'Je doet toch iets van vitaal belang' Juriaan: zakgeld in dolfijnenpotje Het Gesprek van de Dag VVV-bonnen nu ook in Unicef-envelop Hazerswoudse maakt kans op titel 'Collega van het Jaar' Studentes zoeken nog vaatwerk voor vakantie VRIJDAG 11 MAART 1994 Toos Pauwels (36), brugwachtster te Leiden Is Leiden dan toch nog een dorp? Is Leiden dan toch nog een gat dat met kranten is dichtgeplakt, een naar mest en madelieven geurende enclave in de moderne tijd? Je zou het wel denken als je brugwachtster Toos Pauwels hoort vertellen, 's Zomers moet ze haast-je-rep- je van de hydraulisch bediende Schrijversbrug nabij de Zijlpoort op haar fietsje naar de vele handbruggen die Leiden nog telt, bruggen die vaak maar twee keer per jaar opengaan. Naar de boten en schepen die daar liggen te wachten tot ze hun reis kunnen vervolgen. Meestal gaat het er gemoedelijk aan toe. Maar als dat niet het geval is en ze van de schippers wat krachttermen naar haar hoofd krijgt geslingerd, geeft brugwachtster Toos die zoetwa terkapiteins een koekje van ei gen deeg. ,,Ja," zegt ze, ,,dan dien ik ze wel van repliek. En meestal is het dan meteen afge lopen. Maar er zijn er ook bij die gaan lopen dreigen. 'Wacht maar', zeggen ze dan, 'ik ga je baas bellen'." Limburg Toos Pauwels is geboren in Limburg. Ze komt uit Maasbree, maar woont sinds 1980 in Lei den. „Toen ik de advertentie zag staan, dacht ik: ja, dat lijkt me wel leuk. Maar ik kon me niet voorstellen wat dit vak in hield. In Limburg heb je immers maar weinig bruggen. Ach, de mensen denken vaak dat je al leen maar in een hokkie zit en de brug open en dicht moet doen. Maar er komt wel wat meer bij kijken. Je moet heel goed in de gaten houden op welk moment je de brug open doet en of er zich geen spelende kinderen op bevinden. Ze doen al gevaarlijk als je er bij bent, laat staan op bruggen die je van een afstand bedient. Maar er is hier eem microfoon waarmee ik ze kan waarschuwen. Soms doen de mensen best gevaarlijk. Laatst nog liep er een oude man de brug op toen hij al open was. Hij heeft zijn heup gebroken." Techniek Door haar mannelijke collega's werd Toos in het begin nogal eens betiteld als 'dat wijffie'. Want mannen zijn toch vaak technischer en dat willen ze wel weten ook. Toos: „Ik begrijp niet veel van techniek. Maar ik heb een aardige collega die in het begin altijd zei dat dat niet erg was. 'Wat wil je', zei hij. 'Jul lie hebben altijd met poppen gespeeld en dan moet je zoiets eerst leren'." Op het moment dat we zitten te praten, komt er een schipper binnen. Reinier de Raad is zijn naam. Zijn rode sjaal en zijn pet geven hem iets joyeus. Zijn pro fiel doet denken aan dat van de Franse komiek Bourville. Rei nier maakt zich zorgen of hij vandaag nog wel op tijd zal kunnen uitvaren want de Schrij versbrug moet worden voorzien van een nieuw tandrad. Toos stelt hem gerust. Om twee uur die middag wordt er proefge draaid en als alles goed gaat zal De Raad niet lang meer hoeven te wachten. „Best leuk hoor, die wijffies op de brug", zegt De Raad. „Ik heb het in Frankrijk wel meege maakt dat ik ergens moest wachten en dat er van die vrou wen met zes rokken over elkaar aan, allerlei broodjes en lekkere dingen kwamen brengen. Dat ze je vanaf de kade toch een beetje begonnen te bemoede ren. Nee, voor mij mag Toos blijven." Monitor In het hokje op de Schrijvers- brug staat een monitor waar mee de Sumatrabrug in de ga ten kan worden gehouden. Het is een van de weinige bruggen in Leiden die vanaf een afstand kunnen worden bediend. Hoe- 4 A l Toos Pauwels voor het bruggewachtershuis op de Schrijversbrug. Op de achtergrond de Zijlpoort. wel er geen boten aankomen, doet Toos Pauwels de brug even omhoog. Een grappig gezicht: al die mensen die daar voor spek en bonen staan te wachten. Jammer dat je hun gezichten niet kunt zien, hun woorden niet kunt horen. 