Leiden fit Merenwijk krijgt eerste politieteam Samenwerking project 'Zijloever' loopt niet 'Geheim overleg ondemocratisch Langparkeerders plagen Herenstraat S: -V wssêê^. Zetelverdeling van wethouders al bekend 'We hebben veel steun aan de werkgroep' 1 ZATERDAG 12 MAART 1994 PvdA, D66, CDA en Groenlinks zijn tot overeenstemming geko men over de verdeling van de wethouderszetels. PvdA en D66 krijgen beide twee zetels in het nieuwe Leidse college. Groen links en het CDA allebei één. Verder wordt er over de onder handelingen niets meer naar buiten gebracht. De partijen heb ben afgesproken 'radiostilte' in acht te nemen. Anders gaan andere partijen zich ermee bemoeien en moet je daar ook weer op reageren. Dat kost alleen maar tijd", zegt CDA-onderbande - laar J. Walenkamp. LWG/De Groenen noemt PvdA arrogant Langparkeerders zorgen voor grote problemen in de Herenstraat. loek zuyderduin Steeds vaker bezetten langpar keerders de plaatsen voor win kels in de Herenstraat. Mensen die op de Doezastraat werken en geen zin hebben om een parkeerkaart te kopen of auto bezitters die uil winkelen gaan in de binnenstad en weigeren de kas van de dienst Parkeerbe heer te spekken. Het probleem wordt steeds groter, zegt voor zitter J. Reinders van de winke liersvereniging Herenstraat. „De mensen zetten hier hun auto neer omdat het elders niet kan", zegt Reinders. „Ze willen er niet voor betalen. En wij heb ben de pech dat we net aan de rand van het parkeerrestrictie- gebied zitten. Maar die auto staat wel op een plek waar onze klanten horen te staan en hij blijft de hele dag slaan. Wij zit ten ermee en ik wilde dat de ge meente daar eens oog voor had." Voor zijn eigen' winkel, de Cl000, heeft Reinders weieens tellingen gehouden. Daaruit bleek dat tachtig procent van de klanten met de fiets kwam. „Maar die andere twintig pro cent, die met de auto komt, zou ik ook niet willen missen. Dat zijn kortparkeerders en die kun nen geen plekje vinden. Alle winkeliers hebben daar proble- Volgens de voorzitter is een fiks aantal van de langparkeer ders werkzaam in winkels in de Doezastraat. „Daar zitten ze te zeuren dat ze parkeermeters voor de deur hebben, maar ze zetten hun auto hier neer. Nou, ik heb liever een parkeermeter voor m'n deur dan een langpar- keerder." Er zijn overigens, weet Reinders, ook wel winkeliers op de Herenstraat die doodleuk hun auto voor hun eigen deur zetten. „Die begrijpen er hele maal niks van." Voor de winkeliers is het pro bleem onoplosbaar. „Elke ver gadering komt het weer aan de orde. En dan roept de een dat hier een blauwe zone moet ko men, de ander wil meters, maar we komen er niet uit." Ingrijpen heeft ook al geen zin. Reinders: „Ik denk weieens, zal ik die me neer of mevrouw aanspreken die zijn auto hier steeds neerzet. Maar ik heb geen poot om op te staan. Het is niet verboden. Als iedereen op de fiets naar zijn werk kwam was het probleem opgelost. Maar ja, zo is het nou Hoofd Parkeerbeheer J. Gel derman kent het probleem van de Herenstraat, maar zou ook Huis verkopen? Rek Makelaardij opent de juiste deuren voor u! NJ 071 -12 00 06 NVM Doezastraat 21, Leiden Bomen centraal leiden De zesde nacht van Juigalpa, de Leidse zusterstad in Nicaragua, staat in het teken van bomen. In de nacht van woensdag 11 op donderdag 12 mei voert een tocht langs park-, bos-, en duin gebieden in de omgeving van Den Haag. De opbrengst van de 'nacht' gaat naar een herbebos singsproject