M Relaties, blauwtjes en verder heel veel kruisbestuivingen Rrv show EO laat jongensdromen van Baantjer, Nijpels en Stekelenburg uitkomen 'Hieperdepiep, uh, hoeraaa!' Gebouw als wegwerpartikel VRIJDAG 11 MAART 1994 Liefde op het eerste gezicht, een spel vol dubbelzinnigheden arco zit onderuit gezakt de bank. Hel is laat gew den vannacht, vanda Mae een dikke laag make-up doet wonderen. In zijn vlotste overhemd en zijn mooiste spij kerbroek wacht de 23-jarige Waalwijker on geduldig lot hij 'op moet'. Voor Patricia uit Amersfoort heeft hij nauwelijks oog. Zij drentelt gespannen heen en weer tussen toilet, make-up-ruimte en haar familie. Nog geen week geleden was het liefde op het eerste gezicht tussen Marco en Patricia in de studio van Joop van den Ende in Aals meer. Na een avondje stevig stappen is de relatie inmiddels aardig bekoeld. ,,Ze is mijn type helemaal niet", vertelt Marco on verschillig. Met een schuin oog op de moni tor houdt de Brabantse Don Juan („Alle meiden kozen mij") achter de schermen het verloop van de opnamen van een nieu we aflevering van Liefde op het eerste gezicht in de gaten. Over enkele minuten moeten hij en Patricia de kijkers en presentator Rolf Wouters vertellen of de vonk is overgesla gen. En passant kan één de twee nog een verre reis winnen. Marco is de gelukkige. Of hij Patricia meeneemt? „Nou >rdt c end. Even later is Rolf Wouters druk in de weer met nieuwe kandidaten. Bas, Laurens en Maurice krijgen de kans om met de vrouw van hun dromen op stap te gaan. Maar de liefde moet ook in het RTL 4-programma wel van twee kanten komen. De kandidaten krijgen een half uurtje de tijd om elkaar een beetje te leren kennen op grond van de ant woorden op de vragen die Rolf Wouters hun stelt. Het zogeheten love-duo gaal op kosten van RTL 4 een avond met elkaar uit. Ze brengen de nacht door in een hotel in Amsterdam. In een eigen kamer dan wel te verstaan. Althans, ze hebben twee kamers tot hun beschikking. „Wat ze verder doen die avond moeten ze zelf weten", zegt uit voerend producent David Schaling. „Wij boeken in elk geval twee kamers voor ze en dal doen we ook tijdens de vakantie die ze Opscheppen Marco en Patricia hebben geen moment de behoefte gehad om de nacht op één kamer door te brengen. „Ik vond geen van de drie meisjes geschikt. Maar ja, je moet toch kie zen. Dat is best lastig, want je concentreert je tijdens de opname vooral op de vragen van Rolf en je bent druk met het bedenken van leuke antwoorden. Ie hoort amper wat de dames aan de overkant zeggen en voor je het weet moetje een keuze maken." I lij zegt geen spijt te hebben aan het pro gramma te hebben meegedaan. Wat wil je ook? Kozen niet alle drie de meiden op hem? „Dat streelt je ego wel. Tegenover mijn vrienden kan ik lekker opscheppen. Dat ik meisjes makkelijk in mijn broekzak Liefde op het eerste gezicht. Van links naar rechts: Maurice, Laurens De 19-jarige Je het Limburgse Haelen stond wél achter haar keuze voor Peter (24) uit Vlaardingen. Jenny: „Ik had hem direct in de gaten. Een leuke vent, dacht ik." Peter, zo te zien een serieuze jongen, meldde zichzelf aan voor het programma. Hij behoort tot de groep van zo'n 60 a 70 procent die zich 'vrijwillig' opgeeft. De ove rige kandidaten worden door vrienden fa milie of collega's met zachte drang de stu dio ingejaagd. Hoog tijd dat zoonliéf nu maar eens aan de vrouw komt. Jaarlijks komen er drie tot vierduizend aanmeldingen binnen bij de makers van Liefde op het eerste gezicht. Wie wil