Sport Wf Ajax is na een minuutje al spekkoper 'Gemeente gebruikt de marathon als melkkoe' Nieuw drama voor Elly van Hulst 'Maradona verspeelde titel Napoli bewust' Italianen domineren Excelsior wil Rob Baan ZATERDAG 12 MAART 1994 21 VVSB O Paul van der Zwaan Zjen WSB verloren nog geen wedstrijd dit sei zoen en gaan regelrecht richting tweede klasse. Halve finale Zilveren-Molentoernooi leiden UVS en De Sleutels ontmoeten elkaar dinsdag om 20.00 in de halve finale van het Zilveren-Molentoernooi. Het duel heeft plaats op het terrein van LFC aan de Boshuizerkade. De fi nale van het toernooi wordt op 5 mei gespeeld. Jeugdvissen in de Leidse Vaart noordwukHengelsportvereniging De Sportvisser houdt op zondag 17 april een nationale jeugdviswedstrijd in de Leidse Vaart. Bij deze wedstrijd is een deelnemerskaart King of Clubs Benelux te winnen. Aan de wedstrijd nemen alle jeugdige topvis- sers van Nederland deel. De inschrijving sluit op 1 april. Infor matie bij C van der Burg (01719 - 15987) en H. Kapel (01719 - 11917) Nieuwe vrouwenwielerploeg leiden In Ter Aar is deze week een nieuwe vrouwenwielerploeg aan de pers voorgesteld. Het initiatiefis van Martin van Tol uit Nieuwveen, die onder de naam Hartol met een ploeg van acht wouwen in het peloton uitkomt. De regionale inbreng is van As- trid van Tol die als een van de jonge talenten in het land wordt genoemd. De ploeg, die verder bestaat uit Wendy Kramp. Mari na van Hest, Mar ja Dijkstra, Karin F.len, Marcia Jansen, Natalie Nelemans en Silvia Broks, neemt aan allegrote wedstrijden deeL Oud-wereldkampioene Petra de Bruin is adviseuse en Ed Meeu- wisse (Rijnsaterwoude) soigneur. Gelijkspel voor Bax leiden De zaalvoetballers van Bax hebben gisteravond gelijkge speeld tegen Home Center. Het werd 2-2. De Voorhouters kwam snel achter, waarna Mario Faber de gelijkmaker scoorde. De blauwwitten kwamen zelfs op voorsprong door een goal van Mohammed Bougrine. Zijn doelpunt was niet voldoende voor de winst. Dood Maier niet door ti jdpost muenchen De openbare aanklager in München heeft gisteren bekendgemaakt dat er geen bewijs is dat de dood van Ulrike Maier is veroorzaakt door een tijdwaarnemerspost. De Oosten rijkse alpineskister verongelukte 29 januari tijdens de afdaling in Garmisch Partenkirchen, toen ze door een val haar nek brak. „Autopsie, en onderzoek aan de electronische tijdwaarneming en de houten palen waarop die was bevestigd, hebben geen be wijs geleverd dal Maier een van de palen heeft geraakt", aldus openbaar aanklager Hödl vrijdag. 'Doden in DDR door doping' köln Doping-experimenten met atleten uit de voormalige DDR hebben meerdere keren tot sterfgevallen geleid. De Duitse we tenschapper Werner Franke heeft dat in een radio-interview ver klaard. Franke zegt te kunnen aantonen dat atleten zijn overle den aan zogenaamde .levercoma' door het gebruik van anabo len. Herhaaldelijk toedienen van hormonen zou de lever van de sporters dusdanig hebben beschadigd, dat ze daardoor zijn overleden. Michels coach van RKAVIC 3 RKAVIC 3, dat uitkomt in de r L' vierde klas van de afdeling Amsterdam, heeft Rinus Michels gevraagd zon dag op te treden als coach bij de topper tegen koploper Rapidi- tas 3. De voormalige bondscoach, tegenwoordig technisch advi seur van de KNVB, heeft toegezegd. Het idee stamt van de uit wedstrijd van het Nederlands elftal tegen San Marino, in sep tember