Asielzoekerscentrum niet langer open Flatbewoners krijgen geen schadevergoeding 'De gaten vallen in het gebouw' 'Meeleven, maar niet meelijden Voorschoten knapt gemeentetoren op Regio Basisschool De Hobbit raakt weer uit balans Aanwas leerlingen brengt Bernardus in moeilijkheden Warmond heeft haast met bouw woningen VRIJDAG 11 MAART 1994 Raadsleden beter verstaanbaar oegstgeest Microfoons die uitvallen en mensen op de publieke tribune die niet verstaan wat de raadsleden zeggen; in Oegst geest mogen dat soort taferelen binnenkort niet meer voorko men. De raadzaal krijgt een nieuwe geluidsinstallatie, die de ge meente ruim 26.000 gulden kost. Alle raadsleden krijgen een ei gen microfoon en de raadzaal krijgt bovendien een draadloze i, zodat de mensen op de publieke tribune gemakkelij ker kunnen r ?epra Geen Alzheiinerproject in Morsebel oegstgeest De Oegstgeester nieuwbouwwijk de Morsebel is te klein om er woningen te bouwen voor mensen die lijden aan de hersenaandoeningAlzheimer (dementie). De Alzheimerpatiën- ten zouden in hel wijkje misschien een woning krijgen waar zij met hun gezin onder professionele begeleiding konden wonen. De nieuwbouwwijk blijkt daarvoor echter niet geschikt. Het ver zorgingshuis Rustenborch ziet wel wat in het Alzheimerproject, als de patiënten in aanleunwoningen bij Rustenborch aan bet Van Wijckersloothplein zouden wonen. De gemeente onder zoekt die mogelijkheid nu. Wassenaarse gewond bij aanrijding wassenaar lien 50-jarige Wassenaarse vrouw is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op het Tuinpad in haar woonplaats. Zij reed op haar fiets langs een parkeerhaven waaruit op dat mo ment een auto wegreed. De 39-jarige Wassenaarse automobilist raakte de vrouw, die ten val kwam. Zij brak een been en liep een hersenschudding op. De vrouw is overgebracht naar het Brono- vo-Ziekenhuis in Den Haag. De automobilist verklaarde niet goed te hebben uitgekeken. Buurtvereniging Buitenkist wil cmder pandje Buurthuis Kratong van de buurtvereniging Buitenlust is te krakkemikkig om nog lang dienst te kunnen doen. Volgens voorzitter Gerard van Delft van de buurtvereniging komt 'het einde van Kratong in zicht'. Hoewel de gemeente jaarlijks slechts 1700 gulden subsidie aan de vereniging geeft, hoopt hij dat ze dit keer met meer geld over de brug wil komen. ,,Het mooiste zou zijn als we schake lunits krijgen", zegt hij hoopvol. Sinds hel noodgebouw zes jaar geleden verhuisde van bet voormalige SJJO-gebouw Ta- berna naar Buitenlust, heeft de buurtvereniging er al aardig wat aan vertimmerd. ,,We mogen blij zijn dat we een paar handi ge jongens hebben", zegt pen ningmeester Annelies Knops. De contributie van de leden, dertig gulden per jaar voor één gezin, gaat grotendeels op aan de vaste lasten. Ook de gemeen telijke subsidie wordt voor dat doel gebruikt. „We houden er echt niet aan over", typeert Knops de kas. Binnen steken de vele vrijwil ligers van Buitenlust de handen aardig uit de mouwen. ,,Het on derhoud binnen doen we zelf. We hebben bijvoorbeeld de hele keuken vernieuwd. Maar buiten vallen de gaten in het gebouw. Op een gegeven moment helpt verven niet meer, hel gebouw golft met de grond mee", aldus Van Delft. utg v gebouw heeft de vereniging nog niet ingediend. Van Delft wil eerst wachten tot het nieuwe gemeentebestuur is geïnstal leerd. ,,Maar we hebben wei eens een ballonnetje opgelaten bij de politiek en toen waren ze niet zo happig", vreest hij. Hoewel Kratong zijn langste tijd heeft gediend, is het vrijwel iedere avond druk in