Meer geld sanering visserij PvdA, D66 en VVD willen in Amsterdam met elkaar Overvallen op beeldscherm in meldkamer van politie Randstad Onderzoek: 70 procent kiezers vóór Rotterdamse luchthaven Aanleg nieuwe Buitenveldertbaan Rijkswaterstaat geeft geen garantie voor stranden zonder gif Wisselend succes vrijere openingstijden winkels DINSDAG 8 MAART 1994 16 Bijna 70 procent van de Rotter dammers die vorige week woensdag stemden hij de ge meenteraadsverkiezingen, vindt dat Rotterdam moet beschikken over een luchthaven. Dit blijkt uit een stembusonderzoek dat de gemeente heeft laten hou den door het Centrum voor On derzoek en Statistiek. Uit het onderzoek blijkt ook dat van het grote aantal Rotter dammers dat op de extreem rechtse partijen CD of CP'86 heeft gestemd maar de helft daar buiten het stemhokje nog eerlijk vooruitkomt. „Je zou kunnen zeggen dat deze stem mers zich schamenzo rea geerde burgemeester Peper. Peper, die vorige maand pleitte voor het houden van een referendum over de wenselijk heid van een Rotterdamse luchthaven, is verheugd over de uitslag van de stembusenquéte. Het door hem zo gewenste refe rendum is nu overbodig. De vraag „vindt u dat Rotterdam moet beschikken over een luchthaven" sluit aan op de constatering van het kabinet dat Rotterdam behoefte heeft aan een bescheiden vliegveld, zo vindt hij. De kwestie van de luchthaven wordt de komende weken een van de belangrijkste strijdpunten bij de vorming van een nieuw college. Van de ondervraagde kiezers vindt ruim 70 procent dat werk lozen die wel kunnen werken moeten worden verplicht om gemeenschapswerk te verrich ten. Ruim 80 procent is van me ning dat buitenlanders verplicht Nederlands moeten leren. Per ron Nul, de opvangplaats voor drugsverslaafden naast het Cen traal Station, moet volgens 41 procent worden verplaatst, ter wijl 31 procent vindt dat het moet worden gesloten. Peper, die maandagochtend voor zijn derde ambtstermijn werd beëdigd en een groot voorstander is van het gekozen burgemeesterschap, was vooral ingenomen met de uitslag op de vraag die daar betrekking op had. Zesenzestig procent van de Rotterdamse kiezers vindt dat dé burgemeester door de bevol king moet worden gekozen. Minister erkent moeilijke positie kabeljauwvissers 1 let ministerie van landbouw en visserij gaat bekijken of de kabeljauwvissers in Nederland hun vangstrechten voor een deel kunnen inruilen voor tong en schol. Ook wordt bekeken of er meer geld voor sanering kan worden vrijgemaakt. Die toezegging kreeg gisteren een afvaardi gingvan de rondvis-sectie. hulp is genegeerd. Nederland kan de vissers alleen een stillig premie geven als de Europese Commissie daarmee instemt. De kosten zijn hoog: volgens het ministerie kunnen die oplo pen tot 350.000 gulden per week. Het ministerie voelt der halve meer voor een verhoogde saneringspremie. Ook daarvoor is toestemming van de Euorpe- se Commissie nodig. Dat gaat tijd kosten. Tijd die er volgens de kabelja nico volkerts De vissers reageerden met ge mengde gevoelens op de toe- zeggingen van minister Buk- man. Blij dat hun vorige week geuitte noodkreet snel is opge pakt, teleurgesteld omdat hun verzoek om directe financiële De vissers luidden vorige week de noodklok. De prijs voor kabeljauw en wijting is volledig ingezakt door de import van goedkope partijen uit voormali ge Oostbloklanden. In Frankrijk leidde dit tot hevige onlusten. Een groot deel van de kabel jauwvissers, door het slechte weer vastgehouden in de haven van Ilmuiden, wachtte gisteren met spanning op nieuws uit Den Haag. Besloten is acties vooralsnog achterwege te laten. Wel gaan de vissers zich dage lijks over hun positie beraden. Voorzitter J. Nooitgedagt van de Nederlandse Vissersbond zei in het antwoord van de minister voldoende aanknopingspunten te zien om verder te onderhan