WBA blijft vereniging Alphense politiek doet rituele dans Rijn Veenstreek VAC: Rijnwoude moet verlichting verbeteren Dissident bestuurslid zit liever tussen het publiek Klaverblad krijgt vorm Buurtbus Alkemade niet meer door Sassenheim VRIJDAG 11 MAART 1994 Huurders stemmen massaal tegen omzetten in stichting Woningbouwvereniging Alkemade blijft een vereni ging. Het voorstel van het bestuur om er een stich ting van te maken, is gis teravond met 45 stemmen tegen en zeven voor (waar van zes van de bestuursle den), verworpen. De tegen- .stemmers, voor het groot ste deel huurders, vreesden voor te weinig inspraak als de WBA eenmaal een stichting is. ,,Ik heb het idee dat het bestuur een regentencollege wil worden net als in een bejaardenhuis waar de bejaarden ook niets meer voor het zeggen hebben", verwoordde A. Zwartele de vrees van vele aanwezigen. ,,Ik wil de bevoegdheid houden om bestuursleden naar huis te stu ren als het de verkeerde kant op gaat." Hij kreeg applaus. Dat veel doordrongen waren dat het om een belangrijke beslissing ging, bleek wel uit de opkomst. Nog nooit eerder waren zoveel men sen naar restaurant De Fran- sche Brug gekomen voor de le denvergadering. Het WBA-bestuur, met uit zondering van H. van Tol, stelde voor om de vereniging om te zetten in een stichting omdat de zaken waarover een ledenverga dering moet beslissen steeds complexer worden.Je mag niet verwachten dat ieder lid op de Leden ging ee an de Woningbouwvereniging Alkemade stemden gisteravond massaal tegen het voorstel v i stichting te maken. bestuursmeerderheid c hoogte is van alle wetten en re gels waarover hij of zij moet be slissen", stelt de bestuursmeer derheid. Leden weten ook vaak geen onderscheid te maken tus sen eigen- en verenigingsbelan- gen en kunnen bovendien de besluitvorming van het bestuur en de directie afremmen. Ver der is de verenigingsvorm kwetsbaarder omdat de leden vergadering de bevoegdheid Inbraken in Alphense woningen alphen aan den rijn In de Ten Harmsenstraat is gisteravond in twee woningen ingebroken. Uit een van de huizen werd een vi deo, een bankpas, telefoon en zes bankcheques gestolen. Het is niet bekend wat uit de andere woning is gestolen. Een inbreker deed op de Ruysdaelstraat inbreker een poging een huis binnen te komen. Met een schroevedraaier probeerde hij de achterdeur van de woning te forceren. Ook maakte hij een infrarood-bui- tenlamp onklaar. Het lukte de dader echter niet om binnen te komen. Schotelantenne Turkse vereniging weg alphen aan den run» Van het gebouw van de Turkse Culturele Vereniging is gisternacht een schotelantenne gestolen. De an tenne stond op het dak van het gebouw aan de Pallasstraat. De daders zijn onbekend. Auto spontaan in de brand alphen aan den run Een auto is gistermiddag in de Groenestein spontaan in brand gevlogen. De 34-jarige eigenaresse vertelde dat de auto deze week was gerepareerd aan de motor. De auto brandde volledig uit. De Rijnwoudse Vrouwen-Ad viescommissie (VAC) dringt aan op de verbetering van de open bare verlichting op diverse plaatsen in Hazerswoude en Benthuizen. Op een groot aan tal plekken in de gemeente is de 'verlichting volgens de VAC on voldoende. Hierdoor ontstaan 'sociaal onveilige situaties'. De VAC constateert een groot aan tal kleine problemen. Echte 'en ge plekken' wijzen de vrouwen niet aan. Op de verlichting in Koudekerk heeft de VAC zelfs helemaal niets aan te merken. De problemen kunnen over het algemeen worden opgelost door het verplaatsen of toevoe gen van een enkele lantaarn paal. Hier en daar worden de Minder gokken in Rijnwoude het mechanisch gokken. Hier door moet het aantal gokver slaafden uiteindelijk afnemen. Voor de horeca zijn gokkasten vaak een belangrijke inkom stenbron. Om die reden wil de gemeente het nieuwe beleid niet al te abrupt invoeren. Al leen uit buurthuizen en sport kantines