Kans op terugkeer van difterie Binnenland 'Herstel' ozonlaag geen einde afbraak 'Luchtmacht was in '69 hang voor atoomaanval' Kosto legt eerste steen Wöltgens daagt Van Mierlo uit over AOW PR-offensief voor VRIJDAG 11 MAART 1994 Kosto wil eind aan wildgroei loterijen den haag Er worden grenzen gesteld aan de hoogte van lote- rijprijzen, Loterijshows op televisie en reclame voor loterijen en andere kansspelen worden ingeperkt en er mogen geen nieuwe kansspelen bijkomen. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft dat de Kamer laten weten. Doel is de gokverslaving enigszins in de hand te houden. De voorstellen moeten nog verder worden uitgewerkt. Onduidelijk is dus nog of bijvoorbeeld de huidige hoofdprijs van zeven miljoen gulden in de Nationale Postcode loterij acceptabel wordt geacht, of dat de prijs omlaag moet. Bank helpt bij opsporing paspoorten den haag Banken kunnen een grote rol spelen bij de opsporing van gestolen of zoek geraakte paspoorten en rijbewijzen. Een speciaal computerprogramma en aangescherpte wetgeving heb ben via de banken al duizend valse identiteitsbewijzen boven water gehaald, zo meldt het blad van de Nederlandse Vereniging van Banken NVB, NVBulletin. Nu worden jaarlijks zo'n 100.000 paspoorten en rijbewijzen gestolen of verloren. Een groot deel daarvan komt in het criminele circuit terecht. Met die identi teitsbewijzen kan gemakkelijk worden gefraudeerd, bijvoorbeeld bij kasopnamen bij banken. In het zogeheten Verificatie en In formatie Systeem (VIS) zitten inmiddels bijna 100. paspoorten. 'Duitsers welkom bij bevrijding' den haag De aanwezigheid van Duitsers bij de herdenking op 4 mei ën de festiviteiten op 5 mei 1995 is voor het kabinet be spreekbaar. Het gaat hier immers om de overwinning op het fas cisme. Wel moet een en ander grondig met de organisaties van slachtoffers en verzetsmensen worden besproken, zo vinden ka binet en een kamermeerderheid. CDA'er De Hoop Scheffer: „De voorbereiding moet liggen bij de organisaties van oud-strijders en oud-verzetsmensen. Volgens mij is betrokkenheid van de Duitsers een goede manier om te laten zien dat Duitsland intus sen toch is toegetreden tot het concert van democratische sta- FSV bereid tot bijna-nullijn utrecht De spoorwegvakbond FSV wil het grootste deel van de looneis van 2,5 procent inleveren als de NS bereid zijn harde af spraken te maken over behoud van werkgelegenheid. De bond denkt daarbij vooral aan een vierdaagse werkweek voor perso neel vanaf vijftig jaar en aan het recht voor werknemers om in deeltijd te werken. Bij het afbreken van het CAO-overleg twee weken geleden wilden de gezamenlijke bonden nog 2,5 procent meer loon èn afspraken over behoud van werk. Eerder deze week maakte de Vervoersbond CNV al bekend dat een loonsver hoging niet nodig is bij werkgelegenheidsafspraken. De Ver voersbond FNV raadpleegt dit weekeinde zijn kaderleden. Toch geen BTW op toertochten ijsclub den haag Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën stelt toch ijsverenigingen en ijsclubs die toertochten organiseren vrij van BTW-heffing. De bewindsman heeft dat de vaste kamer commissie van financiën laten weten, die direct aan de bel trok na berichten over een mogelijke BTW-aanslag op een toertocht in Drenthe. Man wil pamfletten verspreiden den haag Een Belgische actievoerder wil doorgaan met het in Nederland verspreiden van pamfletten waarin de uitroeiing van joden in de Tweede Wereldoorlog wordt ontkend. Hij vocht een eerder door de rechter opgelegd verbod gisteren aan voor de president van de rechtbank in Den Haag. Hij vindt dat hij recht heeft op vrijheid van meningsuiting. De Anne Frank Stichting, het Landelijk Bureau Racismebestrijding en het Centrum Infor matie en Documentatie Israël (CIDI) hadden om het verbod ge vraagd. Toename in Oost-Europa kan overwaaien naar Nederland De kans op terugkeer van difterie is allesbehalve denk beeldig. De geneeskundige hoofdinspectie heeft daarom een aantal deskundigen gevraagd een draaiboek op te stellen als deze gevaarlijke besmettelijke infectieziekte weer toeslaat in Nederland. voormalige