deelne men moet aan twee voorwaarden voldoen: de kandidaat moet tussen de 18 en 32 jaar zijn en bovenal vrijgezel. Lolletje Waar de meeste kandidaten aangeven het programma vooral als een lolletje te zien, daar hoopte Vlaardingse Peter aan Liefde op het eerste gezicht een serieuze relatie over te houden. Maar helaas. Jenny en Peter lijken bij nader inzien toch niet voor elkaar be stemd. Volgens Jenny is het avondje stap pen eigenlijk tekort om elkaar goed te leren kennen. Jenny: „We hebben wel veel lol ge had. Uiteindelijk zijn we in Amsterdam in de Surptisebar beland, waai' we achter de bar karaoke gezongen hebben. Hartstikke gaar was dat." Dé kijkers moeten vooral niet denken dat er in relatie tol Liefde op het eerste gezicht sprake is van doorgestoken kaart. De pro grammamakers laten niet na dat te bena drukken. De jongens en meisjes betreden op verschillende tijdstippen de studio in Aalsmeer. Vantevoren krijgen ze elkaar niet te zien. De hele dag worden ze gescheiden gehouden. Zelfs een onschuldig wandelin getje naar hel toilet mogen de kandidaten niet in hun eentje maken. Niet voor niets II MONIQUE BRANDT FOTO TON KASTERMANS raken ze in de loop van de dag dan ook steeds 'opgefokter'. Alle hoofden in het mannenhok draaien zich vol verwachting naar de deuropening zodra er een vrouw voorbij loopt. Met een blik van „zou dat er één zijn" proberen ze De kandidaten wor den pas op de studiovloer met elkaar ge confronteerd. Achter het decor staan Mau rice (keurig netjes gekleed), Bas (netjes ge kleed) en Laurens (alledaags vlot). De ogen van de heren zijn gericht op de monitor waarop te zien is hoe de drie dames achter elkaar opkomen. Hun blikken verraden niets. Enthousiast springen ze het decor in en staan dan voor het eerst oog in oog met Lizet (21), Saskia (20) en Evelyn (20). Spon taniteit is het sleutelwoord tijdens de opna men. De vragen hebben ze vantevoren niet gezien. De koppelquiz begint. Rolf Wouters stelt een half uur lang de ene dubbelzinnige vraag na de andere. Op hun beurt laten de te koppelen meiden en knullen zich niet onbetuigd. Dan is het moment van kiezen daar. Op een kastje achter het decor lichten allerlei nummertjes op. Uitvoerend produ cent David Schaling mag na enig gepuzzel tevreden een love-duo noteren. „Uit de ruim tachtig uitzendingen die we hebben gehad zijn, voor zo ver wij weten, zeven vaste relaties ontstaan. Daarnaast zijn er heel veel kruisbestuivingen geweest. Na af loop van de opnamen zien de kandidaten elkaar allemaal in de bar en daar bloeit re gelmatig wat op. Niet alleen kandidaten vinden elkaar. Eén van onze geluidstechnici heeft hier zijn vrouw ontmoet. De vonk sprong over toen hij de microfoon op haar jasje spelde. Ze zijn hartstikke gelukkig ge trouwd. En...ze hebben vorige week hun eerste kind gekregen." (Liefde op het eerste gezicht, zondagavond om 20.05 uur op RTL 4) „Schatjes zijn het. Ik hou van ze". Detectiveschrijver Appie Baantjer ligt breed glunderend tussen de struiken van zijn tuin, waar hij eigenhandig een heel spoortraject heeft nagebouwd. Daar tuffen zijn lievelingen rond, een aantal miniatuur- stoomlocomotiefjes. Gepassio neerd vertelt hij over zijn voor liefde: „Zo'n elektrische trein lééft niet, het schreeuwt niet, het heeft niet de power van een stoomlocomotief." Appie Baantjer is al sinds zijn jeugd bezeten van stoomtrei nen. Als kind verdiende hij af en toe een stuiver bij met een of ander klusje. In zo'n geval kocht hij geen snoep, maar een per ronkaartje. De