gespeeld in Bologna. Enkele spelers van RKAVIC 3, uit gedost als supporters van Oranje, ontmoetten Michels en aan hang per toeval op een terras. Magere zege bij VW (0-1) in slap duel Diego Maradona zorgde er in 1988 in opdracht van de mafia voor dat zijn club Napoli de kampioenstitel verloor aan AC Milan. Dat heeft de voormalige lijfwacht van de Argentijnse voetballer, Pietro Pugliese, ge- zegd. Pugliese uit ging tijdens hoorzitting had vlak voc competitie zijn beschuldi- en gerechtelijke Rome. Napoli r het einde van de ;n voorsprong van 5 punten op AC Milan, maar volgens Pugliese was de mafia bang miljoenen guldens aan il legale weddenschappen te ver liezen als Napoli kampioen zou worden. Maradona, bevriend met een hoge baas van de ma- fia, zorgde er vervolgens voor dat zijn team wanprestaties ging leveren en naast de titel greep, aldus Pugliese. Ciro Fer- rara, aanvoerder van Napoli en eind jaren tachtig plöeggenoot van. Maradona, zei in de Gaz- zetta dello Sport dat Pugliese onzin uitkraamt. Zulke nonsens behoeft geen verder commen taar, aldus Ferrara. Pugliese staat terecht op be schuldiging van drugsbezit, waarvoor ook Maradona en zijn manager Guillermo Coppola zijn aangeklaagd. Maradona en Coppola verblijven in Argenti nië en de kans is klein dat zij zich in Italië zullen verantwoor den. Maradona verliet Napoli en Italië nadat hij in 1991 door de FIFA voor 15 maanden was geschorst wegens enschede zwolle Cynisch liet assistent-bondscoach Rinus Israel weten maandag direct een onderhoud met Dick Advocaat aan te zullen vragen. ,,Want die stuurt me alleen maar naar zaadpartijen", klaagde IJzeren Rinus in de rust van VW- Ajax steen en been. „En", voegde hij er met zelfspot aan toe, „zondag moet ik naar RKC-PSV en daar ga je ook niet voor je plezier naar toe." Hij schudde zijn hoofd, grijnsde wat en zocht vervolgens met frisse tegenzin zijn tribuneplaatsje in het uitverkochte stadion De Koel maar weer op. venlo«janmennega zei het als een grapje, maar we speelden vandaag als Feye- noord", zei Van Gaal, die op merkelijk mild oordeelde over het knoeiwerk dat zijn pupillen afleverden. „In de eerste helft waren we niet scherp genoeg, in de tweede helft wel, maar toen hebben we verzuimd afstand te gpd-verslaggever VW-Ajax (0-1) was inderdaad een weggooiwedstrijd. De thuis club wekte de indruk niet beter te kunnen en de Amsterdam mers speelden dit seizoen nog niet zo inspiratieloos als gister avond. Zij waren met hun ge dachten al bij de return in de kwartfinales van het Europa Cup Il-toernooi, woensdag te gen Parma. De hoofdstedelijken waren erop uit met een mini mum aan inspanning het maxi male resultaat te halen. Dankzij een snelle treffer van John van den Brom slaagden zij in die opzet. De Amersfoorter gaf na precies 62 seconden de Venlose doelman John Roox al het nakijken. Hij knalde raak in de rebound, nadat Frank Rijk aard een voorzet van Tarik Ouli- da tegen de paal had gekopt, 0- 1. Met die ene treffer moesten de ruim 14.000 toeschouwers het stellen, want er viel daarna niets meer te beleven. Louis van Gaal had dan ook een „slecht" Ajax gezien. „Gerard van der Lem (assistent-coach van Ajax) Van Gaal deelde zelfs nog schouderklopjes uit aan Danny Blind en John van den Brom. „Een uitermate sterk duo." De opmerking zal vooral Van den Brom deugd doen. Die was zijn basisplaats kwijt geraakt na het pak slaag (4-1) dat Ajax op 6 september van PSV kreeg. Gis teravond maakte hij zijn rentree 'op de vier.' 