moeten de gokkasten al op 1 juli van dit jaar verdwe nen zijn. In snackbars mag van 1 juli tot 1 januari nog één kast blijven staan. Bovendien krijgen de onder nemers de mogelijkheid om er de komende jaren nog een extra behendigheidsspel (flipperkast of videospel) op na te houden. Tot die tijd mogen er in restau rants en cafés naast een gokkast nog twee speelautomaten staan. Andere horecagelegenheden mogen zo lang drie behendig heidsspelen opstellen. Op 1 juli 1998 moet iedereen één behen digheidsspel inleveren. De gemeente Rijnwoude brengt het aantal gokkasten drastisch terug. Vanaf 1 januari 1995 mo gen er geen gokkasten meer slaan in snackbars, sportkanti nes en buurthuizen. Alleen ca fés en restaurants mogen dan nog één gokkast in huis hebben. Op dit moment zijn in elke ho- fècagelegenheid twee gokauto maten toegestaan. Het strengere^ beleid is inge geven door de strijd tegen de toenemende gokverslaving. De politie in het district Rijn en Braassem streeft naar de invoe ring van het strengere beleid in alle gemeenten binnen haar ge bied. De filosofie achter het be leid is dat de gokkast wordt ver bannen naar de zogenoemde 'hoog-drempelige horeca'. Op die manier wordt de kans ver kleind dat jeugdigen al op jonge leeftijd in aanraking komen met heeft het bestuur weg te stem men, beweren de bestuursle den. Volgens het WBA-bestuur heeft de huurdersbelangenvere niging (HBV) in de stichtings vorm meer in te brengen. Via die belangenvereniging hebben niet alleen de WBA-leden maar ook andere huurders meer in spraak. De huurdersbelangen vereniging heeft 1320 leden, van wie er er zo'n 400 lid zijn van de WBA. Toch was de huurdersbelan genvereniging (HBV) tegen de stichtingsvorm. Ook dan heef) de HBV weinig te vertellen, be toogde voorzitter J. van der Tang. Hij pleitte voor meer in spraakmogelijkheden bij de ver eniging. Om het gebrek aan kennis onder de leden te ondervangen, FOTO BEN DE BRUYN de leden een le denraad moeten worden inge steld, stelde Van der Tang ver der voor. De bewering van de WBA dat de ledenvergadering het bestuur om een kleinigheid al naar huis kan sturen, vindt Van der Tang 'niet bepaald van vertrouwen getuigen.' Bij een goed beleid komt dat nauwe lijks voor, stelt hij. De HBV- voorzitter kreeg bijval van diver- Eén stoel achter de bestuurs tafel van Woningbouwvereni ging Alkemade bleef gister avond leeg. De stoel van Henk van Tol. Hij mag dan wel een maand geleden door de overi ge bestuursleden zijn onthe ven uit zijn functie als secre taris, bestuurslid is hij nog wel. Van Tol verkoos echter een plaats tussen het publiek. „Het is een gevoelskwestie", legt hij na afloop uit. „Ik voel mij daar niet zo op mijn ge mak. Daar zit je tussen een club die het totaal niet met mij eens is. Ik wilde ook ver mijden dat de leden zouden denken dat ik met het bestuur op een lijn sta, als ik daar ga Van Tol is faliekant tegen het veranderen van de vereni ging in een stichtingsvorm, vooral omdat een vereniging veel meer inspraakmogelijk heden biedt. Hij is echter het enige bestuurslid met deze mening. Zijn minderheidsstandpunt heeft er inmiddels tot conflic ten binnen het bestuur geleid. In een op korte termijn te be leggen ledenvergadering wordt de 'affaire Van Tol' be sproken, zo besloot de leden vergadering gisteravond. Van Tol zou zijn standpunt toegevoegd hebben aan reeds door het bestuur goedgekeur de stukken. In de bestuurs vergadering van 1 februari, waarbij hem van te voren werd gezegd dat hij niet wel kom was, werd besloten hem met onmiddellijke ingang uit zijn functie van secretaris te ontheffen. Volgens het dissidente be stuurslid heeft hij zijn collega bestuursleden van te voren gezegd dat hij zijn standpunt in het uiteindelijke voorstel wilde opnemen. Bovendien gaat het volgens Van Tol te gen alle regels in om hem zo maar uit zijn functie te zetten. Alleen de