hele dag kon hij naar die 'bruisende, sidderende, machtige stoomtreinen' zitten kijken. En één ding stond vast: hij zou later machinist worden op zo'n locomotief. Het is allemaal anders gelo pen. Baantjer kwam bij de poli tie terecht, later werd hij schrij ver. Machinist is hij dus nooit geworden. Want zo gaat dat: toekomstdromen komen in de meeste gevallen niet uit. TV-producent Theo Meskers vroeg zich af wat er gebeurt als mensen deze nooit verwezen lijkte ambities toch nog eens kunnen uitleven. Hij vroeg 13 vooraanstaande Nederlanders naar hun 'jongensdroom', en bood hen de mogelijkheid die droom waar te maken. Het bij zondere resultaat hiervan, de dertiendelige serie Jongensdro men, is vanaf zaterdag 12 maart bij de EO-televisie te zien. De produktie nam ongeveer een jaar in beslag, omdat het niet makkelijk was om de agenda's op elkaar af te stemmen. „Het is zeer authentieke televisie", al dus Meskers. „De uitwerking van het programma is zeer spe ciaal geworden, veel mooie tele visie-momenten vol verwonde ring, bewondering, ontroering en passie." Het programmaconcept is heel simpel, maar het lévert in derdaad wel bijzonder verma kelijke beelden op. Zo zien we Appie Baantjer dus toch in actie als machinist op een oude stoomlocomotief, een rol waar hij met jongensachtig plezier van geniet: „Dat puffen, en schreeuwen en brullen van zo'n locomotief, dat is toch geweldig! En zo zijn er nog veel meer verrassingen. FNV-voorzitter Jö- han Stekelenburg loopt een paar dagen mee met de politie van Den Haag. Ed Nijpels zien we als kapitein van een cruise schip, professor Smalhout is even piloot van een Dakota. VNO-voorzitter Rinnooy Kan wilde ooit kok worden. Hij mag zijn gang gaan in het prestigieu ze restaurant La Rive in het Am sterdamse Amstel Hotel. Aan vankelijk staat hij nog wat stun telig rond te kijken, maar al snel heeft hij de juiste slag te pak ken. Hij is vooral geïmponeerd door zijn lèermeester: kok Rob bert Kranenborg. Die geeft hem de raad met veel durf te koken: „probeer van alles, maar hou al tijd wat boterhammen achter de hand." De Amsterdamse politie- woordvoerder Klaas Wilting wil- -' de graag boer wörden. Wilting kende het klappen zweep: hij werd immers gebo- 1 ren op het Drentse platteland, waar zijn vader een kleine boer- derij had. „Ik heb dagenlang met de knieën in de modder ge legen om de aardappels te rooi en", zegt hij. Op zijn dertiende jaar vertrok de familie naar Am sterdam, waar vader Wilting als tramconducteur aan de slag kon. De jonge Klaas kon aan vankelijk maar moeilijk wennen aan het stadsleven: 'boertje Wil- ting' met zijn rare accent wqs het mikpunt van hevige pestev rijen. „Nu zou ik natuurlijk nooit meer terugwillen, maar ik heb heel lang terugverlangd i naar het boerenleven. (Jongensdromen, vanaf zater dag 12 maart 21.57 op Neder- land 2) 1 Schrijver Appie Baantjer, die vroeger graag machinist wilde worden. FOTO DIJKSTRA Paulien Huizinga en Albert Verlinde en de Passion Show. Voor het Amsterdam se Lido ligt een vloot rondvaartbo ten afgemeerd. Een accor deonist ontlokt romantische ha venmelodieën aan zijn instru- ment, terwijl een lange rij glitte- rende en /schitterende hele en halve beroemden oprukt naar de brasserie waar de welkoms cocktails uitnodigend klaar staan. Fotografen sprinten van Gerard Cox en zijn nieuwste da me via Peter Fa- ber naar Ans Mar kus. de RTL4 ca mera's draaien op volle toeren. Twee Amsterdamse me vrouwen komen nieuwsgierig kij ken wat er aan de hand