Provincie en Leiden gaan de strijd aan met Alders 'Meneer wist met wie hij van doen had' Leiden Regio TUL krijgt nieuw glasvezelnetwerk Statenlid verontrust door problemen bij Zijloever 1ENSDAG 16 MAART 1994 chef henny van egmond, 071-356414, piv.-chd hans koenekoop c Zoeterwoude durft niet blij te zijn ZOETERWOUPE Opluchting en blijdschap voert in Zneterwoude de bo ventoon nu minister H. Al ders heeft uitgesproken dat de Leidse regio vol is en be bouwing in de bufferzone tussen Den Haag-Zoeter- meer en Leiden 'onaanvaardbaar'. 'Met grote instemming' heeft Zoeter woude het standpunt van de minister gehoord, laat de ge meente in een reactie weten. De bouw van woningen in de Grote Polder, dè bouwlocatie volgens de Leidse gemeente raad, lijkt van de baan. Toch durft Zoeterwoude niet uitbundig te vieren. Want behalve de woning bouw in de Grote Polder hangt er al enige jaren een andere donderwolk boven de gemeente: de hogesnelheids lijn. En daarover beslist het kabinet vrijdag naar alle waarschijnlijkheid in het na deel van het Groene Hart. „Zoeterwoude is ernstig be vreesd dat dit de discussie over een grootschalige bouwlocatie in de gemeente toch weer doet oplaaien", al dus Zoeterwoude. Baalbergen's meubel lease service De nieuwe manier van zorgeloos inrichten. Vraag naar de folderl KATWUK LEIDERDORP DlEMEN behoeve van de Leidse regio. Volgens het ministerie van VROM zouden die bijvoorbeeld op Ypenburg kunnen komen. ..Maar dat moet plaatselijk wor den beslotenzegt een woord voerder. Hij bevestigt nog eens dat de Bollenstreek, die ook ge zien wordt als bouwlocatie, bui ten het buffergebied ligt en dus als bouwlocatie kan dienen. Hoewel volgens de minister de Oostvlietpolder niet mag worden bebouwd zou er geen bezwaar tegen zijn om daar baggerspecie te storten. Alders gaat er vanuit dat er buiten de bufferzone voldoende vervan gend bedrijfsterrein valt te vin den. De minister herhaalt in zijn brief het standpunt dat de Papenwegse Polder (tussen de Leidse wijk Stevenshof en Was senaar) open moet blijven. Hij wijst er op dat het groene ge bied tussen Leidschendam cn Voorschoten al een 'kritische grens' heeft bereikt. Dat zou door bouwen in de Papenwegse Polder nog eens worden ver sterkt. Alders geeft ook aan dat de glastuinbouw in het bufferge bied (in Katwijk. Valkenburg. Voorschoten en bij Stompwijk) niet verder mag uitbreiden. Het militaire bedrijfsterrein Maal drift bij Wassenaar ligt ook in de bufferzone. Dat omvat 3,2 hec tare. Daarvan zal 2,5 hectare worden omgezet in gewoon be drijfsterrein. Het restant wordt groen gebied. AEG LAVATHERM DIAMANT 33® Electronijche wasdroger voorzien van 8 electronisch gestuurde droogprogramma'i TrommeKrerlkhting S-toets voor temperatuurgevoellg textiel Akoestisch interval-signaal aan het eind van het programma (appart instelbaar) 3 platte afvoer openingen binnen de sokkel hoogte, adapter voor gebruik van ronde afvoers langen wordt meegeleverd Automatische energieregeling Bijzonder rustig ROOG rilaualit 11 i 1 bouwen is hiermee veel een voudiger geworden. Tevens wordt de communicatie met in stanties in het buitenland ver gemakkelijkt. Met het glasvezeltransport kunnen gegevens 150 maal sneller worden doorgeseind dan met het bestaande systeem. Dit is vooral makkelijk bij het trans lier David van Dongen kwam er wat meer continuïteit. De socia le dienst was echter minder en thousiast. Die was niet bereid om de winkel indirect te subsi diëren en halveerde de uitke ring, waardoor ook de ope ningstijden werden gehalveerd. Stichting De Hoorn kon Van Dongen geen behoorlijk salaris bieden en de winkel kon zich zelf niet meer bedruipen. En zo ontstond er een impasse. Die is opgelost, omdat David van Dongen nu eigenaar geworden is van de winkel. Dat was moge lijk omdat de investeerders de schuldeis