ledenvergadering heeft dat recht. In een brief aan de leden vergadering vroeg Van Tol dan ook om die mening. Af hankelijk van die reactie zou hij besluiten om bestuurslid te blijven of om op te stap pen. Voorzitter P. van der Meer weigerde echter om de brief gisteravond te behandelen omdat dat in strijd zou zijn met de statuten. Er ontstond een heftige discussie tussen het publiek en het bestuur, Van der Meer hield voet bij stuk en stelde de behandeling van de 'affaire Van Tol' uit tot een volgende keer. Alphenaar hoeft niet nieer cel in m haag/alphen a se andere sprekers. Directeur J. Kret van de Wo ningbouwvereniging Alkemade en voorzitter P. van der Meer reageerden na afloop laconiek op het besluit van de ledenver gadering. „Zakelijk gezien was een stichting beter. Maar als ze dit willen is het ook prima. We weten nu waar we aan toe zijn." Van der Meer toonde korte tijd later toch enige emotie: „De huurdersbelangenvereniging heeft een kans laten gaan." Een 28-jarige Alphenenaar is door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot 180 dagen cel. waarvan 78 dagen voorwaarde lijk. De man werd schuldig be vonden aan handel in de drug MDEA, een variant van XTC. De Alphenaar hoeft overigens niet meer in de cel in. omdat zijn onvoorwaardelijk celstraf gelijk is aan de tijd die hij in voorar rest had gezeten, l egen de man was vijftien maanden cel geëist. De Alphenaar handelde tot oktober vorig jaar in de drug MDEA. een XTC-variant. die juli verboden werd. Volgens de raadsman was sprake van een uit de hand gelopen hobby. Een maand voof zijn arrestatie is de man met zijn handeltje gestopt. Jaarvergadering zangvereniging Christelijk Gemengde Zangver eniging Looft den Heer uit De Kaag houdt op 15, 17 en 18 maart haar feestelijke jaarverga dering. Deze wordt gehouden in Watersportherberg Orion Juli- analaan 19 in De Kaag. Aanvang 20.00 uur. Toneelvereniging 'Wie wil die kan' voert een blijspel op in twee bedrijven: 'Liefde half om half i ïonateurs krijgen hun uit nodiging in de bus. Nieuwe do nateurs zijn ook welkom. Zij kunnen zich opgeven bij: N. van der Linden (02524 4546), D. van Breen (02524 - 5282) of bij 1. Kortenoever (02524 - 4585). De toegang voor niet-leden bedraagt 10 gulden per persoon. problemen veroorzaakt door bomen die het licht van de straatverlichting tegenhouden. Die bomen moeten worden ge kapt dan wel flink worden ge snoeid. Verder worden niet alle lantaarns even goed schoon ge- houden, waardoor het licht af neemt. Verschillende zaken die de VAC aankaart, heeft de gemeen te de afgelopen maanden al ver holpen. Zo werden er bij sport zaal De Cirkel in Hazcrswoude- Rijndijk na het gereed komen van het VAC-rapport drie straat lantaarns geplaatst. De maatre gelen die nog moeten worden genomen om alle knelpunten uit de wereld te helpen, kosten bij elkaar ongeveer 50.000 gul den. Ze zullen worden opgeno men in het gemeentelijk veilig heidsplan. te. nieuw vennep/roelofarendsveen De werk zaamheden aan het 'Klaverblad' bij de A4 in Nieuw Vennep zijn in volle gang. Sloten wor den gegraven, duikers aangelegd en zand en slakken worden aangebracht op de toekom stige op- en afrit. Het grondwerk moet op 1 september klaar zijn. Het zandlichaam moet dan een poos 'zetten'. Vanaf medio volgend jaar worden de verhardingen aangebracht. Het werk verloopt volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat naar verwachting. Toch duurt het nog drie jaar voordat Alkema de daar de vruchten van plukt. Rijkswater staat verwacht namelijk dat het Klaverblad medio 1997 in gebruik kan worden genomen. Automobilisten komend vanaf de richting Rotterdam hoeven dan niet meer per se bij Roelofarendsveen de A4 af om vervolgens naar Nieuw Vennep of Leimuiden te rijden. En andersom: automobilisten kunnen vanaf me dio 1997 de A4 op in de richting van Rotter dam. Ze hoeven dan niet eerst door