Strengere controle van politie Binnenland Terugkeer van Vietnamese vluchtelingen vrijwel rond Tralies tegen ontsnapping en zon Chinezen denken beter te vrijen met middeltje van zeehondepenis 'Schade onderzoek groter dan seksueel misbruik zelf rcnin-ni 'Witwas-wet' lekt zolang Antillen niet meedoen Maastrichtse ambtenaar 'onrechtmatig' beloond Kamer eens met verbetering van 330 Leopard-2-tanks VRIJDAG 11 MAART 1994 Poetsen met elektrische borstel is beter Amsterdam Je kunt beter met een elektrische tandenborstel poetsen dan met een gewone. Hij maakt de ruimten tussen de tanden en kiezen beter schoon en verwijdert de tandaanslag (plaque) sneller. Met de hand doe je daar zes minuten over; met een elektrische, draaiende borstel slechts twee minuten. Dat blijkt uit een promotie-onderzoek van dr. G.A. van der Weijden van de Universiteit van Amsterdam. CDA wil meer greep op geldtransport den haag Bedrijven die geldtransporten verzorgen, moeten de verplichting krijgen om de overheid daarvan gegevens te ver strekken. Het is namelijk niet uitgesloten dat deze particuliere ondernemingen geld en andere waardevolle goederen vervoe ren, die uit het zwarte circuit komen. Dit stelt het CDA in reactie op een wetsvoorstel voor particuliere beveilingingsorganisaties en recherchebureaus, waarin regels en voorwaarden voor deze bedrijven staan opgenomen. Eis: Vijftien jaar voor twee moorden Leeuwarden De officier van justitie bij de rechtbank in Leeuwar den heeft gisteren vijftien jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist tegen een 41-jarige man uit die stad. Hij wordt ervan ver dacht vorig jaar oktober zijn 26-jarige ex-vriendin in een disco theek in Dokkum te hebben doodgestoken. Ook een 27-jarige man die haar te hulp schoot, zou hij hebben gedood. Een derde persoon werd in de schouder gestoken. In 1984 werd de man veroordeeld voor een mishandeling die de dood tot gevolg had. Uitspraak op 24 maart. Man bood jongens uit Sri Lanka aan delft» Een 57-jarige man uit Delft is aangehouden wegens on tucht met Nederlandse en Srilankese jongens tussen de 13 en 16 jaar. De man liet de kinderen uit Sri Lanka overkomen onder het mom van een educatief doel en bood ze via advertenties ook aan andere mannen aan. Door zo'n advertentie kwam de politie de man op het spoor. Hij ontkent ontucht met de kinderen te hebben gepleegd. Rapport Rekenkamer sloeg bij minister Van Thijn in 'als een bom Biesbosch is nu nationaal park De beheerders van de regionale politiekorpsen zullen de komende jaren veel strenger op de vingers worden geke ken. Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) wil daar mee voorkomen dat weer materieel wordt aangeschaft met geld dat bedoeld was voor meer politiemensen op straat. hun budget, de komende kabi netsperiode zullen worden be oordeeld op het aantal mensen dat zij op straat brengen. De Rekenkamer bracht dins dag een rapport uit, waarin werd geconcludeerd dat er nu minder agenten op straat zijn dan in 1986, hoewel de politie er sindsdien ruim één miljard gulden bij heeft gekregen. Vol gens de Rekenkamer is veel spe ciaal voor mankracht beschik baar gesteld geld in huisvesting, administratie en techniek ge stoken. De Rekenkamer be schuldigt de ministeries van justitie en binnenlandse zaken ervan geen zicht te hebben op waarop de politie- paul koopman Minister Kooijmans van buiten landse zaken hoopt nu snel overeenstemming te bereiken met de Vietnamese regering over de terugkeer van 375 in Nederland afgewezen Vietna mese asielzoekers. Hoewel er nu een principe akkoord is, blijft de uitvoering nog punt van discussie. Zo is niet