Merkbeleid stuwt winst Heineken op Andriessen: Fokker wankelt Scherpere nachtnorm vliegtuiglawaai 'Groene Hart vogelvrij door flitstrein Randstad Cao-onderhandelingen Schiphol vastgelopen Gemeente Den Haag wil Zuiderpark vernieuwen Personeel Universiteit Leiden wil sociëteit Uitbreiding Rotterdamse containeroverslag Zestigduizend gulden na val in Delftse bussluis VRIJDAG 11 MAART 1994 Dasa vraagt om financiële steun voor bedrijf DEN HAAG GPD Fokker zit in een zeer wankele situatie. Het vliegtuigconcern zal dit jaar opnieuw een fors verlies lijden, al zal dat niet de 460 miljoen gulden belopen van 1993. De ondergrens van het ei gen vermogen is wel bereikt. Van de vliegtuigmarkt is vrijwel niets meer over. „Er staat ons nog een heleboel narigheid te wachten", aldus minister An driessen (economische zaken) gisteren in de Tweede Kamer. „Het is geweldig moeilijk". Nieuwe raad kan besluit nemen over Zestienhoven ROTTERDAM ANP De vraag of de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven moet voortbestaan, zal op nieuw aah de orde komen tijdens de programbespre kingen tussen vijf partijen in de nieuwe gemeenteraad van de Maasstad. Dat heeft PvdA-lijstterkker Simons gisteravond gezegd tijdens een toelichting op de ko mende programbesprekin gen tussen PvdA, D66, WD, CDA en Groenlinks. De vorige gemeenteraad besloot met een kieine meerderheid van stemmen dat het huidige Zestienho ven dicht moet om plaats te maken voor uitvoering van het Integraal Plan Noor drand (INPR). In dat plan is luchthaven op een andere locatie. Komende week starten in Rotterdam de eerste geza menlijke gesprekken over een programakkoord en een nieuw collége van B en W. Aan deze onderhande lingen doen vijf van de elf partijen mee die in de nieu we gemeenteraad zijn ge kozen: PvdA, D66, CDA, WD en Groenlinks. Nieuw kantoor ABN Amro kost 175 miljoen AMSTERDAM ANP Het nieuwe hoofdkantoor van ABN Amro Bank in Amsterdam is voor f 175 miljoen gegund aan NMB Amstelland Utiliteits bouw, J.P. van Eesteren en P. Vermeer Verenigde Bedrijven. NBM Amstelland beeft 40 pro cent van de order binnenge haald, een bedrag van 70 mil joen. De rest is gelijk verdeeld tussen Van Eesteren en Ver meer. Dit heeft een woordvoer dervan NBM Amstelland beves tigd. De bankkolos zal verrijzen achter het NS-station Amster dam-Zuid. Er hoort een toren bij van negentig meter hoog. Met de bouw zal vermoedelijk begin volgend jaar worden be gonnen. Halverwege 1997 moet het gebouw worden opgeleverd. Volgens de bewindsman heeft Dasa inmiddels financiële ga ranties aan Fokker verleend. Andriessen zei daar geen moge lijkheden voor te hebben. Ook de lust om nu met geld over de brug te komen, ontbrak hem, zo DEN HAAG «GPD CDA en PvdA in de Tweede Ka mer hebben besloten de nacht norm tegen vliegtuiglawaai aan te scherpen. Het isoleren van huizen rond Schiphol wordt door het coalitievoorstel 85 mil joen gulden duurder. Een door beide fracties ingediend wijzi gingsvoorstel van de Lucht vaartwet voorziet in een norm deelde de minister mee. Dasa heeft de bewindsman inmiddels wel om financiële steun voor Fokker gevraagd: 185 miljoen gulden, gelijk aan vijf procent van de omzet. De Duitsers heb ben er daarbij op gewezen dat van maximaal 26 decibel in slaapkamers van huizen rond luchthavens. Het kabinetsvoor stel ging uit van 27 decibel. Mi nister Maij van verkeer en wa terstaat zei gisteren zich niet te gen de nieuwe norm te verzet ten. De extra bescherming voor bewoners van huizen rond luchthavens kwam gisteren tij een dergelijke steun heel nor maal is in de VS en ook via het wereldhandelsakkoord GATT is toegestaan. Andriessen zei wel bereid te zijn de mogelijkheden om Fok- dens de behandeling van