I 'Gooi Helder eens voor de leeuwen' Sport DIOK walst over voormalige aartsrivaal Castricum heen Vrouwen Lisse overtreffen zichzelf Den Haag klaar voor Ruiterspelen Nederlandse wielrenners missen de slag —VRIJDAG 11 MAART 1994 b onderwater. 0 Vurens zes weken uit de roulatie enschede» FC Twente speelt voorlopig zonder Edwin Vurens. De aanvaller is geopereerd aan de binnenmeniscus van de linker knie. De voormalige Stompwijker kan waarschijnlijk zes weken niet in actie komen. Ook Daniël Nijhof ging onder het mes. Hij raakte afgelopen dinsdag in de wedstrijd tegen Heerenveen ge blesseerd, De voorste kruisband van zijn rechterknie was ge scheurd. Onduidelijk is hoe veel tijd de revalidatie in beslag zal Zijlaard moet schorsing uitzitten den haag Amateurwielrenner Michael Zijlaard is betrapt op het gebruik van de verboden stof fentermine. De controle vond plaats tijdens de Zesdaagse van Bremen. De contra-expertise in het laboratorium van professor Donike heeft inmiddels plaats gehad. De coureur uit Nieuwerkerk aan den IJssel wacht een schorsing van drie maanden. Fentermine behoort tot de amfeta minen. Zijlaard (22) is tweevoudig Nederlands kampioen achter demy's. Bij die kampioenschappen deed zijn vader Joop Zijlaard dienst als gangmaker. De renner komt met de sponsorselectie van Wesland Wil Vooruit uit in de topcompetitie. De tijd lijkt voorbij dat DIOK en Castricum als aartsrivalen zorg den voor een spannende wed strijd in de landelijke rugby- competitie. De kraker van wel eer bestaat niet meer. Daarvoor walsten de Leidse rugbyers gis teravond veel te gemakkelijk heen over de ploeg uit Castri cum: 41-5. En dus heeft de Eëidse rugby club eigenlijk nog maar één echte tegenstander. Dat zijn de mannen uit Hilversum, die de Leidenaars dit seizoen al twee keer versloegen. Beide ploegen staan bovenaan in de kampi oenspoule van de ereklasse. Het toeval wil dat de twee koplopers elkaar pas ontmoeten op de laatste speeldag: op zondag 20 maart, in Hilversum. „Wij zijn psychologisch in het nadeel, omdat we daar naartoe moeten", zegt DIOK-trainer Ju lius Breinburg. De nasleep van de competitie is dit jaar onge kend boeiend. DIOK werd de laatste jaren vrij gemakkelijk kampioen van Nederland. „Dat spannende einde hebben ze speciaal voor mij bewaard", grapt Breinburg, die aan zijn eerste seizoen in Leiden bezig is. Serieus: „Aan het begin van het seizoen heb ik gezegd, dat ik alleen maar op mijn bek kan gaan. Als we geen kampioen worden, dan ga ik ook echt op mijn bek." De t die bü voelt om nog een seizoei DIOK te blijven („Maar ik niet of DIOK nog met mij wil doorgaan") denkt dat de Leide naars dit jaar minder overwicht hebben doordat het team ver geleken met vorig seizoen op zeven plaatsen is gewijzigd. „Dus gaan bepaalde dingen niet meer automatisch. De spelers zijn minder op elkaar inge speeld." Volgens Breinburg is het team dankzij hem wel mo bieler geworden. „Er wordt véél meer met de bal gelopen dan bijvoorbeeld twee seizoenen ge leden." Dat blijkt vooral tegen het einde van de eerste helft, wan neer twee vloeiende aanvallen leiden tot vijfpunters van Justin Verhoog en Perry Noordermeer. Alleen de eerste tien minuten van de wedstrijd is er sprake van enige Castricumse inbreng. Maar dan valt één van de props geblesseerd uit en is het gedaan met de verdediging. Na de rust (19-0) verandert het wedstrijd beeld nauwelijks. Hoewel Cas tricum er tien minuten voor tijd nog wel in slaagt de 'nul' van het scorebord te krijgen. Voor de waarschijnlijk beslis sende wedstrijd tegen Hilver sum heeft DIOK nog een druk programma af te werken. Zon dag en woensdag spelen de Lei denaars tegen thuis tegen HRC uit Den Haag en AAC uit Am sterdam. De doordeweekse wedstrijden zijn ingelast, omdat de competitie volgende week zondag afgelopen moet zijn. De zondag daarna speelt het Ne derlands team namelijk tegen Andorra en vervolgens bereidt de nationale selectie zich een maand lang voor op de WK- kwalificatiewedstrijden die in mei in Italië worden gespeeld. Zes zondagen waren de velden dit seizoen niet bespeelbaar we- geris regenval en vorst. Breinburg heeft geen moeite met de ingelaste speeldagen, liet is goed voor het wedstrijd ritme, vindt hij. „Ik zou altijd wel twee wedstrijden in de week willen spelen." Dat er voor de spelers te weinig tijd is om zich te herstellen, gelooft hij niet. „Fysiologisch gezien moet dat geen probleem zijn: er zitten steeds twee of drie dagen tussen de wedstrijden." Ook de spelers zelf hebben volgens de trainer geen moeite met de volle agen da. Sacks uit eredivisie over Leidse spits van Vitesse ■Nadat Glenn Helder afgelopen zondag Adri van Tiggelen had zoek gespeeld, wilden alle kranten hem een dag later 71 in Oranje hebben. Dat gebeurt wel vaker en het zegt niet veel. Het is wél een teken aan de wand als een aantal Irechtervleugelverdedigers uit de eredivisie de 25-jarige Leidenaar van Vitesse in de nationale ploeg wil hebben. linksbuiten is in vorm en moet een kans krijgen van ■Dick Advocaat, zo luidt de mening van enige directe te genstanders van de snelle aanvaller. Een Helder betoog. leiden rob van der zandende revelatie van de PTT Tele- competitie. „Hij is een goeie. jEr zijn in de Oranje-historie wel IQ mindere spelers opgeroepen. Voetballers die een blauwe maandag schitterden. Helder verdient het minimaal om ook to oogens te worden verkozen, al is *imjfhet IT|aar voor een oefenduel. san pOp 23 april uit tegen Schotland <redi|bijvoorbeeld. De spits bewijst dit seizoen dat hij volwassen is jp,geworden en niet langer die Dan wordt in Nederland al snel Arabieren bieden fortuin 'leuke linksbuiten is met zo dan eens een aardige drib bel. '89/9 j Volgens Ferdy Vierklau, de rechtsback van Utrecht die in de belangstel- "1/Sjing staat van grote clubs, gaat ^Helder met sprongen vooruit. ^„Voor mij is hij de beste links buiten op de Nederlandse vel- g den. Beter dan Regi Blinker van ggFeyenoord. Helder maakt in te genstelling tot Blinker geen ?ic- ggtie om de actie. Als hij aanzet is 98er altijd dreiging. Hij is momen- 99 teel goed bezig, daarom ver- 99dient hij een kans in Oranje." 99 Clemens Zwijnenberg van FC 99Twente is ook enthbusiast over 99 98 ^Celstraf streep jjjdoor carrière m van Aipassa 98 1 99voorthuizen gpd ^„Wat me nog het meest aan- grijpt, is dat ik word afgeschil- -jqderd als een soort agressief ^gbeest." Voetballer Bert Aipassa ^gstaart in zijn ouderlijke woning ^gin Voorthuizen bedrukt naar het tafelkleed. „Ik weet best dat ik ■óver de schreef ben gegaan, maar dat ik, zoals de rechter zei, een soort levende tijdbom zou .wzijn is grote flauwekul." .jgg Aipassa is zichtbaar aangesla- igggen door de rechtszitting