Leiden 'Minder werken is een oplossing' 'Het gebouw wordt een puinhoop' 'Niet de kip met de gouden eieren slachten' Leidenaar krijgt een jaar cel voor pestbui Asbest moet weg uit universiteitsgebouw VRIJDAG 11 MAART 1994 -CHEF HANS KOENEKOOP. C Angstige momenten voor Leidse leiden Twee inbrekers hebben de 32-jarige bewoonster van een pand aan de Oude Rijn angstige momenten bezorgd. Nadat zij gistermiddag terugkeerde van boodschappen doen, trof zij twee mannen in haar huis die de kasten hadden leeggehaald en spul len doorzochten. Een van de mannen schrok op en begon de vrouw te bedreigen. Hij maakte een beweging naar zijn binnen zak, alsof hij een mes wilde trekken. De vrouw vluchtte de keu ken in en sloot zich daar op. Na tien minuten veronderstelde ze de kust veilig en keek om het hoekje. Maar daar stond de inbre ker nog altijd te.wachten. Nu greep hij de vrouw echt vast en sis te haar toe stil te zijn. Daarop verlieten hij en zijn makker de wo ning. Hun buit bestond uit enkele paspoorten. Klokken luiden onverwachts leiden Bewoners van de Rijndijk schrokken gisteravond laat (23.45 uur) op van de luid klinkende klokken van de Mariakerk. Op een moment dat de klokken normaal gesproken zwijgen. De politie ondekte dat het om een studentengrap ging. Enkele stu denten, die in een naburig pand feest vierden, waren via het dak de kerk binnen geklommen en hadden de klokken in werking gesteld. Zakkenroller maakt 2500 gulden buit leiden» Een zakkenroller griste gistermiddag in een winkel aan de Haarlemmerstraat een bundeltje geldbiljetten, 2500 gulden in totaEÜ, uit de jaszak van een klant. De gedupeerde, een 55-jarige man uit Waddinxveen, slaagde er aanvankelijk in de dief te grij pen, maar die ontsnapte alsnog door zich uit zijn eigen jas te wringen. Dakgoot dendert naar beneden leiden Een acht meter lange dakgoot raakte gisteren bij werk zaamheden aan een huis aan het Noordeinde los en viel naar beneden. Niemand raakte gewond. Volgens de opzichter was ouderdom de oorzaak van het incident. Vervolg van voorpagina Het water is de verpleeghuizen Van Wijckerslooth en het Sint Elisabeth Gasthuishof tot aan de lippen gestegen. De directie ziet geen andere mogelijkheden dan snijden in het personeels-bestand. Bezuinigen op aanschaf van nieuwe apparatuur zou funest zijn. De vakbonden heb ben vanmiddag een gesprek gehad bij de verpleeghuizen. oecstgeest/leiden l1esbeth buitink Algemeen directeur J. de Soeten betreurt de maatregelen, maar zegt er niet onder uit te kunnen. Hij ziet maar één ontsnappings mogelijkheid: „Misschien dat er mensen zijn die vrijwillig min der gaan werken. Als het er ge noeg zijn, kunnen we misschien afzien van deze maatregelen." Helemaal geen leerlingen aannemen zou ook een oplos sing zijn voor het overschot aan personeel, maar dat is niet mo gelijk. De stichting heeft een contract dat haar verplicht leer lingen aan te nemen of in ieder geval daarvoor te betalen. Bo vendien zouden de ouderen die in de verpleeghuizen worden verzorgd dan een hogere bijdra ge moeten gaan betalen. De Soeten: ,,De verpleegprijs is ge baseerd op gediplomeerden en niet-diplomeerden." Vacatures in de verpleeghui zen worden voortaan alleen nog intern opgevuld. Dat kan voor verpleegkundigen en leerlingen overplaatsing betekenen. Toch geeft De Soeten de leerlingen die gedwongen worden hun baan op te geven de garantie dat zij als eerste worden bena derd wanneer er een vacature ontstaat. Vervanging wanneer een medewerker ziek, zwanger of met vakantie is, wordt 'kri tisch bezien'. De verpleeghui zen kunnen niet bezuinigen op de aanschaf van apparatuur. Volgens