delen. „Maar de minister is nog niet van ons af. Er moet heel snel daadwerkelijk financiële hulp komen," aldus Nooitge dagt. J. Tuip, voorzitter van de rondvissectie, zei te verwachten dat een aantal vissers gebruik zal willen maken van de sane ringsregeling. „Voor de die doorgaan, moet ook iets worden gedaan." Tuip was tevreden dat de minis ter de problemen nu heeft on derkend. De vissersbond had ondermeer gewezen op het na genoeg ontbreken van controle op de invoer van goedkope vis van buiten de Europese Unie. Een groot deel komt via ruil handel op de Nederlandse markt, waardoor de afgespro ken minimumprijzen worden ontdoken. Het bestuur van de Nederlandse Vissersbond be raadt zich vandaag over de in ternationale positie van de ka beljauwvissers. De PvdA, D66 en de WD zullen, conform de verwachting en hun eigen wensen, gedrieën het toekomstig stadsbestuur vormen van Am sterdam. GroenLinks, de partij die de afgelopen raadsperiode één wethouder leverde, werd maandagavond tijdens de eerste collegè-on- derhandelingen in de hoofdstad afgedankt en buiten de deur gehouden. Het zittend stadsbestuur bestaat uit PvdA, D66, WD en GroenLinks. De PvdA kwam tij dens de jongste gemeenteraadsverkiezingen in Amsterdam als grote overwinnaar uit de bus: de partij steeg van 12 naar 14 zetels. D66 lever de één zetel in en hield er daarmee acht over, de WD won er één en kwam daarmee op even eens acht zetels. GroenLinks raakte een zetel r jaar r kwijt en zal de komende oppositie voeren. Het is vooral het gebrek aan collegialiteit en loyaliteit dat de PvdA ervan weerhoudt op nieuw met GroenLinks een college te vormen. De stok om de hond mee te slaan werd tijdens de onderhandelingen gevonden in het Ver- keers-Inrichtings-Plan (VIP), waarover Groen Links maar al te graag blijft discussiëren, ook aan de onderhandelingstafel. De drie coalitie partijen zijn daar niet van gediend. Alle partijen die in Amsterdam bij de verkiezin gen in de raad zijn gekozen, namen aan de col lege-onderhandelingen deel, met uitzondering van de CD. Morgen zullen de drie coalitiepartij en de besprekingen beginnen over een progra makkoord. Zwartboek over Amsterdamse dakkapellen De Amsterdamse Raad voor de Monumentenzorg (ARM) heeft een zwartboek samengesteld over de ongekende wildgroei in dak op- en uitbouwen in de stad. Het boekje 'De vijfde ge vel, de aantasting van het stede lijk daklandschap', wordt mor gen overhandigd aan wethou der Monumentenzorg. L. Genet. Volgens de ARM, een onafhan kelijk adviesorgaan voor de ge meente, lijkt het er op dat aller lei uitbouwen zoals dakkapel len, terrassen, penthouses, schoorstenen en ventilatiekana len, gedachteloos op hel dak i geparkeerd. „Van het bev apen ch.c geen sprake I stadsbeeld wijzigt edt horizonvervuiling op, met name in de binnenstad en de 19e eeuwse gordel er om heen. Veel verbouwingen wor den slechts vanuit technisch oogpunt beoordeeld of zijn zelfs illegaal", aldus de Raad. Drugvaarders in Franse cel Vier Noordhollanders zijn door de rechtbank in het Franse Bou logne veroordeeld tot celstraffen tussen vier en negen jaar. Het kwartet werd in oktober 1992 in I let Kanaal door de Franse dou ane betrapt toen ze met de sleepboot Rossinent tiendui zend kilo hasj van Maleisië naar Nederland verscheepten. Bij de Franse rechtbank ver telden de vier verdachten alle maal dat het hun eerste drugs- reis was geweest. De Franse of ficier van justitie E. Bedos: „Of we dat moeten geloven, weet ik schiphol Op de luchthaven Schiphol wordt hard gewerkt aan de voltooiing van de Buitenveldertbaan. De baan is al geruime tijd buiten gebruik om de aanleg van een tweede trein- tunnel mogelijk te maken. De uitbreiding van het spoor is nodig omdat Amsterdam straks het eindpunt vormt van de hoge snelheidslijn. Als alles volgens plan verloopt, kan