het buurt huis. Wekelijks kunnen darters, sjoelers en klaverjassers in Kra tong terecht en ook voor de kin deren is er verschillende keren per week wat te doen. Een schil dercursus, een ouderensoos en een knutselmiddag zorgen er voor dat ook overdag intensief van het pandje aan de Curgcao- straat gebruik wordt gemaakt. Buitenlust heeft voor de leden jaarlijks een paar vaste hoogte punten. Het ringsteken is in heel Oegstgeest bekend en het feest op Koninginnedag zorgt steeds weer voor een bomvol pleintje. Bovendien organiseert de vereniging ieder jaar een gra tis uitje voor de kinderen tot twaalf jaar en een gratis kerstdi nér voor ouderen. ,,We koken dan op ons vierpits gasstel en dat is wel een beetje schippe ren. Tussen de gangen door moeten we afwassen en dan schenken we voor de ouderen maar weer een borreltje in. Er gaan de nodige liters jenever doorheen op zo'n avond", lacht Van Delft. Hij beseft dat een ander ge bouw net als Kratong verplaats baar moet zijn. „Een stenen ge bouw mag hier niet, want het mag geen permanente bebou wing zijn. Maar ik hoop dat we straks, als het nieuwe bestem mingsplan voor Flora is goedge keurd, een mooi plaatsje krij gen." voorschoten joost panhuysen De gemeentetoren aan het Voorschotense Kerkplein moet dringend worden hersteld. Vol gens een technisch rapport be vindt het voegwerk van het ge- velmetswerk, de traptorens en de klokkenzolder zich in slechte staat. De geraamde kosten be dragen 645.000 gulden. De kans bestaat dat de Rijksdienst voor Monumentenzorg een kleine vier ton bijdraagt. B. Jagt (D66) zette gisteren in een commissievergadering vraagtekens bij de urgentie van de dure opknapbeurt. „Hel technisch onderzoek is al zes jaar oud", zo benadrukte hij. Wethouder Van de Poel wees op recente problemen in de aan grenzende kerk. De slechte toe- Huwelijk nu ook mogelijk in Oude Raadhuis Bruidsparen die in Warmond elkaar het ja-woord willen ge ven, zijn niet zo blij met de tij delijke trouwzaal in bejaarden oord Huize Liduina. Sinds de verbouwing van het gemeente huis is begonnen èn de recrea tiezaal van I.iduina als trouw zaal dienst doet, zijn er al vijf af zeggingen geweest. ,,Ik ben blij dat er nu voor die bruidsparen een goed alternatief is", zei CDA'er I. Bonnet gisteren in de gemeenteraad. Die besloot ook het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat open te stellen voor huwelijken. „Daar zijn we een warm voorstander van", vond ook B. Schavemaker van PW. stand van de toren zi voor lekkages zorgen. Jagt vroeg zich ook af waaro B en W de restauratie will Wassenaar houdt vast aan sluiting op 1 april Voor de gemeente Wassenaar is het onbespreekbaar om het tijdelijke opvangcentrum aan de Van Alkemadelaan nog na 1 april open te houden. Daarom is met het minis terie van WVC afgesproken een 'ontruimingsplan' op te stellen. Dit betekent waarschijnlijk dat de eerste vreem delingen binnen enkele dagen vertrekken. wassenaar Rov klopperlegde vergaderingen voor om wonenden garandeerde de ge- De komst van het tijdelijke op- meente dat de kleine 500 asiel- vangcentrum heeft afgelopen zoekers slechts tijdelijk aan de najaar veel stof doen opwaaien Van Alkemadelaan zouden ver in Wassenaar. Op speciaal be- blijven. Aan die belofte wenst het college zich nu te houden. „We zouden ons volstrekt onge loofwaardig maken bij de bevol king als we de huurovereen komst nu verlengen. Daarom heeft verantwoorde lijk wethouder Wensveen (CDA) het ministerie van WVC gisteren meegedeeld dat Wassenaar niet van zins is het centrum langer