Verwachte zege is verdienste Schroder discussie over 'geroofde' kunst op gang Melina Mercouri bracht Colombianen staan voor een moeilijke keuze Haider jaagt op stemmen in Oostenrijkse provincies Buitenland Dolce far niente hans jacobs Griekenland heeft deze week massaal afscheid genomen van Melina Mercou- ri. De Griekse natie heeft haar 'moeder' verloren iemand die de gekwelde Grieken zelfvertrouwen gaf en aanzien buiten de landsgrenzen. Een gepassio neerde vrouw die de liefde van haar volk op vele manieren beantwoordde. De rouw en het verdriet zijn dan ook oprecht. De zondag in New York over leden politica, actrice, zangeres en filmster is jarenlang het boegbeeld ge weest van Griekenland en de Griekse cultuur. Melina Mercouri heeft door haar strijd tegen het kolonelsregime in de jaren ze ventig ook in het buitenland een uitstra ling en bekendheid gekregen die ver uit gaat boven haar prestaties op het toneel of het witte doek. Haar strijd als minister van cultuur in de achtereenvolgende re geringen van premier Papandreou voor terugkeer van Griekse 'geroofde' kunst schatten heeft die bekendheid alleen maar vergroot. Al hield ze tot haar laatste snik vol dat ze toch in de eerste plaats actrice was. „De helft van mijn hart behoort het theater toe, maar ik heb bewust gekozen voor de politiek. Ik denk niet dat ik nog ooit zal optreden en dat geeft me het gevoel een verraadster te zijn", zei ze in een vraag gesprek met de krant Eleftherotipia. De kettingrokende Melina Mercouri be waarde haar ware leeftijd als ware het een staatsgeheim. Volgens de filmstudio is ze op 18 oktober 1925 geboren. Andere bronnen houden het op 1920. In hetzelfde vraaggesprek zei Mercouri: „Ik ben geen lief meisje. Ik vergeef niet gemakkelijk en ben ambitieus en ver wend. Als ik mezelf een doel heb gesteld doe ik alles om dat te bereiken'Euro pa' dankt mede aan Mercouri de jaarlijk se aanwijzing van een 'culturele hoofd stad'. De Griekse minister vond dat de Europese Unie meer moet zijn dan een economische instelling en haar burgers ook op andere manieren met elkaar in contact moet brengen. De onverzettelijkheid van Mercouri, die al tot uitdrukking was gekomen in haar vanuit Parijs gevoerde strijd tegen de Griekse junta „Ik ben als Griekse ge boren en zal als Griekse sterven" zei ze 25 jaar geleden toen haar het staatsbur gerschap werd ontnomen bleek nog eens bij haar pogingen om de zoge naamde 'Elgin-marmers' terug te krij gen. Thomas Bruce, de zevende graaf Elgin was een Britse diplomaat met meer dan gemiddelde belangstelling voor klassieke kunst. In de periode 1799-1802 vertegen woordigde hij zijn land aan het hof in Constantinopel (het huidige Istanbul). Griekenland behoorde toen nog tot het Ottomaanse rijk en Elgin kreeg van de autoriteiten toestemming om de Griekse kunstschatten in kaart te brengen. Elgin mocht ook naar hartelust 'souvenirs' De Britse aristocraat maakte van die vrij heid dankbaar gebruik. Tussen 1803 en 1812 nam hij enorme schatten mee uit Athene, met name uit het Parthenon. Dat is de aan de godin Pallas Athene ge wijde hoofdtempel op de Akropolis. Met de bouw vjjn het Parthenon is begonnen in het jaar 447 voor de huidige jaartell- ling. Hoewel het in later eeuwen dienst heeft gedaan als kerk en moskee, is het Parthenon de eeuwen redelijk intact doorgekomen. De meeste schade is in recente jaren aangericht door de schier onbeheersbare luchtvervuiling. Elgin interesseerde zich vooral voor de marmeren reliëfen en beelden, die sindsdien zijn naam dragen als Elgin - marbles. De acquisitie riep destijds al veel weerstanden op. al werden de kunstschatten aan het begin van de vori ge