de baan in de zomer weer in gebruik worden genomen. foto dijkstra/fred steenman rotterdam/leiden. Rotterdam mogelijk zijn over vallen op winkels, bedrijven of pompstations live op een beeld- cher i de t eldka i de politie te bekijken. Een druk op een alarmknop is dan voldoen de om videobeelden via een te lefoonlijn over te seinen naar het politiebureau. Een proef daarmee wordt voorbereid voor een aantal win kels in het centrum van Rotter dam. Als de goed proef werkt, gaat het politiekorps Hollands- Midden waarschijnlijk ook meedoen. „Wij houden de proef van de collega's in de Rijnmond goed in de gaten: we hebben daarover contact met elkaar. Als het blijkt te werken, overwegen wij om mee te doen", aldus een politiewoordvoerder in Leiden. De rechtstreekse videolijn is één van de mogelijkheden van het nieuwe IMIS-systeem. IMIS staat voor Infotouch Meldkamer Informatiesysteem. De politie regio Rotterdam-Rijn mond is het eerste korps in Nederland dat hiermee werkt. Nu al kun nen bij meldingen de plaats en de aard van de melding zicht baar worden gemaakt op een beeldscherm. Bovendien kun nen foto's, plattegronden en be drijfsgegevens worden opgeroe pen. De grote kleurenschermen van IMIS hangen in de meldka- bove de irale. Het scherm biedt een o welke politiewagen compleet met hun er een overval op een bedrijf of wordt er ingebroken dan kan meteen in het scherm een foto van het object worden opgeroe pen, alsmede plattegronden van bedrijven en volgend jaar ook bewegende beelden via video- Volgens Bontekoe wordt ge werkt aan een extra mogelijk heid via een signaleringssys teem de beweging van de poli tiewagens door de regio te vol gen. Dit zou ook kunnen wer den toegepast voor agenten met portofoons. Met een druk op de knop is dan te zien waar die po litieman of -vrouw zich bevindt. Voordeel van IMIS is verder dat er minder snel hoeft worden uitgerukt voor vals alarm. Het is mogelijk via sensoren in be drijfsruimten duidelijk te ma ken of er inderdaad iemand in dat gebouw is. Den Haag wil nachthoreca aan banden leggen de bereidheid van de horeca ondernemers om maatregelen te treffen om de overlast tegen te gaan. Met het concentreren van de nachthoreca in de binnenstad, wil de gemeente de overlast r de bevolking van de rest van de stad inper- haag monica wesseling Tot diep in de nacht uitgaan is in Den Haag bin nenkort alleen nog in vier gebieden in de binnen stad mogelijk. Het gemeentebestuur van de resi dentie wil de Grote Markt, het Spui, de Heren straat en het Buitenhof als uitgangscentrum aan wijzen. De horeca gelegenheden daar kunnen een vergunning krijgen om tot vier uur 's nachts open te blijven. Of die vergunning wordt verleend, hangt af van ken. Verruiming van de sluitingstijden voor de nachthoreca zit er niet in, zo blijkt uit een schrij ven van het gemeentebestuur. Direct na het slui ten van de deuren van de disco's en cafés om vier uur, is er een piek in de overlast. noordwuk anp/rudolf kleun Rijkswaterstaat geeft geen enke le garantie dat de Nederlandse stranden het komende zomer seizoen vrij zijn van het uiterst giftige verdelgingsmiddel Apron Plus dat nog steeds in zakjes op de Nederlandse kust wordt ge vonden. De dienst heeft in een bijeen komst met 40 lokale, provincia le en landelijke bestuurders be sloten geen verdere maatrege len meer te nemen om eventue le gifzakjes op te sporen. Dat heeft de directie Noordzee van Rijkswaterstaat gisteren meege deeld. Volgens een woordvoerster heeft de dienst al het mogelijke gedaan om de zakjes land bouwgif op te ruimen. Eind fe bruari zijn op de stranden bij Egmond en Bergen echter op nieuw vijftig zakjes gevonden, die wekenlang onder het zand hadden gelegen. Ook langs an dere stranden wordt incidenteel nog een vondst gemeld. Afgelo pen zondag werden bijvoor beeld enkele tientallen