Leger mag niet op kolonisten schieten Buitenland Rellen Parijs bij protest tegen lager minimumloon Weer mortierbeschieting IRA op Londens vliegveld Heathrow Het gaat nu tussen de echte Hongaren en de joden Landeigenaren Chiapas bedreigen bemiddelaar Nieuwe hongersnood dreigt in Oost-Afrika Regeringsgezinde partijen winnen in Kazachstan 6 VRIJDAG 11 MAART 1994 Trabant en Lada gewild bij autodieven den haag Terwijl in Nederland de merken Porsche, Lancia en Mercedes de lijst van auto's met het grootste diefstalrisico aan voeren, is dat in Duitsland Trabant. Ook het merk Lada is daar in de top vijf te vinden. Dat blijkt uit een rapport dat het minis terie van justitie in Den Haag gisteren heeft uitgegeven. De po pulariteit van Trabant en Lada vloeit voort uit het feit dat er in Oosteuropese landen veel vraag naar onderdelen van deze au to's bestaat. Oorlogsheld Haukelid overleden osloKnut Anders Haukelid, een Noors-Amerikaanse held uit de Tweede Wereldoorlog, is gisteren op 82-jarige leeftijd overle den. Haukelid was de meest onderscheiden oorlogsheld van Noorwegen. Samen met acht Noorse commando's blies hij in 1943 een fabriek op waar de nazi's zwaar water produceerden voor hun kernwapenproject. Haukelid werd in 1911 in de VS ge- 'boren maar verhuisde op tweejarige leeftijd met zijn ouders naar Noorwegen. Finse voedselproduktie stilgevallen Helsinki» Door stakingen is de voedselproduktie in Finland giste ren grotendeels stilgevallen nadat loonoverleg met de vakbon den mislukte. Winkeleigenaren zeggen dat ze nog voor enkele maanden voorraden hebben en dat de consumenten, althans aanvankelijk, slechts ongemak zullen ondervinden van de acties en geen ontberingen zullen lijden. Schoonmoeder Jeltsin overleden /moskou Maria Girina, de schoonmoeder van de Russische pre sident Boris Jeltsin, is gisteren op 84-jarige leeftijd overleden. Ze was al geruime tijd ziek. Jeltsins eigen moeder, Klavdia, overleed vorig jaar op 85-jarige leeftijd. Nortre Dame wordt opgeknapt met laser parus De drie portalen van de Notre Dame in Parijs zullen van af volgende week worden opgeknapt met behulp van de aller modernste lasertechniek. Met behulp van laserstralen zullen -stukjes vuil die zich op de 13-de eeuwse kathedraal hebben vast gezet worden losgebrand, zonder de nog overgebleven restjes kleur in de gevelreliefs aan te tasten. Vice-premier Tadzjikistan vermoord doesjanbe Vice-premier Moensjo Nazarsjojev van Tadzjikistan is gisteravond bij zijn huis in de hoofdstad Doesjanbe door on bekenden doodgeschoten. De 65-jarige Nazarsjojev liep in zijn tuin toen hij vanuit een langsrijdende auto onder vuur werd ge nomen. Over de identiteit van de daders is nog niets bekend. Aantal AIDS-patiënten VS verdubbeld atlanta Het aantal nieuwe AIDS-patiënten in de Verenigde Sta- ,ten is vorig jaar meer dan verdubbeld. De stijging wordt veroor zaakt door een nieuwe, bredere definiëring van de ziekte en een scherpe stijging van hef aantal heteroseksuele patiënten. Sinds vorig jaar worden mensen die met het HIV-virus zijn besmet ook 'gerekend tot AIDS-patiënten. Oekraïne krijgt weer aardgas moskou Rusland heeft de aardgaskraan naar Oekraïne vandaag weer volledig opengedraaid, nu de regering in Kiev heeft toege legd de schulden te zullen aflossen. Rusland kneep de toevoer vorige week geleidelijk af omdat Oekraïne zijn schuld van ruim '1,3 miljard gulden aan Moskou niet afbetaalde. Eerder deze week maakte Oekraïne dan eindelijk een termijnbetaling van 14 miljoen gulden over naar Moskou. Rellen en vernielingen hebben gisteren in Parijs vroegtijdig een einde gemaakt aan een beto ging tegen een voorgenomen korting op het minimumloon. Ongeveer 25.000 jongeren wa ren de straat opgegaan uit pro test tegen de plannen van de re- gèring-Balladur een minimum jeugdloon in te stellen, dat 80 procent bedraagt van het gel dende minimumloon in Frank rijk. Winkels