Grossiers willen niet weg Kooreman en Linea Italiana !1 W L Ti Leiden Regio yA cbJ-ir 7 CHTERGROND KOOREMAN GD ki'u^ojcj Leidse politie groeide tegen verdrukking iri 'Natuurlijk zit dat gat in de markt er' VRIJDAG 11 MAART 1994 Heemskerk (links) en Siere van de groentebedrijven aan de Rooseveltstraat die in de ogen „Er is hier de afgelopen jaren, ook door ons veel geïnvesteerd." 'Wij zitten goed aan de Rooseveltstraat' De vier grossiers in groenten aan de Rooseveltstraat voe len er niets voor om hun bedrijfsterrein in Leiden Zuid west te verlaten. De gemeente vindt, dat ze er weg moe ten, omdat het terrein verpaupert. Zij hebben daar een andere mening over. Verpaupering? Integendeel, zeg gen ze. Volgens hen is het aan de ondernemers te danken dat de Rooseveltstraat bloeit. „Kijk eens wat er is bijgekomen. Drukkerij Groen, Ico Athibu, het Autoschadehuis. Bedrijven die niet bepaald in verpauperde panden zitten. De gemeente heeft daar niets in gestoken." De 'groenteboulevard' aan de Rooseveltstraat bestaat uit de firma's Siere, Gebroeders Heemskerk, de Leidse Fruithan del en Kromhout. De vier be drijven zijn sinds het vertrek van de veiling de belangrijkste toeleveranciers van een groot aantal groentezaken in de Leid se regio. De groentehandelaren zijn te rughoudend met reacties op de gemeentelijke plannen. Vooral omdat ze formeel nog van niets weten. Uiteindelijk willen alleen H. Siere en A. Heemskerk in gaan op de face-lift van de Rooseveltstraat. Siere: „Ik heb vorig voorjaar meegedaan aan een enquête van de gemeente en het onderzoeksbureau BRO. Daarna hebben we nooit meer iets gehoord. Tot we in de krant moesten lezen dat de gemeente onze bedrijven wil verplaatsen. Dat zou dan 150 tot 200 extra arbeidsplaatsen moeten opleve ren. Maar als ze ons verplaat sen, beginnen ze met het ver kassen van zestig arbeidsplaat- Rapport De gemeente bcwestigt dat het nog minstens vier weken zal duren voor het rapport over Rooseveltstraat gereed is. Er zijn nog problemen rond de finan ciering van de plannen. Boven dien wordt nog getwist over de bestemming van het voormali ge NEM terrein. Als het de ge meente ligt, gaan de groente grossiers daar naar toe. Het rap port bevat naast die verplaat sing voorstellen voor een betere ontsluiting van het gebied en een herinrichting van de Roose veltstraat. Al vier jaar geleden consta teerde de gemeente dat er iets moest gebeuren. Het ging toen zichtbaar slechter met het be drijfsterrein. Kavels lagen braak en een aantal bedrijven stond er slecht bij. Maar er is sindsdien veel gebeurd, constateren Siere en Heemskerk. Voor zover er bij de groente en fruitbedrijven problemen zijn, hangen die volgens hen sa men met het laden en lossen en parkeren van vrachtauto's, die vooral in de vroege ochtendu ren voorrijden. Volgens Heems kerk en Siere kan dat ook wor den opgelost door de bouw van dockshelterf overdekte laad- perrons. De afhandeling ver loopt dan veel sneller. Zo'n aan passing kost veel minder dan- verplaatsing. De kosten daarvan becijferen zij voor de vier be drijven op zo'n tien miljoen gul den. ,,De gemeente zal met een grote zak met geld i men, willen we gaan lijk gezegd, geloven - dergelijke sprookjes." Vrachtwagens Maar zelfs als zo'n werkelijkheid wordt, zou dat volgens de groentehandelaren Maar sprookje des jatie in de tat i et echt veranderen. „Dagelijks komen bij onze bedrijven zo'n dertig vrachtauto's. Als wij wegggaan komen er nog altijd dagelijks 150 tot 200 trucks naar de Rooseveltstraat. Maar het gaat hier wel om een industrieterrein, geen woonwijk. En als we op het NEM-terrein zitten, moeten de vrachtauto's ook daar naar toe rijden." door: Aad Rietveld Een links college met het CDA Natuurlijk, het CDA werd in Leiden, zoals overal in het land, .gestraft voor de AOW- uitspraken van boegbeeld .Brinkman. Maar het effect van - of liever de straf voor - de plannen voor een autoluw Leids centrum was onmiskenbaar. Landelijk viel het CDA terug van 29 naar 25,2 procent, in Leiden kwam de klap veel harder aan: van 19,4 naar 12,4 procent. In aanhang nog maar een fractie groter dan GroenLinks, in zetels helemaal niet. Net als de WD had het CDA de autoluwe binnenstad