De Soeten moet veel vernieuwd worden, zoals tilap- paratuur en bedden. ..Zouden we dit niet doen dan brengen we de gezondheid en veiligheid van zowel personeel als bewo ners in gevaar", benadrukt hij in de nieuwsbrief. De maatregel treft overigens niet alleen de leerlingen die dit voorjaar examen doen. Alle an dere verpleegkundigen in oplei ding mogen voortaan nog maar zo'n 52 procent werken. In het Elisabeth Gasthuishof is dat nu nog 60 procent, in Van Wijcker slooth 65 procent. „Dat percen tage van 52 procent is het mini mum dat de leerlingen nodig hebben voor hun opleidingen", legt De Soeten uit. De ambtenarenbond Abva Kabo heeft vanmiddag een ge sprek gehad op van Wijcker slooth. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog ondui delijk wat hier is uitgekomen. Goed A K De vier 8rossiers 'n I D groenten aan de Rooseveltstraat voelen er niets voor hun bedrijfster rein te verlaten. „Wij zitten hiergoed." Bijeenkomst over authenticiteit Iets oorspronkelijks is altijd be ter dan iets dat nagemaakt is. Dat is althans de opvatting van iedereen die zich bezighoudt met kunst en cultuur. Maar een kopie van een schilderij is net zo mooi als het origineel. En zelfs Shakespeare ontleende een groot deel van zijn teksten aan anderen. Het bureau Studium Generale van de Leidse universiteit orga niseert zes lezingen over authenticiteit in de kunsten in het centraal faciliteitengebouw op de Cleveringaplaats 1 in Lei den. De lezingen zijn op dins dagavond om 20.30 uur en de toegang is gratis. De eerste le zing is op dinsdag 5 april en wordt verzorgd door Martin van Amerongen, hoofdredacteur van de Groene Amsterdammer. Lagerwei j op lijst Tweede Kamer Alfred Lagerweij, actief in de Leidse Stadspartij, staat op de vijftiende plaats van de kandi datenlijst van de Nieuwe Partij voor de Tweede Kamer. Lager weij maakt overigens evenveel kans als alle andere kandidaten want de volgorde is door loting bepaald. Zestien maanden voor Leidse verkrachter den haag/leiden Een 28-jarige Leidenaar is giste ren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zestien maan den cel voor verkrachting van een 44-jarige plaatsgenote. Te vens moet hij de vrouw de kos ten van haar advocaat en een schadevergoeding van 1.500 gulden betalen. De eis was twee jaar. De Leidenaar sprak in de nacht van 21 op 22 november vorig jaar het slachtoffer op straat aan. Vervolgens dwong hij haar mee te komen naar zijn kelderbox waar hij haar ver krachtte. De advocaat van de verkrach ter deed twee weken geleden tijdens de zitting nog een po ging de dader vrij te pleiten. De Leidenaar beweerde bij hoog en laag dat hij onschuldig was. Het verhaal van het slachtoffer was volgens de raadsman niet ge loofwaardig. Lezingen over staatsvorming Staatsvorming in Europa is een aktueel onderwerp. Terwijl in Brussel wordt ge probeerd om een West- europese superstaat te vor men, vallen staten in Oost- Europa en op de Balkan in rap tempo uiteen. Het bu reau Studium Generale van de Leidse universiteit orga niseert zes lezingen, waarbij allerlei aspecten van Eu ropese staatsvorming aan bod komen. De verhouding tussen burgers en overheid is een ander thema dat ter sprake komt. De-» lezingen zijn op donderdagavond om 20.30 uur in het cen traal faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats 1 in Leiden. De toegang is gratis en voor alle geïnteresseer den. De eerste lezing is op 17 maart en wordt gehou den door drs P.H.H. de Vries. Tien krakers hebben bezit genomen v leegstaand fabriekspand de weekeinden house-party's FOTO HIELCO KUIPERS Jamag wil krakers uit fabriekspand hans