Roelo farendsveen te rijden. Nu krijgt de Alkemadelaan die dwars door Roelofarendsveen en Oude Wetering loopt, zo'n 7 tot 8000 auto's en vrachtwagens per etmaal te verwerken. Met hoeveel dat aantal af gaat nemen, weet A. Peters (directeur ge meentewerken in Alkemade) niet. „We ver wachten een behoorlijke teruggang, vooral van het vrachtverkeer." FOTO BEN DE BRUYN Dorpsraad De Kaag woedend alkemade/sassenheim VRIJE TIJD Postzegels De Postzegelvereniging Oegst- geest houdt vanavond een ruil- avond in 't Groot Profijt aan het Boerhaaveplein. Aanvang: ze- Popvideo's In het Alphense jongerencen trum Madonna zijn vanavond popvideo's te zien. Vanaf negen uur 's avonds kunnen muziek liefhebbers terecht voor video's van onder meer Prince, The Rolling Stones, Pink Floyd en The Doors. De toegang tot Olympiaweg 2a is gratis. Concert De vereniging Kunst na Arbeid organiseert vanavond een con cert in Het Anker te Hazerswou- de-Rijndijk. Aanvang: acht uur 's avonds. Bazaar Verzorgingshuis Rhijndael in Koudekerk aan den Rijn organi seert vanavond en morgen een bazaar. Belangstellenden kun nen van zeven tot half elf 's avonds terecht op de Europa singel 2. Op zaterdag is er van twee tot vier uur een speciale kindermiddag waar de jeugd zich onder meer kan laten schminken. Darttoernooi Dartclub Westerhaven organi seert zaterdag 12 maart een darttoernooi aan de Emmalaan 45 in Alphen aan den Rijn. In schrijven kan vanaf zeven uur 's avonds. Het toernooi begint een uur later. House Party Op zaterdag 12 en 19 maart or ganiseert het Alphense jonge rencentrum Madonna house party's van tien uur 's avonds tot zes uur 's morgens. Een kaartje kost vijfentwintig gulden en moet aan de Olympiaweg 2a worden aangeschaft. Lezing Milieudeskundige E. van der Most houdt op dinsdag 15 maart een lezing over het voor malige Zoeterwoudse kasteel Chijs of Beerendrecht. De avond wordt gehouden in Mul tifunctioneel Centrum De Een denkooi, Kooikerspad 1 te Zoe- terwoude-Rijndijk en begint om 20.00 uur. Beter slapen Mensen met slaapproblemen kunnen een cursus 'Beter Sla pen' volgen. Op woensdag 16 méan worden intake gesprek ken gehouden in het consulta tiebureau aan de Stuifzwam 30 in Alphen aan den Rijn. Belang stellenden kunnen bellen met de Stichting Aktieve Gezond heidszorg. 01720-25934/95071 De buurtbus van Alkemade rijdt met ingang van maandag niet meer door Sassenheim. In plaats van een twee-uursdienst rijdt de bus voortaan elke an derhalf uur dezelfde route van Oude Wetering via Roelo farendsveen en Buitenkaag rechtstreeks naar I.isse en weer terug. De Vereniging Buurtbus Alkemade hoopt hiermee meer passagiers in te trekken. De laatste maanden is het aantal flink afgenomen. De nieuwe re geling heeft inmiddels veel commotie veroorzaakt bij inwo- nersvandeKaag. De buurtbus trekt sinds mei vorig jaar gemiddeld 90 reizi gers per week. Om levensvat baar te zijn moet de bus mini maal 96 passagiers per week (of 400 per maand) vervoeren. De oorzaak van de daling is volgens de vereniging de lange tijd die mensen moeten wachten voor dat de ze weer met de bus terug kunnen. Door de instelling van de an- derhalf-uurdienst wordt de wachttijd korter. Het gevolg is nu wel dat de bus niet overal meer kan komen. „We moesten kiezen: óf I.isse, óf Sassenheim laten vervallen", zegt voorzitter H. Pulles. „Gebleken is dat meer mensen naar I.isse reizen dan naar Sassenheim. We hebben er daarom voor gekozen om Sas senheim te laten vervallen." De dorpsraad van De Kaag is diep teleurgesteld en dringt in een brief aan de gemeente Alke made aan om de buslijn naar Sassenheim te handhaven. De Kagers zijn helemaal aangewe zen op Sassenheim, beweert de Dorpsraad. „Uit een onderzoek is onlangs gebleken dat meer dan 75 procent van de Kagers hun wekelijkse boodschappen doen in Sassenheim." Boven dien is, aldus-de dorpsraad, het rechtstreekse vervoer