'Hij straalt iets ijzigs uit en dat stoot mensen af' 'Economisch succes leidt tot democratie' Feiten &Meningen China gebaat bij meer vrijheid Moderne gebarentaal probleempje in Rusland VRIJDAG 11 MAART 1994 2 Van de Chinese autoriteiten mocht in de dagen voorafgaande aan het bezoek van daag van de Amerikaanse minister Warren Christopher (buitenlandse zaken) aan Pe king eerder worden verwacht dat ze dissi- den oppakken. De conclusies van Christop her zullen waarschijnlijk van invloed zijn op de beslissing die president Clinton in juni moet nemen over het al dan niet verlengen van de status van China als meest begun stigde handelsnatie (MFN). De Chinese regering zelf is verdeeld over de kwestie. De minderheid vindt dat con cessies moeten worden gedaan aan de Amerikaanse druk. Maar de hardliners zijn duidelijk aan de winnende hand, ongetwij feld gesterkt door het Nationale Volkscon gres dat gisteren is begonnen: de afgelopen week zijn ongeveer veertien van de bekend ste dissidenten van het land vastgezet. In een ongewoon felle verklaring heeft Christopher dinsdag zijn 'sterke afkeer' van de pesterijen geuit en gewaarschuwd dat deze een negatieve invloed zullen hebben op zijn bezoek. De Chinezen antwoordden daarop dat de Amerikaanse kritiek 'onver antwoordelijk' was en een ongewenste in menging in puur interne zaken. Vooral voor China staat veel op het spel. De VS zijn goed voor eenderde van alle Chi nese exporten, wat veel meer is dan wat in tegenovergestelde richting gebeurt. Intrek king van de MFN-status en de daaruit voortvloeiende veel hogere tarieven, zou den vernietigend kunnen zijn voor deze handel. In beide landen zou dat leiden tot het verlies van duizenden banen. Vorig jaar mei maakte Clinton verlenging van de bevoorrechte status van China af hankelijk van vooruitgang op het gebied van mensenrechten. Aangedrongen werd op vrijere emigratie, uitvoering van een ak koord uit 1992 om een einde te maken aan gevangeniswerk, politieke gevangenen (van wie er meer dan tienduizend zouden zijn) zouden moeten worden vrijgelaten, er zou toestemming moeten worden gegeven voor internationale radio- en TV-uitzendingen naar China en het Tibetaanse erfgoed zou moeten worden beschermd. Dat het communistische regime van Chi na zo weinig in die richting heeft kunnen doen, verklaart waarom Peking zo nerveus is. Terwijl de economie van hel land vooruit gaat, groeit de wrevel tussen rijk en arm. Die wrevel wordt nog gevoed door de cor ruptie en inflatie die in de sleden steeds meer, toenemen. Ook groeit de spanning tussen de welvarende kuststreken en de verarmde gebieden in het binnenland en tussen plaatselijke en centrale overheid. Niels anders maakt de oude mannen in Pe king banger dan de dreiging van sociale on rust, van het soort dat zit gevat in een peti tie voor meer rechten voor de arbeiders en dat waarschijnlijk grote steun geniet onder de dissidenten. Het is waar, de leiders hebben knarsetan dend concessies gedaan door beperkte be zoeken en inspecties toe te staan in de ge vangenissen en (ten minste in naam) korte re straffen uit te delen. De Amerikanen heb ben echter gelijk dat ze veel meer eisen. Uitoefenen van druk via de mensenrechten is zeer effectief gebleken in Sovjetunie en Oost-Europa. Het communisme werd daar door flink ondermijnd. Als de Chinezen het voordeel willen heb ben van internationale vrije handel, moeten ze veel meer doen om tegemoet te komen aan de idealen van gelijkheid, gelijke han- delsvoorwaarden en democratisch liberalis me. Zij kunnen niet verwachten volledig toegang te krijgen tot de westerse markten als zij hun interne zaken regelen op een manier die weerzinwekkend is voor de be schaafde internationale opinie. LONDEN De onverkoopbaarheid van Elco Brinkman Het plotselinge wij willige vertrek deze week van Wim van Velzen als voorzitter van het CDA heeft naast verbazing, omdat de man altijd zo zichtbaar