hebben laten vallen. ..Ik heb geen uitkering meer, ben dus niet meer van de socia le dienst afhankelijk. De winkel wordt nu verbouwd. Er komen een keuken en kantoor op de begane grond. Op die manier kan de eerste verdieping, waar ik tot nu mijn kantoor en keu ken had, verhuurd worden. De zaak is helemaal heringedeeld en de presentatie van de pro- dukten is professioneler gewor 26C« computernetwerken van de rksuniversiteit Leiden krijgen '7^i nieuwe verbinding. Door :3 ct gebruik van glasvezelkabels i7(het mogelijk veel sneller gege- 'gjns door te seinen. De over- 'acht van gegevens tussen de oorschillende universiteitsge- port van gegevens die veel ge heugen vergen, zoals plaatjes en geluid. Ook kunnen onderzoe kers binnen enkele minuten ge gevens uit het buitenland op vragen. wat vroeger enkele da gen duurde. De opening heeft plaats op woensdag 23 maart om 15 uur in het Academiege bouw, zaal 12. Voor het echtpaar Johansen uit de Oosterdwarsstraat is de maat vol. Vorige week verdween voor het eerst in dertig jaar een klant uit zijn buurtwinkeltje zonder te betalen. „Het gaat niet om het geld, maar als eigenaar van een buurtwinkeltje ben je ook een soort sociaal werker. En als dan zoiets gebeurt, zó hondsbrutaal, dan 4 4Drd je daar gefrustreerd van", lus W. johansen. o oBt is het geval. Vorige week ooöensdagom half tien 's iorgens meldde zich een ngeman bij het 0.2t'idenierswinkeltje op de hoek tn de Oosterstraat en gDstcrdwarsstraat in de ooieheldenbuurt. „Ik zag het c ogenlijk al aankomen. Hij 0 jjistelde wat koekjes, een half 2 gloodje en een ons ham en peg of we dat dat brood voor o.o»m klaar konden maken. Dat 0 jjniet vreemd, dat doen we elke o 0lg voor de werkers van diverse 0 lidrijven hier in de omgeving. 0 Oiaar toen hij moest afrekenen, g J'Kon hij driftig in al zijn -Likken te voelen. Om een lang irhaal kort te maken; hij liet de bodschappen hier en zou in in kwartiertje terugkomen om i rekening te betalen", prinnert de eigenaar. b een kwartier kwam hij iderdaad terug, niet met geld laar met een nieuwe smoes, tjn baas was net weggereden [een auto waar hij zijn brtemonnee in had laten ggen. En aangezien zijn ihafttijd maar een half uur èdroeg, vroeg hij of hij de bodschappen toch mee kon ëmen. Later op de dag zou hij jjn komen betalen. Ik was net met een verbouwing bezig en had al genoeg aan mijn hoofd. In een discussie had ik geen zin. Ik zei 'neem de hele rotzooi maar mee' en hij is, zoals ik al dacht, inderdaad nooit meer teruggekomen", vertelt een teleurgestelde buurtwinkelier. „Dat heb ik in dertig jaar nog nooit meegemaakt. In een buurtwinkel moet je je klanten kunnen vertrouwen en dat kan ook in deze buurt. Ik ben echt niet naïef, maar dit heeft me zo moedeloos en zelfs een tikkie angstig gemaakt. Laat mijn geval maar een waarschuwing zijn voor alle andere Leidse buurtwinkels." De Hoorn Het is toch weer allemaal goed gekomen met De Hoorn, de winkel in minder milieu-on vriendelijke produkten aan de Morsstraat 41 in Leiden. Eind vorig jaar leek het er op dat de zaak, die in 1987 werd geopend door Stichting De Hoorn, zou verdwijnen. De winkel was te weinig open. Gevolg: de omzet wat te laag. Inmiddels is David van Dongen, die met behoud van uitkering in de zaak stond, eigenaar geworden van de zaak geworden. Hij kan de zaak nu op een professionele manier opzetten. De Hoorn vervult een voortrek kersrol op het gebied van milieuvriendelijke produkten. Die produkten moeten qua fa bricage, gebruik en afval milieu vriendelijk zijn. Zo wordt er verf verkocht die gebaseerd is op lijnzaadolie, die de natuur weer Klachten over vliegverkeer boven Leiden worden op Schiphol nauwelijks serieus genomen. Er is niet zoveel aan de hand, zeker niet vergeleken met de gemeenten in de directe omgeving van de nationale luchthaven. Maar