werden geplunderd en politieauto's vernield. De op roerpolitie, die zich aanvanke lijk bescheiden opstelde, greep in en arresteerde tien jongeren. In het begin van de avond was het centrum van Parijs weer rustig. Veel studenten en scho lieren waren woedend op de 'herrieschoppers, die alleen maar rotzooi wilden trappen'. De instelling van een mini mum-jeugdloon verstopt in êen vrijwel per ongeluk gevon den decreet in de staatscourant heeft voor geweldige opwin ding gezorgd. Aanvankelijk gold dat minimum-jeugdloon voor alle jongeren, met of zonder op leiding. Maar uiteindelijk zal de .maatregel alleen gelden voor jongeren zonder opleiding. Zij krijgen 80 pro.cent van het mini mumloon en tevens een oplei ding in een bedrijf. Ook dat laatste gaat de meeste bonden te ver. De bonden vrezen dat daardoor de werkloosheid on- Premier Balladur. FOTO londen cees v correspondent Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft vannacht een tweede mortieraanval op de Londense luchthaven Heathrow uitgevoerd. Kort na middernacht werden drie mortieren af geschoten, die net als de raketten van woensdag niet explodeerden. Er waren geen gewonden en de materiële schade was nihil. Alleen de zuidelijke landingsbaan en terminal 4 moesten tijdelijk worden afgesloten. Vanwege het nachtelijke uur leidde dat niet tot een chaos. Ter minal 4 wordt gebruikt voor vluchten van en naar Nederland. Op een vrijdagmorgen maken onge veer 25.000 mensen gebruik van de terminal. Het gebouw kon vanmorgen weer worden openge steld. De IRA had rond half zes gisteravond laten we ten dat 'in de komende twee uur iets zou gebeu ren' en dat Heathrow moest worden gesloten. Evenals woensdag weigerden de ter het uitgestrekte complex te ontruimen. He athrow, dat jaarlijks door 47 miljoen passagiers wordt aangedaan, is de grootste internationale luchthaven ter wereld. De IRA-aanvallen worden in Londen gezien als een poging om maximale economische schade te berokkenen. De gebruikte mortieren, die elk het explosieve vermogen van vier handgranaten heb ben, waren veel ldeiner dan het projectiel dat in 1990 op Downing Street 10 de ambtswoning van de Britse premier werd afgevuurd. Kort voor de tweede aanval had Gerry Adams, de voorzitter van Sinn Fein (de politieke arm van de IRA), een impliciete waarschuwing gegeven. Hij zei: ,,Het conflict gaat voort. Om de zoveel tijd zal iets spectaculairs gebeuren om de wereld te herinneren aan de Britse aanwezigheid in Noord- Ierland". Vannacht werd in de Noordierse hoofd stad Belfast een lid van de Noordierse politie, de Royal Ulster Constabulary', doodgeschoten. Het slachtoffer had geen dienst toen hij werd aange vallen. Een uitgebrande auto staat bij het Londense vliegveld Heathrow als getuige van de mislukte n van woensdag. Vanuit de buizen op de achterbank werden de projectielen afgevuurd. 'Massamoordenaar Hebron had wel moeten worden gestopt' Leger en grenspolitie in de bezette gebieden hebben strikte orders geen vuurwapens te gebruiken tegen Israë lische kolonisten. Zelfs als de militaire bewakers in de Grot van de Aartsvaders in Hebron op hun post waren geweest, hadden ze massamoordenaar Baruch Goldstein niet neergeschoten. Dat heeft de commandant van de paramilitaire grenspolitie in Hebron gisteren verklaard tijdens het getuigenverhoor voor de Israëlische staats commissie die de omstandigheden onderzoekt waaron der het bloedbad kon plaatshebben. omstandigheid op kolonisten schieten, ook niet als deze hun vuurwapens gebruiken tegen onschuldige Palestijnen. Als ze kolonisten op Palestijnen zien vuren, moeten ze dekking zoe ken tot de kolonisten het maga- dbloemendaal correspondent Volgens de commandant, luite nant-kolonel Meir Tayar, mo gen soldaten en leden van de grenspolitie onder geen enkele zijn van hun wapen hebben leeggeschoten. Pas daarna kun nen ze arrestaties verrichten. Het achterliggende