is. „Hé Bep, moet je zien, daar liep je Barrie Ste vens." „En daar staan Rasti Rostel- li en i )onna Lyn ton." „En Giska Peters en die kok uit De Vlaamsche Poot." „Pót, An nie. Zeker een feessie hier. Effe vra... Ooooohhh!" „Wat hep jij nou inene. Bep?" „Daar staat Thor- ne!" „WAT???" „Thorne, uit De bold end de bjoetifoel. Krijg nou wat. Kom mee, meid, ik móet gewoon effe in 'm knijpen!" Maar Bep en Annie mogen het Lido niet in om eens fijn in Thorne te knijpen. Want er is inderdaad een feessie. Een heel bijzonder feessie waai'je een of ficiële uitnodiging voor nodig hebt. 'Passion' is jarig en dat gaat uitbundig worden gevierd. 'Passion' is de succesvolle 'hartstochtelijke theatershow' van het Lido, vol fraaie schaars geklede dames en heren, span nende 'leading-ladies' en inter nationale varieté-acts. 'Passion' is deze week één jaar oud ge worden en dus wordt tout be roemd Amsterdam en omstre ken getracteerd op een luxe din ner-cruise en een wervelende show. En op de zo hevig de knij- plust der dames opwekkende thorne Forrester, alias Jeff Trachta, die als spetterend sluit stuk van de avond voor het eerst in Nederland zijn zwoele zangkunsten zal laten horen. Perfecte keus Het Lido zou het Lido niet zijn als alles niet tot in de kleinste show-puntjes geregeld was. Dus wie zijn er uitgenodigd om de avond te presenteren? Natuur lijk: Paulien Huizinga en Albert Verlinde, het sprankelende, geestige en intelligente presen tatie-duo van het fan tastische, extreem boeiende programma 'Showtime'. Dé per fecte keus, en het zal u misschien verbazen, maar ze kunnen écht praten en écht bewe- gen, In een originele dialoog heten ze de rónd de cocktails ver zamelde gasten wel kom. Paulien: „Harte lijk welkom allemaal." Albert: „Ja, hartelijk welkom. Fijn dat u er bent." Paulien: „Heel fijn." Vervolgens leg- gen ze adequaat de indeel-planning van de aanstaande cruise uit. Paulien: „Mensen uuoi een. mueu; „mi wie een roze kaartje heeft, hoort bij boot En zo Knabbel en Babbelen ze gezellig verder tot iedereen in de juiste rondvaartboot zit, waar het voorgerecht inmiddels is opgediend. Smikkelend van de terrine van eendëborst vaait het Lido-convooi naar restau rant d'Vijff Vlieghen, van waar uit kelners komen aansnellen met tarbot- en zalmfilet op een bedje van groente. Beslist een smakelijk verjaardagsfeestje lot nu toe, en we zijn er nog lang niet. Via De Wallen, het IJ en de Leidsegrachl wordt terugge- koerst naar het Lido, waar het grand dessert en de champagne gereed staan en Paulien en Al- bert de 'Passion Show' introdu ceren. Spijtig dat het Lido geen autocue heeft, nu moeten ze hun tekst lezen van een in de hand geklemd papiertje. Maar ze doen het geweldig. Grappig ook, hoe Paulien steeds inne mend naar Albert lacht als hij iets zegt. En hoe Albert belang stellend knikt als Paulien aan het woord is. Een gouden duo. En dan: showtime! De 'Pas sion Show', met als onderwerp, u raadt het al, passie, davert over het podium. Het program ma wordt, exclusief voor het Lido, geproduceerd door het Franse team Rios-Moore, shöw- specialisten die hun sporen ver dienden in Parijs en Las Vegas. Wie overigens dringend behoef te heeft aan een avondje passie, kan nog tot en met juli in het Lido terecht. Wél reserveren want bij 'Passion' zit het elke avond stampvol. Barrie Stevens zit keurend te kijken. Wat vindt hij van het ge- bodene? „Well, je begrijpt, ik kijk er als een vakman naar. En wat ik dan persoonlijk zo jam mer vind, is dat het podium te