duidelijk of en in hoeverre de vluchtelingenorganisatie UNHCR toezicht kan houden op de veiligheid van de asiel zoekers. Maar het gesprek met Cam heeft een bevredigende re geling dichterbij gebracht, aldus Kooijmans. De Vietnamezen zochten twee jaar geléden hun toevlucht in Nederland omdat zij zich als gastarbeiders in het toenmalige Tsjechoslowakije gediscrimi neerd voelden. Bovendien had den sommigen actief aan de Tsjechische 'fluwelen revolutie' deelgenomen en vreesden re presailles bij terugkeer naar het communistische Vietnam. Ne- derland erkende de groep ech ter niet als politiek vluchteling. Voor wie vrijwillig naar Viet nam terugkeert, is er nu een 'startpremie' van circa 2000 gul den beschikbaar. De Vietna mese overheid heeft op zijn beurt toegezegd de groep niet te zullen vervolgen. Dat zei Van Thijn gisteren tij dens een bijeenkomst in Den Haag met het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteu ren. De minister zei dat de kri tiek van de Algemene Rekenka mer bij hem 'als een bom' is in geslagen. „Dat kan natuurlijk niet: de Tweede Kamer zegt dat er meer politieagenten op straat komen, geeft daar geld voor en dan komen ze er niet. Zo gelooft de kiezer de politiek natuurlijk Hij kondigde aan dat de korp sen, die bij de recente reorgani satie veel vrijheid hebben be dongen voor het besteden van Weer tenten voor noodopvang van asielzoekers De Centrale Opvang Asielzoe kers (COA) werkt aan een nood plan voor de opvang van ruim tweeduizend asielzoekers. In to taal vallen per 1 april zesdui zend plaatsen weg. Voor vier duizend mensen denkt de COA tegen die tijd nieuwe plaatsen te hebben gevonden. Voor de overigen zullen tentenkampen worden opgericht. Het is nog niet bekend waar die worden opgebouwd. De situatie is ver gelijkbaar met vorig jaar toen de tijdelijke contracten met hotels, pensions wegens het begin van het zomerseizoen afliepen. Maar nu lopen ook overeen komsten af met andere tijdelijke opvanglocaties, zoals de kazer nes in Breda en Den Bosch en de barakken in Wassenaar. Daardoor is het aantal op te vangen mensen nu groter. Omdat er niet genoeg agenten op straat zouden zijn, maar vooral om dat ze niet overal kunnen zijn, zet de politie ook andere middelen in o de criminaliteit in te dammen. Een groot bord op het bordes van de Stadsschouwburg attendeert Amsterdammers op het gevaar van zak kenrollers. foto a korpsen hun geld uitgeven. Van Thijn wilde gisteren niet zover gaan te zeggen dat bij de politie 'misbruik' is gemaakt bij de reorganisatie van rijks- en gemeentepolitie tot regiokorp sen. „Maar het eindprodukt is in ieder geval niet het produkt CDA 'er Peijs vreest massale slachting door belangstelling straatsburg Als de Canadese regering de handel in organen en genitaliën van zeehonden niet snel verbiedt, zullen deze dieren massaal worden geslacht. De Chinezen namelijk blijken zeehondepenissen te verwerken in middeltjes die de potentie van Chinese mannen moeten verhogen. Daarom heeft CDA-europarlementariër Karla Peijs, gesteund door enkele van haar Europese collega's, een dringend beroep gedaan op de Canadese regering. Tijdens een bezoek aan dit land, op uitnodiging van het Internationaal Fonds voor Dierenwelzijn, is Peijs geconfron teerd met advertenties in dagbladen waarin om 50.000 zeehondepenissen werd gevraagd. Gezien de omvang van de Chinese bevolking vreest zij dat het 'om een onverzadigbare markt gaat' en dat zeehonden hetzelfde lot staat te wachten als neushoorns en tijgers. Die worden met uitroeiing bedreigd omdat sommige li chaamsdelen van deze dieren de potentie zou den verhogen. Voor hetzelfde