Oostblok. Het gif dat de gevaarlijke typen van de difterie-bacterie uitscheiden kan in neus en keel vliesachtige ontstekingen veroorzaken die in ernstige gevallen tot verstikking kunnen leiden. Bij complicaties vernietigt het gif bovendien ze nuwcellen en hartspiercellen, Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) in Bilthoven neemt de kans op difterie toe door vermindering van de na tuurlijke bescherming en een groeiend aantal gevallen in het PvdA-fractieleider Wöltgens heeft gisteren een nieuw propa gandamiddel geïn troduceerd in de verkiezingscampag ne; de open brief. De eerste was giste ren voor 'Beste Hans' van Mierlo en had de AOW als on derwerp. „Heel Ne derland wacht met spanning af wat het CDA gaat doen. Toch zou ik het jammer vinden als het nadenken alleen aan Elco Brinkman wordt overgelaten. Is dat jou niet min stens zoveel op het lijf geschreven?", aldus Wölt gens. De PvdA-fractieleider wijst er op dat de koopkracht van een bejaarde met uitsluitend AOW er bij D66 net als bij het CDA de komende jaren zes procent op achteruit gaat. Volgens Wölt gens is het binnen de 'beroem de smalle marges van de poli tiek' mogelijk tot betere resulta ten te komen, zoals het PvdA- prógram laat zien. Daarin leve ren de bejaarden de komende jaren drie procent in. „Mis schien toch iets om in het weekend over na te denken". Wöltgens stelt de vraag ook, 'Misschien toch iets over te denken zegt hij, met het oog op de ko- Vliegtuigen zijn ook boosdoener de bilt.jan ottens In de eerste maanden van dit jaar is de ozonlaag boven Nederland veel dikker ge weest dan de afgelopen jaren. Toen werden dermate extreem lage waarden gemeten dat een echt gat in de ozonlaag, die het aardop pervlak beschermt tegen de bij mensen kankerverwekkende ultraviolette straling van de zon, dicht bij leek te komen. In janu ari en februari was de laag echter veel dik ker dan in de voorgaande jaren, hoewel ook dat 'herstel' niet betekent dal de geleidelijke afbraak van de ozonlaag is gestopt. Sinds de jaren zeventig neemt de dikte van de ozonlaag af met ongeveer twee procent per tien jaar. Hoewel dat nog niet weten schappelijk voor honderd procent vast staat, wordt algemeen aangenomen dat de ozon wordt afgebroken onder invloed van vooral chloorfluorkoolwaterstoffen (CFK's) drijfgassen die onder meer worden gebrtlikt bij het maken van schuimplastic, in koel kasten en in spuitbussen. Internationaal zijn inmiddels afspraken gemaakt om het gebruik van CFK's te beperken. Deson danks vertoont het al bestaande gat in de ozonlaag boven de zuidpool nog steeds geen enkel teken van herstel. Het was de af gelopen winter zelfs weer groter dan daar- Ook het vliegverkeer speelt een rol. Vooral vliegtuigen die op grote hooge vliegen bren gen via de uitlaatgassen veel extra stof in de ozonlaag, dat de afbraak van ozon bevor dert. Vooral zwavelhoudende deeltjes fun- Maastricht en vliegvelden waren doelwit den haag» gpdkomt naar voren dat kernwa pens lange tijd een hele grote De Koninklijke Landmacht rol hebben gespeeld, hield er in 1969 ernstig reke- De landmacht bereidde zich ning mee dat ruim vijftig grondig voor op een mogelijke plaatsen in Nederland doelwit oorlog tegen de Oostbloklan- zouden zijn van een atoom- den. De IJsselünie, een brede aanval door de Russen. Be- waterlinie die ook in 1939- langrijkste doel was Maas- 1940 de Duitsers moest tegen- tricht, met in de onderaardse houden, werd gezien als be- gewelven van de Sint Pieters- langrijke barrière tegen de berg een van de NAVO-com- Russen. Van '51 tot '53 werd in mandocentra. Andere nucleai- het grootste geheim aan ver re doelen waren de marine- sterking van de IJssellinie ge- stad Den Helder, luchthaven werkt. Als het nodig was, werd Schiphol, de Randstad (met het stroomgebied van de IJssel zeehaven Rotterdam) en de onder water gezet. Om te militaire vliegvelden Leeuwar- voorkomen dat de hele Betu- den, Twenthe, Woensdrecht, we onder water zou lopen, Gilze en Rijen en Valkenburg. werd tussen Arnhem en Dat blijkt uit een gisteren Nijmegen een dijk gebouwd, verschenen studie van de his- in de volksmond