klein is, zodat je nooit het effect krijgt als in Parijs of Barcelona. Maar knap dat ze het dan toch zó neer weten te zetten." Thorne Applaus voor de 'Passion Show' en tijd voor de koffie met bon bons. En voor andennaal een sprankelende samenspraak van Paulien en Albert, ter aankondi ging van mister Bold and Beau tiful. Paulien: „Thorne kan niet alleen acteren. Hij kan nog veel meer. Oeioeioei, wat dan? Dat vertelt Albert." Albert: „Hij kan ook zingen! Hij is op het mo ment in Nederland om de laatste hand te leggen aan zijn CD 'Bold and Beautiful Duets'. En nu is hij... HIER!" Onder luid gejoel en gejuich betreedt de blonde superman het toneel. Hij staat erbij (sorry, fans) alsof hij zojuist een tan denborstel heeft ingeslikt, maar hij vindt het desalniettemin héél leuk en héél fijn in Hol land. Hij zingt twee nummers van zijn CD, die uitkomt op 22 maart en die ongetwijfeld een kraker zal gaan worden gezien het bewonderend zuchten dat alom uit dameskelen opklinkt. FOTO FRANK FAHRNER Thorne verklapt en passant wat B B geheimen: Ridge heeft met iedereen uit de serie gesla pen (dat komt natuurlijk door die sterke vitaminepillen waar hij in 'de bladen' reclame voor maakt) en in den vliegtuig moet je nooit achter Sally Spectra gaan zitten, want: „Her hair is so big that you can't see the on board movie." En Thorne kan nóg een kunstje: hij kan ook imiteren. Als een ware Robert Paul doet hij Edith Bunker na en Toto uit 'The wizard of Oz'. Mét en zonder haarbal. Bloe men voor Thorne. Albert: Har telijk bedankt voor 'singing for us'!" Paulien: „Very nice! En dan moet er nu gezongen wor den voor de jarige. Lang zal ze leven. Hieperdepiep hoera!" Al- bert: De taart.., waar is de taart? Geen feest zonder taart." Pau lien: „Ja! Daar komt de taart." Albert: „De taart!" Paulien: „Hieperdepiep, uh, hoeraaa." Wie nog verder mee wil ge nieten van het verjaarspartijtje van 'Passion', stemme morgen avond af op het geweldige pro gramma 'Showtime'. Het Wereldje PANDA DE L'ISLE Zonnestraal als getuigenis van ons cultureel erfgoed AMSTERDAM MONIQUE BRANDT De architect J.P. Kloos loopt met een verwezen blik rond in het vervallen complex Zonnestraal in de Hilversumse bossen. Het vroegere TBC- sanatorium, ontworpen door zijn vroegere leer meester, architect Jan Duiker, ligt er verloederd bij. Er zitten alleen nog glassplinters in de raam- sponningen, op de muren groeit mos. De wind giert door het eens zo statige gebouw, dat werd gezien als Nederland's mooiste monument van het Nieuwe Bouwen. „De samenleving moet schuldbewust zijn omdat men alles hier zo tot niets laat terugkeren", zegt Kloos. Het verval van het gebouw, ook wel als 'schip op de heide' betiteld, komt overeen met de ideeën die Duiker zelf had over zijn bouwpro jecten. „Soms is de werkelijkheid weerbarstiger dan het ideaal. Als het oorspronkelijke gebruiks- doel is gerealiseerd, verliest een gebouw zijn functie." En als het geen functie meer had, kon het wat Duiker betrof verdwijnen. Een gebouw als wegwerpartikel. De Haarlemse architect Kloos, die als werkte- kenaar meewerkte aan de totstandkoming van het sanatorium, dat in 1928 werd geopend, denkt daar echter anders over. Hij vindt dat Duikers monument gekoesterd moet worden als getuigenis van ons cultureel erfgoed. Boven dien mag volgens hem de bijzondere geschiede nis van dit gebouw niet verloren gaan. Die geschiedenis staat centraal in de docu mentaire 'Zonnestraal, drempels tussen lucht en aarde' van Henk Renou en Kiki Amsberg. Renou