koenekoop Dat huurders geen interesse to nen voor het leegstaande fa briekspand aan de Willem Ba- rentzstraat 45 in Leiden, lijkt ei genaar Jamag Beheer logisch. De krakers die er elke weekein de grote feesten geven, maken een puinhoop van het gebouw. „Daardoor is het erg moeilijk een nieuwe huurder te vinden", betoogde gisteren advocate Ter Braak van Jamag in een kort ge ding bij de Haagse rechtbank. Jamag eiste in dat geding ont ruiming van het pand. „Het gebouw lijdt onder het gebruik door de krakers. Er ko men op die house-party's wel zeshonderd mensenen die rich ten veel schade aan. Omliggen de bedrijven hebben er ook last van. Er wordt graffiti op de mu ren gespoten en overal ligt rot zooi. Al met al slaagt onze ma kelaar er niet in een nieuwe huurder te vinden. Het geeft ook geen pas mensen rond te leiden in een gekraakt pand. Daar heeft geen enkele poten tiële huurder zin in", voerde Ter Braak aan. De krakers menen echter dat er vóór hun komst blijkbaar ook al weinig interesse was voor het fabriekspand. Sinds juni 1993 staat het leeg, terwijl zij het pas op 4 februari van dit jaar met zijn tienen hebben gekraakt. „Het argument dat de krakers potentiële huurders afschrik ken, gaat dus niet op. Het lijkt er eerder op dat bedrijven geen interesse hebben omdat het pand naast een autosloperij ligt", luidde het verweer van hun advocaat Velthuis. En over die feesten. „Dat valt best mee. Het zijn feesten in be sloten kring waar misschien zo'n vijftig tot zeventig bezoe kers op afkomen." Overigens hebben de krakers volgens de advocaat Hun goede wil getoond door de eigenaar een gebruikovereenkomst van 2500 gulden per maand aan te bieden. Jamag heeft dat aanbod afgewezen. „Da's niet zo gek", zei Ter Braak, „de krakers heb ben zelf commercieel belang bij verblijf in het pand. Ze heffen entree voor die feesten. Volgens onze berekeningen verdienen ze op een avond wel 12.000 gul den. Dan kom je met 2500 gul den wel erg goed weg." Uitspraak op 22 maart. Rechter heft beslaglegging op inkomsten hotel Haas op hans koenekoop Er is weer lucht voor de dertig asielzoe kers, die onderdak hebben gevonden in hotel Haas aan de Mariënpoelstraat in Leiden. Rechter Paris heeft gisteren in een kort geding het beslag opgehe ven dat hoteleigenaar J. van de Vathorst op de inkomsten, bestaande uit rijksgelden bestemd voor de verzor ging van de asielzoekers, had gelegd. Voorwaarde is wel dat de exploitant van het hotel, de Joegoslaaf J. Milenko- vic, een deel van de inkomsten ge bruikt om een achterstallige huur van zestigduizend gulden te betalen. Twee schorsingen waren gisteren nodig om de eigenaar te overtuigen van het nut van een compromis. Van de Vathorst wilde aanvankelijk niet we ten van een regeling. „Als u eens weet hoeveel ik rood sta bij de banken. For midabele bedragen, ik sta met mijn rug tegen de muur en heb inkomsten hard nodig", zei hij tegen Paris. Bovendien is hij boos op Milenkovic ojndat deze zonder zijn toestemming in december '93 in zee is gegaan met de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) en bet mi nisterie van WVC. Maar Paris vond het onverstandig om het beslag voor te zetten en uiteindelijk aan te sturen op een faillissement van de exploitant. „Het belangrijkst, dunkt mij, is dat u geld wil zien. Die zekerheid krijgt u ais Milenkovic mag samenwerken met de COA. Ik zou zo zeggen dat dat nu juist de kip met de gouden eieren is waar ie dereen op zat te wachten. En die wilt u nu gaan slachten?" Het compromis dat gisteren werd bereikt, steekt ingewikkeld in elkaar. Milenkovic verplicht zich 25 mille van de huurachterstand