defensiedijk. torici J. Hoffenaar en B. De sluizen bij Kornwerder- Schoenmaker over de Konink- zand, Den Oever en IJmuiden lijke Landmacht in de periode konden bij nadering van de 1945-1990. De onderzoekers vijand worden gesloten, waar stelden de doelwitten vast op door het waterpeil van het IJs- grond van het feit dat er mili- selmeer, en daarmee dat van taire installaties, brandstof- de IJssel, zou stijgen. Moest centra of telefooncentrales za- het waterpeil snel stijgen, dan ten, of omdat het Vliegvelden kon via dezelfde sluizen ook of voor de verbindingen be- zout water worden doorgela- langrijke bruggen waren. ten. De gevolgen daarvan zou- Uit het kaartmateriaal valt den overigens zeer ingrijpend niet op te maken of de veron- zijn geweest, aldus de onder- derstellingen van de Neder- zoekers. Vooral in het West- landse landmacht door histo- land zou een enorme verzil- risch materiaal uit het oost- ting zijn opgetreden, blok worden bevestigd. Wel met een grote kans op plotselin ge dood. Difterie kwam in de Tweede Wereldoorlog in Nederland veel voor. In 1945 stierven ruim 4.200 mensen aan difterie, vijf jaar later nog maar 196. Sinds 1970 is nog maar één patiënt aan deze ziekte overleden: difte rie is door massale vaccinatie in Nederland vrijwel verdwenen. Omdat er geen infecties zijn, maakt het lichaam ook geen an tistoffen meer aan. Bij mensen die langer dan tien tot vijftien jaar geleden zijn ingeënt, 60 procent van de volwassenen, is de natuurlijke weerstand vrijwel nul. In Rusland is het aantal geval len van difterie de laatste jaren vooral in en rond de grote ste den sterk gestegen. De epide mie heeft zich vanaf 1992 uitge breid naar de Oekraïne, Wit Rusland, Letland en Litouwen, terwijl in Polen twee mensen difterie hebben gekregen na contact met Oekraïners. Het RIVM noemt het risico op besmetting bij een kort bezoek aan deze gebieden vooralsnog Open brief nieuwe verkiezingstactiek PvdA mende kabinetsformatie. Hij wil graag weten of de PvdA straks kan rekenen op de steun van D66 bij pogingen om rechtvaar dige inkomensver houdingen te reali- Van Mierlo reageer de woedend. Hij noemde de actie 'demagogisch'. „Dank voor de op roep tot nadenken, al was dat niet echt nodig", schreef Van Mierlo gisteren di rect terug aan de 'geachte heer Wölt gens'. Hij kaatste de bal direct terug. Wij zend op de consta tering van Wöltgens dat de afgelopen ja ren de zwakste schouders de zwaarste lasten hebben moeten dragen, stelde Van Mierlo 'datje het vast met me eens bent dat de schuldingen (CDA en PvdA dus, red.) zwaar gestraft moeten worden'. Overigens gaf Van Mierlo niet aan hoe D66 het koopkrachtverlies voor bejaar den wil beperken. Dat zal de partij van jaar tot jaar bekijken, aldus de Democraat. Wöltgens wees de beschuldi ging van demagogie van de hand. „De enige electorale bij bedoeling van mijn brief is voor de verkiezingen helderheid te hebben". geren als gangmaker voor de vernietigende werking van de CFK's. De oorzaak van de enorme ozonafbraak bo ven Europa in de zomermaanden van 1992 en 1993 is complexer. Volgens weerkundi gen speelde de enorme uitbarsting van de Filipijnse vulkaan Pinatubo in juni 1991 daarbij een belangrijke rol. Toen kwamen enorme hoeveelheden stof hoog in de at mosfeer, waardoor veel meer ozon werd af gebroken dan normaal. Dat stof zakt echter weer geleidelijk aan terug naar het aardop pervlak. Een tweede oorzaak voor de lage ozonwaarden boven Nederland in de afge lopen twee jaar is een iets gewijzigde lucht stroming, waardoor veel lucht uit de tropen werd aangevoerd. Die lucht is van nature den haag De redding van 's lands industrie moet de komende verkiezingsmaanden de AOW gaan aflos sen als het gesprek van de dag in Den Haag en om streken. De werkgeversvoormannen Rinnooy Kan (VNO) en Blankert (NCW) gaven daarom gisteren in het bijzijn van premier Lubbers het startsein voor een grootscheeps PR-offensief Nederland moet kiezen. Congressen, brochures en paginagrote advertenties moeten politiek, werknemers en milieubeweging de komende tijd rijp maken voor de gedachte dat het vijf voor twaalf