in Nicaragua's tweede stad. geen oplossing weten. „Het heeft onze aandacht. Het is be kend dat je met de invoering van een parkeerrestrictiegebied automobilisten als het ware leiden «aap rietveld De politie loopt met de opening van het wijkbureau vooruit op de wijkindeling van de gemeen te. Ook de gemeentelijke dien sten krijgen in vier wijken hun eigen onderkomen. Aanvanke lijk zouden die onderkomens met de wijkbureaus van de poli tie worden gecombineerd, maar daar is uiteindelijk toch vanaf naar de schil daarbuiten duwt. Ik denk dat het probleem voor deel kan worden opgelost door de parkeerdruk in de binnen stad te verlagen. Daar moet nog gezien. „Wij konden dit kantoor, dat vroeger werd gebruikt door een bedrijfsvereniging, vrij goed koop overnemen. En er hoefde weinig aan verbouwd te wor den", vertelt politiewoordvoer der T. Stuifbergen. Ook de Ste venshof en Leiden Zuidwest krijgen op termijn hun eigen wijkbureau van politie. De wijk teams voor de oostelijke en veel aan gebeuren. En verder kunnen wij alleen maar reage ren op klachten en mensen die hun auto dubbel parkeren be keuren. En dan houdt het op." westelijke binnenstad blijven opereren vanuit het hoofdbu reau aan de Langegracht. De vijf wijkagenten van de Merenwijk, die al een kantoortje hadden aan de Stellingmolen, verhuizen naar het nieuwe bu- van de surveillancedienst te werken en een klein recherche team. Groepschef in het wijkbu reau wordt mevrouw A. Merenwijkers die 'hun' nieu we politiebureau willen bekij ken kunnen vrijdagmiddag tus sen drie en zes uur terecht. Dan houdt de politic open huis aan de Pelmolen 3-5. De opening vindt 's morgens om tien uur plaats. Bakkerij q De oudste bakkerij I J in Rijnsburg gaat dicht. „De verhouding tus sen de inkomsten en het werk is zoek." leiden. aap riftvelp De PvdA moet ophouden met in achterkamertjes een nieuw stadsbestuur in elkaar te tim meren. Dat schrijft toekomstig raadslid M. Vlasveld van Leiden Weer Gezellig/De Groenen in een open brief aan de Leidse gemeenteraad. ..Ik had gehoopt dat er ruimte kwam voor nieuw beleid, dat er eens iets anders zou gebeuren in Leiden. Maar de heren zitten gewoon hun ei gen baantje veilig te stellen. En D66 schuift daar gewoon bij aan, dat valt me ook tegen." Ondemocratisch Ook J. de Coo, tweede man van LWG/De Groenen, vindt de hui dige gang van zaken bij de col- legevorming hoogst ondemo cratisch. „Die Van Rij (leider van de PvdA-delegatie, red.) be sluit maar zelfstandig om met D66, CDA en Groenlinks te gaan praten en alle andere partijen worden volstrekt gepasseerd. Het is diezelfde arrogante hou ding die de PvdA al zestien Jaar tentoon spreidt en die ze in die tijd meer dan de helft van hun aanhang heeft gekost." De lokale partij die op 2 raad bemachtigde zag de on derhandelingen liever in de openbaarheid plaatsvinden, met alle partijen. „Er wordt geen rekening gehouden met de uitspraak van de kiezers, die toch duidelijk hebben laten merken dat zij het met het hui- Noodklok /t a De Leiderdorpse I T1 brandweer luidt de noodklok over de slechte bereikbaarheid van som mige delen van de ge meente. dige beleid niet eens zijn. Alles gaat gewoon op de oude voet verder. Er wordt niet eens ge zocht naar de oorzaken van de ontevredenheid hij de kiezers." T ragisch „Ik vind het tragisch", zegt De Coo. „Die partijen hebben 25 zetels. Nu bepalen vier heren hoe het beleid voor de komende vlei i-i.ii eruit mat zien en de