eeuw nog niet op hun juiste waarde geschat. De diplomaat werd beticht van oneerlijkheid en vandalisme. Deson danks werden de marmers in 1816 door de staat opgekocht en kregen ze een ere plaats in de collectie van het British Mu- Mercouri, die de naam van Elgin nauwe lijks over haar lippen kreeg en conse quent sprak over de 'Parthenon-mar iner's, eiste teruggave aan Griekenland van de 'gestolen' beeldengroep. ,,U heeft deze beeldhouwwerken bijna twee eeu wen in bewaring gehouden. U heeft er zogoed mogelijk voor gezorgd, daar zijn we dankbaar voor. Maar in de naam van rechtvaardigheid en eerlijkheid alstu blieft, geef ze terug", aldus een emotio nele Mercouri in Oxford. Een zelfde oproep richtte Mercouri ove rigens niet aan het Louvre in Parijs, dat het waarschijnlijk bekendste Griekse beeldhouwwerk bezit de Venus van Milo. Mercouri vroeg Frankrijk wel het beeld uit te lenen. „De meeste Grieken hebben de Venus nog nooit gezien", ver duidelijkte Mercouri haar verzoek. Ze had er ook geen problemen mee dat in het buitenland uit Griekenland afkomsti ge kunstschatten te zien zijn. „Dat wekt de interesse voor onze cultuur en voor ons land". Maar de 'Elgin-marmers' zijn andere kost. „Het gaat om de Akropolis. Een uniek monument dat onze ziel, ons bloed sym boliseert. En het Parthenon. Weet u wat dat betekent voor een Griek? Iedere Griek wordt geboren, leeft en sterft met de Akropolis. Voor miljoenen Grieken is de Akroplois het eerste dat ze 's och tends zien als ze het raam open doen. Het staat er voor 90 procent. De rest ligt in Engeland. Dat is toch onrechtmatig", aldus Mercouri tegenover NRCHandels blad. Mercouri kreeg van vele kanten steun- voor haar verzoek, waaronder van de Unesco, de internationale cultuurorgani satie. Wereldwijd leidde het tot een dis cussie over cultuurschatten die met na me in vorige eeuwen uit Afrika, Egypte. India en Zuid-Amerika naar West-Euro pa zijn gesleept. Schatten die in de be trokken landen zelf niet meer te vinden zijn. Voor de Britten was het verzoek echter niet bespreekbaar. Maar Mercouri liet zich niet ontmoedigen. „We krijgen ze terug en ik zal er bij zijn. Als het na mijn dood gebeurt, dan zal ik opstaan uit mijn graf Mercouri liet in het nationaal museum in Athene alvast een zaal gereed maken voor de reliëfen en beelden. Het Parthenon op de Akropolis in Athene: 'Iedere Griek wordt geboren, leeft en sterft met de Akropolis'. archieffoto Verkiezingen Nedersaksen stellen landelijke trend vast De kiezers in de Noordduitse deelstaat Nedersaksen ope nen morgen de verkiezingsmarathon in Duitsland. Alle partijen bezweren dat het om regionale verkiezingen gaat en dat die hun eigen wetten hebben. Maar nu al staat vast dat morgenavond na het sluiten van de stem bus de winnaars een landelijke trend zullen vaststellen. Al zullen de verliezers uiteraard het tegenovergestelde beweren. De grootste kanshebber is de 49-jarige advocaat en regerend ministerpresident Gerhard Schroder van de SPD. Vier jaar geleden loste, hij de uitgebluste christen-democraat Ernst- Al- brecht af. De SPD haalde toen 44 procent van de stemmen, de CDU 42 procent. Om te kunnen regeren had Schroder de hulp van de Groenen i\oaig. Nu zou zijn partij wel eens de absolute meerderheid in zetels kunnen halen. En dat is dan Schröders eigen verdienste. De man die begon als ultra-linkse straatvechter, heeft zich in de afgelopen vier jaar ontwikkeld tot een soort vaderfiguur. Soms is hij daar zelf nog verbaasd over: „De mensen mogen mij, geloof ik." Schroder heeft een opmerke lijke carrière achter de rug. Hij is in het laatste oorlogsjaar ge boren als zesde kiod van een dienstmeisje