voorstelling. Bedrijfslei der Robert Ronday glimlacht even als antwoord op de vraag of het wel de moeite waard is om die hele boel op te bouwen voor tweemaal 2,5 uur. „Ach, we zetten die tent met alles d'r op en d'r aan in zes uur op. Ie dereen werkt mee." Dat laatste wordt onmiddel lijk bij de entree in de tent dui delijk. Voor vedette-neigingen is in het circus geen plaats. Dege nen die lopen te leuren met popcorn, suikerspinnen en pro grammaboekjes, zijn later als artiest te bewonderen in de ring. De show van Renz komt wat moeizaam op gang. Het ope ningsnummer met roofdieren moet het vooral hebben van de aanblik van de indrukwekkende leeuwen en een tijger. Erg veel gebeurt er niet, wat overigens bij meer dieren-acts het geval is. De paardendressuur kent geen verrassingen, net zo min als het olifanten-nummer. Wat wordt aangekondigd als een 'tableau De show komt wat moeizaam op gang. Het openingsnummer met roofdieren moet het vooral hebben van de aanblik van de indrukwekkende leeu- i en een tijger. Erg veel gebeurt er niet, wat overigens bij meer dieren-acts het geval is. van exotische dieren', beperkt zich vooral tot rondrennende kamelen, een zebra en een on handig springende lama. Misschien is dit ook wel weer de charme van een circus. Het is allemaal weinig vernieuwend, maar roept daardoor ontegen zeggelijk een sfeertje op van nostalgie. De pakken met kralen passen net niet, de glimlachjes op de gezichten van de artiesten zijn net iets te verbeten, maar Renz biedt gewoon een heel on derhoudende avond. Want het programma kent ook een aantal amusante en soms adembenemende onder delen. Zoals de messengooiers in de 'Western-show'. Het apentheater vormt een onder houdende uitzondering op de andere dieren-acts. De clowns Christian Milko komen na een aarzelend begin tot een slotnummer als win terschilder dat als een van de hoogtepun ten geldt van de hele avond. Voeg daarbij de durf van de circusdirectie om een bijna cul- FOTO HOLVAST/MARKLAMERS tureel slot aan de voorstelling te breien met een knap muziek- en dansoptreden van drie Ar gentijnse heren, en het beeld van een afwisselende voorstel ling is compleet. Circus Renz is nog in onderhandeling met de Groenoordhallen om in de zo mer wat voorstellingen te geven in Leiden. leiderdorp» Onder het motto 'Kleur' maakten 700 schoolkinderen gistermiddag op de Statendaalder promotie voor het openbaar onderwijs in Leider dorp. „Kleur is het symbool van een veelkleurige samenleving, ledereen uit deze samenleving is welkom op de openbare scholen", aldus directeur Hans van Dijk van De Hobbit. Op het plein bij het gemeentehuis lieten de kinderen balonnen op, waarvan er door de harde wind overigens een fors aantal in de bomen terecht kwam. Burgemeester M. Zonnevylle nam van leerlingen van de vier openbare scholen even zoveel puzzel-stukjes in ontvangst met de logo's van de scholen. Aan el kaar geplakt krijgt deze puzzel waarschijnlijk een plekje op het gemeentehuis. De twee Hobbit- scholen, de Prins Willem Alexander en de Konin gin Juliana-school gaan nog tot 30 maart door met hun promotie-activiteiten. foto hielco kuiper voorschoten judy nihof De struiken bij de spoorbaan aan de B.J. Gemmekelaan in Voorschoten mogen niet gekapt worden. Ongeveer vijftig buurt bewoners zijn fel gekant tegen het plan van de gemeente om de bosjes weg te halen. Ze wil len niet aankijken tegen een spoorbaan, een parkeerplaats en het verkeer op de Roubos- laan. Volgens hen dempt het hoge groen bovendien het ge luid van de treinen, wordt het felle licht van de stationslam pen erdoor tegengehouden en vormt het struikgewas een toe vluchtsoord voor vogels. Langs de spoorbaan, van sta tion Voorschoten naar Leids- chendam wordt nog dit voor jaar een fiets/wandelpad aange legd. De gemeente Voorschoten vond dat een goed moment om gelijk het hele gebied bij de spoorbaan op te knappen. Bij de plannen wil de gemeente de buurt nauw betrekken. De afdeling Groen nam het gebied onder de loep en maakte een plan, waarin de bomen blij ven staan, maar de vele struiken verdwijnen om het gebied een meer 