het laatste deel van de wijziging van de Luchtvaartwet nogal onver wacht. Vorige week schaarden CDA en WD zich achter het ka binetsvoorstel, dat daarmee verzekerd was van een meer derheid. in de tussentijd heb ben CDA en PvdA- echter een compromis gesloten: in ruil voor opname van de norm in de wet, een wens van het CDA, ker financiële steun te geven, te onderzoeken. In het geven van geld om verliezen af te dekken zag hij echter niets. Een aande lenemissie van Fokker om uit de problemen te komen noem de Andriessen „ondenkbaar". ZOETERWOUDE GPD Het jaar 1993 zal niet de boeken ingaan als een goed bierjaar. De totale wereldbiermarkt steeg nauwelijks. Dat was ook te zien aan de omzet van Heineken, die met een magere procent toe nam tot iets meer dan negen miljard gulden. Vooral in West-Europa werd het concern geconfronteerd met een slecht bierjaar. Een natte zomer, economische ma laise en accijnsverhogingen zorgden voor een daling van de bierverkopen met 5 procent. Beduidend beter ging het in de Noord- en Zuid-Amerika en in Zuidoost-Azië. De export van Heineken naar de VS steeg met tien procent, waardoor het be drijf zijn positie op de import- markt versterkte. Heineken wijt de successen aan het merkenbeleid van de onderneming. Op Nederland na, waar Heineken als 'gewoon' bier wordt beschouwd, staat het kreeg de PvdA de norm één de cibel scherper. D66 en Groenlinks deden een uiterste poging de duur van de nacht in de wet met één uur te verlengen. Uit gezondheids overwegingen heeft een nacht regime op Schiphol van 23.00 tot 07.00 uur de voorkeur. Voor luchtvaartmaatschappijen is een 8-urige nacht onacceptabel, De nieuwe prijsberekening voor de rompen die Dasa aan Fokker levert, kan ook niet helpen. Over 1993 gaat het om enkele miljoenen guldens die Fokker nog krijgt. Overigens noemde de minis ter het goed dat Dasa nu de dienst uitmaakt bij Fokker. „Een beetje discipline kan Fok ker wel gebruiken. Fokker kan veel van Dasa leren", verkon digde hij. Dasa-topman Schrempp noemde Andriessen „een goed ondernemer". merk in andere landen te boek als een exclusief biertje. Daar door kan Heineken een hogere prijs en dus marge, vragen dan de lokale bieren. Bovendien zijn de Heineken-drinkers wat kapi taalkrachtiger dan de gemiddel de bierdrinker, zodat een eco nomische recessie minder in vloed heeft op de Heineken-ver- kopen dan op die van lokale merken. Daarnaast heeft Heineken in tal van landen sterke merken overgenomen. In Nederland werd om die reden Brand Bier gekocht. Een tweede reden voor de winststijging noemt Heine ken de kostenverlaging bij de diverse brouwerijen. Meer bier maken tegen lagere kosten dus. De eerste winst voor 1994 heeft Heineken overigens al binnen. De verkoop van haar 50-procentsbelang in Bols Be nelux, de verkoopmaatschappij van gedistilleerd, zal in 1994 een boekwinst opleveren van 58 miljoen gulden. omdat veel intercontinentaal vliegverkeer en veel charter vluchten tussen 06.00 en 07.00 uur van de luchthaven gebruik maken. De progressieve fracties proberen via een nog in te die nen amendement een meerder heid te vinden voor een 8-urige nachtnorm. Een meerderheid van de Kamer voelt daar echter niets voor. De cao-onderhandelingen tus sen de bonden en de directie van de luchthaven Schiphol zijn gisteravond vastgelopen. Dat heeft een woordvoerder van een van de bonden, de CFO, meege deeld. Het grote breekpunt was de manier waarop Schiphol en kele taken wil uitbesteden aan particuliere organisaties. Samen met enkele verslechteringen van de arbeidsvoorwaarden was dat reden voor de bonden de onderhandelingen te staken. Bij de NV Schiphol werken 1700 De directie van de luchthaven LEIDEN Het personeel van Universiteit