andere 21 worden straks in het gelid gezet. Die hele operatie heeft toch weer de geur van baantjes behouden en lekker blijven zitten waar je zit." Vlasveld vreest dat de Leidse politiek straks opnieuw voor vii-r jaar vastligt ..Dan is i-r i-i-n collegeprogramma waarin alles vaststaat. Daar breek je alleen in heel uitzonderlijke gevallen doorheen. Laten wc gewoon op 12 april in de gemeenteraad wethouders kiezen en dan kij ken wat de raad wil. Je hoeft he lemaal geen programma te schrijven", meent zij. Lasten i én ding wal CWG/De Groenen in elk geval zou inbrengen in onderhandelingen - als de partij erbij werd betrokken - is dat het aantal wethouders terug moet van zes naar vijf. „Want ik zie niet in", zegt Det oof „waarom een stad als Amsterdam wel met vijf wethouders toe kan en Leiden niet." En de lasten moe ten omlaag, vinden De Coo en Vlasveld. „Er wordt veel te ge makkelijk veel te veel geld uit- gegeven. Die hoge laslen zijn een van de oorzaken van de on vrede bij de kiezers." Verdachte moord op Van Escli berecht leiden Een 53-jarige man uit De Lier moet vrijdag voor de rech ter voor de moord op de Leidse C. van Esch. De man wordt er van verdacht de vrouw met voorbedachte rade om het leven te hebben gebracht. De vrouw werd vorig jaar september in haar auto doodgeschoten op eefi parkeerplaats langs de provinciale weg S5. De man uit De Lier, die tot op heden alle betrokkenheid heeft ontkend, is de enige die voor de rechter wordt gebracht. Een 28- jarige vrouw uit Den Haag, die naast het slachtoffer zat, en een 34-jarige Leidenaar hoeven volgende week niet als verdachte voor de rechtbank te verschijnen. Geen klachten over house-party's leiden» Na aanhoudende klachten uit de buurt, controleert de Leidse politie dagelijks of er house-party's worden georgani seerd in het gekraakte fabriekspand" aan de Willem Barentzstraat 45. Gisteravond was het rustig, meldden agenten tevreden. Pre cies zoals ze de dag tevoren hadden afgesproken met de krakers annex organisatoren. Bibliotheek Morskwartier jubileert leiden Het filiaal van de openbare bibliotheek aan de Robijn straat bestaat 12,5 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt vrijdag 18 maart een 'open-dag' gehouden waarbij de 'bieb' van 9.30 uur tot 20.30 uur continu open is, bezoekers een consumptie en een attentie krijgen. Verder is er een kindervoorstelling en treedt om 15.00 uur het 55-plus Morschwijkkoor op. De Merenwijk krijgt als eerste in Leiden een eigen wijk team van 25 politiemensen. Vrijdag 18 maart opent bur gemeester C. Goekoop het nieuwe bureau aan de Pelmo len. Bewoners van Merenwijk, Houtkwartier, Poelgeest en Vogelwijk kunnen er vanaf die dag terecht voor alle politiezaken. Praten helpt familie van psychiatrische patiënten leiden Haar docht'er heeft het treffend onder woorden gebracht: 'Pap pa is dood maar loopt nog rond.' „En zo is het ook. Je kan niet rouwen: Hij is er, maar toch ook weer niet." De Leidse Mo nique M. leeft samen met haar kinderen en een geestelijk zieke echtgenoot. Haar man is al ja renlang niet zichzelf: leeft in een eigen wereld, slaapt veel, praat nauwelijks en moet medi cijnen slikken. Na een tijdelijke opname in een psychiatrisch ziekenhuis, is hij thuis. „Een diagnose is nooit gesteld, maar ik weet dat het nooit meer over gaat", zegt Mo nique. Ze lucht haar hart over de nood van de familie van psy chiatrische patiënten, het onbe grip van de omgeving, de een zaamheid