ineens te betalen. Hij kan dat doen omdat de COA hem dertigduizend gulden per maand ver strekt voor de opvang van de vluchte lingen. Maar in het compromis wordt op aandringen van Van de Vathorst ook een voorschot genomen op het huur- conflict dat zich nog altijd voortsleept tussen hem en Milenkovic en waarvan een procedure al bijna twee jaar loopt bij het Leidse kantongerecht. In een speciaal potje, dat wordt beheerd door de advocaat van Van de Vathorst, zal Milenkovic vanaf 1 april elke maand enkele duizenden guldens storten. Dat geld wordt ook beschouwd als terugbe taling van achterstallige huur, maar dan uit de periode van voor de opvang van de asielzoekers. Milenkovic en Van de Vathorst bakkeleien al vanaf 1990 over de huurprijs, die volgens de Joe goslavische hotelhouder onredelijk hoog is. Van de Vathorst vindt Milenkovic een slechte betaler, wil daarom het huurcontract ontbinden en eist betaling van achterstallige huur. Over deze zaak doet de Leidse kanton rechter vermoedelijk volgende maand Zonnebloem /i /- De Zonnebloem in I O Zoeterwoude be staat een kwart eeuw 'Meeleven, maar niet meelijen.' Woedend De dorpsraad van I De Kaag is woe dend omdat de buurtbus van Alkemade niet meer door Sassenheim rijdt. BURGEMEESTERS Voor wie er nooit op heeft gezeten, schrikt zo'n grote stoel af. Maar wie de warmte van de dieprode bestuurdersfauteuil eens heeft gevoeld, is er vaak niet van af te t rappen. Na de politieke omwoelingen die de gemeenteraadsverkie zingen in een aantal plaatsen in deze regio teweeg hebben gebracht, zijn er heel wat bestuurders die de koude, houten oppositiebankjes vrezen. Maar wat er ook gebeurt, één ge zicht keert er altijd terug. Deze mens neemt gewoon zijn plaats weer in: dezelfde zetel, hetzelfde gezicht, met vaak hetzelfde gedrag. In dat opzicht is het burgemeesterschap een zorgeloos baantje. De meester van alle burgers heeft evenwel in een aantal plaatsen het gevoel, het contact met de samenleving verlo ren. Als er één is die in alle lagen van de bevolking ogen en oren zou moeten hebben is hij het wel. Ook als aanspreek punt voor de politie, zou je toch mogen verwachten dat hij een zekere inschatting kan maken van maatschappelijk ver ontrusting, van onlustgevoelens die er onder den volke le ven. En vooral dat hij met die kennis iets doet. Ook burge meesters falen. Officieel heet het dat ze geen politiek (mogen) bedrijven. Ook al zijn het politieke benoemingen, de burgemeester heeft de naam boven alle partijen te staan. Maar dat valt een aantal van hen niet mee. Neem nou burgemees stra van Oegstgeest. Een dorp waar de politieke gen volledig door elkaar werden geschuifeld. 1 li loor 3 van de 5 zetels. Scheenstra, zelf GDA'er en bezoeker van de plaatselijke partijafdeling, was zeer verrast en riep uit er Scheen- cerhoudin- t CDA ver volle borst: dal heeft die partij r noemde hij de Oegstgeestenaai zijdig. Oegstgeest is zo'n dorp waarva de burgemeester niet gewoon r hem, die in het verleden samer et verdiend. Vervolgen je je moet afvragen of ook ioet opstappen. Of er voor met de verliezende PvdA en het weggevaagde CDA standpunten heeft gedeeld die door de kiezers zo duidelijk van tafel zijn geveegd, nog wel ruimte Die vragen gelden ook de burgemeester van Rijnwoude. Het huidige college van CDA en WD kan sinds de verkiezingen niet meer bogen op de meerderheid van de stemmers in' Rijnwoude. Maar de nieuwe raad treedt pas in mei aan. Bur gemeester Boelen - zelf verantwoordelijk voor de financiën - drukte deze week nog evi gemeenteraad. Het gaat or hij weet dat de meerder heid van de nieuwe ge meenteraad - en