is. Onze concurrentiepositie is in ge vaar. De werkgevers roepen de kiezers om hun poli- Idee wekt woede Van Thijn voor ander kiesstelsel gpd niet groot. Het risico van import in Nederland kan echter toene men naarmate de Europese grenzen verder opengaan. Bij kinderen is het gevaar dankzij de hoge vaccinatiegraad klein. Het RIVM en de inspectie raadt iedereen aan die naar die gebieden gaat en langer dan tien jaar geleden is ingeënt, zich opnieuw te laten vaccineren. Voor een vaccinatiecampagne in Nederland zelf is vooralsnog geen reden. Woordvoerders van kleine partijen hebben furieus gere ageerd op het voorstel van minister Van Thijn (binnen landse zaken) om het Neder landse kiesstelsel zo te veran deren, dat kleine en lokale partijen minder kans heb ben. De minister zei gisteren dat Nederland zo snel moge lijk af moet van het huidige kiesstelsel. Dat levert veel te veel kleine en lokale partijtjes op. Het besturen van ge meenten en het land met steeds grotere, moeizaam werkende coalities brengt de bestuurskracht ernstig in ge- Dat concludeert Van Thiin uit de uitslag van de raads- erkiezingen. Hij is niet te gen lokale partijen, noch is hij erg geschrokken van het lies van de eigen partij. Wel denkt Van Thijn dat in fan steden het college van burgemeester en wethouders zal worden gevormd door een coalitie van drie tot vijf partijen, waardoor besturen erg moeizaam wordt. Schutte (GPV) vindt het een raar idee. „Als zo mas saal op kleine partijen wordt gestemd, is dat een teken van onvrede met de grote partij en. Daar moet Van Thijn le ring uit trekken, in plaats van de kleinere partijen van on rust en instabiliteit te be schuldigen." Wïllcms (Groen Links) is ook tegen: „Van Thijn wil extreem rechts de wind uit de zeilen nemen. Maar die oplossing is slechts optisch." Clementie voor Luit jens is lauw ontvangen groningen «gpd De strafvermindering voor de 74-jarige nazi-collaborateur Luitjens heeft weinig beroering gewekt. Wel vinden voormalige verzetsinstanties de datum van vrijlating van de ex-landwachter uit het Drentse Roden ongeluk kig gekozen: eind maart vol gend jaar, kort voor de vijftigste herdenking van de Tweede We reldoorlog en de bevrijding. Ook in Canada is gematigd gereageerd. „Wij hebben altijd gewild dat het recht zijn loop moest hebben, zowel in Canada als in Nederland. Dat is ge beurd. Alle procedures zijn doorlopen en dan moet je ver- der niet meer zeuren", aldus di recteur hitman van het Simon Wiesenthal Center in Toronto. Gezien de achtergronden - de leeftijd van Luitjens en diens onbesproken geclrag na de oor log - heeft hij er geen moeite mee, zegt hij, om het besluit sta tieke partijen te vragen om een goed industriebeleid. Daarnaast is het voorjaar traditioneel de tijd waarin met de vakbonden gepraat wordt over de arbeids voorwaarden. Aan de CAO-onderhandelingstafels worden besluiten genomen over zaken die de werk gevers noodzakelijk achten: loonmatiging en flexibe ler werken bijvoorbeeld. De werkgevers weten zich verzekerd van steun van de publieke opinie als het gaat om minder regelgeving. Volgens een NIPO-on- derzoek ziet de helft van de Nederlanders het belang in van loonmatiging. Tot langer werken is slechts een kwart bereid. foto anp justitie te respecteren. Kosto zette gisteren het vonnis levenslang om in zes jaar met aftrek van voorarrest. Luitjens werd in 1948 in Assen bij ver stek (hij was ontsnapt en naar het buitenland gevlucht) tot le venslang veroordeeld vanwege zijn rol in de oorlog. Eind 1992 besloot hij onder grote druk vanuit Canada naar Nederland te komen om zijn straf uit te zit ten. IN DE PEILING AlmeloStaatssecretaris Kosto heeft gisteren de eerste steen gelegd voor het nieuwe huis van bewaring De Karelskamp in Almelo. De straf inrichting krijgt 144 cellen. foto anp Raymond rutting Vertrouwen D66-lijsttrekker Van Mierlo en zijn PvdA-collega Kok genieten op dit moment bij de kiezer het meeste vertrouwen. Zij hebben een fikse voorsprong op CDA'er Brinkman. Waar Kok en Van Mierlo niet alleen bij hun eigen aanhang vertrouwen wekken scoort Brinkman alleen goed bij mensen die nu