doel worden ook stiereballen, slangebloed, gingsengwortel, geslachtsorganen van dolfijnen en zenuwen van tijgers gebruikt. De Chinezen en Taiwanezen tellen er forse be dragen voor neer. Volgens sinoloog dr. C.B. Vermeer van de universiteit van Leiden heeft de Chinese fixatie met potentieverhogende middelen alles te ma ken met een religieus verlangen naar het eeu wige leven. „Het Taoïsme streeft naar onsterfe lijkheid. En dat bereik je door je lichaam zo ge zond mogelijk te houden. Men dient zuiver te leven, oefeningen te doen, magische pillen te slikken en zeldzame dieren te nuttigen. Daar worden magische krachten aan ontleend en je blijft fit." Ook het veelvuldig bedrijven van de liefde hoort daarbij. Vermeer: „Wij zeggen in het wes ten: seksueel actieve mensen leven korter. Dat is bewezen. Chinezen redeneren net andersom. Hoe vaker je de liefde bedrijft, hoe langer je zult leven. Daarom ook hun voorliefde voor poten tieverhogende middelen Die zitten vooral in voorwerpen die de fallus symboliseren, zoals de hoorn van een neus hoorn, een rechte gingseng-wortel en ook de penis van een zeehond. Van de neushoorn wordt gezegd dat het beest soms anderhalf uur lang de geslachtsdaad bedrijft. Een poeder van de hoorn zou hetzelfde effect geven. Vermeer: „Tja, of het werkt? Er zitten vaak wel stimule rende middelen in. Je hart gaat er sneller van kloppen. Dat geeft de suggestie van potentie. Het is als met zoveel andere zaken: je moet erin geloven". Bond: Banken moeten meer uren open zijn De vakbond voor hoger bank personeel, de Beroepsorganisa tie Banken Verzekeringen (BBV), wil dat banken langer open zijn. De bond wil dat ban ken niet van negen tot vier, maar van acht tot zes uur open zijn. Volgens de BBV is dat goed voor de werkgelegenheid. In het bankwezen werken ruim 110.000 mensen. Dat zegt BBV-voorzitter N. Bleeker in toelichting op de CAO-voorstellen van 2200 leden tellende vakbond. De BBV wil meer flexibiliteit in het bankwezen. Zo zouden alle werkuren tussen 7.00 en 19.00 uur voortaan als normale uren moeten gelden, waarover de werkgever geen toeslagen hoeft te betalen. Ook wil de bond dat het aan tal vakantiedagen wordt terug gebracht van 25 tot twintig per jaar. De vrijgekomen gelden kunnen werknemers dan zelf besteden. Zij kunnen er vrije tijd mee kopen, maar het geld ook stoppen in een hoger of vervroegd pensioen. De bond eist daarnaast een loonsverhoging van 2,5 procent. Bij seksueel misbruik binnen het gezin kan de schade voor een kind als gevolg van het onderzoek en de uithuisplaat sing erger zijn dan het misbruik zelf. De Commissie Seksueel Misbruik van Jeug digen (SMJ) zegt dit in het rapport dat ze gisteren heeft aangeboden aan minister D'Ancona van WVC. Het rapport geeft richtlijnen voor het signaleren van seksueel misbruik en het gedragswetenschappelijk en lichamelijk onderzoek bij het vermoeden ervan. Volgens de commissie is seksueel mis bruik slechts zelden met zekerheid vast te stellen. Ze zegt dat de meeste signa len, zowel wat betreft het gedrag als de lichamelijke toestand van het kind, ook het gevolg kunnen zijn van andere pro blemen. Aanleiding voor het instellen van de en diverse gevallen, zoals die in het Engelse Cleveland, waar kin derartsen in 1987 bij 121 kinderen seksueel misbruik vaststelden, en de 'Bolderkar-affaire' waarbij met gebruik van de zogeheten 'anatomisch correcte poppen' die diagnose bij elf kinderen werd gesteld. In beide gevallen was spra ke van een te eenzijdige aanpak, ondui delijkheid over taken en verantwoorde lijkheden en een gebrek e dat was besteld", aldus de mi nister. Van Thijn zei ook