dus de meeste kiezers - er moeite mee heeft. Het volk spreekt, de poli tiek krijgt de waarheid die zij verdient. Burge meesters mogen de stem van het volk niet veront- achtzamen. Burgemees ters, gekozen of be noemd, het maakt mij niet zoveel uit. Als ze maar weten wanneer ze vrijwillig moeten opstap pen. aadhuis doe n miljoenenbesluil, wat zijn de den haag/leiden/sassenheim Een 25-jarige leidenaar is gisteren door de I iaagse rechtbank ver oordeeld tot een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De rech ter willigde hiermee de eis in van de officier van justitie. De man reed vorig jaar september in op vier voetgangers, /.ij konden nog net opzij springen. Toen één van de voetgangers boos een schop tegen de auto gaf. was dit voor de Leidenaar aanleiding op er op los te slaan. De man vertelde de rechtbank dat de reden voor zijn agressie een pestbui was. het gebouw. „Dan had de ar beidsinspectie het gebouw meteen laten ontruimen, mag ik aannemen." Hem is wel bekend dat een werkneemster zich in middels ziek heeft gemeld. „Naar verluid is zij ziek gewor den van de asbest, maar dat \/e nog natrekken. Op uitspraak. Ondanks het uitzicht op de ze uitspraak legde Van de Vathorst kortgeleden beslag op de COA-gelden, die Milenkovic sinds december krijgt voor de opvang van de asielzoekers. „De regeling met de COA kwam als ge roepen. Hotel Haas verkeerde tot dan in een weinig florissante toestand. De gasten bleven weg, geld om de huur te betalen was er even niet", betoogde zijn advocaat Galema Hij betitelde de beslaglegging als een 'schurkenstreek'. „Van de Vathorst probeert Milenkovic op de valreep ter wurgen. Juist nu de hotelhouder de kans krijgt geld te verdienen met de opvang van asielzoekers," „Is die asbest boven ons hoofd gevaarlijk? En kan het zich nog verspreiden?" Deze vragen wil den de Leidse universiteitsme dewerkers van het Pieter de la Courtgebouw aan de Wasse- naarseweg gisteren beantwoord zien. Zo'n .tweehonderd perso neelsleden waren naar een voorlichtingsbijeenkomst geko men waar onder anderen des kundigen van de arbeidsinspec tie, een bedrijfsarts en J. Waldus van het college van bestuur toe lichting gaven op de asbestpro- blematiek. „Er is kennelijk geen onmiddellijk gevaar, maar we moeten de asbest wel voor 1 de cember verwijderen", aldus fa culteitsbeheerder M. Heezen. De asbest in het onderkomen van de faculteit Sociale Weten schappen zit in de plafonds bo ven de losse plafondtegels in de werkkamers. Uit metingen van de arbeidsinpsectie is gebleken dat de asbestvezels zich nog niet hebben verspreid in de lucht. Desalniettemin heeft de arbeidsinpsectie de Rijksuniver siteit gelast de asbest in elk ge val voor 1 december dit jaar te verwijderen. „Dat gaat miljoe nen kosten", aldus Heezen. Volgens hem is er geen direct gevaar voor de medewerkers in dit het dat en uit angst thuisblij- f let college van bes r buigt om de asbest te kunnen laten verwij deren. i Iet zal, zo verwacht ae beheerder, enkele maanden du ren om het gebouw helemaal 'schoon' te maken. „Waarschijnlijk wordt de asbest per gang opgeruimd. Dat bete kent dat de werknemers tijdelijk elders of thuis hun werk moeten doen." Heezen weet niet of de voor lichtingsbijeenkomst de onrust onder het personeel heeft weg genomen. „Er is altijd spanning tussen de opmerking dat er geen gevaar dreigt en hel gege- ven dat de arbeidsinspectie de asbest voor 1 december weg wil hebben. We wilden de mede werkers in elk geval op de hoog te stellen van de gebeurtenissen nu en straks in het Pieter de la Courtgebouw."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13