Leiden gaat een 'faculty club' oprichten. Dit is een sociëteit voor alle medewerkers van de RU Leiden. De initiatiefnemers hebben al meer dan 600 reac ties ontvangen op hun oproep aan het universiteitspersoneel. „Het wetenschappelijk perso neel is oververtegenwoordigd in de reacties, maar iedereen is welkom," aldus dr. M. van Raal- te van Klassieke talen. In het buitenland hebben veel universiteiten een sociëteit voor medewerkers, maar die zijn dan meestal alleen voor het weten schappelijk personeel. Bij de fa culty club kunnen ook schoon makers zich aanmelden. De vereniging is niet zozeer opgericht om het saamhorig- Schiphol wil het vervoer van passagiers binnen de luchtha ven en de beveiliging uitbeste den. Op dit moment bieden de- ze diensten werk aan ongeveer i 150 mensen. In de eerste voor- stellen van de luchthavendirec tie zouden deze banen verdwij- j nen. Onder druk van de bonden is de luchthaven bereid het per- soneel in dienst te houden maar onder de arbeidsvoorwaarden van de particuliere bedrijven, j Dat laatste is voor de bonden j onaanvaardbaar. De bonden zullen op 16 maart hun achterbannen raad plegen. heidsgevoel onder het perso- I neel te verhogen, maar uit prak tische overwegingen. De mede- werkers zoeken namelijk een j ruimte waar ze rustig met bui tenlandse gasten kunnen lun- j chen. De kantine en de plaatse lijke horeca-gelegenheden zijn daarvoor te druk. Verdere sug gesties zijn een biljart, een lees tafel en een bar. Als locatie voor de faculty club is het International Housë aan het Rapénburg gekozen. Voor het startkapitaal en de ver- bouwing van het pand is een garantie-subsidie aangevraagd bij het Leids Universitair Fonds, de vereniging van oud-studen- ten. Als de subsidie wordt toe gekend zal de faculty club in i september opengaan. Er wordt nog een naar een Nederlandse naam gezocht. Het beleid van Heineken om zichzelf als exclusief bier te verkopen, levert rendement op. De op een na grootste bierbrouwer ter wereld zag over 1993 de nettowinst uit de verkoop van drank met 12 procent stijgen tot 519 mil joen gulden. Ook voor 1994 voorziet de Zoeterwoudse brouwer een stijging van de nettowinst. De gemeente Den Haag heeft een groep projectontwikke laars toestemming gegeven om het Zuiderpark te ver nieuwen. De bedrijven heb ben plannen ingediend voor uitbreiding van de sportvoor- zieningen in het park. Het voetbalstadion wordt uitgebreid en verbeterd, er moeten 15.000 zitplaatsen ko men en de oude voetbalvel den worden herverkaveld. Op de velden oefenen nu nog al lerlei amateurclubs, in de toe komst zullen alleen nog ADO- Den Haag en de amateurs van ADO daar kunnen oefenen. In 1995 begint de bouw van het vernieuwde stadion. Er komt ook een atletiekbaan, een honkbalaccomodatie en een squash-zaal. Op de plaats van het voormalig openlucht zwembad komt een overdekt zwembad. In het park zal ge snoeid worden om een betere doorkijk te creëren. De toe gangswegen worden ook ver beterd en langs het park ko men negen nieuwe woonflats met 180 woningen. De plannen kosten 74 mil joen waarvan de bedrijven groep zestig miljoen verwacht terug te verdienen met de ex ploitatie van de sportvoorzie- ningen. Voor de overige veer tien miljoen wordt nog een oplossing gezocht. De bedrijvengroep gaat nu de plannen gedetailleerd uit werken en in november be slist de gemeenteraad of de plannen doorgang kunnen vinden. Isolatie huizen rond Schiphol 85 miljoen duurder Storing legt 06-8008 centrale lam De informatrices van de 06- 8008 centrale in het district Utrecht hebben gistermid dag urenlang geen gebruik kunnen maken van de cen trale databank. Door graaf werkzaamheden werd een glasvezelkabel geraakt die de databank verbindt