idee is dat de kolonisten per definitie niet de vijanden van de Israëlische militairen zijn. Eerder deze week zei de com mandant van Israëls centrale militaire sector, generaal-ma- joor Danny Yatom, dat het bloedbad had kunnen worden voorkomen als er bewakers hadden gestaan bij de toe gangsdeuren tot de islamitische gebedsruimte. Overste Tayar kon weinig meer zeggen dan dat drie afwezige bewakers zich hadden verslapen. ,,Maar ook als ze wel op hun post waren geweest, hadden ze niet op Goldstein geschoten vanwege de order", voegde hij eraan toe. De lezing van Tayar werd la ter, op de dag afgezwakt door de commandant van de Israëlische strijdkrachten op de Westelijke Jordaanoever, generaal-majoor Shaul Mufaz. Hij bevestigde dat er een order bestaat die het mi litairen verbiedt op joden te schieten. Maar die heeft volgens hem alleen betrekking op situa ties waarin sprake is van orde verstoringen waarbij joodse le vens gevaar lopen. ,,Als ik in de Grot van de Aartsvaders was ge weest en ik had gezien dat Baruch Goldstein biddende moslims neermaaide, dan had NAVO-bijstand gevraagd tegen Serviërs Bihac zagreb/zepce/praac der 'normaalbetaalden' zal toe nemen. Het plan leidde niet alleen in Parijs tot protesten. In vrijwel alle grote steden zijn duizenden jongeren bijeen geweest om zich te verzetten tegen de rege ringsplannen. In Bergerac kaap ten middelbare scholieren zelfs een trein om naar de geplande demonstratie in Bordeaux te gaan. Franse VN-soldaten in de mos lim-enclave Bihac hebben gis teren assistentie ingeroepen van NAVO-vliegtuigen nadat zij door Serviërs onder vuur waren genomen. Een toestel van het bondgenootschap kreeg de schutters in het oog, maar mocht van de speciale VN-afgezant Akashi de stellin gen niet bombarderen, zo ver klaarde een VN-functionaris ter plaatse. Een Servische tank beschoot woensdagavond al barakken van Franse blauwhelmen in Bi hac. Legerposten in Otoka en Bosanska Krupa kwamen gister morgen onder vuur. Niemand raakte gewond, maar twee vrachtwagens, een stuk geschut en een raket werden verwoest. De Fransen vroegen daarop om luchtacties. Verscheidene Fran se en Amerikaanse vliegtuigen scheerden over het gebied, waarop de Serviërs stopten met schieten. VN-lidstaten zijn overeenge komen 7.200 extra troepen naar Bosnië te sturen om toezicht te houden op de kwestbare be standen in de republiek. De Britse minister Rifkind (defen sie) verklaarde gisteren dat een oproep van Londen succes had. Verschillende landen boden 3.850 nieuwe blauwhelmen aan en 2.450 anderen worden uit andere plaatsen in het voorma lige Joegoslavië naar Bosnië ge haald. De Britten zelf sturen een extra bataljon van 900 soldaten. De VN hadden om 10.000 extra blauwhelmen gevraagd. Een gewonde Servische soldaat hangt zijn machinegeweer en mu nitie losjes over zijn schouder. De man raakte gewond bij gevechten met moslims in het belegerde stadje Maglaj. FOTO REUTER RANKO CUKOVIC correspondent Enkele duizenden Hongaren hebben gisteren voor het gebouw van de Hongaarse radio gedemonstreerd te gen het ontslag van 129 radio-mede werkers. Wat hen op de been bracht, is niet dat er 129 van de 2.000 perso neelsleden uitgaan, maar dat de ont slagen vrijwel uitsluitend journalisten treffen, en dan nog journalisten die erom bekend staan dat ze de opposi tie steunen. Volgens radio-directeur Laszlo Csucs een pure bezuinigings met de parlements- ver twee maanden in lar weinigen die dat operatie, ma; verkiezingen zicht zijn err geloven. De 129 ontslagen maken deel uit van een totaal van meer dan 300 dat Gsucs voor april, de maand voor de verkie zingen, heeft gepland. Toen hij zijn plannen voor de ontslagen enkele we ken geleden aankondigde, zei hij dat de operatie economische redenen had. Met zo'n duizend journalisten en dui zend mensen aan technisch en admi nistratief personeel, is de radio volgens hem zwaar overbemand. Maar