Leidsch Dagblad 299.- Akkoord over tracé flitstrein DE KAST DIE 1695 Politie Bollenstreek rolt jeugdbende op 59 Kamercommissie positief t9 over verdere steun Fokker Dolleman schiet om zich heen in Duitse rechtszaal Euro Disney lijkt gered Strafvermindering voor nazi-helper Luitjens Minderheden in Peking Zomerse lijndienst met paardentram Gelderland ÏDAR DETECTOR peea^ooL 111 »ji viVl «AS3A wonen r Ia, dat Is goed nieuws "I DUS neem ik i nu een abonnement, i i DONDERDAG 10 MAART 1994 )9 Medicijnen o Medicijnen moeten uit 5SJ de AWBZ gehaald om de enorme kostenstijging van de laatste jaren tegen ig te gaan. 4 w OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40410 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 bollenstreek roza v Met de aanhouding van elf jongens tussen de zestien en twintig jaar heeft de politie een reeks van vijftig diefstallen in de Duin- en Bollenstreek opgelost. De jongens komen uit Voorhout. Noordwijk, Kat wijk en Leiden. In kleine groepjes stalen ze sinds de cember 1993 een groot aantal (brom)fietsen en verscheidene jassen uit garderobes. Vier jongens braken bovendien in een woning in, waar ze een vi deo en een televisie buitmaak- ten. De politie kwam de bende op het spoor toen ze op 17 fe bruari drie jongens bij een ver keerscontrole betrapte op in Voorhout gestolen bromfiet sen. Uit het daaruit volgende onderzoek kwamen steeds diefstallen - voorna- flijk in Voorhout en Noord- wijk - naar boven. Ook kon den steeds meer leden van de bende worden aangehouden. De politie verwacht in de ko mende dagen nog meer jon gens aan te houden die bij de diefstallen zijn betrokken. Drie van de tot nog toe aan gehouden jongens. Voorhou- ters van zestien en zeventien jaar. zijn vorig jaar ook betrok ken geweest bij een reeks dief stallen. Toen werden zeven tien jongens opgepakt die in totaal 57 diefstallen met een waarde van 10.000 gulden op hun geweten hadden. Het drietal moet voor deze serie inbraken deze week voor de kinderrechterverschijnen. De totale waarde van de ge stolen goederen bedroeg 23.000 gulden. Een deel van de goederen is bij de jongens thuis aangetroffen. Een ander deel is verkocht. Recordverlies verbijstert politiek 3 Of Een meerderheid van de vaste kamercommissie voor econo mische zaken staat niet afwij- J zend tegen extra steun aan vliegtuigfabrikant Lokker. Dat zeggen zij in reactie op de giste ren gepresenteerde recordver- )9 liescijfers van Fokker. Niemand in Den Haag had verwacht dat het verlies op 460 miljoen gul- -f-w den zou uitkomen, >y „Ver bij ste rend!", aldus Nel Rempt. kamerlid voor de WD. Volgens haar kan het niet klop- pen. Amper twee maanden ge- leden werd er nog gesproken over een verlies voor Fokker van 150 miljoen gulden. Voor alle woordvoerders van de vaste kamercommissie voor economische zaken komt deze boodschap onverwacht. Met pn i een verlies was rekening gehou- 19 den. maar niet van deze om vang. Alle betrokkenen in Den Haag verwijzen uiteraard naar DASA als eerstverantwoordelijke voor de gang van zaken bij Fokker. Maar tegelijkertijd schromen zij niet te wijzen op het belang van de Nederlandse staat voor de werkgelegenheid en voor het behoud van een hoogwaardige industrie. Duidelijk is dat DASA zelf met een verzoek om hulp zal moe ten komen. „We moeten wach ten op een verzoek", aldus Dick Tommei van D66. De bedrijfs tak is volgens hem echter te be langrijk om te laten drijven en daarom zegt hij open te staan voor oplossingen. Welke die zijn is nog vaag, zij het dat financië le steun het meest voor de hand ligt. Een dikke meerderheid van de