met de Utrechtse informadecentra le. „Door een nog onbekende oorzaak heeft het back-up systeem van de computer niet gewerkt. Daardoor t de medewerkers de telefoonnummers met de hand opzoeken", aldus voor lichter H. Vaesen van PTT Telecom. „Dat duurt uiter aard langer dan met de com puter. Daardoor hebben mensen langer moeten wachten of hebben de in ge- sprektoon gekregen De storing werd na bijna vier uur verholpen. De infor matiecentrale in Utrecht be dient delen van de provincies Noord-Holland, Utrecht en Flevoland. Rotterdam kan verder werken aan de uitbreiding van de con taineroverslag in de haven via het project Delta 2000-8. De Rotterdamse gemeenteraad is gistermiddag unaniem akkoord gegaan met een kredietvoorstel van 227 miljoen gulden om de aanloop naar dit ambitieuze ha venproject op de Maasvlakte te financieren. Vorig jaar al stemde de raad in met een krediet van 92 mil joen gulden. Uitvoering van het plan vergt een totale investering van zo'n twee miljard gulden. De plannen bouw van acht containertermi- nals die de grootste container zeeschepen ter wereld moeten bedienen. De doorvoer naar het achterland wordt via distribu tiecentra in de regio Rijnmond geregeld: zo min mogelijk door vrachtwagens, zoveel mogelijk per spoor en over water. Het aangenomen de krediet- voorstel gaat vooraf aan een na dere reeks kredieten die voor de uitvoering van Delta 2000-8 no dig zijn. De realisering van de terminals op de Maasvlakte ge schiedt in fasen. Het plan moet rond de eeuwwisseling zijn vol tooid. De financiering die de Rotter damse havenwethouder Smit de raad donderdagmiddag voorstelde, voorziet in een bij zondere structuur. Daarin spe len het Rijk, de gemeente, de Europese Investeringsbank en het overslagbedrijf ECT-Unit- centre een belangrijke rol. De Rotterdamse raadsleden waren het eens met uitbreiding van de containeroverslag op de Maasvlakte. Alleen GroenLinks vroeg zich af of de „relatief' ge ringe groei van de werkgelegen heid met naar schatting 9000 arbeidsplaatsen zo'n zware in vesteringwei rechtvaardigt. Ook toonde de partij zich ongerust over de negatieve aspecten voor het milieu en wees op het feit dat in dit verband geen effect rapportage vereist is. Alle partijen zijn het er echter over eens dat Rotterdam zowel containers moet doorvoeren als ze in de regio behandelen. De circa 1,5 miljoen laadbakken per jaar die straks via de Maas vlakte de haven moeten berei ken, worden dan via een te bou wen centrum op de vlakte ge distribueerd. Alleen zo kan de regio Rijnmond voluit van de investeringen profiteren, bena drukten diverse raadsleden. De gemeente Delft moet een 43-jarige inwoner van die plaats zestigduizend gulden betalen. De man kwam op 7 juni 1992 ten val in een bussluis en liep daarbij een dwarslaesie op. Het stadsbestuur is daarvoor gro tendeels aansprakelijk omdat het onvoldoende waarschu wingsborden had geplaatst, zo heeft de rechtbank in Den Haag vandaag in kort geding bepaald. De Delftenaar maakte destijds samen met zijn vriendin een tocht op de racefiets. Zij kwa men uit een zijstraat en sloegen rechtsaf. Het tweetal kwam te recht in een straat die alleen voor lijnbussed toegankelijk is. maar dat stond bij de afslag niet aangegeven. Sinds zijn val is het slachtoffer zwaar gehandicapt. Hij kan moeizaam vooruitkomen met een looprek, dagelijks moet hij oefeningen doen met zijn han den en hij heeft ook andere ge breken door het ongeluk. Hij wijt dat aan onachtzaamheid van de gemeente. Minister Alders zou geloofwaardigheid verliezen De aanleg van de hoge-snel- heidslijn door het Groene Hart staat haaks op het beleid van milieu-minister Alders en bete kent een frontale aanval op de vierde nota ruimtelijke