tot de con clusie te zijn gekomen dat de voorstellen voor de politie van de drie grote partijen in hun verkiezingsprogramma's niet deugen. „Ze beloven alle drie 10.000 extra agenten en trekken daar 700 miljoen gulden voor uit. Men kan weten dat daar ten minste één miljard gulden voor nodig is". Bij zijn eigen partij, de PvdA, zal hij pleiten voor een aanpassing van het programma op dit punt. In Almelo uitte mr. J. Rein- ders, hoofdofficier van justitie in het arrondissement Almelo, gisteren ook kritiek op de poli tie. Hij zei dat de reorganisatie zoveel aandacht van de korpsen heeft gevraagd dat de kwaliteit van het politiewerk de laatste jaren is verminderd. De politie hield zich meer bezig met zich zelf dan met haar werk, aldus de hoofdofficier. Amsterdam Voor de ramen van de Bijlmerbajes worden op dit moment tralies bevestigd. De tralies kunnen ook worden gebruikt als zonwering. foto anp arthur bastaanse king tussen hulpverleners en instellin gen. De SMJ is tot stand gekomen in over leg tussen WVC en de beroepsorganisa ties van pedagogen, psychologen, kin- der- en jeugdpsychiaters, kinderartsen en jeugdartsen. Ze beschrijft in haar rap port signalen van seksueel misbruik en de betrekkelijkheid daarvan. Tijdens een vaartocht door het gebied hebben minister Maij (verkeer en waterstaat) en staatssecrtaris Gabor (natuurbeheer) gisteren de Biesbosch uitgeroepen tot na tionaal park. Met 7100 hectare water, grienden en polders is de nieuwkomer meteen de groot ste van de acht nationale par ken in Nederland. Veertien be stuurders zetten hun handteke ning onder het convenant dat de verdere inrichting van het park regelt. De voorbereidingen hebben bijna zeven jaar ge duurd. Een van de obstakels was de aanleg van een spaar bekken voor het watcrwinbe- drijf De Brabantse Biesbosch. Er loopt een procedure voor een milieu-effect rapportage (MER) om te onderzoeken of dit bek ken buiten het park kan worden aangelegd. Omdat die nog niet is afgerond, heeft het waterwin- bedrijf het convenant gisteren niet ondertekend. Maar volgens Gabor is dat slechts een 'kwestie van tijd'. Professor twijfelt aan nut MOT: „In Nederland gaat volgens de jongste berekeningen in de onderwereld per jaar tien mil jard gulden orn in verdovende middelen, gokken en de wapen handel". zegt Schaap. „Criminelen proberen dat geld via allerlei omwegen in de bo venwereld te krijgen. De wet be moeilijkt dat proces. Niet meer en niet minder, want het is een illusie te veronderstellen dat witwassen helemaal kan wor den uitgebannen." Mr. LM. Ovcrmars, directeur van de Nederlandse Vereniging van Banken, sloot zich daarbij aan. „Witwassen is ook hele maal niets nieuws. Dat gebeurt al tientallen jaren. Deze wet is alleen maar tot stand gekomen omdat de maatschappij het niet langer pikt dat geld uit de on derwereld in de bovenwereld terechtkomt, Wij zien het nut van de wet bést in. Wel hebben we op sommige onderdelen kri tiek. liet bankpersoneel moet niet alleen in actie komen bij een zogenoemde ongebruikelij ke transactie, maar ook als de cliënt zich vreemd gedraagt. Vrij vertaald: onze mensen moeten bepalen of we aan de andere kant van de toonbank te maken Prof. mr. M. Wladimiroff heeft twijfels over het functioneren van de Wet melding ongebrui kelijke transacties (MOT). „Cri minelen zijn slim. Zolang op de Antillen en op Aruba geen mel dingsplicht bestaat, is het sys teem lek", zo betoogde de bui tengewoon hoogleraar econo misch strafrecht gisteren in Rot terdam tijdens een congres over het witwassen van geld. Mr. C.D. Schaap, hoofd van de afdeling Financiële economi sche criminaliteit van