open te houden. Wensveen is zoals gebruikelijk terughoudend als de vraag aan de orde komt of Wassenaar in dat gesprek is gevraagd is het lengen. „Ik kan vertellen dat WVC bevestigde dat de over eenkomst maar tot 1 april loopt en er niet moeilijk over deed." Voorlichter W. Issendock van Wassenaar is wat duidelijker. „De stroom asielzoekers is de verantwoordelijkheid van het Rijk en niet van de gemeenten. Wij hebben even hulp geboden. Zo lang het ministerie geen dwang kan uitoefenen om plaatsen beschikbaar te stellen, leiderdorp roy klopper De Leiderdorpse fusie-basis school De Hobbit heeft op nieuw problemen met de sprei ding van leerlingen over de twee schoolgebouwen. Voor het nieuwe schooljaar zijn te veel kinderen ingeschreven voor de locatie Klerkenhof, terwijl de belangstelling voor het oudere gebouw aan het Heelblaadjes- pad ver achter blijft. De problemen doen zich vooral voor iti de kleutergroep (vier tot circa zes jaar). Dit schooljaar is de boel nog rede lijk te overzien. Er zitten 35 jon ge kinderen in het gebouw aan de Klerkenhof, en 16 aan het Heelblaadjespad. Dat is krap, maar het kan net. In het nieuwe schooljaar ont staan evenwel problemen, zo vreest schooldirecteur H. van Problemen met spreiding leerlingen Dijk. Vanaf 1 juli komen er aan de Klerkenhof liefst veertien kinderen bij, terwijl er aan het Heelblaadjespad maar twee zijn ingeschreven. De balans is hier door ver te zoeken. Soortgelijke problemen de den zich ook vorig jaar voor toen de Hobbit fuseerde met de Vogelweid. Afgesproken werd dat de leerlingen over beide ge bouwen zouden worden ver spreid. De meeste ouders wil den hun kinderen echter in de klassen aan de Klerkenhof heb ben. Indertijd is de oplossing gezocht in het trekken van een lijn over de kaart van Leider dorp. Kinderen ten noorden naar de ene, zij ten zuiden naar de andere school. Volgend schooljaar gaat dat trucje niet meer op, zo verwacht directeur Van Dijk. „De grens zou dan bijna op het school plein moeten liggen", zo meldt hij wijzend op het grote aantal leerlingen dat 'om de hoek' in Buitenhof woont. Hij zoekt het dan ook in een strenger in- schrijvingsbeleid. Als het aan Van Dijk ligt, mo- M. van Cromvoirt, K. van der Salm en C. Janson van De Zonnebloem met onderscheiding en bloemen. „Dit is leuk en dankbaar werk, en het is ook nodig. De mensen vinden het echt fijn en ze kijken naar ons uit." foto hielco kuipers daar Zonnebloem Zoeterwoude bestaat 25 jaar enten gespecialiseerd bedrijf. Het voegwerk van de to ren is immers in de jaren vijftig zoeterwoude vernieuwd, zo redeneerde het raadslid. „Als er iets de aanpak van een specialist behoeft, dan is het wel deze kerktoren", reageerde W. Valkenburg (CDA). „Het betreft eten heel voorzichtig mee omgaan." De meeste sieleden deelden deze conclu sie. S. Harlaar (Groenlinks) stel de voor de toren na de herstel werkzaamheden wat vaker open te stellen voor het publiek. De Zoeterwoudse afdeling van De Zonne bloem bestaat 25 jaar. In Don Bosco wer den gistermiddag drie vrijwilligsters van het eerste uur in het zonnetje gezet. Zij kregen de zilveren erepenning met de gouden draagspeld uitgereikt. Taak van De Zonne bloem is het bezoeken van zieken en min der validen. Daarnaast organiseren de vrij willigers onder meer vakanties, dagtochten en winkelmiddagen voor hen. De Zoeterwoudse afdeling draait op de inzet van veertien vrijwilligers. Een van hen is de 87-jarige K. van der Salm. Zij kreeg als eerste de medaille opgespeld. Al 25 jaar be zoekt zij mensen, 'omdat ik het leuk