'Op de 10' had Van Gaal Dan Petersen geposteerd. Die positie wordt gewoonlijk ingenomen door Jari Litmanen, maar de Finse topscorer van de eredivi sie liep donderdag op de trai ning een spierblessure op in het bovenbeen en is tegen Parma evenmin inzetbaar. Of Petersen in de tweede krachtmeting met de Italianen wel kan opdraven, is zeer de vraag. De Deense brekebeen ging in de tweede helft door zijn enkel en werd vervangen door Ronald de Boer. Oulida Ook over de achillespeesblessu re die Tarik Oulida al na ruim een kwartier opliep, verklaarde Van Gaal zich zorgen te maken. De Marokkaan, vervangen door Clarence Seedorf, is dit seizoen een half jaar uit de roulatie ge weest met achillespeesklachten. Op Edgar Davids, die met een dijbeenblessure sukkelt, ver wacht Van Gaal tegen Parma een beroep te kunnen doen. Mits fit, zal de kleine gifkikker in de Toscaanse provinciestad ook zeker spelen. Dat zal dan ten koste gaan van Tarik Oulida. van wie Van Gaal vindt dat hij in verdedigend opzicht nog te kort schiet. Voor het overige zal het elftal dat aan de partij tegen VW begon hoogstwaarschijnlijk ook tegen Parma opdraven. Tenzij Petersen niet tijdig speel- klaar is. Net als tegen WV is Ro nald de Boer dan zijn meest lo gische vervanger. De zorgen van VW zijn na de nederlaag van gisteravond weer wat toegenomen. De Venlona- ren, vooraf de gedoodverfde de gradant, begonnen het seizoen verrassend goed. Na achttien competitieronden lagen zij ook nog prachtig op schema met een gemiddelde van n punt per wedstrijd. Daarna kwam de klad in hun prestaties. Dit jaar wacht de promovendus nog vergeefs op de eerste overwinning. Het sprokkelde in zeven duels siechts twee puntjes, via gelijke spelen tegen NAC (1-1) en FC Volendam (eveneens 1-1). Ajacied Mare Overmars houdt zich staande tussen twee VVV'e Organisatie wil af van aanslagen en heffingen in Leiden bruik. Volgens Pugliese liet Maradona aanzienlijke hoeveel heden cocaine uit Argentinië komen, die hij via de Napoli- taanse mafia verder liet verde len. Romario Romario heeft Pele .geestelijk gestoord' genoemd. De aanval ler van FC Barcelona en het Braziliaanse voetbalelftal werd gisteren in Brazilië geciteerd door de krant Jornal do Brasil en het TV-station Gk)bo. De media zeiden dat Romario in Spanje met zijn controversiële opmerkingen heeft gereageerd op uitlatingen van Pele. Die meent dat Brézilië niet te veel afhankelijk moet zijn van een aanvaller als Romario. Blinker Feyenoord kan morgen in de competitiewedstrijd in Ensche de tegen FC Twente ook niet beschikken over Regi Blinker. De aanvaller werd door de tuchtcommissie van de KNVB tot nader order uitgesloten van deelneming aan competitie- en bekerwedstrijden. Donderdag al werden Scholten en Van Gobbel voor één duel geschorst. Blinker kreeg woensdagavond in de be kerwedstrijd tegen NAC de rode •kaart. Volgens scheidsrechter Temmink sloeg hij Koumans. Feyenoord vroeg om een mon delinge behandeling van de zaak bij de tuchtcommissie. In afwachting daarvan besloot het college de international in de wachtkamer te zetten. tim brouwer de koning De organisatie van de 3M mara thon van Leiden gaat in de slag met de gemeente. De aanslagen en heffingen lopen volgens or ganisator Tjeerd Scheffer de spuigaten uit. Vergelijkingen met andere Nederlandse