orde ning extra (Vinex). Milieuminis ter Alders verliest zijn geloof waardigheid als hij vandaag in het kabinet definitief met dit voorkeurstracé instemt. Dit stelt hoogleraar volkshuis vesting H. Priemus. Dit toch al zo schaarse landschappelijke gebied is hiermee vogelvrij ver klaard, meent hij. Volgens de betrokken bewindslieden Al ders, Maij (verkeer) en Gabor (staatssecretaris natuurbeheer) zal de hoge-snelheidslijn (HSL) het Groene Hart van Zuid-Hol land zoveel mogelijk ontzien. De drie bewindslieden von den elkaar eerder deze week op een tracé dat tussen Amsterdam CS en Abbenes gelijk loopt aan de Schiphol-spoorbaan. Van daar komt er een afgesplitste nieuwe lijn, die ten westen van Rijpwetering-Hoogmade en ten oosten van Leiden en Zoeter- meer loopt en daarna via het tuinbouwgebied ten noorden van Rotterdam aansluit op de Hofpleinspoorlijn. Voor het traject tussen Rotter dam en België resteren nog drie varianten, waarover het kabinet zich vandaag moet buigen. Ook blijkt Maij een plannetje te heb ben ontwikkeld dat Almere, Le lystad en Breda een razendsnel le shuttleverbinding met de Randstad geeft, als het kabinet beslist de hogesnelheidslijn aan te leggen. Volgens de tegenstanders van lijn, die sa ten in het Platform Hogesnel heidstrein Nederland, gaat het kabinet voorbij aan de wens van de Kamer om te onderzoeken of het tracé zoveel mogelijk over bestaand spoor kan lopen. Het platform bestrijdt dat de aanleg van nieuw spoor noodzakelijk is om de trein zijn hoge snelheden (tot 300 kilometer per uur) te la ten halen. Die snelheden in Ne derland zijn een illusie. Meer dan een gemiddelde snelheid van 156 kilometer per uur zou je niet halen, of je nu oud of nieuw spoor neemt. De Delftse hoogleraar (open baar) vervoer, M. van Witsen, zag de nieuwe lijn al 'aanko men'. Steeds meer politici zei den dat Schiphol alleen mag uitbreiden als het zulke snelle spoorverbindingen krijgt dat de reiziger voor korte, Europese ritten de trein neemt. Boven dien bleek een meerderheid van de Tweede Kamer er niets voor te voelen om Rotterdam een nieuw vliegveld te geven als de snelle trein van Schiphol een Rotterdams vliegveld maakt. En eerlijk gezegd vindt de hoogleraar vervoerkunde die gedachten zo gek nog niet. Vol gens hem brengt het spoor Amsterdam 17 dichterbij Rotterdam dan ver beterd en verbreed oud spoor dat doet, veel meer dus dan 'die paar minuutjes' waar de tegen standers hei over hebben. Hij vindt dat handig voor de bin nenlandse verbindingen („nu rijden niet veel mensen hele maal van Rotterdam naar Am sterdam"), maar ook voor inter nationale ritten. „Er is namelijk een gevoels matige wet die bepaalt dat drie uur reizen voor veel r Ze kunnen dan een uurtje slapen, een uurtje werken en een uurtje eten. Als het langer gaat duren, gaan mensen het ritje vervelend vin den." En dus maakt het volgens de hoogleraar heel wat uit of je in drie-uur-en-nog-wat van Amsterdam naar Parijs treint, of dat het drie-en-een-half uur of meer gaat duren. Echt tevreden zou de profes sor pas zijn als de Tweede Ka mer volgend jaar het kabinet te rugfluit en Van Witsen's plan overneemt voor een onder grondse ringlijn in de Randstad, die de vier grote steden verbindt met Schiphol. Dat is vier maal zo duur als het noordelijke stuk je hoge-snelheidslijn, maar biedt veel minder overlast bo vengronds, maakt een Metro pool van de Randstad en zorgt voor ruimte op de oude lijn. Hoogleraar H. Priemus: Alders." „Aanleg hoge-snelheidslijn door Groene Hart staat haaks op het beleid van minister foto hielco kuipers Hoewel de biermarkt onder druk staat ziet. Heineken de winst nog steeds stijgen, archieffoto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18