zakjes gevonden op het strand tussen Duindamseslagen Langevelder- slag bij Noordwijk, terwijl er vrijdag een aanspoelde ter hoogte van de Koningin Astrid- boulevard. Ter hoogte van het paviljoen Het Wantveld, bij Kat wijk, werd zondag een zakje ge vonden. Dat was volgens de po litie voor het eerst sinds 26 fe bruari. Rijkswaterstaat erkent geen idee te hebben hoeveel zakjes gif op de stranden kunnen zijn achtergebleven. De dienst acht zich niet verantwoordelijk voor eventuele ongevallen en vindt het waarschuwen van gravende strandbezoekers een taak van de gemeenten en de hoog heemraadschappen. In het overleg is afgesproken, dat deze strandbeheerders regelmatig verkenningen zullen uitvoeren. Rijkswaterstaat ziet definitief af van het gebruik van zeefmachi- nes om ondergewoelde zakjes te verzamelen. Uit het overleg is gebleken dat de informatievoorziening van Rijkswaterstaat aan provin cies en gemeenten tijdens de gifgolf matig heeft gefunctio neerd. Kritiek was er vooral op te late informatie over de aard van de aangespoelde stof en het uiterlijk van de zakjes. Volgens de woordvoerster bleken te- lefaxen te onduidelijk of werden ze naar het oordeel van provin ciale en lokale bestuurders te laat ontvangen. Rijkswaterstaat zal aan de hand van de kritiek zijn informatieprocedures her- knopen over dit omstreden vraagstuk overlaten aan een volgend kabinet. In Den Haag ging de deregu lering het verst. Daar mochten de winkeliers zelf hun ope ningstijden bepalen, mits ze het maximum van 55 uur per week niét zouden overschrijden en de deuren op zondag dicht hiel den. In Arnhem, Almere, Gro ningen en Utrecht gold boven dien de beperking dat de win kels uiterlijk negen uur 's avonds dicht moesten. Midden stands-organisaties zien in het rapport de bevestiging dat het publiek kennelijk weinig be hoefte heeft i ningstijden. Het experiment meenten met vrijere openings tijden van winkels is alleen in Den Haag goed aangeslagen en minder in Almere, Arnhem, Groningen en Utrecht. In de ne gen andere gemeenten die tweeëneenhalf jaar geleden de mogelijkheid kregen te experi menteren met openingstijden, is er mondjesmaat of geen ge bruik van gemaakt. Dat blijkt uit een evaluatie van het experiment in de zoge heten deregulerings-gemeenten (D-gemeenten) door Research en Beleid. Het kabinet maakt de resultaten dinsdag bekend, maar zal het doorhakken van 'Gele kaart' voor verdubbeling A2 Een gele kaart. Daarmee waar schuwden gisteravond in Mijd recht zeven plaatselijke milieu groepen samen met de Vereni ging Milieudefensie en de Stichtse Milieufederatie voor de gevolgen van de voorgestelde verdubbeling van de A2 (Amsterdam - Utrecht). Ze de den dat bij de eerste van drie hoorzittingen van Rijkswater staat over de zogeheten Corri dorstudie Amsterdam-Utrecht. In de eind vorig jaar gepre senteerde gezamenlijke studie van het ministerie van verkeer en waterstaat en de Nederland se Spoorwegen staat dat de A2 een dubbele vierbaansweg zou moeten worden. Volgens de op stellers van het rapport is dat. evenals verdubbeling van de spoorlijn en de rechtstreekse treinverbinding Utrecht-Schip hol (de Utrecht-boog), nodig om beide grote steden bereik baar te houden. Gebeurt er niets, dan neemt de kans op fi les op de A2 in het jaar 2010 toe met 33 procent. Realisering van de plannen kost ongeveer twee miljard gulden. De milieugroepen van Abcou de, Maarssen, Breukelen. Loosdrecht. Mijdrecht. Loenen en De Venen vinden dat de ver keersproblemen niet mogen worden opgelost met meer as falt. Volgens hun moeten de verdubbeling van de spoorver binding en de verveelvoudiging van het goederentransport over het Amsterdam-Rijnkanaal voor de oplossing zorgen. Alleen dan kan de beoogde groeibeperking van het autogebruik worden ge haald.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16