van /jgggisteren. Voor de rechtbank in iggArnhem hoorde de door FC ig9Utrecht aan Haarlem uitgeleen- 198 de voetballer twee jaar onvoor- 199waardelijke gevangenisstraf en 198 vijf jaar ontzegging van de rijbe- 198voegdheid eisen. Niet mis. Maar 19? de tenlastelegging van officier IqpVan justitie mr. M. Vaessen mag j~5er dan ook wezen: poging tot jggdoodslag, doonijden r jggdelijke aanrijding e" Glenn Helder staat in de be langstelling van een paar rij ke Arabieren. Toen Vitesse onlangs voor een oefenwed strijd in Saudi-Arabië ver bleef, werd de Leidse voet baller van de Arnhemse ere- divisieploegbenaderd. Helder werd na de wed strijd aangeschoten en kreeg een riant salaris in het voor uitzicht gesteld. Omdat het om enorme bedragen ging, dacht de voetballer dat het een grap was. De Arabieren zijn echter serieus geïinteres- seerd in de speler. Helder heeft ze doorverwezen naar Rob Jansen van de WCS, de spelersvakbond van de prof voetballers. gezegd dat je in Oranje moet. Van mij mag het. Glenn Helder is een doelgerichte, snelle, ge vaarlijke spits. Hij kan een grote worden." Als Leon Meijs alle linksbui tens in de eredivisie op een rij tje zet, komt hij tot de conclusie dat Helder met afstand 'de moeilijkst te bespelen' is. De voormalige verdediger van de w Katwijk, nu al een paar jaar de vaste rechtsback van Willem II, zegt dat hij aan de ontmoe tingen met de aanvaller niet de beste herinneringen bewaart. „De twee keer dat ik tegen hem speelde, kwam Glenn steeds als winnaar uit de bus. In Neder land is hij voor mij absoluut de beste. Je kunt hem kort dekken, maar dan gaat hij opeens de diepte in. Als je hem ruimte geeft, zet hij aan voor de actie met de bal aan de voet, waarbij hij links en rechts gemakkelijk passeert." Meijs zegt dat Helder na zijn Sparta-jaren emorm is ge groeid. „Het gaat niet alleen om snelheid bij hem. Hij heeft tech niek, heeft nauwelijks ruimte nodig om een perfecte voorzet te geven. Een half voetje om de bal en hij zwiept hem voor het doel. Die jongen moet in Oran je, zeker als je weet dat Blinker ook een kans heeft gekregen. Glenn Helder is veel beter. Gooi die jongen voor de leeuwen." De lange back hoopt alleen niet dat het weer zo'n debuut wordt in een ambiance die nie mand inspireert behalve de nieuweling. „Dat zie je vaak. Ook weer aan Blinker. Dan sta „Helder zal tussen vedetten nog beter gaan spelen." je tegen Tunesië tussen teamge noten die het allemaal wel gelo ven in zo'n oefenwedstrijdje. En dan mag jij je lekker bewijzen." Adri van Tiggelen behoort niet tot het kamp van de Hel- der-aanhangers. Dat kan te ma ken hebben met het feit dat hij een beetje is gedold door de speler, afgelopen zondag op Monnikenhuize. „Welnee, dat heeft niets te maken met die wedstrijd", zegt de 36-jarige verdediger. In de maandagkran ten sprak hij al zijn scepsis uit over de opgehemelde spits. Een week later is de PSV'er niet van mening veranderd. „Helder moet eerst eens bij een topclub komen. Nu piekt hij tegen Ajax en PSV, dat deed ik vroeger ook toen ik bij clubs als Sparta en Groningen zat. Dat zegt nog er je kwaliteiten. Ik gun ;n plek in Oranje van naar hij heeft nog een bewijzen." Tiggelen: „De pers is weer massaal op iemand geval len. Dat is vaak het geval in Ne derland. Die jongens willen zelf niet die aandacht en die druk. Ook Helder