'Mot voor die ene rottige meerkoet het hele verkeer lam worden gelegd?' Bij brugwachters stellen wij ons vaak mensen voor die met een wat dromerige blik en in alle zwijgzaamheid hun werk doen, jaar in, jaar uit. Mensen die een beetje filosofisch zijn aangelegd. Maar Toos Pauwels is meer een praktisch type. „Hoewel, als ik vroege dienst heb, zit ik hier best wel eens wat te mijmeren, 's Ochtends is Leiden mooi, erg mooi. Dan kijk ik naar de meeu wen die boven het water sche ren, boven de huizen waarin de mensen nog liggen te slapen. En als er ijs ligt, krijgt de stad zoiets wijds, zoiets eeuwigs. Maar veel tijd om te dromen heb je hier niet. Er zijn drie spitsuren per dag en dan moet je behoorlijk opletten. Ik sta er altijd van ver steld hoe mensen zich in het verkeer gedragen. Om de haver klap jakkert er wel iemand door het rode licht. In het begin zag je de buschauffeurs wel vreemd kijken toen ze hier een vrouw zagen zitten. Maar nu toeteren de meesten of ze steken even hun hand op. Je hoort erbij. Lei den is sinds ik dit vak uitoefen meer voor me gaan betekenen. foto ian holvast/mark lamfrs Je hebt toch het idee dat je iets doet van vitaal belang. Toos is net zoals haar mannelij ke collega's gekleed in het waar dige blauw en grijs van de ge meente. „Staat toch keurig", zegt ze. „Alleen zou ik wel eens een wat getailleerder jasje wil len hebben." Toen Juriaan Wagner drie jaar was kreeg hij zijn eerste dolfijn, een grijs pluche-beest met de naam Flipper. De achtjarige Leidenaar neemt zijn knuffel beest overal mee naar toe. Hij heeft inmiddels een verzame ling van 500 dolfijnenspullen. Een nagelborsteltje, een radio, een penhouder, een bakvorm pje, boeken, foto's en natuurlijk videobanden met documentai res en de tv-serie Flipper. Al zijn zakgeld gaat in het 'dolfijnepot je', zo spaart hij voor nieuwe aanwinsten voor zijn verzame- ling. „Het zijn heel slimme dieren, je kunt ze van alles leren," vertelt Juriaan. Hij exposeert momen teel al zijn spulletjes over dolfij nen in een vitrine van de biblio theek van de Merenwijk. Elk lid van de 'bieb' mag daar op aan vraag een kleine expositie in richten mits het onderwerp iets met boeken van doen heeft. Voor de gelegenheid heeft Juri aan zijn dolfijnepet op en ook op zijn T-shirt staan dolfijnen afgebeeld. „Ik spaar ook dingen over haaien en walvisachtigen zóals orka's", vertelt hij. Vindt hij orka's dan geen enge dieren? „Nee hoor, ik durf ze best te In het Dolfinarium in Harder wijk is hij een vaste bezoeker. Juriaan heeft een jaarabonne ment en in mei gaat hij een week bij Harderwijk kamperen zodat hij elke dag naar het Dol finarium kan. Zijn favoriete dol fijn is Maaike, die enthousiast rondjes begint te zwemmen als Juriaan eraan komt. „Ik herken de dolfijnen aan de tekening op hun zijkanten." „Juriaan maakt gevoelsmatig contact met dieren, dat merk ik ook duidelijk als we naar de kin derboerderij gaan", vertelt zijn moeder. „Voor hem lopen de dieren niet weg." Mevrouw Wa gner vindt het wel goed dat Juri aan zo druk bezig is met zijn Juriaan Wagner: „Dolfijnen zijn hele slimme beesten, je kunt hobby. „Hij kan erg goed leren en dit is iets waar hij zich hele maal in kan verdiepen." Juriaan bezoekt regelmatig mu sea en leest veel boeken over walvisachtigen. Hij weet feilloos de verschillen te noemen tussen de tandwalvissen, baleinwalvis sen en dolfijnen. En natuurlijk heeft hij al besloten wat hij later leren." foto hielco kuipers wil worden. „Dan ga ik dolfij nenshows doen in Harderwijk.' RODERICK DE SMIT. Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond meteen cadeaubon van 25 gulden. Die saaie witte envelop met rood en blauwe accentjes, waar in voorheen de VW-geschenk- bon werd verkocht, ligt er uit. In het vervolg gaat de bon, die in zo'n dertigduizend winkels en horeca-gelegenheden wordt ge accepteerd als wettig betaal middel, in een kleurig geschen- kenevelop gestoken. Tenminste, als de gever van de bon bereid is om één gulden extra neer te tellen. Kleurige envelopjes zijn het. tien verschillende in totaal. Met gedichtjes als 'Een aardig ge baar doet soms meer dan één miljoen/ In plaats van fortuin liever een zoenwant hoeveel schatten 'n mens ook vergaart/ vriendschap is toch 't meeste waard'. Of met een afbeelding van een zoenend stel op de voorkant. De vrolijke envelopppen zijn onderdeel van de actie 'Nieuw Elan' van de Stchting landelijke VW-Geschenkbon. Want hoe wel de VW-bon nog steeds de meest verkochte geschenkbon van Nederland is, dreigt een steeds groter deel van de markt te worden ingenomen door al lerhande andere cadeaubon nen. Andere 'actie-onderdelen' zijn uitbreiding van verkoop punten en uitbreiding van ac- ceptatiepunten. Eén van nieuwe envelopjes is een speciale. Deze draagt het Unicef-logo. Voor elke Unicef- envelop, die verkocht wordt, gaat een kwartje naar dit kin derfonds. De Stichting Landelij ke VW-Geschenkbon hoopt op die manier 30.000 gulden per jaar in te zamelen voor Unicef. Meubels verkopen schijnt een moeilijk vak te zijn. Een mens gaat nu eenmaal makkelijker naar de groenteboer voor een kilo worteltjes dan naar een wooninrichtingzaak voor een gloednieuwe bank. Slechts de beste, de meest klantvriendelij ke en collegiale verkopers ko men in aanmerking voor de na tionale titel 'Collega van het Jaar', een onderscheiding inge steld door de Centrale Bond van Wooninrichters. Verkoopster I. Meijer is door haar collega's van Lucky Leder in Hazerswoude-Rijndijk opge geven bij de bond. Zij staat nu als enige uit de regio op het lijstje van 25 genomineerden. „Je lacht je dood", zegt ze. „Ik wist helemaal niet dat ze me hadden opgegeven. En nu had den ze ineens een grote bos bloemen laten bezorgen en ver telden ze het me. Waarom ze me hebben opgegeven? Ja, ik heb wel een idee. Maar dat ga je natuurlijk niet over jezelf zeg gen." Volgende week zaterdag gaat ze met haar drie collega's naar een feestavond in Maarssen. Die hebben de indruk dat dat Meij er een grote kans heeft om door de jury onder leiding van FNV- man Johan Stekelenburg te worden uitgeroepen tot Collega van het laar. Waarom? „Heel simpel", zegt verkoopster Willie „In december maakten we plannen om met een groepje meiden op wintersport te gaan, alleen wisten we nog niet hoe we aan geld moesten komen. In plaats van allemaal apart voor een uitzendbureau te gaan wer ken, besloten we om samen iets te gaan doen. Zo kwamen we op het idee van een afwasser- vice. Veel mensen houden uit gebreide familiediners met Kerstmis en dan is het toch ide aal als anderen de afwas