en de steun van men sen die hetzelfde meemaken. Monique M. is samen met Jacqueline W. actief in de 'Werkgroep familieleden en vrienden van psychiatrische pa tiënten in de regio Leiden en omstreken'. De werkgroep geeft voorlichting, houdt inloop avonden en organiseert bijeen komsten over verschillende the ma's. De doelgroep is de familie van psychiatrische patiënten. „Het was een keerpunt in mijn leven toen ik met lotgenoten in contact kwam. Een hele opluch ting om met mensen te praten die hetzelfde meemaken en je begrijpen", zeggen ze allebei. 'Keerpunt' is ook de naam van de voorlichtingscampagne van drie landelijke organisaties voor familie van psychisch zie ken: In Perspectief, Labyrint en Ypsilon. De drie instellingen willen met de campagne fami lieleden uit hun isolement ha len door hen te wijzen op de zelfhulporganisaties die regio naal actief zijn. De Leidse Jacqueline W. heeft een schizofrene zoon met wie ze zoveel te stellen kreeg dat een opname in psychiatrisch ziekenhuis Endegeest onvermij delijk was. „Die ziekte is een ramp voor het gezin. Mijn zoon leefde 's nachts, maakte veel la waai en was agressief. Toen het echt te gek werd - hij had de keuken kort en klein gesjagen en mijn man een kaakslag toe gebracht - is hij opgenomen. Dat is zoiets ergs: hij is met handboeien om weggevoerd. Je eigen zoon! Dan gaat er wel wat door je heen." Ik heb veel steun aan de werkgroep gehad: je praat met elkaar, krijgt antwoorden: een gevoel van herkenning en be grip. Als er weer eens iets aan de hand is, kun je dat kwijt bij mensen di< ken. Vroeger makkelijker; toen hoorde je bij een kerk of een bepaalde ge meenschap. Nu kun je je ei kwijt bij de werkgroep." De kinderen van Monique M. hebben het ook niet makkelijk met hun vader. „Hij is wel lief voor ze en ze zijn gek op hem, ondanks die ziekte. Maar als ze een vriendje meenemen, moe ten ze altijd uitleggen waarom hun vader zo zwijgzaam i dochter heeft onlangs stel geschreven over haa vader. Dat vond ik heel it Voor de kinderen worden door de landelijke organisaties ook speciale activiteiten georgani seerd waarbij ze elkaar kunrten ontmoeten en hun ervaringen kunnen delen. Voor de partners van psychisch zieken zijn er partnerweekeinden. Hoewel je probeert je eigen leven op te bouwen, blijf je als familielid kwetsbaar." De Leidse werkgroep wordt gesteund door de GGD. Mensen die in contact willen komen met de werkgroep voor familieleden Mijn -dig. „Hoewel je probeert je eigen leven op te bouwen, blijf je als familielid kwetsbaar. foto loek zuyderduin hans koenekoop Mei 1995 moet er weer een groot herdenkingsfeest van de bevrijding worden gevierd in de Leidse Stadsgehoorzaal. Daar streven de organisatoren van het evenement - de Stich ting Jazz on Sunday en de Werkgroep Bevrijdingsbal - naar omdat het dan vijftig jaar geleden is dat Nederland werd bevrijd van de nazi-dictatuur van Hitler-Duitsland. Bevrijdingsbal weer in 1995 Het Bevrijdingsbal was tot 1993 een begrip in Leiden. Jaarlijks werd een groot her denkingsfeest gevierd in alle zalen van de Stadsgehoorzaal. Met exposities en veel muziek. In mei 1993 moest het evene ment na achttien jaar worden afgeblazen; de organsiatic kon de hoge huur voor d<; Stadsge hoorzaal niet meer opbrengen. Dit jaar zullen de Stichting Jazz on Sunday en de Werk groep Bevrijdingsbal opnieuw Keen hal organiseren, maar de vijftigste herdenking van de bevrijding willen ze niet over slaan. „Juist in deze tijd heeft de bevrijding dubbele beteke nis gekregen", schrijven de or ganisatoren in een brief aan het leidse college van burge meester en wethouders, waar in om een bijdrage voor de huur wordt gevraagd. 