van plan zijn op het CDA te stemmen. Dat geldt ook voor WD-lijsttrekker Bolke- stein en het Groenlinkse duo Brouwer/Rabbae. Dat blijkt uit de Politieke Ther mometer die het bureau Inter- /View gisteren voor ANP en TV- programma NOVA heeft ge maakt. De thermometer wordt tot de Tweede-Kamerverkiezin gen van 3 mei nog een paar keer herhaald. Van de kiezers heeft 47,7 procent vertrouwen in Van Mierlo, bij Kok is dat 43,4, bij Brinkman 31 en bij Bol- kestein 25,3 en bij Brouwer/Rabbae 20,8. Voor alle lijsttrekkers is het vertrouwen onder de eigen aanhang-het grootst (rond de 80 procent). Alleen Van Mierlo is een uitzon dering. Hij geldt voor 93,6 pro cent van de huidige D66-kiezers als een vertrouwenwekkende fi guur. PvdA-leider Kok geniet onder zijn eigen kiezers het minste vertrouwen met 74,9 procent. Bijna de helft (45,9 procent) van alle kiezers denkt op dit mo ment nog na of men bij de Tweede-Kamerverkiezingen van 3 mei op D66 stemt. CDA en WD worden door respectieve lijk 36,3 en 36,0 procent ge noemd als een mogelijke keuze; voor de PvdA is dat percentage 34,3 procent en voor Groen- Links26,l. Groen, groener Als het verkiezingsprogramma van Groen Links tot regerings- beleid wordt verheven, heb je de meeste kans dat de doelstel lingen van het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP2) wor den gehaald. Dat heeft het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) uit Bilthoven becijferd die het verkiezingsprogramma van Groen Links op 'groenheid' heeft getest. OokD66 scoort volgens het RI VM redelijk op milieugebied, hoewel de plannen van deze partij minder concreet zijn uit gewerkt dan die van Groen- Links. Beide partijen trekken meer geld uit voor het milieu dan het huidige kabinet wil. Ook andere partijen overwegen om het 'groengehalte' van hun verkiezingsprogramma te laten doorrekenen door het RIVM. I let kabinet wil in 2000 22,7 miljard gulden reserveren voor het milieu. Aanstaande maan dag beslist de Tweede Kamer over NMP2. Groen Links trekt 3,5 miljard meer uit en komt op 26,2 miljard gulden. D66 heeft 22,9 miljard uitgetrokken. Het huidige kabinet wil op ter mijn arbeid goedkoper maken en energie duurder. Deson danks wordt een aantal milieu doelstellingen niet gehaald. Met name op het gebied van verkeer en energiegebruik blijven de re sultaten ver achter. Groen Links wil de energieprijs voor klein verbruikers verdubbelen en de accijns op benzine met 42 cent verhogen. In totaal haalt de par tij zo dertig miljard gulden extra aan heffingen binnen. D66 int met vergelijkbare, maar minder vergaande belastingmaatrege len zes miljard extra. Doordat bij Groen Links het meeste geld via een lagere loon- belastyig weer terugvloeit naar de consument, wordt die er per saldo niet slechter op, aldus het RIVM. Door de regel in te voe ren dat er niet meer dan twee koeien per hectare mogen gra zen, vermindert de uitstoot van ammoniak bij Groen Links meer dan bij het kabinet of bij D66. Bij het kabinet en bij D66 neemt de rundveestapel af met een kwart en bij Groen Links met 35 procent. I Iet is de eerste keer dat het RI VM verkiezingsprogramma's heeft doorgerekend op milieu effecten. Tot dusver werden programma's alleen doorgere kend door het Centraal Plan Bu reau (CPB) op economie-effec- Later stemmen Burgemeester Peper van Rotter dam wil dat stembureaus bij verkiezingen open zijn van ze ven uur 's ochtends lot acht uur 's avonds. Volgens Peper zou de opkomst in Rotterdam bij de gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart bij een dergelijke maat regel zeker vier procent hoger hebben gelegen dan nu het ge val was. Dat schrijft hij aan mi nister Van Thijn van binnen landse zaken. Volgens Peper zijn 'de huidige openingstijden van de stembureaus die stam- men uil ccn langvervlogen ar- beidsbestel, niet meer in over eenstemming met de maat schappelijke werkelijkheid van een al jaren bestaand ander rit me van het arbeidsbestel.' Wer kenden hebben volgens Peper nu vaak geen tijd om nog te stemmen omdat ze nog onder weg zijn van huis of in de file

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3