mara thon-steden deden hem con cluderen, dat de gemeente te veel geld opstrijkt. „Wij krijgen de gekste rekeningen. Hoog tijd om eens met het college van B en W te gaan praten." Scheffer hoopt aanstaande dinsdag te bereiken, dat de ge meente Leiden een gebaar maakt naar de organisatie van het grootste sportevenement van Leiden, waarvan de vierde editie op zondag 12 juni wordt gehouden. „Het gaat mij daarbij om een soepeler samenwerking dan tot nu toe met de diverse aparte gemeentelijke sectoren. Ook reken ik op een financiële tegemoetkoming. In steden als Enschede en Rotterdam worden voor de marathon zelfs subsi dies verstrekt." „Onze marathon betekent toch ook promotie voor de stad. Leiden kan zich er niet eeuwig achter blijven verschuilen dat het ooit een artikel 12-gemeen- te is geweest. Wij voelen ons de klos. Het evenement wordt als melkkoe gebruikt. Zo kunnen eventuele klappen in de toe komst op te vangen." Overigens gaat Scheffer ervan uit, dat hij wat overhoudt aan het onderhoud met burgemees ter Goekoop en de wethouders Van Bochove en Walenkamp. „Ik ben ronduit optimistisch. Als ik in de krant lees dat Leiden de marathon omarmt, dan kan het gemeentebestuur niet ach terblijven. Overigens moet ik geluiden in atletiekkringen dat de 3M Marathon niet doorgaat, naar het rijk der fabelen verwij zen. Het evenement staat niet op de tocht, maar er moet wel hoognodig worden gepraat." Zekerheid De inbreng van hoofdsponsor 3M, die geldelijke steun tot en met 1996 heeft toegezegd, biedt de organisatie de nodige zeker heid. Toch zegt Scheffer dat hij met een begroting van ongeveer een kwart miljoen gulden moet woekeren met de financiële middelen. „Wij zijn steeds op zoek naar extra attracties. Zoals de vrijmarkt op de hoek van het Noordeinde en de Witte Singel, wat vorig jaar een dooie hoek was. En op de velden bij de Vrouwen weg komt een vlieger festijn. Het aantal muziekgezel schappen wordt uitgebreid van 17 tot 25. Maar het belangrijkste blijft de kwaliteit van het pro- dukt dat we aan de individuele loperaanbieden." Het vele brainstormen van de harde kern van de marathon organisatie heeft dit jaar overi gens niet tot grote veranderin gen geleid. Het parcours wordt alleen gewijzigd, als de ver keerssituatie dat vereist. Zo wordt de Haagse Schouwbrug noodgedwongen vervangen door een slinger via de busbaan. In Leiderdorp kan een stuk van de Hoogmadeseweg niet wor den gebruikt. En het knelpunt van de hele en halve marathon van vorig jaar in de buurt van de Vondellaan is wat anders in gericht. De 'voorverkoop' van start nummers is vanwege de verhui zing van het Leidsch Dagblad verplaatst van de Witte Singel naar het hartje van de stad bij de V&D-vestiging aan de Bree- straat. Vanaf 16 mei kan winke lend Leiden letterlijk niet meer om de marathon heen. Scheffer voorziet een groei van het deel nemersaantal van ruim 4000 naar 6000. Van dat streefgetal neemt overigens maar een be perkt aantal hardlopers deel aan de marathon. „Toch blijft de heroïek "an de 42 kilometer de kern van de zaak", zegt Scheffer, die zelf vo rig jaar in Etten-Leur voor het eerst binnen drie uur (2.58.27) klaar was met de klassieke af stand. „Dat was voorlopig mijn laatste marathon. Ik ben er moe van. Dat verschijnsel zie ik ook bij andere lopers. Het aantal marathons in Nederland is klei ner dan vijf jaar geleden. Leiden neemt een prominente plaats