'Hulp moet 99 van de 100 keer goed zijn en vrienden van psychiatrische patiënten, kunnen bellen met .de GGD: tel 071 - 163 337. namen van de geïnterviewden (Om privacy-redenen zijn de veranderd) leiden hans koenekoop De Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra (SEB) in lei den heeft zich teruggetrokken uit het project Zijloever. De stichting wil niet langer samen werken met Thuiszorg Groot Rijnland, de instelling die in op dracht van de SEB de zorg aan de ouderen verleent. Dc stich ting kreeg van de provincie geen toestemming het contract te verbreken. Er wordt nu een nieuwe stichting voor Zijloever opgericht. De SEB heeft ontslag aange vraagd voor twee medewerkers en directeur F. van Oosten. Van tosten blijft overigens gewoon directeur van de verzorgings centra Rijn en Vliet en Robijn- zicht. Via '/.ijloever' krijgen zes tig hulpbehoevende ouderen uit Ixiden-Noord en De Kooi ver pleging en verzorging aan huis. Van Oosten: „In acht van de tien keer gaat er iets fout. Ko men hulpverleners te laat of zelfs helemaal niet. In een pro ject waarbij ouderen schriftelijk dc garantie hebben gekregen dat ze 24 uur per dag kunnen rekenen op hulp, kan dat niet. Die mensen zijn gemiddeld 84 jaar oud en vend. Hulp a van de 100 kee teer hulpbehoc in hen moet 9 goed gaan." Het project 'Zijl inmiddels 3,5 jaar landelijke beke ven omdat he - de toekor loopt heeft Jheid verwor- als voorbeeld t dient. Steeds meer mensen moeten thuis kunnen blijven wonen en daar volledige verzorging krijgen. Het is goedkoper dan opname in een verzorgingshuis. De provincie Zuid-Holland, die het project subsidieert, weet van de klachten, maar heeft de SEB geen toestemming gegeven het contract met Groot Rijnland te verbreken. „Er zit wrijving in de samenwerking tussen Groot Rijnland en de SEB, dat is hel der", beaamt hoofd bureau ou derenbeleid A i' Melis „Maar dat ligt toch meer op besturend het project gaat begeleiden. Dc ze stichting zal rechtstreeks vai dc provincie de subsidie krijger ..I r is ons veelgelegen het project voort te zetten", zeg Meijs. Het bestuur van de SEB kaï et de dar end veau. Over het algemeen zijn wij van oordcel dat het project goed loopt." Toch brengt de provincie op aandringen van het bestuur van de SEB binnenkort een schei ding aan tussen de SEB en Groot Rijnland. Er zal medio 1994 een nieuwe stichting wor den opgericht, die ver had ze gezien dat de provin cie de SEB wat onafhankelijker had gemaakt. „Nu zijn we met handen en voeten gebonden aan dat contract met Groot Rijnland. Liever krijgen we dc vrijheid om zelf te bepalen wie de zorg mag verlenen. Mis schien kunnen verzorgingshui zen heter zeil bepaalde taken aiwxfn", «.({i MMuurMoor- zitter P. Koppen. Maar Koppen begrijpt dat de provincie geen partij kiest in de kwestie. „Ze wil geen concur rentie uitlokken in de thuis zorg." Het oprichten van een nieuwe stichting betekent wel dat het bestuur van de SEB in derdaad het ontslag moet rege len voor de drie medewerkers. Hoewel Koppen niet uitsluit dat de zorgbemiddelaar en de ad ministratieve kracht kunnen te rugkeren in dc nieuwe stichting. „Alle Van Doste, en afvloeiingsregeling

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11