vind om hen te helpen'. Meer woorden verspilt ze niet aan haar inzet, die ze eigenlijk van zelfsprekend vindt. Ook vrijwilligers M. van Cromvoirt en C. Janson zijn sinds de oprichting actief. „Dit is leuk en dankbaar werk, en het is ook no dig. De mensen vinden het echt Fijn en ze kijken naar ons uil", vertelt Van Cromvoirt. Uitgangspunt is dat iemand één keer in de veertien dagen bezoek krijgt. „Wat je in huis moet hebben voor dit werk? Het is be langrijk dat je mensen kunt laten praten. En niet direct allerlei vragen op hen afvuurt. Als mensen denken: 'Waar bemoeit dat mens zich mee', ben je verkeerd bezig," meent Van Cromvoirt. „Je moet openstaan voor iemands persoonlijke situatie, een luisterend oor bieden", vult Janson aan. „Of dit zwaar werk is? Als je dat vindt, ben je geen goede bezoekster. Je moet wel af stand kunnen nemen van watje meemaakt. Je moet meeleven, maar niet meelijden, zeg ik altijd maar," aldus Janson. Zij is degene die onderzoekt welke mensen eventueel be zoek zouden willen hebben. Tips komen bijvoorbeeld van de wijkverpleging of de ouderenbonden. Verder bekijkt Janson of beide partijen met elkaar kunnen opschie- komen wij de belofte r ze inwoners dat het c 1 april dicht gaat." WVC heeft Wassenaar beloofd een zogeheten ontruimingsplan op te stellen. Hierin moet wor den geregeld hoe de verhuizing van de asielzoekers naar andere centra gestalte moet krijgen. Wethouder Wensveen verwacht dat de eersten al midden deze maand zullen verdwijnen uit Wassenaar. Of iedereen ook op 1 april weg is, kan hij niet voor spellen. „Maar het zal daarna niet lang meer duren." Issen dock hierover: „Ze zijn met 500 bussen gekomen, gespreid over y een paar weken. Je kunt natuur lijk niet verwachten dat ze bin nen een dag allemaal tegelijk weg zijn." Als de asielzoekers I 1 zijn vertrokken, wordt het voor- malige gebouw van het ministe- rie van volkshuisvesting afge- broken. Er wordt onder meer een nieuw onderkomen voor dé marechaussee gebouwd. gen kinderen alleen tussen 1 mei en 1 juni worden inge schreven op de Klerkenhof. De volgorde van inschrijving is be palend voor de locatie. Dit bete kent dat de kinderen die het eerst zijn aangemeld, de groot ste kans maken op de Klerken hof te worden geplaatst. Verder .wil Van Dijk dat een inschrij ving voor een van de twee loca ties pas definitief wordt als de gemeente haar fiat heeft gege ven aan de verdeling. Hierbij tekent de directeur aan dat kinderen die al een broertje of zusje in het nieuwste Hobbit-gebouw hebben, in elk geval voorrang hebben. „Daar komen we, gezien toezeggingen in het verleden, niet onderuit." B en W van Leiderdorp buigen zich binnenkort over het voor stel, als ze hierover advies heb ben ingewonnen bij de raads- 'e onderwijs. zoeterwoude De Zoeterwoudse basisschool Bernardus wil dat de gemeente komend schooljaar de bijko mende kosten van de gymles sen subsidieert. De school in Zoeterwoude-Rijndijk groeit langzamerhand uit haar jasje. In augustus zullen alle elf lokalen in gebruik zijn. De kinderen moeten hierdoor buiten de school gymlessen volgen. „De gemeente zal dan de huur van die ruimte moeten betalen", vindt directeur J. de Vette. Bin nenkort volgt een gesprek met de gemeente. Momenteel heeft de Bernard- usschool 299 leerlingen. Ze zijn verdeeld over tien groepen. De Vette verwacht dat er tot augus tus zo veel kleuters bijkomen dat de school ook het overge bleven lokaal als lesruimte moet inrichten. Op voorhand heeft het schoolbestuur via de ge meente een rijksvergoeding van bijna 19.000 