komen doen?" Wie een hekel heeft aan afwas sen of gewoon lui is, kan tegen woordig de afwasservice 'Ge rard' bellen. Er moet dan wel flink wat vaat zijn, een uur werk voor de drie studentes is het mi nimum. En de klant moet het liefst in het centrum van Leiden wonen, „Want we hebben wat vervoersproblemen door gesto len fietsen enzo." Het tarief is een tientje per persoon per uur. Studente Gwendolyn vindt af wassen niet vervelend. „Het is leuker dan stofzuigen en andere huishoudelijke werkzaamhe den. En als we met z'n drieën zijn is het ook nog gezellig. De vaat mag ook best al een paar dagen oud zijn. We wonen zelf in een studentenhuis en zijn dus wel wat gewend." De naam 'Gerard' is de naam van een groep studentes van de studentenvereniging Augusti- nus. „Als mensen vragen watje gaat doen, kan je antwoorden 'Ik ga uit eten met Gerard of ik ga naar de film met Gerard of ik ga afwassen met Gerard.' En dan gaan we gewoon met een groep vriendinnen weg", aldus Gwendolyn. En hebben de dames al een ski vakantie bij elkaar gespaard? „We hebben vorige week in het studentenblad 'Mare' geadver teerd maar daar is nog geen re actie op gekomen. Misschien moeten we volgende week maar eens stedelijk gaan adverteren. Of hebben jullie op de redactie nog een afwasje staan?" RODERICK DE SMIT De studenten-afwascentrale 'Gerard' wacht op werk. Voorlopig houden de studentes de moed e foto hielco kuipers ARNOLD AARTS Vlasveld. „We kunnen ons geen betere collega wensen. „laatst kwam er bijvoorbeeld een doofstom echtpaar, dat op zoek was naar een bank. Stad en land waren die twee al afge weest maar in al die zaken kon er niemand met hen communi ceren. Iedereen had moeite Of Meijer in aanmerking komt voor de hoofdprijs, een reis naar Venetië waar op dat moment een meubelbeurs wordt gehou den, daar durft de gnomineerde geen voorspellingen over te doen. Creditcard als geboortekaart Het lijkt verdacht veel op een creditcard. Dezelfde afmeting en hetzelfde materiaal. Maar in plaats van een rekeningnum mer en informatie over de eige naar staan de persoonlijke ge gevens van een pasgeborene op de voorkant. Honderddertig fa milieleden en kennissen van In- grid en I>eo Colijn ontvingen deze week een exemplaar. Tevergeefs had het Hillegomse echtpaar de afgelopen maan den een aantal babyboeken doorgespit, want het wilde per se een originele geboortekaart maken voor zijn eerste kind. I-co, werkzaam bij de NV S.D.U. (Staats Drukkerij en Uitgeverij), bedacht toen dat via zijn baas een oplossing kon worden ge vonden. Een grafisch ontwerper ging aan de slag. De geboorte kaart werd voorgeproduceerd en vrijdagavond, op de dag van de bevalling, werden de per soonlijke gegevens en foto van Patrick aangebracht. De telefoon. Voor dc een 'n lastpost, voor de ander het eni ge contact met de buitenwe reld. Hoe het ook zij, buiten kijf staat dat het apparaat in onze samenleving een centrale plaats inneemt. In de serie 'In Gesprek' willen wij u een in druk geven van de vreugden maar ook van dc droefenissen die de uitvinding van Alexan der Graham Bell ons heeft ge bracht. Over de anonieme beller, het onheilspellende gerinkel 's nachts, de tijdmelding, de 06- nummers, de autotelefoon, dc zwetshoorn als geduchte con current van dc brief, het socia le tarief voor ouderen, de ver nielde cel, het onthouden van meer. En dat alles onder het motto: anno 1994 vullen praatjes wel degelijk gaatjes. Vandaag: de anonieme beller en de vanglijn. Zet een