genoot van zijn gewichtigheid, ook hoon ge wekt. De parlementaire journalistiek was bijna unaniem van mening dat het hier een louter sym bolisch gebaar betrof. Van Velzen zou immers over drie maanden toch zijn weggegaan, omdat hij zeker is van een zetel in het nieuw te verkiezen Europarlement. Nu de kruitdampen wat zijn opgetrokken, blijkt de zaak toch iets minder geregisseerd dan aanvanke lijk leek. Van Velzen heeft niet uit eigen vrije wil zijn voorzittershamer ingeleverd. Er is grote druk op hem uitgeoefend. Dat begon al vorige week vrijdag avond in Utrecht, waar de partijtop bijeen was om de gapende wonden te likken die het CDA had op gelopen hij de twee dagen daarvoor gehouden ge meentelijke verkiezingen. De Amsterdamse lijst trekker Corrie Weltevreden eiste daar dat er een kop zou rollen. „Iemand moest de verantwoordelijkheid nemen voor deze nederlaag", zegt Weltevreden nu. Het kon dus niet schelen wie? „Nee, nee. Ik heb onmid dellijk naar Van Velzen gewezen. Het verkiezings programma is een zaak van het partijbestuur en niet van lijsttrekker Brinkman." Maar vrijdagavond in Utrecht kreeg Corrie Welte vreden nog niet veel handen op elkaar. Voor de Amsterdamse lijsttrekker was dat reden haar onge noegen te spuien tegenover een plaatselijke krant. Van Velzen reageerde daar maandagmorgen hoogst geprikkeld op. ,,lk heb begrip voor de teleurstelling van mevrouw Weltevreden, maar ik heb geen be grip voor het feit dat zij de vuile was heeft buiten gehangen. Dat is niet conform de traditie van onze partij." Die irritatie van Van Velzen bleek later zeer begrij pelijk. )p dat moment (maandagmorgen) wist hij namelijk al dal Weltevreden alsnog haar zin zou krijgen. Zijn kop zou inderdaad rollen en nog wel diezelfde middag. I let was partijleider Brinkman die daar zondag toe besloot, nadat hij de resultaten van een Brandpunt enquête (drie op de vier CDA-stemmers wijzen be vriezing AOW af) en de daaropvolgende roep om een extra partijraad had gezien en gehoord. De op standige bejaarden moest een bot worden toege worpen, om te voorkomen dat zij aan de stoelpoten van de leider zelf zouden gaan knagen, zo conclu deerde Brinkman. Corrie Weltevreden is nu tevreden, maar waarover is onduidelijk. Die tienduizenden bejaarden die bij de gemeentelijke verkiezingen weigerden op het CDA te stemmen, stellen niet voorzitter Van Velzen maar lijsttrekker Brinkman verantwoordelijk voor de AOW-bevriezing. Hij is de verpersoonlijking van het CDA op dit moment en hij is ook degene die de laatste tijd in bejaardenhuizen uitlegde waarom de bevriezing van de AOW de komende vier jaar he laas onvermijdeljk zou zijn. En hij blijft rustig zit- Weltevreden erkent dat ook Brinkman blaam treft. Daarom wil zij dat ook hij een offer brengt. ,.De be vriezing moet alsnog uit het program." Ze is het er niet mee eens dat Brinkman dat eigenlijk al heeft toegezegd, door 450 miljoen uit te trekken voor die groep. ..Nee, want die maatregel komt erop neer dat bejaarden in geval van nood maar een beroep moeten doen op de bijzondere bijstand. Geen en kele zichzelf respecterende bejaarde is daartoe be reid. Mensen van hun generatie ervaren dat als een sociale schande. Er moeten maatregelen worden genomen waardoor de bejaarden, vooral de men sen die van alleen hun AOW'tje moeten leven, van zelf meer geld overhouden." Het is nog maar de vraag of dat het tij voor het CDA kan keren. Per slot van rekening staat de partij in peilingen voor de kamerverkiezingen in mei op een ■rlies i 19 z Weltevreden aarzelt. „Het kan zijn dat het daarvoor al te laat is." I let enige waar de partij nog echt baat bij zou kunnen hebben, is volgens haar dat Brink man zichzelf meer laat zien zoals hij werkelijk is. „Iedereen die hem van dichtbij kent, weet dat hij een ontzettend aardige vent is. Maar in de publici teit, vooral op televisie, komt dat niet over. Dan straalt hij iets strengs, iets