kamer lijkt zo'n oplossing te zullen De nazi-collaborateur Jacob Luitjens die sinds november 1992 in Groningen zijn levens lange celstraf uitzit, krijgt straf vermindering. De levenslange gevangenisstraf wordt omgezet in zes jaar met aftrek van voor arrest. Dat betekent dat hij in maart 1995 vrijkomt. Luitjens, die volgende maand 75 jaar wordt, is in 1948 bij ver stek veroordeeld wegens hulp verlening aan de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog. Zijn ad vocaat mr. Orie had om gratie gevraagd wegens Luitjens hoge leeftijd en slechte gezondheid. Jacob Luitjens, die landwafh- ter was in Noord-Drenthe, Gratis 10% extra bij 250 gr. Unox Rookworst. Mooie mensen 9 Op de nieuwe Griekse afdeling toont het Allard Piersonmuseum hoe I de oude Grieken het ideale I lichaam zagen. Duitse rechercheurs zoeken bewijsmateriaal bij het totaal vernielde rechtsgebouw. foto epa martin ci hans hoogenduk correspondent Verbijsterd is in Duitsland gereageerd op het bloedbad dat een man gistermiddag heeft aangericht in de rechtbank van het stadje Euskirchen onder de rook van Bonn. Er vielen zeven doden, onder wie de dader, en een groot aantal gewonden. Het drama begon nadat de 39-jarige in woner van Euskirchen in hoger beroep door de rechter wegens mishandeling van zijn ex-vriendin was veroordeeld tot eerv boete van ongeveer 8.000 gulden. De man rea geerde hysterisch op de uitspraak. Hij holde de rechtszaal uit. kwam terug met een zwaar kaliber revolver en schoot als een wil de om zich heen. De 32-jarige rechter greep nog naar de telefoon om alarm te slaan, maar stierf voordat hij de verbinding tot stand had kunnen brengen. Direct nadat de man zijn revolver had leeggeschoten, haalde hij een bom uit zijn rugzak en bracht die tot ontploffing. De rechtszaal werd totaal verwoest. Ook de ex- vriendin kwam om het leven. Waalse Kerk 1 Q Predikant D. Rips I O van de Waalse Kerk in Leiden is geen wereld verbeteraar Hij bekom mert zich om het innerlijk. De lucht boven het zwaar ver liesgevende pretpark Euro Dis ney klaart enigszins op. Volgens diverse financiële specialisten zijn de Walt Disney Corpora tion, de Amerikaanse moeder maatschappij van Euro Disney, en de groep van zestig banken bij wie Euro Disney voor miljar den in het krijt staat, het in principe eens geworden over een ingrijpende financiële sane ringsoperatie De mogelijkheid dat het pret park (dat vorig jaar ruim 1,7 miljard gulden verloor) op korte termijn dicht zou gaan. was tot voor kort verre van denkbeeldig. De Amerikaanse moedermaat schappij stelde zich eind vorig jaar tot uiterlijk 31 maart 1994 garant voor de lopende ver plichtingen van Euro Disney. /Ms er voor die datum geen ak koord zou zijn met de groep van zestig banken, dreigde de Walt Disney Corporation zich terug te trekken. Dat zou vrijwel zeker tot een faillissement van Euro Disney en tot sluiting van het pretpark hebben geleid. Hazerswoude noemt plan desastreus De ministers Maij (verkeer) en Alders (milieu) en staatssecretaris Gabor (natuurbeheer) hebben een akkoord bereikt over het tracé van de hoge snelheidslijn. De flitstrein gaat volgens het akkoord oostelijk van Leiden, aan de rand van het Groene Hart, rijden. Bij Hazerswoude wordt de trein door een tunnel geleid, Rijpwetering wordt doorsneden met een spoordijk. de Belgische grens. Daarvoor ventig miljoen gulden, liggen nog steeds drie varianten op tafel. Het is de bedoeling dat vanaf Schiphol de trein in een rechte lijn naar Nieuw-Vennep rijdt. De bewindslieden willen Ha zerswoude zo veel mogelijk spa ren. Het is daarom de bedoeling de trein