naar de bejaardenoorden St. Bcrnardus en De Schutse voor met name de oudere Kagers onmisbaar. In een eerste reactie erkent I. Démoed van de gemeente Alke made dat het vervelend is voor de Kagers dat ze niet meer naar Sassenheim kunnen. „Om de buurtbus aantrekkelijk te holl een anderhalfuur-dienst. Dan moet er toch een plaats afval len." Pulles hoopt en verwacht dat de commotie 'wel weer een keer over gaal'. „Hel is ook geen op- lossing om twee dagen in de en hei en de overige vier voor I.isse verzucht Pulles. „Dat schept al leen maar verwarring voor de reiziger. Centraal Nederland heeft het ons ook sterk ontra den." In plaats van om zeven uur. begint de bus voortaan 's mor gens pas om half acht te rijden, 's Morgens vroeg zijn er zelden passagiers. Voor de chauffeurs, allen vrijwilligers, is het volgens het buurtbusbestuur wel erg de motiverend om vroeg op te lege bus te gaan rijden. Om de zelfde redenen stopt de bus 's avonds al om zes uur in plaats van zeven uur. Nieuw is ook dat de bus op zaterdag dezelfde route rijdt als van maandag tot en met vrijdag. Plan omstreden verkeersdrempel Er is een nieuw plan voor de omstreden verkeersdrempel die moet komen aan de zuid zijde van Dingeraar. De vori ge drempel werd al na ring finat •rgade- deze drempels dezelfde weer worden geplaat met zodanige tussenafstand dat zelfs de 'kleine' auto van pei wciu <ii no iwci- de burgemeester er niet meer dagen weggehaald omdat het tussendoor kan. De plaats zal verkeer op volle snelheid tus- extra worden verlicht en voor sen de verschillende delen en na de drempel zal een dik kon doorrijden. Burgemeester ke rode streep het obstakel Vroegindeweij vertelde giste- accentueren. Terwijl iedereen ervan uitgaat dat er in de coulisen al een kant en klaar college van B en W op gesteld staat, voert de Alphense politiek op het podium nog al tijd een rituele dans uit. Ha! Daar verkondigt Groenlinks een standpunt dat duidelijk afwijkt van de andere partijen. Ho! Daar gaat de Socialistische Par tij in de fout. Was het vóór de verkiezingen zaak om zo veel mogelijk van elkaar te verschil len, nu het college moet worden gevormd, staat er ineens een sanctie op het verschil van me ning. Want wie te veel afwijkt, valt uit de boot. De politieke partijen zijn het in jaren niet zo met elkaar eens geweest. Na twee voorbereidende ses sies zijn de openbare college onderhandelingen in Alphen dan echt begonnen. De top- tiens van de acht Alphense raadsfracties zijn ohder elkaar gezet en punt voor punt wordt gekeken of de andere partijen zich in de standpunten kunnen vinden. Niet bezuinigen op de budgetten voor sport en wel zijn? Iedereen kan zich erin vin den. Een referendum of een en quête houden wanneer zich daarvoor een goed onderwerp aandient? Zo vaag geformuleerd heeft niemand daar bezwaar te gen. Tien agenten erbij, des noods op kosten van de ge meente? No problem. Slechts hier en daar moet één van de aanwezigen schoorvoe tend toegeven dat zijn partij er echt een eigen mening op na houdt. Wanneer Groenlinks iets makkelijker denkt over een eventuele lastenverhoging dan de andere partijen, springt WD-fractieleider M. Maring er meteen bovenop. „Het stand punt van Groenlinks wijkt dui delijk af', stelt hij nadrukkelijk. T. Viezee (RPF/GPV) meldt in de microfoon dat hij hetzelfde i zijn Het v de voorstelling op natuurlijke wijze naar het college van B en W toe groeit dat naar iedereen aanneemt achter de coulisen staat te trappelen van ongeduld. Een college van WD, 1)66, PvdA en RPF/GPV. Wat zou het mooi zijn als er tijdens de onderhan delingen op belangrijke punten verschillen van mening boven tafel komen met de andere par tijen... Of de regie dat voor el kaar krijgt, is echter zeer de vraag. De aanstaande oppositie lijkt voorlopig niet echt mee te werken. nmTA nüü) 'i

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17