ijzigs uit. Dat stoot men sen af." Ook andere tot dusver trouwe CDA'ers zijn zo lang zamerhand vertwijfeld geraakt. „Het sociale gezicht „Niet boeiend, inspireert niet en zal dat ook nooit doen." foto bert verhoeff van het CDA is zoek", zegt voorzitter S. Baar van de Protestants Christelijke Ouderen Bond (PCOB). „Onze mensen zoeken ernaar maar het is niet meer te herkennen. Brinkman moet in zijn optreden dit gezicht weer zichtbaar maken. Lubbers heeft het vermogen om op z'n minst de indruk te wekken van een sociaal gezicht. Brinkman mist dat charis ma, de uitstraling en warmte die een politiek voor man zou moeten hebben. Ik weet niet of Brinkman zich dat ooit eigen zal maken." Maar het is niet alleen de uiterlijke strengheid van Brinkman die de muren van de christelijke vesting doet scheuren. Voorzitter Van Son-Van Beek van de Katholieke Bond voorOuderen (KBO): „Al dat ge zeur over de presentatie van politici. Ja, Lubbers heeft meer 'schwung'om dingen uit te leggen. Brinkman is stugger. Maar veel erger is dat de boodschap even beroerd blijft. En daar rekenen de kiezers mee af." Rekenden kiezers maar af op de boodschap, zegt prof. dr. C. van Woerkum, hoogleraar Voorlich tingskunde aan de Landbouwuniversiteit Wagenin- gen. „Lang en zorgvuldig nadenken is niet de basis van stemgedrag. Waarom wordt D66 de grote win naar van de verkiezingen? Haar programma wijkt nauwelijks af van dat van de PvdA. Ligt het aan de kwaliteit van de bestuurders? Dat zou kunnen, maar niemand die het weet. Want niemand die ze kent. Nee, D66 wordt de grote winnaar omdat zij toevallig Hans van Mierlo hebben en de PvdA en het CDA niet." In navolging van de Verenigde Staten stemmen Ne derlanders volgens Van Woerkum niet (meer) op ideeën, maar op personen. Veramerikanisering van de politiek heet het. De uitstraling van een politicus is belangrijker dan hetgeen hij zegt. „Tsja, Brinkman mist warmte, een bepaalde gezel ligheid. Hij is spits en gevat maar geen man waar je een praatje mee aan gaat. En die mimiek hè, of be ter. het ontbreken ervan. Als ik hem op televisie zie denk ik altijd, als-ie maar niet gaat denken want dan staan z'n ogen stil. Dan krijgt hij die starende, borende blik. Hij is niet boeiend, inspireert niet en zal dat ook nooit doen", aldus Van Woerkum. HAAG T HOUT Ei MONIQUE VAN DE VEN O archieffoto Stelt u zich voor dat u zwa'nger bent of zeer zwaarlijvig. Steek uw buik naar voren. Strijk met uw rechterhand over de buik. Glimlach zelfvoldaan en blijf strelen. U hebt zojuist Russi sche gebarentaal gesproken. En wat u zei, is 'kapitalist'. Wat u echter bedoelde, is 'vet kapita listisch varken. Leve de revolu- als belediging er. Bijna dage- op de Russi- onder- Dit gebaar is n bedoeld. Niet lijks is het te zi sche televisie, aan het beeld een vrouw vér- schijnt om het nieuws van het hervormingsfront in gebaren taal te vertalen. In de Verenigde Staten is geba rentaal een strijdpunt geworden voor degenen die politiek cor rect' willen zijn: hét slaphan gende handje voor een homo seksueel en de spleetogen voor Japanners liggen eruit. De Rus sische gebarentaal schept ech ter genoegen in het beledigen oftewel in het zeggen wat de meeste mensen echt denken. Sinds Michail Gorbatsjov de pe restrojka (hervormingen) afkon digde kolkt Rusland van de vreemde zinsneden, zaligma kende middelen en rages. Maar één rustgebiéd is blijven be staan: de geluidloze woorden schat van de gebarentaal. „Wanneer het systeem veran dert, dan moeten onze gebaren ook veranderen", aldus Ludmil- la Osgorchina, directeur van het Studie- en Methodencentrum van de Russische Dovenvereni- ging. Maar ieder gebaar moet een te onderscheiden kenmerk hebben en we weten nog niet wat dit nieuwe systeem onder scheidt," Vooralsnog maken de doven geen haast met het aanpassen van de gebaren. Het zal jaren duren voordat de Russische doven zich niet meer over de buik strelen. Ook hebben