gulden aange vraagd voor het nodige meubi lair en lesmateriaal. Hoeveel kinderen er precies bijkomen, is nog niet geheel duidelijk. Het elfde lokaal is momenteel een documentatieruimte voor de jeugd. Hier staan alle boeken en de kinderen kunnen er naar films kijken, naar lezingen luis teren en aan allerlei opdrachten werken. Als de documentatie ruimte weer een leslokaal moet I worden, is dat een 'probleem', meent adjunct-directeur R. van der Meer. „De enige plek die we nog over hebben, is de hal. Daar kunnen we de boekenkasten nog wel kwijt. Maar we kunnen er geen tafels en stoelen meer neerzetten. En de hal is ook niet geschikt om er rustig met een i groepje kinderen aan een op dracht te werken." Op basis van het leerlingental is de toekomst voor de Bernard- usschool rooskleurig. De school heeft nu al berekend dat het aantal kinderen op 1 augustus 1995 hoger is dan in dezelfde maand van dit jaar. Dit school jaar verandert er in de praktijk niets voor de leerlingen, verze- i kert Van der Meer. „Er is geen sprake van dat we bijvoorbeeld een kleutergroep in tweeën j moeten splitsen. We hebben het elfde lokaal nu nog niet nodig. Maar de groei zet zodanig door dat we volgend jaar wellicht een groep moeten splitsen", ver wacht Van der Meer. Oegstgeest ontkomt niet aan aanpak Oude Rijnsburgerweg Rijnsburgerweg, Rijnzichtweg en Rustenburgerpad als fiets^ route blijkt overduidelijk", aldus het rapport over de telling. De Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest moet worden aange pakt om de grote stroom ver keer beter te kunnen verwerken. Het college van Oegstgeest con cludeert dat uit verkeerstellin gen die ter hoogte van het teelt en overslagbedrijf Sierafor zijn gehouden. Daaruit blijkt dat de weg dagelijks ruim tweehon derd zware vrachtwagens te verstouwen krijgt en er boven dien 4500 fietsers rijden, „het belang van de routes Oude Uit de verkeerstelling blijkt wel dat het verkeer op de weg vrijwel nooit harder rijdt dan 50 kilometer per uur. Tijdens werkdagen rijdt 40 procent van het verkeer naar Sierafor. De Oude Rijnsburgerweg staat al op de prioriteitenlijst die bij het Verkeersplan 2000 hoort. Daar over moet de gemeenteraad echter nog beslissen. warmond liesbeth buitink De gemeenteraad van War mond wil snel beginnen met de bouw van woningen op het voormalige KPM-terrein in het dorp. Ze wil de Raad van State om toestemming vragen, hoe wel die eerder besloot de bouw te schorsen omdat er een be zwaarschrift is ingediend. Dat bezwaarschrift is gericht tegen de 31 woningen tussen de Tey- lingerkade en de Norremeer- straat. De raad besloot dat gisteren toen ze sprak over de namen van de straten die in het gebied van de voormalige jachthaven worden aangelegd. Een toe komstige bewoner had de raadsleden daags voor de verga dering benaderd om te vragen om andere namen dan de Die- perpoelkade, de Vennemeer- Gemeente Voorschoten wijst claim af joost panhuysen De renovatie van de Curiefiat in Vlietwijk mag dan voor overlast zorgen, van een schadevergoeding voor de be woners kan geen sprake zijn. Dit standpunt van wethouder J. van de Poel (WD) kreeg gisteravond brede Openbare Wer ken. S. Harlaar (Groenlinks) vond dan ook geen medestanders voor zijn voorstel om getroffen flatbewoners een maand huur kwijt te schelden. „Dan zijn de andere bewoners er als de kippen bij om ook een schadevergoeding te ei sen", voorspelde P. Dordregter (PvdA). „En dat terwijl het woongenot na de renovatie aanzienlijk zal zijn verbe terd." De Curieflat wordt momenteel voor ruim