hij gaf ook aan dat vooral diegenen zouden worden getroffen 'die oppositie heb ben gevoerd tegen de vernieuwing van de Hongaarse radio'. Maar volgens de oppositie hebben de ontslagen weinig met bezuinigingen en niets met vernieuwing te maken, maar alles met wat in Hongarije 'de me diaoorlog' wordt genoemd, een doelge richte actie bij radio en televisie tegen programma's en journalisten die de huidige regeringscoalitie niet steunen. Dat zijn voor een deel voormalige communisten en socialisten, maar ook aanhangers van de liberale partijen. De ontslagen komen op een voor de regeringspartijen zeer gunstig tijdstip, namelijk aan het begin van de cam pagne voor de parlementsverkiezingen die op 8 mei plaatsvinden. Op het plat teland zijn radio en TV voor veel men sen de enige nieuwsbron, zodat de op positie vreest dat haar stem daar nu nauwelijks nog zal doordringen. Radio-directeur Csucs staat bekend als een aanhanger van de rechtse nationa list Istvan Csurka, een schrijver en par lementariër die bekend is om zijn anti semitische uitspraken en die het afge lopen weekeinde verklaarde dat 'poli tieke zuivering op zichzelf geen slechte zaak is, aangezien de ontslagen het volk ten goede komen' en: 'dat dit het begin van de persvrijheid in Hongarije is'. De aanhangers van Csurka laten zich ook tijdens de demonstratie voor het radiogebouw niet onbetuigd. Kleine groepjes, herkenbaar aan een Hon gaarse vlag of een rozet met de Hon gaarse driekleur op de revers hebben zich onder de demonstranten ge mengd om hun steun aan radio-direc teur Csucs te betuigen. ,,Wat is uw me ning", vraagt een van hen als hij ons als buitenlandse journalisten heeft geï dentificeerd. Ietwat verbijsterd hoort hij aan dat we geen mening over de kwestie hebben, maar dat we hier zijn om verslag te doen. Dan wil hij zijn eigen opvattin gen wel kwijt: „De radio moet worden gezuiverd van communisten, er is in dit land niets veranderd sinds 1989". En dan ontglipt hem, een beetje tot zijn eigen schrik: „Het gaat nu tussen de echte Hongaren en de joden". De ontslagen bij de radio troffen on dermeer vrijwel de volledige redactie van het programma '168 uur', een van de programma's waarin de oppositie ik hem neergeschoten", zei hij. „Het was de plicht van de sol daten alle mogelijke maatrege len te nemen om een einde te maken aan de schietpartij." Een andere officier die giste ren getuigde was de militaire gouverneur van Hebron, kolo nel Shalom Goldstein. Hij zei dat zich in het afgelopen jaar in de Grot van de Aartsvaders 25 incidenten tussen joden en moslims hebben voorgedaan. Volgens Goldstein waren in de meeste gevallen de joden de agressors. Tegen een paar van hen is vervolging ingesteld. Bur gemeester Zvi Katzover van Kiryat Arba, de Israëlische ne derzetting bij Hebron, heeft protest aangetekend tegen die verklaring. Volgens hem zijn er 'zeker honderd' incidenten ge weest waarbij moslims joden hebben aangevallen. De Israëlische mensenrech ten-organisatie 'B'tselem' heeft gisteren de commissie gevraagd te mogen getuigen. De organi satie zegt dat volgens een eigen onderzoek in totaal 62 Palestij nen door Israëli's zijn gedood bij de massamoord en de onge regeldheden die daarna uitbra ken. Dat is aanzienlijk meer dan het leger de commissieleden heeft verteld. Spanning loopt op in Mexicaanse deelstaat De conservatieve krachten in Chiapas verdenken de bisschop en andere roomskatholieke geestelijken ervan dat ze deel uitmaken van het verzet. Die mening wordt versterkt omdat veel priesters in Chiapas aan hangers zijn van de theologie van de bevrijding. In deze theo logische richting wordt het stre ven naar sociale rechtvaardig heid gezien als een belangrijke menselijke opdracht die voort vloeit uit het evangelie. De bedreigde bisschop werd onlangs namens Latijns-Amer san cristobal de las casas ips De sociale en politieke spannin gen in de