en een arbeider. Zijn vader keerde niet terug uit de oorlog. De Schröders groei den op in een bouwvallige ba rak aan de rand van een voet balveld. De keiharde strijd om te overleven heeft Gerhard Schröders karakter gevormd. Met alle mogelijke klusjes ver diende hij geld om het gymna sium en zijn rechtenstudie te betalen. Als 18-jarige werd hij lid van de SPD en in 1978 lan delijk voorzitter van de radicale SPD-jongerenorganisatie, de Jusos. In 1980 veroverde hij een parlementszetel en baarde op zien door als eerste parlementa riër zonder stropdas te verschij nen. Een typerend gebaar voor de altijd provocerende Schro der. Toen Kohl in 1983 bondskan selier werd, zag Gerhard Schro der dit ook als een persoonlijk signaal: iedereen kan kanselier worden indien hij er maar hard genoeg voor werkt. Prompt kondigde hij in een interview zijn kandidatuur voor het mi nister-presidentschap in Ne dersaksen aan en oogstte hoon gelach bij het sociaal-democra tische politieke establishment. De verkiezingen in 1986 ver loor hij op het nippertje, maar vier jaar later loste hij Albrecht af. De partij knikte vol respect, maar helemaal accepteren de SPD-toppers deze dwarsligger niet. Schroder gaat te vaak zijn eigen weg, doorkruist partijstra tegieën en schrikt niet terug voor een behoorlijke portie de magogie. Hij heeft een beetje het image van de Franz-Josef Strauss binnen de SPD: macht- bewust, eigengereid en onbere kenbaar. Het partij-voorzitter- schap bleek vorig jaar te hoog gegrepen. Binnen de SPD in Nedersak sen is zijn wil wet en dat zijn zelfvertrouwen buitengewoon groot is, blijkt wel uit de verkie zingspamfletten, een grote foto van Schroder, met de tekst: 'Luisteren, beslissen en hande len'. Zijn naam ontbreekt, even als die van zijn partij. De bood schap is duidelijk: Ik, Gerhard Schroder, ben de man om hier te regeren. Zijn christen-democratische tegenspeler heeft het heel wat moeilijker. De 34-jarige Chris tian Wulff mag op de CDU- pamfletten de linkerhoek vul len. De rest wordt ingenomen door de eerste na-oorlogse kan selier Konrad Adenauer. De CDU zou onder de nieuw lijst trekker volgens de opiniepeilin gen slechts 36 procent van de stemmen krijgen en dat zou een rampzalige nederlaag beteke- Voor Wulff komen de verkie zingen simpelweg vier jaar te vroeg. Hij heeft nog te weinig rimpels en, wat in de CDU in deze deelstaat nog veel belang- Geweld laait op tijdens verkiezingsstrijd De veiligheid van kandidaten voor de Colombiaanse verkie zingen is naar schatting verze kerd in slechts een kwart van de ruim duizend gemeenten. In de rest van het land moeten de po litici vrezen voor hun leven, ge zien de verhoogde activiteit van de guerrillabewegingen, de drugmaffia en de paramilitaire doodseskaders. De Colombianen kiezen mor gen een nieuw Congres. Tegelij kertijd stelt de Liberale Partij vast wie haar officiële kandidaat zal zijn voor de veel belangrijke re presidentsverkiezingen van 8 mei. In de aanloop naar de stembusgang is het geweld hoog opgelaaid. Zeker tien kan didaten voor het Congres zijn al het doelwit van aanslagen ge weest. De favoriet bij de interne libera le verkiezingen is Ernesto Sam per die in zijn campagne ha mert op de noodzaak van be strijding van de armoede. Vol gens hem gaat de economische groei van ongeveer vijf procent voorbij aan de onderkant van de samenleving en wordt het geweld daarmee gevoed. Zijn tegenstrever Andres Pastrana heeft meer vertrouwen in een harde hand om het geweld de kop in te drukken. Het huidige bloedvergieten roept herinne ringen op aan de verkiezingen van vier jaar geleden, toen huurmoordenaars in korte tijd drie presidentskandidaten