'open' karakter te geven. In plaats van het hoge groen moeten wilde bloemen en plan ten door 'natuurlijk groenbe heer' vrij spel krijgen. Verder wii de gemeente in de omgeving van de spoorbaan een basket balveldje en een trapveldje aan leggen. Toen de gemeente de buurt van de plannen op de hoogte stelde, brak verzet uit. De omwonenden willen de struiken behouden. Een ambtenaar van de afde ling Groen sluit niet uit dat de plannen van de gemeente uit eindelijk geheel of gedeeltelijk zullen sneuvelen. „De direct wel om een bijeenkomst te o aanwonenden moeten met de ganiseren voor de omwonei plannen kunnen leven. Het den, om de plannen nader t( heeft geen zin om dingen te te lichten en eventuele misve doen die helemaal niet aan- standen over natuurlijk groei slaan." De gemeente overweegt beheer uit de weg te ruimen. Aannemers zamelen geld in voor renovatie huizen in Potsdam leiderdorp daphne lammers Telefoonkaarten moeten de Holland sche Wijk in de voormalig Oostduitse stad Potsdam redden. Met de verkoop hiervan zet Leiderdorper J.C. van Steyn de eerste stap voor de renovatie van de wijk. Van Steyn verwacht dat de actie een paar ton oplevert, waarmee de voorgevel van een van de huizen kan worden hersteld. Halverwege de achttiende eeuw bouwde een groep Hollanders de wijk. Zij deden dit op verzoek van koning Friedrich Wilhelm I, omdat de Hol landse bouwmeesters zoveel verstand hadden van funderings- en grondwa tertechnieken. In totaal zetten zij 134 woningen neer. Wegens geldgebrek deed het ge meentebestuur van Potsdam 150 jaar lang niets aan het onderhoud van de wijk. De huizen zijn veranderd in krot woningen en nog maar een klein deel is bewoonbaar. Dat daar iets aan moest veranderen vond niet alleen Van Steyn maar ook zijn aannemersvereni ging Lighthouseclub Nederland. Om het allemaal in goede banen te leiden richtte de vereniging een bestuur op dat de verantwoordelijkheid draagt voor de geldinzamelactie. Van Steyn is penningmeester. „Elke telefoonkaart is een steen van de voorgevel. Het is de bedoeling dat elk lid van de Lighthouse Club een setje van tien kaarten koopt. Daarnaast moet hij ook andere sponsors zoeken. Tot nu toe gaat het heel goed met de actie, want we hebben al vijfhonderd kaarten verkocht." De hele renovatie wordt geleid door een Duitse bouwvereniging. Die heeft voor één Duitse mark de gehele Hol landsche Wijk voor veertig jaar in erf pacht gekregen. „Met het geld van on ze actie kan er in ieder geval iets ge beuren. Wij hopen op deze manier het goede voorbeeld te geven aan andere bouwverenigingen zodat de rest van de wijk ook kan worden hersteld. Daar gaat wel heel veel geld in zitten. Per woning moetje toch al snel rekenen op een miljoen mark." Tot nu toe heeft de geldinzamelactie vijftigduizend gulden opgebracht. Amsterdamse aannemers probeerden al eerder geld bijeen te krijgen voor het herstel van de wonin gen. Alleen bleef het toen bij een initia tief. „Die beloofden toen vier ton voor de renovatie, maar kwamen uiteinde lijk met niets over de brug. Dan moet je ook niks beloven vind ik. Kijk. onze vereniging belooft helemaal niets, maar komt wel met geld." LENEN MET LAGE RENTE? REKEN MAAR OP DE GKB LEIDEN! Geld lenen kan overal. Maar hebt u wel eens op de rentetarieven gelet? Daar zitten enorme verschillen in. Bij de één betaalt u dus veel meer dan bij de ander. De rente van de Gemeentelijke Kredietbank Leiden behoort tot de laagste van Nederland. Zo komt u lekker voordelig aan uw persoonlijke lening of doorlopend krediet. Vooral bij hogere bedragen scheelt dat stukken. Bovendien wordt alles soepel en vlot voor u geregeld. Kom maar langs. Of bel eerst even voor informatie. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limiëtbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f 10.000,- 66 maanden f 200,- 10,8% f 25.000,- 65 maanden f 500,- 10,4% f40.000,- 65 maanden f 800,- 10,4% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f 253,49 10,4% f 20.000,- 48 maanden f 506,98 10,4% f 40.000,- 60 maanden f 847,08 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18