zit er geloof ik niet op te wachten." Net als Van Tiggelen is ook Darrny Blind nogal voorzichtig. hem harte, hoop t Van Ook de Ajacied vindt dat Helder moet presteren tegen de 'min dere goden'. „Ik vind hem een goede voetballer, niet meer en niet minder. Verder kan ik er niet over oordelen, want ik zie hem maar twee keer per jaar. De rechtsback van NAC is ge matigd optimistisch over de voormalige spits van het Leidse Roodenburg. Jacques Koumans „Hij is ontieglijk snel. Helder is een gevaarlijke speler, maar of hij in Oranje moet is moeilijk te zeggen. Daarvoor ken ik hem niet goed genoeg. Een plaats in de nationale ploeg zal hij zelf in de hand hebben. Op dit mo- FOTO ARCHIEF ment vind ik hem er nog niet met kop en schouders bovenuit steken als je het hebt over de linksbuitens in Nederland." Zijn collega Dennis Hulshoff van Ahead Ejjigles is veel en thousiaster." „Ik vind het volko men terecht dat hij met Oranje in verband wordt gebracht", zegt de verdediger. „Het is ver schrikkelijk moeilijk om hem af te stoppen, geef mij Blinker maar als tegenstander, dat is heel wat prettiger. Helder zal bovendien tussen vedetten nog beter gaan spelen. Je zal eens zien als die jongen in het Ne derlands elftal staat." Ajax moet het voorlopig stellen zonder Litnianen amsterdam Ik ben I tijdje •r Van In de maand van de heid dreigt Ajax het z topschutter Jari Litmar moeten stellen. De Fin ternational, dit seizoen competitie al goed vo treffers, liep gisteren t de training een spierbl in het bovenbeen op. bang dat we hem eer kwijt zijn", gaf trainc Gaal te kennen. hitmanen, die in elk geval morgenavond ontbreekt in de competitiewedstrijd tegen VW, raakte geblesseerd tij dens een loopoefening. Mor- gen en eventueel zaterdag volgt nader onderzoek. „We kunnen nu nog niet bepalen of het een scheuring of verrekking betreft", aldus Van Gaal. „Ook moet nog worden vastgesteld hoe diep de kwetsuur zit. Het ziet er tamelijk ernstig uit. Als het een verrekking is, kan Jari woensdag tegen Parma mis schien nog spelen. Bij een spierscheuring is dat uitge sloten." Van Gaal kan in Venlo evenmin beschikken over middenvelder Davids (dij been) en aanvaller Finidi (een maand terug naar Nige ria). „De blessure bij Jari komt op een vervelend mo ment", verzuchtte dé coach. „Juist nu het spannend wordt kunnen we onze top- scorer eigenlijk niet missen. Maar we vinden wel een op lossing." zware mis- ■jggftandeling. -j gg „En het is zo'n rustige, gewo ne jongen", verzucht zijn vader hoofdschuddend. De kleine, ta nige, Molukse man heeft het er duidelijk moeilijk mee. Triest kijkend zit hij gebogen te luiste- ren naar zijn zoon, die met zachte stem stukje bij beetje zijn verhaal vertelt. Óver de 'zaak zelf wil Aipassa jr. weinig kwijt 'omdat de rechtbank nog uitspraak moet doen Goed, hij zou zijn ex-vriendin in een vlaag van woede hebben s geslagen. Hij erkent te zijn va'doorgereden na het veroorza- ken van een ernstig ongeval. En r hij geeft toe dat hij 'iets te ver is u doorgegaan' bij een vechtpartij in een Arnhems café. De 24-jarige voetballer beseft dat deze affaire wel eens het eind van zijn carrière -kan bete kenen. „Als ik de gevangenis in '«r-L-jga, kan ik mijn contract niet na- wjjlkomen. FC Utrecht-manager l^lZonderland heeft al laten weten |jfldat dat zonder pardon ontslag ^^betekent. En als