met kogels doorzeefden, ondanks de kleine legertjes lijfwachten die hen ter beschikking stonden. Op het overgrote deel van de nieuwe kandidaten voor het COLOMBIA Hoofdstad: Bogota Aantal inwoners: 33,4 miljoen Oppervlakte: 1.138.914 km2 (Nederland 40.844) Bevolkingsdichtheid: 29,3 (Nederland 368) Taal: Spaans (officieel) hoogste ambt is in het recente verleden al eens een aanslag ge pleegd. Zelfs afgezien van het geweld staan de zeventien miljoen Co lombiaanse kiezers voor een moeilijke taak. In sommige kiesdistricten is er een keuze uit meer dan driehonderd lijsten. Aan de verkiezingen voor de Se naat nemen ruim 250 kandida ten deel die ieder over een eigen lijst beschikken. Wie denkt dat de mime keuze mogelijk gemaakt door de herziening van de Grondwet drie jaar geleden een toon beeld is van democratisering, kan wel eens bedrogen uitko men. De vele lijsten zijn een ge volg van de versplintering van de conservatieve en de liberale partijen. Waarnemers zien in de opsplitsingen vooral een poging van regionale politici om het cliëntelisme te redden, het sys teem van vriendendiensten waarmee partijbonzen kiezers aan zich binden. „Het kopen van stemmen blijft, en sommige Congresleden zijn bereid hun geweten te verkopen", zei de conservatieve senator Claudia Bloom. De voormalige guerrillabewe ging M-19 ontkomt niet aan de. malaise, ook al was de herzie ning van de Grondwet vooral bedoeld om een einde te maken aan de hegemonie van liberalen en conservatieven. Ook de gele galiseerde verzetsbeweging kampt met verdeeldheid en presenteert meerdere kieslijs ten. Volgens opiniepeilingen is het onwaarschijnlijk dat M-19 zijn negen senaatszetels (van de 102) kan behouden. De keuze voor de Colombianen is extra moeilijk door het nieu we kiessysteem, waarbij iedere kandidaat tevens lijsttrekker is. Het systeem biedt een uitgele zen mogelijkheid aan regionale potentaten en drugbaronnen om hun invloed te doen gelden: Wanneer een kandidaat twee of meerdere keren het benodigde aantal stemmen krijgt, komen ook zijn medestanders in het Congres, ook al staan die hele maal niet op het stembiljet ver meld. Kiezers weten dus in veel gevallen helemaal niet op wie zijstemmen Sterker nog: de 'lijsttrekker' kan zich na zijn overwinning terug trekken ten gunste van de onbe kende nummer twee, drie,of vier. De Colombianen begrijpen heel goed dat drugbaronnen met geld of met dreigementen een gekozen kandidaat kunnen overtuigen van de noodzaak een stapje opzij te doen. 1 Iet scenario doet denken aan begin jaren tachtig toen de leider van het drugkartel uit Medellin, wij len Pablo Escobar, als reserve kandidaat zijn opwachting maakte in het Congres, omdat het gekozen Congreslid van zijn plaats afzag. rijker is, Wulff heeft de partij teugels allesbehalve vast in han den. Ook Schröders coalitiepart ner, de Groenen, hebben een moeizame campagne achter de rug. Voor het eerst moeten ze vanuit de regeringsverantwoor delijkheid opereren. Maar in plaats van op successen te kun nen wijzen, lijkt hun campagne eerder op een permanente ver ontschuldiging voor niet vervul de verwachtingen. Desondanks twijfelt niemand eraan dat de Groenen over de kiesdrempel van vijf procent ko men. Voor de in Nedersaksen profielloze liberalen zal het weer een lange avond worden: redden we het of gaat het weer mis? Ook de rechts-extremistische Republikaner van de oud-SS'er Franz Schönhuber zijn nog al lesbehalve zeker van hun suc ces, ondanks het feit dat de aartsrivaal DVU, de partij van de extremistische miljonaire Frey, niet meedoet. Mogadishu Een Amerikaanse soldaat houdt zijn teint op peil bovenop een container van de Verenigde