liep al vanaf zijn filmacademietijd in de jaren zestig rond met het plan om een film te maken over het sanatorium. Familieden"van hem wer den er verpleegd, en het gebouw van glas, staal en beton intrigeerde hem mateloos. Enkele ja ren geleden liep hij radiomaakster Kiki Amsberg tegen het lijf, die net een reportage had gemaakt over de diamantbewerkers in de Amsterdamse Plantagebuurt. De idealen van diezelfde dia mantbewerkers hadden er ook voor gezorgd dat Zonnestraal werd gebouwd. Renou en Amsberg besloten hun krachten te bundelen en zich ge zamenlijk te verdiepen in het ontstaan van Zon nestraal. „Onze eigen fascinatie stond voorop bij het maken van deze film", aldus Renou. „Er is veel archiefmateriaal verzameld over de Zon nestraal. Wij hebben al die archiefstukjes gemo delleerd tot één tijdsbeeld." Koperen steeltjes Het idee voor de bouw van een sanatorium ont stond aan het eind van de vorige eeuw, toen Amsterdam een bloeiende diamantindustrie kende. De diamantwerkers bundelden zich in de eerste echte vakbond in Nederland, de Alge mene Diamantbewerkers Bond (ANDB), waar van Henri Polak de voorzitter werd. Met name de tweede man van de ANDB,' 'ome Jan' van Zutphen, was betrokken bij de strijd tegen TBC, 'de witte dood', dat veel slacht offers eiste door het gebrek aan zonlicht in de muffe huizen en fabrieken en door inademing van diamantstof en lood. Van Zutphen had vrij wel zijn hele familie verloren aan deze 'ziekte der duisternis'. Hij stelde een TBC-fonds in voor werknemers en werkgevers in de diamantindus trie. Zijn grote droom was echter de bouw van een sanatorium voor de diamantarbeiders. Pas in 1928 werd zijn droom, na vele acties en collectes, werkelijkheid. Het meeste geld kwam uit de opbrejigst van het 'Koperen Steeltjes Fonds'. Voor het slijpen van een diamant werd deze gevat in de dop van een koperen steeltje. Als de steeltjes, door het vele buigen, afbraken werden ze verzameld en naar Ome Jan gebracht onder het motto 'Oud koper voor nieuwe le venskracht'. Ook kwam de opbrengst van de verkoop van diamantpoeder, dat werd terugge wonnen uit de slijpresten, ten goede aan het fonds. Doorzichtig Omdat Berlage het te druk had werden de archi tecten Duiker en Bijvoet benaderd om het ge bouw te ontwerpen. In die tijd deed het Nieuwe Bouwen opgang: een architectuurvorm die naadloos aansloot op de socialistische ideeën van de diamantbewerkers. Duiker en Bijvoet ontwierpen een licht en bijna doorzichtig ge bouw waarin genezing, wonen en arbeid sa mengingen. Er was een hoofdgebouw voor de gemeen schappelijke activiteiten. Daar omheen zouden vier ziekenpaviljoens komen. Door geldgebrek werden er uiteindelijk slechts twee paviljoens afgebouwd. Voor patiënten die niet meer in de maatschappij konden terugkeren werden er speciale, kleine woningen op het terrein ge bouwd. De ziekenkamertjes hadden elk een gla zen wand die opengeschoven kon worden, Daar, in de frisse lucht en onder een afdakje te gen de felle zon, brachten de TBC-lijders hun dagen door. Voor de genezen patiënten waren er werkplaatsen, waar ze weer aan een arbeid zaam bestaan konden wennen. De dood van Ome Jan van Zutphen in 1957, betekende tevens het einde van het sanatorium. De strijd tegen TBC was beslist. Zonnestraal werd een algemeen ziekenhuis. Nu, in 1994, staan de gebouwen grotendeels leeg, als weerlo ze prooi van de tand des tijds. (Uitzending, zondag 13 maart, 22.27 uur, Ne derland 3)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10