Mexicaanse deelstaat Chiapas zijn weer opgelopen nadat de bemiddelaar tussen verzet en regering, bisschop Sa muel Ruiz door een plaatselijke actiegroep is bedreigd. Het on langs opgerichte Burgerfront van San Cristobal (FCS) eist dat de bisschop vertrekt uit Chia pas. Het FCC dreigt het bis schoppelijk paleis in brand te steken als de bisschop niet aan de eis voldoet. Het FCC is een organisatie die nauwe banden heeft met de landeigenaren in Chiapas. Deze zijn door de opstandelingen van het Zapatistische Bevrijdingsle ger (EZLN) verantwoordelijk ge steld voor de erbarmelijke om standigheden waarin de plaat selijke inheemse bevolking moet leven. echte de mensenrechten voorgedragen voor de Nobelprijs voor de Vre de. De Argentijnse architect Adolfo Perez Esquivcl, die zelf in 1980 de vredesprijs kreeg, diende de voordracht van Sa muel Ruiz bij het Noorse No- belcomité in. Oost-Afrika staat tien jaar na de hongerramp in Ethiopië, die aan honderdduizenden het le ven kostte, voor een nieuwe voedselcrisis. Kenya, dat tot voor kort nog overschotten pro duceerde, ziet de ergste hon gersnood op zich afkomen sinds de onafhankelijkheid in 1963. Vijf miljoen mensen een vijfde van de totale bevol king zijn op voedselhulp aan gewezen. Zelfs bronnen en boorgaten drogen op en ernsti ge waternood dreigt. Ook in Ethiopië, Somalië en het zuiden van Sudan hongeren miljoenen Hongersnoden zijn tegen woordig voorspelbaar. Talrijke hulporganisaties zorgen ervoor dat de noodlijdende gebieden voedingsmiddelen krijgen. Vroeger was hulp alleen nodig bij buitengewone droogteram pen, maar nu is de honger in grote delen van Oost-Afrika een permanent verschijnsel gewor den. De continue hulp heeft een beslissend nadeel: ze redt het leven van de hongerenden, maar vernietigt de inheemse economie. Elke levering van graan drukt de prijzen en on dergraaf! het bestaan van de Afrikaanse hoeren. In Amerika en West-Europa hebben de ex porteurs van agrarische produk- ten al lang munt geslagen uit de hongerhulp en de verscheping van graanoverschotten naar Afrika. De huidige hongersnood in Oost-Afrika is niet alleen door het weer en uitgebleven ngnval gnw deel door mensen zelf veroor zaakt. Dit geldt in het bijzonder voor de gebieden in Somalië en het zuiden van Sudan die ver woest zijn door de burgeroor- lOR. tot nu toe ruim aan het woord kwam. Het is een van de veertien politieke programma's op radio en televisie die het afgelopen jaar zijn gesneuveld om dat ze te veel ruimte aan de oppositie boden. Hoe haastig de ontslagen zijn doorgevoerd, bleek daaruit dat de zendtijd van '168 uur' noodgedwongen moest worden opgevuld met muziek. Een van de ontslagenen. Henrik Havas, was de enige journalist die in 1987 de moed had om verslag te doen van de oprichtingsbijeenkomst van het Hon gaars Democratisch Forum (MDF), nu de grootste regeringspartij. Volgens de voorzitter van de liberale Vrije Demo cratische Partij hebben veel van de ge troffen journalisten meer bijgedragen tot de systeemwisseling dan een aantal regerende politici. De partijen die het beleid van de Kazachse president Nazarba- jev steunen, hebben de meeste stemmen behaald bij de verkie zingen voor een nieuw parle ment die maandag werden ge houden. Dat maakten verkie zingsfunctionarissen gisteren bekend. Waarnemers van de Confe rentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSH), onder wie CDA-kamerlid Van Houwelingen, hebben echter kritiek op de korte voorberei dingstijd, een slecht systeem van inschrijving van partijen en de praktijk dat een individu voor zijn hele familie stemt. Volgens de waarnemers vol doen de verkiezingen daardoor inter naler Nazarbajev verwierp die kri tiek. Hij zei dat de verkiezingen democratisch waren verlopen en voldeden aan Kazachse nor men. „Aan Europese normen zijn we nog niet toe", zei de president.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7