tot inzet van de verkiezingen gemaakt. "Met de WD zou die onzin - funest voor de middenstand en voor de hele stad - van de baan zijn. Met het CDA zou dat fantastische plan - prima voor het milieu, de redding van de regionale functie van het centrum - doorgaan. Laat Walenkamp zijn karwei afmaken: dat had de leuze in de CDA-campagne kunnen zijn. Maar de VVD won en het CDA kreeg klop. Walenkamp zag er op 2 maart verslagen uit, maar bleef de onverbeterlijke optimist die hij altijd is. De man tlie aan elke negatieve ontwikkeling een positieve uitleg weet te geven. De kiezers waren veel massaler naar de stembus gekomen dan opiniepeilers hadden voorspeld, De verliezer is in minder dan een week alweer een winnaar. Zo lijkt het tenminste. Het CDA zag bijna een kwart van zijn aanhang naar andere partijen vertrekken, maar mag vrolijk weer aanschuiven in het college. En de WD - 'die protestpartij', zoals CDA- voorman J. Walenkamp de liberalen noemt - is weer voor vier jaar verwezen naar de bankjes zonder macht. De autoluwe binnenstad komt er. Het enige verlies voor het CDA lijkt nog die ene wethouderspost die de partij moet inleveren. ze hadden een heel bewuste keuze gemaakt, er was niet meer één grote partij die de zaken naar zijn hand kon zetten. Het CDA was een kleine partij geworden, maar er waren heus nog wel zonnige kantjes aan de zaak te bespeuren, zei Walenkamp. Over de college onderhandelingen hoefde het CDA zich weinig zorgen te maken. Dat de formatiepoging van de WD zou mislukken stond bijna bij voorbaat vast. Daarvan was zelfs een aantal WD'ers doordrongen. Voor een links program-college was de basis te wankel. PvdA, D66 en GroenLinks hebben samen maar 20 van de 39 zetels. Het CDA zou niet buitenspel komen te staan. Bij de PvdA was de opluchting zichtbaar nadat het gesprek over een college met de WD was beëindigd. Walenkamp was er ook duidelijk niet rouwig om. Hij had het scenario zelf al geschreven. D66 binnenhalen en het college kan op dezelfde voet verder. En al het goede wat de afgelopen vier jaar in gang is gezet gaat door. Maar het is de vraag of de Leidse CDA-voorman blij moet zijn, dat hij zijn zin krijgt. Want zijn partij zal in het nieuwp college beduidend minder invloed hebben dan in hel oude. D66 zal, als nieuwe partij in de coalitie, willen aantonen dat er door zijn aantreden iets verandert. Democraat P. Langenberg heeft het al over 'een links college met het CDA'. Walenkamp zal zijn karwei mogen afmaken. Want de andeie partijen zullen aan de autoluwe binnenstad, waar zij overigens van harte achter staan, hun vingers niet branden. En het gevaar bestaat dat het CDA, als symbool van dat kennelijk toch door velen verfoeide plan, over vier jaar weer klappen krijgt. Maar mocht dat gebeuren dan zal Walenkamp ook daaraan vast en zeker een positieve kant weten te ontdekken. Het Italiaanse huismerk van Kooreman 'Linea Italiana', krijgt ruimschoots de aandacht binnen onze lederafdeling. Een geheel nieuwe serie zitcombi- naties met een temperament waarvan de afkomst direct is te herkennen. Afgewerkt in de stijl en het niveau die kenmerkend zijn voor de Italiaanse norm en daarom perfect passen in onze huisselectie. Typisch Kooreman dus! S E U R S Op dit i er omstreeks 20 vrijwilligers werkzaam bij de speel-o-theek in de binnenstad. Het gaat diverse pluimage: grootmoeders, ouders, werkenden en niet-werkenden. De vrijwilligers houden zich bezig met de daadwerkelijke uitleen, maar ook met helpen bij het kopen en üitleenklaar maken van speelgoed, speelgoedTepareren, het organiseren van activiteiten voor de leden en het verzorgen van de nieuwsbrief. Ervaring is niet vereist, wel moeten de kandidaten er plezier in hebben met ouders, kinderen en speelgoed om te gaan. De nieuwe vrijwilligers draaien na een inwerkperiode Zelfstandig mee in de uitleen, samen met twee andere vrijwilligers. Twee keer per jaar organiseert Klapstuk een inwerk- en Jcennismakingsavond. Daar wordt de gang van zaken besproken en kunnen de nieuwe vrijwilligers kennismaken met hun collega's. Elke dinsdag is er een werkochtend (voor wie kan) en eens in de zes weken is er een vrijwilligersvergadering. Klapstuk richt zich op