Naties op het vliegveldterrein van de Somalische hoofdstad Mogadishu. Het vliegveld is omgetoverd in een militaire basis. Amerikaanse soldaten patrouilleren niet meer in de straten van Mogadishu. Het is hen verboden het basisterrein te verlaten. foto reuter corinne dufka De rechtse politicus Jörg Haider streeft naar vergroting van zijn aandeel in de stemmen bij regionale verkiezingen die morgen in Oostenrijk worden gehouden. Hij wil een dam opwerpen tegen immi gratie en zaait nieuwe twijfel over de wenselijkheid van het lidmaatschap van de Europese Unie. De leider van de Vrijheidspartij (FPÖ) heeft het oog gericht op de belangrijke post van 'landman' in de provincie Ka- rinthië, zijn bolwerk in het zuiden van het land. Deze post moest hij drie jaar gele den opgeven nadat hij in het openbaar de loftrompet had gestoken over de werkge- legenheidspolitiek van Adolf Hitier. Haider, die beschuldigingen van racis me niet uit de weg is gegaan, heeft tijdens de campagne een sterk punt gemaakt van het thema buitenlanders, waarbij hij rede neert dat immigratie een kwestie is van wet en orde. Het doel op lange termijn van Haider is de coalitie te breken die Oostenrijk al lang regeert. Daarmee zou hij wat hij noemt een zelfgenoegzame regering onderuit ha len en het land nieuwe dynamiek geven met de vestiging van een radicale 'derde republiek'. „Ik kom terug. Ik word weer landman van Karinthië", zei de 44-jarige Haider op een bijeenkomst. Ongeveer 1,2 miljoen mensen mogen morgen stemmen voor regionale parle menten in drie van de negen provincies waaruit Oostenrijk bestaat. De verkiezin gen in Karinthië. Tirol en Salzburg in het westen van het land, vormen de eerste ge legenheid waarbij de kiezers kunnen rea geren op het akkoord tussen Wenen en Brussel over de toetreding van Oostenrijk tot de Europese Unie. De beste kansen voor Haider liggen in Karinthië waar zijn Vrijheidspartij 29 pro cent van de stemmen haalde bij de laatste regionale verkiezingen in 1989. Een opi niepeiling vorige week gaf de FPÖ 31 pro cent van de stemmen in Karinthië, wat maar acht punten lager is dan de over heersende sociaal-cjemocraten. De Volks partij verliest aan Haider sinds deze in 1986 leider werd van de FPÖ. Uit een pei ling in het Oostenrijkse blad News blijkt dat de FPÖ ook meer aanhang krijgt in Salzburg en Tirol, waar de steun op onge veer 20 procent ligt. De grote partijen staan allebei op verlies. De golvende heuvels en akkers van Ka rinthië grenzen aan de voormalige Joego slavische republiek Slovenië en de mees ten van de 250.000 vluchtelingen voor de strijd in Kroatië en Bosnië die de afgelo pen twee jaar Oostenrijk in mochten, kwamen aan in deze provincie. Met de werkloosheid op ongeveer het hoogste ni veau sinds de Tweede Wereldoorlog, 4,5 procent, en een scherpe toename in de misdaad is het gebied een vruchtbare voedingsbodem geworden voor tegen buitenlanders gerichte sentimenten. In Tirol en Salzburg, die in het westelijk deel van Oostenrijk ingeklemd liggen tus sen Duitsland en Italië, is het lidmaat schap van de EU een brandende kwestie geworden. Allebei de provincies zullen last krijgen van de verwachte toename van het verkeer van zware vrachtauto's na de toetreding tot de EU. Haider heeft zich bezorgd geuit over het transitverkeer en over de toekomst van de Oostenrijkse boerenstand na de toetre ding tot de EU, maar hij zei dat hij in april zal meedelen of hij voor of tegen de toe treding is dan zijn de provinciale ver kiezingen achter de rug. Jörg Haider hoopt op winst bij regionale verkie zingen in Oostenrijk. archieffoto anp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7