ze geen haast het gebaar voor 'markt' te verande ren: een chaotische, grillige, heftige handbeweging een kleinerend overblijfsel van com munistische minachting. De doven hebben echter wel een gebaar ontwikkeld voor de nieuwe winstgevende winkels: zij draaien een duim en vinger tegen de slaap en rollen met hun ogen: „De prijzen zijn zo hoog, ze zijn gek", legt Galena Zaitseva, auteur van het stan daardwerk over Russische geba rentaal. uit. Veel nieuwe wooFden en bete kenissen komen ook het ge sproken Russisch binnen en de acht gebarentaal-vertalers' van het televisiecentrum Ostankino, in oktober het toneel van be schietingen, worstelen om bij te blijven. Hun teamleider, Jelena Iljina, houdt een prikbord bij met daarop een steeds langer wordende lijst van nieuwe woorden en de correcte geba ren. Een modewoord van de riptschrijvers voor televisie- r dove s het 'zwaard van Damocles': een ge baar voor gevaar dat boven het hoofd hangt. En shocktherapie is een flinke klap op de borst geL volgd door het gebaar voor me dische behandeling. Eigennamen zijn potentieel ver raderlijk voor W-presentatoren, Het gebaar in schuttingtaai voor Boris Jeltsin is een gedraaide vuist op de neus, om 'straalbe zopen' mee aan te geven, terwijl het nationale gebaar voor dron kenschap een tikje met de vin ger in de nek is. Karl Marx is een met de hand getekende struik- achtige baard. Lenin een kneep je in de kin die het woord geit aangeeft en Brezjnjev een tik boven de ogen om borstelige wenkbrauwen aan te geven. Al leen Stalin ontkomt aan de spot: het gebaar waarmee hij wordt aangeduid, is een letter lijke vertaling van zijn aangenp- men naam, Russisch voor staal. Om niet de suggestie te wekken dat hun president een dronk aard is, maken W-vertalers ge bruik van 'vingerspelling', een systeem van fonetiek met de hand, waarmee ze politiek ge vaarlijke woorden eerder 'speL len' dan 'vertalen'. Racistische stereotypen zijn nog steeds alom aanwezig. Aziaten worden beschreven met varia ties op hetzelfde thema als de spleetogen en Georgiërs worden uitgebeeld via een patroonhuls. Maar tot nu hebben alleen de Armeniërs geklaagd: hun ge baar, een regen van scherpe kruiden, is pmgezet in e<?n beeld van de vallende sneeuw op de Berg Ararat. Re recente politieke crises, heb ben voor spanning gezorgd, en het bloedige drama van de afge lopen herfst wordt door de her vormers en conservatieven ver schillend uitgelegd en is daar- - door niet te vatten in gebaren- taal. Er wordt naar verwezen door via vingerspelling de da- turn 3-4 oktober te geven. „Dat is voldoende", aldus Tatjana Kotelskaja. „Er is geen ander ge baar nodig." Met andere woor den. noch Jeltsin, noch de krachten die hij met tanks te lijf ging, hadden gelijk. Opnieuw drukken de Russische doven de echte algemene opinie vaardig „Men kan taal niet dwingen. Eerst moet het leven verande- ren", aldus Zaitseva. Zij bere kent dat een verschuiving van 10 procent van de woorden schat ongeveer een eeuw duurt, „Het is erg moeilijk om veran-,- dering te brengen in de manier waarop mensen praten. Het is.- nog moeilijker om hun gebaren te veranderen. Dat zou namelijk een verandering in hun denkeu betekenen." MOSKOU ANDREW HIGGINS VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET l)e Chinese premier Li Peng heeft giste ren tijdens zijn jaarlijkse toespraak tot het Volkscongres gezegd dat de econo mie moet worden afgeremd omdat de boeren en werknemers in de staatsbe drijven achter dreigen te blijven. „Eco nomische ontwikkeling is het middel punt van ons werk", hield Li de 2.800 aanwezigen in de Grote Zaal van het Volk voor. „Sociale stabiliteit is een on misbare voorwaarde voor economische ontwikkeling en vloeiende vooruitgang hij de hervormingen." „Aan het begin van de jaren '80 waren hele dorpen in China te arm om kleren te kopen. De inwoners kleurden zich met kolenstof, zodat het léék of ze kleren droegen. Nu