kinderen uit de binnenstad tot 12 jaar en op gehandicapte kinderen in de Leidse regio. Het lidmaatschap kost tien gulden per jaar. Per stuk speelgoed moet een kwartje leengeld per week worden betaald. Speel-o-theek Klapstuk heeft personeelsproblemen. Klapstuk, ondergebracht in buurthuis de Vrolijke Arcke aan de Pieterskerkchoorsteeg 15, zoekt vrijwilligers om eens in de twee of drie weken mee te helpen met de uitleen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Helma van Veen, tel. 071-765187 of Jet Sebus, tel. 071-144925. Buurthuis de Vrolijke Arcke is bereikbaar op tel. nr. 071-- 123271. Honds De heer Kleinpaste uit de Leidse Bosrode heeft een klacht over een paaltje. Daar staat hij niet alleen in. Deze krant heeft in de loop der jaren vol gestaan met verhalen over de hinderlijke 'Waalpalen' en rode Leidenaar- tjes die met tienduizenden te gelijk het straatbeeld in met na me de binnenstad hebben ont sierd. Maar Kleinpaste heeft een relaas op leven en dood. In deze rubriek stond vorige week nog te lezen hoe verve lend de dierenambulance het vindt dat de bestuurders geen sleutels krijgen van de sleutel- palen in de stad. Sleutelpalen zijn verwijderbare Leidenaartjes dié het autoverkeer weren die door brandweer, politie en ambulance wel 'geopend' kun nen worden. Kleinpaste vindt dat de dieren ambulance ook sleutels moet krijgen. Wat is het geval. Afgelo pen dinsdag liep de Merenwijk- bewoner met zijn Duitse herder Ralph langs de Zijl richting Strengen, het recreatie-eilandje tussen Leiden en Warmond. Vlak bij de brug trapte de onge lukkige Ralph in het glas. Een bloeding was het gevolg. „Van de opbrengst van de hondenbe lasting zou de gemeente dat ter rein best kunnen schoonhou- 7! Vtcmif 7 J 4^».. Speel-o-theek Klapstuk volop in bedrijf in de binnenstad. Maar e den, maar dat terzijde. Als je daar zo zit met je trouwe vier voeter met een hevig bloedende poot, ben je ontzettend opge lucht als je de dierenambulance t komen", zegt Kleinpaste. Met de komst van de dieren- broeders was Ralph nog niet ge red. „Je verbazing kent geen grenzen als de ambulance voor de aldaar aangebrachte sleutel paatjes blijft staan. De bestuur der zou wel verder willen, of be ter gezegd verder moeten, maar Hij kan niet. De dierenambulan ce krijgt geen sleutel van de ge meente." Uiteindelijk werd Ralph toch gered en maakt het nu goed. Maar voor Kleinpaste zit de zaak toch niet lekker: „Ik vraag me in alle ernst af of dit nu een pesterijtje is van een wethouder die een hekel heeft aan dieren. Dat kan ik me eigenlijk niet voorstellen. Maar geef me dan een zinnig argument waarom de dierenambulance geen sleu- r hulp nodig om iedereen v tel krijgt?" Nou, er is ook geen zinnig argument te bedenken. En de gemeente is best bereid om de dierenambulance aan een sleutel te helpen. Ambte naar R. Fraanje daarover: „Waarom niet, als een vertegen woordiger van de dierenambu lance zich meldt, dan neem ik aan dat ze er een kunnen krij gen. Zij zijn ook een vorm van hulpverlening al zitten ze niet net als politie, brandweer en ziekenvervoer in het regulier overleg, liet zijn particulieren indienen zie ik geen bezwaar. En dan moeten ze bij mij zijn", aldus Fraanje, die kennelijk een soepeler standpunt inneemt dan de ambtenai^n en/of wet houders die het echtpaar Ray- maekers van de dierenambu lance over deze zaak gesproken heeft. MONICA WESSELING Het Leidse politiekorps is - in tegenstelling tot de landelijke korpsen - tussen 1985 en 1993 gegroeid. Andere korpsen lever den mankracht in, Leiden kreeg er in die periode 26 agenten bij. „Leiden heeft het dus hele maal niet zo slecht gedaan, liet blijft natuurlijk veel te weinig, maar het had erger kunnen zijn", aldus J. Hoekema, politie- specialist en jaren achtereen raadslid voor D66. Begin deze week leverde de Rekenkamer ernstige kritiek op de ministeries van binnenland se zaken en justitie. Er zijn op dit moment minder agenten op straat dan in 1986 terwijl het politiebudget één miljard hoger is dan halverwege de jaren tach tig. De Leidse politiebegroting steeg in die tijd van 16,5 naar 22 miljoen. Problemen met de personeel- sterkte heeft Leiden altijd al ge had. In 1982 merktè