in. Na Rotterdam moeten wij de grootste van het land worden. Bij ons kunnen de deelnemers heel goed uitwijken naar de 10 en 21,1 kilometer. De marathon moet een exclusief karakter houden." Medewerkers Om het nog steeds uitdijende evenenemt in goede banen te leiden, heeft Scheffer dit jaar ongeveer 800 medewerkers no dig. „Gelukkig staan.vrijwilligers 3^ - De wanhoopspoging van Serge Baguet typeerde de gevoelens in het peloton. De 24-jarige Belg ondernam gisteren in de zesde etappe van Parijs - Nice een heldhaftige, maar tevens zinloze poging de suprematie van de sprinters uit de Italiaanse ploe gen te ondermijnen. Een vroege ontsnapping, maximaal negen tien minuten voorsprong, zon der resultaat. Aan het slot van de zesde rit veroverde Mario Ci- pollini in Marseille zijn tweede overwinning. Baguet bracht vrijdag leven in een ronde, die door het zonnige voorjaarsweer en het rustige tempo van het peloton steeds meer op een veredelde trai- ningskoers begint te lijken. In de bergrit op donderdag gaven de klimmers pas gas in de laatste vijf kilometer, voor het overige maken de sprinters de dienst uit. Dat scenario blijft waarschijnlijk tot zondagmid dag gehandhaafd, als het klasse ment na een korte ochten detappe wordt opgemaakt in de afsluitende klimtijdrit naar Col d'Ez epsrer te dringen om erbij te zijn. Spe ciaal voor hen geven we dit jaar een medewerkerskrant uil. Wij moéten er alleen voor zorgen dat de juiste vrijwilliger op de juiste plaats terecht komt. Daar naast proberen wij uit de wijde omgeving nog meer toeschou wers naar Leiden te lokken." Zij krijgen ongetwijfeld weer meer Oosteuropese deelnemers te zien dan in vorige jaren. Bui tenlanders uit minder bedeelde landen van achter het voormali ge IJzeren Gordijn krijgen een bescheiden voorkeursbehande ling van de Leidse organisatie. „Er zijn zelfs advertenties in Russische bladen verschenen. Wij willen hun gezien hun soci ale achtergrond graag gastvrij heid bieden. De prijzentafel, met 15 geldprijzen bij de man nen en bij de vrouwen (hoofd prijzen 1000,-), is voor goede atleten uit Oost-Europa de moeite waard. Dit jaar brengen wij ze alleen niet.meer onder hij gastgezinnen, maar in hel nni vepsitaire sportcentrum. Vorig jaar waren sommige Oost europese lopers namelijk na de marathon niet meer uit Leiden weg te slaan." Rob Baan is voor het bestuur van Excelsior de meest aansprekende kandidaat om Cor Pot op te volgen als trainer/coach. Twee weken geleden had Excelsior-voorzitter Martin de Jager al telefonisch con tact met de oefenmeester van FC Twente, die toen tot dit weekein de bedenktijd vroeg. Rob Baan besloot gisteren niet in te gaan op de aanbieding van FC Twente om zijn nog een jaar doorlopende contract in Enschede uit te dienen als technisch directeur. De 50- jarige, van origine Rotterdammer is al eerder genoemd als opvolger van Theo Vonk bij FC Groningen, maar blijkt dus in de markt bij Excelsior. N parus frans dreissen Elly van Hulst, archieffoto anp Als een lamgeslagen vogeltje. Vol twijfel, vol wanhoop, vol woede ook. Dolend en zoe kend. Elly van Hulst werd de afgelopen ja ren achtervolgd door het noodlot. Net op het moment dat de 3000-meterloopster hoopte weer aansluiting te kunnen vinden met de Europese indoortop, kreeg het toch al wankele zelfvertrouwen van de Rotter damse atlete een nieuwe aanslag te verwer ken. Ditmaal werd de bijna 35-jarige