dat blijkt lelijk tegen te vallen, getuige de foto van Reinout van Gulick. Zomaar een avond boven Leiden. Je zou bijna een verkeersagent aanstellen. foto reinout van cuuck kan afgebroken. De verkochte make-up is gemaakt zonder dat er dierproeven aan te pas geko men zijn. Een ander bekend voorbeeld is het wasmiddel Ecover, dat op basis van wei ge maakt wordt. Dat middel wordt inmiddels al in de grote super markten verkocht. De Hoorn werd aanvankelijk door wisselende vrijwilligers draaiende gehouden. De initia tiefnemers hadden er behoorlijk wat geld in gestoken. Met de komst van permanente winke- den. Ook zijn er produkten bij gekomen. De zaak is nu weer dagelijks geopend, van tien tot zes uur, op zaterdag van tien tot vijf uur. En ik heb hulp gekre gen van een vrijwilligster uit Al phen. De toekomst ziet er goed uit", aldus Van Dongen. De Hoorn, het milieuvriendelij ke warenhuis, wordt op maan dag 21 maart feestelijk her opend van twee tot vier uur. Het PvdA-statenlid T. Roes maakt zich ernstig bezorgd over de toekomst van het pro ject Zijloever. Hij heeft het provinciaal bestuur om ophel dering gevraagd over de on enigheid tussen de instellin gen die zich met Zijloever be moeien. Roes vindt dat de ver zorgingshuizen in loeiden de handen ineen moeten slaan en zonder het kruiswerk (Groot Rijnland) het project moeten voortzetten. Via het project Zijloever krij gen zestig ouderen thuiszorg aangeboden waardoor zij min der snel naar een verzorgings huis hoeven. Vorige week werd bekend dat de thuiszorg, die wordt uitgevoerd door het kruiswerk, problematisch ver loopt. De instellingen die het project voor hun rekening ne men (Thuiszorg Groot Rijn land en de Stichting tot Ex ploitatie van Bejaardencentra) weigeren nu samen verder te gaan. Op voorstel van de pro vincie komt er een nieuwe stichting die het project moet uitvoeren. In deze stichting zullen overigens beide organi saties weer vertegenwoordigd zijn. Roes noemt de gang van za ken 'een enorme knauw voor de vernieuwing in de ouderen zorg'. Hij vraagt het provinci aal bestuur om oplossingen te zoeken. „Als dit project mis lukt, betekent dit een enorm brevet van onvermogen voor de betrokken partijen aldus Roes. De provincie heeft als belangrijkste subsidiegever veel invloed op de voortgang van het project. Tekenend De gang van zaken rond Zijloever lijken tekenend voor de problemen in de ouderen zorg die Roes signaleert. Jaren geleden werden onder druk van de provincie een aantal verpleeghuizen tot samenwer king gedwongen. De bedoe ling was dat vanuit de regio bedden zouden worden afge staan aan Leiden en Voor schoten die met een tekort aan verpleeghuisbedden kampen. Het verpleeghuisplan van de provincie voorzag in de bouw van een nieuw verpleeghuis in I-eiden-Noord, uitbreiding en renovatie van Zuidwijck. de stichting van een dependance in Voorschoten, sluiting van het St. Elisabeth gasthuishof en renovatie van Van Wijcker- slooth in Oegstgeest. Roes, hij was destijds voor zitter van een provinciale commissie waarin afspraken over samenwerking werden gemaakt, constateert dat er in twee jaar tijd niets is gebeurd. Roes wijdt dit onder meer aan de tegenwerking van verpleeg huis Van Wijckersloot dat geen bedden aan verzorgingshuizen in leiden zou willen afstaan. Hij meent dat provincie, ge meente. zorgverzekeraar en verpleeghuizen opnieuw rond de tafel moeten om de samen werking gestalte te geven. Wanneer dit geen resultaat heeft, moet de provincie bij de opstelling van een volgend verpleeghuisplan (rond '96) ingrijpen, vindt Roes. enige wat hij wilde was dat n, een 69-jarige plaatsgeno- lie avond in december op- ko- 1 met tieren. Ondanks po- "it is en om haar te kalmeren insta-f de vrouw echter schelden nianqjn familie. Toen sloegen de om- Pcn ^oor k'i 42-jarige jkt (jgcnheimer, die