een miljoen gulden gerenoveerd. Naast de centrale ingang en de galerij en krijgen ook de 21 fiatwoningen een grondige opknapbeurt. De werklieden zouden daarbij echter voor veel over last zofgen. Zo zijn er klachten geweest tijdelijk onbruikbare toiletten en het vallen de ning. Kwade bewoners hebben al aar gekondigd de komende maanden gee huur te betalen. H. van Eyk (CDA) noemde dit dreige ment 'verkeerd', maar toonde zich be zorgd over de mogelijkheid dat de ge meente eventuele schadeclaims zou moeten honoreren. „Ik ben onder de indruk van de bezwaren die door een flink deel van de fiatbewoners naar vo ren zijn gebracht", aldus het raadslid. Wethouder Van de Poel gaf toe dat de renovatie ongemak met zich mee brengt. Van de Poel: „Er zijn tegenval lers geweest en soms duurt de overlast twee, drie dagen. Maar er is absoluut geen sprake van bewoners die maan denlang niet kunnen douchen of ko ken." De wethouder zei dat het moei lijk was het waarheidsgehalte van som mige klachten te bepalen. Hij zei van sommige bewoners gehoord te hebben dat de verbeten houding van sommige klagers niet representatief was voor de algemene stemming in de Curieflat. Van de Poel had kritiek op de betrok ken aannemer en het ingehuurde ar chitectenbureau. De communicatie met de bewoners was 'slecht' geweest, en het permanent laten openstaan van voordeuren in afwezigheid van de be woners noemde de wethouder een voorbeeld van onzorgvuldig gedrag. Hij stelde echter dat een vorige week gehouden bijeenkomst de betrokken partijen wat dichter bij elkaar heeft ge bracht. Er is een spreekuur ingesteld, zodat bewoners twee keer per week met vragen en klachten terecht kunnen bij de opzichter van het aannemings bedrijf. Een voorstel van de bewoners om een voor in juni geplande huurverho ging niet te laten doorgaan, wees de wethouder van de hand. Hij zei dat ze zelf om de renovatie van de Curieflat hebben gevraagd en dus enkele maan den moeten leven met overlast, zonder dat daar een vergoeding tegenover staat. „Alleen voor zeer uitzonderlijke gevallen zal eventueel een uitzonde ring worden gemaakt", aldus de wet houder. straat en de Eymerspoeldam. Dat verzoek kwam volgens burgemeester I. van der Wel echter te laat. „Bovendien lijken de namen die de toekomstige bewoner wil, namelijk de Tey- lingeroever, de Teylingerhaven en de Teylingerweer, vreselijk veel op elkaar. Dat geeft proble men bij de postbezorging en bij het aanwijzen, zo van: dat is I daar ergens bij Teylingen." Van der Wel voelde er boven dien weinig voor toekomstige bewoners een stem te geven in I de naamgeving van 'hun' stra- ten. „Het is niet gebruikelijk. We hebben het één keer wel ge daan en persoonlijk ben ik erg teleurgesteld dat de mensen naar wie we toen hebben ge luisterd, nu niet meer in die straat wonen", aldus Van dgr Wel. Sporters zijn bang voor motorrijders De parkeerplaats bij sportter- i rein de Voscuyl is gevaarlijk voor sporters die het terrein verlaten, omdat lessende mo- i torrijders er oefenen. De sportraad heeft al verschillende keren geklaagd over de motor rijders, die het parkeerterrein onveilig maken voor de fietsen de jongeren. De gemeente heeft de rijscholen aangeschreven met het verzoek het parkeerter rein op woensdagmiddagen en zaterdagen te mijden, de dagen dat de jongeren vooral sporten. Maar dat heeft nog niet gehol pen. Daarom vraagt ze nu de politie om vaker op de parkeer plaats te surveilleren, zodat die de kan el ders motorrijles te gaan geven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16