ik op vrije voe- hebben. Wie wil nu èen voetbal ler die in de bak heeft gezeten?" den helder gerrit-jan v mgeen Play-offwedstrijden staan op zichzelf. Dat bewezen de bas- ketbalsters van Lisse gisteren in Den Helder. In de reguliere competitie was Lisse vier keer kansloos tegen de vice-kam- pioen van vorig seizoen. Nu het er om ging, liet de ploeg van Roy Emanuels een heel ander gezicht zien. Door keihard te werken werd Den Helder op de knieën gedwongen: 55-50. Daarmee manoeuvreerde Lis se, dat zich in een diep dal be vond de laatste weken, zich in een prima uitgangspositie om de finale te bereiken in de strijd om het Nederlands kampioen schap. Zaterdag kan Lisse het in eigen huis afmaken. Zo niet, dan moeten Emanuels c.s. op nieuw naar Den Helder voor de beslissingswedstrijd. Lisse moest diep gaan voor de belangrijke overwinning. Ema nuels had op de training een compleet nieuwe verdediging ingestudeerd die nogal wat in spanning vergde. De verdedi- ging was cr vooral op gericht om Den Helder zo weinig mo gelijk van veraf te laten scoren. De Noordhollandse ploeg staat er om bekend, dat ze de drie punter goed beheerst. Dat toon de ze dan ook in de eerste helft. Lisse verviel nog te veel in de oude verdedigingspatronen - zo gauw er iemand naar de basket ging, werd er te veel helpside gegeven - waardoor met name Sonia Raaymakers achter elkaar kon aanleggen van de gevreesde afstand. Zij was het dan ook die de thuisploeg in eerste instantie deed uitlopen naar 33-25. Lisse verkleinde dit gaatje nog voor de rust tot 33-30. Na de basketwisseling en een flinke toespraak van Emanuels pakte ■I goed op. In de liepen de bezoe kers naar 19-40 en hadden zij de wedstrijd in de knip. Den Helder stribbelde nog wel wat tegen (52-50 vlak voor tijd), maar Lisse had het laatste woord. Dit tot volle tevredenheid van Emanuels. „Wc hadden de goe de spirit", verklaarde hij. „De laatste weken waren we vooral tevreden met het feit dat we de play-offs al hadden gehaald. Dat maakte het seizoen geslaagd. Maar er is nog meer. We kun nen nu de finale halen, als we net zo geïnspireerd blijven spe len." Mocht Lisse alsnog de boot missen, dan is er nog geen man overboord. „We zijn eigenlijk al tevreden, want de derde plaats Scores Lisse: Keur 18, Van der Heuvel 12, Stiefelhagen 10. utrecht gpd Rominger, Zülle en Bugno (v.l.n.r.) v 1 het veld aan tijdens Parijs Nice. ceuti/manciano De Nederlandse Ronde van Murcia en de Tirre- no Adriatico hadden gisteren bepaald geen goede dag. Erik Breukink verloor tijdens de tweede etappe in Murcia zes minuten op zijn ploegmakker Herminio Diaz Zabala, die de rit van Cartagena naar Ceuti op ,zijn naam bracht. Nummer twee Melchor Mauri nam de leiderstrui over van de Brit Chris Boardman, die samen met Breukink finishte. Beste Nederlander in de Spaanse rit- tenkoers is neo-prof Patrick Jonker. In Italië doen de Nederlan ders, met uitzondering van Ste ven Rooks, het ook al niet best. Tijdens de tweede etappe, van Santa Marinella naar Manciano verloor Gert-Jan Theunisse meer dan vijf minuten op rit winnaar en nieuwe leider Gior gio Furlan. De met een infectie aan de luchtwegen sulckelende Frans Maassen arriveerde op bijna veertien i lan aan de finish. In de Ronde van Murcia ont stond na 120 van de 170 kilo meter 'tijdens de beklimming van de Alto de Collado de