burge meester Goekoop op, het verba zend te vinden hoe makkelijk men in Den Haag de sterkte van de politie bevriest. Hoekema steunt deze kritiek, maar tekent wel aan, dat Leiden als een van de weinige gemeenten een groeikorps had. „We hebben door de jaren heen altijd in Den Haag stampei gemaakt voor Leiden kwam zo slecht niet weg, maar dat kan volgens woordvoerder A. de Vries van Binnenlandse Zaken niet op het conto van de politieke partijen geschreven worden. „De cul tuur in die jaren was er niet een van overleg. De burgemeester bedacht wat goed was voor het korps, de politieke partijen praatten daar eigenlijk nauwe lijks over mee". Minder De gemeenteraad werd niet ge vraagd of het raadzaam zou zijn meer of minder agenten aan te stellen. Zelfs al zou hij zijn me ning worden gevraagd, dan was er volgens De Vries weinig te verhapstukken geweest. Op de begroting voor de politie was slechts 5 procent vrii-besteed- bare ruimte. „En aie moest meestal worden aangewend aan het in opleiding hebben van mensen. Dat was nodig om te voorkomen dat je zonder nieu we agenten kwam te zitten als er dienders weggjngen De Vries vindt de kritiek van de Rekenkamer niet helemaal terecht. Halverwege de jaren tachtig stelde de toenmalige plaatsvervangend directeur-ge neraal openbare orde en veilig heid Doctors van Leeuwen dat er tijdelijk minder agenten mochten worden aangesteld. De politiek nam dit voorstel over. „Men begreep dat extra agenten de veiligheid niet ver grootten." Begin 1990 werd die beleidslijn weer bijgesteld en werden er weer meer mensen aangenomen. Vorig jaar is de politie gereor ganiseerd en zijn rijks- en ge meentepolitie samengevoegd. Sterker dan ooit tevoren klinkt de ep blat op straat. Het korps Hollands Mid den, waartoe Leiden behoort, laat dit jaar 40 vacatures voor agenten onvervuld. Van dat geld worden auto's en computers gekocht. „Aan agenten heb je niet zo veel als ze geen spullen hebben om mee te werken", al dus directeur politie 11. van Gangelen. Hij verwacht en hoopt in elk geval de helft van die veertig volgend jaar wel te kunnen aannemen. „Dan is de achterstand in investeringen goeddeels ingelopen." Budget Hollands Midden hlijft bij 'Den Haag' aankloppen om verho gingvan het budget. "Willen we ons werk fatsoenlijk kunnen doen, dan moet onze begroting worden opgekrikt van 126 naar 131 miljoen gulden". Ondanks de krappe begroting zet Hol lands Midden vanaf 1995 elk jaar 32 mensen op de politie school. „We nemen een groot financieel risico, maar moeten wel. Alleen op die manier kun nen we ons uitgangspunt meer blauw op straal - waar maken." Politie wijst particuliere surveillance niet af NOORDWUK PAUL DE VLIEGER VERVOLG VAN VOORPAGINA „Commercieel denken is gezond denken. Natuurlijk zit dat gat in de markt er en als particulier bedrijf kun je daar induiken. Wat dat betreft geef ik ze groot gelijk." C. Maat, plaatsvervangend districts chef van de politie Bollenstreek-Noord, slaat beslist niet afwijzend tegenover de plannen van het Katwijkse bedrijf Euro-Seco om een particuliere wijksurveillance te beginnen in Noordwijk. „Als het maar geen solo-actie wordt, maar in overleg met de politie ge beurt." Volgens Maat gebeurt het steeds vaker dat de politie samenwerkt met andere partners. „Bij bedrijventerreinen is het al heel gewoon dat er particuliere bewakers worden ingezet. Waarom zou het in een woonwijk niet kunnen? Iedereen die op de spullen van een an der let, doet goed werk. Als bedrijven in zo'n activiteit brood zien en daar in willen investeren, prima. Wie ben ik dan om te zeggen dat ze dat vooral niet moeten doen." Maat wijst er wel op dat samenwerking met de politie de enige goede manier is. „Primair ligt immers de verantwoordelijkheid voor de rust en veiligheid in een wijk bij de politie. Gelukkig wel. Maar aan de andere kant: de politie kan niet overal tegelijk zijn en meer toezicht zou gewenst zijn. Zo'n plan als dat van Euro-Seco is daarom zo gek nog niet. Als er maar duidelijke afspraken met ons gemaakt kunnen worden. /Ms de mensen van Euro-Seco zich mel den, gaat de districtsleiding graag met ze rond de tafel", aldus Maat.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15