gisteren vijf ,n onvoorwaardelijk tegen ;rader hoorde eisen voor de 2nd egse rechtbank. Hij duwde ade- slachtoffer, die in Sassen- Je ijs-p bekend stond als 'de jsgek'. een schoolpleintje »n sloeg een stoeptegel ka- Pljj_ op haar hoofd. Omdat ze neeu^ zelfs loor L in va Ij »v. aan-j g 'auwis en- t/oor I aar ver- I kein-l aden. ]ft het )ord- kan Vijf jaar geëist voor doodslag met stoeptegel zelfs toen bleef gillen, stak hij vervolgens twee keer met een keukenmes in haar hals. De stoeptegel bleek uiteinde lijk fataal. De 69-jarige overleed op het schoolplein ten gevolge van een gebroken slaapbeen en een hersenvliesbloeding. „Geen moord", oordeelde officier van justitie mr. F. Slits. Doodslag achtte hij echter wél bewezen en daarvoor wilde hij een forse straf zien. „Het is triest om op deze manier aan je eind te moe ten komen. Deze vrouw heeft toch al niet veel geluk gehad in haar leven, ze werd door ieder een voor dorpsgek versleten. En de verdachte wist met wie hij van doen had." Slits nam het de Sassenhei- mer vooral kwalijk dat hij niet gewoon was weggelopen van de \touw. Hij suggereerde ook dat er meer was gebeurd tussen het slachtoffer en de verdachte, die een aantal jaar geleden werd vrijgesproken voor een zeden misdrijf. „Merkwaardig, de luier die het slachtoffer droeg, werd meters bij het lichaam vandaan gevonden." De verdachte ontkent dat hij ook maar iets gedaan zou heb ben dat onder de titel 'zeden misdrijf valt onder te brengen. Het feit dat hij de vrouw heeft gedood, vond hij al zo erg, dat hij na zijn arrestatie in eerste in stantie alle betrokkenheid ont kende. „Omdat ik niet wou ge loven dat ik zoiets gedaan heb", aldus de man, die zijn slachtof fer omschreef als 'een heel lief mens'. Dat de stoppen bij hem door sloegen. heeft volgens zijn raadsman mr. D.G. Lasschuit al les te maken met de onverwerk te dood VEm het dochtertje van de Sassenheimer. „Mijn cliënt lijdt aan posttraumatische stress. Dat de \touw juist ook begon te schelden op dat over leden dochtertje, speelt een gro te rol. Mijn cliënt heeft het ver lies van zijn dochter niet kun nen accepteren. Hij heeft het slachtoffer uiteindelijk geslagen omdat «het stil moest worden. Een impulsdoorbraak." Lasschuit pleitte voor een voorwaardelijke straf in combi natie met behandeling door het CAD omdat zijn cliënt een drankprobleem heeft. Ook gaf hij de rechtbankpesident in overweging om de Sassenhei mer alsnog in het Pieter Baan- centrum te laten onderzoeken op toerekeningsvatbaarheid. De rechtbank doet 29 maart uitspraak. 0^ marinevliegkamp Valkenburg. De vliegtuigen, zoals deze Orion, wijken niet voor huizen, heeft minister besloten. archieffoto dick hogewoning LEZING - Mkutano, onderdeel van Afrika-stichting de Baobab, organiseert op dinsdag 19 april om 19.30 uur een lezing met de titel What hope for democracy in Africa', door Paschal Mihyo. Plaats: Academiegebouw Rijks universiteit Leiden, Rapenburg 73. Vervolg van voorpagina De provincie Zuid-Holland blijft de Leidse regio steunen in de pogingen woningbouw op het marinevliegkamp Valkenburg te realiseren. De gemeenten in de Leidse re gio en de provincie presenteren volgende week een brochure waarin opnieuw wordt gepleit voor bouwen op Valkenburg. Maar Leiden zal heel goede argumenten moeten hebben om Alders te overtuigen, aldus de woordvoerder van de minister. Volgens hem zijn de grenzen van het buffergebied nu definitief aangewezen. Hij wijst er op dat beleid om dit buffergebied aan te wij zen al uit de jaren zeventig dateert en dat nu de grenzen ervan zijn bepaald. leiden rudolf kleunde provincie over de bufferzone aad rietveld nog eens dat er in de regio Haaglanden 5.000 woningen Alders herhaalt in de brief aan moeten worden gebouwd ten

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17