daar door een tunnel te leiden. Hoe lang de tunnel wordt, is nog niet duidelijk. Er is een bedrag genoemd van ze- den haag monica wesseling Overeenstemming tussen het trio betekent nog niet dat de uiteindelijke keuze van het tra cé is bepaald. Morgen moet het kabinet een besluit nemen. Het ziet er echter niet naar uit dat dit kabinetsstandpunt sterk zal afwijken. Maij. Alders en Gabor hebben zich nog niet uitgesproken over het tracé tussen Rotterdam en volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat moet met dit bedrag 'heel omzichtig wor den omgesprongen'. Na Ha zerswoude wordt de lijn ten oosten van Zoetermeer en ten westen van Bleiswijk naar Rot terdam geleid. Er blijft ruimte over voor de bouw van wonin- zij het in mindere mate dan eer dere plannen aangaven. De lijn wordt dicht langs de rand van het Groene Hart gelegd en er zijn geen stations gepland. Hoe het Bentwoud, het grote bos voor Zuid-Holland, een plek moet krijgen in alle plannen, is nog niet duidelijk. Burgemeester M. Boelen van Rijnwoude noemde de plannen vanochtend 'desastreus' voor Hazerswoude „Voor zeventig miljoen leg je maar een heel klein tunneltje aan Van ontzien van het dorp is dus geen spra ke", aldus Boeien. Het gekozen tracé betekent het einde van het Groene Hart, is zijn overtuiging. ..Salami-tactiek, dat is het. Eerst de trein, dan een paar wonink jes en voor je het weet ben je het Groene Hart kwijt Boelen vindt dat de trein over het be staande spoor moet rijden. Mocht het kabinet Maij, Alders en Gabor volgen, dan gaat hij zowel met act ie-groepen als via de gebruikelijk politieke lobby met volle kracht in de aanval. Gedeputeerde T. Jansen van de provincie Zuid-Holland wil nog niet reageren. De provincie is altijd vóór gebruik van de be staande spoorlijn geweest. assen gpdspoorde in de oorlog joden, ver zetsmensen en onderduikers op voor de nazi's. In september 1948 werd hij door de bijzonde re strafkamer in Assen wegens hulpverlening aan de vijand bij verstek veroordeeld tot levens- lang. Luitjens zat na de oorlog ja renlang in Paraguay, De voor malige inwoner van Roden ging in het begin van de jaren zeven tig in Canada wonen. Daar werd hij door Nederlandse immi granten ontdekt. Na een juri disch gevecht van jaren verloor Luitjens eerst zijn Canadese na tionaliteit en werd hij tenslotte in november 1992 door Canada op een vliegtuig naar Nederland gezet. Peking Delegaties van minderheden uit de Chinese bevolking zoe ken hun plaatsen op ter gelegenheid van de openingszitting van het Nationale Volkscongres. Zo'n 3.000 afgevaardigden uit het ge hele land wonen de jaarlijkse zitting van het Chinese parlement bij. Recordverlies Volvo na breuk met Renault gothenburg anp doorwerth Het Zweedse vo had vorig jaar winst kunnen maken, ware het niet dat er veel geld opzij is gezet voor de ont manteling van de samenwer king met het Franse Renault. Volvo maakte vanmorgen be kend dat het nettoresultaat is uitgekomen op een recordver lies van 3,46 miljard Zweedse kroon (830 miljoen gulden) na een verlies van 3,32 miljoen kroon (795 miljoen) in 1992. In de resultaten over het afge lopen jaar is een post verwerkt van 5.2 miljard kroon (1,2 mil jard gulden) voor het verbreker van de samenwerking. Begin december maakten Volvo en Renault bekend af te zien van de fusie Na een jaar met elkaar te hebben overlegd, besloot Volvo onder druk van enkele directieleden, de aan deelhouders en de publieke opinie niet met zijn Franse partner in zee te gaan. Kort daarop werd besloten te stop pen met de onderlinge samen werking. Zonder de extra kostenpost