man onder een lekkende kraan. Zorg dat de druppel op zijn hoofd terechtkomt laat hem daar zo'n week of twee zit ten. Na die twee weken kunt u hem direct doorbrengen naar het gekkenhuis. In het Museum De Gevangenen - poort in Den Haag is mij eens uitgelegd dat dit in vroeger eeu wen een vaak beproefde martel- methode was. Als 's nachts de te lefoon weergaaf en het geluid in de stille ruimte van mijn woon kamer druppelt, moet ik altijd denken aan die martelmethode. Nu al zo'n twee maanden lang, niet elke dag. maar wel zeer re gelmatig. word ik gebeld door ie mand die aan de andere kant van het apparaat niets zegt. Geen hijger, nee. hoewel ik zijn of haar ademhaling wel hoor. Meestal gebeurt het op het tijd stip voor het slapen gaan. Zijn het inbrekers die proberen of ik thuis ben Of is het de een of an dere malloot die mij een onrus tige nacht wil bezorgen? We lijden gelukkig niet alleen in deze wereld. Meer mensen heb ben last van die anonieme bel lers. Of last gehad. Kat ja bijvoor beeld. ..Je schrikt je een ongeluk als je midden in de nacht wordt gebeld. Bij ons gebeurde dat om de haverklap. De persoon aan de andere kant van de lijn zei aller lei akelige dingen, schold me uit en vertelde gore moppen. We hadden wel een vermoeden wie het was. In het verleden hebben we eens iemand met psychische problemen een beetje geholpen en die was het. denk ik. Je doet na zo'n telefoontje geen oog meer dicht. We hebben dan ook uiteindelijk een geheim nummer genomen. Maar dat is af en toe best lastig. laatst wilde er ie mand uit Duitsland bellen maar die kon ons niet vinden. En ja. hoe lang blijft zo'n nummer ge heim? U heeft het nu ook. Kijk. de telefoon maakt dat vreemden toch even je huis kunnen bin nenkomen. Al is het alleen maar met hun stem." Voorlichter Blom van de Leidse politie zegt dat er niet veel aan te doen is. ..Hoe moet je zo'n proces-verbaal rond krijgen? De anonieme beller of de hijger ligt altijd op het kerkhof. In het ver leden hebben we ooit een 37-ja rige man uit Voorschoten kun nen pakken. Hij zocht in een studentenalmanak de namen van studentes op en viel hun ou ders lastig. Die vent hebben we gepakt. We nemen klachten over anonieme telefoontjes meestal voor kennisgeving aan en geven de mensen de raad de PIT te bellen. Veel mensen weten mis schien niet dat ze daar een zoge naamde 'vanglijn'hebben Men sen die structureel worden lastig gevallen, krijgen dan een tapje op hun lijn en daarmee kunnen ze de anonieme beller opspo- We geven de mensen het advies zo mui mogelijk ttrug ir zrggru. want reactie is succes. Je kunt ook met vrienden afspreken dat ze de telefoon een aantal keren laten overgaan, zodat je weel dat het be la? tul is. En een oplos sing is natuurlijk een antwoord apparaat. Dat heeft het voordeel dat die anonieme stem op de band staat en we misschien iets meer kunnen doen." Hanneke Kluck. voorlichtster bij PTI' Telecom, bevestigt het be staan van de zogenaamde 'vanglijnal wordt die bij de PTT niet zo genoemd. „Ais de mensen voortdurend plaagtele- foontjes krijgen, kunnen we in de centrale iets mnbrengen waarmee we de plager kunnen localiseren. Ook de abonnees krijgen een apparaatje dat ze meteen moeten inschakelen als de anonieme beller weer toe slaat. In de centrale wordt gere gistreerd wie er belt. We sturen hem dan een brief om ermee op te houden. Als-ie toch doorgaat, maken we naam en adres be kend aan de geplaagde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19