de CRI, erkende dat criminelen steeds vaker hun toevlucht nemen tot de Antillen en Aruba om geld wit te wassen. Maar volgens hem komt daar dit jaar een ein de aan omdat dan ook de in stanties daar verplicht zullen zijn verdachte geldtransacties te melden. Schaap: „Preventief zal er een werking vanuit gaan. Een pro bleem blijft evenwel de strafver volging. In Nederland zijn we op dat punt een stuk verder dan op de Antillen en op Aruba. Die achterstand is ook niet zo snel in te hellen." De wet MOT is^sinds 1 febru ari van kracht. Schaap rekent op hebben ongeveer 100.000 meldingen tiënt of per jaar. Volgens zijn schatting zal één op de zeven meldingen leiden tot een nader onderzoek. t een Parkinson-pa - t of een witwasser. Daar zijn natuurlijk niet voor opge- Commissie ontdekt geen corruptie maastricht Extra diensten van ambtenaren in Maastricht zijn in de periode 1990-1993 vaak 'onrechtmatig' in natura beloond. Tot die con clusie is de commissie Van Dijk gekomen. Haar rapport werd gisteren in Maastricht gepre senteerd. Onder leiding van de oud- CDA-minister van binnenland se zaken werden geruchten na getrokken over corruptie bin nen het Maastrichtse ambtena renkorps. Van omkoping is vol gens de commissie niets geble ken. De onderzoekers spreken wel van een groot aantal 'on rechtmatigheden' bij het toe kennen van beloningen; vaak door onbevoegde chefs of aan de hand van omslachtige, on toegankelijke regels. In juni vorig jaar stelde Van Dijk een eerste onderzoek. Van de geruchten van fraude en cor ruptie binnen het ambtelijk ap paraat bleek niets waar te zijn, maar de commissie adviseerde wel om het beloningssysteem nader onder de loep te nemen. De gemeente droeg dit ver volgonderzoek op aan een tweede commissie-Van Dijk. De- commissie, bestaande uit twaalf leden, was vier maanden bezig en kostte meer dan een miljoen gulden. Volgens Van Dijk zijn de on rechtmatigheden te wijten aan het ontbreken van een goede controle en aan een slechte ad ministratieve organisatie. Van die leemten is overigens niet met opzet misbruik gemaakt. Bij het onderzoek van zo'n drieduizend vergoedingsposten voor in totaal duizend ambte naren heeft iir tommissie ver der ontdekt dat bepaalde fiscale regels niet goed werden toege past. Daarbij is niet gebleken dat zich ook onrechtmatighe den hebben voorgedaan bij ver goedingen van leden van het college van burgemeester en wethouders. Van Dijk zei verheugd te zijn dat het tweede onderzoek geen aanwijzingen over malversaties heeft opgeleverd. Toch noemde hij het onderzoek allerminst overbodig omdat de resultaten 'de vinger op bepaalde wonden leggen'. Om die te gei t de het stads bestuur onder meer om duide lijke regelingen op te stellen waarbij wordt aangegeven wie wat mag doen. Burgemeester Houben van Maastricht liet we ten dat de aanbevelingen wor den overgenomen. De fiscus krijgt de resultaten van het on derzoek. Daarna wordt bekeken hoe Fiscale onjuistheden recht getrokken kunnen worden. drijf Krauss Maffei, maar de compensatie-orders die het Ne derlands bedrijfsleven daarvoor mag verwachten. Volgens Prin king zouden die honderd pro cent zijn, maar tijdens het over leg bleek dat nog maar 172 mil joen van de in totaal 950 mil joen waren toegezegd. De Ka mer wilde de toezeggingen op schrift hebben. den haag» anp De Tv :ede Kamer heeft giste ren na een moeizame discussie met staatssecretaris Frinking van defensie de door hem voor gestelde verbetering van de Leopard-2-tanks goedgekeurd. Het voornaamste probleem was de modernisering van de 330 tanks door het Duitse be-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5