had Volvo op winst kunnen uit komen. In de eerste helft van het afgelopen jaar kwam er een nettowinst van 45 miljoen kroon (10,3 miljoen gulden) uit de bus na een verlies van 81 miljoen kroon in de eerste zes maanden van 1992. namelijk dit voorjaar afgesloten voor gemotoriseerd verkeer in het kader van het milieu-be leidsplan. Probleem daarbij is echter dat de toegang tot de pu bliekstrekker Kasteel Doorwerth aan die weg ligt. Vooral oude ren- en gehandicaptenorganisa ties protesteerden om die reden tegen de afsluiting. De paarden tram zal tot aan de ingang van het kasteel rijden. De route voert verder door het Veluwcmassief tot aan de veer- plaats in de Rijn aan de voet van de Westerbouwing. Vanaf deze plek kunnen toeristen eventueel ook per boot over de Rijn terugvaren naar Arnhem. Tussen Doorwerth en Ooster beek in Gelderland zal in de zo mermaanden (van 1 april tot en met 30 oktober) een paarden tram gaan rijden. De tram rijdt volgens een vaste dienstrege ling. vergelijkbaar met die van het openbaar vervoer. Dat heeft de stichting Paardentram Koet sier in oprichting uit Doorwerth bekendgemaakt De paardentram zal dagelijks langs een vaste route van Kas teel Doorwerth naar uitspan ning De Westerbouwing in Oos- terbcek rijden. Onderweg wordt bij vaste halteplaatsen gestopt. Er kunnen veertig passagiers te gelijk worden vervoerd. Twee Gelderse paarden trekken het tramstel. De lijndienst per paarden tram helpt de gemeente Rcn- kum (waaronder Doorwerth en Oosterbeek vallen) van een aan tal problemen af. Eén van de grote wegen in Renkum wordt Voor stad en snelweg City-schakeling Radardetectors zijn volkomen legaal Incl. houder DIRECT ZELF AAN TE SLUITEN NORfTlA Witte schuifdeurkast met 5 jaar garantie. 253x218x67 cm (bxhxd) (meerprijs spiegel f 150.-) Leverbaar in diverse breedte- en hoogtematen Hoge R.jnd.jk 31S tel. 071 - 89.93.46 figemonti^d Geen krant ontvangen? nri 071-143241 DCL. 071-128030 HET WOORD IS AAN Otto Weiss Tot de bitterste ontgoochelingen des levens behoren de vervulde VANDAAG Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info 24 Programma's15 Randstad23 Regio17,19,20,21 Religie18 Sport27.29 HET WEER Verwachting van het KNMI voor vrijdag opgemaakt don derdag om 08,30 uur: Zon Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Zuidwesten wind, zwak tot matig, rond kracht 3 Langs de kust en op het IJsselmeer vrij krachtig, 5 Bommelding partycentrum Warmond Een vakbeurs voor de horeca in het Warmondse partycentrum Dekker is gisteravond wreed verstoord door een bommel ding. Even na half negen kreeg de telefoniste van Dekker het bericht dal na een half uur een bom zou ontploffen. De vrouw hechtte aan de melding weinig geloof, maar nam wel contact op met de politie. Nadat even later een tweede en een derde melding binnen kwamen, werd in samenspraak met de politie en de burge meester besloten de zaal te ont ruimen. Op dat moment waren er 600 mensen in het complex, waarin naast een partycentrum ook een tcnnishal is gevestigd. Even na negen uur werd het pand ontruimd. Een uur later ging een ploeg van de politie op onderzoek uit. Toen niets werd aangetroffen, is om elf uur het sein veilig ge geven. De bezoekers van dc beurs waren toen al naar huis. .idsch >3 Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE WEKEN GRATIS. Tel:. I ri v m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: J Per maand automatisch I l 2930) j Q Per kwartaal via acceptgiro 85.55) I 0 automatisch 84.55) Nr. bank/girc 'i Of bel 071-128030 712141 400114 4

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1