Van Hulst getroffen door een aanval van inspan ningsastma. Een collaps van vermoeidheid en emoties na eenderde van de race tijdens de EK-indoor in Parijs. „Het leek alsof ik de zuurstof uit de tenen moest halen," vertelde Van Hulst (9e in 9.17.91), nadat ze minu tenlang had gehyperventileerd en moest worden opgevangen door bondsarts Els Stolk. Benauwdheid, gepaard gaande met pijn in het middenrif, speelde Van Hulst lelijk op. Haar blik verstarde na een kilometer waarin ze zich naar eigen zeggen nog uit- stekend had gevoeld. „Opeens is het ge beurd. Dan lukt niets meer," sprak ze. Ze eindigSe als voorlaatste. De wereldrecord houdster voelde zich vernederd in een race die een prooi werd voor de Portugese Ribei- ro (8.50.47). De 3000 meter, waaraan ze met veel ver trouwen was begonnen, eindigde met een bijna griezelige ontlading van opgekropte frustraties en woede. „Het inspannirrgsast- ma heeft ze hog overgehouden aan een vi rusziekte van 1992," viel trainer en levens gezel Theo Kersten zijn atlete in de rede. „Eerst kreeg ze het middel Ventolin voorge schreven. Maar dat hielp niks." Dit seizoen gebruikte Van Hulst de probate opvolger Serevent en dat werkte wel. Tegelijkertijd rezen echter de twijfels over een mogelijke anabole bijwerking van het produkt. Waar eerder Katrin Krabbe het slachtoffer van het overmatig gebruik van het astmamiddel Clcnbuterol, wilde Van Hulst op zeker gaan. De medische commis sie van de IAAF en het dopinglab in Utrecht werden geconsulteerd. Beide instanties ga ven een negatief advies. Van Hulst restte niks anders dan recentelijk opnieuw over stappen op Ventolin. Internationaal manifesteerden verspring- ster Heike Drechsler (7.06 meter) en Colin Jackson, de enige twee supersterren in de sporttempel Bercy, zich nadrukkelijk. Jack son, die vorige week al nieuwe grenzen in kaart bracht op de 60 meter horden, trok bij wijze van uitstapje ook eens alle registers op de 60 meter vlak open. In het treffen tus sen de musculaire bonken, de jongens van het harde bolster, sprintte De Welshman naar de titel. De 6.49 seconden bleek zelfs de tweede tijd ooit door een Europeaan ge lopen. De Italiaanse domineren het de zege eerder op de dag van Cipollini boekten gisteren Ma rio Manzoni in de Tirreno Adri- atico en Giovanni Lombardi in de Ronde van Murcia respectie velijk de 42e en 43e overwin ning voor de Italianen in 93 koersen. Manzoni versloeg tijdens de derde rit van de Tirreno in Ceci- na, na een tocht van 204 kilo meter, zijn landgenoten Schia- vina en Baffi. Giorgio Furlan bleef leider in de koers van de Tirreense naar de Adriatische Zee. Tour de France voor de ATB'ers heerlen gpd De Société du Tour de France verlegt zijn grenzen. De organi satoren van de Ronde van Frankrijk gaan ook een Tour voor ATB'ers op touw zetten. Deze nieuwe creatie van alge- meen directeur Jean-Marie Leb- lanc zal volgend jaar zijn beslag krijgen. De juiste datum is nog niet bekend, hoewel de voor keur van de organisatoren uit gaat naar de maand juni, omdat clat de enige periode tijdens de zomermaanden is waarin de 'Société geen ander evenement om handen heeft. De enorme opmars van de mountainbike- sport tijdens de afgelopen jaren is een van de belangrijkste drijf veren van de Tourdirectie om een Ronde van Frankrijk voor All Terrain Bikes aan hun pak ket toe te voegen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21