is het McDonald's-filiaal in Guangdong met 14.123 bezoekers per dag wereldrecordhouder en verkopen 30.000 Avon-consulenten huis aan huis cosmetica; in het jaar 2000 zullen het er een half miljoen zijn.'1 William H. Overholt voorspelt de Chine se Volksrepubliek een briljante toe komst. „Sinds de hervormingen van 1979 is China de snelst groeiende econo mie ter wereld; gemiddeld 9,3 procent in de jaren '80". constateert de 49-jarige di recteur van de Bankers Trust Company in Hong Kong. „Wie na de ineenstorting van de Sovjetunie wacht op het faillisse ment van het Chinese communisme maakt een grote fout, want dat bestaat sinds 1979 alleen nog maar in naam. In werkelijkheid is China al lang een markt in zijn boek 'China, de reus ontwaakt' beschrijft Overholt de opkomst van een nieuwe supermacht in Azië. 1 let maakte indruk in de VS, waar voor de meeste politici dé interesse in het land ophield na het bloedbad op het Plein van de He melse Vrede in 1989. „De kracht van Overholts analyse is, dat hij met contro leerbare voorbeelden werkt: de verba zingwekkende ontwikkeling van het zui den, de verkoop van kleuren-TV's en de populariteit van kleding uit Hong Kong". zo schreef het blad Newsweek. „Dat van die televisies is een aardig voorbeeld", zegt Overholt, op bliksein- toernee door Europa. „In de VS werd nog onlangs een plan gelanceerd voor de oprichting van een Radio Tree China, in navolging van de zenders die in de Kou de Oorlog op Oost-Europa en de Sov jetunie waren gericht. I let was kenmer kend voor de onwetendheid. Want in China kijkt iedereen televisie; op de ra dio is bijna niemand meer aangewezen. En in tegenstelling tot de officiële be richtgeving dat satelliet-TV in China is verboden, beschikken veel dorpen over schotels. Ze worden in China zelf gefa briceerd; BBC en MTV zijn mateloos po pulair." Overholt erkent dat China zijn economi sche successen behaalt door middel van een dictatoriaal binnenlands regime, dat zich in 1989 in hel zadel hield door hel bloedbad onder opstandige studenten. „Er is nog steeds onderdrukking en men senrechten worden geschonden. Maar geon enkel ander land heeft zich in de De Chinese premier Li Peng tijdens de opening van het Volkscongres, foto reuter dennis owen afgelopen tien jaar zo veel moeite ge troost om de kwaliteit van het leven te verbeteren. Dat heeft stabiliteit opgele verd en dat leidt onvermijdelijk tot poli tieke vrijheid." De mensenrechtensituatie blijft overi gens precair. Dat blijkt uit hel feit dat plotseling weer dissidenten worden op gepakt. Bovendien verlopen de onder handelingen over de overgang van Hong Kong naar China in 1997 uitermate moeizaam. In de VS is een discussie aan de gang of China onder druk moet wor den gezet, bijvoorbeeld door het land de status als 'meest begunstigde handelsna- Overigens speelt de export een steeds grotere rol. „De export bedroeg in 1992 85 miljard dollar. Die groei zet zich steeds verder door", voorspelt Overholt. „Op afzienbare termijn zal het land de concurrentiepositie van Japan aantasten. En wanneer de ontwikkeling doorgaat, is het niet ondenkbaar dat China over elf jaar meer exporteert dan de VS. Rond 2005 zal China een machtsfactor van betekenis zijn, veronderstelt Over holt. Het is de vraag hoe de omringende landen in Azië en de VS op de nieuwe ri vaal en concurrent zullen reageren. „Een wapenwedloop of een nieuwe Koude Oorlog is niet uitgesloten, maar zou bij zonder onverstandig zijn. De VS en Chi na moeten zich ervan bewust zijn dat de toekomst van de wereldbevoklking af hangt van de bereidheid elkaar met zorg en medewerking te benaderen." William H. Overholt: China, de reus ontwaakt - Hoe de economische liervor- ming een nieuwe supermacht creëert Uitgeverij Elmar, prijs 44,50 gulden. ROTTERDAM ANDRÉ HORLINGS WIM STEVENHAGEN J/iqÊKE KI0RM FRAMSCUTS pofR PAifcHVC CUfEgS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2