Ber- mejo, een berg van de eerste ca tegorie, een kopgroep van 21 renners. Greg LeMond was één van de eersten die moest te los sen. Breukink volgde niet veel later. In de afdaling kwam de Nederlandse kampioen bij een poging het gat te dichten ten val toen hij de leiders in het zicht had. Tijdens de tweede dag van de Tirrene Adriatico maakte Frans Maassen halfweg de rit van 186,5 kilometer van Santa Mari nella naar Manciano nog deel uit van een leidersgroepje van negen. Aan de finish had de huldiging van Furlan al lang plaatsgevonden toen de Lim burger in gezelschap van Vos kamp, Van Bon en Mulders arri veerde. „Ik heb in de Ronde van Valencia kou gevat. Het gaat niet goed met me. Ik heb een infectie aan mijn luchtwegen. De laatste dertig kilometer kon ik niet meer volgen", zei Maas- Het organisatiecomité van de Wereldruiterspelen in Den Haag liet gisteren weten klaar te zijn voor de 'mega klus'. Zo ver zijn de bondscoaches van de Nederlandse deelnemers nog lang niet. Vooral bij de discipli nes dressuur en springen wach ten potentiële kandidaten voor een optreden in Den Haag (27 juli tot en met 7 augustus) nog een serie proeven van be kwaamheid. De nationale topruiters en - amazones zijn opgenomen in een zogeheten 'A-equipe'. Daarnaast kunnen de bonds coaches in noodgevallen nog putten uit een aantal subtop pers uit de 'B-equipe'. Hans Horn, bondscoach bij de springruiters, erkende giste ren dan ook dat ervaren combi naties een streepje voor heb ben. Hij noemde daarbij de rui ters Jos Lansink, Piet Raymakers en Jan Tops. De A-groep telt bij Hom liefst elf namen. „Na af loop van de Wereldbekerfinalc in Den Bosch (13-17 april, red.) ga ik met alle geselecteerde rui- tere om tafel zitten. Dan stippe len we voor iedere combinatie afzonderlijk een route uit rich ting Wereldbeker. Daarbij moe ten we voorkomen, dat we de paarden kapot selecteren. Het is niet de bedoeling, dat er op een selectiewedstrijd wordt gepiekt. Zo is een goed optreden op het CHIO van Aken voor mij geen maatstaf." Hom wil de ruiters het liefst aan het werk zien tijdens de buitenwedstrijd in Wiesbaden en Luxemburg. Daar wordt na melijk op zand gereden. De bo dembedekking in Den Haag is daarmee te vergelijken. Hij om schrijft het concours in Luxem burg als een 'generale repetitie'. Direct na afloop van die wed strijd maakt hij de definitieve selectie wereldkundig. De kans bestaat overigens dat Egano onder Jos Lansink tijdens de Wereldruiterspelen weer op het hoogste niveau terugkeert. Het super-springpaard, dat een winstsom van meer dan een miljoen gulden heeft, kwam het afgelopen jaar door een blessu re nauwelijks in actie. Horn: „We richten ons met Egano he lemaal op het buitenseizoen. Daarbij zijn wedstrijden op dit moment niet relevant. Het dier moet daar eerst fysiek voor wor den klaargemaakt." Er hebben zich inmiddels lie den uit 49 landen ingeschreven voor de hippische marathon, waarbij in totaal zes wereldtitels worden vergeven. Kampioen schappen in de disciplines springen, dressuur, military, vierspannen, endurance en vol tige. Al met al houdt de1 organi satie rekening met de komst van 700 deelnemers, die geza menlijk zo'n 1000 paarden meebrengen. Naast Den Haag, wordt er gebruik gemaakt van locaties in Wassenaar (enduran ce) en Amersfoort.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23